رنگ‌کاری, مواد مصرفی صنعت چوب

روغن جلا چوب چیست؟ نحوه زدن روغن جلا روی چوب چگونه است؟

روغن جلا چیست؟

 روغن جلا چوب از سالیان گذشته در صنایع چوب و رنگ‌کاری چوب جایگاه به خصوصی داشته است. روغن‌جلای چوب به حدی در میان مردم جایگاه پیدا کرده است که برخی افراد هر نوع رنگی را به‌عنوان روغن‌جلا می‌شناسند.

 در این نوشته تلاش می‌کنیم شما را با روغن جلا چوب آشنا کنیم تا اطلاعات بیشتری از این رنگ قدیمی در اختیار شما قرار دهیم.

تماشا آنلاین ویدئو شناخت روغن جلا

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF 

 

 زمانی که روغن جلا را خریداری می‌کنید، بر روی قوطی آن کلمه «روغن‌جلا آلکیدی» نوشته شده است. پس بهتر است ابتدا به معنی کلمه آلکیدی بپردازیم و ببینیم آلکیدی یعنی چه؟

 آلکید پلی‌استری است که با اضافه‌کردن اسیدهای چرب و سایر ترکیبات اصلاح گردیده است. نام اولیه آن آلسید (alcid) است و این حقیقت را منعکس می‌سازد که آن‌ها از الکل و اسیدهای ارگانیک مشتق می‌شوند.

 روغن‌جلا چوب در واقع همان روغن جلای آلکیدی است که بر پایه آلکید رزین تولید می‌شود. در واقع به رنگ‌هایی که بر پایه روغن تولید می‌شوند آلکیدی گفته می‌شود.

آلکیدها رزین غالب یا ” چسب ” اغلب پوشش‌های تجاری با ” پایه روغن ” را تشکیل می‌دهند.

 پوشش‌های آلکیدی معمولاً به سه نوع به فروش می‌رسند که عبارت‌اند از بلند، متوسط و کوتاه… این اصطلاحات نمایانگر درصد نسبت ترکیب روغن خشک‌شونده موجود در رزین هستند.

 

آموزش استفاده از روغن جلا چوب

 

 آلکیدهای روغنی بلند حاوی درصد بالایی از ماده روغن خشک‌شونده بوده و عموماً به‌عنوان پوشش با غلظت متوسط در بازار مصرف به فروش می‌رسند. آلکیدهای روغنی متوسط از روغن خشک‌شونده کمتر و درصد بیشتری از زنجیره پلی‌استر با وزن مولکولی بالا برخوردار هستند. این نوع کندتر خشک می‌شوند و به‌عنوان پوشش‌های پر جلاء و پرداخت چوب بکار می‌روند.

 معمولاً از روغن‌جلا برای پوشش کلیه سطوح چوبی در داخل ساختمان استفاده می‌شود.

 روغن جلای چوب باتوجه‌به قیمت ارزان آن و امکان استفاده از حلال‌های مانند بنزین یا تینر روغنی، اجرای بسیار آسان، چسبندگی و محافظت مناسب چوب و… از اهمیت ویژه‌ای در میان مردم برخوردار است.

 دلایل توجه ویژه استفاده‌کنندگان از رنگ‌ مخصوص چوب نسبت به روغن جلا برنامه و جلوه خاصی که پس از استفاده از آن بر روی چوب مشاهده خواهید کرد.

 به عبارتی اگر شما یک وسیله چوبی قدیمی داشته باشید که در اثر سایش، کثیفی و یا دیگر عوامل زیبای اولیه خود را ازدست‌داده باشد به‌راحتی و با استفاده از یک قلم‌مو و روغن جلای چوب می‌توانید ایرادات کار را برطرف کنید و استفاده از این نوع رنگ نیاز به دانش فنی خاصی ندارد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: معرفی انواع تینر؛ تینر روغنی، تینر فوری و تینر پلی‌اورتان

اجرای روغن جلا روی چوب

حلال روغن جلا چیست؟

 همان‌طور که در بالا اشاره شد شما به‌راحتی می‌توانید روغن جلا را با استفاده از تینر روغنی و یا بنزین حل کنید. نسبت حل‌شدن روغن جلا با حلال بستگی به توضیحات و نکات فنی دارد که بر روی قوطی روغن جلا در شده است.

 به‌عنوان مثال در قسمت نکات فنی در شده بر روی قوطی یکی از شرکت‌ها نسبت روغن جلا به این را ۱ به ۱ درج کرده‌اند. این نسبت بر روی محصولات دیگر شرکت‌ها متفاوت بوده است.

 همچنین لازم است بدانید نسبت حل‌کردن تینر یا بنزین با روغن جلا در زمان استفاده از غلتک، قلم‌مو یا پیستوله متفاوت است. به‌عنوان‌مثال درج شده است نسبت حل‌کردن روغن جلا با تینر بر روی قوطی یکی از شرکت‌ها به این صورت بوده است:

 با ۲۰ الی ۲۵ درصد تینر روغنی جهت استفاده از پیستوله و ۱۰ الی ۱۵ درصد تینر روغنی جهت استفاده از قلم‌مو و غلتک، رقیق و استفاده گردد. (پیشنهاد می‌کنیم از تینر روغنی استفاده نکنید)

 اگر شما از بنزین برای حل‌کردن روغن جلا استفاده کنید، سرعت خشک‌شدن رنگ به‌مراتب بیشتر از زمانی است که با تینر رنگ را حل می‌کنید. لازم به ذکر است که بدانید بهتر است برای حل‌کردن روغن جلا از تینر روغنی استفاده کنید.

 زمان خشک‌شدن سطحی روغن جلا حدود ۴ ساعت و زمان خشک‌شدن نهایی روغن جلا ۱۶ ساعت هست. همچنین برای اجرای دوباره روغن جلا حدود ۲۴ ساعت باید به لایه اول اجازه دهید تا خشک شود. البته بهتر است حدود ۳ روز اجازه دهید تا رنگ به نهایت مقاومت خود برسد.

 توضیحات بالا مربوط به توضیحات شرکت‌های تولیدکننده رنگ بود؛ اما برخی اساتید روغن جلا را نسبت یک‌به‌یک ترکیب می‌کنند. یعنی یک لیتر روغن را با یک لیتر بنزین.

روغن جلا آلکیدی روغنی

قیمت روغن جلا چقدر است؟

همان‌طور که می‌دانید رنگ هم مانند سایر محصولات و تجهیزات باقیمت‌ها و کیفیت متفاوت در بازار موجود است. قیمت روغن جلا از قوطی ۲۰ هزار تومان تا ۸۰ هزار تومان به‌ازای هر یک لیتر متفاوت است.

قیمت روغن جلا

البته رنگ فروش‌ها بر اساس تجربه و بازخوردی که از مشتریان خود گرفتند می‌توانند بهترین برند روغن جلای چوب را به شما معرفی کنند این شما هستید که با توجه به اهمیت کار و کیفیتی که مد نظر دارید می‌توانید برند مورد نظرتان را انتخاب کنید.

البته تجربه نشان داده است که خرید یک محصول باکیفیت و پرداخت مبلغ بیشتر برای خرید رنگ مناسب بازخورد و تجربه بهتری را برای شما در بر خواهد داشت.

ترکیب روغن جلا با شاپان آیا درست است؟

خیر. به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنیم روغن جلا را با شاپان ترکیب کنید. روغن جلا یک وارنیش پایانی است و ترکیب آن با شاپان، باعث خرابی روغن جلا خواهد شد و آن را بی ارزش می کند.

شما ابتدا باید با شاپان رنگ چوب را تغییر دهید و بعد سیلر اجرا کنید و بعد روغن جلا را اجرا کنید. ما در دوره آموزشی رنگکار ماهر مراحل رنگ رنگ کردن چوب را قدم به قدم به شما آموزش دادیم.

پیشنهاد آیچوب: آموزش رنگ طرح چوب روی فلز با شابلون طرح چوب!

نحوه زدن روغن جلا روی چوب چگونه است؟

 قبل از مصرف، رنگ را کاملاً هم زده تا به‌صورت همگن در آید و مواد داخل آن به‌خوبی با هم مخلوط شوند. از تینرهای سازگار با رنگ (بنزین) جهت رقیق‌سازی استفاده نمایید سطوح باید تمیز، خشک و عاری از هرگونه آلودگی مانند روغن، هرگونه چربی، گریس، نمک‌های محلول و باشد.

 سوراخ‌ها و ترک‌ها را با بتونه مناسب پرکرده و تسطیح نمایید. سپس رنگ را با استفاده از پیستوله یا قلم‌مو یا غلتک بر روی کار اجرا نمایید.

 البته بهتر است به‌جای اجرای روغن جلا به‌صورت مستقیم بر روی چوب، قبلاً بر روی چوب سیلر اجرا کرده باشید تا مانع از جذب روغن جلا به داخل چوب شود.

 دمای مناسب سطح برای اعمال رنگ بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد هست این دما باید حداقل ۳ درجه سانتی‌گراد بالاتر از نقطه شبنم باشد و حداکثر رطوبت نسبی ۸۰% هست.

 در چنین شرایطی، لایه بعدی پس از گذشت حداقل ۲۴ ساعت اعمال می‌گردد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: بتونه چوب چیست؟

زمان خشک شدن روغن جلا چقدر است؟

زمان خشک شدن روغن جلا بستگی به دمای هوای محیط دارد. در دمای هوای بین ۲۵ تا ۳۰ درجه به ۲ تا ۳ روز زمان برای خشک شدن روغن جلا زمان نیاز دارید.

 

اجرای روغن جلا روی چوب

 

البته رسیدن به سختی نهایی روغن جلا حدود ۷ روز زمان نیاز دارد. در برخی پروژه ها با توجه به اشتباهاتی که ممکن است اپراتور در اجرای رنگ داشته باشد شاهد خشک نشدن رنگ هم باشیم که یکی از مشکلات رایج در اجرای روغن جلا است.

 

اسپری روغن جلا چیست؟

 اسپری روغن جلا درواقع همان محلول روغن جلا است که به‌صورت فشرده در درون قوطی قرار دارد و آماده اجرای سریع آن بر روی سطوح مختلف هست.

 هر چند که اسپری روغن جلای چوب بهترین گزینه برای جلادادن سطوح چوبی نیست؛ اما شما می‌توانید در موارد خواص و مصارف کم از این اسپری استفاده کنید.

 پیشنهاد می‌کنیم برای رسیدن به نتیجه بهتر به‌جای استفاده از اسپری روغن جلا از روغن جلا و اجرای آن با پیستوله رنگ‌کاری استفاده کنید. ما در نوشته‌های پیشین در مورد آموزش کار با پیستوله مقاله و ویدئو منتشر کرده بودیم.

روغن جلا خودرویی چیست؟

 همیشه اساتید و فعالین حوزه‌های مختلف از روش‌ها و ترفندهای گوناگونی استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های که در میان اساتید رنگ‌کار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از روغن جلای خودرویی به‌عنوان پوشش نهایی چوب است. بنا به توضیحات فروشندگان رنگ و اساتید فعال در این حوزه، روغن جلای خودرویی پوششی به‌مراتب بهتر و مقاومتی بیشتر به نسبت روغن جلای چوب دارد.

 روغن جلا خودرویی همان روغنی است که در سال‌های گذشته برای محافظت از رنگ خودرو (معمولاً پیکان) اجرا می‌شده است.

 به عبارتی در مواردی که می‌خواهید کیفیت بیشتری در اجرای روغن جلا داشته باشید می‌توانید از روغن جلای خودروی استفاده کنید. روغن خودرویی به نسبت روغن جلای چوب کمی گران‌تر است؛ اما در واقع پوشش و کیفیت بیشتری را در زمان اجرای رنگ خواهید داشت.

کیلر خودرویی کد ۰۲۴۸ صادق کحالی

نکات ایمنی در زمان استفاده و نگهداری از روغن جلا

 محتویات ظرف را در محیط خشک، خنک و دور از نور مستقیم خورشید و با تهویه مناسب نگهداری نمایید. بعد از مصرف، درب ظرف را محکم ببندید. بهترین زمان مصرف در صورت رعایت شرایط انبارداری مناسب تا ۴۸ ماه پس از تاریخ تولید هست.

 در هنگام اعمال روغن جلا، از تهویه و ماسک مناسب استفاده نموده و در صورت امکان درب‌ها و پنجره‌ها را باز بگذارید. دست‌ها را پس از استفاده بشورید. در صورت بلعیده‌شدن یا تماس با چشم (پس از شستشو با مقدار زیاد آب) به مراکز پزشکی مراجعه کنید.

 در پایان خواهشمندیم اگر شما هم اطلاعات و تجربه در مورداستفاده از روغن جلای مخصوص چوب دارید در قسمت دیدگاه‌های همین نوشته ارسال نمایید تا دیگر دوستان شما هم از تجربیات و دیدگاه‌های شما استفاده کنند.

منبع: آیچوب

330 نظر در “روغن جلا چوب چیست؟ نحوه زدن روغن جلا روی چوب چگونه است؟

 1. علیرضا ناصری گفت:

  سلام دوست عزیز،من یک دست مبل تازه خریدم که بیشتر قسمتاش چوبیه ولی رنگ به کار رفته در اون خیلی سطحی هستش و زود با کوچکترین برخوردی خط و خش میوفته یا حتی کنده میشه،میخواستم بدونم با روغن جلا این مشکلش کمتر میشه یا تاثیری نداره؟
  نظر شما برای بالا بردن مقاومت رنگ روی چوب مبلم چی هست؟ممنون از لطفتون

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما علیرضا عزیز
   رنگ مبلتون طلایی هست؟

   1. علیرضا ناصری گفت:

    خیر جناب،فندوقی هستش

    1. آیچوب گفت:

     نباید به این سادگی پاک بشه
     ولی میتونید روی کار کار کیلر خودرویی اجرا کنید
     پیشنهاد می کنم حتما به یک رنگکار ماهر بسپارید. بسیار پیچیده هست این مورد.

 2. مسعود گفت:

  سلام وقا بخیر
  اقا من یه دست مبل خریدم .اومدم روی عسلی ها سلفون بندازم که رنگش خراب نشه رنگ عسل ها قهوه ایی هست
  از جایی که سلفون خریدم گفت باید یکم اب اول اسپری کنی بعد بندازی روش و با یک کارتک مثل عابر بانک بکشی تا حباب زیرش دربیاد و خوب به سطح کار بچسیه.من این کار رو کردم
  دوروز بعد دختر کوچولوم شیطونی کرد، اومد سلفون یکیشون رو برداشت دیدم لک لکی شده و پاکم نمیشه .انگار اونجایی که اب خورد یکم رنگ و خراب کردا وسفیدتر شده
  حالا چکارکنم درست بشه؟
  روغن جلا بزنم درست میشه؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما مسعود عزیز
   شما با اسپری کردن آب، رنگ رو نابود کردید
   احتمالا رنگ های سلولوزی کار کردید که آب دشمن این رنگ هاست
   پیشنهاد می کنیم کار رو بدید به یک رنگکار تا از نو رنگ کنه

 3. علیرضا گفت:

  سلام وقت بخیر. من روی ام دی اف خام با دستگاه سی ان سی یه قاب آینه درست کردم و میخوام روغن کاری بشه برای ماندگاری و زیبایی ولی نیاز به رنگ آمیزی ندارم چون رنگش تکیه. یه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   میتونید از آموزش زیر استفاده کنید:
   آموزش کامل و تصویری رنگ کاری‌ ام دی اف خام از مبتدی تا حرفه‌ای!

 4. ر گفت:

  سلام . چیکار کنیم که روغن جلا روی سطح چکه یا شُره نکنه !؟ شره میکنه و یه سری قسمت ها لکه ی زرد باقی میمونه . ممنون میشم راهنمایی کنید .

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   با پیستوله اجرا می کنید یا قلم مو؟

   1. ر گفت:

    با قلمو

    1. آیچوب گفت:

     روش اجرای رنگ با قلم مو رو در سایت آیچوب سرچ کنید.

 5. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ی مطلب رو متوجه نمیشم!
  روی چوب وقتی روغن جلا میزنیم، دیگه نیازی به کیلر نیست؟ و یا میشه از هردو استفاده کرد؟
  و اینکه اگه بخوایم رنگ هم بزنیم، تو چه مرحله ای باید بزنیم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام حسین عزیز
   روغن جلا پایه روغنی هست و اگر کیلر اجرا کنید، روغن جلا میسوزه (چروک میشه)
   پیشنهاد می کنم از مطلب زیر استفاده کنید:
   آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

 6. حسین گفت:

  سلام وقت بخیر کف خونه که پارکت چوبی هست چیکار کنیم که بشه آب گرفت؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام حسین عزیز
   این کار شدنی نیست
   نباید پارکت چوبی رو با آب شست

 7. نازلی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من یک درب ضد سرقت داشتم بعد بارون که میباره به درب برخورد میکنه و دربم باد میکنه میخواستم ببینم چی خوبه بهش بزنم که ضد اب بشه

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بستگی به چوب زمینه دارد
   بین وارنیش ها و لاک ها هیچ یک جوابگوی باران نیست

 8. Erfan گفت:

  سلام وقتتون بخیر،من سه تکه تنه بریده شده درخت دارم ک نمیدونم چوب چ درختی ام بوده،،الان میخوام برای پایه گلدان ازشون استفاده کنم ولی هم رنگشون تیرس یکم (ب دلیل کثیفی و عمر چوب و…) هم بعضی جاهاش روی سطح چوب پوسیدگی داره،میشه راهنماییت کنید ک دقیقا بابت سمباده باید چکار کنم و برای پوشش و براقیش ک زیبابشه از چی استفاده کنم؟…پیستوله ام ندارم متاسفانه،ممنون از پاسخگوییتون

  1. آیچوب گفت:

   سلام عرفان عزیز
   پوست درخت رو بکنید تا لارو ها از بین برن و جدا بشن و از آموزش زیر استفاده کنید:
   آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

 9. Faride گفت:

  سلام‌..وقتتون بخیر
  من برای بار اول میخوام چوب رنگ کنم، و این سوالا برام پیش اومده، ممنون میشم پاسخ بدین.

  ۱. من میخوام با رنگ اکریلیک تخته سه لایی رو رنگ کنم، آیا قبل از اجرای این رنگ باید کار دیگه ای روی چوب انجام بدم؟

  ۲. حلال رنگ اکریلیک آبه، اما جایی خونده بودم که برای اجرا روی چوب با آب ترکیب نشه و همینطوری روی چوب اجرا بشه، آیا این درسته؟

  ۳. برای براق کردن سطح رنگ شده با اکرلیک باید از کیلر خودرویی استفاده کرد؟

  ۴. آیا برای براق کردن سطح چوبی (تخته سه لایی) که رنگ نشده هم از همون کیلر خودرویی میتونم استفاده کنم؟ اگر بله، قبل از اجرای اون باید کار دیگه ای روی چوب انجام بشه؟

  ممنونم که وقت میذارین برای پاسخ دهی????

  1. آیچوب گفت:

   سلام فریده گرامی
   1. سنباده کاری، بتونه و اجرای رنگ اکریک در چند لایه…
   2. بله، آب ممکنه به روکش چوب و اتصالات چوبی آسیب برسونه
   3. بله
   باید قبلش سیلر اجرا کنید.

   پیشنهاد می کنیم دوره ((رنگکار ماهر)) رو تهیه کنید.
   پیروز باشید.

 10. عرفان گفت:

  سلام در قسمتی فرمودید بهتر است زیر کار سیلر استفاده شود.این به این معنی می باشد که یعنی پس از اجرای سیلر می‌توان روی‌آن از روغن جلا استفاده کرد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام عرفان عزیز
   بله

 11. حدیث گفت:

  سلام وقتتون بخیر????
  برای ضد آب کردن چوبی که یک لایه رنگ شاپن روش هست از چه پوششی بهتره استفاده کرد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام حدیث
   داخل خانه یا خارج از خانه؟

 12. Arp گفت:

  سلام وقت بخیر
  من روی یک محصول چوبی اول شاپان زدم و بعد دو دست سیلر کشیدم و بعد هم رنگ الکیدی( به اسم روغن جلا از رنگ فروشی خریدمش) رو با بنزین قاطی کردم و روی کار با ابر کشیدم
  اما الان ۳،۴ روزه خشک خشک نمیشه و انگار یه حالت چسبندگی داره
  خواستم راهنماییم کنید که مشکل کار کجاست
  بین همه ی مراحل بالا هم زمان کافی رو صبر کردم و مرحله ی بعد رو انجام دادم تا مرحله ی قبل کامل خشک بشه

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   یا روغن رو خوب هم نزدید
   یا ایکه خیلی غلیظ اجرای کردید
   یا اینکه خیلی زیاد روی کار اجرا شده

   1. Saman گفت:

    با سلام و خسته نباشید خدمت شما من یه تعدادی چوب برای اجرا در داخل منزل خریداری کردم چون چوبها خام بود و میخواستم فقط کمی براق بشه روغن جلا تهیه کردمو با بنزین حل کردم از اونجایی که رنگ چوبهام روشن بود بعد از اینکه با قلمو روغنو به چوبها زدم رنگ چوبهام رو به قهوه ای رفت،میخوتستم بدونم مشکل از چیه و اینکه چه راهی هست که چوب براق بشه اما همون رنگ طبیعیش حفظ بشه

    1. آیچوب گفت:

     سلام
     مشکل از عدم مهارت شما در پرداخت چوب و رنگ کاری هست
     مهارتی نیست که به سادگی گذاشتن قلم مو در قوطی رنگ و اجرا باشد
     کار درست و اصولی نیاز دارید یا باید خودتان یاد بگیرید و یا به رنگ کار ماهر بسپارید
     باید روغن جلا را با روش های مختلف پاک کردن رنگ پاک کنید و دوره و پس از زیر سازی و سیل کردن با سیلر مخصوص با وارنیش مخصوص آن سیلر پوشش دهید

 13. سجاد نصیری گفت:

  سلام و درود خدمت شما…
  دوست عزیز من می‌خوام از روغن جلا برای نمای آجری خونمون استفاده کنم….
  لطفا راهنماییم کنید که چه روغن جلایی تهیه کنم و چه مارکی و شرکتی بهتره؟؟؟
  مچکرم

  1. آیچوب گفت:

   سلام سجاد عزیز
   فکر نمی کنم برای نما آجری روغن جلا مناسب باشه
   معمولا از رزین مخصوص سنگ استفاده می کنند.
   در مورد رنگ آجر اطلاع ندارم.

 14. سوفیا گفت:

  سلام روی یک وسیله چوبی روغن جلا زدم و کاملا خشک شده میخواستم ببینم اگه بچه بکنه دهنش مشکلی داره؟ مثلا سمی باشه یا موادش دربیاد تو دهن بچه

  1. آیچوب گفت:

   بله قطعا مشکل داره
   کاری نمیشه کرد
   حتی اگر پاک کنید هم اثر مواد اسیدی رنگ پاک کن در چوب باقی می ماند

 15. مصطفی گفت:

  سلام ، من صنایع دستی چوبی درست میکنم اکثرا چند ساعته خشک میشه ولی گاهی اوقات روغن جلا خیلی دیر خشک میشه با توجه به اینکه من کم روغن میزنم

  1. آیچوب گفت:

   اول اینکه روغن جلا رو قبل از ترکیب با حلال (بنزین) خوب هم بزنید.
   دوم اینکه فقط از بنزین برای حل کردن روغن جلا استفاده کنید.
   سوم اینکه کارتون رو غلیظ و زیاد اجرا نکنید.

 16. محمدرضا گفت:

  عرض سلام خدمت شما
  بنده دو سوال دارم:
  ۱. اینکه سقف منزل من در شمال از چوب روس هست و براق هستش و البته به رنگ خود چوب. یعنی رنگ نشده و رنگ طبیعیه چوب هستش، ولی خب چون براقه مشخصه که یه چیزی به عنوان براق کننده استفاده شده. اینکه زیر کار چی بوده، سیلر خورده یا روغن یا هر چیز دیگری نمیدونم. الان بعد از گذشت چند سال میخوام قسمت سقف بالکن را که بیرون و در معرض رطوبت هوا و سرما و گرما قرار داره، ولی آفتاب نمیخوره روغن جلا بزنم. آیا کار درستیه؟
  ۲. اینکه دربهای اطاقها که چوبی هستش و قبلا رنگ خورده چطور؟ آیا روغن جلا بزنم مشکلی نداره؟ بهترین کار چی هستش؟
  متشکر از شما و سایت خوبتون

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد رضا عزیز
   1. اگر براق باشه، یعنی قبلا رنگ شده (روغن جلا احتمالا)
   بله، می تونید دوباره روغن جلا اجرا کنید. (در مورد روغن جلا قبلا مطلب منتشر کرده بودیم. باید نسبت یک به یک با بنزین ترکیب کنید و…
   2. برای درب اتاق، اگه با رطوبت و آفتاب در تماس هست، از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 17. mgh گفت:

  سلام روزتون بخیر من میخوام درب کمد رو روغن جلا بزنم. چند سال پیش هم که نصبش کرده بودیم روغن جلا زده بودیم. میخواستم بدونم الان بخوام دوباره روغن جلا بزنم نیاز هست کار خاصی انجام بدم؟؟ ممنون میشم از پاسخگویی تون.

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   روی کار یک دست سنباده 400 رو خیلی نرم اجرا کنید.
   در حدی که بین رنگ قدیمی و جدید پیوند ایجاد بشه
   در مرحله بعد روغن جلا رو به صورت یک لایه نازک اجرا کنید.

   1. فاطیما عیدی نژاد گفت:

    سلام و عرض ادب
    وقت بخیر
    من کیف رنگ روغن با متریال چوب روس دارم
    و از روغن جلا دو دست برای روی کار و داخل کار استفاده کردم.
    برای اینکه رنگ روغن روی کیف به راحتی بتونم تمیز کنم و در جسم چوب رسوب نکنه ،از چه متریالی میتونم استفاده کنم .

    1. آیچوب گفت:

     درود بر شما
     این کیف مد نظر شما چه کاربردی دارد؟

    2. جواد گفت:

     سلام من درب ورودی ساختمانم رو میخوام روغن بزنم ، آیا درابتدا سیلر کار کنم و بعد روغن بزنم آیا این روش جواب میده یا نه ؟

    3. آیچوب گفت:

     درود بر شما
     برای درب ورودی فقط از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید

 18. فرهاد گفت:

  سلام من یه تنه درخت اوکالیپتوس دارم تازه بریدمش هنوز خشک نشده، چطور و چه نوع روغنی واسه روغن کاریش استفاده کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   وقتی هنوز خشک نشده چرا می خواهید از روغن استفاده کنید
   کاربرد این تنه در کجا هست

 19. سارا گفت:

  سلام من مبل چپندر سفارش داده بودم به رنگ زیر خاکی الان هرکی میاد میگه چرا اینهمه گردو غبار داخل تراشکاریشه☹️الان به نظرتون باید چیکارم چوب راش هست اصلا براق کننده هم بهش نزدن میشه لطف کنین راهنمایی کنین؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام سارا
   سوال شما مفهوم نیست

   1. مهیا گفت:

    سلام من جواب سوالمو توی گوگل پیدا نکردم خواهش میکنم کمکم کنید.تازه عروسم.چند هفته پیش روی فرشم روغن جلا ریخته.چکار کنم پاک بشه

    1. آیچوب گفت:

     سلام
     با سشوار حرارت دهید و با ساتون سعی کنید پاک کنید
     قبلا استون رو تست کنید ببینید رنگ فرش رو از بین می برد یا خیر

 20. رحیمی گفت:

  سلام من معرق خط کار میکنم حالا برای رنگ کاری از سیلر و روغن جلای خودرویی استفاده کنم بهتره یا سیلر و کیلر خودرویی میخوام براق کامل نشه درصدی براق بشه کیلر براق و مات داره؟ و اینکه میشه کیلر لایه نهایی باشه دیگه پلی استر نکنم ؟ مثلا سیلر سمباده سیلر سمباده سیلر سمباده کیلر خودرویی اگه هم کیلر براق و مات داشته باشه که با درصدهایی که میخوام قاطی کنم مثلا ۶۰ درصد مات ۴۰ درصد براق ؟ و سوال آخر کیلر یک دست کافیه یا دو دست بزنم اگه دو دست بزنم بعد از دست اول سمباده بزنم

  1. آیچوب گفت:

   وارنیش یک لایه نهایی کفایت می کند
   روی سیلر می تونید نیم پلی استر یا پلی اورتان خودرویی اجرا کنید
   برای تابلو معرق نیم پلی استر کفایت می کند

  2. ابراهیم گفت:

   سلام وقت بخیر چند روزه سر در گمم بابت اب گریز کردن چوب(قاشق اجیل خوری) سیلر هم گرفتم یه سوال دارم اگر سیلر بزنم بعد روغن برزک میشه زد و تقریبا ابگریز بشه ؟ یا حتما بعد سیلر بتید کیلر بزنم و اصلا اینطور هم ابگریز میشه یا خیر؟
   لطفا راهنماییم کنید

   1. آیچوب گفت:

    درود بر شما ابراهیم عزیز
    پاسخ به تمام پرسش های شما در لینک زیر موجود هست:
    ناگفته های خرید ظروف چوبی چیست؟ چگونه از ظرف چوبی استفاده کنیم؟!
    لطفا ویدئو رو تماشا کنید

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )