رنگ‌کاری چوب

آموزش رنگ آمیزی چوب روسی + بهترین رنگ برای چوب روسی

آموزش رنگ کاری چوب روسی

رنگ‌کاری چوب روسی به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. این روش‌ها باتوجه‌به نوع سازه و جایگاه آن (داخل یا خارج از ساختمان) متفاوت است. در این آموزش اختصاصی آیچوب تلاش می‌کنیم تجربیات خود از رنگ‌کاری چوب روسی با شما همراهان عزیز آیچوب در میان بگذاریم. با ما در ادامه همراه باشید.

همچنین ما در «دوره آموزش رنگ‌کار ماهر» روش‌های مختلف رنگ‌کردن چوب روسی را به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و دقیق و با جزئیات کامل توضیح دادیم. پیشنهاد می‌کنیم برای یادگیری حرفه‌ای رنگ چوب و ام‌دی‌اف این دوره آموزشی را تهیه کنید.

در ابتدای مقاله این توضیح را اضافه کنیم که منظور از چوب روسی، چوب نراد (کاج) است که از کشور روسیه وارد ایران می‌شود. این چوب‌ها باتوجه‌به اینکه از روسیه وارد ایران می‌شوند به‌اصطلاح چوب روسی نامیده می‌شوند؛ اما در واقع چنین چوبی وجود خارجی ندارد.

 

انواع رنگ چوب روسی

برای رنگ‌کردن چوب روسی روش‌های مختلفی وجود دارد. درگذشته از روغن‌های حیوانی برای رنگ‌آمیزی چوب روسی استفاده می‌شد. همان‌طور که می‌دانید این روش‌ها مشکلات و چالش‌های مخصوص به خود را دارد و اصولی و استاندارد نیست.

پس از آن رنگ‌های روغنی به‌صورت پوششی روی چوب روسی (نراد) اجرا می‌شدند که این روش‌ها هم به‌واسطه پوششی بودن و ایرادات ظاهری موردپسند قرار نمی‌گرفت.

پس از رنگ‌های روغنی، رنگ‌های فوری پا به عرصه گذاشتند و تا امروز هم از رنگ‌های فوری برای پوشش چوب روسی استفاده می‌شود.

البته در سال‌های پیش رو رنگ‌های پلی‌اورتان هم به‌عنوان پوشش سازه‌های چوبی استفاده می‌شود. این رنگ‌ها قیمت نسبتاً بالاتری دارند و مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و آب از خود نشان می‌دهند. همچنین رنگ‌های پلی‌اورتان پوشش و مقاومت بیشتری به کار می‌دهند که یکی از بهترین روش‌های رنگ‌کردن چوب روسی است.

روغن گیاهی مخصوص چوب هم یکی دیگر از روش‌هایی است که در سال‌های پیش رو موردتوجه فعالان صنعت چوب قرار گرفته و تحولی در صنعت رنگ چوب ایجاد کرده است. این سیستم رنگی یکی از ساده‌ترین روش‌های رنگ‌کردن چوب هست و هرچه از مزایای آن بگوییم، کم گفتیم.

در ادامه به بررسی و روش‌های رنگ‌کردن چوب روسی خواهیم پرداخت. با ما در ادامه همراه باشید.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: ویژگی‌های چوب روسی یا چوب نراد چیست؟

 

رنگ کردن چوبی روسی با رنگ فوری

 

رنگ کردن چوبی روسی با رنگ فوری

 

اگر از کسی شنیدید چوب را با سیلر و کیلر رنگ کرده‌اند، منظورشان همان رنگ فوری هست. سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر در دسته رنگ‌های فوری قرار می‌گیرند و یکی از مهم‌ترین مزایای این رنگ‌ها، خشک‌شدن فوری آن‌ها هستند.

رنگ‌های فوری بعد از ۲۰ دقیقه به‌صورت سطحی خشک می‌شوند که این مقدار در رنگ‌های روغنی ده‌ها برابر است.

اگر علاقه به رنگ‌کردن چوب به روش سیلر و کیلر دارید، ما در نوشته‌های پیشین کامل به این موضوع پرداختیم و پیشنهاد می‌کنیم مقاله «آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر» را مطالعه کنید.

به‌صورت کلی برای رنگ‌کردن چوب روسی با رنگ فوری ابتدا باید کل کار را سنباده‌کاری کنید. پس از پرداخت ابتدایی، باید ترک و شیار و سوراخ‌های سازه را با استفاده از بتونه مل و سیریش پوشش دهید.

در مرحله بعد باز هم سنباده‌کاری کنید تا بتونه اضافه از سطح کار پاک شود. سپس کل کار را باد بگیرید تا خاک بتونه از روی کار پاک شود.

در صورتی که دوست دارید رنگ چوب را تغییر دهید، پیشنهاد می‌کنیم از آستری (شاپان) برای تغییر رنگ استفاده کنید. شاپان قهوه‌ای را با بنزین ترکیب کنید و با دستمال روی کار اجرا کنید. در این حالت رنگ چوب از کرم به گردویی تغییر می‌کند. البته در مورد «روش‌های ساخت شاپان» هم توضیحات کامل در مقاله‌های قبلی ارائه کرده بودیم.

بعد از اجرای شاپان باید حدود ۸ ساعت به کار اجازه دهید که کامل خشک شود.

حالا نوبت به اجرای پرایمر (سیلر) می‌رسد. شما باید چوب را با سیلر اشباع کنید تا رنگ پایانی جذب چوب نشود. اجرای سیلر حداقل در دودست و حداکثر در سه دست باید اجرا شود. در این حالت خلل‌وفرج بسیار ریز چوب هم کامل پوشش داده می‌شود تا خیالتان از بابت اجرای رنگ پایانی راحت باشد.

اجرای مراحل سیلر باید در زمان‌بندی مناسب و بافاصله زمانی استاندارد انجام شود که در مقالات قبلی در این مورد توضیح داده‌ایم.

پس از اتمام اجرای سیلر باید پوشش نهایی را اجرا کنید که همان کیلر یا نیم پلی‌استر است. این پوشش‌ها در دو نوع مات و براق موجود هستند و شما باتوجه‌به سفارش مشتری یا سلیقه خودتان اقدام به انتخاب آن‌ها می‌کنید.

تأکید می‌کنیم که این بخش صرفاً جهت آشنایی شما با این روش است و جزئیات بیشتر در مقالات قبلی آمده است.

در این روش استفاده از دستگاه‌هایی مانند کمپرسور هوا و پیستوله و دستگاه سنباده (پولیشر / گرد لرزان) الزامی است.

 

رنگ کردن چوب روسی با رنگ پلی‌اورتان

زمانی از رنگ پلی‌اورتان استفاده می‌شود که سازه ارزشمند چوبی قرار باشد سازه چوبی را در معرض آب و رطوبت قرار دهید و یا اینکه براقیت زیاد آن برای شما مهم باشد. در این دو حالت رنگ پلی‌اورتان گزینه‌ای مناسب است.

به‌عنوان‌مثال برای رنگ‌کردن میزناهارخوری باتوجه‌به اینکه با آب و مایعات در تماس است، پیشنهاد می‌کنیم از پوشش‌های پلی‌اورتان استفاده کنید.

 

رنگ کردن چوب روسی با رنگ پلی اورتان

 

برای رنگ‌کردن چوب با رنگ پلی‌اورتان باید همه مراحلی که در قسمت بالا داشتید را انجام دهید و به‌جای سیلر و کیلر سلولوزی (فوری) از سیلر و کیلر پلی‌اورتان استفاده کنید.

البته این روش هم ترفندها و جزئیات مخصوص به خود را دارد و برای اجرای رنگ‌های پلی‌اورتان باید تجربه کافی داشت.

در این روش استفاده از دستگاه‌هایی مانند کمپرسور هوا و پیستوله و دستگاه سنباده (پولیشر / گرد لرزان) الزامی است.

 

رنگ کردن چوب روسی با روغن گیاهی مخصوص چوب

روغن گیاهی مخصوص چوب یکی از نوین‌ترین روش‌های رنگ‌کردن چوب است. برای رنگ‌کردن چوب روسی با روغن گیاهی هیچ محدودیتی نخواهید داشت. شرکت‌های مختلف در زمینه واردات روغن گیاهی فعالیت دارند و در ایرانی مشکلی بابت تأمین و تهیه روغن گیاهی نخواهید داشت.

 

رنگ کردن چوب روسی با روغن گیاهی مخصوص چوب

 

در این روش نیاز به ابزار خاصی نیست. ابتدا باید با سنباده‌کاری و اجرای بتونه روی چوب، سطح چوب را کامل صاف و یکنواخت کنید تا آماده برای اجرای رنگ جدید شود.

در مرحله بعد فقط کافی است روغن گیاهی را روی چوب اجرا کنید. اجرای روغن با استفاده از ابزارهایی مانند قلم‌مو و کاردک و پارچه و ابر امکان‌پذیر است. فقط کافی است از آموزش‌های رایگان منتشر شده در وبسایت آیچوب استفاده کنید.

یکی از مهم‌ترین مزایای روغن گیاهی آب‌گریزی بالا، مقاومت در برابر خط‌وخش، اجرای آسان، خشک‌شدن در کمتر از ۱۰ دقیقه، اجرا بدون نیاز به آموزش سنگین و… اشاره کرد.

 

رنگ‌ کردن چوب روسی با رنگ‌ روغنی (روغن‌جلا)

همانطور که در بالا اشاره کردم، این روش سالیان سال است که دیگر منسوخ شده است. در واقع رنگ‌های فوری آمدند که ایرادات رنگ‌های روغنی را پوشش دهند.

 

رنگ‌کردن چوب روسی با رنگ‌روغنی (روغن‌جلا)

 

به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم که از این روش استفاده کنید. رنگ‌های روغنی دیر خشک می‌شوند و مقاومت رنگ‌های فوری را ندارند. به همین دلیل استفاده از روغن‌جلا برای رنگ‌کردن چوب را به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم. جز اینکه این سازه چوبی هیچ ارزشی نداشته باشد و صرفه به‌قصد ایجاد پوشش قصد استفاده از این رنگ را داشته باشید.

 

رنگ گردویی چوب روسی چگونه ممکن است؟

همانطور که در بالا اشاره شد، رنگ چوب روسی نخودی یا کرم رنگ است. برای تغییر رنگ چوب روسی یا باید از شاپان استفاده کنید و یا از جوهر و یا از روغن گیاهی…

برای اینکه به رنگ گردویی چوب روسی برسید، همه گزینه های بالا این امکان را به شما می دهند. شما باید با توجه به نوع پروژه ای که قصد ساخت آن را دارید، رنگ گردویی مورد نظرتان را اجرا کنید.

پس چوب نراد در حالت استاندارد شبیه به رنگ گردویی نیست و گونه ای هم وجود ندارد که رنگ گردویی داشته باشد. برای تغییر رنگ چوب روسی به گردویی باید از آستری‌هایی که در بالا اشاره کردیم استفاده کنید.

 

خرید رنگ چوب روسی

برای خرید رنگ چوب روسی محدودیت مکانی ندارید. تقریبا همه رنگ فروشی های کشور رنگ های مناسب برای رنگ کردن چوب روسی را موجود دارند.

شما می توانید از روش هایی مانند سیلر و کیلر، نیم پلی استر، تمام پلی استر، پلی اورتان، روغن گیاهی و رنگ اکریلیک برای رنگ کردن چوب روسی استفاده کنید.

هر کردام از این سیستم های رنگی معایب و مزایا مخصوص به خود را دارند. پیشنهاد می کنیم برای انتخاب بهترین روش رنگ کردن چوب روسی در پرژه تان از مقالاتی که در مورد رنگ چوب منتشر کردیم استفاده کنید و لذت ببرید.

یا اینکه از دوره آموزشی رنگکار ماهر استفاده کنید.

 

بهترین رنگ برای چوب روسی کدام است؟

از نظر رنگکار های قدیمی احتمالا بهترین رنگ برای چوب روسی، سیلر و کیلر است. اما واقعیت این که شما باید با توجه به نوع پروژه باید رنگ مناسب را انتخاب کنید.

به عنوان مثال برای ظروف ساخته شده با چوب روسی از روغن گیاهی استفاده کنید.

برای سازه های چوبی فضای باز ساخته شده از چوب روسی از روغن گیاهی استفاده کنید.

برای سازه های چوب روسی داخل ساختمان که دوست دارید براق باشد از پلی استر براق استفاده کنید.

برای سازه های چوب روسی داخل ساختمان که دوست دارید براق باشد و با آب در تماس است از پلی اورتان اضافه کنید.

 

کلام آخر آیچوب

تلاش کردیم صرفاً جهت آشنایی شما را با آموزش رنگ‌کاری چوب روسی به روش‌های مختلف آشنا کنیم. اگر پول و زمان برای شما ارزش دارد، پیشنهاد می‌کنیم هر یک از این روش‌ها را به‌صورت جداگانه در وب سایت آیچوب جستجو کنید و مقالات مرتبط با آن را مطالعه کنید.

تلاش کردیم در این نوشته شما را صرفاً با روش‌های اجرای رنگ آشنا کنیم و قطعاً آموزش کامل و اصولی نیست. پیشنهاد می‌کنیم از «دوره آموزشی رنگ‌کار ماهر» استفاده کنید.

 

پرسش و پاسخ‌‌های مهم و پرتکرار

بهترین روش برای رنگ کردن چوب روسی چیست؟

یکی از رایج ترین روش ها برای رنگ کردن چوب روسی، استفاده از سیلر و کیلر و نیم پلی استر است. البته اگر قرار است از چوب روسی در فضای باز استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم از روغن گیاهی مخصوص چوب بهره بگیرید.

 

روش ساخت رنگ گردویی برای چوب روسی چیست؟

برای تغییر رنگ چوب روسی به گردویی فقط کافی است شاپان قهوه ای را با بنزین ترکیب کنید و آستری به دست آمده را با پارچه روی چوب اجرا کنید. هرچه مقدار شاپان در بنزین بیشتر باشد، رنگ تیره تر خواهد شد و برعکس…

 

چگونه چوب روسی را عسلی رنگ کنیم؟

برای رنگ کردن چوب روسی به رنگ عسلی فقط کافی است از هیچ آستری استفاده نکنید و چوب را با سیلر و کیلر و نیم پلی استر رنگ کنید. به این روش خودرنگ هم گفته می شود. در واقع هیچ تغییری در رنگ اصلی چوب روسی ایجاد نمی شود.

منبع: آیچوب

(کپی کارها لطفاً از این مقاله کپی نکنید و برای زمان و دانش دیگران ارزش قائل شوید)

 

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )