آموزش, پرداخت‌, تکنیک‌های کار با چوب, رنگ‌کاری, مواد مصرفی صنعت چوب

لاک الکل چیست؟ کاربرد و آموزش اجرای لاک الکل چوب…

لاک الکل چیست

 لاک‌الکل یکی از رنگ‌های قدیمی مورداستفاده اساتید در صنعت چوب است. از لاک الکل بیشتر در ساخت ساز استفاده می‌شود و آن هم به دلیل ضخامت و لایه بسیار نازکی است که روی چوب ایجاد می‌کند. رنگ‌های فوری مانند پلی استر و… باتوجه‌به اینکه روی کار ضخامت ایجاد می‌کنند، صدای ساز ره به‌اصطلاح عامیانه خفه می‌کنند و ساز از کیفیت صدای خوبی برخورد دار نخواهد شد.

 البته نمی‌توان موارد مصرف لاک الکل را فقط در هنر ساز سازی محدود کرد؛ بلکه از این رنگ برای پوشش مبلمان و دیگر لوازم چوبی هم می‌توان استفاده نمود.

 لاک ماده‌ای است طبیعی و جامد که از حشره‌ای به نام کوکوس به دست می‌آید. این حشره پس از مکیدن شیره درخت انجیر، مایع قهوه‌ای‌رنگی را از خود ترشح می‌کند و این مایع حشره را در بر می‌گیرد و پس از تصفیه به‌عنوان لاک در بازار به‌صورت ورقه‌های نازک به فروش می‌رسد.

پیشنهاد آیچوب: آموزش کامل رنگ چوب و MDF

 در بین پوشش‌های نهایی چوب، پوشش لاک الکل از محبوبیت و اقتدار خاصی برخوردار است. در ابتدا بهتر است بدانیم در جنگل‌های هندوستان درختان سرخ رنگی با نام لکباگ یافت می‌شود که معمولاً بلندقامت هستند.

 نوعی حشره هم شبیه جیرجیرک بنام لکباگ (Lac Bug) بر روی این درختان زندگی می‌کند که نوع مؤنث آن آوندهای لوله‌ای شکل از جنس پولک بسیار نازک بر روی تنه درختان می‌سازد و جنس مذکر این حشره مایعی لزج مانند بروی این آوندها ترشح می‌کند که به لاک حالت لعابی می‌دهد.

 بر اساس شواهد و قراین یافت شده قدمت لاک و الکل تقریباً به سه هزار سال پیش می‌رسد که تا سالیان پیش در ایران هم مصرف لاک و الکل بسیار پررونق بوده با اختراع نسل جدید رنگ‌های مخصوص چوب به خصوص پلی استرها، تقریباً این ماده طبیعی از چرخه مصرف حذف شد و پلی استر جایگزین بی‌رقیب آن شد. امروزه هم در مواردی کماکان لاک الکل مصرف خود را دارد؛ مانند صنایع حجمی، مرمت آثار باستانی و رنگ آلات موسیقی و…

 بهترین نوع لاک، به رنگ روشن تا زرد متمایل به نارنجی هست که به آن شلاک گویند. حلال لاک، الکل صنعتی است. البته لاک‌های بی‌رنگ نیز وجود دارد که برای حل کردم آن از الکل سفید استفاده می‌کنند.

پیشنهاد آیچوب:

وارنیش چیست؟ معرفی کامل انواع وارنیش و روغن وارنیش موجود در ایران

لاک مرغوب و نامرغوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 لاک‌های معمول موجود در بازار به رنگ طلایی روشن هستند که از شیره درخت انجیر در هندوستان گرفته می‌شوند؛ البته لاک‌های دیگری وجود دارند که به رنگ روشن هستند و در واقع کیفیتشان کی پایین‌تر از لاک الکل طلایی است.

 لاک باکیفیت به رنگ طلایی هست و حالت پولکی دارد. پولک‌ها در لاک مرغوب نباید حاوی پولک‌های تیره رنگ باشد. همچنین با هم زدن لاک با دست، باید دقت کنید که پولک‌ها به هم چسبیده نباشد!

طرز تهیه لاک الکل چوب

 برای ساخت لاک الکل مقدار صد گرم لاک طلایی هندی اصل را با یک لیتر الکل اتیلیک صنعتی (الکل ۹۶ درصد) مخلوط کرده و مقدار کمی (حدود دو یا سه درصد) موم طبیعی به مخلوط اضافه کنید. موم خاصیت شکنندگی لاک را از بین می‌برد و بعدها روی سطح لاک و الکل تَرَک و شکستگی‌هایی ایجاد می‌گردد که علت آن خشکی لاک است.

هرچه لاک نرم‌تر شود، سریع‌تر در الکل حل می‌شود. حدود ۱۵ دقیقه تا ۳۰ دقیقه لاک و الکل را به آرامی هم بزنید تا به هم نچسبند.

 سپس برای آنکه سطح لاک پس از مصرف ترد و شکننده نباشد، ۲ تا ۳ درصد موم زنبورعسل به آن اضافه می‌نمایند (موم باعث می‌شود خاصیت شکنندگی لاک از بین برود)، سپس آن را به‌خوبی تکان می‌دهند تا لاک در الکل به‌خوبی حل شود.

طرز تهیه لاک الکل چوب

 حدود ۲۴ ساعت به محلول زمان دهید تا کامل حل شود و آماده گردد و در این مدت هم می‌توانید هرچند ساعت، یک‌بار محلول را به آرامی تکان دهید تا بهتر لاک و الکل بهتر حل شوند.

 بهتر است لاک بعد از حل شدن از یک جوراب زنانه نازک رد بشود.

 برای حل شدن بهتر لاک در الکل می‌توان آن را حرارت غیرمستقیم داد. به علت قابلیت اشتعال زایی الکل، حرارت مستقیم بسیار خطرناک هست. برای این کار می‌توان ظرف لاک و الکل را در ظرف آب گرم قرار داد.

معمولاً گرم‌کردن لاک‌والکل، حل‌کردن آن را تسریع می‌کند؛ ولی باید تذکر داد محلولی که باحرارت دادن و یا با سرعت حاضر شده کمی می‌جوشد و موجب متورم و معیوب‌شدن کار می‌شود؛

 بنابراین باید با روش حرارت غیرمستقیم و به‌آرامی زمینه ذوب‌شدن لاک را فراهم آوریم. محلول باید مدت کمی بماند، شِلاک و موم خوب با الکل حل شده و به‌مرور مواد اضافی و غیرخالص آن ته‌نشین گردد و پس از ته‌نشین شدن می‌توان محلول را صاف‌کرده و آنگاه مصرف نمود. در موقع صاف‌کردن نیز بایستی دقت کرد که قشر کثیف ته‌نشین شده از محلول کاملاً جدا گردد تا بعدها سطح لاک‌والکل تمیز و بدون لکه باشد.

 در ظرف ترجیحاً دربسته شیشه‌ای در مکان گرمی به مدت یک تا دو هفته نگهداری شود از حرارت دادن مستقیم این مخلوط به‌شدت پرهیز شده؛ زیرا اشتعال ساز است.

روش ساخت لاک الکل

مراحل اجرای لاک الکل روی چوب

 لاک و الکل در سه مرحله به سطح کار زده می‌شود

 رنگ دست اول (بوم کردن) برای پر کردن خلل و فرج و سوراخ‌های چوب.

 رنگ دست دوم (پوشش) برای ایجاد قشر رنگ روی سطح کار.

 رنگ دست سوم (پرداخت) برای صاف کردن و پرداخت کردن روی رنگ ایجاد شده.

پیشنهاد آیچوب:

معرفی انواع رنگ چوب | کدام رنگ برای چوب بهتر است؟

 با توجه به تجربه اساتید دو روش را در این بخش معرفی خواهیم کرد:

روش اول استفاده از لاک و الکل به روش سنتی

 ابتدا سطح کار را آماده کنید. بهتر است قبل از لاک الکل کاری سطح کار را به کمک پارچه الکل اندود نمایید، این عمل باعث می‌شود سطح کار پرزدار شود. سپس با سنباده‌ی شماره ۴۰۰ پوستاب پرزها را از بین ببرید. برای استفاده از الکل، پیشنهاد ما الکل بیدستان قزوین است این الکل حلالیت بیشتر نسبت به سایر الکل‌ها دارد.

 برای اجرای لاک و الکل معمولاً از کهنه رنگ کاری استفاده می‌شود. این کهنه عبارت است از یک پارچه از جنس نرم و لطیف که در میان آن پنبه یا پشم می‌گذارند. همچنین می‌توانید به جای پارچه کهنه و پنبه، از ابر هم استفاده کنید.

مراحل اجرای لاک الکل روی چوب

 قسمتی از پارچه را داخل رنگ لاک و الکل قرار دهید و آن را روی سطح کار اجرا کنید. برای دست اول لاک الکل را به خوبی و با مقدار بیشتر اجرا کنید تا چوب مواد را جذب کند و در اصطلاح عامیانه سیر شود. این عمل باعث می‌شود نفوذ لاک و الکل بهتر انجام گیرد. پس از خشک شدن کار (حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه)، یک دست سنباده بسیار نرم پوستاب (کهنه) روی کار بکشید. این مهم است که سنباده نو نباشد! دقت نمایید که سنباده فقط در راه چوب انجام شود و خلاف راه چوب این کار را انجام ندهید. خاک را پاک کنید و دوباره لاک را اجرا کنید.

 برای رسیدن به پوشش مناسب تا ۲۰ دست هم نیاز هست لاک اجرا شود. از دست چهارم به بعد نیاز به سنباده کاری در هر دفعه نیست. هر زمان احساس کردید کار زبر شد، یک‌بار با سنباده پوست کارکرده و کهنه، سنباده کاری کنید.

 برای اجرای لاک الکل در دست‌های سوم و چهارم به بعد باید مراقب باشید که روی یک خط لاک و الکل را دو بار پارچه نکشید، چون رنگ دو لبه می‌شود. حجم لاک هم به نسبت دست اول کمتر است. هرچه به دست‌های پایانی نزدیک می‌شویم، مقدار مصرف لاک الکل باید کمتر باشد تا لاک‌های قبلی پاک نشود. برای دست‌های بعدی حدود ۵ دقیقه زمان می‌دهیم تا الکل خشک شود و آماده سنباده کاری گردد.

 در صورت ایجاد چسبندگی بین دستمال و لاک الکل، می‌توانید با استفاده از چند قطره پارافین، دستمال را کمی چرب کنید تا چسبندگی ایجاد نشود. اگر از پارافین زیاد استفاده کنید، روی کار لکه ایجاد می‌شود. دستمال را به پارافین آغشته کنید و روی کار بکشید تا سطح کار کامل صیقلی شود.

 اگر دوست دارید کار براق شود، بعد از ۱۵ دست اجرای لاک الکل، حدود ۲۴ ساعت زمان دهید تا رنگ کامل خشک شود و پس از آن حدود ۴ یا ۵ دست لاک الکل اجرا کنید.

اجرای لاک الکل به روش فرانسوی

 مخلوط لاک‌الکل را که قبلاً مدتی در حالت خوابیده بوده را از صافی بگذرانید و برای استعمال باید از پارچه استفاده کنید. معمولاً از قدیم نمد توصیه شده؛ اما برای شما راه بهتری نیز وجود دارد استفاده از پارچه‌های زیرپیراهنی که کاملاً نرم و بدون پرز است و تهیه آن بسیار راحت است.

 قبل از هر چیز کار را عاری از گردوخاک نموده و دستمال را به لاک آغشته کرده و در جهت الیاف چوب بکشید. دقت فرمایید که هر کجا در حین کشیدن پارچه اثر لاک تمام شد بلافاصله دستمال را از سطح کار برداشته و آغشته به لاک نمایید و در واقع دستمال خشک به کار نکشید.

اجرای لاک الکل با پارچه

 مسئله دوم اینکه به ترتیب کشیدن و فاصله نگذاشتن بین دستمال کشیدن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و سوم اینکه به‌هیچ‌عنوان دو بار دستمال آغشته به لاک را روی‌هم نکشید پس از پایان کار اجازه دهید کار به مدت ۲۴ ساعت بماند و بعد با کشیدن یک سنباده شماره ۳۸۰ یا ۴۰۰ به‌آرامی بر روی کار زبری کار را برطرف کنید.

 دقت فرمایید در حین سنباده زدن لاک‌والکل تمایل زیادی به چسبیدن به سنباده دارد؛ لذا با کنترل مرتب سنباده از این عمل جلوگیری کنید و لکه چسبیده به سنباده را با ناخن یا سر تیغه چاقو بردارید. لکه چسبیده به سنباده به‌سرعت کار را زخمی می‌کند. ما در آیچوب روش ساده پاک کردم صمغ چوب از روی سنباده را آموزش داده‌ایم.

 بعد از سنباده‌کاری مقدار نصف استکان الکل به مخلوط لاک‌والکل اضافه نموده و با تکان‌دادن آرام ظرف محتوی لاک آن را حل نمایید و سپس برای بار دوم مثل دفعه اول لاک را به کار بزنید.

 بعد از گذشت ۲۴ ساعت دوباره سنباده‌کاری بسیار باملاحظه و با سنباده بسیار نرم بکشید و دست سوم لاک را انجام دهید. چنانچه برای بار چهارم و پنجم سنباده و لاک را انجام دهید و اطمینان داشته باشید که بهترین نتیجه را خواهید داشت.

 این احتمال وجود دارد که در هنگام کشیدن لاک با دستمال لبه‌هایی ایجاد شده و یا اینکه لبه‌هایی که روی‌هم افتاده‌اند سطح ناهمواری رو ایجاد کنند.

 برای حل این مشکل، پس از پایان کار مقداری پودر سینکا را با دست بر روی کل سطح کار پاشیده و به‌آرامی با دستمالی از جنس پنبه‌ای یا زیر پیر آهنی شروع به دستمال کشی می‌کنیم. این لبه‌ها که اصطلاحاً به آن‌ها کلد شدن می‌گویند به‌راحتی از بین می‌روند.

پیشنهاد آیچوب:

آموزش رنگ کردن چوب با سیلر کیلر + نقاشی چوب ۰ تا ۱۰۰

لاک مخصوص لاک الکل

اجرای لاک الکل به روش انگلیسی

از قلم مو نیز برای این کار می‌توان برای اجرای لاک الکل روی چوب استفاده کرد. اما قلم مو حتماً «باید از جنس موی طبیعی باشد.

مانند قلم‌های vinzor که از موی دم سمور ساخته می‌شود و روش کارکرد آن عین روش اول است فقط باید بسیار مراقب باشید که اثر موی قلم بر روی کار نماند؛ و یا با کشیدن قلم بر روی یک محل آن را زخمی نکنید.

معمولاً» از روش دوم بسیار بسیار کم استفاده می‌شود و احتیاج به تجربه بالایی دارد و در ضمن هزینه قلم‌های موی طبیعی بسیار بالاست.

 

اجرای لاک الکل روی چوب به روش کهنه کاری

برای زدن لاک و الکل بر روی چوب معمولاً از کهنه رنگ کاری استفاده می‌شود. کهنه رنگ کاری عبارت است از تکه پارچه‌ای که لای آن پنبه و یا پشم گذاشته باشند. (جنس پارچه می‌تواند چلوار لطیف باشد) رنگ لاک و الکل در مقابل اسید، الکل، رطوبت و حرارت مقاوم نیست و چنانچه آب بر روی آن بریزد لکه سفیدی بر روی آن باقی می‌ماند.

نوعی از لاک نیز وجود داشته که لاک سفید نام دارد و از بی رنگ کردن یا روشن کردن لاک نارنجی (در اثر عملیات شیمیایی به کمک هیپوکلریت سدیم روی لاک نارنجی) به دست می‌آید و برای لاک و الکل کاری چوب‌های روشن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از رنگ لاک و الکل برای رنگ کاری انواع قفسه، مبل، میز، صندلی، درهای داخلی، وسایل تزییناتی و موارد نظیر آن استفاده می‌شود.

 

روش سوم لاک الکل کاری با استفاده از پیستوله

 این روش یکی از بهترین و عالی‌ترین نوع اجرا و کارکرد لاک‌الکل هست. در این روش مقدار یک استکان الکل به لاک اضافه نموده و به‌آرامی ظرف محتوی لاک را تکان بدهید تا لاک خوب حل شود. سپس محصول را از صافی گذرانده و داخل پیستوله بریزید و از فاصله ۲۰ سانتی و با فشار باد ۳۰psi لاک را به کار بپاشید.

 درصورتی‌که در زمینه کار با پیستوله تجربه ندارید، ما در آیچوب آموزش کامل اجرای رنگ با پیستوله سه تنظیم را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم.

 توجه داشته باشید اگر فاصله کمتر باشد موجب چروک شدن لاک می‌شود و اگر چنانچه فاصله زیادتر باشد پوست تمساحی می‌شود. در ادامه یک دست محلول را به کار پاشیده و بعد از ۲۴ ساعت سنباده‌کاری کنید و در مرتبه دوم لاک را اسپری کنید.

 برای بار سوم سنباده‌کاری کنید و بعد لاک‌الکل را با پیستوله اجرا کنید. بعد از گذشت ۲۴ ساعت دستمالی را آغشته به پارافین کرده و بروی سطح کار بکشید.

 اندازه یک لیوان الکل باید اضافه‌تر به لاک اضافه شود تا از دهانه پیستوله خارج شود و این مسئله حتماً مدنظر قرار گیرد.

 مزیت این روش این است که مشکلات زخمی‌شدن لبه لبه شدن و ناهموار شدن سطح کار نیز وجود ندارد. در این حالت تمامی مشکلات و معایب روش‌های قبل آسوده می‌شوید تا زیباترین نتیجه ممکن را از این طریق در اختیار داشته باشید.

 در ضمن برای حصول اطمینان از کیفیت لاک لازم است بدانید که لاک اصل هندی با سرعت بسیار بالایی در آمونیاک حل می‌شود.

 در ادامه تصاویری از نمونه کارهای بازسازی درب خانه لاجوردی در کاشان که توسط اساتید به روش لاک الکل بازسازی شده است را مشاهده می‌فرمایید.

پیشنهاد آیچوب: معرفی انواع رنگ چوب | کدام رنگ مخصوص چوب است؟

آموزش اجرای لاک الکل

 

طرز تشخیص روغن روی سطوح رنگ خورده

به علت آنکه برای جلوگیری از شکنندگی لاک به آن موم اضافه می‌نمایند، سطح لاک در اثر روغن موجود کدر می‌شود. به کمک بعضی مواد شیمیایی می‌توان روغن را از سطح کار پاک کرد.

ساده‌ترین کار این است روی سطوح رنگ خورده را با دهان‌ها نماییم و اگر بخار ایجاد شد سطح کار روغن دارد. از ماندن در کارگاه رنگ کاری و استنشاق الکل خودداری نمایید. هرگاه الکل روی دست یا بدن ریخته شد فوراً آن را با آب بشویید زیرا حلال الکل آب هست.

رنگ لاک و الکل در مقابل حرارت، اسیدها و الکل‌ها مقاومت ندارد به همین دلیل امروزه استفاده از لاک و الکل بسیار کم است و فقط برای رنگ آمیزی بعضی از آلات موسیقی مانند تار، سه تار، گیتار و … به کار می‌رود زیرا رنگ لاک و الکل روی صدا تأثیری نمی‌گذارد.

اجرای لاک الکل روی چوب

توجه: این مطلب به دلیل درخواست‌های متعددی که دوستان عزیزمان ارسال کردند، تهیه شده است و متأسفانه تجربه‌ای شخصی در این زمینه ندارم لذا قادر به پاسخگویی سؤالات و ابهامات شما عزیزان نخواهم بود. البته سؤالات شما تائید و پاسخگویی را به دوستان باتجربه محول می‌کنیم.

 

منبع: آیچوب

141 نظر در “لاک الکل چیست؟ کاربرد و آموزش اجرای لاک الکل چوب…

 1. هادی گفت:

  سلام میشه لطف کنید رنگ مناسب برای پیپ رو توضیح بدید

  1. آیچوب گفت:

   سلام هادی عزیز
   شما می تونید از روغن گیاهی استفاده کنید؛ اما نکته اینجاست که اکه بخواید براق باشه، باید برید سراغ رنگ های پولیشی

   1. Mahara گفت:

    سلام.برای تخته نرد و شطرنج میشه لطف کنید بگین تفاوت استفاده از لاک الکل و سیلر کیلر در چی هست؟ کدوم طول عمر بیشتری داره؟ من یه فروشگاه اینترنتی دارم و تولید کننده نیستم. باور کنین یا نه نسبت به اینکه کالای نامناسب بفرستم عذاب وجدان میگیرم. تولید کننده برای مقرون بصرفه بودن و اینکه روال کاریشون بهم میریزه لاک الکل رو پیشنهاد میده اما میدونم مشتری ها نسبت بهش آگاهی ندارن و هرچی بفروشم میخرن. اگه شماره تماس بدین تا بهتر صحبت کنم لطف زیادی میکنین

    1. آیچوب گفت:

     سلام
     لاک الکل دوام بهتری دارد نسبه به سیلر و کیلر
     سیلر و نیم پلیستر بسیار بهتر هست از لایه کیلر نهایی
     اما در مورد لاک الکل برای اجرای درست باید برای هر تخته نرد حداقل دو روز زمان قرار داد به منظور ایجاد چندین لایه لاک الکل تا تاثیر نهایی خود را داشته باشد
     بسیاری از فروشندگان عمده یه یک یا دو لایه بسنده می کننده که به هیچ عنوان اثر گذار نخواهد بود
     بناراین اگر لاک الکل می کند باید کامل اجرا شود
     در غیر اینصورت نیم پلیستر سریع تر هست

   2. Mahara گفت:

    سپاس از پاسختون. تو کارگاه چند بار لاک الکل پارافین خورانده میشه.پس نسبت به سیلر کیلر بهتره درسته؟

    1. آیچوب گفت:

     سلام
     اگر کار با حفاظت مناسب و تقریبا شیشه ای نیاز باشه حدود 8 دست لاک و پارافین اجرا میشه.
     بهتر هست نسبت به سیلر و کیلر اما زمان بر هست.
     برای تخته نرد شاید سیلر و نیم پلیستر جایگزین بهتری باشه

 2. Redwood گفت:

  سلام
  اخیرا یه ساز ساختم و می خوام بدونم آیا اضافه کردن 2 یا 3 درصد موم برای رفع شکنندگی رنگ کافی هست؟ بدلیل اینکه ساز کوبه ایه و خود چوب ارتعاش میکنه، مرور زمان یا شدت ضربه مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  برای ثابت موندن کوک در شرایط مختلف پیشنهادتون چیه؟
  نظرتون راجع به روغن چوب چیه؟
  لطفا “wooden tonguedrum” جستجو کنید.
  تشکر

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما دوست گرامی
   در مورد اینکه موم اضافه کنید، تجربه ای ندارم.
   ارتعاش نمی تونه لاک الکل رو خراب کنه و تا حال کسی در این موردمشکلی نداشت.
   در ایران شرکت های مختلفی روغن گیاهی مخصوص چوب رو وارد می کنند و همین کارایی و قابلیت رو دارند و عموما موجب خراب شدن صدای ساز نمی شن.
   پیشنهاد می کنیم از این روغن ها استفاده کنید.

   1. Redwood گفت:

    سپاس برای پاسخ سریع و سایت مفیدتون.

 3. سحر گفت:

  سلام من میخوام گیتارم رو رنگ سفید بزنم صدای گیتارم مهم نیست برای تزئین میخوام رنگ کنم اگر میشه راهنماییم کنید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما سحر
   باید از رنگ فوری استفاده کنید. در این مورد هنوز آموزش کامل منتشر نکردیم و انجام این کار نیاز به تجربه و ابزار کافی داره.
   امیدواریم بتونیم این کار رو به زدی انجام بدیم

 4. تازه کار گفت:

  سلام، تعدادی تخته سرو و تخته گوشت درست کردم با چوب گردو، مشکلی که دارم، به خاطر تجربه اولم در زمینه چوب و مخصوصا این کار نمیدونم چطور و با چه شماره ای و چه مدل از سمباده(کاغذی، پشت الیاف، سمباده چوب با آهن) زیر سازی انجام بدم و با چه روشی رنگ کنم. تشکر میکنم اگه راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما دوست گرامی
   برای سنباده کاری چوب، اگر سطح کار خیلی خراب هست، از سنباده ۱۰۰ استفاده کنید و در مرحله بعد از سنباده ۲۲۰ و در مرحله بعد سنباده ۴۰۰ و بعد سنباده ۸۰۰…
   در مرحله آخر یک دست روغن گیاهی مخصوص چوب روی کار اجرا کنید. همچنین پیشنهاد می کنیم مطلب زیر رو مطالعه کنید:

   پوشش و رنگ مناسب ظرف چوبی چیست؟

 5. مهدی گفت:

  سلام. خسته نباشید. من یک ویولن ایتالیایی دستساز دارم میخوام کناره هاشو لکه گیری کنم میشه راهنمایی بفرمایید قهوه روشن هست

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهدی
   حتما به استاد کار ماهر تعمیر ساز مراجعه کنید
   حتی رنگ کارهای معمول بازار هم قادر به اینکار نیستند.
   رنگ در آن ها از نوع خاصی لاک هست که در چندین لایه اجرا شده.

 6. گیلعاد گفت:

  سلام
  ببخشید یه سوال داشتم.من یه سنتور دارم فقط میخوام کمی براقش کنم از چی باید استفاده کنم؟؟

  1. آیچوب گفت:

   درود برشما دوست گرامی
   برای ساز همیشه لاک الکل پیشنهاد می شه و گزینه خوبی هست. اگر لاک الکل ندارید، می تونید از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید. این روغن های پوشش کمی دارند و تاثیر کمتری روی صدای ساز دارند.

 7. علی گفت:

  سلام.من یه سوال داشتم.میز عسلیه من روش دیدم یه تیکه خیلی کوچیک چروک شده بود با دستم کندم دیدم یه چیزی مثل طلق از روش کنده شد.یه طلق بی رنگ.میز عسلیه من رنگش استخونیه.حالا اونجاهاییرو که کندم رنگشون روشن شده و سفید شده و حالت ماتی داره و براق نیست.به نظرتون چجوری میشه عسلیرو مثل روز اولش کرد.ممنون میشم بگید.از جایی پرسیدم گفتن میزم سردوگرم شده اونجوری شده.میخواستم ببینم اینی که کنده شده و مثل طلق بی رنگه چیه.رنگشه یا براق کنندشه که کنده شده

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما علی عزیز
   احتمالا روی این میز تمام پلی استر کار شده بود.
   برای رنگ کار یدوباره نیاز دارید رنگ رو پاک کنید و از نو رنگ جدید رو اجرا کنید. باید به چوب خام برسید.
   آیا دستگاه هایی مثل سنباده دیسکی دارید؟
   اون طلق بی رنگ ((تمام پلی استر)) هست.

 8. عباس گفت:

  یه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  من میخوام برای دسته چاقو هایی که میسازم و اکثرا از جنس گردو راش و افرا هستند یه لاکی استفاده کنم که بافت چوب حفظ بشه و خیلی خوش رنگ و مقاوم به اب در بیاد.
  میتونید راهنماییم کنید؟؟. خیلی ممنون میشم

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما عباس عزیز
   از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید که برای کار شما بسیار عالی هست.

   1. عباس گفت:

    ممنون بابت راهنمایی.
    ایا نسبت به لاک الکل هم برای کار من برتری داره؟؟

    1. آیچوب گفت:

     خواهش می کنم. بله
     لاک الکل مقاومت خوبی در برابر خط و خش و رطوبت نداره.

 9. مسیحا گفت:

  درود استاد بزرگوارمیخوام یه گیتار رنگ بزنم خودم درستش کردم ولی برای رنگش گیرم میخوام برای باشه اما با پلیستر رنگ میکنم صداش ضعیف میشه با نیم پلیستر رنگ کنم منفضهاش می مونه و جذب چوب میشه وچاله های کوچیک توش می مونه چطور میتونم زیرسازی کنم برای نیم پلیستر ممنونم اگه راهنمای کنید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما مسیحا عزیز
   ار لاک الکل استفاده کنید.
   به خوبی کار رو سنباده کاری کنید و بعد حدود 20 دست لاک الکل اجرا کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

 10. آرش گفت:

  با سلام استاد من ی تار رو رنگ‌کردم با شاپان و جوهر‌رنگ فندقی ک شرابی دربیاد.حدود دو هفته ای میشه.ولی الان دس میزنم ب کاسه تار رد دستم میمونه و جاش مات میمونه ممکنه راهنماییم کنید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما آرش عزیز
   اول اینکه نباید شاپان و جوهر رو با هم ترکیب می کردید.

   لطفا دقیقا مراحل کاری که انجام دادید رو از ابتدا تا انتها بفرمایید تا بتونیم راهنمایی کنیم.

 11. الهام گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من میخوام سرویس چوبم و رنگ بژ بزنم رنگ سرویس هم مشکی هست باید چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام الهام
   شما نیاز به تجهیزاتی مانند پیستوله، دستگاه سنباده و شناخت رنگ های فوری و روش اجرای آن دارید.
   اگر به این مباحث آشنا هستید، بفرمایید که دقیق تمامی مراحل را توضیح دهیم. البته در نوشته های پیشین این موضوع توضیح داده شد که در لینک زیر توضیح داده ایم.

   آموزش تغییر رنگ سرویس چوبی

 12. حامد گفت:

  سلام خسته نباشی . با توجه به گرونی روغن ازمو آیا جایگزینی به جای این روغن دارین یا اینکه میشه همچین روغنی هودمون درست کنیم

  1. آیچوب گفت:

   سلام حامد عزیز
   سلامت باشید
   در گذشته از روغن های گیلهی مثل روغن بزرک استفاده می شد که مطمئنا معایبی هم داشت. برای همین روغن های گیاهی مخصوص چوب صنعتی تولید شدند که ایرادات روش های قدیمی رو پوشش بدند. راهکاری که بشه ارزون تر این نوع روغن ها رو اجرا کرد فعلا سراغ ندارم. جز اینکه از بزرک استفاده کنید که معایب خاص خودش رو داره.

 13. هادی گفت:

  سلام استاد؛ من ۲تا سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید
  آیا لاک و الکل شیمیایی هست یعنی اشکالی نداره برای ظرف غذای چوبی
  استفاده کرد؟دوم اینکه آیا پوشش لاک و الکل ظرف غذای چوبی رو
  ضد آب و قابل شستشو میکنه یا نه؟ ممنون از راهنماییتون

  1. آیچوب گفت:

   سلام هادی عزیز
   لاک الکل برای ظرف غذا مناسب نیست. بهترین رنگ، استفاده از روغن های گیاهی مخصوص چوب هست.
   از لینک زیر استفاده کنید:

 14. محمدجانی گفت:

  سلام دوست عزیز ، من توی فیلم های یوتیوب دیدم که برای مرحله آخر کار با چوب و رزین بعد از پوست آب و پولیش ماده ای رو با کاردک روی سطح کار پخش میکنن و بعد با ددستمال پاک میکنن که چوب و رزین بسیار براق میشه ، خواستم ببینم شما این ماده رو دارین یا راهنمایی بفرمایید چه اسمی داره و بهترین برندی که تو کشور میشه پیدا کرد رو بفرمایید ، با تشکر

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست گرامی
   معمولا از روغن های گیاهی مخصوص چوب استفاده میشه که یکی از رنگ های مخصوص چوب هست. از این پوشش ها میتونید به عنوان رنگ پایانی بر روی چوب استفاده کنید که شرکت های زیادی این محصول رو برای فروش در بازار عرضه می کنند. ما در آیچوب یکی از این شرکت ها رو معرفی کردیم.
   برای آشنایی بیشتر با روغن گیاهی مخصوص چوب اینجا کلیک کنید.

  2. روح الله گفت:

   سلام و عرض ادب
   با کسب اجازه از اساتید محترم سایت . من هم مثل شما توی شبکه های مجازی مخصوصا یوتیوب ویدئوهای زیادی رو دیدم و بررسی کردم. در چتدتا از اون ها مثل ویدئوهای آقای کوپل که روسی هستند، دیدم که بعد ازاستفاده از رزین اپوکسی و انجام پوستاب ، روی کار رو نهایتا با پولیش نرم اتومبیل پولیش کردند‌. من هم این کار رو کردم و به نظرم خوب هم از کار در اومد. خواستم تجربه خودم رو گفته باشم.
   بازهم از اساتید محترم سایت عذرخواهی میکنم.

   1. آیچوب گفت:

    سپاس از محبت شما روح الله عزیز

 15. ستاره گفت:

  سلام پاراگراف اول متن گفتین لاک بی رنگم وجود داره ک۶ در لاک الکل سفید حل میشه …میشه بیشتر توضیح بدین من خیلی گشتم دنبالش پیدا نکردم ….

  1. آیچوب گفت:

   سلام ستاره
   کلمه (( لاک الکل شفاف )) رو در گوگل جستجو کنید.
   به صورت آنلاین میتونید خرید کنید/

 16. سیاوش گفت:

  با سلام خدمت استاتید عزیز
  در مورد لکه گیری بر روی ساز سوالی داشتم
  سازی قدیمی با طیف رنگی قرمز دارم که در بعضی قسمتها ، رنگ ساز از بین رفته… از دوستان برای نحوه ترمیم راهنمایی میخواستم
  این طیف رنگی با رنگ خون سیاوش هماهنگ هست.
  ممنونم

 17. محمدمهدی گفت:

  با سلام استاد روش خوب نگه داشتن جلاع و براقی رنگ رو توضیح میدین ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   سوال شما خیلی کلی هست. نوع رنگ رو معرفی کنید.

 18. بهروز روح پرور گفت:

  سلام بر دوستان اهل موسیقی و ساز سازی،دوستانی که مایلند بدونند لاک خوب و الکل مناسب چی باید باشه،میتونند با بنده که حدود سی سال کارم و شغلم ،ساخت ادوات موسیقی ،و رنگ کردن ،سازها،از انواع رنگ ،برای سنتور ،سه تار،تار،ویلن و…..وقسمتی از شغل بنده آموزش ساخت سنتور،و ،چوب شناسی،رنگ شناسی،و آموزش بسیار عالی و باکیفیت،رنگ کردن با لاک و الکل،میتونید با من تماس بگیرید،و هر سوالی در مورد ساخت ساز،رنگ ساز،نوع چوب،و چگونگی تهیه هنیه انها هست،تماس بگیرید ،البته با اجازه مدیر،نمیدونم جهت کنک به دوستان میتونم ایمیلم رو اینجا برا دوستان بزارم یا خیر،حالا من میگذارم اگه صلاح دیدند بزارنش،وگر نه راهنمایی کنند که چگونه به سوالات دوستان پاسخ بدم با سپاس،بهروز روح پرور،دزفول.

  1. آیچوب گفت:

   سلام جناب روح پرور
   از همین طریق ( بخش نظرات و پاسخ به آن ها ) امکان مشارکت در موضوعات را خواهید داشت .
   به هر یک از سوالات که مایل بودید می توانید پاسخ دهید
   امکان ارسال مطلب از شما و انتشار از آیچوب به منظور اشتراک دانسته ها نیز هست
   توصیه می شود پرسش و پاسخ ها در فضایی صورت گیرد که قابلیت آرشیو شدن و در دسترس بودن برای همگان فراهم باشد
   ایمیل و ارتباطات دیگر قیبل آن چنین امکانی را فراهم نمی کند
   با احترام
   آیچوب

  2. esmail گفت:

   ببخشید برای رنگ کردن گیتار مثلا آبی یا صورتی از چە نوع رنگی باید استفادە بشه؟فقط باید از جوهر ها استفاده کرد یا رنگ‌های دیگری هم هست؟

   1. آیچوب گفت:

    سلام دوست عزیز
    برای رنگ کردن گیتار باید خیلی مراقب باشید. از هر رنگی نمیتونید استفاده کنید. ممکنه صدای گیتار تغییر کنه.
    به نظرم جوهر میتونه گزینه خوبی باشه.

  3. فرزاد گفت:

   سلام خدمت دوستان من لاک رو با الکل صنعتی بی رنگ
   ترکیب کردم مخلوط فوق اولا کم رنگه دوم اینگه من آب شله
   ولی در فیلم های آموزشی بصورت روغنی و با رنگ غلیظ تره راهنمایی کنید ممنون میشم

  4. پویا گفت:

   باسلام وخسته نباشید. بنده سنتوری راکه خودساختم باچنددست لاک الکل رنگ زدم وحالا که سیم کشی کردم،متاسفانه خرک هاحالت چسبندگی به سطح سنتورداردوبه سختی میشه حرکت داد.برای برطرف شدن این مشکل که خرکهاروان عقب وجلوشودراهنمایی بفرمائیدوبه ایمیلم ارسال کنیدبسیارسپاسگذارخواهم بود

   1. آیچوب گفت:

    سلام پویا عزیز
    از الکل برای پاک کردن رنگ استفاده کنید تا خرک آزاد بشه.

 19. Mari گفت:

  سلام
  از لاک الکل میشه برای بدلیجات استفاده کرد؟ تا دیگه رنگ فلزشون نره و رنگ ثابت بشن؟
  و اینکه میشه از جایی خریدش؟ یا باید حتما خودمون درست کنیم؟
  ممنون میشم جواب بدید ضروریه

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   برای فلز کاربرد نداره.

 20. ايرج گفت:

  سلام أيا لاك الكل بر روى هـر نوع چوب قابل استفاده است مثلآ چوب گيلاس ؟
  ممنون. ايرج

  1. امیر غفرانی گفت:

   سلام.بله

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )