رنگ‌کاری

معرفی انواع رنگ چوب | کدام رنگ برای چوب بهتر است؟

کدام رنگ برای چوب بهتر است

 رنگ چوب انواع مختلفی دارد و روش‌های مختلفی برای اجرای رنگ بر روی چوب وجود دارد. شاید شما تجربه‌ای از رنگ کاری چوب نداشته باید و این سؤال برایتان پیش‌آمده باشد که چه رنگی مناسب چوب است؟

 انتخاب رنگ بر اساس، نوع سازه، محل استفاده از سازه، شرایط آب‌وهوایی، شرایط دمایی، شرایط سایش، سلیقه فردی و… انجام می‌پذیرد.

 در این نوشته بسیار ساده و بدون پرداختن به خصوصیات شیمایی و فنی رنگ‌های چوب به معرفی انواع رنگ چوب و روش‌های اجرای رنگ بر روی چوب خواهیم پرداخت تا انتخاب درستی برای رنگ سازه چوبی موردنظرتان داشته باشید.

رنگ مخصوص چوب چیست؟

 در صنعت چوب ایران و جهان انواع مختلفی از رنگ مخصوص چوب وجود دارد. در واقع شما باتوجه‌به نوع پروژه‌ای که دارید، اقدام به انتخاب رنگ موردنظرتان می‌کند. رنگ چوب در انواع فوری، گیاهی، اکریلیک و روغنی و… وجود دارد. اما در حال حاضر از روغن گیاهی مخصوص چوب و رنگ فوری (شیمیایی) به‌صورت ویژه برای رنگ‌کردن چوب استفاده می‌شود.

 در ادامه به انواع رنگ مخصوص چوب خواهیم پرداخت و در نهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید از این رنگ‌ها در چه جایگاهی استفاده کنید.

رنگ مخصوص چوب

رنگ فوری چیست؟

 یکی از انواع رنگ چوب، رنگ فوری است. رنگ فوری به دسته‌ای از رنگ‌ها گفته می‌شود که خصوصیات شیمیایی بسیار نزدیک به هم دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رنگ‌های فوری، خشک‌شدن زودهنگام آن‌ها است.

 رنگ‌های فوری رایج در بازار ایران با نام‌های سیلر، کیلر، نیم پلی‌استر، تمام پلی استر (پلی استر ایستاده)، رنگ‌های فوری خودرویی و… شناخته می‌شوند.

 البته رنگ‌های فوری محدود به این موارد نیستند و نمونه‌های نام‌برده‌شده، از شناخته‌شده‌ترین رنگ‌های فوری مورداستفاده برای چوب هستند.

 باتوجه‌به گستردگی استفاده از رنگ‌های فوری، حتماً در سازه‌های چوبی اطراف شما از پوشش‌هایی مانند نیم پلی استر یا تمام پلی استر استفاده شده است.

تماشا ویدئو معرفی انواع رنگ چوب موجود در ایران

تماشا این ویدئو با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

پیشنهاد آیچوب: دوره جامع آموزش رنگ‌کاری چوب [دوره رنگ‌کار ماهر]

 

ویژگی های رنگ فوری چیست؟

 اجازه دهید رنگ‌های فوری و دلیل نام‌گذاری این پوشش‌ها به فوری را توضیح دهیم.

 در پوشش‌هایی مانند سیلر، کیلر، نیم پلی استر و… در حالت عادی مانند عسل غلیظ هستند. برای اینکه بتوانید این رنگ‌ها را با قلم‌مو یا پیستوله اجرا کنید نیاز به محلولی به نام تینر دارند.

 تینر مورداستفاده برای رنگ‌های فوری، تینر فوری گفته می‌شود و مانند آب بی‌رنگ هستند؛ اما بوی بسیار تندی دارند و خاصیت خورندگی و پاک‌کنندگی بسیار بالایی دارند.

 استون (لاک‌پاک‌کن) کاملاً شبیه به تینر فوری هست و همان بو و خاصیت را دارد.

 این رنگ‌ها هوا خشک نیستند و با فعل‌وانفعالات شیمیایی خشک می‌شوند. به‌عنوان‌مثال برای خشک‌شدن نیم پلی استر یا تمام پلی استر از موادی به نام هاردنر یا خشک‌کن استفاده می‌شود که این مواد با ترکیب و اندازه مشخص با محلول تینر و نیم پلی استر ترکیب می‌شوند.

 رنگ‌های فوری را می‌توان با استفاده از قلم‌مو یا پیستوله بر روی چوب اجرا کرد که بهترین روش برای اجرای رنگ فوری، استفاده از پیستوله بادی هست.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: تفاوت تینر فوری و تینر روغنی چیست؟

رنگ فوری پوششی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 رنگ‌های فوری از نظر پوشش در دودسته قرار می‌گیرند. برخی رنگ‌ها پوششی هستند و پس از اجرا، رنگ و طرح چوب کاملاً از بین می‌رود و به رنگ موردنظر شما تغییر می‌کند. در واقع هر آنچه از چوب می‌دید، پوشش داده می‌شود.

 در رنگ‌کاری مبلمان، میزناهارخوری و سرویس خواب امروزی، از رنگ‌های فوری استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال سازه اصلی تختخواب از چوب است؛ اما یک‌لایه رنگ روی سازه تشکیل شده و هیچ اثری از چوب نمی‌بینید.

 رنگ چوب فوری مخصوص فضای داخل خانه هست و از این رنگ‌ها نمی‌توان در فضای باز استفاده کرد.

 در مثال دیگر می‌توان به پوشش MDF خام با استفاده از رنگ فوری اشاره کرد. از رنگ فوری، برای رنگ‌کاری خودرو هم استفاده می‌شود و پوشش و مقاومت بسیار بالایی دارد.

 برای اجرای رنگ فوری باید لوازم و تجهیزات مناسب کارگاهی داشته باشید. درواقع به‌سادگی نمی‌توان رنگ‌های فوری را بدون داشتن ابزاری مانند دستگاه سنباده و پیستوله، باکیفیت بالا اجرا کرد.

 شما باید حداقل یک کارگاه رنگ‌کاری داشته باشید تا این رنگ‌ها را در سلامت و امنیت اجرا کنید. اگر کارگاه رنگ‌کاری دسترسی ندارید، پیشنهاد ما استفاده از روغن‌های گیاهی مخصوص چوب است.

 برای اجرای این رنگ‌ها ابتدا به تجربه کافی و بعد از آن به ابزارهایی مانند پیستوله و کمپرسور هوا نیاز خواهید داشت.

رنگ پوششی چوب چیست؟ چه رنگ هایی پوششی هستند؟

رنگ پوششی یکی از پرکاربرد ترین مدل های رنگ مورد استفاده در صنعت چوب و فلز است. به هر رنگی که پس از آن دیگر بافت سطح مورد نظر دیده نشود و کامل پوشش داده شود، رنگ پوششی گفته می شود.

مهم نیست رنگ پوششی از چه نوع موادی ساخته شود. رنگ پوششی در انواع فوری، اکرلیک، روغنی، گیاهی و… تولید می شود. در صنعت چوب عموما از رنگ های فوری برای پوشش کامل چوب استفاده می شود. هرچند که ما مخالف استفاده از رنگ های پوششی روی چوب طبیعی هستیم؛ اما معمولا از رنگ های پوششی برای رنگ کردن ورق های چوبی مانند MDF خام استفاده می شود.

پس در صورتی که پس از اجرای رنگ، موج و طرح و نقش چوب مشخص باشد، شما رنگ موج نما اجرا کرده اید؛ اما اگر پس از اجرای رنگ هیچ طرح و نقشی از چوب ندید، رنگ اجرا شده پوششی است.

این ساده ترین تعریف ما از رنگ پوششی چوب بود!

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: آموزش رنگ‌کاری MDF

 

رنگ پوششی چوب

استفاده از رنگ روغنی برای رنگ کاری چوب

 رنگ‌روغنی را احتمالاً همه شما می‌شناسید. از رنگ‌روغنی بیشتر در صنعت فلز استفاده می‌شود. حلال رنگ‌روغنی تینر روغنی، بنزین یا نفت است.

 این رنگ مناسب رنگ چوب نیست و برای رنگ کاری چوب استفاده نمی‌شود؛ اما همان‌طور که می‌دانید ما در شکستن مرزهای خلاقیت دستی بر آتش داریم!

 قدیمی‌ترین رنگ روغنی مورداستفاده در صنعت چوب روغن جلا هست. اگر خاطرتان باشد قدیمی‌ها شب عید با روغن جلا سازه‌های چوبی خانه‌شان را جلا می‌دادند.

 رنگ روغنی در طیف‌های رنگی گسترده تولید می‌شود و از ترکیب این رنگ‌ها هم به یک دنیا رنگ دیگر دست پیدا خواهید کرد (مانند رنگ خودرویی).

 یکی از دلایل استفاده از رنگ‌های روغنی شاید قیمت ارزان و روش اجرای آسان آن دانست. حلال پیشنهادی شرکت‌های تولیدکننده برای رنگ روغنی، تینر روغنی هست؛ اما بنزین گزینه‌ای مناسب برای خشک‌شدن سریع و ازبین‌رفتن سریع بوی رنگ روغنی است.

 در رنگ چوب می‌توان از رنگ‌های روغنی برای تغییر رنگ شاپان استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال با اضافه‌کردن مقداری رنگ روغنی قرمز به شاپان، می‌توان به رنگ فندقی دست‌یافت. همچنین با اضافه‌کردن رنگ مشکی به شاپان قهوه‌ای، به رنگ ونگه یا شکلاتی دست‌یافت.

 در بدترین حالت، برخی با استفاده از رنگ روغنی، درب و پنجره چوبی را رنگ کاری می‌کنند و هیچ اثری از چوب باقی نخواهند گذاشت. باتوجه‌به اینکه این دست افراد تجربه چندانی از رنگ چوب ندارند، درنهایت به کیفیت مطلوبی دست نخواهند یافت.

 همان‌طور که در بالا اشاره شد، قیمت ارزان و راحتی در اجرا دلایل استفاده از رنگ روغنی بر روی چوب است.

 پیشنهاد نمی‌کنیم از رنگ روغنی برای پوشش‌دادن چوب استفاده کنید. اگر دوست دارید از رنگ روغنی استفاده کنید، حداقل یک دست سیلر روی کار اجرا کنید، سنباده بکشید.

 در مرحله بعد رنگ روغنی را اجرا کنید تا سیلر چوب را اشباع کند و رنگ جذب چوب نشود. برخی رنگ روغنی را بدون سیلر کاری روی کار اجرا می‌کنند که موجب ایجاد پرز روی کار خواهد شد.

 از معایب رنگ روغنی بوی بسیار بد آن و مشکل بسیاری از کاربران برای ازبین‌بردن بوی پس از رنگ کاری است. این رنگ‌ها هوا خشک هستند و باید با گردش هوا و دمای مناسب خشک شوند.

استفاده از روغن گیاهی مخصوص چوب

 روغن‌های گیاهی مخصوص چوب نسل جدید رنگ‌های مخصوص چوب هستند. این رنگ‌های جدید، با تکنولوژی روز و استفاده از روغن‌های گیاهی ساخته‌شده‌اند.

 از مزایای این روغن‌ها، اجرای آسان، سرعت بالا در اجرا، خشک‌شدن سریع و… است. حدود ۱۰ شرکت در ایران این رنگ‌ها را وارد کرده‌اند و محصولاتشان را به بازار عرضه کرده‌اند.

 بیشتر روغن‌های گیاهی / پوششی مخصوص چوب شیمیایی نیستند و برای سلامتی انسان ضرر ندارد. باتوجه‌به اینکه اجرای آن راحت هست، نیاز به تجربه و دانش خاصی برای رنگ‌کردن چوب با روغن گیاهی نخواهید داشت.

 رنگ چوب گیاهی در انواع داخل و بیرون ساختمان تولید می‌شود و طیف گسترده‌ای از رنگ‌های موردنظرتان را می‌توانید بر روی چوب اجرا کنید.

 باتوجه‌به ویژگی‌های روغن‌های گیاهی، از آن‌ها برای پوشش ظروف چوبی، کف‌پوش چوبی، نما چوبی و سازه‌هایی که در معرض آب و آفتاب هستند استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: روغن گیاهی چوب چیست؟

روغن مخصوص چوب

 به نظر می‌رسد روغن‌های گیاهی مخصوص چوب به‌زودی سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص خواهند داد و اساتید از این رنگ‌های شیمیایی و سرطان‌زا خلاص خواهند شد.

 در چندین نوشته به معرفی این روغن‌ها و مزایا و معایب آن پرداخته بودیم.

استفاده از لاک الکل برای رنگ چوب

 لاک الکل یکی دیگر از مواد برای رنگ چوب است. همان‌طور که از نام این رنگ مشخص هست، از دو بخش لاک‌والکل تشکیل شده است.

 لاک از حشره‌ای به نام کوکوس به دست می‌آید و به‌صورت پولک و پودر در بازار به فروش می‌رسد. کوکوس شیره درخت انجیر را می‌مکد و مایع قهوه‌ای‌رنگی از خود ترشح می‌کند.

 بهترین لاک موجود در بازار به رنگ روشن تا زرد متمایل به نارنجی است و به آن شلاک (Shellac) گفته می‌شود.

 حلال شلاک یا لاک، الکل صنعتی است و در لاک‌های بی‌رنگ، از الکل سفید استفاده می‌شود. هرچه درصد خلوص الکل صنعتی بالاتر باشد به نتیجه بهتری خواهید رسید.

 درگذشته باتوجه‌به نبود رنگ‌های صنعتی برای اجرای رنگ چوب، از لاک الکل بیشتر از امروز استفاده می‌شد. روش اجرای لاک الکل ساده است و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. حتی با یک دستمال هم می‌توان لاک الکل را اجرا کرد.

 لاک الکل گزینه بسیار خوبی برای رنگ کاری سازهای چوب است. با استفاده از لاک الکل می‌توان در کنار جلا بخشیدن به ساز چوبی، صدای خوب آن را هم حفظ نمود. رنگ چوب لاک الکل پس از خشک‌شدن در مقابل الکل، اسیدها و حرارت مقاومت خوبی ندارد.

 ما در نوشته‌های پیشین روش اجرای لاک الکل را آموزش داده بودیم.

رنگ‌های دکوراتیو مناسب چوب

 رنگ‌های دکوراتیو یکی دیگر از روش‌های رنگ چوب هستند. معمولاً خویش سازها (DIY) از این رنگ‌های تزئینی برای پوشش چوب استفاده می‌کنند.

 رنگ‌های دکوراتیو در بسته‌های کوچک و معمولاً در نوشت‌افزارها یافت می‌شود. برای اجرای رنگ دکوراتیو چوب، نیاز به دانش و تجربه خاصی نیست و فقط کافی است چوب را سنباده‌کاری کنید و رنگ را روی آن اجرا کنید.

 نمی‌توان مدل، برند یا روش خاصی را برای این رنگ‌ها معرفی کرد.

 باتوجه‌به گستردگی استفاده از رنگ‌های دکوراتیو و سخاوتمندی چوب، تقریباً شما می‌توانید از هر رنگ برای رنگ کاری چوب استفاده کنید و این بستگی به سلیقه شما دارد.

 درواقع رنگ‌های دکوراتیو مناسب اجرای رنگ در تولیدات صنعتی نیستند و در حد پوشش سازه‌های دست‌ساز کوچک چوبی است.

 با توجه به ورود روغن‌های گیاهی مخصوص چوب و مزایایی مانند طیف رنگی گستره، آب‌گریز بودن، موج نما بودن، ضد و دیگر مزایا، بیشتر علاقه‌مندان به رنگ کاری در این سبک، دیگر از رنگ‌های گیاهی استفاده نمی‌کنند.

 به‌عنوان‌مثال رنگ کاری سازه‌های چوبی که کودکان با آن در تماس هستند، نباید شیمیایی باشد.

رنگ مناسب اسباب بازی

استفاده از روغن‌های طبیعی برای رنگ کردن چوب

 روغن‌های طبیعی دست‌ساز یا سنتی، متفاوت از روغن‌های گیاهی / صنعتی مخصوص چوب هستند. این روغن‌ها فراوری نمی‌شوند و از فرمولاسیون خاصی برای تولید آن استفاده نمی‌شود.

 تقریباً شما می‌توانید از هر مایع یا واکس طبیعی برای پوشش چوب استفاده کنید. یکی از معروف‌ترین این روغن‌ها، روغن دانه کتان یا روغن بزرک است.

 از دیگر روغن‌های طبیعی می‌توان به روغن کنجد، روغن سویا، روغن چربی حیوانی، روغن آفتاب‌گردان، روغن نخل و… اشاره کرد.

 روغن بزرک یا بزرک نفوذ بسیار بالایی در چوب دارد و اگر از این روغن در چندین مرحله استفاده کنید، حتی چوب آب‌گریز می‌شود و مقاومت خوبی در برابر رطوبت و آفتاب پیدا می‌کند.

 با توجه به اینکه روغن برزک چرب است، ممکن است پس از خشک‌شدن چربی آن همچنان روی چوب باقی بماند و خاک را جذب کند. برای همین پیشنهاد نمی‌کنیم از روغن‌های طبیعی برای رنگ‌کردن چوب استفاده کنید.

 ماندگاری چربی در روغن‌های طبیعی و زمان طولانی در خشک شده دو مشکل اساسی روغن‌های طبیعی است.

 روغن بزرک دو تصفیه خام یکی از نمونه‌های مناسب برای رنگ چوب است. قیمت روغن بزرک در بازار هر لیتر بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان است. (به تاریخ انتشار مقاله)

 اگر روغن بزرک در اختیار ندارید، می‌توانید از روغن کنجد استفاده کنید. مقدار نفوذ روغن کنجد، به‌مراتب بیشتر از روغن بزرک است؛ اما قیمت بالاتری دارد. درواقع می‌توان روغن‌های گیاهی مخصوص چوب را نمونه بهینه‌شده، صنعتی و مدرن روغن‌های گیاهی سنتی دانست که ایرادات آن‌ها را ندارد.

واکس مخصوص چوب

 واکس‌های طبیعی هم‌نسل جدید رنگ چوب هستند که از روش‌های قدیمی ساخت رنگ الهام گرفته‌شده‌اند. به‌عنوان‌مثال درگذشته روغن بزرک و موم عسل را به هم با گرمای بسیار پایین ترکیب می‌کردند تا یک واکس طبیعی و مقاوم‌تر به نسبت روغن بزرک تنها ایجاد شود.

استفاده از روغن‌های طبیعی برای رنگ کردن چوب

 شرکت‌های تولیدکننده هم از همین ترکیبات و دیگر مواد طبیعی و شیمیایی، به واکس‌هایی دست‌یافت‌اند که در رنگ‌ها و حتی بوها مختلف به بازار عرضه می‌شود.

 معمولاً واکس چوب به‌راحتی قابل‌اجرا است و هیچ تکنولوژی و دستگاه عجیبی برای اجرای آن وجود نداد. درواقع این پوشش‌ها آمده‌اند که اجرای رنگ چوب را برای شما آسان و ساده کنند و هیچ دغدغه‌ای برای اجرای رنگ نداشته باشید.

 شما می‌توانید حتی با استفاده از یک دستمال تمیز یا تکه ابر هم واکس چوب را اجرا کنید.

رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

 رنگ‌های پلی‌اورتان در انواع مختلفی در بازار وجود دارند و طیف گسترده‌ای از این رنگ‌ها در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرد. پلی اورتان دنیای بزرگی دارد و شما می‌توانید در صنعت فلز و چوب و ساختمان و راه و… از رنگ‌های پلی اورتان استفاده کنید.

 در صنعت چوب از رنگ‌های پلی اورتان برای آب‌گریز کردن چوب استفاده می‌شود. رنگ‌های پلی ارتان بسیار مقاوم هستند و حتی در صنعت کشتی‌سازی برای پوشش جداره داخلی و بیرونی کشتی هم از این نوع رنگ‌ها استفاده می‌شود.

 پس می‌توان به این رنگ‌ها به‌عنوان یک پوشش مقاوم اعتماد کرد.

 در برخی موارد دیده‌ایم در صندلی‌های چوبی پارک‌ها و مبلمان شهری از رنگ پلی اورتان به‌عنوان پوشش چوب استفاده می‌شود.

 درواقع این روش برای چوب گزینه مناسبی نیست. در روزها و ماه‌های ابتدایی این رنگ نمایی بسیار زیبا دارد و مانند یک شیشه روی کار نشسته است؛ اما پس گذشت مدت‌زمان کوتاهی مشاهده خواهید کرد که رنگ ترک‌خورده و از بین رفته است.

 یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از رنگ پلی اورتان، پوشش سطح میزناهارخوری و سازه‌هایی هست که با آب و رطوبت در تماس هستند. معمولاً این پوشش‌ها مانند نیم پلی استر رنگ عسلی ندارند و پس از اجرای آن بر روی رنگ سفید صدفی، تغییر رنگ نخواهید داشت.

 پیشنهاد می‌کنیم از رنگ پلی اورتان در فضای داخل ساختمان استفاده کنید.

رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

 یکی از مشکلات پیشروی رنگ‌کارهای چوب، تغییر رنگ سفیدپوشش است. معمولاً این رنگ‌ها پس از مدتی کمی زرد می‌شوند و تراوت و شادابی اول را ندارند. مشکل آن‌ها استفاده از نیم پلی استر است.

 پیشنهاد ما به شما، استفاده از رنگ‌های پلی اورتان برای پوشش رنگ‌های فوری هست.

رزین اپوکسی مخصوص چوب

رزین اپوکسی و به‌خصوص رزین اپوکسی چوب یکی از محبوب‌ترین روش‌های پوشش چوب در ماه‌های اخیر شده است. مجموعه‌های زیادی در ایران مشغول به ساخت سازه‌های چوبی ساخته شده با رزین یا بهتر بگوییم پوشش داده شده با رزین هستند.

رزین انواع مختلفی دارد و با توجه به خصوصیاتش، بسیاری از محدودیت‌های پیش رو اساتید در ایده پردازی‌هایشان را برداشته است.

شما می‌توانید بر روی یک صفحه چوبی از یک میلی‌متر تا چند سانتی‌متر رزین اپوکسی اجرا کنید. یکی از محبوب‌ترین روش‌های استفاده از رزین اپوکسی، استفاده از رزین و اسلب چوبی در کنار هم است.

شما می‌توانید حتی یک‌تکه نامنظم و شکسته اسلب چوبی را در داخل یک قالب قرار دهید و با اضافه کردن مقداری رزین اپوکسی به آن، به یک صفحه تشکیل شده از رزین و چوب دست پیدا کنید.

رزین اپوکسی بسیار مقاوم است و امکان ایجاد طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی از آن را خواهید داشت.

رزین اپوکسی از خانواده رزین‌های دوجزئی است که این دو جزء باید باهم ترکیب شوند تا یک قالب رزینی تشکیل شود. یک جزء از این دو، رزین و جزء دیگر هاردنر یا خشک کن است.

 

رزین اپوکسی مخصوص چوب

 

مطمئناً در فضای مجازی ایده‌ها و تصاویر و ویدئوهای زیادی درزمینهٔ رزین اپوکسی دیده‌اید که برای شما جذاب بوده است.

اجرای رزین اپوکسی روی چوب به همین سادگی که در ویدئوها مشاهده می‌کنید، نیست. شما باید ابتدا رزین‌ها را بشناسید، بدانید کارگاه رزین اپوکسی چه ویژگی‌هایی دارد، تجربه در نجاری داشته باشد و در مرحله بعد، شروع به کار با رزین کنید. در آیچوب هم نوشته‌های خوبی درزمینهٔ کار با رزین اپوکسی منتشر کرده‌ایم. همچنین یک دورهٔ حرفه‌ای آموزش کار با رزین اپوکسی بر روی چوب منتشر کرده‌ایم که پیشنهاد می‌دهیم تا نگاهی به سرفصل‌های آن بیاندازید.

پتینه چوب

 پتینه چوب دنیای عجیب و پیچیده‌ای دارد. نمی‌توان سبک، روش، ابزار، ماده، رنگ مشخصی را برای این سبک از رنگ کاری چوب را به طور مشخص نام برد. شما می‌توانید از هر رنگ و طرحی برای پوشش سطح چوب به کار بگیرید و نمای آن را تغییر دهید.

 با این توضیحات قرار نیست این سبک را زیر سؤال ببریم و از ارزش آن بکاهیم؛ اما اگر مروری بر آثاری که با نام پتینه تولید می‌شود نگاهی بی اندازید، به گستردگی و تفاوت در سبک‌کار پی خواهید برد.

پتینه چوب

 گاهی پتینه با رنگ روغنی اجرا می‌شود و گاهی با رنگ فوری، گاهی با رنگ پلاستیک اجرا می‌شود و گاهی با رنگ‌های دکوراتیو… همهٔ این نمونه کارها زیبایی خود را دارند و ارزشمند هست.

 برای اجرای پتینه نیاز به ابزار خاصی نیست. حتی در خانه و با کمترین فضا و تجهیزات می‌توانید از رنگ‌های پتینه استفاده کنید و لوازم چوبی خانه تا را رنگ کنید. از پتینه بیشتر برای رنگ کاری سازه‌های قدیمی چوبی و لوازمی که رنگ آن‌ها از بین رفته و پر از خط‌وخش هستند، استفاده می‌شود.

در این نوشته تلاش شد به معرفی روش‌های مختلف اجرای رنگ چوب بپردازیم. شما هم اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، لطفاً با ما به اشتراک بگذارید.

 

 ۱. چه نوع رنگ‌هایی مناسب چوب هستند؟

 یکی از پرکاربردترین رنگ‌ها برای چوب، رنگ فوری است. البته از رنگ‌های پلی‌اورتان هم برای رنگ‌کردن چوب استفاده می‌شود. امروزه روغن گیاهی مخصوص هم به‌عنوان یکی از جدیدترین سیستم‌های اجرای رنگ به بازار عرضه شده است.

 

 ۲. تفاوت رنگ‌های پوششی و موج نما چیست؟

 برای رنگ‌کردن چوب معمولاً دو روش کلی وجود دارد. اگر رنگ اجرا شده نقش و طرح چوب را بپوشاند، در دسته رنگ‌های پوششی قرار می‌گیرد: اما اگر رگه چوب مشخص باشد، در دسته رنگ‌های موج نما قرار می‌گیرد. برای رنگ‌کردن چوب بهتر است از رنگ‌های موج نما استفاده شود تا اصالت چوب حفظ شود.

 ۳. ویژگی رنگ‌های فوری چیست؟

 رنگ‌های فوری همان‌طور که از نامشان پیداست، فوری و سریع خشک می‌شوند. باتوجه‌به ساختار چوب، بهتر است از رنگ‌های فوری مانند سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر برای رنگ چوب استفاده شود.

منبع: آیچوب

253 نظر در “معرفی انواع رنگ چوب | کدام رنگ برای چوب بهتر است؟

 1. کاربر سایت گفت:

  سلام
  برای وسایل چوبی که در معرض حرارت قرار میگیرند از چه رنگی باید استفاده کرد؟ مثل لیوان چوبی یا زیر قابلمه‌ای. یا در کل از چه موادی باید برای مقاوم کردنش استفاده بشه؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   ظروف چوبی نباید در معرض حرارت قرار بگیرند. در حال حاضر ((روغن گیاهی مخصوص چوب)) بهترین گزینه هست.

 2. کاربر سایت گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  میخواستم بدونم چه نوع رنگی برای کار های کوچک و تزئینی که معمولا داخل خونه استفاده می‌شود و هم مقاوت بالایی داشته باشه و هم ضرر زیادی نداشته باشه استفاده میشود؟؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 3. وحید گفت:

  سلام، سپاس از وبسایت خوبتون
  ماندگاری و ثبات رنگ مونوکوت در بهترین حالت در فضای داخلی چه مدته؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   پیشنهاد می کنیم از دفتر مونوکوت ایران بپرسید
   اطلاع دقیق ندارم
   اما در حال حاضر بهترین گزینه برای سازه های فضای باز است.

  2. مهتاب کرمیان گفت:

   سلام من قصد دارم کتابخونه و جاکفشی رو از قهوه ای به رنگ سفید تغییر بدم از چه رنگی و چطور باید استفاده کنم؟
   مچکرم

   1. آیچوب گفت:

    درود بر شما مهتاب گرامی
    در سایت آیچبو یک آموزش هست که مربوط به تغییر رنگ کمد هست
    لطفا از این آموزش استفاده کنید

 4. وحید گفت:

  سلام، خسته نباشید و سپاس از مطالب و توضیحات خوبتون
  برای رنگ کردن دیوار پوش چوبی لطفا یه مارک رنگ به من معرفی کنید که ویژگی های زیر رو داشته باشه
  1. نیاز نیست ضد آب و مقاوم در برابر نور خورشید باشه چون داخل ساختمان هست
  2. این دیوار پوش تماسی با وسایل دیگه و افراد خونه نداره و فقط حالت نمایی داره
  3. میخوام رنگ مورد نظر در کد رنگ های مختلف موجود باشه
  4. اجرای رنگ راحتتر از سیلر و کیلر باشه
  5. کیفیت فوق العاده مورد نظر نیست و کیفیت متوسط قابل قبوله
  6. قیمت مناسب داشته باشه (خیلی پایینتر از قیمت مونوکوت باشه)
  7. حداقل چند سال دوام داشته باشه و رنگش ثابت بمونه
  بازم از وقتی که میزارید و راهنمایی میکنید سپاسگزارم

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما وحید عزیز
   در سایت آیچوب سرچ کنید
   ببینید چه برند هایی رو معرفی کردیم
   برند هایی که در آیچوب نیستند، توسط ما تست نشدند و نمیتونیم نظری بدیم.

 5. روح الله گفت:

  سلام خدمت اساتید محترم آیچوب
  لطفاً بفرمایید که پودرهای رنگی که برای بتونه سازی استفاده میشه کلاً چندتا هست؟ منظورم اکرا و گل ماش و دوده و ..‌. این هاست و اینکه این ها رو وقتی با مل و سریش مخلوط میکنیم باید با کیلر و تینر فوری به صورت خمیر درست بشه ؟
  در جایی دیدم که برای پوشش آخر کار و رنگ دهی به کار، این پودرها رو با نیم پلی استر ترکیب کردند. آیا این کار درسته؟
  سوال آخر هم اینکه باز در ویدیویی دیدم که این پودرها رو با شاپان مخلوط کردند. آیا این کار هم درسته ؟
  خیلی ممنون از حوصله و بزرگواری شما

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   اطلاع دقیق ندارم
   معمولا رنگ فروشی ها دارن و می تونید تهیه کنید
   برای ساخت این نوع بتونه ها کافیه بتونه رو با آب ترکیب کنید
   کیلر مناسب نیست
   ترکیب این ها رو با نیم پلی استر هم پذیرفته نیست
   ترکیب با شاپان هم خیر… مناسب نیست

   برای چه کاری نیاز به ترکیب بتونه دارید؟

 6. Rrj1982 گفت:

  سلام دلیل اینکه رنگ مونوکوت را شما پیشنهاد میدین چیه؟ و چه برتری نسبت به سایر روغنهای گیاهی دارد؟ آیا کیفیت مونوکوت از ازمو و همل بیشتره ؟ وچرا اینقدر گرانتر از سایر برند هاست؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنیم خودتون هر سه برند رو تست کنید.

  2. مریم هاشمی گفت:

   سلام من تازه باهاتون آشنا شدم و دیدم که یه سری کلاس های آموزشی دارید،سوال من اینه که در مورد رنگ شناسی و نحوه رنگ کردن لوازم مختلف هم آموزش دارید ،مثلا آموزش رنگ آمیزی پارچه ویا شناخت رنگ برای طراحی روی پارچه و کلا شناخت رنگ ،میشه لطفا اگر شما جزو کارتون نیست یه جای معتبر به من معرفی کنید ،یک دنیا ممنون از لطفتون ،

   1. آیچوب گفت:

    درود بر شما
    در مورد رنگ پارچه اطلاعاتی نداریم و کسی رو نمیشناسیم

 7. مانیا گفت:

  سلام. من یک بوفه با رنگ فندقی براق دارم که نسبتا تازه گرفتم. یک ظرف اسانس خوشبو کننده هوا گذاشتم روش و این اسانس از کنار کمی رفته زیر ظرف و الان که ظرف رو از روی بوفه برداشتم به اندازه سطح زیری ظرف پوسته شده و رنگش در اومده و سطح زرد رنگ چوب مشخص شده. میخواستم ببینم برای تعمیرش چه کاری می تونم انجام بدم؟
  ممنونم

  1. آیچوب گفت:

   سلام مانیا گرامی
   اصولیش اینه که بدید به رنگکار که صفحه رو از نو براتون رنگ کنه
   در رنگ چوب لکه گیری نمیشه معمولا

 8. سینا گفت:

  سلام. آیا روی رنگ اکریلیک یا پلاستیک میشه کلیر یا پلی اورتان زد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر
   این کار رو نکنید بهتره
   ممکنه رنگ زیرین بسوزه

 9. سینا گفت:

  سلام. آیا رزین اپوکسی فقط با چوب استفاده میشود یا با ام دی اف هم قابل استفاده و ترکیب است؟

  1. آیچوب گفت:

   با هر چیز غیر چربی که کاملا صیقلی نباشد قابل ترکیب است

 10. ایرج گفت:

  باسلام خدمت اساتید گرامی و با سپاس از راهنمائیهای ارزشمند شمامن چند سال پیش میزو صندلی نهارخوری خریدم که سطح میزش با پلی استر ایستاده رنگ خورده وبسیار تمیز و بدون اشکاله
  ولی صندلیهاش فکر میکنم با نیم پلی استر رنگ شده و حالت براق و شیشه ای نداره و از همون روز اول وقتی دست روش قرار میگرفت حالت چسبندگی داشت و هنوز هم بعد از چند سال همین حالت رو داره.
  سئوالم این هست که میتونم این صندلیهارو به رنگکار بدم تا مثل میزش رنگ پلی استر ایستاده بزنن مشکلی ایجاد نمیشه؟
  سپاسگزار برای پاسخ شما
  ا

  1. آیچوب گفت:

   سلام ایرج عزیز
   خیر مشکلی نداره
   رنگکار چوب میتونه رنگ رو پاک کنه و از نو مراحل رنگکاری چوب رو با توجه به سفارش شما انجام بده

 11. پژمان گفت:

  سلام مراحل رنگکاری وچرک کردن منبتها روی رنگ طلایی چگونه است منظورم همون چرک کردن گلهای روی مبلمان هست با شاپانه یا با رنگ خاصیه وکلا مراحلشو محبت کنید چون تو محموعه ای که خریدم نبود ممنون

 12. پژمان گفت:

  سلام خدمت اساتید محترم من فیلم آموزشی رنگاری را خریدم وخیلی از شما ممنونم بابت این پک عالی فقط سوالی دارم که آیا با توجه به اینکه زیر کارهایی که پوششی هستند وخود رنگ نیستند میتوانیم بعد از زیر سازی خوب فقط بتونه فوری یا فقط سیلر استفاده کنیم یا اینکه باید هر دو استفاده شود همزمان؟واگر همزمان استفاده شود کدام روی آنیکی استفاده شود ممنون از وقتی که میگذارید????

  1. آیچوب گفت:

   سلام پژمان عزیز
   وقت شما بخیر
   لطفا به دایرکت پیج اینستاگرام آیچوب پیام بدید
   پشتیبانی در اینستاگرام به صورت صوت و تصویر انجام میشه تا به نتیجه بهتر برسید.

 13. حکیمی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  ببخشید میخوام سرویس خوابم را رنگ کنم چوب هست. و صاف هست سطحش. از چه نوع رنگی استفاده کنم؟ روغن یا چی؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضر چه رنگی روی کار وجود داره؟

 14. علی گفت:

  سلام وقت بخیر . برای پتینه روی چوب و پوسته شدن چوب چه چیزهای مورد نیاز است . ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   در زمینه پتینه تجربه نداریم

 15. رضا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  آیا رنگ سفید روغی رو میشه با شاپان ترکیب کرد
  با تشر

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   سلامت باشید
   هر رنگ روغنی رو می تونید با شاپان ترکیب کنید.

 16. Mahi گفت:

  سلام من یک رنگ کار ماهر در زمینه میز معرق تمام چوب نیاز دارم اگر کسی رو میشناسید لطفا معرفی کنید

 17. امیر گفت:

  با سلام من رنگ کار هستم
  رنگ چوب پارس اشن خریدم اما با تینر های دیگه جز پارس اشن حل نمیشه
  چکارش کنم ؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   طبیعی هست
   حتما از تینر خودش باید استفاده کنید

  2. محمد حسن قادری زفره گفت:

   باید حتما از حلال خودش استفاده کنید

 18. امین گفت:

  سلام و دست مریزاد به آی چوبی های عزیز،میخواستم ورق پلای وود روسی رو رنگ سفید بزنم که خطوط مشخص نباشه فعلا هم توان خرید پیستوله بادی رو ندارم ممنون میشم کمکم کنید که از چه رنگی و چگونه انجام بدم که هم زیبا باشه و هم ضد آب برای فضای داخل کار میخواستم و اینکه چوب چهار تراش رو برای زیرسازی ورق پلای وود روغن چوب بزنم کافیه برای ضد آب شدنش؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام امین عزیز
   پیشنهاد می کنیم از روش رنگ فوری استفاده کنید.
   از آموزش زیر استفاده کنید:
   آموزش کامل و تصویری رنگ کاری‌ ام دی اف خام از مبتدی تا حرفه‌ای!

 19. Acemajid گفت:

  سلام خسته نباشید بنده ی میز دسته دوم دارم از این هایی که برای بانک ها ادارات قدیمی استفاده میشد نئوپان + روکش چوب رنگش خیلی آسیب دیده میخواستم اول نوع رنگ مصرفی رو بدونم که چی استفاده کنم و اینکه فقط سنباده بکشم بعد رنگ یا بعدش بتونه هم بزنم … و اینکه رنگ خاکستری یا نوکمدادی باشه اگر مات که بهتر

   1. Arash گفت:

    ببخشید چوبی که ریش ریش شده رو باید چیکار کرد؟ رنگ بشه ریش هاش از بین میره آیا؟ ممنون میشم جواب بدید

    1. آیچوب گفت:

     شما می خواید ریش ریش ها بمونه یا از بین بره؟
     چه چوبی هست؟
     چه سازه ای؟
     ریش ریش با چی ایجاد شد؟

 20. محسن گفت:

  سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون…
  یه سوال داشتم… اینکه اگر توی ظروف چوبی آجیل خوری از جوهر چوب استفاده بشه موردی نداره؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام محسن عزیز
   از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )