ایمنی کار با ابزار, رنگ‌کاری چوب

آبشار رنگ چیست؟ استاندارد های آبشار رنگ چیست؟

اتاق رنگ چوب

 آبشار رنگ یکی از روش‌های جمع‌آوری گرده‌های معلق رنگ در خط رنگ است. در شرکت‌های تولیدی استاندارد بدون شک از آبشار رنگ در خطوط رنگ استفاده می‌شود. آبشار رنگ مزایای بسیار زیادی دارد که متأسفانه توسط بسیاری از شرکت‌ها و مدیران نادیده گرفته می‌شود.

 توجه به‌سلامت در محیط کار را می‌توان از ضروری‌ترین اصول اولیه هر کارگاه یا مجموعه‌های تولیدی دانست.

در کارگاه‌های رنگ‌کاری و یا خطوط تولید که به هر نوع با پاشش و اسپری رنگ‌های مایع یا پودری سروکار دارند، ذرات پودری شکل رنگ معلق در هوا علاوه بر نشست روی قطعات رنگ شده و کاهش کیفیت آن، برای سلامت رنگ‌کار در درازمدت به‌شدت مضر خواهند بود.

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF

اهمیت آبشار رنگ چیست؟

 به‌منظور کاهش آسیب‌های ناشی از تنفس ذرات معلق در پروسه پاشش رنگ از سیستم‌های ضد آلودگی (Anti pollution system) استفاده می‌شود.

ازجمله این سیستم‌ها می‌توان از اتاق‌های ایزوله مخصوص رنگ‌پاشی نام برد که با ترکیب دمنده‌ها و مکنده‌هایی مخصوص، هوای تازه و غبارروبی شده را وارد کرده و گردهای معلق اضافی ناشی از پاشش رنگ را از محیط ایزوله اتاق رنگ خارج می‌کنند.

 ازجمله روش‌های مؤثر و رایج برای حفظ کیفیت رنگ و سلامت اپراتور رنگ‌کار، استفاده از روشی موسوم به آبشار رنگ است. این سیستم به‌صورت آبشار رنگ‌های مایع و آبشار رنگ‌های پودری ساخته می‌شود.

پیشنهاد آیچوب: فیلتر کمپرسور هوا و رطوبت گیر چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟

کابین آبشار رنگ چیست؟

 آبشار رنگ یک اتاقک، کابین یا محفظه مخصوص پاشش رنگ است که در یک یا چند طرف آن از آبشارهای آب به‌منظور جمع‌کردن و دفع گرد رنگ معلق در هوا استفاده می‌شود.

 به بیانی دیگر آبشار رنگ از یک کابین یا محفظه‌ای فلزی که حداقل یک‌ طرف آن آبشار وجود دارد تشکیل شده است. در کنار آبشار به‌منظور مکش ذرات معلق در اتاقک از مکنده‌های هوا استفاده می‌شود. مکنده‌ها با ایجاد فشار منفی ذرات معلق رنگ را به سمت آبشار جذب می‌کنند.

آبشار رنگ چیست

برای جذب بهتر رنگ در آب، علاوه بر آبشار اولیه از سیستم‌هایی مانند نازل‌های اسپری آب یا صفحات مشبک استفاده می‌شود. در سیکل بسته آبگردش فیلترهایی نیز برای جداسازی رنگ از آب قرار داده می‌شود؛ بنابراین یک کابین رنگ حداقل یک پمپ آب برای به گردش درآوردن آب در سیستم و یک بلوئر برای مکش و فشار منفی هوا دارد.

کاربرد و مزایای آبشار رنگ چیست؟

 آبشار رنگ در صنایع چوب، مبلمان، رنگ‌های پلیمری، رنگ خودرو و رنگ چوب و هر کارگاه و صنعتی که در آن از اسپری رنگ یا رنگ‌های پودری الکترواستاتیک استفاده می‌کند، کاربرد دارد.

 ازجمله مزیت‌های بزرگ آبشار رنگ می‌توان به جمع‌آوری ذرات رنگ معلق در محیط اشاره کرد که علاوه بر جلوگیری از نشست دوباره غبار روی قطعات رنگ شده و افت کیفیت آن، موجب سلامتی فردی و محیطی نیز خواهد شد.

معایب کابین آبشار رنگ چیست؟

 همان‌طور که اشاره شد آبشار رنگ از سیستم آب در گردش استفاده می‌کند. در مدل‌های ارزان‌تر بازار باتوجه‌به استفاده از متریال‌های ارزان در بدنه، شاسی، اتصالات و لوله‌های رفت‌وبرگشت آب، امکان خوردگی و سولفاته شدن بیشتری وجود دارد.

 در بیشتر سیستم‌های کابین رنگ نیز چسبیدن رنگ‌های برگشتی به سطح لوله نیز ازجمله مشکلات رایج آن است که با استفاده از منعقدکننده‌های رنگ یا (Water-wash) می‌توان تا حد زیادی از هدررفت ناشی از تعویض آب جلوگیری نمود.

آبشار رنگ چوب

کابین آبشار رنگ برای چه رنگ‌هایی مناسب است؟

 کابین آبشار رنگ برای اجرا هرگونه رنگ پاششی و پودری که ذرات ریز پودر مانند تولید می‌کند می‌تواند مناسب باشد. دو نوع کابین آبشار رنگ برای اسپری رنگ‌های مایع و رنگ‌های پودری تولید می‌شود.

 از دیگر مدل‌های آبشار رنگ می‌توان به آبشارهای کابینی که از چهار طرف بسته شده‌اند و آبشارهای یک‌طرفه یا جلوباز اشاره کرد. این مدل‌ها باتوجه‌به کاربرد آن‌ها می‌تواند در بسیاری از صنایع و خطوط تولید کوچک و بزرگ مورداستفاده قرار گیرد.

آیا از آبشار رنگ می‌توان در کارگاه‌های کوچک هم استفاده کرد؟

بله. آبشار رنگ در اندازه‌ها و حجم‌های گوناگون قابل‌خرید است. حتی شرکت‌های تولیدکننده داخلی امکان طراحی و ساخت اندازه سفارشی توسط خریدار را دارند. درواقع این سیستم یکی از ایمن‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای پاشش رنگ است که در صنایع و کارگاه‌های کوچک و بزرگ از آن استفاده می‌شود.

ابعاد کابین آبشار رنگ چقدر است؟

کابین در این سیستم می‌تواند در اندازه‌های موجود بازار خریداری شده و یا توسط خریدار و باتوجه‌به نوع محصول تولیدی و یا حجم آن سفارش داده شود.

جنس بدنه و یا رنگ آن‌هم می‌تواند طبق سفارش انجام شود. باتوجه‌به قرارداشتن در معرض آب و رطوبت شدید، استفاده از بدنه استیل می‌تواند گزینه بهتری نسبت به ورق‌های گالوانیزه یا رنگ کوره‌ای باشد.

استفاده گسترده از آبشار رنگ یا هر مکانیسم مشابهی جهت بهبود پاشش رنگ و بالا بردن سلامت فردی و محیطی اهمیت دارد. با توجه به آن چیزی که اکنون در صنایع کوچک و کارگاه‌های ایران می‌بینیم به‌کارگیری آبشار رنگ ایده آلی دست نیافتنی به نظر می‌رسد. آیچوب امیدوار و آرزومند رسیدن به آن نقطه مطلوب است.

لطفاً تجربیات و دانش خود از آبشار رنگ یا سیستم‌های مشابه دیگر را با آیچوب و خوانندگان آن در دیدگاه‌های همین مطلب به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد آیچوب: معرفی خط رنگ حرفه‌ای پرومستر ۲۰۱۴ ارلانگو

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )