رنگ‌کاری چوب, مواد مصرفی صنعت چوب

روغن جلا چوب چیست؟ نحوه زدن روغن جلا روی چوب چگونه است؟

روغن جلا چیست؟

 روغن جلا چوب از سالیان گذشته در صنایع چوب و رنگ‌کاری چوب جایگاه به خصوصی داشته است. روغن‌جلای چوب به حدی در میان مردم جایگاه پیدا کرده است که برخی افراد هر نوع رنگی را به‌عنوان روغن‌جلا می‌شناسند.

 در این نوشته تلاش می‌کنیم شما را با روغن جلا چوب آشنا کنیم تا اطلاعات بیشتری از این رنگ قدیمی در اختیار شما قرار دهیم.

تماشا آنلاین ویدئو شناخت روغن جلا

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF 

 

 زمانی که روغن جلا را خریداری می‌کنید، بر روی قوطی آن کلمه «روغن‌جلا آلکیدی» نوشته شده است. پس بهتر است ابتدا به معنی کلمه آلکیدی بپردازیم و ببینیم آلکیدی یعنی چه؟

 آلکید پلی‌استری است که با اضافه‌کردن اسیدهای چرب و سایر ترکیبات اصلاح گردیده است. نام اولیه آن آلسید (alcid) است و این حقیقت را منعکس می‌سازد که آن‌ها از الکل و اسیدهای ارگانیک مشتق می‌شوند.

 روغن‌جلا چوب در واقع همان روغن جلای آلکیدی است که بر پایه آلکید رزین تولید می‌شود. در واقع به رنگ‌هایی که بر پایه روغن تولید می‌شوند آلکیدی گفته می‌شود.

آلکیدها رزین غالب یا ” چسب ” اغلب پوشش‌های تجاری با ” پایه روغن ” را تشکیل می‌دهند.

 پوشش‌های آلکیدی معمولاً به سه نوع به فروش می‌رسند که عبارت‌اند از بلند، متوسط و کوتاه… این اصطلاحات نمایانگر درصد نسبت ترکیب روغن خشک‌شونده موجود در رزین هستند.

 

آموزش استفاده از روغن جلا چوب

 

 آلکیدهای روغنی بلند حاوی درصد بالایی از ماده روغن خشک‌شونده بوده و عموماً به‌عنوان پوشش با غلظت متوسط در بازار مصرف به فروش می‌رسند. آلکیدهای روغنی متوسط از روغن خشک‌شونده کمتر و درصد بیشتری از زنجیره پلی‌استر با وزن مولکولی بالا برخوردار هستند. این نوع کندتر خشک می‌شوند و به‌عنوان پوشش‌های پر جلاء و پرداخت چوب بکار می‌روند.

 معمولاً از روغن‌جلا برای پوشش کلیه سطوح چوبی در داخل ساختمان استفاده می‌شود.

 روغن جلای چوب باتوجه‌به قیمت ارزان آن و امکان استفاده از حلال‌های مانند بنزین یا تینر روغنی، اجرای بسیار آسان، چسبندگی و محافظت مناسب چوب و… از اهمیت ویژه‌ای در میان مردم برخوردار است.

 دلایل توجه ویژه استفاده‌کنندگان از رنگ‌ مخصوص چوب نسبت به روغن جلا برنامه و جلوه خاصی که پس از استفاده از آن بر روی چوب مشاهده خواهید کرد.

 به عبارتی اگر شما یک وسیله چوبی قدیمی داشته باشید که در اثر سایش، کثیفی و یا دیگر عوامل زیبای اولیه خود را ازدست‌داده باشد به‌راحتی و با استفاده از یک قلم‌مو و روغن جلای چوب می‌توانید ایرادات کار را برطرف کنید و استفاده از این نوع رنگ نیاز به دانش فنی خاصی ندارد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: معرفی انواع تینر؛ تینر روغنی، تینر فوری و تینر پلی‌اورتان

اجرای روغن جلا روی چوب

حلال روغن جلا چیست؟

 همان‌طور که در بالا اشاره شد شما به‌راحتی می‌توانید روغن جلا را با استفاده از تینر روغنی و یا بنزین حل کنید. نسبت حل‌شدن روغن جلا با حلال بستگی به توضیحات و نکات فنی دارد که بر روی قوطی روغن جلا در شده است.

 به‌عنوان مثال در قسمت نکات فنی در شده بر روی قوطی یکی از شرکت‌ها نسبت روغن جلا به این را ۱ به ۱ درج کرده‌اند. این نسبت بر روی محصولات دیگر شرکت‌ها متفاوت بوده است.

 همچنین لازم است بدانید نسبت حل‌کردن تینر یا بنزین با روغن جلا در زمان استفاده از غلتک، قلم‌مو یا پیستوله متفاوت است. به‌عنوان‌مثال درج شده است نسبت حل‌کردن روغن جلا با تینر بر روی قوطی یکی از شرکت‌ها به این صورت بوده است:

 با ۲۰ الی ۲۵ درصد تینر روغنی جهت استفاده از پیستوله و ۱۰ الی ۱۵ درصد تینر روغنی جهت استفاده از قلم‌مو و غلتک، رقیق و استفاده گردد. (پیشنهاد می‌کنیم از تینر روغنی استفاده نکنید)

 اگر شما از بنزین برای حل‌کردن روغن جلا استفاده کنید، سرعت خشک‌شدن رنگ به‌مراتب بیشتر از زمانی است که با تینر رنگ را حل می‌کنید. لازم به ذکر است که بدانید بهتر است برای حل‌کردن روغن جلا از تینر روغنی استفاده کنید.

 زمان خشک‌شدن سطحی روغن جلا حدود ۴ ساعت و زمان خشک‌شدن نهایی روغن جلا ۱۶ ساعت هست. همچنین برای اجرای دوباره روغن جلا حدود ۲۴ ساعت باید به لایه اول اجازه دهید تا خشک شود. البته بهتر است حدود ۳ روز اجازه دهید تا رنگ به نهایت مقاومت خود برسد.

 توضیحات بالا مربوط به توضیحات شرکت‌های تولیدکننده رنگ بود؛ اما برخی اساتید روغن جلا را نسبت یک‌به‌یک ترکیب می‌کنند. یعنی یک لیتر روغن را با یک لیتر بنزین.

روغن جلا آلکیدی روغنی

قیمت روغن جلا چقدر است؟

همان‌طور که می‌دانید رنگ هم مانند سایر محصولات و تجهیزات باقیمت‌ها و کیفیت متفاوت در بازار موجود است. قیمت روغن جلا از قوطی ۲۰ هزار تومان تا ۸۰ هزار تومان به‌ازای هر یک لیتر متفاوت است.

قیمت روغن جلا

البته رنگ فروش‌ها بر اساس تجربه و بازخوردی که از مشتریان خود گرفتند می‌توانند بهترین برند روغن جلای چوب را به شما معرفی کنند این شما هستید که با توجه به اهمیت کار و کیفیتی که مد نظر دارید می‌توانید برند مورد نظرتان را انتخاب کنید.

البته تجربه نشان داده است که خرید یک محصول باکیفیت و پرداخت مبلغ بیشتر برای خرید رنگ مناسب بازخورد و تجربه بهتری را برای شما در بر خواهد داشت.

ترکیب روغن جلا با شاپان آیا درست است؟

خیر. به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنیم روغن جلا را با شاپان ترکیب کنید. روغن جلا یک وارنیش پایانی است و ترکیب آن با شاپان، باعث خرابی روغن جلا خواهد شد و آن را بی ارزش می کند.

شما ابتدا باید با شاپان رنگ چوب را تغییر دهید و بعد سیلر اجرا کنید و بعد روغن جلا را اجرا کنید. ما در دوره آموزشی رنگکار ماهر مراحل رنگ رنگ کردن چوب را قدم به قدم به شما آموزش دادیم.

پیشنهاد آیچوب: آموزش رنگ طرح چوب روی فلز با شابلون طرح چوب!

نحوه زدن روغن جلا روی چوب چگونه است؟

 قبل از مصرف، رنگ را کاملاً هم زده تا به‌صورت همگن در آید و مواد داخل آن به‌خوبی با هم مخلوط شوند. از تینرهای سازگار با رنگ (بنزین) جهت رقیق‌سازی استفاده نمایید سطوح باید تمیز، خشک و عاری از هرگونه آلودگی مانند روغن، هرگونه چربی، گریس، نمک‌های محلول و باشد.

 سوراخ‌ها و ترک‌ها را با بتونه مناسب پرکرده و تسطیح نمایید. سپس رنگ را با استفاده از پیستوله یا قلم‌مو یا غلتک بر روی کار اجرا نمایید.

 البته بهتر است به‌جای اجرای روغن جلا به‌صورت مستقیم بر روی چوب، قبلاً بر روی چوب سیلر اجرا کرده باشید تا مانع از جذب روغن جلا به داخل چوب شود.

 دمای مناسب سطح برای اعمال رنگ بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد هست این دما باید حداقل ۳ درجه سانتی‌گراد بالاتر از نقطه شبنم باشد و حداکثر رطوبت نسبی ۸۰% هست.

 در چنین شرایطی، لایه بعدی پس از گذشت حداقل ۲۴ ساعت اعمال می‌گردد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: بتونه چوب چیست؟

زمان خشک شدن روغن جلا چقدر است؟

زمان خشک شدن روغن جلا بستگی به دمای هوای محیط دارد. در دمای هوای بین ۲۵ تا ۳۰ درجه به ۲ تا ۳ روز زمان برای خشک شدن روغن جلا زمان نیاز دارید.

 

اجرای روغن جلا روی چوب

 

البته رسیدن به سختی نهایی روغن جلا حدود ۷ روز زمان نیاز دارد. در برخی پروژه ها با توجه به اشتباهاتی که ممکن است اپراتور در اجرای رنگ داشته باشد شاهد خشک نشدن رنگ هم باشیم که یکی از مشکلات رایج در اجرای روغن جلا است.

 

اسپری روغن جلا چیست؟

 اسپری روغن جلا درواقع همان محلول روغن جلا است که به‌صورت فشرده در درون قوطی قرار دارد و آماده اجرای سریع آن بر روی سطوح مختلف هست.

 هر چند که اسپری روغن جلای چوب بهترین گزینه برای جلادادن سطوح چوبی نیست؛ اما شما می‌توانید در موارد خواص و مصارف کم از این اسپری استفاده کنید.

 پیشنهاد می‌کنیم برای رسیدن به نتیجه بهتر به‌جای استفاده از اسپری روغن جلا از روغن جلا و اجرای آن با پیستوله رنگ‌کاری استفاده کنید. ما در نوشته‌های پیشین در مورد آموزش کار با پیستوله مقاله و ویدئو منتشر کرده بودیم.

روغن جلا خودرویی چیست؟

 همیشه اساتید و فعالین حوزه‌های مختلف از روش‌ها و ترفندهای گوناگونی استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های که در میان اساتید رنگ‌کار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از روغن جلای خودرویی به‌عنوان پوشش نهایی چوب است. بنا به توضیحات فروشندگان رنگ و اساتید فعال در این حوزه، روغن جلای خودرویی پوششی به‌مراتب بهتر و مقاومتی بیشتر به نسبت روغن جلای چوب دارد.

 روغن جلا خودرویی همان روغنی است که در سال‌های گذشته برای محافظت از رنگ خودرو (معمولاً پیکان) اجرا می‌شده است.

 به عبارتی در مواردی که می‌خواهید کیفیت بیشتری در اجرای روغن جلا داشته باشید می‌توانید از روغن جلای خودروی استفاده کنید. روغن خودرویی به نسبت روغن جلای چوب کمی گران‌تر است؛ اما در واقع پوشش و کیفیت بیشتری را در زمان اجرای رنگ خواهید داشت.

کیلر خودرویی کد ۰۲۴۸ صادق کحالی

نکات ایمنی در زمان استفاده و نگهداری از روغن جلا

 محتویات ظرف را در محیط خشک، خنک و دور از نور مستقیم خورشید و با تهویه مناسب نگهداری نمایید. بعد از مصرف، درب ظرف را محکم ببندید. بهترین زمان مصرف در صورت رعایت شرایط انبارداری مناسب تا ۴۸ ماه پس از تاریخ تولید هست.

 در هنگام اعمال روغن جلا، از تهویه و ماسک مناسب استفاده نموده و در صورت امکان درب‌ها و پنجره‌ها را باز بگذارید. دست‌ها را پس از استفاده بشورید. در صورت بلعیده‌شدن یا تماس با چشم (پس از شستشو با مقدار زیاد آب) به مراکز پزشکی مراجعه کنید.

 در پایان خواهشمندیم اگر شما هم اطلاعات و تجربه در مورداستفاده از روغن جلای مخصوص چوب دارید در قسمت دیدگاه‌های همین نوشته ارسال نمایید تا دیگر دوستان شما هم از تجربیات و دیدگاه‌های شما استفاده کنند.

منبع: آیچوب

330 نظر در “روغن جلا چوب چیست؟ نحوه زدن روغن جلا روی چوب چگونه است؟

 1. کاربر گفت:

  سلام
  یه تخت چوبی داریم که شاهان خورده و روی اون هم سیلر خورده ولی جلای خودش رو از دست داده و کهنه به نظر میاد.

  چجوری جلا رو بهش برگردونیم؟؟؟؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   روی کار رو نرم سنباده کاری کنید و یک دست کیلر خودرویی روی کار اجرا کنید.
   ساده ترین راه برای جلا دادن به کار هست.
   همین مقاله رو مطالعه کنید
   روش ترکیب و اجرا رو توضیح دادیم

 2. 09163353851 گفت:

  سلام
  آیا میشه برای رقیق کردن روغن جلا از تینر فوری ۱۰ یا ۲۰ هزار استفاده کرد ؟
  به نظر شما مزایا روغن جلا نسبت به کیلر چیه ؟
  آیا میشه یه مقدار کم شاپان داخل روغن جلا ( یا کیلر ) حل کرد تا به رنگ مد نظر برسیم ؟؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما دوست گرامی
   فقط از بنزین استفاده کنید

   مقاومت روغن جلا در برابر رطوبت مقاومتش بهتر از کیلر هست.
   پیشنهاد نمی کنیم شاپان رو کیلر ترکیب کنید

 3. 09105363438 گفت:

  سلام پایین بوفه چوبی پولیش زدم بخاطراینکه خطش بره رنگش یک مقدار رفت اومدم درستش کنم با وایتکس تمیزش کردم بدتر شد☹️ بنظر شما روغن جلا بزنم درست میشه ؟؟

 4. 09124882236 گفت:

  سلام ،روزبخیر
  استاد من یه میز چوبی رو با هنر نقطه کوبی تزئینش کردم برای اینکه بشه ازش استفاده کرد و کاربردی بشه مثلا رد لیوان خیس روش نمونه چکار باید کنم.

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   از پلی اورتان استفاده کنید.

 5. 09046930210 گفت:

  سلام و درود
  استاد من تابلو های کوچیک منبت کار کردم از چوب گردو ، صرفا میخوام روغنی بزنم که طرح چوب نمایان بشه و از چوب محافظت کنه.
  لطفا راهنمایی میکنین بنظرتون از همین روغن جلا و بنزین استفاده کنم؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   فقط از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.
   توضیحاتش در سایت آیچوب هست
   لطفا جستجو کنید

 6. 09387407880 گفت:

  استاد ببخشید مشکلی که دارم هر چقدر که سنباده بزنم و تمیز کاری کنم بعد از شاپان همیشه یه لکه های چسب چوب می مونه و بعد از شاپان لکه های سفید می مونه روی کارهام چسب چوب شمال می زنم. چه چسب چوبی بزنم این لکه های سفید نیان بعد از شاپان؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   همیشه باید مشکل چسب چوب رو در زمان تولید سازه برطرف کنید
   به محض اینکه بخشی از سازه به چسب آغشته شد، با دستمال خیس تمیز کنید
   در مرحله سنباده کاری هم باید لایه برداری رو به خوبی انجام دهید

  2. 09105363438 گفت:

   سلام پایین بوفه چوبی پولیش زدم بخاطراینکه خطش بره رنگش یک مقدار رفت اومدم درستش کنم با وایتکس تمیزش کردم بدتر شد☹️ بنظر شما روغن جلا بزنم درست میشه ؟؟

   1. Khorami گفت:

    درود بر شما
    یک هفته با سازه کاری نداشته باشید، اگر نشد کیلر خودرویی روغنی رو با قلم مو به آرامی روی کار اجرا کنید
    نمیدونم خرابی تا چه حد هست ولی در حال حاضر ساده ترین گزینه همینه

 7. روح اله گفت:

  سلام بر اساتید محترم آیچوب
  لطفاً در خصوص اجرای جلای خودرویی بر روی چوب هم راهنمایی بفرمایید .
  تشکر

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   لطفا ویدئو رو تماشا کنید
   توضیح دادیم

 8. خانم گفت:

  سلام وقت بخیر ما یک دست مبلمان قدیمی تمام چوب داریم که دسته هاش سفید شده و رنگش رفته میخواستم یکم رنگش ترمیم بشه ( فندقی هست) و یکمم براق بشه اول سمباده بکشم بعد واکس چوب بزنم بهتره یا سمباده بکشم روغن جلا رقیق کنم بزنم؟ و این که چقدر سمباده بکشم آنقدر که سطح کار کامل سفید بشه یا نه یکم که مات بشه؟
  سوال آخر این که لازمه رنگ مخصوص چوب بزنم؟ ازین قیر ها که با تینر رقیق میشن دارم

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   دستگاه هایی مثل پیستوله و کمپرسور هوا دارید؟

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )