رنگ‌کاری

مشکلات رایج در رنگ کاری با پیستوله نقاشی

ایراد پیستوله, پیستوله مناسب نقاشی چوب, پیستوله نقاشی, خراب شدن پیستوله, رنگ کاری با پیستوله, سوالات مربوط به پیستوله, کار با پیستوله, آموزش کار با پیستوله, مشکلات کار با پیستوله, آیچوب

با توجه به سؤالات زیادی که از سوی بازدیدکنندگان در مورد مشکلات کار با پیستوله مطرح شده است، تصمیم گرفتیم آموزشی درزمینهٔ مشکلات رایج در زمان استفاده از پیستوله و رفع آن، ارائه دهیم. شما هم اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، در نظرات ما را همراهی کنید.

ایراد پیستوله, پیستوله مناسب نقاشی چوب, پیستوله نقاشی, خراب شدن پیستوله, رنگ کاری با پیستوله, سوالات مربوط به پیستوله, کار با پیستوله, آموزش کار با پیستوله, مشکلات کار با پیستوله, آیچوب

 

مشکلات کار با پیستوله:

شره کردن: شره کردن چه به‌صورت پایین آمدن یک قطره و چه به‌صورت ریزش یک سطح باشد دلیل آن جمع شدن بیش از حد رنگ در یک محل هست شره کردن به علت‌های زیر می‌تواند باشد.

۱- حرکت پیستوله رنگ‌پاش با سرعت پایین یا نامتوازن صورت بگیرد.

۲- رنگ بیش از حد رقیق باشد.

۳- فاصله پیستوله تا سطح کار بیش از حد نزدیک باشد.

۴- زاویه نگه داشتن پیستوله نسبت به کار اشتباه باشد.

۵- ضخامت رنگ پاشیده شده بر روی سطح زیاد باشد.

 

راه بر طرف کردن عیب: بعد از خشک رنگ قسمت‌های شره کرده را سنباده زده و مجدداً رنگ می‌پاشیم.

خشک شدن رنگ با ظاهری پودری:

۱- فاصله زیاد پیستوله رنگ‌پاش تا کار در موقع پاشیدن که باعث میشه رنگ قبل از رسیدن به کار خشک شده باشه.

۲- پاشیدن با فشار هوای زیاد.

۳- نشستن گرد رنگ قسمت‌های در حال رنگ بر روی قسمت‌های رنگ شده.

پیشنهاد آیچوب:

خطرات استفاده از پیستوله رنگ کاری چیست؟

 

تف کردن پیستوله: این عیب که اصطلاحاً به تف کردن پیستوله معروف است به علت‌های زیر می‌تواند باشد:

۱- رنگ بیش از حد غلیظ است.

۲- مجاری پیستوله کثیف و یا گرفته است. (آموزش تمیزکار و سرویس پیستوله)

۳- فشار باد ورودی به پیستوله خیلی کم است.

 

پوست پرتقالی شدن: در این عیب رنگ بعد از خشک شدن ظاهری ناهموار شبیه پوست پرتقال پیدا خواهد کرد که به علت‌های زیر می‌تواند باشد.

۱- فاصله پیستوله تا سطح کار بسیار نزدیک است.

۲- رنگ به مقدار مناسب رقیق نشده است.(در مورد رقیق کننده ها بیشتر بدانید)

 

نشت کردن رنگ از نازل:

نشت رنگ از نازل بدون فشار دادن ماشه می‌تواند به علت‌های زیر باشد.

۱- آسیب دیدن سوزن مایع پیستوله

۲- به علت وجود آشغال در نوک نازل سوزن درست در جای خود ننشسته است.

 

اقدامات احتیاطی برای رنگ کاری با پیستوله:

۱- به علت به وجد آمدن گرد رنگ و بخارات خطرناک ناسی از پاشش تینر که می‌تواند مشکلات شدید تنفسی ایجاد کند مطلوب‌ترین جا برای رنگ کاری با اسپری‌های رنگ‌پاش اتاقک مخصوصی است که فن تخلیه و سیستم آبشار رنگ باشد.

۲- در صورت نبودن اتاقک چاره بعدی انجام عملیات رنگ کاری در فضای باز هست فضای باز این مزیت را دارد که جریان هوا علاوه بر ایجاد حالت تهویه باعث دور کردن گرد رنگ می‌شود و از نشستن آن بر روی قسمت‌های رنگ شده تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

۳- برای محافظت از دستگاه تنفسی در هنگام کار کردن با اسپری‌های رنگ‌پاش به علت به وجود آمدن بخارات خطرناک و گرد رنگ باید از ماسک‌های تنفسی استفاده کرد در هنگام نصب این ماسک‌ها بر روی صورت باید دقت شود که طوری در روی صورت نصب شوند که از هر گونه نشت گرد رنگ و بخارات خطرناک به داخل ماسک جلوگیری کنند.

 

نحوه تنظیم پیستوله:

پیستوله از چند قسمت قابل تنظیم تشکیل شده که با تنظیم درست آن‌ها می‌توان رنگ مطلوبی را بر روی سطح پاشید در قسمت جلوی پیستوله یک درپوش هوا وجود دارد که به‌وسیله آن می‌توان چگونگی پخش کردن ذرات رنگ را تغییر دهیم پترن نرمال خروجی از پیستوله حالت بیضی دارد یک اصل کلی برای تنظیم طرح رنگ بدین صورت است که درازای پترن بیضی شکل باید با راستای حرکت پیستوله زاویه ۹۰ درجه بسازد به‌عنوان مثال اگر حرکت پیستوله در راستای افقی است باید شاخک‌های درپوش هوا در راستای افقی قرار بگیرد تا درازای طرح رنگ بیضی آن عمود بر راستای حرکت باشد.

اگر بخواهیم عرض پاشش رنگ را کم و زیاد کنیم به فرض مثال برای یک سطح پهن به عرض زیاد پاشش و برای یک سطح باریک مانند پایه یک صندلی به عرض کم پاشش نیازمندیم برای این منظور پیچی در کنار پیستوله قرار دارد که با باز کردن آن عرض پاشش افزایش می‌یابد و با بستن آن عرض پاشش کاهش می‌یابد.

پیچی که در قسمت پشت پیستوله قرار دارد به‌وسیله آن می‌توان میزان رنگ خروجی را افزایش یا کاهش داد هر چه پیچ فوق را ببندیم میزان رنگ خروجی کاهش می‌یابد برعکس آن یعنی با باز کردن پیچ میزان رنگ خروجی افزایش می‌یابد.

در بعضی از پیستوله ها پیچی برای تنظیم هوا تعبیه شده که با باز و بسته کردن این پیچ می‌توان میزان فشار هوا را تنظیم کرد.

 

کمپرسور:

از کمپرسور به‌منظور تأمین هوای مورد استفاده پیستوله استفاده می‌شود نکاتی که در مورد کمپرسورها باید رعایت شود

۱- سیستم هوای فشرده کارگاه بایستی خارج از اتاق رنگ پاشی بوده و فاصله آن با اتاق رنگ پاشی حداکثر ۸ متر باشد.

۲- پس از پایان کار روزانه هوای مخزن به‌وسیله پیچ خروسک تخلیه و آب لوله‌های هوای فشرده تا روز بعد تخلیه شود.

۳ هوای فشرده مورد مصرف در رنگ پاشی بایستی تمیز و عاری از هر گونه مواد روغنی و گردو غبار و رطوبت باشد به این منظور کمپرسور باید مجهز به رگلاتور باشد این دستگاه هم فشار هوا را یکسان نگه می‌دارد وهم از ورود گرد و غبار و رطوبت به داخل لوله‌های هوا جلوگیری می‌کند.

هوا به‌طور معمول حاوی مقداری بخار آب هست. ضمن فشردن هوا و ذخیره آن در مخزن کمپرسور، هوا مجدداً سرد شده و این تغییر دما باعث تقطیر بخار آب می‌گردد. در مخزن ذخیره‌ی هوا و همچنین در مسیر لوله یا شیلنگ عبور، هوا جمع شده و اگر خارج نشود به همراه رنگ به سطح رنگ آمیزی شونده نشسته و باعث دانه‌دانه شدن و نایکنواختی سطح رنگ پس از خشک شدن می‌گردد. لذا به‌منظور جلوگیری از چنین نقیصه‌ای شیرهای مخصوصی برای تخلیه آب در مخزن کمپرسور و همچنین در بعضی از پیستوله ها تعبیه شده است.

نکاتی در رابطه با نحوه رنگ کاری کارهای چوبی با پیستوله و مشکلات کار با پیستوله:

۱- تا حد امکان بزرگ‌ترین نواحی کار را به‌صورت خوابیده رنگ کنیم این کار امکان شرِ کردن را کاهش می‌دهد

۲- با قرار دادن قطعاتی از چوب در زیر صفحه و بالا آمدن سطح آن از روی میز لبه‌های کار بهتر رنگ خواهند خورد همچنین در مورد کارهایی مثل صندلی با زدن میخ‌هایی در زیر پایه‌ها قسمت‌های پایین پایه‌ها را بهتر می‌توانیم رنگ کنیم.

۳- به‌منظور رنگ کردن کارهایی که تمام سطوح آن‌ها باید رنگ شوند می‌توانیم آن‌ها را باسیم آویزان کرده و بعد اقدام به رنگ زدن آن بکنیم.

۴- کارهایی مثل قفسه کتاب و یا کابینت چوبی را قبل از سر هم کردن رنگ بزنیم این کار این مزیت را دارد که قسمت‌های مختلف را به‌طور جداگانه خوابانیده و رنگ می‌کنیم و گرد رنگ هر قسمت بر روی قسمت دیگر نمی‌نشیند تا رنگ قسمت‌های دیگر را خراب کند.

۵- اگر امکان جدا رنگ کردن هر قسمت از کار نبود سعی شود تا پشت بند از کار جدا شود این کار باعث می‌شود تا گوشه‌های کار راحت‌تر رنگ شده و گرد رنگ کمتری بر روی قسمت‌های دیگر بنشیند.

۵- در مورد کارهایی که دارای یراق هستند قبل از رنگ کاری باید یراق‌ها از کار باز شود.

 

پیشنهاد آیچوب:

خرید پیستوله برقی یا خرید پیستوله بادی، کدام یک بهتر است؟!

.

منبع: www.ichoob.ir

.

.

.

234 نظر در “مشکلات رایج در رنگ کاری با پیستوله نقاشی

 1. کاربر سایت گفت:

  سلام علت گرده کردن رنگ موقع رنگ پاشی روی درب کابینت

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   در کانال آپارات آیچوب دلایل ایجاد گرد رنگ در چوب رو بررسی کردیم
   مطلبش تا یک ماه آینده منتشر میشه

 2. ارمان گفت:

  سلام جناب من رنگ متالیک پاشید بعد از پاشش رنگ سوخت دلیلش چیه ولی آستر دو جزئی استفاده کردم

  1. آیچوب گفت:

   سلام احتمالا زیاد اجرا کردید یا رنگ زیرین خشک نشده و رنگ جدید رو روی کار پاشیدید.
   به این دلایل مشکل ایجاد میشه معمولا

 3. Majid گفت:

  سلام پیستوله نووا دارم یه ماه پیش ازش استفاده کردم سالم بود امروز میخواستم رنگ کنم حباب میزنه داخل مخزن و رنگ نمیپاشه حتی اول که دکمه رو فشار دادم رنگ از در مخزن پاشید تو صورتم همه چی شو چک کردم داخل تینر فوری هم انداختم 12 ساعت باز درست نشددلیلش چی میتونه باشه!!؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   با این توصیف نمیشه کمکی کرد
   ببرید تعمیرکار درست کنه

 4. مجید گفت:

  سلام خدمت شما استاد عزیز من یه پیستوله کاسه زیر دارم که باهاش کیلر پاشی میکنم ولی پیستوله پاشش که انجام میده داعم نیست و قطع و وصل میشه علتش چیه ؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   پیستوله چی هست؟
   اگر برقی هست که هیچ اگر پیستوله بادی هست فشار ورودی و تمیز بودن نازل پیستوله را بررسی کنید

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )