رنگ‌کاری, مواد مصرفی صنعت چوب

وارنیش چیست؟ معرفی کامل انواع وارنیش و روغن وارنیش موجود در ایران

انواع وارنیش و روغن وارنیش

 وارنیش چیست؟ وارنیش یکی از پوشش‌های مورداستفاده در صنایع مختلف و به‌خصوص صنعت چوب و نجاری است وارنیش را نه‌تنها بر روی سازه‌های چوبی، بلکه بر روی هر سطح دیگری می‌توان اجرا کرد.

 اگر در داخل یا خارج خانه خود سازه‌های چوبی داشته باشید، برای اطمینان از افزایش طول عمر سازه باید آن را با پوشش‌های مختلف مقاوم کنید. چوب زمانی که با یک ماده مناسب پوشش داده شود، سالیان سال دوام خواهد داشت. وارنیش نامی آشنا در میان رنگ‌کارها و علاقه‌مندان به رنگ چوب است.

 یکی از مشکلاتی که در میان فعالان صنعت چوب در زمان معرفی وارنیش بسیار به چشم می‌خورد، کلی‌گویی است! به‌عنوان‌مثال اگر از یک فرد آشنا با اصول اولیه رنگ کاری بپرسید چطور سطح چوب را پوشش دهم، در جواب می‌گوید: از وارنیش استفاده کنید!

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF

 شما به رنگ‌فروشی مراجعه می‌کنید و درخواست وارنیش می‌کنید… رنگ‌فروش در جواب می‌گوید چه وارنیشی؟!

 شما در این حالت سردرگم می‌شوید و به پاسخ پرسش خود نمی‌رسید. این کلافه شدن‌ها را در کامنت‌ها و دایرکت اینستاگرام آیچوب هم می‌بینیم. برخی دوستان در زمان راهنمایی‌کردن به دوستان دیگر، می‌گویند برای پوشش چوب از وارنیش استفاده کنید…

 نکته اینجاست که وارنیش چیست؟ چگونه باید از وارنیش استفاده کرد؟ ساختار شیمیایی وارنیش چیست؟ معایب و مزایا وارنیش چیست؟ کدام وارنیش مناسب پروژه چوبی ماست؟ و…

 

تماشای آنلاین ویدئو وارنیش چیست؟

 

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

وارنیش چیست؟

 وارنیش یک اسم کلی هست و به مجموعه‌ای از مواد (لاک و مایعات و واکس‌ها) گفته می‌شود که به‌عنوان یک لایه محافظ بر روی چوب قرار می‌گیرد و عموماً جذب چوب نمی‌شوند و اگر جذبی صورت پذیرد، به صورتت سطحی است. وارنیش‌ها معمولاً شفاف هستند و بی‌رنگ که هیچ‌گونه پیگمنت رنگی ندارد.

 یکی از انواع وارنیش، نیم پلی استر هست که جزو وارنیش‌های بی‌رنگ به‌حساب می‌آید و پس از اجرا همچنان طرح و نقش چوب نمایان است. البته برخی وارنیش‌ها دارای رنگ هستند که رنگ چوب را تغییر می‌دهد. وارنیش در مدل‌های مات، براق و خیلی براق در بازار موجود هستند (کیلر، نیم پلی استر، تمام پلی استر).

 در مثالی دیگر برای باز شدن ذهنتان می‌توانیم بگوییم که شاپان یا جوهر یا موادی ازاین‌دست که برای تغیر رنگ چوب از آن‌ها استفاده می‌کنند و جذب چوب می‌شود، از دسته وارنیش‌ها نیستند. به شاپان آستری یا (stain) هم گفته می‌شود. بعد از اجرای شاپان و جوهر، رنگ چوب تغییر می‌کند و مایع اجرا شده جذب چوب می‌شود.

 وارنیش‌ها عمدتاً برای پوشش چوب استفاده می‌شوند و یک‌لایه سخت، شفاف و محافظ روی چوب تشکیل می‌دهند. هدف از ایجاد پوشش روی چوب، افزایش مقاومت چوب و حفظ زیبایی آن است.

 زمان استفاده از وارنیش به دهه‌ها قبل‌تر می‌رسد؛ اما در سال‌های اخیر، نمونه‌های صنعتی از خانواده وارنیش‌ها به بازار عرضه شده است. از وارنیش‌های مدرن و صنعتی مورداستفاده در صنعت چوب می‌توان به کیلر، نیم پلی استر، تمام پلی استر، پلی اورتان و… اشاره کرد. در صنعت حتی وارنیش‌های پایه آب (اکریلیک) هم داریم.

وارنیش چیست

 برای درک بهتر از واژه وارنیش و خصوصیات آن باید کمی در مورد خصوصیات آن بدانیم. وارنیش‌های صنعتی عموماً از سه ماده اصلی رزین، روغن و حلال تشکیل می‌شود. حلال (تینر) از غلظت وارنیش می‌کاهد و به‌راحتی می‌توان با قلم‌مو یا پیستوله آن را اجرا کرد.

 همچنین این حلال‌ها به خشک‌شدن سریع‌تر وارنیش هم کمک می‌کنند.

 

رزین‌های مورد استفاده در وارنیش صنعتی

 دو ماده رزین و روغن ایجادکننده وجه تمایز بین وارنیش‌ها هستند. نوع رزین و روغن و همچنین نسبت این دو ماده به هر یک از این وارنیش‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را می‌بخشد. به‌عنوان‌مثال برای ساخت وارنیش از سه نوع رزین فنولیک (phenolic)، آلکید alkyd و پلی‌اورتان (polyurethane) استفاده می‌شود.

 امروزه بیشتر از رزین پلی‌اورتان برای ساخت وارنیش استفاده می‌شود و این مورد ناشی از قیمت ارزان‌تر، مقاومت بیشتر در برابر خط‌وخش و اجرای راحت و تمیز است. بهترین و البته گران‌ترین وارنیش‌ها از فنولیک ساخته می‌شوند. همچنین می‌توان با ترکیب این رزین‌ها با هم یک وارنیش جدید ساخت.

 

روغن‌های مورد استفاده در وارنیش

 برای تولید وارنیش از دو روغن تانگ (روغن چوب چینی) و روغن کتان استفاده می‌شود.

 از میان این دو روغن، استفاده از روغن کتان متداول‌تر هست که این مورد به‌خاطر قیمت پایین‌تر آن است. به نظر بیشتر اساتید وارنیش‌های ساخته شده با روغن تانگ، کیفیت بیشتری دارد.

 روغن در صورت قرارگرفتن در معرض هوا، باعث سخت‌شدن وارنیش می‌شود.

موارد استفاده از وارنیش چوب چیست؟

 نکتهٔ دیگری که در مورد وارنیش‌ها باید بدانیم این هست که جایگاه استفاده از وارنیش در کجاست؟ بیشتر وارنیش‌ها برای استفاده بر روی سازه‌های چوبی مورداستفاده در داخل ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 البته درگذشته از وارنیش‌ها برای پوشش چوب در فضای باز استفاده می‌شد؛ اما با ورود روغن‌های گیاهی مخصوص چوب دیگر استفاده از وارنیش‌های فضای آب توجیه فنی و اقتصادی ندارد.

 در ساختار وارنیش هرچه نسبت روغن بیشتر از نسبت رزین باشد، انعطاف‌پذیرتر هست و مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد. همچنین می‌توان با اضافه‌کردن مواد دیگری، مقاومت وارنیش را در برابر اشعه UV هم بیشتر کرد. از وارنیش‌های با خصوصیات سخت و شکننده هم در پوشش مبلمان چوبی استفاده می‌شود.

انواع وارنیش

 

انواع وارنیش

طیف گسترده‌ای از لاک‌های مختلف در بازار موجود هست که باتوجه‌به تعداد بسیار بالای آن پیداکردن وارنیش مناسب کمی گیج‌کننده هم هست. در زیر بخشی از وارنیش‌هایی که ممکن هست در بازار بیابید را به شما معرفی می‌کنیم.

وارنیش آکریلیک

وارنیش‌های اکریلیک از نوع وارنیش‌های پایه آب هستند و به دلایل زیست‌محیطی و سلامتی بسیار محبوب است.

وارنیش آکریلیک یک نوع رنگ و پوشش است که برای حفاظت و زیبایی سطوح چوبی استفاده می‌شود. حلال وارنیش اکریلیک آب است.

از وارنیش اکریلیک به عنوان رنگ پایانی و حلا دهنده رنگ اکریلیک استفاده می شود. وقتی وارنیش اکریلیک را روی چوب اجرا می کنید، نمای بسیار زیباتر ایجاد می کند و به مقاومت سطح رنگ نیز افزوده می شود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های وارنیش آکریلیک، سرعت خشک شدن آن است. به دلیل حل شدن در آب، وارنیش آکریلیک به سرعت خشک می‌شود و به سرعت به سطح نهایی خود می‌رسد. این ویژگی باعث می‌شود که وقت بسیار کمتری برای اتمام پروژه‌های نجاری و رنگ‌آمیزی صرف شود.

وارنیش آکریلیک همچنین مقاومت خوبی در برابر رطوبت و آب را داراست. این به معنی این است که سطوحی که با وارنیش آکریلیک پوشانده شده‌اند، می‌توانند در برابر نفوذ آب و حفظ کیفیت و زیبایی خود مقاومت نمایند. همچنین، وارنیش آکریلیک دارای مقاومت مناسبی در برابر خش و خراش است.

در ضمن، وارنیش آکریلیک بسیار چسبنده است و به سطوح چوبی چسبیده و به خوبی پاشیده می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که نتیجه نهایی یک پوشش یکنواخت و بدون کاستی‌ها باشد.

این وارنیش‌ها کمی سطح رنگ را براق می‌کنند؛ اما به براقیت نیم پلی استر نیستند.

پیشنهاد آیچوب:

موارد کاربرد رنگ اکریلیک بر روی چوب و بهترین جایگزین‌های آن چیست؟

وارنیش روغنی

 محتوی روغن‌های خشک‌کننده مثل روغن الیف یا روغن جلا است که در اثر اکسیداسیون به‌تدریج سخت می‌شود. وارنیش‌های روغنی را می‌توان متداول‌ترین نوع وارنیش دانست و شامل وارنیش‌های پولیش، وارنیش پارکت و وارنیش‌های مبلمان است.

 دو تا از پرکاربردترین وارنیش‌های روغنی، کیلر خودرویی روغنی و روغن جلا هستند. این دست وارنیش‌ها را می‌توان با بنزین ترکیب و حل کرد.

وارنیش الکلی

این وارنیش‌ها از طریق تبخیر جلای خود که معمولاً الکل یا تربانتین است سخت می‌شود. وارنیش‌های ماستیک، لاک‌الکل و دامار از نوع وارنیش‌های الکلی هستند که فوق‌العاده شفاف هستند و به‌سرعت خشک می‌شوند.

وارنیش الکلی یک نوع رنگ و پوشش است که برای حفاظت و زیبایی سطوح چوبی استفاده می‌شود. درگذشته و حتی امروز از لاک الکل که یکی از وارنیش‌های الکلی است، برای رنگ‌کردن انواع ساز استفاده می‌شد.
این نوع وارنیش شامل یک پایه الکلی است که به‌عنوان حلال از الکل استفاده می‌کند. وارنیش الکلی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که آن را برتر از سایر انواع وارنیش‌ها می‌کند.

یکی از ویژگی‌های برجسته وارنیش الکلی، سرعت خشک‌شدن آن است. به دلیل استفاده از الکل به‌عنوان حلال، وارنیش الکلی به‌سرعت خشک می‌شود و به‌سرعت به سطح نهایی خود می‌رسد. این ویژگی باعث می‌شود که زمان کمتری برای اتمام پروژه‌های نجاری و رنگ چوب صرف شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های وارنیش الکلی، شفافیت بالا آن است. این به معنی این است که وارنیش الکلی به‌خوبی رنگ و چوب را نشان می‌دهد و به سطح چوب زیبایی خاصی می‌بخشد.

ما در مقالات گذشته در مورد لاک الکل و آموزش اجرای لاک الکل کامل توضیح داده بودیم

وارنیش ‌های صمغی مصنوعی

 این وارنیش‌ها دارای خواص مشابه با صمغ‌های طبیعی هستند؛ ولی سرعت خشک‌شدن آن‌ها زیاد است. از صمغ‌های مصنوعی که در ساخت وارنیش به کار می‌روند، می‌توان صمغ‌های استر، صمغ‌های فنولیک و صمغ‌های الکید را نام برد.

 وارنیش مات را می‌توان جزء وارنیش‌های صمغی نام برد. به‌طورکلی متداول‌ترین وارنیش‌های مورد مصرف در صنایع چوب عبارت‌اند از: وارنیش سخت، وارنیش پولیش، وارنیش الوار وارنیش دامار و…

وارنیش سخت / کیلر / نیم پلی استر / پلی اورتان

این وارنیش برای قسمت‌های داخلی ساختمان به کار می‌رود و بدون درخشندگی خشک می‌شود. خشک‌شدن این وارنیش‌ها دوازده ساعت طول می‌کشد.

از این وارنیش‌ها می‌توان برای پوشش آخر مبلمان استفاده کرد که در این صورت پوششی نرم و جالب، بدون نیاز به مالش و پولیش به وجود می‌آید. از نمونه این وارنیش‌ها می‌توان به نیم پلی استر یا تمام پلی استر اشاره کرد.

در صورتی که به موضوع رنگ کردن چوب با وارنیش هایی مانند کیلر و نیم پلی استر علاقه داشته باشید، پیشنهاد می کنیم از مقاله آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر استفاده کنید.

وارنیش پولیش

 این وارنیش از صمغ‌های سخت (صمغ کنگو) و کمی روغن (روغن جلا) درست می‌شود که به‌تدریج خشک می‌شود. این وارنیش شکننده است ولی می‌توان در اثر مالش با سنگ‌های مالشی، پولیش خیلی خوبی را بر روی آن به وجود آورد.

 به‌عنوان‌مثال تمام پلی‌استرها در دو نوع معمولی و پولیشی موجود هستند. در نوع پولیشی شما می‌توانید باتوجه‌به نیازتان اقدام به اجرای پولیش روی چوب کنید.

وارنیش الوار

 این وارنیش گاهی به وارنیش دریایی موسوم است و محتوی مقدار زیادی روغن است که موجب دیر خشک‌شدن آن می‌شود. وارنیش الوار دارای درخشندگی، سختی و خاصیت ارتجاعی خوبی است و در برابر آب دوام زیادی دارد.

 وارنیش الوار در بازار ایران موجود نیست و در موارد بسیار خاص از آن استفاده می‌شود.

 

وارنیش دامار

یک وارنیش الکلی با شفافیت فوق‌العاده است که به‌سرعت خشک می‌شود؛ ولی از وارنیش‌های دیگر نرم‌تر و کم‌دوام‌تر است. از این وارنیش برای رنگ کاری تابلوهای هنری و نقاشی استفاده می‌شود.

وارنیش‌های دیگری مثل وارنیش رویه میز، وارنیش استخوان، وارنیش پارکت و وارنیش همرنگی نیز وجود دارند که هر کدام از آن‌ها خواص مخصوص به خود را دارند و برای مقاصد به خصوصی مناسب هستند.

پیشنهاد آیچوب: معرفی انواع رنگ چوب | کدام رنگ مخصوص چوب است؟

 

در پایان اگر شما هم اطلاعاتی در مورد وارنیش دارید، در قسمت دیدگاه های همین نوشته با ما در میان گذارید.

 

 

آیچوب

194 نظر در “وارنیش چیست؟ معرفی کامل انواع وارنیش و روغن وارنیش موجود در ایران

 1. 09132366346 گفت:

  سلام
  امیدوارم حالتون خوب باشه
  من در مورد رنگ ساز سنتور و استفاده از انواع وارنیش ها و جوهر ها میخواستم راهنمایی کنید

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   برای ساز بهترین گزینه لاک الکل هست
   در خیر این صورت می تونید از وارنیش های پلی اورتان یا سلولوزی استفاده کنید

 2. 09123139810 گفت:

  سلام
  ضمن تشکر از سایت بسیار مفیدتان
  بفرمایید برای درب چوبی حمام که معمولا با پاشیدن آب و در نتیجه رطوبت همیشه همراه هست از چه نوع روغن یا وارنیشی استفاده کنم که در مقابل رطوبت حمام مقاوم باشد
  ممنون از پاسخی که لطف میکنید
  داود

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   از پلی اورتان استفاده کنید.

 3. 09133292594 گفت:

  سلام وارنیش مناسب برای شفاف سازی طلق چیه؟ برای شفاف سازی چراغ ماشین بعد از زدن سنباده نرم میخام

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   اطلاعی از این مورد ندارم

 4. 09370627442 گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون. میشه وارنیشی که زود خشک بشه ولی دوام خوبی داشته باشه و بوی کمی هم بده معرفی کنید. برای کار مجسمه . میدونم که ممکنه تجربه مجسمه و خمیر نداشته باشین اما لطفا وارنیش با اون مشخصات رو بگید ممنون

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما

   این خصوصیت ها رو نیم پلی استر داره که یک وارنیش فوری هست.
   اینکه روی خمیر اجرا بشه یا نه رو نمیدونم!

 5. سجاد گفت:

  سلام برای تابلو معرق از روغن الف و روغن جلا استفاده میکردم
  الان دنبال یک ماده بهتر هستم
  چی پیشنهاد میکنید ؟
  سیلر و کیلر
  سیلر و کیلر پلی اورتان
  لاک پلی اورتان
  رزین پلی استر

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما سجاد عزیز
   روشی که قبلا اشتفاده می کردید اشتباه بود
   پیشنهاد می کنیم از سیلر و کیلر و نیم پلی استر استفاده کنید (مطالب رایگانش در سایت آیچوب هست)
   اگر در زمینه رنگ چوب تجربه ندارید پیشنهاد می کنیم از دوره آموزشی رنگکار ماهر استفاده کنید

 6. علیرضا نادمی گفت:

  سلام شبتون بخیر
  من روی شیشه با ویترای طرح و ان یکاد کشیدم الان میخوام وارنیش بزنم ولی نمیدونم باید کل شیشه رو وارنیش بزنم یا فقط روی طرحم بزنم وارنیشم هم بر پایه ی تینره .
  البته یه تیکه شو وارنیش زدم ولی اصلا خوب نشده انگار مشما انداختم روی شیشه ممنون میشم راهنمایی کنید .

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   در مورد رنگ شیشه اطلاعات کامل ندارم

 7. علی گفت:

  سلام خسته نباشید من یه حلقه چوبی درست کردم میخوام رنگ چوبم حفظ بشه و تغییر نکنه و طبیعی باشه از چه وارنیشی استفاده کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام علی عزیز
   از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

  2. بیژن گفت:

   با درود و تشکر از سایت بسیار خوب تان، استاد برای رنگ کاری و وارنیش چوب های به کار رفته در ابزارهای که با آب سر و کار دارد باید از چه متریال های استفاده شود تا دوام داشته باشد. من برای دسته سمپاش از جوهر رنگ فندقی استفاده نمودم و سپس کیلر زدم بعد چند بار استفاده لایه کیلر خراب شده، ممنون از پاسخگوی تان

   1. آیچوب گفت:

    سلام بیژن عزیز
    از روغن گیاهی مخصوص چوب و یا پلی اورتان استفاده کنید.

 8. علی گفت:

  سلام خسته نباشید من یه حلقه چوبی درست کردم میخوام رنگ خودش و حفظ کنه و رنگ چوب طبیعیولی براق باشه چه نوع وارنیشی استفاده کنم

 9. Mohammad گفت:

  سلام استاد عزیز ممنونم بابت توضیحات کامل شما .
  من واکس چوب با موم عسل درست کردم
  ولی متاسفانه هنگامی که اب میخوره لکه سفید میافته .
  مشکل کجاست؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد عزیز
   متاسفانه بدی روغن هایی که به صورت سنتی ساخته میشه همینه

 10. بهار گفت:

  سلام یه میز ناهار خوری خریدم که سطحش هیچ رنگ یا ماده محافظی نداره و اگر بدون محافظ باشه مشخصه که بزودی رنگ چوب از بین میره، چطور میتونم خودم توی خونه سطحش رو یه لایه بی رنگ محافظ بکشم؟ دنبال چه ماده ای باید بگردم که میز خراب نشه و رنگشم تغییر نکنه

  1. آیچوب گفت:

   سلام بهار
   منطور شما اینه که هیچ رنگی روی میز اجرا نشده؟

 11. Sara گفت:

  سلام
  نوعی ماژیک برپایه اکرلیک هستش برای برند کارین
  میگن که برای کار روی شیشه و چوب و حتی ماگ میشه استفاده کرد ولی برای ضد آب شدنش نیاز به وارنیش داره…
  چه نوع وارنیشی رو برای اینکار پیشنهاد میدید؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام سارا گرامی
   شاید روغن گیاهی مخصوص چوب جواب بده

 12. هاشم گفت:

  سلام
  برای لبه های کابینت که رفتگی پیدا کرده میشه از وارنیش استفاده کرد؟
  برای اب بندی و ضد آب کردن درزهای کابینت چطور؟
  لطفا برای هرکدوم نوع وارنیش که باید بخرم رو بفرماببدممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر

 13. امیرحسین گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  برای چوب رنگ شده با جوهر رنگ چه نوع وارنیشی مناسبه.؟
  با تشکر از پاسخگویی شما

  1. آیچوب گفت:

   سلام امیر حسین عزیز
   از مطلب زیر استفاده کنید:
   آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

 14. سارا گفت:

  سلام من روی چوب با اکرلیک نقاشی میکنم و رنگ میکنم میخوام مقاومت داشته باشه کارم زیر اب رنگ برداشته نشه میتونم از وارنیش استفاده کنم؟طریقه استفاده چجوریه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام سارا گرامی
   این موضوعی که میگم علمی نیست، اما احتمالا روغن گیاهی مخصوص چوب گزینه خوبی باشه

 15. سعید گفت:

  باسلام میخام روی ورق طلا وارنیش بزنم چگونه بزنم با قلم مو یااینکه باکرباس بمالم روی ورق های کار؟؟؟ممنون ازاین همه اطلاعات

  1. آیچوب گفت:

   سلام سعید عزیز
   ورق طلا وارنیش مخصوص به خودش رو داره
   برای رسیدن به نتیجه بهتر از نیم پلی استر استفاده کنید.

 16. اشکان گفت:

  سلام وقت بخیر
  یک جعبه چوبی رو با اکریلیک رنگ کردم و بعد از خشک شدن با وارنیش اکریلیک و بطور مستقیم پوشاندمش اما متاسفانه چسبانک شده و لبه های داخلی جعبه به هم میچسبه و نمیشه بازش کرد و زیر جعبه هم هر جا باشه میچسبه و خاک میگیره و اگر رو کاغذ باشه که بعضی قسمتهای کاغذرو میکنه
  لطفا راهنمایی میفرمایید؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام اشکان عزیز
   وقت شما هم بخیر
   احتمالا وارنیش رو خیلی غلیظ و یا خیلی زیاد روی کار اجرا کردید.
   یا اینکه اکرلیک زیر کار هنوز درست خشک نشده بود که رنگ جدید اجرا شد…

   1. اشکان گفت:

    درود
    سپاس از راهنماییتون

 17. نوید گفت:

  سلام بهترین حلال برای روغن جلا الکیدی براق مارک Nippon چیست، و آیا روی چوب خام بدون استری باید اعمال بشه یا قبلش چیزی به عنوان سیلر و پرکننده باید بزنیم و در آخر روغن جلا زده بشه.

  1. آیچوب گفت:

   سلام نوید عزیز
   معمولا برای حل کردن روغن جلا از بنزین استفاده می کنند.
   برای کسب اطلاعات بیشتر از آموزش زیر استفاده کنید:
   آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )