آموزش, پرداخت‌, تکنیک‌های کار با چوب, رنگ‌کاری, مواد مصرفی صنعت چوب

لاک الکل چیست و چگونه لاک و الکل روی چوب اجرا می شود؟

لاک الکل چیست

 لاک‌الکل یکی از رنگ‌های قدیمی مورداستفاده اساتید در صنعت چوب است. از لاک الکل بیشتر در ساخت ساز استفاده می‌شود و آن هم به دلیل ضخامت و لایه بسیار نازکی است که روی چوب ایجاد می‌کند. رنگ‌های فوری مانند پلی استر و… باتوجه‌به اینکه روی کار ضخامت ایجاد می‌کنند، صدای ساز ره به‌اصطلاح عامیانه خفه می‌کنند و ساز از کیفیت صدای خوبی برخورد دار نخواهد شد.

 البته نمی‌توان موارد مصرف لاک الکل را فقط در هنر ساز سازی محدود کرد؛ بلکه از این رنگ برای پوشش مبلمان و دیگر لوازم چوبی هم می‌توان استفاده نمود.

 لاک ماده‌ای است طبیعی و جامد که از حشره‌ای به نام کوکوس به دست می‌آید. این حشره پس از مکیدن شیره درخت انجیر، مایع قهوه‌ای‌رنگی را از خود ترشح می‌کند و این مایع حشره را در بر می‌گیرد و پس از تصفیه به‌عنوان لاک در بازار به‌صورت ورقه‌های نازک به فروش می‌رسد.

 بهترین نوع لاک، به رنگ روشن تا زرد متمایل به نارنجی هست که به آن شلاک گویند. حلال لاک، الکل صنعتی است. البته لاک‌های بی‌رنگ نیز وجود دارد که برای حل کردم آن از الکل سفید استفاده می‌کنند.

لاک مرغوب و نامرغوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 لاک‌های معمول موجود در بازار به رنگ طلایی روشن هستند که از شیره درخت انجیر در هندوستان گرفته می‌شوند؛ البته لاک‌های دیگری وجود دارند که به رنگ روشن هستند و در واقع کیفیتشان کی پایین‌تر از لاک الکل طلایی است.

 لاک باکیفیت به رنگ طلایی هست و حالت پولکی دارد. پولک‌ها در لاک مرغوب نباید حاوی پولک‌های تیره رنگ باشد. همچنین با هم زدن لاک با دست، باید دقت کنید که پولک‌ها به هم چسبیده نباشد!

طرز تهیه لاک الکل چوب

 برای شروع معمولاً اساتید مقدار ۱۰۰ گرم لاک را در یک لیتر الکل صنعتی می‌ریزند. برای اینکه لاک زودتر حل شود، می‌توانید آن را با دست کمی ریزتر کنید. هرچه لاک نرم‌تر شود، سریع‌تر در الکل حل می‌شود. حدود ۱۵ دقیقه تا ۳۰ دقیقه لاک و الکل را به آرامی هم بزنید تا به هم نچسبند.

 سپس برای آنکه سطح لاک پس از مصرف ترد و شکننده نباشد، ۲ تا ۳ درصد موم زنبورعسل به آن اضافه می‌نمایند (موم باعث می‌شود خاصیت شکنندگی لاک از بین برود)، سپس آن را به‌خوبی تکان می‌دهند تا لاک در الکل به‌خوبی حل شود.

طرز تهیه لاک الکل چوب

 حدود ۲۴ ساعت به محلول زمان دهید تا کامل حل شود و آماده گردد و در این مدت هم می‌توانید هرچند ساعت، یک‌بار محلول را به آرامی تکان دهید تا بهتر لاک و الکل بهتر حل شوند.

 بهتر است لاک بعد از حل شدن از یک جوراب زنانه نازک رد بشود.

 برای حل شدن بهتر لاک در الکل می‌توان آن را حرارت غیرمستقیم داد. به علت قابلیت اشتعال زایی الکل، حرارت مستقیم بسیار خطرناک هست. برای این کار می‌توان ظرف لاک و الکل را در ظرف آب گرم قرار داد.

مراحل اجرای لاک الکل روی چوب

 لاک و الکل در سه مرحله به سطح کار زده می‌شود

 رنگ دست اول (بوم کردن) برای پر کردن خلل و فرج و سوراخ‌های چوب.

 رنگ دست دوم (پوشش) برای ایجاد قشر رنگ روی سطح کار.

 رنگ دست سوم (پرداخت) برای صاف کردن و پرداخت کردن روی رنگ ایجاد شده.

 با توجه به تجربه اساتید دو روش را در این بخش معرفی خواهیم کرد:

روش اول استفاده از لاک و الکل

 ابتدا سطح کار را آماده کنید. بهتر است قبل از لاک الکل کاری سطح کار را به کمک پارچه الکل اندود نمایید، این عمل باعث می‌شود سطح کار پرزدار شود. سپس با سنباده‌ی شماره ۴۰۰ پوستاب پرزها را از بین ببرید. برای استفاده از الکل، پیشنهاد ما الکل بیدستان قزوین است این الکل حلالیت بیشتر نسبت به سایر الکل‌ها دارد.

 برای اجرای لاک و الکل معمولاً از کهنه رنگ کاری استفاده می‌شود. این کهنه عبارت است از یک پارچه از جنس نرم و لطیف که در میان آن پنبه یا پشم می‌گذارند. همچنین می‌توانید به جای پارچه کهنه و پنبه، از ابر هم استفاده کنید.

مراحل اجرای لاک الکل روی چوب

 قسمتی از پارچه را داخل رنگ لاک و الکل قرار دهید و آن را روی سطح کار اجرا کنید. برای دست اول لاک الکل را به خوبی و با مقدار بیشتر اجرا کنید تا چوب مواد را جذب کند و در اصطلاح عامیانه سیر شود. این عمل باعث می‌شود نفوذ لاک و الکل بهتر انجام گیرد. پس از خشک شدن کار (حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه)، یک دست سنباده بسیار نرم پوستاب (کهنه) روی کار بکشید. این مهم است که سنباده نو نباشد! دقت نمایید که سنباده فقط در راه چوب انجام شود و خلاف راه چوب این کار را انجام ندهید. خاک را پاک کنید و دوباره لاک را اجرا کنید.

 برای رسیدن به پوشش مناسب تا ۲۰ دست هم نیاز هست لاک اجرا شود. از دست چهارم به بعد نیاز به سنباده کاری در هر دفعه نیست. هر زمان احساس کردید کار زبر شد، یک‌بار با سنباده پوست کارکرده و کهنه، سنباده کاری کنید.

 برای اجرای لاک الکل در دست‌های سوم و چهارم به بعد باید مراقب باشید که روی یک خط لاک و الکل را دو بار پارچه نکشید، چون رنگ دو لبه می‌شود. حجم لاک هم به نسبت دست اول کمتر است. هرچه به دست‌های پایانی نزدیک می‌شویم، مقدار مصرف لاک الکل باید کمتر باشد تا لاک‌های قبلی پاک نشود. برای دست‌های بعدی حدود ۵ دقیقه زمان می‌دهیم تا الکل خشک شود و آماده سنباده کاری گردد.

 در صورت ایجاد چسبندگی بین دستمال و لاک الکل، می‌توانید با استفاده از چند قطره پارافین، دستمال را کمی چرب کنید تا چسبندگی ایجاد نشود. اگر از پارافین زیاد استفاده کنید، روی کار لکه ایجاد می‌شود. دستمال را به پارافین آغشته کنید و روی کار بکشید تا سطح کار کامل صیقلی شود.

 اگر دوست دارید کار براق شود، بعد از ۱۵ دست اجرای لاک الکل، حدود ۲۴ ساعت زمان دهید تا رنگ کامل خشک شود و پس از آن حدود ۴ یا ۵ دست لاک الکل اجرا کنید.

روش دوم اجرای لاک الکل روی چوب

برای زدن لاک و الکل بر روی چوب معمولاً از کهنه رنگ کاری استفاده می‌شود. کهنه رنگ کاری عبارت است از تکه پارچه‌ای که لای آن پنبه و یا پشم گذاشته باشند. (جنس پارچه می‌تواند چلوار لطیف باشد) رنگ لاک و الکل در مقابل اسید، الکل، رطوبت و حرارت مقاوم نیست و چنانچه آب بر روی آن بریزد لکه سفیدی بر روی آن باقی می‌ماند.

نوعی از لاک نیز وجود داشته که لاک سفید نام دارد و از بی رنگ کردن یا روشن کردن لاک نارنجی (در اثر عملیات شیمیایی به کمک هیپوکلریت سدیم روی لاک نارنجی) به دست می‌آید و برای لاک و الکل کاری چوب‌های روشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از رنگ لاک و الکل برای رنگ کاری انواع قفسه، مبل، میز، صندلی، درهای داخلی، وسایل تزییناتی و موارد نظیر آن استفاده می‌شود.

 

اجرای لاک الکل روی چوب

طرز تشخیص روغن روی سطوح رنگ خورده

به علت آنکه برای جلوگیری از شکنندگی لاک به آن موم اضافه می‌نمایند، سطح لاک در اثر روغن موجود کدر می‌شود. به کمک بعضی مواد شیمیایی می‌توان روغن را از سطح کار پاک کرد.

ساده‌ترین کار این است روی سطوح رنگ خورده را با دهان‌ها نماییم و اگر بخار ایجاد شد سطح کار روغن دارد. از ماندن در کارگاه رنگ کاری و استنشاق الکل خودداری نمایید. هرگاه الکل روی دست یا بدن ریخته شد فوراً آن را با آب بشویید زیرا حلال الکل آب هست.

رنگ لاک و الکل در مقابل حرارت، اسیدها و الکل‌ها مقاومت ندارد به همین دلیل امروزه استفاده از لاک و الکل بسیار کم است و فقط برای رنگ آمیزی بعضی از آلات موسیقی مانند تار، سه تار، گیتار و … به کار می‌رود زیرا رنگ لاک و الکل روی صدا تأثیری نمی‌گذارد.

توجه: این مطلب به دلیل درخواست‌های متعددی که دوستان عزیزمان ارسال کردند، تهیه شده است و متأسفانه تجربه‌ای شخصی در این زمینه ندارم لذا قادر به پاسخگویی سؤالات و ابهامات شما عزیزان نخواهم بود. البته سؤالات شما تائید و پاسخگویی را به دوستان باتجربه محول می‌کنیم.

منبع: آیچوب

141 نظر در “لاک الکل چیست و چگونه لاک و الکل روی چوب اجرا می شود؟

 1. کاربر سایت گفت:

  درود وقت بخیر روی یک میز چوبی بسیار ارزشمند به چه روشی میتونم اونو شد خط و خش کنم که مجبور نشم رو میزی بندازم. وضد اب هم بشه بدون انوکه در کیفیت و رنگ و شکلش تغییری حاصل بشه؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   پینشهاد می کنیم از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید که هم آب گریز بشه و هم مقاوم در برابر خط و خش

 2. شکیبا رزین گفت:

  سلام لاک الکل بیرنگ دارم و میخوام روی ورق طلا کار کنم اول چقدر طول می کشه خشک بشه دوم بخوام اسپری کیلر بزنم اصلا لازمه لاک الکل بزنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   با توجه به سوالتان نیاز به آموزش دارید
   آشنایی مناسب و مهارت اینکار را ندارید و در نهایت کار خراب خواهد شد

 3. سامان الوند گفت:

  با درود فراوان
  من جدیدا با هنر ساخت دکوراسیون با ساقه گندم(straw marquetry) آشنا شدم ولی ظاهرا این هنر همچین طرفداری تو ایران نداره. حالا سوالم اینه که چطور میتونم ساقه های گندمو رنگ کنم؟؟؟ یا به عبارتی از چه نوع رنگی باید استفاده کنم؟؟؟
  با سپاس فراوان

  1. آیچوب گفت:

   سلام سامان عزیز
   احتمالا رنگ اکرلیک پایه آب گزینه خوبی باشه و یا اینکه آستری های گیاهی پایه آب

 4. مهسا گفت:

  خسته نباشید . ممنون از مطالب مفیدتون
  ببخشید من یه تکه چوب دادم که‌میخواستم تبدیلش کنم‌به ظرف برای غذا
  پوشش لاک الکل برای اینکار مناسبه یا پیشنهاد بهتری دارین؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهسا عزیز
   خیر خوب نیست
   فقط روغن گیاهی مخصوص چوب

 5. محمدکریم نصیری گفت:

  سلام میشه روی لاک الکل نیم پای استر پاشید

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد کریم نصیری عزیز
   خیر

 6. هادی گلی گفت:

  با سلام ببخشید چند تا سوال دارم خواهشا تمنا دارم به هر سوال یه جواب بدید
  1- ایا روغن های ازمو تو رنگ های متفاوت موجوده
  2- ایا روغن ازمو رو میشه جایگزین شاپان و همرنگی کرد

  1. آیچوب گفت:

   سلام هادی
   1. بله (بیشتر روغن های گیاهی در چندین رنگ موجود هستند.
   2. بله (روغن های گیاهی رو میشه جایگزین شاپان کرد و حتی بهتر از شاپان هستند)

 7. اميرعلي گفت:

  سلام ممنون ميشم بفرماييد كه آيا لاك الكل رو ميشه سطح رزين
  پلي استر هم اجرا كرد؟
  و آيا لاك الكل باعث ميشه كه سطح پلي استر قابل استفاده براي خوراكي شود؟
  خيلي ممنونم

  1. آیچوب گفت:

   سلام امیر علی عزیز
   خیر
   لاک الکل رو به این روش نمیشه اجرا کرد.
   لاک الکل مناسب ظروف چوبی نیست به هیچ عنوان
   پیشنهاد می کنیم از نوشته زیر استفاده کنید:
   ناگفته های خرید ظروف چوبی چیست؟ چگونه از ظرف چوبی استفاده کنیم؟!

 8. سم گفت:

  سلام وقت بخير
  من نميخوام چوب روسي را رنگ كنم ميخواهم رنگ خام خودش را خفظ كنم و فقط كمي براقيت و جلا بهش اضافه كنم كه رگه هاي چوب ديده بشه. شما چه ماده اي رو بهم پيشنهاد ميكنيد؟ ممنونم

  1. آیچوب گفت:

   سلام سم
   از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید:
   روغن گیاهی چوب چیست؟ + راهنمای خرید روغن گیاهی مخصوص چوب

 9. حمید گفت:

  با سلام خدمت شما .لاک الکل رو ساز اجرا کردم ولی بعضی قسمت ها صخامت بیشتر شده و زیرش دون دون های زرد کم رنگ تیجاد شده و به صورت دون دون هم برامده شده از سنباده 400 هم استفاده کردم چندبار ولی درست نشده خوب ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام حمید عزیز
   اینکه بعضی قسمت ها ضخامت بیشتری داره، به دلیل اجرای نادرست لاک الکل هست. در واقع شما باید لاک رو یکنواخت روی کار اجرا کنید.
   همچنین باید هر روز یک یا دو دست اجرا کنید تا بعد از اجرا کاملا خشک بشه و یک ته پوست نرم هم روی کار بکشید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )