رنگ‌کاری

آموزش رنگ طرح چوب روی فلز با شابلون طرح چوب!

آموزش پتینه موج مصنوعی

 موج مصنوعی یکی از روش‌های ایجاد طرح چوب بر روی انواع سازه‌های چوبی و فلزی و شیشه‌ای و… است. اگر شما علاقه‌مند به طرح و نقش و طبیعت چوب باشید، به‌راحتی می‌توانید هر نوع سازه چوبی را با استفاده از شابلون طرح موج مصنوعی و مقداری رنگ، به طرح چوب آراسته کنید.

 شما امکان اجرای طرح موج مصنوعی با هر رنگی را خواهید داشت. فقط مهم این هست که روش اجرای درست موج مصنوعی را فرابگیرید و چندین و چند بار تمرین کنید. در این نوشته به آموزش اجرای موج مصنوعی با سه‌ رنگ روغنی، فوری و خام خواهیم پرداخت. با ما در ادامه همراه باشید.

هدف از اجرای موج مصنوعی چیست؟

 مهم‌ترین دلیل اجرای موج مصنوعی روی سطح، افزایش زیبایی سازه هست. شما می‌توانید با ایجاد موج، نمای سازه یا سطح دیوار و… را به چوب نزدیک کنید و زیبایی بیشتری پدیدآورید.

 از دیگر مزایای این روش، تزئین سازه‌های قدیمی و استفاده مجدد از آن است. شاید بسیاری از سازه‌های اطراف ما دیگر آن زیبایی قبل و شادابی و طراوت را ندارند و شما نیاز به تغییر اساسی در آن دارید.

 با استفاده از شابلون طرح موج مصنوعی می‌توانید به‌راحتی سطح یا دیواره سازه را از حالت یک ورق بی‌روح به سطحی زیبا و شاداب و نزدیک به طبیعت تغییر دهید.

ابزار مورد نیاز اجرای موج مصنوعی چیست؟

 برای اجرای موج مصنوعی به ابزار گران‌قیمت و سنگین نیاز ندارید. یک شابلون پلاستیکی موج مصنوعی که حدود ۱۰۰.۰۰۰ تومان قیمت دارد و معمولاً از جنس لاستیک یا سیلیکون است و مقداری رنگ برای انجام این کار کفایت می‌کند.

 از هنر حرکت دستان شماست که طرح‌های زیبایی را برای شما رقم می‌زند. ما در دوره آموزشی رنگکار ماهر همه آموزش های مربوط به روش کار با شابلون موج مصنوعی را به شما آموزش دادیم.

ابزار مورد نیاز اجرای موج مصنوعی روی چوب

مزایای اجرای طرح موج مصنوعی چیست؟

 سازه‌های قدیمی که قابل‌استفاده نیستند، به‌راحتی زیبا می‌شوند.

 با این کار مصنوعات چوبی مستهلک بازیافت و نیاز به استفاده از چوب جدید نیست.

 حس طبیعت و سرزندگی به فضا القا می‌شود.

 اجرای آن هزینه بسیار پایینی دارد.

روش اجرای طرح موج مصنوعی چوب چیست؟

 فرض کنیم شما در خانه‌تان چند لنگه درب دارید که درگذشته رنگ‌روغنی پوششی سفید خورده و مثلاً زهوار روی درب هم طوسی رنگ شده است. شما اکنون تصمیم می‌گیرید که این دری را از حالت یکنواختی درآورده و با انجام یک سری‌کارهای خاص به‌صورت درب‌های تمام چوب یا روکشی در بیاورید.

 قبل از هر کاری درب را کامل بررسی کنید و درصورتی‌که کار نیاز به تعمیرات نجاری و یا تعویض قفل و لولا و… تمامی موارد را انجام دهید.

 در این آموزش باتوجه‌به نبود درب، از یک تخته فشرده چوبی (نئوپان) برای آموزش استفاده کردیم که قبلاً بر روی آن رنگ‌روغنی اجرا شده بود.

 برای شروع ابتدا کل کار را به‌خوبی سنباده‌کاری کنید تا رنگ رویه آماده پذیرش بتونه و رنگ‌های دیگر شود. برای این کار می‌توانید از سنباده ۲۲۰ استفاده کنید.

 خب حالا در صورت نیاز کار را به‌وسیله بتونه سریشی بتونه کنید و بعد با یک سنباده ۲۲۰ کل کار را سنباده کنید. پس از سنباده‌کاری، نوبت به آسترکاری می‌رسد.

 به‌طورکلی در زمینه موج مصنوعی دودسته رنگ وجود دارد یکی خودرنگ و دیگری کارهای رنگی مثل گردویی فندقی ماهاگونی ونگه و…

آموزش موج مصنوعی روی چوب

  رنگ آستر ارتباط مستقیمی با رنگ نهایی دارد؛ یعنی اگر رنگ انتخابی گردویی باشد باید رنگ آستری هم تقریباً وانیلی انتخاب شود. همچنین اگر سبک ((خودرنگ)) مد نظرتان است باید رنگ آستری را کرم روشن در نظر بگیرید که در این مدل رنگ، چوب روسی خودش بهترین راهنماست.

با این توضیح فقط استفاده از هر رنگی به‌تنهایی زیبا نیست. شما باید تمامی موارد را رعایت کنید تا به طرحی هر چه نزدیک‌تر به چوب برسید.

برای شروع ابتدا رنگ سفید روغنی مات (تأکید می‌کنیم فقط رنگ مات چون رنگ براق قابل موج دهی نیست) را به‌تدریج و به‌صورت قطره‌قطره با گل ماش روغنی ترکیب کرده تا به رنگ کرم موردنظر برسید.

 سپس رنگ را رقیق کرده و با استفاده از پیستوله روی کار اجرا کنید. لازم به توضیح است که اگر از پیستوله استفاده می‌کنید رنگ بایست با بنزین رقیق شود و اگر از قلم‌مو یا غلتک استفاده می‌کنید تینر روغنی هم یکی از گزینه‌های پیش روی شماست. در کل به دلایل زیاد پیشنهاد نمی‌کنیم که از تینر روغنی استفاده کنید.

مهم‌ترین بدی تیتر روغنی دیر خشک‌شدن و ماندگاری بالای بوی آن است. پیشنهاد ما در هر دو مورداستفاده از بنزین است.

 پس از اعمال رنگ بر روی کار باید صبر کنید تا رنگ کاملاً خشک شود که این مسئله بستگی به دمای محیط و نوع حلال دارد معمولاً رنگ‌های روغنی پس از ۲۴ ساعت کاملاً خشک می‌شوند. همان‌طور که در بالا توضیح دادیم خشک‌شدن رنگ ترکیب شده با تینر روغنی زمان بر هست.

 حالا با استفاده از یک سنباده ۲۲۰ کهنه یا سنباده ۴۰۰، سطح کار را به‌آرامی سنباده کنید و با استفاده از فشار باد یا دستمال سطح کار را تمیز کنید. به‌هیچ‌عنوان نباید روی کار گردوخاک وجود داشته باشد. پس باحوصله خاک سنباده را از روی رنگ پاک کنید.

 حال نوبت اصلی‌ترین قسمت کار، یعنی ایجاد طرح موج مصنوعی است. معمولاً بهترین رنگ برای انجام این کار شاپان قهوه‌ای است البته شما می‌توانید سه رنگ قرمز، مشکی و زرد روغنی را با هم ترکیب کنید تا قهوه‌ای موردنظر رو به دست بیاورید.

 نتیجه ترکیب رنگ‌های روغنی عمر زیادتری دارد؛ اما شاپان رنگ زیباتری دارد و کار با آن راحت‌تر است به‌این‌ترتیب که مقدار مثلاً ۲۰۰ گرم شاپان را با نیم لیتر بنزین مخلوط کرده و کاملاً هم بزنید (شاپان خیلی دیر حل می‌شود)

پیشنهاد آیچوب:

آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

رنگ مخصوص اجرای موج مصنوعی روی چوب

 

 پس از آماده‌سازی رنگ چوب به‌وسیله یک دستمال پنبه‌ای سطح کار را به رنگ آغشته کنید (جهت شاپان کاری هیچ دستمالی مناسب‌تر از پارچه‌های پنبه‌ای زیرپوش‌های مردانه نیست؛ چون در هنگام تولید توسط دستگاه‌های نساجی مثل کاردینگ و شیرینگ صددرصد پرز گیری می‌شود).

 بعد از آغشته کردن کل کار به شاپان، با دستمال خشک دیگری سطح کار را به نحوی پاک کنید که اثر بسیار ضعیفی از شاپان بر روی کار بماند. هر چه شاپان کمتر روی کار باشد هم کار چرک نمی‌شود و هم موج‌ها طبیعی‌تر و ظریف‌تر جلوه می‌کند.

 حالا با استفاده از شابلون‌های موج مصنوعی که در تمام مغازه‌های رنگ‌فروشی موجود است قیمت زیادی ندارد، شروع با ایجاد طرح موج مصنوعی روی کار کنید. البته از قلم‌مو هم می‌توان برای ایجاد موج مصنوعی استفاده کرد ولی نیاز به مهارت بالایی دارد.

شابلون موج مصنوعی روی چوب

 

 شابلون را به‌آرامی روی کار در جهتی که مدنظر دارید طرح را ایجاد کنید حرکت دهید. هم‌زمان مچ دستان خود را هم به‌آرامی حرکت دهید تا طرح ایجاد شود.

 اگر در هنگام موج انداختن موج خراب شد ایرادی ندارد دوباره از نو موج بیندازید. این کار نیاز به تمرین زیاد دارد. پیشنهاد ما این هست که قبل از انجام کار نهایی، روی یک صفحه‌ام دی اف سفید صابونی ایجاد طرح موج مصنوعی را تمرین کنید.

 پس از اتمام این مرحله کار رو به مدت یک روز رها کرده تا موج‌ها کاملاً خشک و تثبیت شوند. البته دوستانی که به پیستوله و یا اسپری‌های کیلر روغنی دسترسی دارند می‌توانند مدت خشک‌شدن موج را دو ساعت لحاظ کنند و با استفاده از کیلر روغنی رنگ نهایی رو اعمال کند.

 اگر در نظر دارید با قم مو روغن‌جلا یا کیلر را اجرا کنید، بیشتر به کار زمان دهید تا خشک شود. شما می‌توانید بعد از حدود ۲۴ یا حتی ۴۸ ساعت با قلم‌مو به‌آرامی کیلر خودرویی را روی کار اجرا کنید. مراقب باشید که ایجاد فشار زیاد از حد موج‌ها را پاک نکند.

پیشنهاد آیچوب:

کیلر سلولوزی چیست؟ چگونه از کیلر استفاده کنیم؟

ترفند های اجرای طرح موج مصنوعی روی چوب

توصیه پایانی برای اجرای طرح موج مصنوعی چوب

 برای جلا بخشی به کارهای روغنی هرگز از روغن‌جلا استفاده نکنید و به‌جای آن از کیلر روغنی اتومبیلی استفاده کنید. این انتخاب به دو دلیل است:

 اول اینکه کیلر خودرویی از لحاظ شیمیایی دارای ساختاری قوی‌تر هست.

 دوم اینکه روغن‌جلا چوب باعث زردی کار خواهد شد. درحالی‌که کیلر روغنی به زردی متمایل نخواهد شد.

 از نظر قیمت هم تقریباً هر دو رنگ دارای یک رنج قیمتی هستند. برای کیلر خودرویی، برند ((گروه رنگ‌سازی خوش – کحالی)) گزینه خوبی برای انتخاب هست.

منبع: آیچوب

229 نظر در “آموزش رنگ طرح چوب روی فلز با شابلون طرح چوب!

 1. 09112332952 گفت:

  درود بر شما، در خصوص ایجاد موج مصنوعی یه سوال داشتم خدمتتون.
  تمام مراحل با رنگ روغنی انجام میشه و سوال من اینجاست که وقتی رنگ زمینه اجرا و خشک شد بعد میخوایم از شاپان استفاده کنیم که هم جنس رنگ زمینه هست و از بنزین برای رقیق کردنش استفاده میکنیم و قسمت خطرناک کار اینه که قراره شاپان رو روی رنگ زمینه ماساژ بدیم و بعدش هم موج ایجاد کنیم حالا احتمال نداره که اینکار رنگ زمینه رو زنده کنه و کار خراب بشه؟ میشه برای دوری از این خطر رنگ زمینه رو فوری کار کرد، بعد شاپان و آخر هم کیلر روغنی؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   اجازه بدید رنگ اول خشک بشه
   بعد شاوان رو اجرا کنید
   در این کار ها نباید عجله کرد
   اگر روی رنگ فوری شاپان رو اجرا کنید، مشکلی ایجاد نمیشه
   حداقل ۲ روز بعد از اجرای رنگ فوری، شاپان رو اجرا کنید

   1. 09112332952 گفت:

    شما کم نظیر نیستید عزیز بی نظیر هستید، ممنون از توجهتون

    1. آیچوب گفت:

     سپاس از لطف و محبت شما

 2. کاوه گفت:

  سلام من میخام رنگ فوری کار کنم
  واسه موج مصنوعی امکان داره

  1. علی خرمی گفت:

   سلام
   لطفا دقیقا بفرمایید هدفتون چی هست
   میخواید با رنگ فوری موج اجرا کنید یا روی موج مصنوعی رنگ فوری اجرا کنید؟

  2. علیرضا گفت:

   سلام من میخوام روی درب آهنی کرم رنگ ازشابلون طرح چوب استفاده کنم راهنمایی میخوام

   1. آیچوب گفت:

    سلام
    کار شما نیست
    بسپارید به رنگکار
    در دوره آموزشی رنگکار ماهر آموزش دادیم
    در همین مطلب هم آموزش دادیم

 3. فرزاد گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید، بابت اطلاعات مفیدتون خیلی از شما سپاسگزارم، اگر امکانش هست پی دی اف مطالبتون رو هم در سایتون قرار دهید باتشکر

  1. آیچوب گفت:

   سلام فرزاد عزیز
   در نسخه جدید آیچوب می تونید این کار رو انجام بدید.

 4. افشاری گفت:

  سلام
  مهندس من با چوب جنگلی یه تخته آشپزخونه ساختم و چون کمی روی کار ایراد داشت اول با براده همون چوب بتونه ساختم بعد 2 دست بتونه ترکیب مل و سیریش و گل ماشی زدم با سنباده صاف کردم /الان کار عالیه و اماده اما میگن برای ظروف باید روغن زد منم روغن گیاهی دارم سوال : میتونم برای زیبایی بیشتر رنگ روغن بزنم ؟ چی پیشنهاد میدین ؟سوال دوم : ایا میشه بتونه نهایی رو سنباده کامل بزنم روش روغن گیاهی ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   1. پیشنهاد می کنم از مطلب زیر استفاده کنید:
   پوشش و رنگ مناسب ظرف چوبی چیست؟

   2. بله، می تونید روی بتونه سنباده کاری کنید و بعد روغن گیاهی رو اجرا کنید.
   پیروز باشید

 5. پارسا گفت:

  سلام .ببخشید بعد از سنباده کرده چوب و رنگ کاری وقتی سیلر میزنم و جلا کار پرز داره و تمیز یدست در نمیاد.باید چیکار کنم کنم سطح کار صاف باشه؟آیا با سمباده لرزان بعد سیلر این مشکل حل میشه ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام پارسا عزیز
   نکته اول اینکه باید کار رو خوب سنباده کاری می کردید تا مثل شیشه بشه
   نکته بعد اینکه سنباده کاری سیلر رو باید با سنباده بسیار نرم انجام بدید تا سیلر پاک نشه
   سنباده لرزان هم مناسب این کار نیست.

 6. بهمن راه پی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز
  ما روی سفال انواع و اقسام رنگهارو پیاده میکنیم الان روی یکسری ظروف سفالی وسرامیکی میخایم طرح شمارو پیاده کنیم گلدان سرامیکی که روش لعاب خورده رنگهای شما رو چطور باید روی گلدان سرامیکی پیاده کنیم راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. آیچوب گفت:

   سلام بهمن عزیز
   هیچ اطلاعی در مورد رنگ سرامیک ندارم

 7. حافظ گفت:

  صمیمانه بابت اطلاعات مفید و دقتی که میگزارید تشکر میکنم .
  دمتون گرم غمتون کم

 8. حسین ب گفت:

  سلام عزیز
  ببخشید جناب برای به رنگ آبی دراوردن ام دی اف خام از چه آستر و رنگ نهایی استفاده کنم
  سپاس

  1. آیچوب گفت:

   درودبر شما حسین عزیز
   برای رنگ کردن ام دی اف خام باید از رنگ پوششی استفاده کنید. شما از هر رنگ فوری که دوست داشته باشید و با همر تم رنگی میتونید استفاده کنید.
   مراحل کار به صورت زیر هست:
   مراحل کار به صورت زیر هست:
   سنباده کاری کل کار
   بتونه مل و سیریش برای پوشش سوراخ ها و درز ها
   سنباده
   پاشش بتونه فوری و ماستیک کردن کل کار
   سیلر
   سنباده
   سیلر
   سنباده
   رنگ فوری (طلایی یا هر رنگ دیگه)
   رنگ پایانی (نیم پلی استر یا کیلر دوقلو یا …)

   1. حسین ب گفت:

    خدا خیرت بده آیچوب عزیز
    فقط اینکه بعد از بتونه فوری گفتین ماستیک کل کار
    منظورتون تو این مرحله ماستیک با بتونه فوریه دیگه نه مل و سیریش درسته؟!
    و اینکه این آستر ۱۰۱۹ و نیم پلی استر و … براحتی تو استان ما گیر نمیاد فروشگاه اینترنتی یا شماره ای چیزی برای سفارش سراغ دارین یا خیر
    خداوند جزای خیرتون بده

    1. آیچوب گفت:

     سلامت باشید.
     اگر بتونید در مرحله بتونه مل و سیریش هم ماستیک کاری کنید، عالیه
     احتما بتونید از فروشگاه های اینترنتی این رنگ رو تهیه کنید. البته اگر مارک کحالی نبود، از برند های دیگه استفاده کنید.

    2. Polishwood_sejoudi گفت:

     اینا کار ابتدایی هستش mdf خام نباید ماستیک بشه ،،فقط زمان کشی میکنید ،،این قضیه ۲۰ سال پیشه ????

   2. صادق گفت:

    استاد منظورتان از بتونه فوری همان آستری 1019 است؟

    1. آیچوب گفت:

     سلام صادق عزیز
     بله

   3. متین گفت:

    سلام خسته نباشید، ما یه درهای اتاق هامون ساده اس رنگ قهوه ای تیره، رنگ روغن نقاش زده واسمون ولی چون درها ساده است خیلی قشنگ نشده، میخواستم ببینم الان میشه طرح موج رو روی اونها بندازیم؟ چون زیرش رنگ تیره زدیم هر رنگی بزنیم میپوشونه یا باید چند بار این کار را بکنیم؟

    1. آیچوب گفت:

     سلام متین عزیز
     بله، می تونید این کار رو انجام بدید.
     بعد از اجرای موج مصنوعی، روی کار یک دست روغن جلا با پیستوله بپاشید.

    2. کاوه گفت:

     سلام. ببخشید درهای چوبی منزل ما هم یکدست قهوه ای سوخته هست. و با رنگ روغنی رنگ شده اند.سطح در ها هم کاملا صاف و سالم هستند. برای انداختن طرح چوب با زمینه روشن تر از قهوه ای سوخته باید چکار بکنیم؟ ممنون

    3. آیچوب گفت:

     از همین روش موج مصنوعی
     البته از سوالتون پیداست که چیزی از رنگ کاری چوب نمی دانید
     پیشنهاد می کنم به یک رنگکار بسپارید
     کار یک آماتور به هیچ عنوان نیست

 9. مهــــــرســــــــــــانــــــا گفت:

  سلام وقت بخیر
  عرض میخوام میشه کاشی های پذیرایی رو ب رنگ قهو ه ای تیره با حاشیه های چوبی در آورد؟؟؟؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما مهرسانا
   حتما شدنی هست, اما تجربه ای در این زمینه نداریم متاسفانه.

 10. Eghbal گفت:

  سلام میخواستم بدونم ایا میشه روی اذران پلاستیک رنگ کرد وطرح چوب اجرا کرد اگر میشه طریقه اجرای رنگ واز چه نو رنگ استفاده کرد راتوزیع بدین ممنون

  1. آیچوب گفت:

   بله. شدنی هست اقبال عزیز
   به جای شاپان روی کار رنگ روغنی اجرا کنید، با شابلون موج مصنوعی طرح رو ایجاد کنید.
   به همین سادگی

   1. Eghbal گفت:

    ممنونم از راهنماییت ویک سوال دیگر اذران پلاستیک براق هستش ودرتابش مستقیم نورخورشید میباشد اگررنگ روغنی براق بزنم خوبه وقبل از رنگ احتیاج به زیر کاری یا رنگ دیگری وجود داره یا نه با یک سمباده کاری رنگ روغنی اجرا کنم وبعد اینکه خشک شد بجای شاپان با رنگ روغنی طرح بندازم

    1. آیچوب گفت:

     خواهش می کنم.
     پیشنهاد نمی کنیم برای سازه های در معرض نور خورشید از رنگ روغنی استفاده کنید. به مرور زمان پوست خواهد شد. حتی اگر زیر کار رو سنباده کاری کنید… برای در حد ۱ یا دو سال بیشتر عمر نداره…
     همچننی به صاحب خانه هم پیشنهاد می کنیم از ورق کمپرس در فضایی که در معرض نور خورشید هست استفاده نکنند.

   2. ثریا گفت:

    سلام ببخشید با رنگ اکریلیک میخوام یه صندلی رو به رنگ زیتونی مایل به قهوه ای درارم و روش با یه سبز فیروزه ای کمرنگ طرح چوب زنم .میشه راهنمایی کنید .ممنون

    1. آیچوب گفت:

     درود بر شما ثریا گرامی
     متاسفانه اطلاعاتی در مورد رنگ اکرلیک نداریم.

   3. صادق گفت:

    سلام من خودم پولیسترکارم میخواستم بدونم برای استرخش ازچه موادی استفاده میشه
    خش روی چوب ک رنگ سفیدپوششی خورده

    1. آیچوب گفت:

     سلام صادق عزیز
     در مورد این مورد اطلاعی نداریم.

 11. مهدی گفت:

  سلام استاد طرح مرمر رو روی کار میزنن بهم روش کارشو مگی ممنون میشم

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست گرامی
   در این زمینه تخصصی ندارم؛ اما اگر بتونیم مطلبی فراهم می کنیم.

 12. نارملا گفت:

  سلام آیا این روش رو میشود روی در اهنی اجرا کرد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بله شدنی هست.

  2. آیچوب گفت:

   سلام. بله شدنی هست؛ اما با رنگ روغنی…

 13. مهرداد گفت:

  سلام خسته نباشید استاد
  ممنون بابت پاسخ و راهنماییتون جسارتا میخواستم یه سوال دیگه بپرسم ازتون
  روی درمن گچ ریخته شده بود و داشتم بوسیله کاردک اونارو پاک میکردم که رنگ روغنی قبلی رو هم برداشت من اولش خواستم همه رنگ روغنی رو بردارم که متاسفانه میسر نشد الان منه یه سطحه دارم که عین پوست پلنگ یجاش رنگ روغن داره یجاش نداره،میخواستم ببینم اون فسمتایی که رنگ نداره رو چیکار کنم؟؟
  و اینکه من میخوام یه دست رنگ کرم رو بزنم آیا جاهایی که رنگش رو جدا کردم رو باید دوباره سفید بزنم بعدا کرم کنم یا همون یه دست کرم برای هر دو جا کافیه؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهرداد عزیز
   شما راهی ندارید جز هم سطح کردن کل کار. بهترین روش استفاده از سنباده هست. شما باید با سنباده کاری کل سطح را یک دست سنباده کاری کنید. به نظر نمیرسه خرابی کار در حدی باشه که بتونه کاری کنید… با سنباده می شه به نتیجه دلخواه رسید.
   و اینکه در نظر دارید رنگ کرم فوری اجرا کنید؟

   1. آسا گفت:

    با سلام و عرض خسته نباشید؛ آیا می تونم کف آپارتمان رو با استفاده از رنگ پلاستیک طرح موج مصنوعی کار کنم یا نه؟ در ضمن کف ساختمان گچی می باشد؛ ممنون از راهنمایتون.

    1. آیچوب گفت:

     سلام آسا.
     خیر.رنگ پلاستیک چنین قابلیتی ندارد.
     از رزین های مخصوص کف باید استفاده کنید.

  2. مهرداد گفت:

   سلام
   شما می توانید از اسید تیز آب جهت شستن رنگ مانده استفاده کنید
   با سپاس

   1. آیچوب گفت:

    سلام مهرداد
    بسیار خطرناک هست. گازهای خطرناکی تولید می کند.
    پیشنهاد نمی کنیم.

 14. للی گفت:

  این در ها مال چندسال پیشه و چنلایه بدون هیچ پرسی و ساده هست و بدون موج و ساده هست فقط وسطش یک دور چوب زوار کار شده و نمیخوام چوب پیدا باشه میخوام موج داشته باشه و البته قهوه ای یا فندقی باشه و روشن نباشه مثل عکس بالا
  لطفا کمکم کنید ممنون از شما

  1. آیچوب گفت:

   بسیار عالی
   می تونید بعد از اجرای بتونه فوری، رنگ فوری با تم رنگ مورد نظرتون رو اجرا کنید و بعد موج مصنوعی رو اجرا کنید. بسیاری از رنگ فروشی ها رنگ رو بر اساس سلیقه شما می سازند. مثل رنگ ماشین…

   1. رضا گفت:

    سلام من رنگ روغنی رو روی کاشی کار کردم ولی از چسبندگی ومقاومتش راضی نیستم چگونه مقاومت بیشنری به اون بدم که براحتی کنده نشه

    1. آیچوب گفت:

     سلام رضا عزیز
     در مورد رنگ مناسب کاشی اطلاعات چندانی نداریم. ولی این نکته رو در نظر داشته باشید که رنگ روغنی رو باید قبل از استفاده خوب هم بزنید و بعد استفاده کنید تا مواد داخلش با هم ترکیب بشه…

 15. للی گفت:

  سلام من چند لنگه در کمدی چوب چندلایه بدون رنگ دارم ایا باید دقیقا مثل روش بالا عمل کنم؟ ظمنا موج روی درب ها نمیخوام مثل بالا باشه میخوام قهوه ای تر باشه چیکار کنم یعنی درها پررنگتر باشه ؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   آیا روی چند لایه روکش چوب پرس شده یا اینکه بدون موج هست؟
   آیا دوست دارید چوب دیده نشه و فقط رنگ باشه؟

 16. امید گفت:

  درود بر شما.کمد چوبی قدیمی دارم به رنگ قهوه ای سوخته میخوام رنگ سفید بزنم لطفا راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام امید عزیز
   باید مثل همین آموزش پیش برید و در پایان رنگ سفید فوری اجرا کنید.

  2. مهرداد گفت:

   سلام استاد خسته نباشید مطلب بسیار مفیدی بود فقط جسارتا من قسمت طرح انداختن رو دقیق متوجه نشدم منظورم اینه که بعد این که شاپان زدم و با یه دستمال تمیز اون رو پاک کردم بعد اون شابلون رو بکشم جواب میده یعنی شاپان خشک نمیشه؟؟

   1. آیچوب گفت:

    سلام مهرداد عزیز
    اول اینکه شاپان را کامل پاک نکنید، با دستمال مقدار شاپان روی کار را کم کنید. سپس با استفاده از موج مصنوعی، طرح مورد نظر را اجرا کنید. شاپان روی سطحی که قبلا رنگ خورده، حدود ۱۰ دقیقه طول می کشه که خشک بشه…

    1. امیر گفت:

     سلام خدمت شما
     استاد من میخوام برس پلاستیکی رو رنگ طرح چوب کنم
     چطور باید این کارو بکنم که خطهای قشنگ بیوفته روش.
     ایا اول نیازه که برس رو رنگ ضمینه کرم بزنم و بعد روش با پارچه مخمل طرح بندازم یا نه.
     با تشکر

    2. آیچوب گفت:

     سلام امیر عزیز
     در مورد برس پلاستیکی و رنگ پلاستیک هیچ اطلاعاتی نداریم.

    3. مهرداد گفت:

     سلام خسته نباشید استاد
     ممنون بابت پاسخ و راهنماییتون جسارتا میخواستم یه سوال دیگه بپرسم ازتون
     روی در من گچ ریخته شده بود و داشتم بوسیله کاردک اونارو پاک میکردم که رنگ روغنی قبلی رو هم برداشت من اولش خواستم همه رنگ روغنی رو بردارم که متاسفانه میسر نشد الان منه یه سطحه دارم که عین پوست پلنگ یجاش رنگ روغن داره یجاش نداره،میخواستم ببینم اون فسمتایی که رنگ نداره رو چیکار کنم؟؟
     و اینکه من میخوام یه دست رنگ کرم رو بزنم آیا جاهایی که رنگش رو جدا کردم رو باید دوباره سفید بزنم بعدا کرم کنم یا همون یه دست کرم برای هر دو جا کافیه؟؟

    4. آیچوب گفت:

     سلام مهرداد عزیز
     شما راهی ندارید جز هم سطح کردن کل کار. بهترین روش استفاده از سنباده هست. شما باید با سنباده کاری کل سطح را یک دست سنباده کاری کنید. به نظر نمیرسه خرابی کار در حدی باشه که بتونه کاری کنید… با سنباده می شه به نتیجه دلخواه رسید.
     و اینکه در نظر دارید رنگ کرم فوری اجرا کنید؟

 17. Asal گفت:

  سلام
  من یه میز تلویزیون ونگه دارم میتونم رنگشو عوض کنم و عسلی با طرح چوب کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   جنس چوب رو طفا بفرمایید چی هست که ببنیم میشه انجام داد؟

 18. Bahar گفت:

  سلام خسته نباشید من میخوام صفحه ی میز ناهار خوریم با سمباده لرزان رنگ چوب کنم با بافت خود چوب
  رنگ صفحه هم طوسی هست
  بعد از اینکه سمباده زدم به رنگ خود چوب شد چی باید بزنم برای محافظت از چوب که رنگشم تغییر نکنه

  1. آیچوب گفت:

   سلام شما دو روش درپیش درید.
   می تونید از روغن های گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در لینک زیر:

   می تونید از روش سیلر و کیلر استفاده کنید (بدون آستری) اطلاعات بیشتر در لینک زیر:

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )