رنگ‌کاری

معرفی انواع رنگ چوب | کدام رنگ مخصوص چوب است؟

کدام رنگ برای چوب بهتر است

 رنگ چوب انواع مختلفی دارد و روش‌های مختلفی برای اجرای رنگ بر روی چوب وجود دارد. شاید شما تجربه‌ای از رنگ کاری چوب نداشته باید و این سؤال برایتان پیش‌آمده باشد که چه رنگی مناسب چوب است؟

 انتخاب رنگ بر اساس، نوع سازه، محل استفاده از سازه، شرایط آب‌وهوایی، شرایط دمایی، شرایط سایش، سلیقه فردی و… انجام می‌پذیرد.

 در این نوشته بسیار ساده و بدون پرداختن به خصوصیات شیمایی و فنی رنگ‌های چوب به معرفی انواع رنگ چوب و روش‌های اجرای رنگ بر روی چوب خواهیم پرداخت تا انتخاب درستی برای رنگ سازه چوبی موردنظرتان داشته باشید.

رنگ مخصوص چوب چیست؟

 در صنعت چوب ایران و جهان انواع مختلفی از رنگ مخصوص چوب وجود دارد. در واقع شما باتوجه‌به نوع پروژه‌ای که دارید، اقدام به انتخاب رنگ موردنظرتان می‌کند. رنگ چوب در انواع فوری، گیاهی، اکریلیک و روغنی و… وجود دارد. اما در حال حاضر از روغن گیاهی مخصوص چوب و رنگ فوری (شیمیایی) به‌صورت ویژه برای رنگ‌کردن چوب استفاده می‌شود.

 در ادامه به انواع رنگ مخصوص چوب خواهیم پرداخت و در نهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید از این رنگ‌ها در چه جایگاهی استفاده کنید.

رنگ مخصوص چوب

رنگ فوری چیست؟

 یکی از انواع رنگ چوب، رنگ فوری است. رنگ فوری چوب به دسته‌ای از رنگ‌ها گفته می‌شود که خصوصیات شیمیایی بسیار نزدیک به هم دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رنگ‌های فوری، خشک‌شدن زودهنگام آن‌ها است.

 رنگ‌های فوری رایج در بازار ایران با نام‌های سیلر، کیلر، نیم پلی‌استر، تمام پلی استر (پلی استر ایستاده)، رنگ‌های فوری خودرویی و… شناخته می‌شوند.

 البته رنگ‌های فوری محدود به این موارد نیستند و نمونه‌های نام‌برده‌شده، از شناخته‌شده‌ترین رنگ‌های فوری مورداستفاده برای چوب هستند.

 باتوجه‌به گستردگی استفاده از رنگ‌های فوری، حتماً در سازه‌های چوبی اطراف شما از پوشش‌هایی مانند نیم پلی استر یا تمام پلی استر استفاده شده است.

تماشا ویدئو معرفی انواع رنگ چوب موجود در ایران

تماشا این ویدئو با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

پیشنهاد آیچوب: دوره جامع آموزش رنگ‌کاری چوب و MDF [دوره رنگ‌کار ماهر]

 

ویژگی های رنگ فوری چیست؟

 اجازه دهید رنگ‌های فوری و دلیل نام‌گذاری این پوشش‌ها به فوری را توضیح دهیم.

 در پوشش‌هایی مانند سیلر، کیلر، نیم پلی استر و… در حالت عادی مانند عسل غلیظ هستند. برای اینکه بتوانید این رنگ‌ها را با قلم‌مو یا پیستوله اجرا کنید نیاز به محلولی به نام تینر دارند.

 تینر مورداستفاده برای رنگ‌های فوری، تینر فوری گفته می‌شود و مانند آب بی‌رنگ هستند؛ اما بوی بسیار تندی دارند و خاصیت خورندگی و پاک‌کنندگی بسیار بالایی دارند.

 استون (لاک‌پاک‌کن) کاملاً شبیه به تینر فوری هست و همان بو و خاصیت را دارد.

 این رنگ‌ها هوا خشک نیستند و با فعل‌وانفعالات شیمیایی خشک می‌شوند. به‌عنوان‌مثال برای خشک‌شدن نیم پلی استر یا تمام پلی استر از موادی به نام هاردنر یا خشک‌کن استفاده می‌شود که این مواد با ترکیب و اندازه مشخص با محلول تینر و نیم پلی استر ترکیب می‌شوند.

 رنگ‌های فوری را می‌توان با استفاده از قلم‌مو یا پیستوله بر روی چوب اجرا کرد که بهترین روش برای اجرای رنگ فوری، استفاده از پیستوله بادی هست.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: تفاوت تینر فوری و تینر روغنی چیست؟

رنگ فوری پوششی چوب چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 رنگ‌های فوری از نظر پوشش در دودسته قرار می‌گیرند. برخی رنگ‌ها پوششی هستند و پس از اجرا، رنگ و طرح چوب کاملاً از بین می‌رود و به رنگ موردنظر شما تغییر می‌کند. در واقع هر آنچه از چوب می‌دید، پوشش داده می‌شود.

 در رنگ‌کاری مبلمان، میزناهارخوری و سرویس خواب امروزی، از رنگ‌های فوری استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال سازه اصلی تختخواب از چوب است؛ اما یک‌لایه رنگ روی سازه تشکیل شده و هیچ اثری از چوب نمی‌بینید.

 رنگ چوب فوری مخصوص فضای داخل خانه هست و از این رنگ‌ها نمی‌توان در فضای باز استفاده کرد.

 در مثال دیگر می‌توان به پوشش MDF خام با استفاده از رنگ فوری اشاره کرد. از رنگ فوری، برای رنگ‌کاری خودرو هم استفاده می‌شود و پوشش و مقاومت بسیار بالایی دارد.

 برای اجرای رنگ فوری باید لوازم و تجهیزات مناسب کارگاهی داشته باشید. درواقع به‌سادگی نمی‌توان رنگ‌های فوری را بدون داشتن ابزاری مانند دستگاه سنباده و پیستوله، باکیفیت بالا اجرا کرد.

 شما باید حداقل یک کارگاه رنگ‌کاری داشته باشید تا این رنگ‌ها را در سلامت و امنیت اجرا کنید. اگر کارگاه رنگ‌کاری دسترسی ندارید، پیشنهاد ما استفاده از روغن‌های گیاهی مخصوص چوب است.

 برای اجرای این رنگ‌ها ابتدا به تجربه کافی و بعد از آن به ابزارهایی مانند پیستوله و کمپرسور هوا نیاز خواهید داشت.

رنگ پوششی چوب چیست؟ چه رنگ هایی پوششی هستند؟

رنگ پوششی یکی از پرکاربرد ترین مدل های رنگ مورد استفاده در صنعت چوب و فلز است. به هر رنگی که پس از آن دیگر بافت سطح مورد نظر دیده نشود و کامل پوشش داده شود، رنگ پوششی گفته می شود.

مهم نیست رنگ پوششی از چه نوع موادی ساخته شود. رنگ پوششی در انواع فوری، اکرلیک، روغنی، گیاهی و… تولید می شود. در صنعت چوب عموما از رنگ های فوری برای پوشش کامل چوب استفاده می شود. هرچند که ما مخالف استفاده از رنگ های پوششی روی چوب طبیعی هستیم؛ اما معمولا از رنگ های پوششی برای رنگ کردن ورق های چوبی مانند MDF خام استفاده می شود.

پس در صورتی که پس از اجرای رنگ، موج و طرح و نقش چوب مشخص باشد، شما رنگ موج نما اجرا کرده اید؛ اما اگر پس از اجرای رنگ هیچ طرح و نقشی از چوب ندید، رنگ اجرا شده پوششی است.

این ساده ترین تعریف ما از رنگ پوششی چوب بود!

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: آموزش رنگ‌کاری MDF

 

رنگ پوششی چوب

استفاده از رنگ روغنی برای رنگ کاری چوب

 رنگ‌روغنی را احتمالاً همه شما می‌شناسید. از رنگ‌روغنی بیشتر در صنعت فلز استفاده می‌شود. حلال رنگ‌روغنی تینر روغنی، بنزین یا نفت است.

 این رنگ مناسب رنگ چوب نیست و برای رنگ کاری چوب استفاده نمی‌شود؛ اما همان‌طور که می‌دانید ما در شکستن مرزهای خلاقیت دستی بر آتش داریم!

 قدیمی‌ترین رنگ روغنی مورداستفاده در صنعت چوب روغن جلا هست. اگر خاطرتان باشد قدیمی‌ها شب عید با روغن جلا سازه‌های چوبی خانه‌شان را جلا می‌دادند.

 رنگ روغنی در طیف‌های رنگی گسترده تولید می‌شود و از ترکیب این رنگ‌ها هم به یک دنیا رنگ دیگر دست پیدا خواهید کرد (مانند رنگ خودرویی).

 یکی از دلایل استفاده از رنگ‌های روغنی شاید قیمت ارزان و روش اجرای آسان آن دانست. حلال پیشنهادی شرکت‌های تولیدکننده برای رنگ روغنی، تینر روغنی هست؛ اما بنزین گزینه‌ای مناسب برای خشک‌شدن سریع و ازبین‌رفتن سریع بوی رنگ روغنی است.

 در رنگ چوب می‌توان از رنگ‌های روغنی برای تغییر رنگ شاپان استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال با اضافه‌کردن مقداری رنگ روغنی قرمز به شاپان، می‌توان به رنگ فندقی دست‌یافت. همچنین با اضافه‌کردن رنگ مشکی به شاپان قهوه‌ای، به رنگ ونگه یا شکلاتی دست‌یافت.

 در بدترین حالت، برخی با استفاده از رنگ روغنی، درب و پنجره چوبی را رنگ کاری می‌کنند و هیچ اثری از چوب باقی نخواهند گذاشت. باتوجه‌به اینکه این دست افراد تجربه چندانی از رنگ چوب ندارند، درنهایت به کیفیت مطلوبی دست نخواهند یافت.

 همان‌طور که در بالا اشاره شد، قیمت ارزان و راحتی در اجرا دلایل استفاده از رنگ روغنی بر روی چوب است.

 پیشنهاد نمی‌کنیم از رنگ روغنی برای پوشش‌دادن چوب استفاده کنید. اگر دوست دارید از رنگ روغنی استفاده کنید، حداقل یک دست سیلر روی کار اجرا کنید، سنباده بکشید.

 در مرحله بعد رنگ روغنی را اجرا کنید تا سیلر چوب را اشباع کند و رنگ جذب چوب نشود. برخی رنگ روغنی را بدون سیلر کاری روی کار اجرا می‌کنند که موجب ایجاد پرز روی کار خواهد شد.

 از معایب رنگ روغنی بوی بسیار بد آن و مشکل بسیاری از کاربران برای ازبین‌بردن بوی پس از رنگ کاری است. این رنگ‌ها هوا خشک هستند و باید با گردش هوا و دمای مناسب خشک شوند.

استفاده از روغن گیاهی مخصوص چوب

روغن مخصوص چوب

 روغن‌های گیاهی مخصوص چوب نسل جدید رنگ‌های مخصوص چوب هستند. این رنگ‌های جدید، با تکنولوژی روز و استفاده از روغن‌های گیاهی ساخته‌شده‌اند.

 از مزایای این روغن‌ها، اجرای آسان، سرعت بالا در اجرا، خشک‌شدن سریع و… است. حدود ۱۰ شرکت در ایران این رنگ‌ها را وارد کرده‌اند و محصولاتشان را به بازار عرضه کرده‌اند.

 بیشتر روغن‌های گیاهی / پوششی مخصوص چوب شیمیایی نیستند و برای سلامتی انسان ضرر ندارد. باتوجه‌به اینکه اجرای آن راحت هست، نیاز به تجربه و دانش خاصی برای رنگ‌کردن چوب با روغن گیاهی نخواهید داشت.

 رنگ چوب گیاهی در انواع داخل و بیرون ساختمان تولید می‌شود و طیف گسترده‌ای از رنگ‌های موردنظرتان را می‌توانید بر روی چوب اجرا کنید.

 باتوجه‌به ویژگی‌های روغن‌های گیاهی، از آن‌ها برای پوشش ظروف چوبی، کف‌پوش چوبی، نما چوبی و سازه‌هایی که در معرض آب و آفتاب هستند استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: روغن گیاهی چوب چیست؟

 به نظر می‌رسد روغن‌های گیاهی مخصوص چوب به‌زودی سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص خواهند داد و اساتید از این رنگ‌های شیمیایی و سرطان‌زا خلاص خواهند شد.

 در چندین نوشته به معرفی این روغن‌ها و مزایا و معایب آن پرداخته بودیم.

استفاده از لاک الکل برای رنگ چوب

 لاک الکل یکی دیگر از مواد برای رنگ چوب است. همان‌طور که از نام این رنگ مشخص هست، از دو بخش لاک‌والکل تشکیل شده است.

 لاک از حشره‌ای به نام کوکوس به دست می‌آید و به‌صورت پولک و پودر در بازار به فروش می‌رسد. کوکوس شیره درخت انجیر را می‌مکد و مایع قهوه‌ای‌رنگی از خود ترشح می‌کند.

 بهترین لاک موجود در بازار به رنگ روشن تا زرد متمایل به نارنجی است و به آن شلاک (Shellac) گفته می‌شود.

 حلال شلاک یا لاک، الکل صنعتی است و در لاک‌های بی‌رنگ، از الکل سفید استفاده می‌شود. هرچه درصد خلوص الکل صنعتی بالاتر باشد به نتیجه بهتری خواهید رسید.

 درگذشته باتوجه‌به نبود رنگ‌های صنعتی برای اجرای رنگ چوب، از لاک الکل بیشتر از امروز استفاده می‌شد. روش اجرای لاک الکل ساده است و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. حتی با یک دستمال هم می‌توان لاک الکل را اجرا کرد.

 لاک الکل گزینه بسیار خوبی برای رنگ کاری سازهای چوب است. با استفاده از لاک الکل می‌توان در کنار جلا بخشیدن به ساز چوبی، صدای خوب آن را هم حفظ نمود. رنگ چوب لاک الکل پس از خشک‌شدن در مقابل الکل، اسیدها و حرارت مقاومت خوبی ندارد.

 ما در نوشته‌های پیشین روش اجرای لاک الکل را آموزش داده بودیم.

رنگ‌های دکوراتیو مناسب چوب

رنگ مناسب اسباب بازی

 رنگ‌های دکوراتیو یکی دیگر از روش‌های رنگ چوب هستند. معمولاً خویش سازها (DIY) از این رنگ‌های تزئینی برای پوشش چوب استفاده می‌کنند.

معمولا رنگ های دکوراتیو مانند رنگ اکریلیک پایه آب هستند.

 رنگ‌های دکوراتیو در بسته‌های کوچک و معمولاً در نوشت‌افزارها یافت می‌شود. برای اجرای رنگ دکوراتیو چوب، نیاز به دانش و تجربه خاصی نیست و فقط کافی است چوب را سنباده‌کاری کنید و رنگ را روی آن اجرا کنید.

 نمی‌توان مدل، برند یا روش خاصی را برای این رنگ‌ها معرفی کرد.

 باتوجه‌به گستردگی استفاده از رنگ‌های دکوراتیو و سخاوتمندی چوب، تقریباً شما می‌توانید از هر رنگ برای رنگ کاری چوب استفاده کنید و این بستگی به سلیقه شما دارد.

 درواقع رنگ‌های دکوراتیو مناسب اجرای رنگ در تولیدات صنعتی نیستند و در حد پوشش سازه‌های دست‌ساز کوچک چوبی است.

 با توجه به ورود روغن‌های گیاهی مخصوص چوب و مزایایی مانند طیف رنگی گستره، آب‌گریز بودن، موج نما بودن، ضد و دیگر مزایا، بیشتر علاقه‌مندان به رنگ کاری در این سبک، دیگر از رنگ‌های گیاهی استفاده نمی‌کنند.

 به‌عنوان‌مثال رنگ کاری سازه‌های چوبی که کودکان با آن در تماس هستند، نباید شیمیایی باشد.

استفاده از روغن‌های طبیعی برای رنگ کردن چوب

 روغن‌های طبیعی دست‌ساز یا سنتی، متفاوت از روغن‌های گیاهی / صنعتی مخصوص چوب هستند. این روغن‌ها فراوری نمی‌شوند و از فرمولاسیون خاصی برای تولید آن استفاده نمی‌شود.

 تقریباً شما می‌توانید از هر مایع یا واکس طبیعی برای پوشش چوب استفاده کنید. یکی از معروف‌ترین این روغن‌ها، روغن دانه کتان یا روغن بزرک است.

 از دیگر روغن‌های طبیعی می‌توان به روغن کنجد، روغن سویا، روغن چربی حیوانی، روغن آفتاب‌گردان، روغن نخل و… اشاره کرد.

 روغن بزرک یا بزرک نفوذ بسیار بالایی در چوب دارد و اگر از این روغن در چندین مرحله استفاده کنید، حتی چوب آب‌گریز می‌شود و مقاومت خوبی در برابر رطوبت و آفتاب پیدا می‌کند.

 با توجه به اینکه روغن برزک چرب است، ممکن است پس از خشک‌شدن چربی آن همچنان روی چوب باقی بماند و خاک را جذب کند. برای همین پیشنهاد نمی‌کنیم از روغن‌های طبیعی برای رنگ‌کردن چوب استفاده کنید.

 ماندگاری چربی در روغن‌های طبیعی و زمان طولانی در خشک شده دو مشکل اساسی روغن‌های طبیعی است.

 روغن بزرک دو تصفیه خام یکی از نمونه‌های مناسب برای رنگ چوب است. قیمت روغن بزرک در بازار هر لیتر بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان است. (به تاریخ انتشار مقاله)

 اگر روغن بزرک در اختیار ندارید، می‌توانید از روغن کنجد استفاده کنید. مقدار نفوذ روغن کنجد، به‌مراتب بیشتر از روغن بزرک است؛ اما قیمت بالاتری دارد.

درواقع می‌توان روغن‌های گیاهی مخصوص چوب را نمونه بهینه‌شده، صنعتی و مدرن روغن‌های گیاهی سنتی دانست که ایرادات آن‌ها را ندارد.

واکس مخصوص چوب

استفاده از روغن‌های طبیعی برای رنگ کردن چوب

 واکس‌های طبیعی هم‌نسل جدید رنگ چوب هستند که از روش‌های قدیمی ساخت رنگ الهام گرفته‌شده‌اند. به‌عنوان‌مثال درگذشته روغن بزرک و موم عسل را به هم با گرمای بسیار پایین ترکیب می‌کردند تا یک واکس طبیعی و مقاوم‌تر به نسبت روغن بزرک تنها ایجاد شود.

 شرکت‌های تولیدکننده هم از همین ترکیبات و دیگر مواد طبیعی و شیمیایی، به واکس‌هایی دست‌یافت‌اند که در رنگ‌ها و حتی بوها مختلف به بازار عرضه می‌شود.

 معمولاً واکس چوب به‌راحتی قابل‌اجرا است و هیچ تکنولوژی و دستگاه عجیبی برای اجرای آن وجود نداد. درواقع این پوشش‌ها آمده‌اند که اجرای رنگ چوب را برای شما آسان و ساده کنند و هیچ دغدغه‌ای برای اجرای رنگ نداشته باشید.

 شما می‌توانید حتی با استفاده از یک دستمال تمیز یا تکه ابر هم واکس چوب را اجرا کنید.

رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

 رنگ‌های پلی‌اورتان در انواع مختلفی در بازار وجود دارند و طیف گسترده‌ای از این رنگ‌ها در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرد. پلی اورتان دنیای بزرگی دارد و شما می‌توانید در صنعت فلز و چوب و ساختمان و راه و… از رنگ‌های پلی اورتان استفاده کنید.

 در صنعت چوب از رنگ‌های پلی اورتان برای آب‌گریز کردن چوب استفاده می‌شود. رنگ‌های پلی ارتان بسیار مقاوم هستند و حتی در صنعت کشتی‌سازی برای پوشش جداره داخلی و بیرونی کشتی هم از این نوع رنگ‌ها استفاده می‌شود.

 پس می‌توان به این رنگ‌ها به‌عنوان یک پوشش مقاوم اعتماد کرد.

 در برخی موارد دیده‌ایم در صندلی‌های چوبی پارک‌ها و مبلمان شهری از رنگ پلی اورتان به‌عنوان پوشش چوب استفاده می‌شود.

 درواقع این روش برای چوب گزینه مناسبی نیست. در روزها و ماه‌های ابتدایی این رنگ نمایی بسیار زیبا دارد و مانند یک شیشه روی کار نشسته است؛ اما پس گذشت مدت‌زمان کوتاهی مشاهده خواهید کرد که رنگ ترک‌خورده و از بین رفته است.

 یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از رنگ پلی اورتان، پوشش سطح میزناهارخوری و سازه‌هایی هست که با آب و رطوبت در تماس هستند. معمولاً این پوشش‌ها مانند نیم پلی استر رنگ عسلی ندارند و پس از اجرای آن بر روی رنگ سفید صدفی، تغییر رنگ نخواهید داشت.

 پیشنهاد می‌کنیم از رنگ پلی اورتان در فضای داخل ساختمان استفاده کنید.

 یکی از مشکلات پیشروی رنگ‌کارهای چوب، تغییر رنگ سفیدپوشش است. معمولاً این رنگ‌ها پس از مدتی کمی زرد می‌شوند و تراوت و شادابی اول را ندارند. مشکل آن‌ها استفاده از نیم پلی استر است.

 پیشنهاد ما به شما، استفاده از رنگ‌های پلی اورتان برای پوشش رنگ‌های فوری هست.

رزین اپوکسی مخصوص چوب

رزین اپوکسی مخصوص چوب

رزین اپوکسی و به‌خصوص رزین اپوکسی چوب یکی از محبوب‌ترین روش‌های پوشش چوب در ماه‌های اخیر شده است. مجموعه‌های زیادی در ایران مشغول به ساخت سازه‌های چوبی ساخته شده با رزین یا بهتر بگوییم پوشش داده شده با رزین هستند.

رزین انواع مختلفی دارد و با توجه به خصوصیاتش، بسیاری از محدودیت‌های پیش رو اساتید در ایده پردازی‌هایشان را برداشته است.

شما می‌توانید بر روی یک صفحه چوبی از یک میلی‌متر تا چند سانتی‌متر رزین اپوکسی اجرا کنید. یکی از محبوب‌ترین روش‌های استفاده از رزین اپوکسی، استفاده از رزین و اسلب چوبی در کنار هم است.

شما می‌توانید حتی یک‌تکه نامنظم و شکسته اسلب چوبی را در داخل یک قالب قرار دهید و با اضافه کردن مقداری رزین اپوکسی به آن، به یک صفحه تشکیل شده از رزین و چوب دست پیدا کنید.

رزین اپوکسی بسیار مقاوم است و امکان ایجاد طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی از آن را خواهید داشت.

رزین اپوکسی چوب از خانواده رزین‌های دوجزئی است که این دو جزء باید باهم ترکیب شوند تا یک قالب رزینی تشکیل شود. یک جزء از این دو، رزین و جزء دیگر هاردنر یا خشک کن است.

 

مطمئناً در فضای مجازی ایده‌ها و تصاویر و ویدئوهای زیادی درزمینهٔ رزین اپوکسی دیده‌اید که برای شما جذاب بوده است.

اجرای رزین اپوکسی روی چوب به همین سادگی که در ویدئوها مشاهده می‌کنید، نیست. شما باید ابتدا رزین‌ها را بشناسید، بدانید کارگاه رزین اپوکسی چه ویژگی‌هایی دارد، تجربه در نجاری داشته باشد و در مرحله بعد، شروع به کار با رزین کنید.

در آیچوب هم نوشته‌های خوبی درزمینهٔ کار با رزین اپوکسی منتشر کرده‌ایم. همچنین یک دورهٔ حرفه‌ای آموزش کار با رزین اپوکسی بر روی چوب منتشر کرده‌ایم که پیشنهاد می‌دهیم تا نگاهی به سرفصل‌های آن بیاندازید.

 

پتینه چوب

 پتینه چوب دنیای عجیب و پیچیده‌ای دارد. نمی‌توان سبک، روش، ابزار، ماده، رنگ مشخصی را برای این سبک از رنگ کاری چوب را به طور مشخص نام برد. شما می‌توانید از هر رنگ و طرحی برای پوشش سطح چوب به کار بگیرید و نمای آن را تغییر دهید.

 با این توضیحات قرار نیست این سبک را زیر سؤال ببریم و از ارزش آن بکاهیم؛ اما اگر مروری بر آثاری که با نام پتینه تولید می‌شود نگاهی بی اندازید، به گستردگی و تفاوت در سبک‌کار پی خواهید برد.

پتینه چوب

 گاهی پتینه با رنگ روغنی اجرا می‌شود و گاهی با رنگ فوری، گاهی با رنگ پلاستیک اجرا می‌شود و گاهی با رنگ‌های دکوراتیو… همهٔ این نمونه کارها زیبایی خود را دارند و ارزشمند هست.

 برای اجرای پتینه نیاز به ابزار خاصی نیست. حتی در خانه و با کمترین فضا و تجهیزات می‌توانید از رنگ‌های پتینه استفاده کنید و لوازم چوبی خانه تا را رنگ کنید. از پتینه بیشتر برای رنگ کاری سازه‌های قدیمی چوبی و لوازمی که رنگ آن‌ها از بین رفته و پر از خط‌وخش هستند، استفاده می‌شود.

در این نوشته تلاش شد به معرفی روش‌های مختلف اجرای رنگ چوب بپردازیم. شما هم اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، لطفاً با ما به اشتراک بگذارید.

 

 ۱. چه نوع رنگ‌هایی مناسب چوب هستند؟

 یکی از پرکاربردترین رنگ‌ها برای چوب، رنگ فوری است. البته از رنگ‌های پلی‌اورتان هم برای رنگ‌کردن چوب استفاده می‌شود. امروزه روغن گیاهی مخصوص هم به‌عنوان یکی از جدیدترین سیستم‌های اجرای رنگ به بازار عرضه شده است.

 

 ۲. تفاوت رنگ‌های پوششی و موج نما چیست؟

 برای رنگ‌کردن چوب معمولاً دو روش کلی وجود دارد. اگر رنگ اجرا شده نقش و طرح چوب را بپوشاند، در دسته رنگ‌های پوششی قرار می‌گیرد: اما اگر رگه چوب مشخص باشد، در دسته رنگ‌های موج نما قرار می‌گیرد. برای رنگ‌کردن چوب بهتر است از رنگ‌های موج نما استفاده شود تا اصالت چوب حفظ شود.

 ۳. ویژگی رنگ‌های فوری چیست؟

 رنگ‌های فوری همان‌طور که از نامشان پیداست، فوری و سریع خشک می‌شوند. باتوجه‌به ساختار چوب، بهتر است از رنگ‌های فوری مانند سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر برای رنگ چوب استفاده شود.

منبع: آیچوب

254 نظر در “معرفی انواع رنگ چوب | کدام رنگ مخصوص چوب است؟

  1. 09010741571 گفت:

    سلام وقتتون بخیر ممنون بابت مطالب مفیدتون
    یه راهنمایی میخواستم
    روی جعبه ی چوبی گواش مشکی کار کردم و حالا میخوام طرح ظریف با رنگ طلایی کارکنم البته مستقیم روی چوب، نه گواش. میخوام بدونم چه رنگی مناسبه که هم با دوام باشه هم بشه طرح ظریف باهاش کار کرد و هم اینکه حسابی براق باشه. و درپایان کار برای ماندگاری اگه اسپری کیلر استفاده کنم خوبه؟ کیلر مات یا براق؟

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )