آشنایی با انواع چوب

معایب و مزایا چوب روسی چیست؟ چوب نراد روس ارزش خرید دارد؟

قیمت چوبی روسی

 گونه‌های متنوعی از چوب توسط شرکت‌های فعال درزمینهٔ صنعت چوب و کارگاه‌های کوچک نجاری در ایران مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 یکی از پرمصرف‌ترین و قدیمی‌ترین چوب‌های مورداستفاده در صنعت چوب، چوب‌هایی هستند که از روسیه وارد ایران می‌شوند و با نام‌هایی مانند نراد، یولکا، ساسنا و حتی به‌اشتباه چوب روسی شناخته می‌شوند.

 این چوب‌ها در میان اساتید و فعالین صنعت چوب به‌عنوان چوب روسی شناخته می‌شود؛ این اصطلاح رایج و اشتباه از گذشته تا به امروز باب شده است. در واقع نام چوبی که این اساتید مورداستفاده قرار می‌دهد روسی نیست!

 در این نوشته شما را با جزئیات کامل انواع چوب‌های وارداتی از روسی (نراد، یولکا، ساسنا) آشنا خواهیم کرد. لطفاً با ما در ادامه همراه باشید…

چوب روسی چیست؟

 در واقع به هر نوع چوبی که از کشور روسیه وارد ایران می‌شود چوب روسی می‌گویند. چوب روسی به این معنای عامیانه‌ای که ما از آن نام می‌بریم وجود ندارد.

 از روسیه چوب‌ها و فراورده‌های چوبی مختلفی مانند انواع تخته و الوار وارد ایران می‌شود. گونه‌هایی مانند راش بلوط و انواع گونه‌های مختلف درخت کاج و صنوبر و…

 اما گونهٔ درخت کاج وارد شده از روسیه باتوجه‌به اینکه از قدیم وارد ایران می‌شد، بیشتر موردتوجه و استفاده اساتید قرار گرفته است و ازاین‌رو به‌اشتباه به الوارهای وارداتی درخت کاج و صنوبر، چوب روسی گفته می‌شود.

چوب روسی چیست

الوار چوب روسی در سایز های مختلف

چوب نراد چیست؟ چوب روسی از چه درختی است؟

 نراد یا fir (با اسم علمی Abies alba) این چوب وارداتی بوده که به رنگ سفید تا سفید مایل به کرم قهوه‌ای مایل به‌صورت، راست تار و دارای نقشی زیبایی است. چوبی است سبک، نرم و کم‌دوام و کار با آن آسان است.

 نراد یک نمونه از ۴۰ نمونه‌های درخت کاج هست. نراد یکی از درختانی است که مانند درخت کاج جزء مهم‌ترین درختان برای تهیه چوب روسی به‌حساب می‌آیند.

 این درخت جزوه گونه درختان نرم‌چوب به‌حساب می‌آیند و به‌واسطه قیمت مناسب و صنعتی بودن آن‌ها موردتوجه اساتید قرار گرفته است.

 برگ درخت نراد سوزنی است و این برگ‌ها در تمام فصل‌های سال سبز هستند از این چوب‌ها برای مصارف گوناگونی مانند کاغذسازی، ساخت پالت، مبلمان سازی، درب و پنجره چوبی، کف‌پوش و دیوارپوش، ساخت فریم ساختمان، دکوراسیون داخلی و خارجی و… استفاده می‌شود.

 یکی از مهم‌ترین مزایای چوب روسی مقاومت بسیار خوب آن در برابر رطوبت و آب است. بیشتر سازه‌های چوبی فضای باز در ایران با چوب نراد یا همان چوب روسی ساخته می‌شوند.

چوب نراد چیست

پروفیل چوب نراد

 

چوب نراد به انگلیسی چه می شود؟

 اسم علمی چوب نراد یا fir با Abies alba است که در انگلیسی با نام Pine نیز شناخته می‌شود. این چوب از پرمصرف‌ترین چوب‌ها و جزو صادرات عمده چوب توسط کشورهای تولیدکننده چوب در شمال اروپا، کانادا و حتی چین است.

 در کشورهای اروپایی و امریکایی به‌وفور از چوب نراد استفاده می‌شود. البته نمونه‌های بسیار باکیفیت‌تر از آنچه در ایران وجود دارد.

پیشنهاد آیچوب: ویژگی های چوب روسی یا چوب نراد چیست؟ نجاری با چوب نراد

تفاوت چوب ساسنا و یولکا چیست؟

چوب ساسنا

 کاج یا pine با اسم علمی Pine ساسنا هم در اصل نام گونهٔ ” سوُسنا ” که به الفبای روسی сосна و در زبان انگلیسی pine و در ترکی ” شام Şam ” و در فارسی نیز کاج هست!

 این چوب بیشتر در پالت سازی، کلاف سازی، مبلمان سبک، ترموود، قایق‌سازی، نرده‌کشی، صنایع شیمایی چوب مانند کاغذسازی و الیاف سازی، نئوپان، ام‌دی‌اف، اچ‌دی‌اف، تخته چندلایه و در اغلب صنایع چوب به دلیل فراوانی و قیمت مناسب دارای کاربردها و استفاده‌های گوناگونی هست.

چوب یولکا

 نوئل یا Spruce با اسم علمی Picea abies

 یولکا، نام گونهٔ ” یئل ” که به الفبای روسی ель و در زبان انگلیسی spruce و در ترکی ” شیق Şıq ” نوئل از گونه‌های سوزنی‌برگ هست. این نوع از چوب‌ها از جنس درخت اسپروس هست و جزو (softwood) نرم‌چوب‌ها… گره‌های یولکا به‌صورت نقطه‌ای بوده و در طول چوب به‌صورت نامتوازن تکرار می‌شود.

 جرم حجمی چوب روسی یولکا بین ۰.۴ تا ۰.۴۵ هست. رنگ این چوب سفید مایل به زرد بوده و از نوع درختان تند رشد هست به‌طوری که می‌تواند در مزرعه‌های صنعتی تولید چوب، به طور متوسط در عرض ۸ سال از قطر ۳ سانتی‌متر تقریباً به ۳۰ سانتی‌متر یعنی ده برابر قطر اولیه برسد که می‌تواند در لیست درختان سریع رشد قرار داد.

 یولکا روشن و نرم و درشت‌بافت هست معمولاً و ساسنا کمی قرمز و صورتی و کمی چرب گاهی درشت‌بافت و گاهی ریزبافت و بسیار سفت.

قیمت چوب روسی

طرح و نقش چوب روسی

قیمت چوب روسی

 باتوجه‌به آشفتگی بازار و نوسانات شدید قیمت نمی‌توان در حال حاضر قیمت چوب روسی نراد، یولکا، ساسنا را به‌صورت مشخص در این مطلب ذکر کرد.

 اما در شهریورماه سال ۹۷ می‌توان قیمتی بین دو میلیون و پانصد تا سه میلیون تومان را برای هر مترمکعب چوب روسی در نظر داشت.

 این قیمت باتوجه‌به خشک‌بودن یا نبودن و کیفیت چوب موردنظر متفاوت خواهد بود. قیمت چوب‌ها روسی نراد، یولکا، ساسنا ممکن متفاوت از قیمتی باشد که ما به ذکر کردیم به همین منظور به شما پیشنهاد می‌کنیم حداقل از دو یا سه چوب‌فروشی قیمت الوار و تخته موردنظر خودتان را بپرسید.

قیمت چوب روسی در شهریور سال ۹۷ بین ۲.۵۰۰.۰۰ تا ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.


قیمت چوب روسی در فروردین ماه سال ۹۸ بین ۲.۷۰۰.۰۰۰ تا ۳.۳۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.


قیمت چوب روسی در شهریور ماه سال ۹۸ بین ۳.۳۰۰.۰۰۰ تا ۳.۶۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.


قیمت چوب روسی در فروردین ماه سال 99 بین ۴.۰۰۰.۰۰۰ تا ۴.۵۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.

قیمت چوب روسی در آذر ماه سال ۱۴۰۱ بین ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.

قیمت چوب روسی در خرداد ماه سال ۱۴۰۲ بین ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان است. قیمت چوب روسی با توجه به کیفیت و خیس یا خشک بودن چوب و کیفیت آن محاسبه می شود.

 

کاربرد چوب‌های روسی نراد، یولکا، ساسنا چیست؟

 این چوب باتوجه‌به خصوصیاتی که دارد می‌توان از آن برای ساخت سازه‌های مختلفی استفاده کرد. ابعاد مختلف، ارزان‌بودن، سبک بودن، خوشکار بودن، مقاومت بالا در مقابل موریانه، امکان اجرای رنگ‌های مختلف بر روی چوب، مقاومت مناسب در برابر رطوبت و… عواملی است که می‌توان از این چوب‌ها در ساخت سازه‌های مختلف چوبی از آن استفاده کرد.

 آلاچیق چوبی، درب و پنجره چوبی، کف‌پوش چوبی، نمای چوبی، پالت چوبی، زیرسازی سقف، کمد و کابینت چوبی، قرنیز چوبی، انواع زهوار و نبشی، لمبه، انواع لوازم دکوری دیوارهای جداکننده انواع قالب‌بندی، نرده پله و… مواردی هستند که در ساخت آن‌ها از چوب نراد، یولکا، ساسنا بسیار زیاد استفاده می‌شود.

 چوب نراد در شمال کشور به‌واسطه مقاومت بالا در مقابل حشرات چوب‌خوار کاربرد فراوانی دارد و حتی چوب جنگل‌های شمال هم در استان مازندران و گیلان کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد چوب‌های روسی نراد

چوب نراد روسی

ابعاد الوار چوب روسی نراد، ساسنا و یولکا

 تخته الوار چوب نراد، یولکا، ساسنا و… را می‌توانید در ابعاد و اندازه‌های مختلفی خریداری نمایید؛ اما در این نوشته به رایج‌ترین اندازه‌های الوار چوب نراد، یولکا، ساسنا اشاره خواهیم کرد. این الوار و تخته‌ها از ضخامت ۲.۵ تا ۷.۵ سانتی‌متر، و طول ۴ متر تا ۶ متر در بازار به فروش می‌رسد.

 در زیر رایج‌ترین الوارهای موجود در بازار را به سانتی‌متر معرفی می‌کنیم:

۶.۳*۲۰*۴۰۰

۶.۳*۱۵*۴۰۰

“”””””””””””

۵*۱۰*۴۰۰

“”””””””””””

۶.۳*۲۵*۶۰۰

۶.۳*۲۰*۶۰۰

۶.۳*۱۸*۶۰۰

۶.۳*۱۵*۶۰۰

“””””””””””””

۵*۲۵*۶۰۰

۵*۲۰*۶۰۰

۵*۲۰*۴۰۰

۵*۱۸*۶۰۰

۵*۱۵*۶۰۰

۵*۱۲.۵*۶۰۰

۵*۱۲*۶۰۰

“”””””””””

 اینکه شما چه اندازه‌ای از الوار را برای ساخت سازه چوبی موردنظرتان انتخاب کنید، بستگی به محاسبات دقیق شما برای ساخت دارد.

 البته همه این ابعاد مطمئناً در یک فروشگاه موجود نیست و شما باید با گشت‌وگذار در چوب‌فروشی‌های شهرستان ابعاد موردنظرتان برای خرید الوار چوب‌های وارداتی از روسیه نراد، یولکا، ساسنا پیدا کنید.

رنگ مناسب چوب‌های نراد، یولکا، ساسنا چیست؟

 همان‌طور که در بالا اشاره شد به‌خاطر جنس و رنگ سفید مایل به کرم رنگ چوب نظرات، امکان اجرایتم رنگ‌های مختلف را با استفاده از جوهرهای مخصوص چوب و یا روغن‌های گیاهی مخصوص چوب دارد.

 یکی از معروف‌ترین رنگ‌هایی که درگذشته بسیار مورداستفاده قرار می‌گرفته است، رنگی به نام خودرنگ است که به‌عنوان رنگ عسلی شناخته می‌شود.

 در واقع زمانی که شما از هیچ‌گونه آستری یا شاپان بر روی چوب سفید روسی استفاده نمی‌کنید و فقط آن را با سیلر، کیلر یا نیم پلی‌استر پوشش می‌دهید.

 چوب نراد، یولکا، ساسنا رنگی شبیه به عسل پیدا می‌کند که این تم خودرنگ به‌عنوان رنگ عسلی شناخته می‌شود.

 میزهای جلو مبلی ساخته شده با چوب نراد و رنگ شده به سبک خودرنگ در بازار و به‌صورت عامیانه به‌عنوان میز عسلی شناخته می‌شوند.

 در سال‌های اخیر روغن‌های گیاهی مخصوص چوب هم به بازار ایران ورود پیدا کردند و امکان اجرای یک‌رنگ سالم و بی‌خطر بر روی سازه‌های ساخته شده با چوب‌های روسی و یا دیگر چوب‌ها را خواهید داشت.

 در آیچوب آموزش‌های بسیار زیادی برای رنگ‌ چوب منتشر کرده‌ایم که از قسمت آموزش رنگ‌کاری وب‌سایت آیچوب امکان مطالعه خواهید داشت.

 پیشنهاد آیچوب: آموزش رنگ آمیزی چوب روسی + تصاویر رنگ چوب روسی

تعمیر ضربه خوردگی چوب نراد

پروفیل چوب روسی

 

روش تعمیر ضربه خوردگی چوب نراد یا به‌اصطلاح (سفید روسی)

 یکی از مشکلاتی که معمولاً برای چوب‌هایی با بافت نرم مثل نراد، یولکا، ساسنا پدید می‌آید، ضرب‌خوردگی و خراش در اثر برخورد با اجسام تیز یا سنگین است. در این نوشته آموزشی ساده و آسان برای تعمیر ضربه خوردگی چوب معرفی خواهیم کرد.

 مقداری آب را بر روی قسمتی که ضربه خورده است بریزید و منتظر بمانید تا جذب چوب شود. در این حالت آب خود را به بخش‌های فشرده شده زیرین چوب می‌رساند.

 دستمال پارچه‌ای را بر روی همان قسمت قرار دهید و باز هم کمی آن را مرطوب کنید.

 اتو را روی پارچه قرار دهید و به مدت ۱۰ دقیقه عملیات گرمادهی را انجام دهید تا آب موجود در زیر چوب تبخیر شود تا بافت‌های فشرده شده را آزاد کند و به بالا برگرداند.

محاسبه قیمت الوار چوب روسی نراد، یولکا، ساسنا

 محاسبه قیمت بیشتر چوب‌های موجود در بازار چوب، در بیشتر مواقع بر اساس مترمکعب انجام می‌پذیرد. معمولاً فروشنده‌ها هم‌قیمت‌های مربوط به انواع چوب را بر اساس مترمکعب شما اعلام می‌کند.

 مثلاً برای محاسبه قیمت یک الوار به مترمکعب فقط کافی است طول و عرض و ضخامت تخته چوبی را در قیمت اعلامی فروشنده ضرب کنید به‌عنوان‌مثال قیمت یک الوار ۶.۳*۱۵*۶ بر مبنای مترمکعب ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان به‌صورت زیر محاسبه می‌گردد.

طول * عرض * ارتفاع (ضخامت)

.۰۶۳*.۱۵*۶=.۰۵۶۷

.۰۵۶۷ * ۲.۵۰۰.۰۰۰ = ۱۴۱.۷۵۰ تومان

 

پیشنهاد آیچوب: معرفی انواع چوب نجاری | گرانترین و بهترین چوب ایران کدامند؟!

 

وضعیت فروش چوب‌های روسی در ایران چگونه است؟

 متأسفانه در این سال‌ها نبود اطلاعات دقیق، شفاف و درست در فضای صنعت چوب ایران شرایط را به‌گونه‌ای پیش بره است که بیشتر فروشنده‌ها و خریداران اطلاعات درستی از چوب‌های وارداتی از روسیه به بازار ایران، تفاوت‌ها، شباهت‌ها و… نداشته و ندارند.

 این آشفته‌بازار روزبه‌روز کیفیت محصولات وارداتی به ایران را کم کرده است. نبود اطلاعات شفاف و درست تا حدی پیش رفته است که در بازار چوب ایران چند مشکل اساسی به وجود آمده است که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 متأسفانه بیشتر فروشندگان و مصرف‌کنندگان چوب روسی اطلاعات کافی در مورد انواع چوب‌ها و کیفیت هر یک ندارند. همین عدم آشنایی منجر به این شده است که همواره کیفیت‌های نامناسب در روسیه، اکراین، بلاروس با عنوان درجه یک که در اصل درجهٔ سه و چهار هستند به ایرانیان واردکننده عرضه گردد و همان درجه‌های سه و چهار، در ایران بانام درجهٔ یک و حتی بانام سوپر نیز بفروش برسند!

 البته امیدواریم قصد و غرضی در کار نباشد و داستان واردات چوب‌های بی‌کیفیت درجه ۳ و ۴ به پایان رسد. همچنین خریداران هم باید مطالبه‌گری را در پیش بگیرند و در صورت نبود چوب باکیفیت، از گونه‌های دیگر چوب استفاده کنند و یا اینکه از فروشنده بخواهند چوب‌های باکیفیت موجود کنند.

 در پایان اگر شما عزیزان هم اطلاعات بیشتری در مورد چوب‌های روسی موجود در بازار ایران و یا به‌صورت اختصاصی نراد، یولکا، ساسنا دارید، لطفاً در قسمت دیدگاه‌های همین نوشته با ما و دیگر عزیزان در میان گذارید.

منبع: آیچوب

104 نظر در “معایب و مزایا چوب روسی چیست؟ چوب نراد روس ارزش خرید دارد؟

 1. سیادت گفت:

  سلام من برای زیر پا میخوام تخته روسی بخرم ،میشه مشخصات و رنگ تخته مناسب برای زیر پا روی داربست رو بفرمایید ،متشکرم

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   از تخته های ضخامت ۲۵ میلی متر عرض ۱۲ استفاده کنید
   ارزونتره

 2. آرش گفت:

  سلام و عرض ادب . برادر من سال ها در کشور روسیه شرکت داره و روابط قوی با افراد سرشناس دارن و کار بازرگانی انجام میدن . آیا امکان داره کسی رو معرفی کنید جهت مذاکره و عقد قرارداد برای وارد کردن چوب از کشور روسیه .

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر.نمی شناسیم/ واردات چوب به این سادگی ها نیست
   مراقب کلاه بردارها در ایران مخصوصا در روسیه باید باشید
   هیچ تضمینی هم بابت کیفیت چوب به شما داده نمی شود

 3. ناصر گفت:

  سلام و درود.ببخشید قیمت تخته چوب به طول 12 اینچ و عرض 6 اینچ و ضخامت 1 اینچ چقدر میشه 40 تا این ابعاد لازم دارم.چوب ارزان و قیمت مناسب باشه.حدودأ چقدر میشه قیمتش؟سپاسگذارم

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   در زمینه فروش فعالیت نداریم.

 4. ایرج گلی زاده گفت:

  سلام
  ممنون از سایت و مطالب ارزنده تان
  بی زحمت جهت ساخت کلبه یا خانه باغ چوبی 50 متری از چه نوع چوبی برای اسکلت و دیوار بیرون و داخل استفاده کنم هم هزینه کم باشه هم اینکه عمر خانه زیاد

 5. مهدی گفت:

  باسلام خسته نباشید ببخشید نیسان دوطبقه حمل احشام دارم که از وسط اتاق چوب چنار نجاربهم زدکه اصلا برای گوسفند جواب نداد که دوستانی تواین کار سررشته دارن میگن چوب روسی بهترین گزینه هسش خواسم بدونم کدوم جنس وکیفیت چوب روسی برای حمل دام مقاومتره ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   از چه لحاظ مد نظر شما هست؟
   دوام مکانیکی چوب روسی بیشتر از چنار نیست اما مقاومت خوبی در برابر رطوبت و اب دارد

 6. حمزه گفت:

  سلام. میخوام کف اتاق چوبی کامیون رو درست کنم یعنی تخته بندازم. تخته‌ی ساسنا محکمتره یا یولکا؟ هر سایتی برا خودش یه سازی میزنه. یه جا نوشته بود ساسنا سفت‌تره یه جا دیگه یولکا. لطف کنید راهنمایی کنید و اینکه گره‌ی کدوم کمتره.

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست گرامی
   چوب یولکا باکیفیت تر از چوب ساسنا هست.

   1. حمزه گفت:

    سلام. با کیفیت‌تر یعنی چه جوری؟ این جمله خیلی کلی هست. من سه تا ویژگی میخوام بدونم. محکمی، انعطافپذیری و تعداد گره ها. ممنون میشم.

 7. بهرام گفت:

  سلام .
  سوالی داشتم از اساتید گرامی
  من‌چوب یولکا خریداری کردم .چوب چرب هست .
  ب طوری ک با پوست ساب گرد سمباده میزنم سریع منافذ سمباده بسته میشه. ایا میشه کاری کرد ک درجه چربی چوب کم شود که سمباده ها از بین نرود؟
  این چرب بودن هنگام شاپان کاری مشکلی ایجاد نمیکند؟.
  با تشکر

  1. آیچوب گفت:

   سلام بهرام عزیز
   درسته این مشکل به وجود میاد
   برخی اساتید مقدار بنزین با دستمال رو کار می کشند تا این چربی کمتر بشه و بعد سنباده کاری می کنند و این کار چندین بار انجام میشه
   برای شاپان مشکلی ایجاد نمی کنه؛ اما کلا نجار نباید این چوب ها رو انتخاب کنه…

 8. علی گفت:

  با عرض سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  از بین چوب های روسی نراد.یولکا. ساسنا کدام محکم تر از همه هستند و بافت محکم تری دارد و برای یه تکه از بال هواپیما فوق سبک میخواستم استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست گرامی
   چوب یولکا باکیفیت تر از چوب ساسنا هست.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )