رنگ چوب یکی از مهم‌ترین مباحث در صنعت چوب است. بسیاری از منابع مالی و زمانی صنعت چوب به خاطر اجرای نادرست رنگ چوب از بین می‌رود.

پروژه‌های بسیاری به خاطر مشکلات در اجرای رنگ چوب از بین رفته و رنگ کار چوب مجبور شده است از نو رنگ کاری را انجام دهد. سازه‌های چوبی به خاطر اجرای نادرست رنگ چوب عمر زیادی ندارند.

در این نوشته تلاش می‌کنیم آموزشی مناسب علاقه‌مندان به رنگ چوب فراهم کنیم. دوستانی که به مبحث رنگ چوب علاقه‌مند هستند و اطلاعاتی در این مورد ندارند.

این مقاله حاصل تجربه شخصی ما هست و یکی از روش‌هایی است که برای اجرای رنگ چوب می‌توانید به کار بگیرید. به دلیل استفاده زیاد از سیلر و کیلر و نیم پلی استر و تمام پلی است رو روغن جلا در رنگ کاری چوب، این مطلب حول این محور تهیه شده است.

آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر نیم پلی استر

لوازم موردنیاز برای رنگ کاری چوب

دسترسی سریع : پنهان

برای انجام هر کاری نیاز به ابزار و تجهیزاتی است تا بتوانید آن کار را به‌درستی انجام دهید. رنگ کاری چوب هم نیاز به مواد اولیه و ابزار مخصوص به خود را دارد. در زیر فهرستی از لوازمی که برای رنگ کاری چوب نیاز دارید را به شما معرفی خواهیم کرد.

معرفی انواع سنباده مخصوص رنگ چوب و کارکرد آن‌ها

سنباده ورقه‌ای از جنس کاغذ یا مقوا یا پارچه است که دانه‌های سخت ساینده بر روی آن به‌وسیلهٔ چسب مخصوص نصب‌شده‌ و برای ساییدن مواد مختلفی چون فلزات، چوب، گچ و در بعضی موارد سرامیک استفاده می‌شود.

سنباده‌ها بر اساس تعداد دانه‌های موجود در یک سانتی‌متر مربع شناخته می‌شوند. به‌عنوان مثال در سنباده ۱۲۰، حدوداً تعداد ۱۲۰ عدد دانه در یک سانتی‌متر مربع وجود دارد.

با این توضیح سنباده شماره ۱۲۰ نرم‌تر از سنباده شماره ۸۰ هست؛ و در هنگام خرید سنباده باید به این اعداد توجه داشته باشید.

سنباده‌های مورداستفاده در رنگ گاری چوب، معمولاً دو نوع سنباده پوستاب و سنباده پارچه‌ای قرمز هستند.

سنباده پارچه‌ای قرمز معمولاً برای سنباده کاری دست اول و سنباده کاری بتونه استفاده می‌شود و سنباده پوستاب برای سنباده کاری پرزهای حاصل از سیلر پاشی برای پرداخت نهایی کار استفاده می‌شود. سنباده‌های پوستاب معمولاً نرم‌تر از سنباده پارچه‌ای هستند. البته برای سنباده کاری نرم می‌توانید از سنباده‌های پارچه‌ای کارکرده هم استفاده کنید.

در رنگ کاری چوب برای استفاده از سنباده پوستاب نیاز نیست از آب استفاده کنید، درواقع آب به رنگ چوب آسیب وارد می‌کند.

پیشنهاد آیچوب:

معرفی و تجربه خرید سنباده گرد لرزان ۶۴۲۳ دیوالت Dewalt

سنباده‌های پارچه‌ای قرمز رنگ در مدل‌های پشت کرکی هم در بازار موجود هست که بر روی صفحه‌های مخصوص به این سنباده‌ها نصب می‌شوند. سنباده کرکی ازنظر کارایی تفاوتی با سنباده‌های ساده ندارند و معمولاً به‌منظور سهولت و سرعت در نصب بر روی صفحه از سنباده کرکی استفاده می‌شود. البته این سنباده‌ها کمی گران‌تر از سنباده‌های معمولی هستند.

در روش‌های دیگر شما می‌توانید به‌صورت ابتکاری و یا نصب سنباده بر روی مواد مختلف، سنباده کاری آسان‌تری داشته باشید. به‌عنوان مثال می‌توانید با چسباندن سنباده روی یک تکه چوب، سنباده کاری راحت‌تری برای گوشه‌ها و تیغه‌های چوب داشته باشید. البته موارد مصرف این مدل از سنباده خیلی زیاد هست و تقریباً هر استاد کاری چند عدد از این سنباده‌ها در کارگاه خودش دارد.

صفحه‌های سنباده هم در اندازه‌های مختلفی در بازار موجود هستند. این صفحه‌ها معمولاً پلاستیکی هستند. همچنین صفحه‌های فلزی هم در بازار موجود هست؛ اما با ورود صفحه‌های پلاستیکی، از پد سنباده با کفی فلزی کمتر استفاده می‌شود. قطر این صفحات متفاوت هست و بر اساس نیازتان می‌توانید این صفحات را تهیه کنید.

شما می‌توانید ده‌ها مدل سنباده ابتکاری برای خودتان بسازید. به‌عنوان مثال می تونید از سنباده پره‌ای برای سنباده کاری گوشه‌ها، شیارها و چوب‌های منبت کاری شده استفاده کنید.

نوشته پیشنهادی:

سنباده پره‌ای چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

شاپان چوب

شاپان چوب

شاپان درواقع همان قیر تصفیه شده است که از قدیم تا به امروز در نقاشی چوب کاربرد زیادی دارد. شاپان را با بنزین حل می‌کنند و می‌توانید این محصول را در دو رنگ شاپان قهوه‌ای و شاپان مشکی در بازار خریداری کنید.

با ترکیب شاپان و رنگ‌های روغنی می‌شود به تم رنگ‌های زیادی دست پیدا کرد. با تمرین فراوان و گذشت زمان می‌توانید به رنگ‌های مورد نظر خودتان دست پیدا کنید.

پیشنهاد آیچوب:

شاپان چیست؟ چه کاربردی دارد و بهترین روش ساخت اجرای آن چیست؟

جوهر فوری

یکی از آستری‌های موجود در بازار که می‌توان در کنار شاپان از آن استفاده کرد، جوهر هست. جوهر با تینر ۱۰.۰۰۰ حل می‌شود و با کم و زیاد کردن مقدار تینر، می‌توان به رنگ مورد نظر رسید. به دلیل قدرت بسیار بالای این مایع، جوهر باید قطره‌قطره به تینر اضافه شود تا رنگ مورد نظر شما به دست بیاید. برای کنترل بهتر میزان جوهر می‌توانید از قطره چکان استفاده کنید.

سیلر فوری

سیلر درواقع یک نوع بتونه مایع بی‌رنگ جهت پر کردن خلل و فرج و منافذ بسیار ریز چوب هست که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست. سیلر تقریباً رنگ کهربایی یا عسلی شکل دارد که در ظرف‌های یک و چهار و بیست کیلویی به بازار عرضه می‌شود.

برای آشنایی بیشتر:

سیلر چیست؟ هر آنچه باید در مورد سیلر بدانید

کیلر

کیلر رنگی هست شفاف که به‌عنوان رنگ نهایی و بعد از سیلر استفاده می‌شود. حلال کیلر تینر فوری ۱۰.۰۰۰ است. کیلر در دو نوع کیلر مات و کیلر براق در بازار به فروش می‌رسد.

همرنگی

معمولاً از همرنگی برای پوشش عیب‌های احتمالی سطح کار استفاده می‌شود. معایبی مانند ایرادات در نحوه رنگ کاری، شره کردن رنگ، مشخص بودن محل بتونه، همرنگ نبودن محل گره و موارد دیگر استفاده می‌شود.

پیشنهاد آیچوب:

همرنگی چوب چیست و چگونه ساخته و اجرا می‌شود؟ + ویدئو

پیستوله سایه پاش

پیستوله

پیستوله ابزاری هست وابسته به کمپرسور هوا که با استفاده از آن می‌توانید رنگ را به‌صورت کنترل‌شده و استاندارد بپاشید. پیستوله ها در مدل‌های مختلف در بازار موجود هستند. ما از پیستوله کاسه بالا که با فشار باد کار می‌کند استفاده می‌کنیم و این دستگاه پرکاربردترین مدل پیستوله برای انجام رنگ‌کاری هست.

در این بخش شما را با قسمت‌های مختلف پیستوله آشنا می‌کنیم.

یکی از قسمت‌های پیستوله مخزن پیستوله هست که حدود ۵۰۰ سی‌سی رنگ را در داخل خودش جا می‌دهد. مخازن پیستوله معمولاً در دو مدل پلاستیکی و فلزی در بازار موجود هست. مخازن پلاستیکی درپوش پیچی دارند و مخازن فلزی معمولاً از درپوش‌های فشاری استفاده می‌کنند.

نکته‌ای که در هنگام خرید پیستوله پلاستیکی باید در نظر داشته باشید این هست که حتماً تست کنید در زمان بسته بودن درب مخزن پیستوله، نشتی رنگ نداشته باشد. چون در برخی موارد مشاهده شده که پیستوله با مخزن پلاستیکی این‌چنین مشکلاتی داشتند.

با چرخاندن نازل پیستوله می‌توانید جهت پاشش را مشخص کنید. این جهت می‌تواند به‌صورت عمودی یا افقی و یا حتی مورب انجام گیرد.

در زمان فشار نازل پیستوله، دو حالت وجود دارد. در حالت اول وقتی نازل را تا نیمه راه نگه‌دارید، فقط باد از پیستوله خارج می‌شود و وقتی فشار بیشتر می‌کنید و نازل را تا آخر حرکت می‌دید، رنگ هم به باد اضافه می‌شود و عملیات پاشش انجام می‌شود.

در کنار ورودی هوای، پیچ تنظیم فشار باد وجود دارد که با باز و بسته کردن پیچ می‌توانید مقدار وردی باد را کنترل کنید و بر اساس نیاز، حجم باد را کنترل کنید. با باز کردن پیچ فشار باد بیشتری خواهید داشت و با بستن پیچ، فشار باد کمتر خواهد شد.

نازل پیستوله رنگ چوب

یکی دیگر از قسمت‌های پیستوله، پیچ تنظیم گستره پاشش هست. به این صورت که با چرخش پیچ در خلاف جهت عقربه ساعت می‌توانید مقدار پخش شدن و تیزی رنگ را تنظیم کنید. اگر پیچ را ببندید رنگ در تیزترین حالت ممکن پاشیده می‌شود و هرچه پیچ را بازتر کنید، رنگ فضای بیشتری را پوشش می‌دهد. اگر این پیچ بیش از حد باز شود، رنگ بسیار بد و حالت دون دو پاشیده می‌شود.

پیچ دیگری که در همه پیستوله ها وجود دارد، پیچ تنظیم میزان خروج رنگ هست. با باز کردن این پیچ، حجم رنگ زیادی از مخزن پیستوله خارج می‌شود و با بستن پیچ، مقدار کمتری از رنگ خارج می‌شود.

قطعات و اتصالات پیستوله به صورتی طراحی می‌شوند که امکان باز کردن و سرویس کاری پیستوله به‌راحتی وجود داشته باشد. مثلاً می‌توانید نازل و کاسه و سوزن و دیگر اتصالات را به‌راحتی باز کنید

با باز کردن پیچ تنظیم میزان رنگ، می‌توانید سوزن و فنر را از جای خودش خارج کنید.

نکته‌ی بسیار مهمی که در مورد پیستوله باید بدونید این هست که برای سرویس کاری به‌هیچ‌عنوان کاسه مخزن را به‌تنهایی نچرخانید چون امکان دارد مهره پرس شده در مخزن از جای خودش خارج شود.

برای باز کردن مخزن حتماً از آچار مخصوص مهره نصب‌شده بر روی مخزن استفاده کنید.

آموزش رنگ کاری چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

پس از آشنایی با ابزارها و اصطلاحات رایج در صنعت چوب، روش رنگ کاری چوب را به شما آموزش خواهیم داد. لطفاً تمامی متن را باحوصله بخوانید تا سرمایه و وقت شما تلف نشود.

برطرف کردن ایرادات قبل از رنگ چوب

برای شروع باید ایرادات مانند وجود میخ یا منگنه بر روی سطح کار را برطرف کنید. به این صورت که در صورت وجود میخ بر روی چوب، با استفاده از سنبه و چکش، میخ را حدود ۲ میلی‌متر به داخل چوب هدایت کنید و اگر منگنه‌ای وجود داشت با استفاده از پیچ‌گوشتی و انبردست، منگنه را از روی کار خارج کنید.

از بین بردن صمغ چوب

همچنین اگر از قرار است چوب نراد یا به‌اصطلاح چوب سفید روسی را رنگ کنید، ممکن است حفره‌های رزینی و یا حتی قطره‌های صمغ روی چوب وجود داشته باشد.

چند روش برای از بین بردن این صمغ وجود دارد که در نوشته‌های پیشین به ان اشاره کرده‌ایم. در صوتی که با روش‌های از بین بردن صمغ چوب آشنا نیستید، مطلب پیشنهادی را مطالعه کنید.

نوشته پیشنهادی:

ترفندهای پاک کردن صمغ چوب و شیره درخت چیست؟ معرفی ۴ روش آسان

سنباده کاری چوب با دست

سنباده کاری چوب

برای سنباده کاری سطح چوب دستگاه‌های زیادی وجود دارد که هرکدام کارایی مخصوص به خودش را دارند از این دستگاه‌ها می‌شود به سنباده دیسکی یا ماشین پوست، سنباده لرزان، سنباده گرد لرزان، سنباده تانکی، سنباده نواری و دیگر دستگاه‌ها مثل درام سندر که مخصوص کارگاه‌های بزرگ صنایع چوب یا تولیدی‌ها هست، اشاره کرد.

نوشته پیشنهادی:

معرفی انواع دستگاه‌های سنباده زن چوب برای کارگاه نجاری

در رنگ کاری چوب از سنباده دیسکی یا ماشین پوست برای پرداخت اولیه و هم‌سطح کردن چوب استفاده می‌شود و معمولاً به دلیل چرخش دیسک و یا ناتوانی کاربر در کنترل دستگاه و دلایل دیگر، معمولاً خطوطی دایره‌ای شکل بر روی سطح ایجاد می‌شود که باید با استفاده از سنباده لرزان یا سنباده گرد لرزان این خط‌ها را از بین ببرید.

قسمت‌هایی از درب یا میز و یا صندلی ممکند به صورتی باشد که امکان استفاده از دستگاه را نداشته باشید. در این حالت بهتر است با استفاده از دست و با سنباده ۲۲۰ سنباده کاری این بخش‌ها را انجام بدید.

برای ساخت سنباده دستی می‌توانید سنباده را به سه بخش تقسیم و تا کنید؛ و با استفاده از چسب آهن صنعتی، این بخش‌ها را به هم بچسبانید تا از لول شدن و باز شدن سنباده جلوگیری کنید. تأکید می‌کنم که سنباده کاری چوب باید در جهت رگه چوب انجام شود.

اگر به‌عنوان مثال مشغول رنگ‌کاری درب منزلتان هستید، باید با استفاده از سنباده تیزی‌های زهوار درب را به استفاده از سنباده دستی پخ کنید.

پیشنهاد آیچوب:

روش‌های سنباده زنی چوب با دست و بدون نیاز به ابزار برقی!

بتونه کاری چوب برای انجام رنگ چوب

بتونه به ماده‌ای گفته می‌شود که برای پر کردن منافذ و درزها و خلل و فرج‌ها، ترک خوردگی‌ها، زدگی‌ها، پوشاندن سر پیچ‌ها و میخ‌ها و در محل اتصالات به کار می‌رود. بتونه کاری بعد از آخرین مرحله‌ پرداخت و قبل از رنگ کاری انجام می‌شود.

مواد موردنیاز برای ساخت بتونه چوب

مل، سیریش و پودرهای رنگی مانند امرا، اخرا، گل ماشی، دوده و همچنین رنگ‌های دیگر که عموماً فانتزی هستند ساخته می‌شود. این مواد به‌اندازه استاندارد با هم ترکیب می‌شوند و از ترکیب این مواد با آب، خمیری به دست میاید که به آن بتونه میگویند.

همان‌طور که قبلاً توضیح داده بودم، عملیات بتونه کاری را می‌توانید قبل از سنباده کاری و یا بعد از سنباده کاری انجام بدید. در کتاب‌ها و آموزش‌های تئوری این‌طور توضیح داده شده که بتونه کاری بعد از پرداخت نهایی باید انجام شود؛ اما برخی از اساتید معتقدند، انجام بتونه قبل از سنباده کاری زمان کمتری را اتلاف می‌کند.

این شما هستید که تصمیم می‌گیرد کدام روش بهتر هست.

برای شروع به‌اندازه موردنیاز (که بعد از چند بار تجربه و تمرین به دست می‌آید) باید مواد بتونه را با هم ترکیب کنید. ابتدا باید صفحه‌ای از جنس آلومینیوم، چوب، ام دی اف، شیشه و … به‌عنوان محل ساخت بتونه فراهم کنیم. مثلاً می‌توانید از یک ورق ۴۰ در ۴۰ ام دی اف پرتی استفاده کنید.

به‌اندازه یک کاردک مل بر روی صفحه بریزید. پس از آن به ازای هر یک کاردک مل، یک قاشق چای‌خوری سیریش اضافه کنید. در مرحله‌ی بعد باید پودر یا پودرهای رنگ موردنیاز را به مل اضافه کنید. مقدار پودر موردنیاز را باید به‌مرور زمان و تجربه، به دست بیاورید؛ اما برای شروع بهتر است از مقدار کم شروع کنید.

با استفاده از دو کاردک پودرها را در هم مخلوط کنید و آب را به این پودر اضافه کنید. بعد از حدود یک یا دو دقیقه، آب به داخل پودر نفوذ می‌کند و می‌توانید به‌راحتی خمیر بتونه را بسازید. اگر بعد از مخلوط کردن پودر و آب به این نتیجه رسیدید که خمیر بیش از حد آبکی شده، می‌توانید با اضافه کردن کمی مل، این مشکل را حل کنید.

به‌خوبی مواد را با هم مخلوط کنید تا سیریش و پودر رنگی در همه جای خمیر وجود داشته باشد.

بعد از ساخته شدن خمیر، با استفاده از کاردک و لیسه، بتونه را بر روی چوب بکشید. به این کار ماستیک کردن گفته می‌شود.

اضافه نمودن خاک اره و چسب چوب به بتونه

لازم به توضیح است که برخی اساتید برای بتونه دست اول از مقداری خاک اره و چسب چوب هم استفاده می‌کنند. به این صورت که خاک اره را با الک نرم الک می‌کنید و به مل اضافه می‌کنید. همچنین حدود یک قاشق غذاخوری چسب چوب به بتونه اضافه می‌کنید تا استحکام بتونه به بیشترین حد برسد؛ اما لازم است بدانید که این سبک بتونه بسیار قوی و محکم خواهد شد و سنباده کاری بیشتری نیاز خواهید داشت.

سنباده کاری بتونه چوب

بعد خشک شدن بتونه که حدود یک یا چند ساعت (با توجه به دمای هوا) ممکن است طول بکشد، سنباده کاری بتونه را شروع کنید. شما می‌توانید از سنباده ۲۲۰ کارکرده برای سنباده کاری بتونه استفاده کنید. دقت داشته باشید که باید سنباده کاری در جهت رگه چوب انجام شود.

بتونه را کامل از سطح چوب پاک کنید؛ اما مراقب باشید که داخل شیارها در اثر سنباده کاری زیاد خالی نشود.

آموزش رنگ چوب با شاپان

اجرای شاپان یا آستری

شاپان درواقع همان قیر است که در دورنگ قهوه‌ای و مشکی در بازار موجود هستند. حلال شاپان بنزین است و شما می‌توانید به‌وسیله بنزین شاپان را از حالت خمیری به مایع تبدیل کنید. برای انجام این کار می‌توانید حدود ۱۰۰ گرم شاپان را با بنزین حل کنید.

برای انجام این کار یک ظرف ترجیحاً گرد تهیه کنید و ۱۰۰ گرم شاپان را با ۲۰۰ سی‌سی بنزین مخلوط کنید. برای این کار بهتر است از دستکش بنایی استفاده کنید. دستکش بنایی می‌تواند از دست شما در مقابل نفوذ بنزین جلوگیری کند. شاپان برای حل شدن به زمان نیاز دارد و این کار را باید باحوصله انجام بدید. با دستان به‌خوبی شاپان را با بنزین حل کنید.

در ابتدا رنگ شاپان قهوه‌ای تیره هست و با اضافه کردن بنزین به شاپان می‌توانید این رنگ را روشن‌تر کنید. هرقدر مقدار شاپان بیشتر باشد، رنگ تیره‌تری خواهید داشت. همچنین می‌توانید برای تیره‌تر کردن آستری، شاپان مشکی به کار اضافه کنید.

اگر دوست داشته باشید رنگ آستری شما فندقی شود یا کمی قرمزی داشته باشد، می‌توانید با اضافه کردن کمی رنگ قرمز روغنی و یا حتی ضد زنگ روغنی، به رنگ مورد نظرتان برسید.

خب برای آستر کاری دستکش بنایی به دست کنید و با استفاده پارچه زیرپیراهنی مردانه، شاپان را روی کار بکشید. آستر شاپان بعد از حدود ۱۰ دقیقه خشک می‌شود؛ اما بین ۲ تا ۶ ساعت (با توجه به دمای هوا) اجازه دهید تا آستر کامل خشک شود…

از این مرحله به بعد باید از پیستوله استفاده کنید. به همین دلیل نکته‌هایی مهم در مورد کار با پیستوله در رنگ چوب به شما ارائه خواهیم داد.

آموزش استفاده از پیستوله

در زمان استفاده از پیستوله باید نکاتی را رعایت کنید تا رنگ‌کاری اصولی و درست داشته باشید.

در هنگام استفاده از پیستوله در داخل کارگاه حتماً باید از فن قوی برای خروج گاز و گرد رنگی که در هوا معلق هست استفاده کنید.

برای شروع رنگ‌کاری از پایین شروع کنید.

حرکت دست شما باید به‌صورت کاملاً موازی باشد (مانند رباط) و از انجام حرکت قوسی خودداری کنید.

فاصله پیستوله از سطح کار معمولاً حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر هست. فاصله نزدیک پیستوله به کار باعث شره شدن رنگ می‌شود و اگر این فاصله زیاد باشد، گرد رنگ روی کار می‌نشیند و سطح رنگ زبر می‌شود.

در هر بار پاشش به‌صورت رفت و برگشت، باید ۵۰ درصد از خروجی رنگ را بر روی رنگ پاشیده شده قبلی بپاشید تا کاملاً سطح کار پوشش داده شود.

برای شروع پاشش، باید از نزدیک‌ترین قسمت کار که نزدیک به شماست شروع کنید تا گرد رنگ روی کار ننشیند.

در روزهای سرد زمستانی و روزهایی که رطوبت هوا بالاست سعی کنید پاشش انجام ندهید و این کار را به یک روز آفتابی موکول کنید. دمای بین ۲۲ تا ۳۰ درجه برای پاشش توصیه می‌شود.

حتماً از جوراب زنانه برای فیلتر کردن رنگ استفاده کنید.

سیلر پاشی روی چوب

برای ساخت سیلر همان‌طور که می دانید باید سیلر را با تینر ۱۵۰۰۰ مخلوط کنید. درصد اختلاط تینر با سیلر باید به‌اندازه‌ای باشد که سیلر به‌راحتی با پیستوله پاشیده شود.

قبل از مخلوط کردن سیلر با تینر، اول محتویات ظرف سیلر را به‌خوبی هم بزنید تا محتویات ظرف کاملاً با هم ترکیب شوند.

لطفاً مطالعه کنید:

سیلر چیست؟ هر آنچه باید در مورد سیلر بدانید

آموزش رنگ چوب با رنگ های ایرانی

اجرای سیلر با استفاده از قلم مو

اگر در نظر دارید با استفاده از قلم مو سیلر کاری کنید، کمی سیلر را غلیظ بسازید.

نکته‌ی بسیار مهمی که در هنگام سیلر کاری با قلم مو:

اگر بعد از شاپان کاری در نظر دارید از سیلر استفاده کنید، شاپان در اثر حرکت قلم موی آغشته به سیلر، از روی چوب پاک می‌شود و این مورد باعث برهم ریختگی یکنواختی رنگ می‌گردد.

اگر در دست دوم سیلر، از قلم مو استفاده کنید، به شاپان آسیبی نمی‌رسد.

برای سیلر کاری با پیستوله، باید حداقل دو دست روی کار سیلر بپاشید تا چوب به‌خوبی اشباع شود. البته نباید در این کار زیاده‌روی کنید چوب استفاده بیش از حد سیلر و یا حجم زیاد سیلر باعث ایجاد سفیدک روی کار خواهد شد.

نکته: هیچ‌گاه سعی نکنید سیلر را با نور آفتاب و یا به‌وسیله‌ی گرمای مستقیم خشک کنید!

بتونه کاری بعد از خشک شدن سیلر

بعد از سیلر کاری باز هم فرصتی دارید که موارد جامانده از قبل را بتونه کاری کنید و یا اینکه اگر بتونه دست اول نشست کرد و یا ترک گرفت، با بتونه کاری دوباره این ایرادات را برطرف کنید. در نظر داشته باشید که در این مرحله خاک اره و چسب چوب را به بتونه اضافه نکنید و فقط از ترکیب مل، سیریش و پودرهای رنگی استفاده کنید.

سنباده کاری بعد از سیلر

بعد از بتونه کاری، با سنباده ۲۲۰ کارکرده، کار را سنباده کاری کنید. در این مرحله سنباده نباید بیش از حد قوی باشد که سیلر را از روی کار پاک کند. سنباده باید نرم باشد، در حدی که زبری روی کار را از بین ببرد و بتونه را صاف و یکدست کند.

معمولاً دوستان تازه‌کار با سنباده کاری سنگین، سیلر موجود روی چوب را از بین می‌برند و به چوب خام می‌رسند که این موضوع یک اشتباه هست.

سیلر پاشی دست دوم در رنگ کاری چوب

برای بار دوم هم روی کار سیلر بپاشید و در صورتی که نیاز بود، باز هم بتونه کاری کنید؛ اما اگر نیاز نبود، یک‌بار دیگر کار را سنباده کاری کنید.

برای کارهای معمولی دو دست سیلر پاشی کفایت می‌کند؛ اما اگر دوست دارید کاری باکیفیت و حرفه‌ای داشته باشید، می‌توانید برای دست سوم هم سیلر کاری کنید. البته در دست سوم نیاز نیست سیلر را به‌اندازه دست اول سنگین و غلیظ بپاشید.

بعد از سیلر پاشی دست سوم هم باید با استفاده از سنباده پوست کارکرده، روی کار را سنباده کاری کنید.

این بخش در برخی از کارها، به می‌تواند به‌عنوان قسمت پایانی باشد و بعد از بادگیری کار، شروع به پاشیدن نیم پلی استر یا کیلر کنید.

اما اگر سازه از چوب‌هایی مثل چوب روسی ساخته شده باشد، ممکن است نیاز باشد از همرنگی استفاده کنید که در ادامه در مورد همرنگی با شما صحبت خواهیم کرد.

رنگ چوب,رنگ کاری چوب,نیم پلی استر چوب,روش رنگ چوب,اجرای رنگ فوری,سیلر کیلر,انواع رنگ چوب,رنگ مخصوص چوب,رنگ چوب فندقی,رنگ کردن چوب,انواع جوهر رنگ چوب,رنگ مناسب برای چوب,رنگ شاپان,

مرحله اجرای همرنگی روی چوب

همرنگی با استفاده از ترکیب کیلر، تینر ۱۰.۰۰۰ و رنگ‌های فوری ساخته می‌شود. به این صورت که برای شروع باید کیلر را با رنگ‌های مختلف فوری ترکیب کنید تا به تم رنگ مورد نظرتان دست یابید.

معمولاً رنگ‌هایی که به همرنگی اضافه می‌شوند عبارت‌اند از اخری، گل ماشی، مشکی … همچنین می‌توانید از رنگ‌های فوری دیگر با توجه به تجربه و توانایی‌های خودتان استفاده کنید.

همرنگی را باید بسیار رقیق بسازید و در هنگام پاشش با پیستوله، کمترین مقدار رنگ را از پیستوله خارج کنید و اجازه ندید رنگ زیادی از پیستوله خارج شود. در زمان پاشش قسمت‌هایی که تیره هست را زیاد همرنگی نپاشید تا بیش از حد رنگ کار تیره نشود. هدف شما از پاشش همرنگی، ایجاد سطحی یکنواخت از رنگ بر روی کار هست.

ساخت رنگ مناسب همرنگی با توجه به تجربه و دانش متوسط از رنگ شناسی و ترکیب رنگ‌ها با هم به دست میاید و ساخت همرنگی چیزی نیست جز تجربه شناخت رنگ.

نکته مهم در مورد همرنگی این است که همرنگی را حتماً باید با پیستوله پاشید.

مرحله اجرای کیلر روی چوب

برای استفاده از کیلر می‌توانید از قلم مو یا پیستوله استفاده کنید. برای رنگ کاری با قلم مو، باید کیلر کمی غلیظ‌تر از حالتی باشد که برای پاشش با پیستوله استفاده می‌کنید. اگر دوست دارید از نیم پلی استر به‌عنوان رنگ پایانی استفاده کنید، نیاز نیست کیلر بپاشید، اما اگر کیلر رنگ پایانی شماست، بهتر است دو دست روی کار کیلر بپاشید و اجازه بدید رنگ خشک شود.

رنگ چوب,رنگ کاری چوب,نیم پلی استر چوب,روش رنگ چوب,اجرای رنگ فوری,سیلر کیلر,انواع رنگ چوب,رنگ مخصوص چوب,رنگ چوب فندقی,رنگ کردن چوب,انواع جوهر رنگ چوب,رنگ مناسب برای چوب,رنگ شاپان,

اجرای نیم پلی استر روی چوب

قبل از پاشش نیم پلی استر ابتدا سطح کار را عاری از هرگونه گرد و غبار کنید که این کار روی می‌توانید با استفاده از بادپاش و پارچه تمیز انجام بدید.

همچنین می‌توانید کف کارگاه را آب پاشی کنید تا از پخش شدن گرد و غبار احتمالی جلوگیری کنید. همچنین حتماً در زمان رنگ پاشی، از فن هواکش قوی برای هدایت گرد رنگ به بیرون از فضای کارگاه استفاده کنید.

نیم پلی استر را با تینر مخلوط کنید. در صد اختلاط نیم پلی استر با توجه به استانداردهای شرکت‌های تولیدکننده متفاوت هست. اگر این اطلاعات روی قوطی درج نشده، با شرکت تولیدکننده تماس بگیرید و نسبت ترکیب دقیق را از بخش فنی بپرسید.

حتماً بخوانید:

تفاوت نیم پلی استر و تمام پلی استر چیست؟

نیم پلی استر را در یک ظرف بسیار تمیز با تینر ترکیب کنید، حالا شما دو راهکار برای اضافه کردن هاردنر پیش رویتان دارید:

اضافه کردن نیم پلی استر در ظرف اصلی

برای ترکیب بهتر مواد نیم پلی استر با هم می‌توانید ۳۰ دقیقه قبل از اجرای رنگ چوب این کار را انجام دهید. در زمستان حتی اگر یک ساعت قبل هم این کار را انجام دهید، ایرادی ندارد. اگر تجربه کافی از مقدار رنگ مصرفی دارید این روش به شما پیشنهاد می‌شود. چون به هر دلیلی اگر نتوانید از نیم پلی استر استفاده کنید، هاردنر موجود در مایع، موجب فاسد شدن آن می‌شود.

اضافه کردن هاردنر در کاسه پیستوله

شما می‌توانید در داخل پیستوله هاردنر را اضافه کنید. در این روش به ازای هر ۴۰۰ سی‌سی نیم پلی استر ۲ درپوش هاردنر (۱۰ درصد) اضافه کنید. برای فصل‌های سرد و زمستانی بهتر است از ۳ درپوش هاردنر استفاده کنید. ابتدا ۳۰ درصد کاسه پیستوله را با نیم پلی استر پرکنید، بعد دو درپوش هاردنر اضافه کنید و ۵۰ درصد دیگر نیم پلی استر اضافه کنید.

برای ترکیب هاردنر و مایع نیم پلی استر در کاسه پیستوله، ابتدا انگشت دستتان را روی سوراخ خروجی رنگ و هوای پیستوله قرار دهید و ماشه را فشار دهید تا رنگ در داخل کاسه قل بخورد و مواد داخل آن ترکیب شوند.

اگر فشار هوا زیاد باشد، مایع به بیرون پرت می‌شود.

همیشه ۲۰ درصد از ظرفیت کاسه پیستوله را خالی بگذارید تا در اثر تکان خوردن کاسه، مواد از کاسه بیرون نریزد.

با فشار بادی کمی بیشتر از همرنگی و با صبر حوصله دو دست روی کار بپاشید و پس از گذشت چهار تا پنج دقیقه دوباره دو دست روی کار بپاشید پس از گذشت دو ساعت لایه ابتدایی کار خشک شده و پس از گذشت شش ساعت لایه میانی و بعد از دوازده ساعت کار به‌صورت عمقی خشک می‌شود.

بعد از اتمام کار، کارگاه را ترک کنید و اجازه بدید رنگ به‌خوبی خشک شود.

پیشنهاد آیچوب:

روش اجرای صحیح نیم پلی استر با پیستوله و قلم مو و غلتک چیست؟

رنگ چوب,رنگ کاری چوب,نیم پلی استر چوب,روش رنگ چوب,اجرای رنگ فوری,سیلر کیلر,انواع رنگ چوب,رنگ مخصوص چوب,رنگ چوب فندقی,رنگ کردن چوب,انواع جوهر رنگ چوب,رنگ مناسب برای چوب,رنگ شاپان,

پاک کردن پیستوله و لوازم رنگ چوب

یکی از مهم‌ترین کارهایی که هر استادکار یا هنرجویی بعد از اتمام رنگ‌ کاری چوب انجام می‌دهد، سرویس کاری و تمیز لوازم و ابزار کار هست و پیستوله هم از این امر مستثنا نیست. اگر پیستوله تمیز نداشته باشید، نباید انتظار پاشش درست داشته باشید.

برای سرویس پیستوله می‌توانید تینر ۱۵۰۰۰، پارچه، مسواک کهنه، استفاده کنید.

بخش‌هایی مثل نازل، فنر، سوزن را از بدنه پیستوله خارج کنید و کمی تینر روی این بخش‌ها بپاشید.

اگر سوراخ‌های خروج باد و رنگ کامل بسته شده است، با استفاده از یک سیم بسیار نازک یا مسواک همه‌ی بخش‌ها را تمیز کنید و با پارچه خشک کنید.

جمع بندی پایانی اجرای رنگ چوب

در پایان مراحل کار رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر را یک‌بار دیگر به‌صورت تیتر وار توضیح می‌دهیم:

۱- سنباده کاری و برطرف کردن عیب ظاهری

۲- بتونه کاری چوب و سنباده کاری دوباره

۳- اجرای شاپان (آستری) در صورت نیاز (برای کارهای خودرنگ نیاز به اجرای شاپان نیست)

۴- اجرای سیلر + سنباده کاری

۵- بتونه کاری در صورت نیاز

۶- اجرای سیلر دست دوم + سنباده

۷- اجرای همرنگی (در صورت نیاز) + سنباده پوست

۸- اجرای رنگ پایانی (کیلر یا نیم پلی استر)

پیشنهاد آیچوب:

پرسش و پاسخ مشکلات اجرای رنگ نیم پلی استر چوب!

امیدواریم این مطلب موردتوجه شما قرار گرفته باشد.

منبع: آیچوب / خُرمی

آیچوب

آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

مطالبمرتبط

پست بعدی

دیدگاه ها 2,059

 1. محمد می‌گوید:

  با عرض سلام. بالاخره ما موفق به خرید پمپ باد شدیم. چندتا سوال از شما داشتم
  1- امکان پاشش شاپان با پیستوله وجود داره؟
  2- برای دو دست سیلر زدن باید بین فاصله سیلر زدن دودست، پیستوله و کاسه رو با تینر بشوریم و منتظر باشیم یا می شه توی کاسه سیلر رو نگه داشت؟
  3- برای نیم پلی استر حتما باید چوب رو عمودی بگذاریم یا میشه به حالت افقی روی زمین بخوابونیم؟
  ممنون. البته مایل بودم دوره ای برای خدمت اینکار بیایم ولی فقط پنجشنبه و جمعه وقتم آزاد هست. و نمی دونم الان حضوری هم آموزش می دهید یا خیر

 2. امید می‌گوید:

  سلام.وقت بخیر
  ممنون از سایت خوبتون
  سوال من در باره دفعات شاپان زدنه
  آیا استاندارد خاصی وجود داره؟
  ایا 1 بار کفایت میکنه یا حد اقل باید 2 بار زد
  با تشکر

 3. ستاره می‌گوید:

  سلام
  میشه بلافاصله و بدون اجرای سیلر بعد از شاپان کاری کیلر اسپری کرد؟

 4. ستاره می‌گوید:

  سلام
  میشه بعد از اجرای شاپان بدون اینکه سیلر بزنیم مستقیماً کیلر اسپری کرد؟
  مشکلی به وجود نمیاد؟

 5. امیر می‌گوید:

  سلام یه سوال دیگه هم داشتم…رنگ لاتکس برای سطوح چوبی مناسبه؟ با اکرولیک فرق داره؟ اصلا چی از کجا میتونم در موردش بدونم؟ممنون میشم راهنمایی کنید…سپاس

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امیر عزیز
   خیر
   پیشنهاد نمی کنیم.
   مناسب این کار نیست.
   برای رنگ کردن چوب می تونید از روغن گیاهی مخصوص چوب یا رنگ های فوری استفاده کنید.

 6. امیر می‌گوید:

  سلام و وقت بخیر خدمت شما…یک سری کمد و و میز قدیمی دارم که روشون رنگ روغن و جلا خورده به صورت پوششی…سفید رنگ…میخوام رنگ جدید بزنم حالا یا همرنگ چوب یا رنگ پوششی …ممکنه راهنمایی کنید بنده رو که اولا ایا باید تمام رنگ و براق کننده قبلی پاک شه با سنباده…و در ثانی چه رنگی باید بعد از اون استفاده کنم؟ ممنون میشم در مورد مراحل کار راهنمایی کنید بنده رو…سپاس

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امیر عزیز
   وقت شما هم بخیر
   پیشنهاد ما این هست که رنگ قبلی رو پاک کنید و به چوب خام برسید. در مرحله بعد با استفاده از رنگ فوری (سیلر و کیلر و نیم پلی استر) به صورت موج نما یا پوششی (بستگی به سلیقه شما داره) رنگ رو اجرا کنید.

 7. حمید می‌گوید:

  سلام مجدد
  به روغنهای گیاهی بیرنگ، میشه رنگ اضافه کرد ؟
  اگه امکانش هست ، چه نوع رنگی قابل اضافه شدن هست؟

 8. حمید می‌گوید:

  سلام
  اسلب چوب گردو خام خریدم برای ساخت شلف دیواری
  میشه لطفا مراحل آماده سازی و پوشش اون را مختصرا توضیح بدید.
  قصد رنگ کردن ندارم و می خواهم که گره ها و بافت چوب به صورت طبیعی حفظ بشه .
  فقط می خواهم براق بشه و در مجاورت رطوبت و هوا و … از بین نره

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حمید عزیز
   برای فضای باز از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

   • حمید می‌گوید:

    سپاس از پاسخگویی شما استاد گرامی ،
    برای داخل اتاق (فضای بسته) می خواهم استفاده کنم. باز هم استفادهاز روغنهای گیاهی را توصیه می کنید ؟

    • آیچوب می‌گوید:

     خواهش می کنم
     اگر خیس میشه، بازم پیشنهاد می کنیم از روغن گیاهی استفاده کنید.
     در غیر این صورت مشکلی وجود نداره

 9. رضا می‌گوید:

  سلام استاد عزیز
  آیا میشه پودر رنگی رو با کیلر یا نیم پلی استر مخلوط کرد ؟
  میخوام طرح چوب محو بشه و یه رنگ گردویی دربیارم
  ممکنه راهنمایی کنید مراحلو بگید؟!

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا عزیز
   خیر نمی تونید این کار رو انجام بدید.
   شما می تونید رنگ های فوری رو با کیلر ترکیب کنید، نه نیم پلی استر

 10. سینا می‌گوید:

  سلام عرض شد. آیا در مراحل رنگ کاری MDF خام میشه بتونه فوری نزد و فقط سیلر زد؟ بتونه فوری خیلی تاثیرگذاره در کیفیت کار؟

 11. حسین صادقی می‌گوید:

  سلام و روز بخیر و تشکر و سپاس از وب سایت بسیار کاربردی و مفید و حوصله تان در پاسخ به سئوال ها
  میخواستم بدونم در رنگکاری به روش شاپان، سیلر، کیلر و یا نیم پلی ستر بهترین فاصله زمانی بین دست اول و دوم اجرای کیلر و نیم پلیستر چقدر باید باشه؟
  حداقل و حداکثر زمان رو بفرمائید.
  ممنون و متشکر

 12. علی می‌گوید:

  سلام عرض ادب خدمت استاد محترم
  در رنگ گردویی روشن مبلمان به علت استفاده از تیکه در پایه ها و قید های مبل یک نفره و سه نفره پس از پایان رنگ کاری و پاشیدن پلی استر دورنگ میشه میشه لطف کنید ی راهکار بدبن برای جلوگیری از دورنگ شدن

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی عزیز
   قبل از اجرای نیم پلی استر با استفاده از همرنگی، رنگ های چوب ها رو به هم نزدیک کنید.

 13. مینا می‌گوید:

  سلام من میخوام وسایل چوبی درست کنم.به نجار اندازه ها رو بدم برام برش بده و بعد خودم توی خونه بهم چسبشون بزنم.روش روغن جلا بزنم فقط؟یا باید حتما مراحل شاپان و سیلر و کیلر رو اجرا کنم روش؟من هیج اطلاعی از روش رنگ کردنشون یا وسیله هاشون رو ندارم.میشه لطفا کمکم کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   یک کار تخصصی و بسیار مهارت محور هست
   دوره رنگ کار ماهر آیچوب رو تهیه کنید
   آموزش کامل هست

 14. بهزاد می‌گوید:

  سلام استاد گرانقدر
  ضمن خداقوت به شما نازنين بخاطر زحماتي كه مي كشيد .
  من چند روز پيش سوالي پرسيدم كه متاسفانه هر چه ميگردم پيداش نمي كنم .
  سوالم اين بود كه آيا ميشه مادر رنگ رو با تينر حل كنيم و بعنوان پوشش رنگ رويه ازش استفاده كنيم يا حتما بايد درون رنگ ريخته بشه ؟ البته پس از استفاده از مادر رنگ به تنهايي يه دست هم كيلر روي اون بپاشيم .
  ممنون از پاسخگويي تون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام بهزاد عزیز
   مادر رنگ اکریک پایه آب هست و باید با آب و رنگ های اکرلیک ترکیب بشه

 15. بهزاد می‌گوید:

  سلام
  ضمن خسته نباشيد
  مايكاش يه موتور سرچ براي ديدگاه ميذاشتيد .
  من يه سوال پرسيدم ولي بدليل حجم بالاي كامنت ها و سوالات نميتونم سوال خودم رو پيدا كنم
  با سپاس

  • آیچوب می‌گوید:

   بزودی سیستم عضویت رایگان ایجاد می کنیم
   با قالب جدید و امکانات خیلی بیشتر

 16. آروين می‌گوید:

  سلام دوست عزيز و با دانش
  ضمن خسته نباشي و آفرين به تعهد كاريتان كه پاسخگوي مشكلات هموطنانمان هستيد سوالي از خدمت تون داشتم
  چطور ميتونم روي سطح چوب فرو رفتگي و برجستگي هاي عميق به عمق 1 تا 2 ميليمتر و شيار هاي نا منظم مثل چوب روسي ايجاد كنم؟
  بابت تمام زحمات تان سپاسگزارم

 17. بهزاد می‌گوید:

  سلام دوست عزيز و با دانش
  ضمن خسته نباشي و آفرين به تعهد كاريتان كه پاسخگوي مشكلات هموطنانمان هستيد سوالي از خدمت تون داشتم
  چطور ميتونم روي سطح چوب فرو رفتگي و برجستگي هاي عميق به عمق 1 تا 2 ميليمتر و شيار هاي نا منظم مثل چوب روسي ايجاد كنم؟
  بابت تمام زحمات تان سپاسگزارم

 18. بهزاد می‌گوید:

  سلام استاد
  مادر رنگ آكريليك رو در تينر ريختم ولي بهيچ عنوان حل نشد و بصورت آدامس در ميومد
  حلالش چيه؟
  و آيا ميشه فقط از مادر رنگ حل شده جهت رنگ آميزي قطعه اي چوب استفاده كرد يا حتما بايد به رنگ اضافه اش كنيم ؟
  سپاس بيكران از شما

 19. امین می‌گوید:

  سلام
  من یه برش ۵ سانتی از چوب رو که میخوام تبدیل به میز کنم ، میخوام رنگ و رگه های طبیعی خود چوب نمایان باشه ، باید اول روغن الیف بزنم بعد سیلر و نیم پلی استر ؟ یا اینکه روغن الیف نباید بزنم ؟ و اینکه برای براقیت و دوام بیشتر بعد از سیلر نیم پلی استر بزنم بهتره یا تمام پلی استر ؟ ممنون از مطالب مفیدتون

 20. m می‌گوید:

  سلام وقت بخیر . ۱ – میخواستم سازه ای رو سیلر بپاشم فقط چون از هر دوطرفش باید این کار انجام بشه بعد از جه زمانی میتونم کار رو برگردونم و سمت دیگر رو سیلر بزنم ( این مورد در رابطه با کیلر هم صدق میکنه )
  ۲- اگه برای اجرای پشت کار زمان نیاز هست و طول میکشه امکانش هست سیلر یا کیلر در پیسوله باقی بمونه تا طرف دیگه هم پاشش انجام بشه یا خیر ؟ یا حتی برای اجرای دست دوم این امکان وجود داره با خیر باید صبر کرد سیلر یا کیلر کامل خشک بشه و مجدد با تینر مخلوط و احرا بشه ؟
  ممنونم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی عزیز
   1. بعد از حدود یک ساعت و یا حتی کمتر می تونید این کار رو انجام بدید. به عبارتی هر زمانی که کارتون خشک شد.
   2. مشکلی نداره… می تونید بذارید بمونه

 21. علی می‌گوید:

  چرا من هرچی سوال میپرسم میام ببینم جواب دادید یا خیر پاک شده سوالام؟

 22. علی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید دوتا سوال داشتم
  ۱ وقتی سیلر رو میزنم به کار بعد از چند ساعت یجاهایی از کار سفیدک میزنه. مشکل کجاست؟ البته گاهی
  ۲ کیلر رو روی کار که اجرا میکنم گاهی اشغال ریزی پرت میشه میشینه روی کار میام بردارم کیلر به صورت پوسته و فیتیله شده برداشته میشه ، به طوری که میرسه به شاپان. مشکل از خیس بودنه کاره؟
  یک سوال هم درباره بتونه دارم : برای کارهای خراطی از یک بتونه استفاده میکردم خیلی نرم بود و خوب سنباده میخورد اما دیگه تولید نمیشه. الان از هر بتونه ای استفاده میکنم انقدر خشک و سفت میشه به زور از روی کار پاک میشه و خیلی زمان بر هست. میتونید راهنمایی کنید چکار کنم؟

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 23. مهدی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر .
  1 – در مورد کیلر بعد خشک شدن دست اول دست دوم رو اجرا کنیم یا وقتی هنور رنگ خیس هست ؟
  2 – زمان خشک شدن مورد نیاز برای اجرای دست بعدی حدود چند دقیقه یا ساعت است .
  3 – اگه کاری سیلر کیلر اجرا شده امکانش هست برای براقیت و … بیشتر نیم پلیستر یا کیلر خودرویی یا پلی اورتان و… اجرا کرد ؟ و اینکه مارکشون متفاوت باشه مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی عزیز
   1.اول اینکه می تونید زمانی که هنوز خیس هست (به فاصله 2 دقیقه، دست دوم رو اجرا کنید)
   دومین روش اینکه اجازه بدید 12 ساعت از زمان اجرای کیلر بگذره و دست دوم رو اجرا کنید (در این روش باید مراقب باشید که رنگ زیرین نسوزه)

   2. بین 12 تا 24 ساعت

   3. بله، شدنی هست. فقط قبلش یک دست سنباده 400 بکشید (خیلی نرم)
   اینکه مارک متفاوت باشه مشکلی نداره

 24. مهدی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر . میخواستم واسه ساخته چوبی از سیلر کیلر استفاده کنم ولی متاسفانه روی قسمتی از چوب اسپری روان کننده WD-40 ریخته شده با وجود سنباده زدن محل امکان سنباده کامل نیست هم به دلیل فرمت کار که شیار و طرح داره هم سنباده زیاد سطح یکنواخت چوب و خراب میکنه با توجه به این موضوع بعد از اجرای سیلر کیلر مشکلی براش پیش میاد یا خیر ؟ راهی وجود داره که روان کننده رو از سطح چوب تمیز کنم ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی عزیز
   با بنزین محل آلودگی رو خوب تمیز کنید و بعد با سنباده خوب محل کار رو سنباده کاری کنید. چون این اسپری به چوب نفوذ کرده

   • مهدی می‌گوید:

    ممنون از پاسخگوییتون . تا یه حد نرمال سنباده میزنم ولی امکان سنباده زیاد و خوب روی کار نیست . اگه بعد تمیز کردن با بنزین و یکمقدار سنباده سطحی سیلر کیلر احرا کنم مشکلی براش پیش میاد ؟

 25. محمد+ می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر. خوشبختانه شما تنها سایتی هستید که پاسخگوی سوالات هستید. من مشکل با سیلر کاری دارم. سیلر رو با تینر 20 هزار ترکیب می کنم و با یک پارچه روی کار می کشم. که عموما هم سریع خشک میشه ولی چون چندین بار می کشم کمی پستی و بلندی هم داره. حالا که با سنباده 2 هزار می کشم روی کار یک جاهایی میرسه به چوب میرسه و جاهایی هم سیلر باقی می مونه. نمی دونم باید کلا سیلر باقی بمونه یا به چوب برسم. و سوال دوم هم اینکه کلاس آموزش رنگ کاری وجود داره جنار استاد آموزش ببینیم یا خیر؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   وقت شما هم بخیر
   روش اجرای سیلر مشکل داره و نباید اینطوری اجرا کنید.
   همچنین نباید سیلر رو از بین ببرید و به چوب خام برسید
   بهترین روش اجرای سیلر، پیستوله هست و باید حداقل 3 دست اجرا کنید.
   پیشنهاد می کنم دوره آموزشی ویدئویی ((رنگکار ماهر)) رو تهیه کنید.

 26. رزیتا می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه باکس چوبی با چوب روس برای حموم درست کردم واسه اینکه یکم قهوه ای بشه و بافت چوبی شکل حفظ بشه از رنگ روغن و تینر زیاد استفاده کردم .واسه واتر پروف کردن میتونم از کیلر استفاده کنم؟ممنونم مرسی

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   خیر
   پس از پرداخت از روغن های مخصوص فضای باز دو جزئی یا تک جزئی استفاده کنید

 27. نجفی می‌گوید:

  عرض سلام و خسته نباشید. من یه سینی از چوب گردو دارم.سیلر روی آون کار شده و من روی اون طرح تذهیب کار میکنم. میخواستم بعد از اتمام طرح اون رو پوشش بدم که خیل براق باشه. پلی استر و یا نیم پلی استر میشه روی اون کار کرد؟و اینکه کیللر رو فرمودید براقیت کمتری نسبت به این دو داره درسته؟ ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   برای ظروفی که با خوراک تماس دارند استفاده از رنگ های شیمیایی توصیه نمی کنیم

 28. معین می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید

  آیا بدون آستری و با استفاده از همرنگی میتونیم به رنگ دلخواه خودمون برسیم؟

  مزیت همرنگی و آستری و تفاوتشون در چی هست؟

  ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام معین
   سلامت باشید
   بله، می تونید برسید؛ اما همرنگی رگه های چوب رو محو می کنه و شاپان آستری کار رو زیبا نگه می داره

 29. باقر می‌گوید:

  سلام استاد عزيز و بزرگوار خسته نباشيد ممنونم از اين همه لطفي که به کاربران داريد ميخواستم ببينم چطور ميشود کابينت ام دي اف را رنگ کرد طوري که خوب از آب در بياد بسيار سپاسگزارم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   اگر خام باشید امکان رنگ بری و رنگ مجدد فراهم هست اما اگر روکش لمینیت باشد امکان رنگ کردن آن بسیار مشکل هست و از هر رنگکاری بر نخواهد آمد
   با توجه به سطح سیقلی زیررین نیاز به پرداخت و یکنواخت کردن سطح با پرایمر های یه جزئی هست و پس از آن پروسه تغییر رنگ انجام خواهد شد.

 30. معین می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید

  درصورتی که بخوایم در یک سطح همزمان و درکنار هم دیگه رنگ خود چوب و مثلا رنگ فندقی ( یا هر رنگه دیگه ایی بجز رنگ چوب ) رو داشته باشیم و مرز تمیزی بین این دورنگ داشته باشم باید چکار کنیم ؟ یکبار از چسب 5 سانت برای ایجاد مرز استفاده کردم اما انگار تینر فوری ( حاوی جوهر چوب برای ایجاد رنگ دوم ) حلال چسب هست و به زیر چسب نفوذ میکنه و منجر به خراب شدن مرز میشه!!!

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام معین عزیز
   بله، این مشکل به وجود میاد
   از چسب کاغذی استفاده کنید شاید بهتر بشه، اما هر کاری کنید آوند های چوب رنگ رو جذب می کنند و نمیشه به راحتی کنترل کرد…

 31. معین می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید

  1.نظرتون راجع به سیلر و کیلر های اکرولیک چوب چی هست؟ ایا میشه به عنوان جایگزین سیلر و کیلر فوری مورد استفاده قرار بگیرند؟
  2.آیا میشه بین سیلر و کیلر فوری از رنگ اکرولیک استفاده کنیم؟اگه میشه ، چه مدت زمانی صبر کنیم تا رنگ اکرولیک به اندازه کافی سخت بشه ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام معین عزیز
   بهترین سیلر برای چوب همون سیلر های سلولوزی (فوری) هست.
   به شخصه از سیلر های دیگه استفاده نمی کنم.

 32. محمد جوکار می‌گوید:

  با عرض سلام . ادب و احترام . استاد بزرگوار . من یک میز و شش صندلی چوبی به رنگ فندقی دارم . ششب عید میخوام رنگش کنم همون فندقی که تمیز بشه . لطفا راهنمایی فرمایید . متشکرم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   اگر پیستوله دارید، کیلر خودرویی رو نسبت یک به یک با بنزین ترکیب کنید
   یک دست سنباده 220 کارکرده یا 400 به صورت نرم روی کار بکشید و بعد از تمیز کردن سازه، کیلر رو روی کار بپاشید.
   با قلم مو هم میتونید کار رو انجام بدید؛ اما کیفیت نداره و خوب خشک نمیشه

 33. AliAsadi می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من برای ساخت رنگ طلایی پودر اکلیل طلایی را با کلیر سلوزی ترکیب میکنم و رنگ طلای درست میک آیا این روش درست است یا خیر .چون از همون رنگ اضاف که موند ریختم داخل یک قوطی بعد چند ساعت اکلیل ته نشین شد و چسبید بهم انگار که دنگ خراب شده باشه مشکل کار کجاست

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   بله، کاملا درسته و مشکلی نیست
   اون ته نشین شدن هم عادیه و باید قبل از استفاده خوب هم بزنید

 34. ایمان می‌گوید:

  سلام. خسته نباشید. ممنون از اینکه تجربه های ارزشمندتون رو به اشتراک میگذارین و تشکر از مطالب جامع و مفید سایتتون.
  برای رنگ آمیزی یکدست قطعات چوبی کوچک مینیاتوری در حد ابعاد 1 الی 2 سانتیمتر چه راهکاری هست؟
  این قطعات مجسمه های کوچک هستند. بعضا برجستگی و فرو رفتگیهای ظریف هم دارند (جنس چوب روس و گاهی mdf)
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  موفق باشید

 35. سولماز می‌گوید:

  سلام ممنون از مطالب مفید تون
  من یه مبتدی هستم باچوبهای رودخونه ای جاشمعی درست کردم میخوام رنگ گردویی بهش بزنم شما چه روشی رو پیشنهاد میکنید ممنون میشم راهنماییم کنید

 36. مسعود می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بزرگوار من یه میز با چوب روس درست کردم و میخام اونو رنگ قهوه ایه خیلی روشن یا بهتر بگم کرم قهوه ای بزنم طوری که طرح و بافت چوب کاملا مشخص باشه.خب روشهای مختلفی وجود داره.مثل لاک الکل شاپان و سیلرکاری استفاده از جوهرها و …
  بهترین روش برای من کدوم می‌تونه باشه؟ضمنا من نجار و نقاش هم نیستم و تجربه ای ندارم.
  همچنین آیا بعد از رنگ آمیزی با لاک الکل و جوهرها میشه از سیلر کیلر استفاده کرد؟ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مسعود عزیز
   اگر تجربه و ابزار ندارید، از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

   • مسعود می‌گوید:

    آخه مگه روغن های گیاهی بی رنگ نیستن؟اینجوری که چوب روس همون‌جوری سفید میمونه که

 37. مهدی می‌گوید:

  سلام .تفاوت کیلر و نیم پلی استر در چیه ؟ به عنوان مثال برای یه تخت نرد کدوم یک از این گزینه ها مناسب تر هست و از نظر کیفیت شفافیت و در مرور زمان رنگ رو به زردی نمیره و…

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی عزیز
   نیم پلی استر پوشش و براقیت بیشتری نسبت به کیلر داره
   در مجموع نیم پلی استر نسبت به کیلر بهتر هست.

   • مسعود می‌گوید:

    با سلام
    ممنون از مطالب مفیدتون
    ببخشید من میخام چوب روس رو رنگ قهوه ایه خییلی خیلی روشن بزنم.یه چیزی تو مایه های کرم قهوه ای.در این صورت دیگه نباید از شاپان استفاده کنم.درسته؟
    لطفاً راهنمایی بفرمایید

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام
     اگه منظورتون خودرنگه…
     بله نیاز نیست.
     همون رنگ چوب نراد میشه
     در غیر این صورت می تونید شاپان روبا بنزین زیاد بسازید و اجرا کنید.

  • مسعود می‌گوید:

   با سلام
   من میخام چوب روس رو رنگ قهوه آیه خیلی روشن بزنم.به عبارتی کرم قهوه ای.روشهای زیادی هست مثل لاک الکل.شاپان و سیلر.استفاده از جوهرها و ….
   بهترین روش برای کار من چی می‌تونه باشه؟درضمن میخام طرح و بافت چوب کاملا مشخص باشه.ممنون

 38. مهدی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر . جسارتا مراحل اجرای سیلر و کیلر دقیقش به این شکل هست یا خیر ؟
  سیلر۱ سمباده سیلر۲ سمباده سیلر۳ سمباده کیلر۱ سمباده کیلر نهایی ؟ یعنی بعد از هر دست بدی سمباده میخوره و بعد از کیلر دست اول سمباده خیلی نرم و کیلر نهایی اجرا میشه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی عزیز
   بعد از اینکه کیلر اجرا کردید دیگه نیاز به سنباده کاری نیست.
   البته اگر دوست داشتید بعد از کیلر، نیم پلی استر بپاشید، می تونید یک دست سنباده نرم بکشید.

 39. مهدی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر . ممنون از مطلب مفیدتون. جسارتا برای اجرای کیلر بعد دست اول پوستم ۴۰۰ بزنیم بعد دست دوم اجرا کنیم؟ برای اجرا با قلمو هست

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی عزیز
   مراحل به صورت زیر هست
   سیلر
   سنباده 400
   سیلر
   سنباده 400
   کیلر

   اجرا با قلم مو و پیستوله فرقی نداره

 40. معین می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید

  1.با توجه به این که سرعت خشک شدن رنگ های فوری از روغنی بسیار بیشتر هست ، میشه بجای ” روغن جلای خودرویی (برند خوش کحالی)” از ” کیلر فوری خودرویی (برند خوش کحالی)” استفاده کرد ؟
  2. سوال دومم اینه که در پایان کار تفاوت بین این دو رنگی که خدمتتون گفتم (کیلر فوری خودرویی و روغن جلای خودرویی )چی هست؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام معین عزیز
   سلامت باشید
   1. بله، می تونید استفاده کنید (البته کمی براقیتش کمتر هست)
   2. مقدار براقیت سطح

 41. چ می‌گوید:

  سلام، وقتتون بخیر
  من روی صندلی ها رو شاپان قهوه ای زدم، آیا زدن کیلر الزامی هست؟ یکی از صندلی ها رو با قلمو کیلر زدم ولی سطح یکنواخت و خوبی درمی‌آمد و کمی از رنگ به اصطلاح کل کلی شد، آیا میشه به جای کیلر از وارنیش استفاده کنم، چون با غلطک یک دست تر میشه، یا میشه کلا روی شاپان چیزی نزنم؟

 42. معین می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید

  بعد از اینکه رنگ کاری به پایان رسید ، چه مدت زمانی باید منتظر بمونم که بفهمم کارم عیب و ایرادی داشته یا نه ؟که بتونم کالا رو برای فروش بذارم

 43. قلی پور می‌گوید:

  استاد باید عرض کنم من فقط با راهنمایی و آموزشهای دقیق شما به رغم هیچ اطلاعاتی در زمینه سیلر و کیلر زدن چوب موفق به رنگ آمیزی چوب روسی برای پس زمینه تلویزیون دیواری شدم و به نظرم بسیار بسیار بسیار عالی شده واقعا واقعا از شما ممنون و سپاسگزارم اگه محل قراردادن عکس موجود بود آپلود میگردم خدمتتون

 44. قلی پور می‌گوید:

  استاد اسپری سیلر کوچک مثلا 400 گرمی وجود دارد؟
  اگه هست آدرس لطف بفرمایید

 45. قلی پور می‌گوید:

  استاد سلام
  آیا امکان داره به خاطر نداشتن سیلر، بعد از شاپان 2 یا 3 مرحله کیلر زده بشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جناب قلی پور عزیز
   می تونید این کار رو انجام بدید؛ اما کیفیت نهایی خوب نمیشه و پیشنهاد نمی کنیم.

 46. Mj می‌گوید:

  سلام وقت بخیر.
  برای رنگ آمیزی درب آهنی با قلمو ، به منظور بالابردن کیفیت و براقیت رنگ ، میشه کیلر روغنی رو با رنگ روغنی استفاده کنم؟؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   بعد از اجرای رنگ روغنی و گذشت 72 ساعت یک لایه کیلر روغنی اجرا کنید.

 47. عبد می‌گوید:

  با سلام دوست عزیز من رویه چوب سیلر زدم بعد بتونه کاری کردم
  الان که خوندم دیدم اول بایید شاپان اجرا بشه
  با ابن شرایط من الان که سیلر زدم بایید چیکار کنم
  ممنون میشم راهنمای کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   پاک کنید
   با سنباده یا رنگ پاک کن
   رو شهای پاک کردن رنگ رو در آیچوب جستجو کنید

 48. مهدی می‌گوید:

  سلام استاد من یه تابلو معرق خط دارم آیت الکرسیه میخوام رنگ کنم ولی میخوام مات کامل یا براق کامل نشه مثلا ۶۰ درصد براق با ۴۰ درصد مات باشه . لایه آخرم چی میتونه باشه کیلر مات و براق داره ؟ نیم پلی استر چی؟ اونم مات و براق داره ؟ بعد کیلر دوقلو چیه من به ترتیب سمباده سیلر سمباده سیلر سمباده سیلر سمباده بعد کیلر درسته ؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی عزیز
   میتونید با همین ترکیب پیش برید و رنگ نیمه براق داشته باشید.
   همین نیم پلی استر رو اجرا کنید و به نتیجه می رسید
   کیلر دو قلو براق هست و گرون تر و قوی تر و پوشش بیشتری داره…
   مراحلی که توضیح دادید هم درسته

 49. امین می‌گوید:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  سوالی داشتم، ایا تکنیک ها و روش های رنگ کاری در داخل و خارج از ایران به یک صورت انجام میشه ،مثلا کشور فنلاند

  ممنون از شما????????????

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   خیلی نه
   اما در ایجابا توجه به محدودیت هایی که وجود دارد از تکنیک هایی استفاده می شود که برای خارج از ایران احتمالا عجیب و تا حدودی نبوغ آمیز خواهد بود!

 50. علی می‌گوید:

  سلام استاد وقت بخیر
  بعد پاشیدن سیلر روی نئوپان خام چقدر زمان باید بگذره تا بشه سمباده بزنیم؟ و اینکه بین هر بار سیلر تا دست بعدی سیلر چقدر زمان باید بگذره ؟ بعد وقتی که رنگ خودرویی روی سیلر بزنم سیلر رو حل نمیکنه ؟ شما چه برندی برای سیلر و رنگ خودرویی پیشنهاد میکنید؟
  خیلی ممنون از پاسختون .

 51. علی می‌گوید:

  سلام استاد وقت بخیر
  بنده دکور مغازمو با نوپان خام زدم میخواستم بدونم روی سیلر برای رنگ سفید براق از چه نوع رنگی بهتره استفاده کنم رنگ فوری خودرویی یا روغنی …؟؟ و اینکه روی رنگ برای شیشه ای شدن و تا حدودی ضد خش شدن چی بزنم پی استر یا کیلر ؟؟یا هر
  و اینکه این رنگ های پلی امید بهترن یا رنگ های دیگه؟؟
  ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی عزیز
   برای تغییر رنگ از رنگ فوری سفید استفاده کنید و برای پوشش نهایی و براق شدن از کیلر پلی اورتان استفاده کنید.

 52. علی می‌گوید:

  سلام استاد عزیز
  وقت بخیر
  بنده دکور مغازمو از جنس نوپان خام زدم و میخوام با بهترین کیفیت رنگش کنم . مطلب بالا رو مطالعه کردم و چندتا سئوال برام پیش اومد.
  1- مراحلشه ؟؟اول سمباده بعد بتونه حفره ها و درز های کار, بعد باز سمباده ببعد سه دست سیلر و سمباده به ترتیب بعدش نیاز به همرنگی هست یا نه ؟؟؟ با توجه به اینکه میخوام رنگ سفید بزنم.
  2- بعد مرحله رنگ برای اینکه کار براق و شیشه ای بشه و اینکه یه جورایی ضد خش هم در بیاد کیلر بزنم یا پلی استر ؟؟ و اینکه چه نوع کیلر یا پلی استری بزنم کیلر خودرویی؟؟
  3- از چه نوع رنگی استفاده کنم ؟؟ رنگ فوری خودرویی یا رنگ روغنی و …
  4- ایا میشه مراحل سمباده کاری رو با پد های سمباده پشت کرکی که سر مینی فرز بسته میشه انجام بدم ؟؟ سمباده چه گریدی خوبه؟؟
  با عرض پوزش که طولانی شد
  و پیشاپیش از پاسختون ممنونم????????

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی عزیز

   1. پیشنهاد می کنیم از نوشته زیر استفاده کنید:
   آموزش کامل و تصویری رنگ کاری‌ ام دی اف خام از مبتدی تا حرفه‌ای!
   نیاز به همرنگی نیست و همرنگی اصلا در رنگ ام دی اف کاربرد نداره

   2. از کیلر خودرویی استفاده کنید
   3. رنگ فوری خودرویی
   4. بله، می تونید انجام بدید. از سنباده 220 استفاده کنید.

   • علی می‌گوید:

    استاد یه سرچی کردم در مورد سیلر مدلای مختلفی داره سیلر پلی یورتان یا مدل سلف سیلی پلی یورتان و …. از چه مدل و برندی استفاده کنم.
    و رنگ پلی یورتان بهتره یا خودرویی که فرمودین؟
    ممنون از پاسختون????

    • آیچوب می‌گوید:

     در مورد برند های مناسب رنگ پلی اورتان اطلاعات چندانی ندارم متاسفانه

 53. محمد می‌گوید:

  سلام
  من یه ام دی اف خام دارم که میخوام طلایی رنگش کنم و میخوام براق باشه.
  1- برای آستری که بالا گفتید شاپان بزنم؟ یا نه و اینکه آیا شاپان رو با پودر طلایی مخلوط کنم؟
  2-بعد از مراحل سیلر و سمباده چه رنگی استفاده کنم؟؟
  3- نیاز به کیلر داره؟ یا نه؟

 54. رها آزاد می‌گوید:

  با سلام. مقالاتتون بسیار مفید و کارآمده. راستش من یک میز و یک سینی جنس نئوپان دارم که می خوام رنگشون کنم اما نمی دونم چیکار باید بکنم؟ حتی با نمایندگی مونوکوت هم تماس گرفتم ولی مشخص شد که چون نئوپان چوب طبیعی نیست قابلیت کار با روغنهای مونوکوت رو نداره. میشه مستقیما رنگ اکریلیک multipurpose بزنم و بعد روش یک لایه وارنیش اجرا کنم بخصوص مشکلم با سینی هست که اگر دست بگیرم و رطوبت بهش برسه خراب می شه. ممکنه راهنماییم کنید؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رها عزیز
   اول اینکه انتخاب نئوپان (تخته فشرده چوبی)به عنوان متریال ظرف چوبی اشتباه هست و اگر بهترین رنگ رو هم اجرا کنید در نهایت کارتون خراب خواهد شد.
   در مورد رنگ Multipurpose هم اطلاعات چندانی ندارم.
   همون روغن گیاهی مخصوص چوب گزینه مناسبی برای کار شماست که متاسفانه روی اون چوب نمی تونید اجرا کنید…
   رنگ هایی مثل سیلر و کیلر و نیم پلی استر هم مناسب ظروف چوبی نیستند.

   • رها آزاد می‌گوید:

    انتخاب من نبوده من این سینی رو آنلاین خریدم و وقتی رسید دستم متوجه شدم که همینطوری قابل استفاده نیست. امیدوار بودم راهی باشه که بتونم بعنوان سینی ازش استفاده کنم ولی انگار خرید بیهوده ای بوده. ممنونم از شما به هر حال. برای میز هم همین بحث صادقه؟

    • آیچوب می‌گوید:

     برای میز می تونید از رنگ های شیمیایی استفاده کنید و نیاز نیست حتما از روغن گیاهی استفاده کنید.

 55. قلی پور می‌گوید:

  سلام استاد میخواستم بدونم ترتیب زیر درسته
  سمباده
  سیلر
  سمباده
  سیلر
  سمباده
  سیلر
  سمباده کیلر

 56. قلی پور می‌گوید:

  این طور خدمتتون عرض کنم سطح باید بعد از سیلر مرحله آخر سمباده و کیلر پاشیده بشه یا بدون سمباده کیلر پاشیده بشه؟

 57. قلی پور می‌گوید:

  استاد سلام عرض شد واقعا سپاسگزار از این همه اطلاعات مفید تا حالا با دستور و راهنمایی شما جلو رفتم و چوب روسی رو به روش شما شاپان و سیلر زدم میخواستم بپرسم بعد از سه مرحله سیلر قبل از کیلر سطح سیلر پاشیده شده باید بازهم سمباده بخوره یا خیر

 58. حمید می‌گوید:

  با سلام، در تکمیل سوال قبلیم عرض کنم خدمتتون که چوپهام روسی هست و قبلاً مراحل شاپان و سیلر کاری و سنباده زنی را طبق گفته های سایتتون انجام دادم و الان به قسمت زدن کیلر رسیدم،ممنون

 59. حمید می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید حضور اساتید محترم، چند سوال از خدمتتون داشتم، ۱_برای زدن چند دست کیلر به عنوان رنگ نهایی آیا باید هر دست بعد از چند دقیقه یعنی پس از خشک شدن سطحی دست قبل زده شود یا بهتر است هر دست کامل خشک شود و سپس دست بعدی زده شود متاسفانه چون هر دو مورد شنیدم نتونستم به هیچ کدام اعتماد کنم۲_اگر قرار به خشک شدن کامل باشد آیا نیاز به سنباده کاری پس از هر دست هست یا خیر،۳_ نسبت ترکیب کیلر پارس اشن با تینر ۱۰۰۰۰بیات چقدر باشد بهتر است برای پیستوله،توی سایتی که پارس اشن تبلیغ میکرد نوشته بود بیست درصد رنگ اما در جاهای دیگه نسبت یک به یک و حتی یک و نیم برابر هم دیدم۴_ایا با ترکیب تینر۲۰۰۰۰ و تینر ۱۰۰۰۰نتیجه تینر ۱۵۰۰۰ میشه یا خیر، اینوهم از یه فروشنده شنیدم، لطفاً اگر لیست و زمان بندی دوره های اموزشیتون موجود هست چطور میتونم اطلاعات کسب کنم ،پر چونگی بنده را ببخشید، پیشاپیش از صبر و شکیبایی در پاسخ به سوالات کمال تشکر را دارم،

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حمید عزیز
   1. یک دست سیلر رو اجرا کنید. بعد از 3 تا 5 دقیقه، دست بعدی رو اجرا کنید.
   2. بله، در این حالت باید یک دست سنباده نرم پوست روی کار اجرا کنید
   3. اگر اشتباده نکنم 1 کیلر و 2 تینر
   4. اطلاعی در این مورد ندارم اما این کار رو انجام ندید، بهتره… برای سیلر از تینر 20.000 استفاده کنید

   برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره رنگکار ماهر از لینک زیر استفاده کنید:
   معرفی دوره آموزش رنگ کار ماهر چوب؛ جامع‌ترین دوره آموزش رنگ چوب

 60. عرفان می‌گوید:

  با سلام وعرض خسته نباشیداز مطالب مفیدتان
  آیا میشه از شاپان و اسپری کیلر به عنوان رنگ نهایی در قنداق سلاح استفاده کرد وماندگاری و مقاومتش چقدره؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام عرفان عزیز
   خیر
   این پوشش مناسب نیست. اگر نیاز نیست براق باشه، از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 61. امید می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید ببخشیددرمورد رنگ طلایی قبل ازپاشیدن پودرطلایی کیلربپاشیم روکار یاسیلرکه مقاومت رنگ بیشترشه وزودبلندنشه دست آخرنیم پلی استرروبلدم اما قبل از پاشیدندپودرطلایی چی بپاشم کیلریاسیلر ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امید عزیز
   ابتدا زیر کار رو باسیلر در بیارید و اشباع کنید (حداقل دو دست)
   بعد رنگ طلایی رو اجرا کنید
   در پایان هم نیم پلی استر رو اجرا کنید.

 62. مهران می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  اینطور که متوجه شدم برای رنگ آمیزی چوب روسی بعد از اجرای شاپان از سیلر استفاده میکنیم و برعکسش به کار آسیب میزنه
  خواستم بپرسم روش کار برای پودر جوهر هم به همین صورته؟
  یعنی ابتدا رنگ پودر جوهری رو اجرا می‌کنیم سپس سیلر میزنیم؟ تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   وقت شما هم بخیر
   بله، اگر شاپان رو بعد از سیلر اجرا کنید، کار خراب میشه…
   منظور از پودر جوهر چی هست دقیقا؟
   سیلر همیشه بعد از آستری اجرا میشه.

   • احسان می‌گوید:

    برای‌استرکاری‌مبلمان‌غیرپوششی‌چه‌قسمتی‌ازکارنیازبه‌آسترداره‌‌مثلاکل‌کاریامنبت‌ویا‌به‌جزمنبت‌وبرای‌رنگ‌زیره‌ی‌مبلمان‌پوششی‌به‌رنگ‌قهوه‌ای‌چی‌بایدزد‌سیلرکیلریا‌بتونه‌فوری

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام احسان
     از همین روش استفاده کنید. نهایت می تونید برای قسمت های منبت کاری شده، قسمت های سرگل رو بعد از شاپان، خیلی نرم سنباده بکشید تا دو رنگ بشه…

 63. nima می‌گوید:

  سلام به شما
  میشه بگید که بهترین شیوه واسه تمیز و براق کردن درب ضد سرقت ورودی ساختمان چی هستش؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما نیما عزیز
   در هایپر مارکت ها اسپری تمیزکننده سطوح چوبی وجود داره که مناسب این درب ها هم هست. مثل اسپری شیشه شور این تمیز کننده رو اسپری می کنید و با دستمال روی کار می کشید. به همین سادگی سطح کار تمیز میشه

 64. قلی پور می‌گوید:

  با سلام
  با عرض خسته نباشید و تشکر از مطالب مفیدتان جسارته همان طور که از مطالب بالا متوجه شدم این بود که برای چوب روسی بعد از برطرف کردن عیب چوب و سمباده کاری ابتدا باید شاپان زد و بعد از آن چند مرتبه سیلر و سمباده و آخرین مرحله کیلر زده شود ولی بعضی از نقاش ها برای چوب روسی اول سیلر میپاشند بعد سمباده و سپس شاپان و آخرین مرحله کیلر لطفا راهنمایی بفرمایید ترتیب کدام روش علمی و درست است سپاس فراوان از حوصله شما در پاسخگویی مطالب

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جناب قلی پور عزیز
   روش اولی که به خوبی هم توضیح دادی، کاملا درست هست. روش درست کار رو خراب میکنه و نقش چوب رو از بین می بره…
   متاسفانه برخی دوستان به اشتباه از این روش استفاده می کنند.

   • قلی پور می‌گوید:

    پس میفرمایید برای از بین نرفتن نقش چوب باید اول شاپان زد بعد سیلر و بعد کیلر

  • قلی پور می‌گوید:

   با تشکر فراوان
   منظورتون از اینکه روش درست کار رو خراب میکنه اینه که روش دوم اشتباهه و نقش چوب خراب میشه و روش اولی که به ترتیب شاپان و سیلر و کیلر درسته؟

   • آیچوب می‌گوید:

    بله، درسته

    • قلی پور می‌گوید:

     سلام داداشم
     سپاس فراوان از صبوری و پاسخگویی و احساس مسئولیت در مقابل سئوالات و از مطالب مفید بسیار ممنونم

    • آیچوب می‌گوید:

     سپاس از همراهی شما جناب قلی پور عزیز

 65. مسعود می‌گوید:

  با سلام. یه سازه از جنس MDF دارم که با CNC تراش خورده و اماده است. منتها میخوام رنگش مشکی براق باشه (مثل هایگلاس) که چنین پوششی برای وکیوم وجود نداره و گفتن باید رنگش کنم. خواستم ببینم برای اینکار از الگوی بالا باید استفاده کنم؟ یعنی رنگ اصلی رو بعد از پرداخت و آستری زدن، با پیستوله اجرا کنم و بعد واسه براق شدن کیلر بزنم؟
  ممنونم از سایت خیلی خوب و پاسخگویی مناسبتون.

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما مسعود عزیز
   یک سری از مبانی رنگ کاری در همه روش های رنگ کاری یکی هست و هیچ تفاوتی با هم ندارند. شما آموزش این بخش رو کامل مطالعه کنید تا اطلاعات کافی در مورد روش اجرای رنگ روی چوب به دست بیارید. سپس با این الگو پیش برید:
   سنباده
   بتونه مل و سیریش
   سنباده
   سیلر
   بتونه فوری
   سنباده
   بتونه فوری
   سنباده
   رنگ فوری مشکی

   بعد از 4 روز که رنگ کامل خشک شد، یک دست کیلر دوقلو اجرا کنید که براق بشه. بعدش هم اگر دوست دارید، پولیش بکشید (البته اگر تجربه دارید)

   با توجه به اینکه این سازه سی ان سی شده، احتمالا پرز های داره که باید کامل کامل کامل از بین بره به سطحی تمیز و یکنواخت دست پیدا کنید.

   پیروز باشید.

   • مسعود می‌گوید:

    واقعا ممنون از این پاسخ سریع. راستش زیاد آشنایی با نقاشی ندارم. سیلر همون سیلر سلولزی هست دیگه؟ با توجه به اینکه آشنایی ندارم، آیا بدم بیرون (مراکز نقاشی ماشین) انجام میدن؟

    • آیچوب می‌گوید:

     خواهش می کنم
     بله منظور همون سیلر سلولزی هست.
     اگر با این سبک رنگ کاری آشنا نیستید، حتما کار رو به رنگ کار حرفه ای چوب بسپارید.

 66. حمیدرضا می‌گوید:

  باسلام استاد ارجمند
  بنده یک اینه کنسول جنس فایبرگلاس دارم یا همون رزین که خام خریدم
  میخاستم رنگش کنم درخواست داشتم که بدونم مراحل رنگ ایا مثل چوب هست کمی مراحل توضیح بدید ممنون میشم
  و سوال بعد اینکه وقتی مرحله رنگ کار تموم میشه برای درزها جهت زیباتر شدن کار از شاپان استفاده میکنم و با پارچه پاک میکنم که داخل درزها شاپان بمونه زیباتربشه ایا بعد از زدن شاپان برای درزها سیلر باید بزن و بعد نیم پلی استر یا نیازی به سیلر نمیباشد?

  باتشکر از شما استاد ارجمند.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حمیدرضا عزیز
   متاسفانه مراحل انجام این سبک رنگ کاری رو نمی دونم به چه صورت هست. (احتمالا اینطوریه: سنباده، بتونه فوری، سنباده، بتونه فوری، سنباده، رنگ فوری، پتینه کاری و شاپان، رنگ نهایی)
   در مورد سوال دوم هم بله، بعد از شاپان حتما باید از پوشش استفاده کنید تا پاک نشه…

  • هادی می‌گوید:

   سلام و ارادت،اگه سیلر پلی یورتان تاریخ گذشته باشه،قابل استفاده هست؟

 67. پدرام می‌گوید:

  سلام
  من برای تثبیت رنگ شاپان و جلا از اسپری کیلر براق استفاده کردم ولی بعضی نقاط مات باقی ماند و بعد از خشک شدن دوباره کیلر اسپری کردم بعضی قسمتها حالت تاول بوجود آمد لطفاً بفرمایید چه باید بکنم تا تاول ها از بین بروند و سطح صاف و صیقلی و براق شود؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام پدرام عزیز
   شما نباید روی رنگ روغنی (روغن جلا) کیلر فوری اجرا کنید.
   دقیقا به خاطر اسپری کردن کیلر هست که رنگ زیرین سوخته…
   باید کار رو سنباده کاری کنید و دوباره رنگ رو اجرا کنید. راهی برای ترمیم نقطه های سوختگی نیست. باید کل کار رو سنباده کاری کنید.

 68. علی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید،شاپان زدن یا همان استری زدن به چوب الزامی است یا با توجه به چوب و رنگ نهایی چوب این کار صورت میگیرد؟
  و سوال دوم،امکان زدن کیلر بعد از پلی استر و یا برعکس وجود دارد یا الزامی برای این کار نیست و یکی از این دو برای رنگ نهایی کافیست؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   ۱. خیر اجرای شاپان یا آستری اجباری نیست و اگر دوست داشته باشید رنگ چوب رو تغییر بدید از این آستری ها می تونید استفاده کنید.

   ۲. هرکدام از این پوشش ها می تونن به عنوان رنگ پایانی باشند و مشکلی از این بابت نیست. بعد از کیلر می تونید نیم پلی استر اجرا کنید؛ اما بعد از نیم پلی استر نباید کیلر استفاده کنید.

  • علی می‌گوید:

   سلام. برای پتینه شمعدان چوبی خام میشه از رنگ اکریلیک استفاده کرد؟ یا حتما باید قبلش چیزی مثل سیلر به چوب بخوره .
   و اینکه بعد از رنگ زدن با رنگ اکریلیک باید از وارنیش استفاده کرد حتما؟

   پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

   • آیچوب می‌گوید:

    سلام علی عزیز
    در زمینه رنگ اکرلیک تجربه چندانی ندارم متاسفانه
    پتینه هم بسیار گسترده هست و تقریبا با هر رنگ و طرح و سبکی می تونید پتینه در مدل های مختلف اجرا کنید.
    متاسفانه در این زمینه نمی تونیم راهنمایی کنیم.

 69. مصطفی می‌گوید:

  در مطالب گفتید با ترکیب شاپان و رنگ‌های روغنی می‌شود به تم رنگ‌های زیادی دست پیدا کرد.
  شاپان را با رنگ روغنی برای چه کاری ترکیب می کنند؟ مثلا رنگ روغنی سفید داریم شاپان را باهاش قاطی کنیم که تغییر رنگ بدهد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مصطفی
   معمولا برای رسیدن به ترکیب رنگ فندقی شاپان را را رنگ روغنی قرمز رنگ یا قرمز خودرویی ترکیب می کنند.

 70. میلاد می‌گوید:

  با سلام
  بنده برای رنگ دو تا عسلی از چوب روسی و ترکیب چوب راش و ون بعد از پاشیدن سیلر و کیلر متاسفانه سطح کار نرم باقی میمونه و خش میوفته به این صورت که با کوچکترین لمس با پشت دست خط و خش میوفته روش بدده از سیلر اکرولیک آکزونوبل ترکه و سوپر کیلر آکزونوبل استفاده کردم چیکار کنم ضد خط و خش بشه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام میلاد عزیز
   سیلر و کیلر پس اجرا و خشک شدن (۲۴ ساعت) کاملا خشک میشه و هیچ نرمی و انعطافی نداره.
   در مورد خش پذیری هم میشه گفت کیلر (به عنوان لایه پایانی) ضد خشن نیست. اما اینکه با پشت دست خش ایجاد میشه عجیب هست. شاید رنگ رو بسیار ضخیم اجرا کردید…
   تمام پلی استر مقاومت خوبی در برابر خش داره. همچنین شاید بتونید روی کار روغن جلا خودرویی اجرا کنید که مقاومتش هنوز بیشتر از تمام پلی استر هست.

   • میلاد می‌گوید:

    خیلی ممنون از راهنماییتون
    استاد امکان داره به خاطر تینر اینجوری نرم بشه؟چون سیلر و کیلر ما خارجیه و آکرولیکه ولی تینر ما الوان ۲۰۰۰۰ ایرانی پلی اورتان هستنش

    • آیچوب می‌گوید:

     سلامت باشید
     بله
     تینر هم تاثیر داره…
     از بیات استفاده کنید شاید بهتر باشه
     البته متاسفانه کیفیت تینر ها به شدت پایین اومده… و به دنبال تینر بهتر باشید. (شاید خارجی بتونید پیدا کنید)
     دمای کارگاه رو هم بین ۲۵ تا ۳۰ درجه نگه دارید تا رنگ تمیز اجرا بشه.

 71. علی شایان می‌گوید:

  سلام. وقتتون بخیر… از چه رنگی میسه روی چوب یا MDF استفاده کرد که مثل تختخ سیاه با گچ بشه روش نوشت و پاک کرد؟ و غیر از رنگ ترکیب دیگه ای هم هست که ارزون دربیاد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما علی شایان عزیز
   رنگ مخصوص تخته سیاه در بازار موجود هست. باید از این رنگ استفاده کنید. روی ام دی اف خام هم میتونید اجرا کنید، نه ام دی اف روکش شده….

 72. ابد می‌گوید:

  سلام میشه روز نیم پلی استر کیلر زد ؟

 73. محمد می‌گوید:

  با سلام و تشکر از شما بابت کار ارزشمندتون،
  میخواستم بدونم چطور باید اثر چسب کاغذی روی درهای روکش چوبی پرسی رو از بین برد؟
  خیلی سمباده زدم ولی باز بعد از اجرای سیلر جای چسبها مشخصه
  و اینکه اجرای سیلر به تنهایی برای درهای داخل خانه ایرادی ندارد؟ یا باید حتما روی آن پوشش دیگری مثل کلیر یا رنگ زد؟
  ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد گرامی
   سپاس از شما
   معمولا اساتید قدیمی رنگکار روی چسب رو به مقدار خیلی کم مرطوب می کنند و بعد از حدود یک یا دو دقیقه چسب رو از روی کار آزاد می کنند. اگر مقداری از چسب روی چوب باقی موند، در مرحله سنباده کاری چسب رو پاک می کنند.
   اگر از چسب های کاغذی استاندارد استفاده شده باشه، جای چسب نباید زیر رنگ باقی بمونه.
   سیلر به تنهایی بی تاثیر نیست؛ اما اصولی نیست و کار زیبا نخواهد شد. حتما طبق همین روش کار رو اجرا کنید.

 74. میثم یقینی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  من یک میز مطالعه با چوب روسی درست کردم و میخواستم رنگش عسلی بشه
  باید از چه رنگ و پوششی استفاده کنم و نمی خوام خیلی سطح کار براق
  بشه
  آیا این روغن گیاهی vital جوابگو هست

 75. امیر می‌گوید:

  سلام ایا قبل از بتونه کردن سیلر زدن به چوب مشکلی ندارد

 76. امیر می‌گوید:

  سلام خسته نباشید می خواستم طبقه دیواری چوبی اتاقم را رنگ کنم
  ایا باید تمام فرایند هایی که گفته شد از جمله سیلر و نیم پلی استر را انجام دهم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما امیر عزیز
   بله
   اگر قرار باشه نیم پلی استر اجرا کنید، باید این مراحل رو طی کنید
   البته می تونید از روغن گیاهی مخصوص چوب هم استفاده کنید که روش کار بسیار ساده ای داره… به عنوام مثال در آیچوب مطلبی با همین عنوان منتشر کردیم.

   آموزش رنگ چوب با روغن گیاهی مخصوص چوب

 77. امیر می‌گوید:

  سلام عالی بود خیلی متشکر

 78. Abed می‌گوید:

  درود بر شما دوست عزیز ، من تجربه ای توی کار رنگ زدن چوب ندارم ولی کمی تحقیق کردم که سایت شما هم واقعا عالی بود و الان می‌خوام گیتارم رو که هیچ رنگی بهش نخورده رو به روش شاپان رنگ کنم آیا مثل این مراحل برو جلو به مشکل میخورم یا خیر ؟!!
  اول سیلر بزنم
  بعد شاپان کاری
  و در آخر هم کیلر !!

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما عابد عزیز
   بله این موردی که شااره کردید، ایراد داره و کار خراب خواهد شد.
   لطفا دقیقا از همین روش استفاده کنید. البته برای گیتار پیشنهاد ما این هست که از لاک الکل استفاده کنید. لاک الکل بهترین گزینه برای ساز های چوبی هست.

   پیشنهاد آیچوب:
   آموزش رنگ چوب با لاک الکل به سه روش ساده!

  • اسماعیل می‌گوید:

   با اجازە ایچوب–البتە اگە گیتار آماده رو از فروشگاه یا کسی خریدە باشید امکان ندارە هیچ رنگی بهش نخورده باشە حتما روی اون سیلر وکیلر یا نیم پلی استر زدە شدە (سیلر وکیلر و نیم پلی استر کاملا بیرنگ هستند ولی جزء رنگهای چوب هستند)کە اول باید با سمبادە اونا رو بکنی تا بە چوب خام برسید،مگر اینکە گیتار رو دادە باشید کە براتون ساخته باشند وگفته باشید کە اصلا رنگ نکنند،برای رنگ سازها همونطور که فرمودند بهترین گزینه لاک الکل هست ولی کمی دردسر داره و برای گیتارهای دستساز گرون قیمت ازش استفاده می کنن. برای گیتار های دیگه از کیلر و سیلر پلی اورتان استفاده میشه که میگن از رنگهای سلولوزمثل نیم پلی استر بهتره. ولی اگه خواستین خودتون رنگش کنید فقط از سیلر و نیم پلی استر استفاده کنید،شاپان نزنید،شاپان و کلا رنگهای روغنی صدای گیتار رو خفه میکنن،البته اگه خواستین رنگ چوب رو عوض کنید حتما از جوهر مخصوص چوب استفاده کنید که کمترین تاثیر رو روی صدا داره. پس اول جوهر بعد سیلر و بعد کیلر یا نیم پلی استر،بتونه و شاپان و رنگهای دیگه اصلااستفاده نکنید. رنگ کاری گیتار خیلی حساسه و مثل لواز,م چوبی دیگه نیست چون باید جوری باشه که کمترین تاثیر رو روی صدا داشته باشه،اگه گیتارتون قیمتیه حتما بدید سازندگان یا تعمیر کاران گیتا براتون انجام بدن.

 79. حسین می‌گوید:

  سلام. روی روکش بلوط رنگ مشکی کیلر پاشیدم اما ردش بصورت یک هاله مونده چکار کنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما حسین گرامی
   لطفا دقیقا مراحل کار از ابتدا رو توضیح بدید تا بدونیم کجای کار اشکال داشت.

 80. هادی 9070 می‌گوید:

  سلام
  اشکال ندارد بای براقی بهتر بعد از زدن کیلر از نیم پلی استر استفاده کرد
  همرنگی با نیم پلی اسر هم میشه ساخت؟
  ممنون

 81. ارمین می‌گوید:

  سلام.من سطحی رو با کیلر فوری رنگ زدم اما سطح حالت سفید و ماتی پیدا کرده در حالی ک قبلا با کیلر کار میکردم سطح براق میشد.مار کیلر هم اشن هست.سطح رنگ امیزی شده هم کاملا خشک و تمیز بود.مشکل من چیه ک سطحم براق نیست؟تشکر از ایچوب

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما آرمین عزیز
   مات شدن رنگ میتونه چندین دلیل داشته باشه
   فشار باد خیلی زیاد هست
   از فیلتر استفاده نکردید و رطوبت کمپرسور هوا به رنگ راه پیدا کرد
   هوا بیش از اندازه سرد و مرطوب بود (دمای مناسب بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد)

   کدوم مورد مربوط به کار شماست؟

   • ارمین می‌گوید:

    با تشکر از شما استاد باتجربه.فیلتر نو هست و مشکل از سردی هواست ولی فکر نمیکردم دمای مثلا۱۳ درجه اینقدر تاثیرگذار باشه.ایا باید رنگ رو دوباره اجرا کرد؟

    • آیچوب می‌گوید:

     بله
     دمای هوا بدون شک تاثیر داره و مشکل شما دقیقا همین هست.
     اگر می تونید روی کار رو بعد از ۷۲ ساعت یک دست سنباده کارکرده ۲۲۰ بکشید، بعدش همرنگی (در صورت امکان) و بعد کیلر یا نیم پلی استر…

   • سبحان می‌گوید:

    سلام وقت بخیر ممنون از زحمات و مطالب فوق العادتون.من هرچقدر مطالب میخونم بدتر مبهم وگیج کننده میشه واسم .ممنون میشم راهنمانیی کنید.
    من میخوام روی ام دی اف خام رنگ طلایی و مشکی استفاده کنم.چندتا باک که کشو دار میشه مثل کابینت.باتوجه به اینکه باکس ساخته شده ام دی اق خام هست و اتصالات از طریق خزینه و پیچ هستید وسوراخ هارو با بتونه مل و سیریش انجام دادم مرحله بتونه کاری و پر کردن سوراخ ها.چون سطح ام دی اف خام صیقل و صاف و بدون منافذ هستن و یه قسمات ها که برش خورده اصطلاحا قسمت نر فقط باید بتونه بشه یا کل سطح ام دی اف خام که رویه می باشد هم باید یه لایه قبل رنگ مشکی و طلایی زده بشه؟ حالا باید اول بتونه کنم بعد سیلر بزنم و بعد رنگ طلایی و بعد نیم اپلی استره؟ میشه در مورد بتونه کاری که در بالا ذکر کردم و یکی یکی لایه ها توضیح بدین؟ لایه ها رو ممنون میشم مرحله به مرحله توضیح بدید .خیلی لطف میکنید.و اینکه میشه ای دی تلگرامتون برای راهنمایی داشته باشم

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما سبحان عزیز
     مراحل کار به صورت زیر هست:
     سنباده کاری کل کار
     بتونه مل و سیریش برای پوشش سوراخ ها و درز ها
     سنباده
     پاشش بتونه فوری و ماستیک کردن کل کار
     سیلر
     سنباده
     سیلر
     سنباده
     رنگ فوری (طلایی یا هر رنگ دیگه)
     رنگ پایانی (نیم پلی استر یا کیلر دوقلو یا …)

 82. Sadegh می‌گوید:

  با سلام بنده می خواستم ام دی اف خام رو رنگ آمیزی کنم. سطح ام دی اف کاملا صاف است و به پیستوله رنگ هم دسترسی دارم. لطفا کمک کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما صادق گرامی
   مراحل کار به صورت زیر هست:
   سنباده
   بتونه
   سنباده
   سیلر
   سنباده
   سیلر
   سنباده
   رنگ فوری
   رنگ پایانی (نیم پلی استر یا کیلر دوقلو یا …)

  • میلاد می‌گوید:

   سلام خسته نباشید میخواستم چوب رو رنگ کنم به رنگ قهوه ای و فندقی ولی نمیخوام طرح چوب از بین بره چیکار باید بکنم لطفا کامل توضیح بدید.و اینکه در مورد پلی اورتان و پلی استر ایستاده هم توضیح بدید
   خیلی خیلی ممنونم

   • آیچوب می‌گوید:

    درود بر شما دوست عزیز
    از همین روش استفاده کنید. مطلب رو مطالعه کنید، در مورد همه مواردی که پرسیدید، توضیح دادیم.

   • Matin می‌گوید:

    سلام من مبل استیل رو رنگ کردم و حتی شاپون هم زدم
    پیستوله ندارم میشه راهنمایی کنید روش سیلر نزنم اشکالی داره؟ و مستقیما کیلر بزنم که بادوام و براقش کنه؟

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما متین عزیز
     بله، اشکال داره
     شما باید سیلر اجرا کنید که کار اشباع بشه و پرز ایجاد نشه و کیلر جذب چوب نشه…
     بدون پیستوله نمی تونید به کیفیت مناسب برسید.
     همچنین پیشنهاد می کنیم از همین آموزش استفاده کنید.

 83. سهیل می‌گوید:

  سلام من میخوام یه دست کلاف خام مبل استیل رو رنگ کنم به رنگ شامپاینی و پتینه قهوه ای
  برای زیرسازی چه کار هایی باید انجام بدم؟
  از چه بتونه ای استافاذه کنم و ایا بتونه رو به صورت دستی اعمال کنم یا با پیستوله رو کل کار بپاشم؟
  چه نوع رنگ و چه پوشش نهایی بهترین نتیجه رو میده و کار شیشه ای میشه؟
  در کل میشه صفر تا صد توضیح بدین چه کارایی باید انجام بشه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سهیل عزیز
   در این مورد هنوز مطلبی منتشر نکردیم. توضیح در این مورد نیاز به توضیحات، تصاویر و اطلاعات درست و کامل داره.
   به زودی در این مورد مطلبی منتشر خواهیم کرد.

 84. سعید می‌گوید:

  سلام
  وقت بخیر
  من تعدادی پالت دارم ک میخوام رنگ سفید بزنم بهشون و نمیخوام بافت چوب از بین بره
  مرحله سمباده کاری رو انجام دادم.
  در مورد بخش رنگکاری لطفا راهنماییم کنید. که کدوم بخش ها رو باید انجام بدم
  و اینکه سیلر و کیلر و نیم پلی استر و … رو باید استفاده کنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سعید عزیز
   برای اینکه بافت چوب از بین نره و یک رنگ سالم اجرا کنید، پیشنهاد ما استفاده از روغن گیاهی مخصوص چوب هست.
   رنگ های شیمیایی مضرات زیادی داره…

 85. داود می‌گوید:

  سلام
  لطف بفرمایید روش ساخت رنگ زمینه ی تابلو معرق را بفرمایید
  روش رقیق کرن رنگ زمینه برای پر کردن خطوط برش در تابلو معرق زمینه چوب چگونه میباشد؟
  تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام.
   مطلب آموزش رنگ معرق را مطالعه کنید.
   برای اینکار باید از پلی استر سه جزئی که با رنگ فوری یا رنگ های پودری ترکیب شده استفاده کنید.

   • پويا می‌گوید:

    با سلام و خسته نباشید.من یه تخته نرد ساختم و کاملا سمباده وسیلر زدم و بعد از اون با اسپری کیلر کاسپین رنگ امیزی کردم که بعد از خشک شدن در برخی نقاط دون دون و پوست پرتقالی شده.ایا میشه کیلر رو سمباده زد و بعد نیم پلیستر رو با قلم مو روی کار اجرا کرد.چون امکان استفاده از پیستوله رو توی خانه ندارم

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما پویا عزیز
     ابتدا باید بدونید دلیل پوست پرتقالی شدن رنگ چی هست؟! برای همین مورد ما مطلب کاملی منتشر کردیم که پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید.

     دلیل پوست پرتقالی شدن رنگ چیست؟ + راهکار حل این مشکل

     برای حل این موردی که به وجود اومد، باید کل کار سنباده ۲۲۰ کارکرده بکشید تا پوست پرتقالی ها از بین بره… در مرحله بعد با قلم مو یا پیستوله، نیم پلی استر رو اجرا کنید. شما می تونید نیم پلی استر رو با قلم مو اجرا کنید؛ اما کیفیت کار پیستوله به مراتب بیشتر هست.

 86. محمدرضا می‌گوید:

  سپاسگزارم ازتون
  با توجه به اینکه در حال حاضر در فصل گرما هستیم و من در شمال کشور(بابلسر) هستم
  آیا ۴ ساعت کافیه برای هر مرحله؟
  برای سنباده زنی بعد سیلر، ۴ ساعت صبر کنم یا کمتر؟
  پیستوله برقی که من دارم قطر نازل آن ۱ میلیمتر هست
  آیا مناسب کار من هست یا باید به ۱.۸ ارتقا بدم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلامت باشید محمد رضا گرامی
   بله
   اگر هوا آفتابی باشه، برای سنباده زنی ۴ ساعت هم کفایت می کنه؛ اما اگر ۸ ساعت زمان بدید،نتیجه بهتر خواهد بود و تمامی بخارات و گاز ها از رنگ خارج خواهند شد.
   با این قطر هم میتونید کار انجام بدید، البته باز هم باید دید که اوضاع پاشش چطور هست.
   اگر به نازل ۱.۸ دسترسی داشته باشید که عالیه…

 87. محمدرضا می‌گوید:

  یک سوال دیگه
  در بخش پرسش و پاسخ نوشته بودید:
  اجرای کیلر بصورت تک، در صنعت رنگ کاری چوب کاری زمان بر، هزینه اضافی و همچنین بیهودس.
  یعنی سیلر و کیلر را به همراه تینر مخلوط کنم و روی سطح بپاشم؟ و بعد مرحله سنباده زنی ؟
  برام کیفیت بالای نهایی مهمه.
  در صورت امکان روند مناسب رنگ کاری را ذکر کنید.
  پیشاپیش از لطفتون سپاسگزارم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد رضا عزیز
   بله… کیلر به تنهایی مناسب نیست. حتما باید قبلش سیلر اجرا کنید. برای رنگ پایانی هم کیلر به تنهایی کفایت نمی کنه و بهتره از نیم پلی استر یا تمام پلی استر استفاده کنید.
   نیاز نیست سیلر و کیلر رو ترکیب کنید.
   بر اساس همین آموزش پیش برید، مطمئن باشید کارتون با کیفیت خواهد شد. همچنین می تونید از تجربیات دیگه ما در زمینه رنگ چوب در لیک زیر استفاده کنید.

   آموزش رنگ چوب

 88. محمدرضا می‌گوید:

  سلام روزتون بخیر
  من قطعات چوبی درست میکنم که از چوب های طبیعی استفاده میکنم. مثل گردو و عناب و غیره
  سیلر و کیلر و نیم پلی استر براق هم خریدم که فروشنده بهم تینر ۱۲۰۰۰ داده. آیا مناسب هر سه مورد هست؟؟؟
  بعد از چند دقیقه سیلر زدن اولیه میتونم سنباده زنی رو شروع کنم؟
  برای اجرای کیلر و نیم پلی استر در مراحل بعد، باید برای هر کدام ۸ ساعت صبر کنم؟
  مثلا سیلر ۸ ساعت و بعد کیلر ۸ ساعت و نیم پلی استر ۸ ساعت و در مجموع ۲۴ ساعت؟ ( مراحل رنگ کاری در داخل یک فضای بسته و با تهویه صورت میگیرد)

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد رضا عزیز
   برای کیلر و نیم پلی استر از تینر ۱۲.۰۰۰ . برای سیلر از تینر ۱۵.۰۰۰ استفاده کنید؟
   اگر فرصت داشته باشید و ۸ ساعت زمان بدید برای هر مرحله بهتر هست… در فصل گرما حتی ۴ ساعت هم کفایت می کنه
   اگر در فضای بسته هستید، حتما تهویه رو انجام بدید چون امکان انفجار وجود داره

 89. میترا می‌گوید:

  با سلام
  من یه قاب عکس چوبی دارم که میخام رنگش کنم ۸۰درصد قاب رنگ داره ۲۰درصدش رنگ نداره چطور میتونم با قلمو رنگش کنم که همه اش یکدست بشه الان رنگش طلائیه. و نیاز به بتونه هم نداره سطحش صاف است

 90. مجید می‌گوید:

  سلام
  من یه در چوبی دارم که میخوام سیلر وکیلر کنم و رنگ نهایی هم رنگ خود چوب بشه لطف میکنید راهنمایی کنید ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مجید عزیز
   همین آموزش رو کامل مطالعه و اجرا کنید، بدون اجرای آستری و همرنگی…

 91. سینا می‌گوید:

  سلام
  من چند متر چوب ترمو وود رو رنگ زدم امروز صبح
  و الان روی رنگ کیلر پلی اورتان زدم
  قسمتی که کیلر زدم سفید شده
  بنظرتون مشکل از چیه؟
  ایا حتما بایداز سیلر قبلش استفاده میکردم ؟یا بخاطر خشک نشدن رنگ چوبه؟؟
  مرسی

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سینا عزیز
   ابتدا روی چوب چه رنگی اجرا کردید؟
   احتمالا کیلر پلی اورتان با رنگ زیرین سازگاری نداشت و باعث سوختن و کدر شدن رنگ شد.
   دقیقا خشک نشدن رنگ دست اول هم میتونه دلیل این مشکل باشه، باید ۷۲ ساعت زمان بدید تا رنگ به سختی نهایی برسه و مشکل ایجاد نشه…

 92. روح الله می‌گوید:

  سلام محضر اساتید محترم
  اگر بعد از اجرای شاپان ، سیلر کاری نکنم و رنگ روغنی قهوه ای روی شاپان اجرا کنم و بعد نیم پلی استر بزنن ، نتیجه خوب خواهد شد ؟
  یعنی رنگ روغن روی شاپان چسبندگی خواهد داشت و به قول معروف روی کار میشینه یا نه ؟
  ممنونم از راهنمایی های همیشگی شما

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام روح الله عزیز
   خیر این کار درست نیست.
   اول اینکه مقداری از شاپان پاک میشه
   بعد، سطح کار صاف و شیشه ای نخواهد شد و همیشه پرز خواهد داشت.
   شاید رنگ روغنی چسبندگی داشته باشه؛ اما رنگ فوری چسبندگی ندارد.

  • محمدرضا می‌گوید:

   سلام میشه مراحل رنگ آمیزی روی چوب خام توضیح بدید منظورم رنگ روغنی اسپری هستش . زیرکار به چه طریقی باید آماده بشه . ضمنا آماتور هستم کارم این نیست

   • آیچوب می‌گوید:

    سلام محمد رضا عزیز
    همین آموزش رو مطالعه کنید.
    در پایان رنگ روغنی رو اسپری کنید.
    اگر با اصطلاحات آشنا نیستید، به پیشنهاد هایی که در داخل مطلب وجود داره مراجعه کنید.

    • محمدرضا می‌گوید:

     سلام ممنون ازپاسخ منظورتون از مطالعه همین آموزش مراحل سیلر و کلیر کاری بدون زدن شاپان به چوب هستش .؟ یعنی بتونه کاری یا آستر نکنم ؟ منظورم رنگ روغنی زرد یا قرمزروی چوب بود . مراحل کار تیتروارم بگیدکافیه . ممنونم ازشما

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام
     خواهش می کنم
     مراحل مثل همین آموزش هست، بدون استفاده از شاپان یا جوهر… به عبارتی شما فقط شاپان رو اجرا نمی کنید و مابقی رو باید انجام بدید.

     سنباده
     بتونه
     سنباده
     سیلر
     سنباده
     سیلر
     سنباده
     رنگ روغنی زرد یا قرمز

 93. hajimmad می‌گوید:

  سلام
  درروستای ما سقف چوبی است اجرای سیلر وکیلر ایامانع لانه گزینی عنکبوت وحشرات میشود

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   اگر دو طرف چوب رو پوشش بدید، نفوذ حشرات رو سخت خواهد کرد.
   البته لمبه چوب کاج گزینه خوبی هست. حشرات علاقه ای به این چوب ندارند.

 94. رسول می‌گوید:

  سلام ، آیا میشه به جای بتونه مل و سرش از بتونه امرولیک استفاده کرد ؟؟؟؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رسول عزیز
   ما حتی چندین بار از بتونه کناف هم استفاده کردیم!
   اطلاعی از بتونه اکرلیک ندارم؛ اما بهترین گزینه برای این سبک رنگ کاری بتونه مل و سیریش است.

 95. حمید می‌گوید:

  سلام
  آیا میشه بعد از دو دست سیلر زدن از روغن های گیاهی مثل ازمو استفاده بکنیم برای ظروف

 96. ارش می‌گوید:

  سلام من یک سال که از سرویس مبلمانم استفاده میکنم و رنگ شیری هست
  اما مشکلی که الان پیش اومده وقتی به چوب دست میزنی حالت چسبندگی داره
  علت این چسبندگی چیست و چطور میشه این مشکل حل کرد؟ به قول خود
  فروشنده چوب راش هستش، تورو خدا راهنمایی کنید چون خیلی کلافه شدم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام آرش عزیز
   مشکل از چوب نیست.مشکل از رنگ چوب هست. احتمالا به دلیل کمبود هاردنر بوده یا فاسد بودن رنگ و چندین دلیل دیگه
   از یک رنگ کار حرفه ای چوب درخواست کنید تا کار رو از نزدیک ببینه و احتمالا رنگ رو دوباره روی کار اجرا کنه.
   یک مقدار هزینه بیشتری بابت رنگ دوباره باید پرداخت کنید.

 97. مهران می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید من یک کمد از جنس ام دی اف خام درست کردم میخواستم راهنماییم کنیدچجوری باید رنگش کنم

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما مهران عزیز

   برای اجرای رنگ پوششی می تونید از مراحل زیر استفاده کنید.
   سنباده کاری
   بتونه مل و سیریش
   سنباده
   سیلر
   سنباده
   بتونه فوری
   رنگ فوری
   رنگ پایانی (نیم پلی استر یا کیلر خودرویی)

   برای اجرای این کار به پیستوله و کمپرسور هوا نیاز خواهید داشت.

   کیلر خودرویی قوی تر و مقاوم تر هست. اگر خوب اجرا کنید، حتی براق تر از نیم پلی استر براق هم میشه
   مارک گروه رنگ سازی خوش گزینه خوبی هست.
   کیلر خودرویی رنگ رو زرد نمی کنه اما نیم پلی استر کمی کار رو زرد میکنه (مخصوصا در رنگ های سفید)

   همچنین در پایان پیشنهاد می کنم مطلب زیر رو مطالعه کنید:

   آموزش رنگ کاری کمد با رنگ پوششی و موج نما

 98. مهدیms می‌گوید:

  باسلام و تشکر از مطالب ارزشمندتون
  استاد ارجمند, ما یه ویترین چوبی داریم که رنگ فندقی براق
  روش زدن,میخواستم بدونم راه ساده ای هست که اینو بدون
  تغییر رنگ کلی, ماتش بکنیم؟
  ممنونم ازتون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مهدی عزیز
   شاید بتونید روی کار رو نرم سنباده کاری کنید (مثلا ۴۰۰ کارکرده)
   بعد روی کار یک دست نازک کیلر یا نیم پلی استر مات بپاشید.
   البته هنوز این کار رو انجام ندادم و در حد یک ایده هست. شاید اگر زیاد روی کار کیلر اجرا کنید، باعث سختن رنگ زیری بشه و یه جورایی از این دست کار ها راه رفتن روی لبه تیغ هست.

 99. رسول می‌گوید:

  سلام آیا میشه اول بتونه فوری زد و بعد سیلر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رسول عزیز
   ابتدا سیلر اجرا کنید، اصولی هست و مانع از جذب مواد به چوب خواهد شد.

   • رسول می‌گوید:

    سلام و ممنون از راهنمایی شما
    یک سوال دیگه
    آیا میشه روی ام دی اف روکش دار رنگ کرد ؟ و اگر شدنی هست مراحل آن رو هم بگین . ممنون .

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام
     خیر.با توجه به جنس روکش های لمینیت روی ام دی اف روکش دار امکان رنگ آن نیست.

 100. رضا می‌گوید:

  سلام من درب چوبی معمولی را لرزون زدم بعد بتونه همرنگی
  بعد سمباده کاری بعد شاپان کاری کردم وسیلر زدم
  اما جای بتونه هامشخص هست چکار کنم

 101. Saeede می‌گوید:

  سلام مرسی از کمک هاتون فقط یه سوال دیگه اینکه با قلمو این کار نمیشه؟اگه نمیشه راه دیگه ای نیست که با قلمو رنگ کنم ؟مرسی

 102. م،ا می‌گوید:

  سلام وقت بخیر…رنگ عسلی برای پایه میز چجوری ساخته میشه؟ چوب روسی هست ی لایه هم جلا خورده، میشه عسلی بشه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   اگر روی چوب روسی سیلر و کیلر (بدون شاپان و جوهر) اجرا کنید، به رنگ عسلی دست پیدا خواهید کرد.

 103. Saeede می‌گوید:

  سلام من یه میز قهوه ای دارم که الان روشو خوب سمباده زدم می خوام طوسی رنگش کنم می خواستم بدونم نمیشه فقط رنگ نیم ولی استر بزنم یا باید تمام مراحل رو برم؟واینکه باید شاپان هم بزنم یا نه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   درود بر شما
   لطفا بفرمایید در نظر دارید موج نما باشه یا اینکه پوششی؟

   • Saeede می‌گوید:

    سلام می خوام پوششی باشه

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام
     برای اجرای رنگ پوششی می تونید از مراحل زیر استفاده کنید.
     سنباده کاری
     بتونه مل و سیریش
     سنباده کری
     سیلر
     سنباده
     بتونه فوری
     رنگ طوسی فوری
     (رنگ پایانی)

     برای اجرای این کار به پیستوله و کمپرسور هوا نیاز خواهید داشت.

 104. حمیدرضا می‌گوید:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  لطفا نظرتان را در باره استفاده از روغن بزرک و یا روغن جلا، با توجه به طبیعی بودن و مقرون به صرفه بون برای کارهای معمولی، بفرمایید.
  اساسا میتونیم از این دو روغن برای خود رنگ کردن چوب و ضدآب شدن، استفاده کنیم؟ و حلّال مناسبشون هم چی هست؟
  ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حمید رضا عزیز
   روغن بزرک گزینه خوبی هست؛ اما ماندگاری در تمیزی و شفافیت نداره… به عبارتی چند روز بعد از اجرا کثیف و چرک میشه که زیاد جالب نیست. البته روغن های گیاهی که به صورت صنعتی تولید میشن، این مشکلات رو ندارند.
   روغن جلا که اصلا طبیعی نیست و نمیشه با روغن گیاهی مقایسه کرد.
   روغن بزرک حلال نداره و مستقیم اجرا میشه
   روغن جلا حلالش ینزین و تینر روغنی هست… بنزین زودتر خشک میشه و تینر دیر خشک میشه و بوی زیادی داره…
   پیروز باشید.

   نوشته پیشنهادی:

   روغن جلا چوب چیست و چه کاربردی دارد؟

   • حمیدرضا می‌گوید:

    ممنون از پاسخگویی سریع و دقیقتون
    من برای امتحان؛ روی چوب روسی، بزرک رو زیر کار زدم و روی اون کیلر روغنی، خیلی نرم و شفاف شده و براق، اما نمیدونم اصولی هست یا نه و ماندگاریش چطوره
    بازم ممنون
    موفق و سلامت باشید

    • آیچوب می‌گوید:

     به شخصه یک بار این کار رو انجام دادم و مشکل خاصی ایجاد نشد، اما در شرایط خاصی انجام دادم. روغن کامل خشک شده بود و هیچ اثری از اون باقی نمونده بود. کار در فضای باز بود و زیاد دقت در اون مهم نبود. در نهایت به نتیجه دلخواه نرسیدم و این کار اشتباه بود.
     اگر کار در فضای داخل باشه، احتمالا ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

 105. محمد می‌گوید:

  سلام وقت بخیر طرز ساختن بتونه برا چوب روس همرنگ خودش دقیق باشه میشه توضیح کامل بدید ممنون

 106. محمود می‌گوید:

  سلام بعضی نقاط پولیستر کاری روی درب کنده شده اگر بخواهیم کل پولیستر کاری رو پاک کنیم راهش چیست

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمود عزیز
   درب رو با سنباده ۲۲۰ کارکرده سنباده کاری کنید و اگر عمق رنگ پریدگی زیاد نیست، روی کار یک دست نیم پلی استر اجرا کنید. البته اگر روی درب نیم پلی استر اجرا شده باشه…
   اگر تمام پلی استر باشه، راهی ندارید جز سنباده کاری کامل درب و رسیدن به چوب و اجرای رنگ دوباره…

 107. نوید می‌گوید:

  خیلی خیلی ممنون از پاسخگویی شما

  • فرشاد می‌گوید:

   سلام
   با سپاس از شما بخاطر مطالب خوبتون .درب و پنجره چوبی از ترکیب چوب روسی و راش ساختم .محل استفاده بین قسمت مسکونی و حیاط هستش . بخاطر مجاورت با اختلاف دمای محیط بیرون چه نوع رنگی با چه روش نقاشی پیشنهاد میکنید .

 108. نوید می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم
  در توضیحات مربوط به رنگ کاری چوب جایی ذکر نشده که در چه مرحله ای از کیلر استفاده شود.آیا کیلر و نیم پلی استر هر دو یک کار را انجام میدهند؟ در غیر اینصورت محبت کنید بفرمائید در چه مرحله ای کیلر مورد استفاده قرار میگیرد
  ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام نوید عزیز
   کیلر را می توانید بعد از سیلر دست دوم اجرا کنید (به عنوان رنگ پایانی) همچنین می توانید بعد از کیلر از نیم پلی استر هم استفاده کنید.

   • امین می‌گوید:

    باسلام خدمت اساتید ای چوب محترم
    بعد از پاشش سیلر روی کار به صورت حفره های ریز در میاد و کار رو از صیقل بودن در میاره ممکنه لطفا راهنماییم کنید مشکل کجاست
    ممنونم

  • ابی می‌گوید:

   دقیقا سوال بنده هم همین بود که شما پرسیدید مرسی

   • آیچوب می‌گوید:

    سلام ابی عزیز
    کیلر را می توانید بعد از سیلر دست دوم اجرا کنید (به عنوان رنگ پایانی) همچنین می توانید بعد از کیلر از نیم پلی استر هم استفاده کنید.

 109. ماندانا می‌گوید:

  باسلام، اگر بخواهیم برروی ام دی اف رنگ شده بدون سمباده کاری مجددا رنگ بزنیم، میشه لطفا راهنمایی نمایید از چه نوع رنگ هایی میتوان استفاده کرد؟
  باتشکر فراوان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ماندانا
   با سنباده کاری چسبندگی رنگ بیشتر میشه. رنگ خاصی در این مورد نمی شنایسم متاسفانه…

   • ارمین می‌گوید:

    سلام.من سطحی رو با کیلر فوری رنگ زدم اما سطح حالت سفید و ماتی پیدا کرده در حالی ک قبلا با کیلر کار میکردم سطح براق میشد.مار کیلر هم اشن هست.سطح رنگ امیزی شده هم کاملا خشک و تمیز بود.مشکل من چیه ک سطحم براق نیست؟تشکر از ایچوب

    • آیچوب می‌گوید:

     درود بر شما آرمین عزیز
     مات شدن رنگ میتونه چندین دلیل داشته باشه
     فشار باد خیلی زیاد هست
     از فیلتر استفاده نکردید و رطوبت کمپرسور هوا به رنگ راه پیدا کرد
     هوا بیش از اندازه سرد و مرطوب بود (دمای مناسب بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد)

     کدوم مورد مربوط به کار شماست؟

 110. حسين می‌گوید:

  سلام
  امکان انجام رنگ اکریلیک روى سطح چوبى سیلر خورده(با تینر فورى) وجود داره؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حسن عزیز
   رنگ های الکرلیک گستردگی بسیار زیادی دارند و برخی از این رنگ ها بعد از سیلر هم امکان اجرای هم دارند.

 111. مازیار می‌گوید:

  سلام استاد
  میخواستم ببینم میشه از سیلر بجای رزین اپوکسی استفاده کرد و عمق زیاد رو پوشش داد

 112. رضا می‌گوید:

  با سلام خدمت شما دوست عزیز. آیا بتونه فوری و سیلر فوری را می شود با فرچه زد؟ و آیا می شود بدون استفاده از تینر بتونه یا سیلر را روی کار زد؟ به دلیل اینکه بوی کمتری بدهد.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا عزیز
   هیچ کار نشد نداره، اما به کیفیت لازم دست نخواهید یافت. بهترین روش برای اجرای موادی اینچنینی، اسپری کردن آن هست.

   • رضا می‌گوید:

    سپاس. قسمت دوم سوالم را هم جواب بدید خیلی عالی می شه.((آیا می شود بدون استفاده از تینر بتونه یا سیلر را روی کار زد؟ به دلیل اینکه بوی کمتری بدهد.))

    • آیچوب می‌گوید:

     سلامت باشید رضا عزیز

     بله هر دو مورد رو باید با تینر حل کنید. البته برخی اساتید در قدیم سیلر رو بدون تینر روی چوب با کاردک اجرا می کردند.

 113. فرشاد می‌گوید:

  سلام
  برای هر متر مربع چوب لمه سقفی چند کیلو سیلر و چند کیلو کیلر لازم است که خریداری شود

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام فرشاد عزیز
   اینکه چند کیلو رنگ مصرف می کنید، بستگی به نوع چوب، تعداد دفعات پاشش، مقدار پاشش و مهارت استاد کار در اجرای رنگ با پیستوله دارد. می توان گفت در حال حاضر برای هر یک متر مربع، از سیلر تا کیلر، مترمربعی ۴۰ هزار تومان هزینه خواهید داشت.
   شاید بتوانید با یک کیلو سیلر و یک کیلو کیلر و ۸ لیتر تینر حدود ۱۰ تا ۱۵ مترمربع را پوشش دهید.

 114. Behzad می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  آیا میشود براق کننده های پایه آب (کیلر اکریلیک پایه آب) را روی سطحی که شاپان قهوه ای خورده اجرا کرد؟ با تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام بهزاد عزیز
   شاید شدنی باشه، اما پیوند درست بین شاپان و چوب و رنگ پایه آب برقرار نخواهد شد.

 115. دهقان می‌گوید:

  سلام و عرض ادب و تشکر از آموزشهای خوبتان،
  ما یک دکوری چوبی داریم که میخوام رنگش کنم آیا باید کل رنگ قبلی پاک بشه یا میتونم روی همون با پیستوله برقی رنگ بزنم؟ تشکر

 116. احمد می‌گوید:

  سلام استاد من یک کار نراد را سیلر و بعد نیم پلستر پاشیدم و حالا بعد از دو سه هفته وقتی روش اب می ریزه تعقیر رنگ میده وسفید میشه و بعد از چند ساعت وقتی اب خشک شذ به حالت اول برمیگرده . مرسی استاد گرامی

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام احمد عزیز
   نیم پلی استر به هیچ عنوان در برابر آب مقاومت نداره و نباید با آب تماس داشته باشه..
   این مشکل کاملا عادی هست.

   • کوروش می‌گوید:

    سلام. آیا کیلر در برابر آب مقاومت دارد. مثلا کیلر دوجزیی خودرو.

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام کوروش عزیز
     کیلر سلولوزی مخصوص چوب خیر…. ولی کیلر دوجزئی خودرویی در برابر رطوبت مقاومت بالایی داره…

 117. محمدرضا می‌گوید:

  سلام . وقتتون بخیر
  روش رنگ کردن روکش طبیعی چوب (راش) که ذوی ام دی اف خام اجرا شده هم به همین شکل هست؟
  نیاز به سنباده کاری داره روکش یا خیر؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد رضا عزیز
   بله، بدون شک نیاز به سنباده کاری هست.البته باید مراقب باشید که روکش در اثر سنباده کاری سنگین از بین نره….
   از همین روش سیلر و نیم پلی استر هم میتونید استفاده کنید تا به یک رنگ زیبا دست پیدا کنید.

  • Amirreza می‌گوید:

   سلام ممنون بابت اموزش مفیدتون.
   راسش من تمام امکانات نقاشی رو دارم فقط ایراد کارم اینجاس ک بتونه یا رنگ یا نیم پلی استری ک می پاشم روی کار شره میکنه. خاستم ببینم آیا مثلا پیستوله ای هست ک از شره جلوگیری کنه؟ یا اینکه باید اینقد کار خراب کنم تا یاد بگیرم؟؟؟

   • آیچوب می‌گوید:

    سلام امیر رضا عزیز
    مشکل شما در روش پاشش هست. باید در حجم کم و با سرعت باد مناسب و فاصله درست رنگ را اجرا کنید. تمرین، تمرین، تمرین…

    • علی می‌گوید:

     سلام. ببخشید این فشار باد کمپرسور را برای رنگ کاری( بتونه سیلر رنگ) روی چه درجه ای تنظیم کنیم؟ ممنون

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام.
     بین ۸ تا ۱۰ بار کفایت می کند. البته پیستوله به این مقدار فشار نیاز ندارد، شما می توانید با استفاده از پیچ تنظیم، فشار مورد نیاز پیستوله را تنظیم نمایید. به عنوان مثال با ۵ بار هم می توان رنگ را اجرا کرد.

 118. روح الله می‌گوید:

  باسلام و عرض ادب
  نیم پلی استر گرفتم . درب قوطی به نظرم خوب چفت نمیشه و فکر میکنم خشک بشه . اگر بریزم توی ظرف پلاستیکی تمیز مثل سطل ماست یا بطری های آب معدنی که دربش خوب بسته بشه خراب نمیشه ؟ توی ظرف شیشه ای هم میتونم این کار رو انجام بدم .
  اساتید محترم لطفاً راهنمایی بفرمائید . باتشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام روح الله عزیز
   ظرف شیشه ای گزینه بهتری هست. البته لطفا دور از نور و در جای خنک نگه دارید.

 119. علی فتح الله زاده می‌گوید:

  سلام.
  سیلر را با تینر ۱۰۰۰۰ هم می توان رقیق کرد که ارزان تر است. زمان خشک شدن در شرایط عادی نیم ساعت کافیست تا سنباده کاری (پوست زنی) برای پاشیدن سیلر دست دوم را آغاز کرد. ۸ ساعت بسیار طولانی است. تینر نمره بالاتر مثلا ۱۲۰۰۰ برای رقیق کردن پاشش مرحله نهایی کار بهتر است چون ناخالصی کمتری دارد و سرعت خشک شدن آن هم بالاتر است اما گران تر هم هست. موفق باشید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   شما با هر شرکت تولید کننده رنگی در ایران تماس بگیرید، مطمئنا به شما خواهند گفت که تینر ۱۵.۰۰۰ و در برخی موارد ۲۰.۰۰۰ استفاده شود. پس از نیم ساعت شاید سیلر به صورت سطحی خشک شود؛ اما بخار آن تا چند ساعت زمان نیاز دارد که آزاد شود. در غیر این صورت در دست دوم شاهد ایجاد بخار در رنگ خواهید بود.

   • علی فتح الله زاده می‌گوید:

    منظور شما از بخار در رنگ چیست؟‌آیا همان حباب است؟‌لطفا بیشتر توضیح بدهید. ممنون

    • آیچوب می‌گوید:

     تینر ترکیب شده با سیلر پس از اجرا روی چوب تمایل به تبخیر شدن دارد. همانطور که می دانید، تینر سلولوزی هواخشک نیست و پس از فعل و انفعالات شیمیایی تبخیر می شود. یکی از نکته هایی که باید رعایت کرد، زمان دهی مناسب برای تبخیر کامل است. اجرای دست دوم پس از مدت زمان کوتاهی موجب ایجاد کدری و بخار در سطح سیلر خواهد شد و گاز ها فرصت کافی برای خرج نخواهند شد. این فرصت کم در تبخیر شدن در نیم پلی استر به صورت حباب بروز خواهد کرد.
     اگر نیم پلی استر را هم ضخیم بپاشیم، در زمان تبخیر گاز ها امکان خروج ندارند و باعث بروز حباب خواهند شد.
     بنده به دلیل کمبود وقت در فصل تابستان شاید پس از یک ساعت هم دست دوم را اجرا کردم و این کار شدنی هست؛ اما بهتر است زمان دهیم تا سیلر کامل خشک شود.
     مثلا اگر غروب سیلر را اجرا کرده باشید، پس از حدود ۸ ساعت هم با ورود به کارگاه همچنان بوی سیلر و گاز منتشر شده در هوا خودنمایی می کند…
     سپاس از شما

 120. هادی می‌گوید:

  سلام
  میخواستم بدونم راهی هست تا از خوردن رنگ شاپان توسط چوب روسی جلو گیری کرد؟
  معمولا بعد از زدن شاپان چوب رنگ رو‌میخوره و‌ تغییر رنگ میده.
  اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام هادی گرامی

   این موضوع عادی هست. شاپان اوایل خوش رنگ اجرا می شود. در مرحله بعد کمی کدر می شود. پس از اجرای سیلر و نیم پلی استر همان زیبایی قبل را به دست می آورد.

  • محمدرضا می‌گوید:

   سلام ممنون ازشما
   میخواستم بدونم جوهررنگ چوب به چه طریقی باید استفاده کرد (مراحل کار) و سوال دوم جوهررنگ رزین اپوکسی قابل استفاده بروی چوب هستش یا فقط بروی پلاستیک ؟

   • آیچوب می‌گوید:

    درود بر شما محمد رضا
    جوهر رو می تونید با تینر 10.000 ترکیب کنید و با دستمال روی کار بکشید. البته باید بسیار مراقب باشید که کار دو رنگ نشه
    چند قطره جوهر در یک لیتر تینر فوری کفایت می کنه
    در مورد جوهر رزین اپوکسی اطلاعات چندانی ندارم متاسفانه.

 121. محمد می‌گوید:

  سلام خسته نباشید استاد.
  من یه صندلی گره چینی با چوب روسی ساختم، حالا میخام رنگش کنم و یه دست شاپان بهش زدم.
  ولی بعد متوجه شدم جاهایی که چسب چوب خورده رنگ برنمیداره.
  میشه راهنمایی کنید برا اون قسمتها چیکار کنم؟

 122. رضا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید.من میخواستم بدونم چجوری میشه چوب نراد قهوه ای رنگ را به رنگ سفید تغیر بدم ولی رگه های چوب برجسته باشه و دیده بشه

 123. امین می‌گوید:

  سلام خدمت استاد عزیز
  یک ست میز وصندلب نهار خوری که قبلا فکر کنم روغن جلا خورده
  میخوام به رنگ گردویی تبدیلش کنم باید رنگ قبلی رو پاک کنم یا میشه رو همین رنگ قبلی انجامش داد ؟
  ممنون از شما دوست عزیز

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی

   با توجه به اینکه روغن جلا اجرا شده، باید رنگ قبلی را پاک کنید تا راحت بتونید همرنگی یا رنگ پوششی فوری را اجرا کنید.

 124. امین می‌گوید:

  سلام خدمت استاد عزیز
  ممکنه من رو راهنمایی کنید برای ساخت همرنگی عسلی برای چوب راش
  با سپاس فراوان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین عزیز

   برای همین پرسش شما مطلبی منتشر نمودیم که مطمئنا پاسخ بسیاری از پریش های شما در آن وجود دارد.

   همرنگی چوب چیست و چگونه ساخته و اجرا می شود؟ + ویدئو

   • احمد می‌گوید:

    سلام خسته نباشی استاد . میخواستم کاری را که سیلر و بعد نیم پلیستر زدم و بعد چند روز که روش اب میریزه ان قسمت سفید و تعقییر رنگ میده مرسی

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام احمد عزیز
     این یک واکنش طبیعی هست که رنگ های سلولوزی مثل نیم پلی استر به چوب نشان میدهد و جای هیچ نگرانی نیست. البته پیشنهاد ما این هست که لیوان خیس را روی میز قرار ندهید. به مرور زمان این لکه ها بیشتر خواهد شد و حتی گاهی پاک نمی شود!

 125. محمد می‌گوید:

  سلام.
  ببخشید میتونم بعد از زدن شاپان و سپس سیلر کاری روی چوب از روغن جلا بجای نیم پلی استر بر روی سیلر استفاده کنم؟

 126. حمیدصفایی می‌گوید:

  برای رنگ کاری چوب روسی رنگ فوری بهتره یا رنگ روغنی؟
  برای ضدخش کردن رنگ از چه چیزی باید استفاده کرد؟

 127. نقاش تازه کار می‌گوید:

  با سلام خدمت آیچوبی های عزیز
  من ام دی اف خام که سی ان سی شده را ابتدا سمباده زدم و بعد رنگ پلی اورتان سفید با تینر ۱۲۰۰۰ با پیستوله پاشیدم که خب اونی که میخواستم نشد. الان دوباره روش سمباده زبر(۸۰) کشیدم که زبری هاش بره. حالا برای اینکه یه رنگ سفید براق داشته باشم چه رنگی باید استفاده کنم؟ میتونم از رنگ ماشینی استفاده کنم؟
  ممنون میشم اگه کامل راهنماییم کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   سنباده
   سیلر + سنباده
   بتونه فوری + سنباده
   رنگ ماشینی
   مراحل کار به این صورت هست.

 128. سهید می‌گوید:

  سلام ممنون از اطاعات خوب تون برا رنگ گردوی همرنگی چطور درس میشه

  بعد از سوختن پولی استر روی چوب باید چیکار،کنیم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی درمورد ساخت همرنگی در نوشته های پیشین مطلبی منتشر شد که آموزش ساخت همرنگی درج شده…

   آموزش ساخت همرنگی چوب

   بعد از سوختن نیم پلی استر، راهی ندارید جز سنباده کاری، و رنگ کاری دوباره…

 129. علی می‌گوید:

  سلام بر اساتید محترم
  یه درب ام دی اف رو رنگ زدم فقط مرحله آخر بعد از شاپان و موج
  مصنوعی بجای نیم پلی استر از وارنیش روغنی استفاده کردم
  الان مشتری میگه رنگ روشنتر بزن بخام از اول شروع کنم میشه
  رنگ فوری بزنم یا اول سیلر بزنم یا خدای ناکرده سمباده؟
  در ضمن رنگ آستریش تیره شده یعنی باید از اول رنگ بزنم با پاک
  کردن شاپان و تعویض رنگ شاپان مشکل حل نمیشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی عزیز
   حداق کاری که باید انجام بدید، پاک کردن وارنیش روغنی هست تا بتونید دوباره موج مصنوعی رو اجرا کنید. پس باید سنباده کاری انجام بدید که عملا رنگ زیرین هم پاک میشه…
   همچنین می تونید از رنگ بر استفاده کنید و رنگ رو پاک کنید.
   در کل روشن تر کردن رنگ از تیره کردنش سخت تره..

   • مهرداد می‌گوید:

    سلام
    عرض ادب وخسته نباشید

    من یه برش کالباسی ازچوب توسکار تهیه کردم میشه لطفا بهم بگید که چطور میتونم نقش هایا همون گره های طبیعیه روی خود چوب ظاهر کنم یااصطلاحا زنده کنم

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام مهرداد
     اگر نیاز به کف تراشی دارد انجام دهید
     سپس با سنباده در چند مرحله اقدام به پرداخت سطح نمایید.
     در نهایت می توانید سطح را توسط روغن های مخصوص چوب، پی اورتان یا پلی استر پوشش دهید.

 130. Roya می‌گوید:

  سلام خسته نباشید.من چند ساله یه در چوبی خریدم فقط اماده رنگ آمیزی هست لطفا راهنمایی میکنیم.

 131. reza می‌گوید:

  با سلام و عرض خسته نباشید،ممنون از سایت خوبتون
  بنده یک قنداق تفنگ ساختم،چوبش هم گردو،فعلا همون چوب عادی و هیچ کاری روش انجام نشده…لطفا منو راهنمایی کنین تا از چه روشی میتونم به رنگ و طرح واقعی چوب گردو برسم،که هم سطح زیبا داشته باشه و هم رنگ خوب

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا عزیز
   بهترین روش استفاده از روغن های گیاهی مخصوص چوب هست که می تونید به رنگ اصلی گردو دست پیدا کنید. در لینک زیر می تونید اطلاعات بیشتری از این نوع رنگ ها به دست آورید. برای پروژه شما (Pure) گزینه خوبی هست.

   معرفی روغن پوششی چوب مونوکوت بلژیک

 132. سارا می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر عذرمیخوام مزاحم شدم، بنده به میزان مساوی رنگ قهوه ای روشن و زرد رو با هم قاطی کردم تقریبا خردلی شده، اگه ممکنه راهنمایی کنید چه رنگی بهش اضافه کنم تا رنگ زرشکی یا رنگ عنابی یا رنگ آلبالویی بدست بیاد؟ ممنون

 133. شایان می‌گوید:

  سلام. من تو خونه پنج تا درب اتاق hdf دارم. می خوام رنگشون کنم. نمی دونم چطوری. لطفا راهنمایی کنید. البته با پارچه و قلمو. امیدوارم کمکم کنید.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام شایان عزیز
   با قلم مو نمی تونید به نتیجه دلخواه برسید. جز اینکه رنگ های دکوراتیو اجرا کنید. در حال حاضر آموزشی برای این سبک رنگ کاری نداریم.

 134. نيكوكياني می‌گوید:

  سلام وقتتون به خیر
  من کیلر رو باتینر سعی کردم حل کنم متاسفانه نه تنها حل نشد شبیه موم شد و در انتهای ظرف باقی موند!!! نمیدونم کجا اشتباه کردن

 135. محمد می‌گوید:

  سلام دوست عزیز من، آی چوب ، فقط میخاستم بگم دمت گرم خدائیش من اگه تو رو نداشتم چکار میکردم

 136. سامان می‌گوید:

  با سلام و تشکر از پاسخگویی سریع شما
  راستش این رنگها خیلی گرون هستند. انتخاب دیگه ای برام وجود نداره؟

 137. ازاد می‌گوید:

  باسلام.لطفا مراحل کامل برای اجرای رنگ طلایی روی مبل رابه صورت حرفه ایی توضیح دهید.ممنون

 138. سامان می‌گوید:

  با سلام
  اگر بخواهیم روی کارهای هنری مثل منبت اروپایی (intarsia) رنگ کنیم بهتره از چه رنگی استفاده کنیم؟ آیا امکان استفاده از رنگ های روغنی وجود داره؟ باید توجه کنیم که طیف رنگ های استفاده شده در این کارها بسیار متنوع هست.
  چه نوع رنگ یا رنگ هایی جوابگوی کار ماست؟
  با تشکر فراوان از آیچوب

 139. ata می‌گوید:

  ممنون ازراهنمایهایتان، بهترین رنگ برای تختەنردوشیوە کارباآن؟
  شکر گذار خواهم بود

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   خواهش می کنیم.
   معمولا از برای رنگ کاری تخته نرد از نیم پلی استر و تمام پلی استر استفاده میشه. همینطور می تونید از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در لینک زیر:
   http://bit.ly/2qlt0X0

 140. جواد می‌گوید:

  بسیار عالی. من هم امیدوارم به کمک راهنمایی های ارزنده شما کار خوبی بشه.
  باز هم سپاس فراوان از توجه و لطف شما.

 141. جواد می‌گوید:

  با سلام مجدد و سپاس از شما بابت پاسخگویی سریع و دقیق
  یک سوال دیگر:
  من روی درب چوبی مطابق بخش اول این آموزش از ترکیب شاپان قهوه ای و قرمز روغنی براق و بنزین برای آستری استفاده کرده ام. حالا اگر بخواهم صرفا برای براق شدن و تثبیت رنگ زده شده از روغن جلا و با قلم مو بجای سیلر و نیم پلی استر استفاده کنم، امکان پذیر هست یا خیر؟ آیا بازهم مشکل پاک شدن رنگ آستری بوجود می آید؟ آیا در نهایت کار من صاف و صیقلی می شود یا پرزدار خواهد بود؟
  سایت شما کامل ترین سایت آموزشی در خصوص صنایع چوب و رنگ است و از این بابت خدمت شما تبریک می گم و به همین خاطر مزاحم شما شده ام.
  ممنون از لطف شما.

  • آیچوب می‌گوید:

   شما لطف دارید دوست گرامی
   بله می تونید استفاده کنید. پرز روغن جلا پس از اجرا کمتر از نیم پلی استر هست؛ اما به خاطر اشباع نشدن چوب، بیشتر جذب چوب میشه و زیبایی حالت استاندارد رو نداره.
   سیلر هم چوب رو اشباع می کنه، هم پرز رو برجسته می کنه تا با سنباده از بین بره…
   امیدوارم بتونید سیلر رو هر طوری شده اجرا کنید…

 142. جواد می‌گوید:

  سلام و سپاس از شما بابت مطالب بسیار خوب و آموزنده تان
  ۲ سوال:
  ۱. آیا اجرای مرحله ۴ یعنی سیلرکاری بعد از آستری شاپان ضروری است یا می توان بعد از آستری مستقیما از نیم پلی استر استفاده کرد؟
  ۲. اگر بخواهیم سیلرکاری را با قلم مو و نه پیستوله انجام دهیم و مشکلی که در سیلرکاری بعد از آستری اشاره کردید (یعنی پاک شدن رنگ آستری) بوجود نیاید آیا راه دیگری غیر از استفاده از پیستوله هست.؟ آیا اگر آستری کاملا هم خشک شود باز موقع سیلرکاری پاک خواهد شد.
  ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جواد عزیز

   ۱. بله، حتما باید از سیلر استفاده کنید و ترجیحا اگر دو دست سیلر اجرا کنید، کیفیت کار به مراتب بالاتر خواهد بود. امکان اجرای نیم پلی استر بدون سیلر وجود دارد، اما روی کار پرز ایجاد خواهد شد. در واقع شما با سیلر پرز های رو از بین خواهید برد و چوب اشباع خواهد شد.
   ۲. در هر صورت اجرای سیلر با قلمو آستری را از بین خواهد برد. هر چه فشار قلمو بیشتر باشد، رنگ بیشتری پاک خواهد شد. شاید بتونید با اجرای آهسته سیلر، از خراب شدن رنگ آستری جلوگیری کنید.
   البته در دست دوم سیلر کاری، آستری پاک نخواهد شد.

   سپاس از همراهی شما دوست گرامی

 143. خشایار می‌گوید:

  واقعا تعجب میکنم که چقدر نگارنده مطالب این سایت کم اطلاع هستش در مورد حرفه ی نقاشی، دوستان دقت داشته باشید که سیلر بیشترین کاربردش بعد خشک کردن یا به اصطلاح سوزندان پرزهای چوب نقش به اصطلاح سیر کردن چوب رو ایفا میکنه به این صورت که شما بعد از اجرای نیم پلی استر نگران این نیستید که چوب لاک شما یا همان نیم پلی استر رو میخوره، شاید به چشم شما خورده باشه در بعضی از جاها کاری اجرا شده باشه و شما دیده باشید که کار بعضی جاهاش براق باشه بعضی جاهاش مات باشه و این فقط یک دلیل ذاره و اون هم اجرای کم و بد زدن سیلر هستش. پس در اجرای سیلر زیاد و سمباده زیاده حساس و دقت کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام خشایار
   بله.این از اصول اولیه رنگ هست.

   سیلر در مرحله چهارم و در چهار سطر آخر توضیح داده شده است.
   لطفا از سطر دو بعد را نیز بخوانید.

 144. رضا می‌گوید:

  “”اول اینکه باید قبل از سیلر کاری، خیلی خوب سطح چوب رو سنباده کاری کنید تا صیقلی باشه
  بعد سیلر + سنباده
  بعدی سیلر + سنباده
  در مرحله آخر هم کیلر
  نکته مهم اینه که سیلر رو از روی چوب پاک نکنید. سنباده باید خیلی نرم روی کار کشیده بشه. احتمال میدم خیلی سنباده می کشید و دوباره به چوب می رسید””

  درودی دوباره بر شما.
  سپاس از اینکه زود پاسخ دادید.
  پیش از سیلر زدن، چوب رو چنان سنباده زدم که مورچه روش بکسواد میکرد( هاهاها). دو دست سیلر و سنباده رو هم انجام دادم. سنباده هم به اندازه ای میزنم که زبری روی سیلر گرفته بشه. اون جوری نمیزنم که لایه ی سیلر بلند بشه از چوب. موندم که چرا این جوری میشه؟؟ بزرگواری کنین و راهنمایی کنین. قربان شما.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام و ارادت رضا عزیز
   کاملا درسته. مراحل . روش اجرا کاملا درسته
   شاید گرد رنگ روی کار میشینه و حالت زبری پیدا می کنه
   با پیستوله اجرا می کنید؟
   اگر کیلر تمیز هست و کارگاه تمیز هست و فیلتر هوا در خروجی کمپرسور نصب شده…، شاید طوری رنگ می پاشید که گرد رنگ روی کار می پاشه…
   رنگرو از پایین شروع کنید و در بالا تموم کنید….

 145. رضا می‌گوید:

  درود بر شما. نخست، میخواستم برای سایت خوبی که دارین ازتون سپاس گزاری کنم. چیزهای خوبی ازش یاد گرفتم.
  و اما پرسش بنده: چند تکه چوب روسی داشتم که با همین روشی که گفتین دو دست سیلر با پیستوله زدم. با سنباده ی پوستاب ۴۰۰ کار کرده، روی کار رو نرم کردم و رفتم برای کیلر پاشیدن. کیلر رو با پیستوله ی فیلتردار، پاشیدم اما روی کار زبر شد. اومدم با سنباده ی پوستاب ۴۰۰ نو نرمش کنم اما انگار خوب سنباده نمیخوره. کجای کار رو درست انجام ندادم؟؟ چیکار باید بکنم که رویه ی کار نرم و یکنواخت بشه؟؟
  قربان شما.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا عزیز
   سپاس از اینکه همراه ما هستید.
   اول اینکه باید قبل از سیلر کاری، خیلی خوب سطح چوب رو سنباده کاری کنید تا صیقلی باشه
   بعد سیلر + سنباده
   بعدی سیلر + سنباده
   در مرحله آخر هم کیلر

   نکته مهم اینه که سیلر رو از روی چوب پاک نکنید. سنباده باید خیلی نرم روی کار کشیده بشه. احتمال میدم خیلی سنباده می کشید و دوباره به چوب می رسید…

 146. علیرضا می‌گوید:

  سلام خسته نباسید عذرخواهی میکنم…اگربخوام یه صندلی که رنگ پولی استر روشن تقریبا عسلی رنگ خورده رو به رنگ قهوه ایی فندقی دربیارم باید چکارکنم؟؟؟

 147. محمد می‌گوید:

  سلام ، خسته نباشید،ممنون بابت مطالب مفیدتون
  آیا میتوان بعد از اتمام رنگ روغن روی چوب به عنوان پوشش نهایی از کیلر استفاده کرد؟ (قطعه رنگ شده در معرض مستقیم نور خورشید و باران می باشد)
  لطفا اگر گزینه گزینه بهتری هم هست بفرمایید. با تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد عزیز
   اجرای کیلر روی رنگ روغن، بدون شک رنگ روغن رو میسوزونه…

   اگر چوب رنگ شده هست از کیلر خودرویی استفاده کنید
   اگر چوب خام هست، از روغن گیاهی مخصوص چوب…
   پیروز باشید

 148. علی می‌گوید:

  سلام
  نیم پلی استری که با هاردنر قاطی شده رو تا چند مدت بعد میشه مصرف کرد

  • آیچوب می‌گوید:

   بهتره نهایت تا یک یا دو ساعت بعدش مصرف کنید. اما بعد از یک روز دیگه خاصیت خودش رو از دست می ده و کار بی کیفیت میشه…

 149. امیر می‌گوید:

  سلام
  من برای کار معرق خط نیاز دارم فقط یه عایقی روی کارم بزنم که بعد از گذشت زمان خورده نشه رطوبت خرابش نکنه (اصلا به تغییر رنگ چوب نیازی ندارم)
  اگه فقط دو دست سیلر بزنم و سنباده ۴۰۰ روش بکشم بعد از اون کیلر بزنم ( پلی استر یا نیم پلی استر رو نزنم) مشکلی نیست؟
  از “اسپری کیلر براق دوپلی کالر” استفاده کنم خوبه؟ شما چی پیشنهاد میدید؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام .
   ارزانترین راه ممکن سیلر و کیلر هست .
   برای کارهای گرانتر اما نیم پلیستر پیشنهاد میکنم .
   هیچ یک اما محافظت در برابر رطوبت بالا انجام نمی دهند.
   برای کارهای ارزان همان روشی که گفتید کفایت می کند.

 150. رضا می‌گوید:

  با عرض سلام ، رنگ صندلی زرد کم رنگ هستش می خوام رنگ قرمز بزنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا عزیز
   میتونید روی کار رو نرم سنباده کاری کنید، همرنگی فندقی یا قرمز بپاشید و در نهاید نیم پلی استر رو اجرا کنید.

 151. رضا می‌گوید:

  با عرض سلام وخسته نباشید ، ممنون از سایت خوبتون ، تعدادی صندلی دارم که رنگ روغن خورده ، می خوام رنگش تغییر بدم ، چه نوع رنگی بخوره بهتره؟ و اینکه حتما باید سمباده بخوره ؟

 152. سعید می‌گوید:

  سلام خسته نباشید مطالب سایتتون بسیار مفید بود.فقط من در حرفه آبکاری یا همون کروم کاری هستم و فقط باید چوب را زیرکارشو کاملا صاف و شیشه ای کنم تا روکارم آینه بشه ممنون میشم اگر من را راهنمایی کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سعید عزیز
   برای اشباع چوب و زیر کار درآورن ما از سیلر استفاده می کنیم و این بهترین گزینه هست. حالا باید تست کنید که آیا کروم روی سیلر جواب میده یا نه…
   لطفا نتیجه کار رو هم به ما اطلاع بدید.

 153. علی می‌گوید:

  تشکر که پاسخگو بودید
  ممنون که اطلاعاتتون رو در اختیار ما می‌گذارید

 154. علی می‌گوید:

  نه سیلر نزدم
  دوتا درپوش هاردنر ریختم توی پیستوله
  الان باید سنباده بزنم یا راه آسونتری هست

  • آیچوب می‌گوید:

   شما باید روی شاپان سیلر اجرا می کردید. چربی شاپان باعث میشه نیم پلی استر آزاد بشه…
   اگر مشکلی هست باید رنگ قبلی رو پاک کنید و رنگ جدید رو اجرا کنید.

 155. علی می‌گوید:

  سلام
  یه مشکل اورژانسی برام پیش اومده
  روی شاپان نیم پلی استر زدم الان با ناخن میکشم پوست پوست میشن نمی‌دونم شاپان خشک نشده بود یا آب قاطی نیم پلی استر شده بود چون هر دو مورد رو داشتم
  الان چکار کنم بخام سمباده بزنم از اول رنگ بزنم خیلی وقت میبره درب هستن باید بدم مشتری
  خیلی ممنون میشم پاسخ دهید
  تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی عزیز
   بعد از شاپان از سیلر استفاده کردید؟
   درصد ترکیب نیم پلی استر و هاردنر چقدر بود؟

 156. رضا می‌گوید:

  سلام استاد میشه بفرمایید که تفاوت وقتی که ما بعد از شاپان جلا بزنیم و یا بعد از شاپان طی مراحلی سلر و نیم پلی استر بزنیم چیه؟تفاوتش در چیه و از لحاظ قیمت تمام شده چقدر فرق دارن؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا گرامی
   تفاوت در کیفیت هست. اگر مراحل توضیح داده شده در این نوشته رو اجرا کنید، یک کار باکیفیت خواهید داشت؛ اما استفاده از روغن جلا بعد از شاپان ارزان تر هست و کیفیت کمتری داره…

 157. نیما می‌گوید:

  با سلام
  اگر روی چوب با روغن جلا رنگ شده باشد میتوان روی آن را بدون سنباده زدن رنگ زد؟

 158. Sajad می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من دارم یه کشتی تزیینی میسازم میخام بدنش رو بتونه کنم ایا قبل از بتونه باید از روغن زیر بتونه استفاده کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 159. ugdchni می‌گوید:

  سلام من دمیز تلویزیون از بازار خریدم رنگش سفیده می خوام استخونی رنگ کنم و طرحی داره روش اونو قهوه ای رنگ کنم با چه رنگی رنگ کنم

 160. علی می‌گوید:

  باسلام خدمت استادگرامی تشکرمیکنم ازمطالب فوق بسیارکاربردی واموزنده بودسپاسگزارم.سیاری

 161. حامد می‌گوید:

  سلام من چوبی رو بتونه زدم بتونه رنگش سفیده الان میتونم انو هم رنگ چوب کنم تشکر اگه زود جواب بدین خیلی گیرم

 162. امین می‌گوید:

  سلام بر استادان محترم من یه کار چوب رو رنگ طلایی زدم
  کار پشت و رو هست چطور هر دو سمت رو نیم پلی استر کنم ؟
  با سپاس فراوان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   یک طرف نیم پلی استر بپاشید.
   ۲۴ یا ۴۸ ساعت اجازه بدید کار خشک بشه.
   بعد طرف دیگه نیم پلی استر اجرا میشه.

 163. آرششش می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من یه سری تخته چوبی خام گرفتم که باهاشون باکس گل درست کردم
  میخوام در مقابل رطوبت مقاوم بشن و تعدادی از تخته ها هم رنگ کرم تیره بشن
  از چه محلولی برای ضد آب کردن چوبها استفاده کنم ؟
  اگر بخوام از همین روشی که اینجا آموزش دادین چوب رو رنگ کنم در کدول مرحله محلول ضد آب رو میتونم استفاده کنم ؟
  ضد رطوبت شدن چوب برام خیلی مهمه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام آرش
   شما می تونید با رنگ های معمول، چوب رو آبگریز کنید؛ اما ضد آب خیر…
   ساده ترین راه استفاده از روغن های گیاهی مخصوص چوب هست.
   البته آبگریز کردن باید در قسمت داخل و خارج باکس انجام بشه.
   در لینک زیر می تونید اطلاعات بیشتر کسب کنید:
   http://bit.ly/2qlt0X0

 164. milad می‌گوید:

  سلام…وقت بخیر!چطورمیتونم عضوسایتتون بشم؟؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام میلاد عزیز
   در سایت سیستم عضویت نداریم و تمامی مطالب سایت رایگان هست.

 165. روح الله می‌گوید:

  سلام محضر اساتید گرامی
  آیا نیم پلی استر رنگ بندی داره ؟ یا اینکه اگر رنگ خاصی رو بخوام باید با ترکیب جوهر با نیم پلی استر بدست بیارم ؟
  ممنون از راهنمایی شما .

 166. افشین می‌گوید:

  سلام،خسته نباشید،ببخشید من دوباره مزاحم شدم،میخواستم بدونم میتونم سیلر رو یک دست روی جوهر چوب بزنم،هم واسه جلاش هم یکم درخشندگیش،هم اینکه کاری میکنه جوهر به دستمال خیسی که روش کشیده میشه رنگ نده،کلا کار محافظ و انجام بده،کیلرم نمیخوام بزنم‌چون خیلی براقه و پوشش سیلر و نداره،میتونم؟و آیا شما پیشنهاده بهتر و مقرون به صرفه تر دارین؟در حال حاضر سیلر دارم،ولی کیلر یا هر چی که شما بگین و باید تهیه کنم؟
  ممنون بابت راهنماییاتون????????????????

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام افشین عزیز
   سیلر برای محافظت از پس دادن رنگ مناسب هست و میتونید رنگ رو تثبیت کنید، اما باغث میشه روی کار پرز ایجاد بشه که باید سنباده کاری کنید و در مرحله بعد کیلر اجرا کنید.
   همچنین اگر سیلر رو با قلمو اجرا کنید، ممکنه رنگ جوهر به هم بریزه و روی کار خط ایجاد بشه.

 167. دهستانی می‌گوید:

  سلام وقت بخیرمی‌ خواستم بدونم میشه یه‌ مقدار رنگ روغن داخل روغن جلا بریزیم وبه چوب خام بزنیم واینکه‌ چطور میتونیم‌زردی نیم پلی استر روبگیریم‌ سپاسگزارم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جناب لهستانی
   بله
   می تونید رنگ های روغنی رو با هم ترکیب کنید و اجرا کنید. اما اگر روغن جلا رو جداگانه اجرا کنید، به مراتب بهتر هست و با کیفیت تر
   زردی نیم پلی استر رو بعد از اجرا نمی تونید بگیرید..باید رنگ رو پاک کنید و از نو نیم پلی استر سفید یا رنگ پلی اورتان اجرا کنید.

 168. سید می‌گوید:

  سلام من پوسته ز چوب خریدم برای دکور مغازه همچنین میز چوبی به من گفتن برای جلوگیری از موریانه سیلر و کیلر استفاده کنم اما حس میکنم این کار را باید به نقاش سپرد میشه راهنمایی کنید ممنونم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سید
   بله درسته، با سیلر و کیلر می تونید مقاومت چوب رو بالاتر ببرید. البته روی پوسته درخت دیگه نمیشه سنباده کاری کرد. چون بعد از سیلر باید سنباده کاری کنید و کیلر رو اجرا کنید. اگر دوست دارید پوسته کمی ربراق تر بشه، می تونید روی کار روغن جلا خودرویی بپاشید یا با قلمو اجرا کنید.
   همچین می تونید یک دست سیلر اجرا کنید و بعد از خشک شدن یک دست کیلر اجرا کنید.
   با توجه به اینکه کار صاف و یکدست نیست، از قلمو استفاده کنید و نیازی به پیستوله نیست.
   موفق باشید

 169. امیر می‌گوید:

  سلام
  برای اینکه سطح چوب کاملا صاف شه سنباده چه شماره ای مناسبه؟
  یه سوال دیگه ، من میخوام ذرات سطح چوب تو محیط منتشر نشه و بوی چوب نیاد و از طرفی میخوام سطح کار براق نشه و رنگ خود چوب حفظ بشه
  چی باید بهش بزنم؟

 170. حیدری می‌گوید:

  سلام ،وقت بخیر،من یک آینه فندقی رنگ دارم که رنگش رو پاک کردم می خوام با رنگ اکرولیک رنگش کنم می خواستم بدونم رنگ آکرولیک هم نیاز به آستر داره ؟و اینکه اگه به آستر نیاز هست چی باید بزنم؟برای براق شدن پایان کار چی استفاده کنم؟

 171. سامان می‌گوید:

  سلامی دوباره
  نخست بسیار سپاسگزارم که به سئوال پیشینم پاسخ دادید . سئوال دیگر دارم اینکه سه صندلی نهارخوری دارم که قدیمی است ورنگهای اسکلت اش جا به جا پریده وجائی هم نقطه ای از چوب . رنگ قهوه ای است . چطور میتوانم خودم لکه گیری کنم ؟ و در دنباله سئوال پیش برای رنگ آمیزی تختی که سفارش ساخت داده ام آیا باید تنها درخواست رنگ (دلخواه و مات یا براقی) را داشته باشم و کافی است وعمل سیلر یا نیم سیلرخودجزئی از کار است ؟ونیازی به سفاش من نیست ؟ تفاوت سیلر و نیم سیلر در نتیجه کار چیست .

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   خواهش می کنم سامان عزیز
   شما ابزار رنگ کاری در اختبار دارید؟ مثلا کمپرسور هوا و پیستوله؟! روشاصولی اینه که روی کار همرنگی بپاشید و رنگ پایانی رو اجرا کنید. همچنین باید بدونید رنگ پایانی اجرا شده روی صندلی چی هست؟ فوری یا روغنی؟!
   سوال دوم
   معمولا اساتید رنگکاری خودشون پیشنهاد می دن.؛ اما بهتره نیم پلی استر اجرا کنید. مات و براق بودنش به سلیقه شماست.
   سوال سوم:
   کیلر و نیم پلی استر
   کیلر پوشش کمتری نسبت به نیم پلی استر داره و کمی ارزون تره.

 172. سامان می‌گوید:

  سلام و باعرض ادب
  من سفارش ساخت یک تخت باغی داده ام ( البته برای استفاده در داخل خانه ). بارنگ فندقی سازنده گفته رنگ شاپان خوب و کافی است . و قرار همین شد . حال با توجه به نظر تخصصی شما تا فرصت هست ( تا سه روز آینده)نوع رنگ کاری را تغیر دهم ؟ و به چه نوعی سیلر یا کیلر یا نیم سیلر یا فرقی ندارد ؟ لطفا تا وقت تغیر دارم پاسخ بفرمائید .

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سامان عزیز
   شاپان به تنهایی کافی نیست در پایان به شما رنگ مرده و بی روح تحویل خواهد شد. اما اگر روی همین شاپان آموزش بالا رو اجرا کنید، رنگ زیبا خواهید داشت و همچنین عمر سازه به مراتب بالاتر خواهد رفت.

 173. علیرضا می‌گوید:

  سلام من میخواستم سقف خونه رو از داخل ک چوب خام هست سیلر بزنم مشگلی ک نداره

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی رضا
   مشکلی نداره اما سیلر به تنهایی مناسب نیست و باید مراحل کار رو کامل انجام بدید.
   یا اینکه روغن جلا اجرا کنید.

   • محمدرضا می‌گوید:

    باسلام و خسته نباشید ،من یکدست مبل استیل خریدم ولی کیفیت رنگش خیلی بد شده ،و با نمونه ای که تو نمایشگاه دیدم فرق میکنه،میخواستم ببینم میشه بجای نیم پلی استر فقط کیلر خالی پاشید و چطوری میشه تشخیص داد که این مبل نیم پلی استر نخورده…؟
    باسپاس فراوان…

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام محمد رضا عزیز
     سلامت باشید
     باید کار رو از نزدیک دید و واقعا نمیشه همینطوری نظر داد
     معمولا نیم پلی استر لایه ضخیم تری نسبت به کیلر داره و همینطور تمام پلی استر لایه ضخیم ترین نسبت به نیم پلی استر داره.
     نیاز به تجربه داره

 174. جواد می‌گوید:

  سلام
  ممنون از سایت عالیتون
  من یه میز ناهارخوری ۶ نفره رو که طرح چوب بود رنگ شاپان زدم
  اما بعد از گذشت ۱ ماه حالت چسبندگی داره
  و اگر با دست خیس یا نمدار صندلی رو لمس کنم رنگش میچسبه به دست
  میشه راهنماییم کنید که بعد از شاپان چه چیزی باید بزنم که این مشکل پیش نیاد؟
  ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام جواد گرامی
   باید همین مراحلی که در آموزش موجود در این صفحه می بینید رو مطالعه کنید و انجام بدید.
   شاپان به تنهایی کافی نیست و همچنین اینکه اصولی نیست.

 175. متین می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر،ببخشید من یه ناهار خوری دارم رنگش فندقی روشنه من میخوام رنگشو تیره کنم آیا میتونم روش سنباده بزنم و بعد شاپان کاریش کنم و بعد روش جون پیستوله ندارم از اسپری کیلر استفاده کنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام متین
   بعد از سنباده کاری نرم، باید همرنگی بپاشید تا رنگ تیره تر بشه و برای ثبات رنگ نیم پلی استر بپاشید.
   فکر نمی کنم اسپری کیلر گزینه مناسبی باشه…

 176. مسعود می‌گوید:

  سلام .من مرحله سمباده و شاپان کاری رو انجام دادم .العان میخوام سیلر بزنم و شاپان من کمی تیره تر است .آیا با قلمو سیلر بزنم کمی رنگ نهایی روشنتر میشود

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مسعود
   اول اینکه می تونید با سنباده کاری کمی رنگ شاپان رو روشن تر کنید.
   اگر سیلر رو با قلمو اجرا کنید، شاپان روشن تر میشه… البته ممکنه خط قلمو هم بمونه…
   نیم پلی استر بعد از سیلر نمی تونه رنگ شاپان رو روشن کنه.
   همچننی رنگ اصلی شاپان در ۵ ثانیه اول مشخص هست و پس از گذشت چند دقیقه تیره میشه، پس نگران نباشید. بعد از سیلر و نیم پلی استر رنگ شاپان به حالت اول برمیگرده.

 177. ندا می‌گوید:

  سلام …خسته نباشید… چطور میتونم سطح میز چوبی رو که با پلی استر پوشش داده شده در برابر آسیب هایی که باعث از بین رفتن جلای لایه پلی استر میشه، محافظت کنم (بدون گذاشتن شیشه)…

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   سلامت باشید.
   در حال حاضر راهی به ذهنم نمیرسه. پوشش های نایلونی هم هست که ممکنه در دراز مدت به رنگ آسیب برسونه.

 178. ادل می‌گوید:

  سلام.
  بنده سطحی رو با روشی ک فرمودید شاپان زدم اما برای سیلر زدن مشکل دارم.چون پیستوله ندارم.از چه رنگ ی بجای سیلر میشه استفاده که شاپان رو خراب نکنه و با فرچه اعمال بشه؟ مثلا رنگی باشه ک با تینر روغنی یا اب مخلور بشه..تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام ادل عزیز
   بهترین روش استفاده از پیستوله هست. ایکاش پیستوله داشتید.
   لطفا بفرمایید چه سازه ای رو قرار رنگ کنید تا بتونم بهتر کمکتون کنم.

   • عادل می‌گوید:

    سلام و تشکر مجدد.بسیار ممنونم که پاسخ فرمودید..
    من چند تیر چوبی بزرگ رو.برای نمای چوبی با فرچه و سمباده زبر اماده کردم. و با راهنمایی های خوبتون شاپان زدم و اینقدر کار تمیز و زیبایی شده بطوری ک ترک هاش ک با شاپان هم پر شده. حالت طبیعی به چوب داده و شبیه چوب گردو طبیعی شده.و در مرحله بعد مقدار از کارو سیلر زدم اما مشکل برداشته شدن رنگ توسط قلمو هست. ضمن اینکه بعد از خشک شدن شاپان دیدم که کار شکل طبیعی تری. داره که با سیلر زدن. یا روغن زدن این طبیعی بودن از بین میره و اگه چیزی باشه فقط محافظت کنه از سطح چوب براق میشه و این از طبیعی بودن چوب کم میکنه و اگه چیزی باشه مثل واکس ک فقط کمی چرب و برجستش کنه خوبه.سپاس از راهنماییتون

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام عادل عزیز
     خواهش می کنم.
     اگر با قلمو سیلر رو اجرا کنید، همین مشکل پیش میاد. راهش اینه سیلر رو با پیستوله اجرا کنید تا اینطوری نشه.
     الان که سیلر رو اجرا کردید، نمیشه روغن طبیعی اجرا کنید.
     باید کار رو سنباده کاری کنید و نیم پلی استر یا کیلر اجرا کنید.

 179. زهرا می‌گوید:

  سلام.ببخشید میشه چوب نئوپان ساده رو رنگ‌زد خراب نمیشه؟

 180. مجتبی می‌گوید:

  سلام با تشکر از سایت بسیار خوبتون.
  من چند تکه چوب کوچک دارم که میخواهم ان را رنگ روغنی بزنم و بعدضد اب کنم چون کاملا در داخل اب قرار میگیرد.ممنون میشم بفرمایید که چه کاری باید انجام دهم.متشکرم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مجتبی عزیز
   داستان ضد آب کردن چوب خیلی پیچیدست. شما با رنگ های موجود می تونید سازه یا هر قطعه چوبی را آب گریز کنید. تاکید می کنم (آب گریز!) روغن های گیاهی مخصوص چوب فعلا گزینه خوبی برای کار شما هستند. البته باید جزئیات بیشتری مطرح بشه تا به نتیجه درست رسید.

 181. معین می‌گوید:

  سلام ممنون از اموزش های شما استاد
  به عنوان یه نقاش مبتدی برای اینکه یه سطح کار براق داشته باشم ممنون میشم منو راهنمایی کنید. من دو نکته رو متوجه نشدم .اول اینکه بعد از بتونه وقبل از اولین رنگ باید سیلر بزنیم .حالا این سیلر رو سنباده بزنیم بعد رنگ بزنیم یا وقتی که سیلر رو سنباده زدیم دوباره یه دست دیگه سیلر بزنیم و بعد رنگو بزنیم. و دوم اینکه اگه بخواهیم که اخرین پوشش کار کیلر براق باشه باید زیرش یه لایه سیلر بزنیم یا کیلر رو مستقیما روی رنگ بزنیم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام معین عزیز
   لطفا این مراحل رو به ترتیب انجام بدید.
   سنباده کاری
   بتونه
   آستری (شاپان)
   سیلر
   سنباده پوست
   سیلر
   سنباده پوست
   کیلر یا نیم پلی استر

 182. سینا می‌گوید:

  سلام میخوام سطح صافی که سی ان سی شده رو رنگ کنم و رنگ داخل شیارها با رنگ روی کار متفاوت باشه دقیق بهتون بگم که میخوام رویه ضد سرقت رنگ کنم میتونم بپرسم که چه کار هایی باید انجام بدم؟

 183. محمدخان می‌گوید:

  سلام میخواستم بدونم روی پلی استر سفید که چند تا از شیار هاش هم طلایی پاشیدم کیلر دوقلوی ماشین بپاشم واسه ماندگاری رنگ طلایی و عدم زرد شدن سفید بعد از یه مدت. مشکلی واسه رنگ زیر بوجود نمیاد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام محمد خان
   متاسفانه نمیدونم تاثیر کیلردوقلو روی نیم پلی استر به چه صورت هست.

 184. سعید .ک می‌گوید:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدی که مطرح می کنید . من یک تخته نرد دارم که رنگ آن در بعضی قسمتها از بین رفته و در جاهایی نیاز به بتونه کاری داره من با پنبه به سطح آن روغن جلا زدم که نتیجه ی خوبی نداشت . حالل اگر امکان داره راهنمایی کنید که جکار باید بکنم . متشکرم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سعید
   الان دیگه کار شما چند رنگ شده.
   باید رنگ ها رو کامل از بین ببرید و با استفاده از روش نیم پلی استر یا روغن های گیاهی یا لاک و الکل تخته نرد رو رنگ کنید…
   آموزش همه این روش ها در سایت هست و فقط کافیه در آیچوب سرچ کنید.

 185. سجاد می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید برای رنگ کردن یک کشتی تزئینی از چه نوع رنگی باید چه مراحلی رو طی کرد و از چه موادی استفاده کرد؟ممنون از لطفتون

 186. روح الله می‌گوید:

  سلام محضر اساتید گرامی
  سوال دارم اینکه میخوام کف حیاط رو در منطقه بارانی با الوار چوب های طبیعی با سیمان کفپوش کنم‌ . دقیقا مثل موزاییک کاری ولی به جای موزاییک از چوب ها استفاده کنم. لطفا بفرمایید از چه ماده ای برای مقاوم شدن چوب ها استفاده کنم که هم قیمت مناسبی داشته باشه و هم دوام . ممنون از لطف شما

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   شما می تونید از پوشش های مخصوص این فضا استفاده کنید.لطفا بر روی لینک زیر کلیک کنید.
   http://bit.ly/2qlt0X0

  • روح الله می‌گوید:

   سلام مجدد و عرض ادب
   استاد گرامی رنگ های مونوکوت خیلی عالی هستن ولی هزینه اش واسه من زیاده‌ . از روغن جلا یا برزک میتونم استفاده کنم ؟
   ممنون از حوصله شما

   • آیچوب می‌گوید:

    سلام روح االه عزیز
    ابتدا پیشنهاد می کنم در مورد هزینه رنگ این مقاله رو مطالعه کنید.
    https://ichoob.ir/%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87-%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b1%d9%86%da%af%e2%80%8c/

    روغن بزرگ گزینه خوبی هست اما متاسفانه راحت خاک جذب می کنه و همیشه مقداری چربی داره!!! برای کف زمین مناسب نیست و زود کثیف و خاکی میشه. در کل خاک رو خیلی راحت جذب می کنه.
    برای اجرای روغن جلا ابندا باید زیر کار رو سیلر کاری کنید و کلا روغن جلا مناسب این فضا نیست.

 187. علی کسرایی می‌گوید:

  سلام و عرض ادب.سایت نابی دارید و بنده برای سلامتیتون دعا می کنم.سوالی داشتم.
  بنده سازساز هستم.ما معمولا از لاک الکل استفاده می کنیم.سوالم اینجاست که
  میخام از کیلر برای براق شدن استفاده کنم ولی یقینا بدون سیلر هنوز زیر کار خلل و فرج
  دارد.می خواستم بدونم که لاک الکل را با کیلر میشه استفاده کرد.یعنی بعدداز
  زدن یکی دو دست اول لاک الکل و سمباده بمتظور پر شدن خلل و فرج ،
  اگر صرفا برای براق سازی ، با توجه به اینکه الان زیر کار ، صاف است ، اشکالی نداره
  از کیلر استفاده کنم.قدردان میشم پاسخ بدید.در ضمن بنده سه تار میسازم.یا حق

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   سپاس از لطف شما
   اگر اشتباه نکنم، رنگ های سلولوزی یا روغنی تاثیر بد بر روی صدای تار خواهند داشت. به همین دلیله که اساتید سازنده ساز، از لاک الکل استفاده می کنند.
   در مورد واکنش کیلر روی لاک الک هم اطلاعاتی ندارم.

 188. مینا می‌گوید:

  سلام.من وقتی مرحله پایانی رو زدم و پلی استر زدم هر سطحی که کذاشتمش به خودش چسبوند و زیر کار خیلی کثیف شد .نمیدونم چه سطحی باید قرار بدم که هم شره نکنه یک جا جمع نشه هم خشک بشه.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مینا
   شما نیم پلی استر رو روی چه سطحی پاشیدید؟!
   آیا از هاردنر استتفاده کردید؟
   آیا کراحل کار رو دقیقا مثل همین آموزش طی کردید؟

 189. Amir می‌گوید:

  سلام
  برای اتمام کار روی چوبی که با رنگ اکریلیک کار شده چی بزنیم ؟ کیلر میشه زد؟

 190. Milad می‌گوید:

  با سلام و عرض احترام
  من یدونه گیتار دارم از رنگش خوشم نمیومد الان سمباده زدم رنگ قبلی کاملا پاک شده .ملطفا طریقه رنگاری گیتار با رنگ پلی استر و لوازام و مواد مورد نیازو بگین

 191. حسین می‌گوید:

  استاد در مورد چسبی شدن بتونه سنگی توضیح میدید

 192. حسین می‌گوید:

  سلام استاد علت دون دون شدن نیم پلی استر چیه من حتی از صافی آن را رد کردم اما بازم دون دون میشه

 193. سعید می‌گوید:

  سلام
  من چندتا میز عسلی با چوب روس دارم که شاپان زده شده، الان میخوام هم برای اینکه بتونم تمیز کنم و هم برای افزایش عمرش کیلر بزنم، میشه یه توضیحی در این مورد بدید؟ میشه بدون سیلر، کیلر بزنم؟ و چجوریه با قلم مو بزنم که جای قلم مو نمونه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام سعید
   میشه کیلر رو به تنهایی کار کرد اما کار کیفیت لازم رو نداره و پرزدار میشه
   بهتره حداقل یک دست سیلر کار کنید و بعد کیلر
   اگر بعد از شاپان کیلر رو با قلمو اجرا کنید، کر چند رنگ میشه و رد قلمو میمونه…
   بهتره از پیستوله برای اجرای شاپان استفاده کنید.
   بهتره دقیقا مثل همین آموزش پیش برید.

 194. امیر می‌گوید:

  سلام و درود
  میخواستم بپرسم اگه بعد از سیلرکاری، مستقیما نمی پلی استر بزنم چه مشکلی ایجاد میشه؟
  آیا مرحله ی کیلر کاری ضروری هست؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امیر عزیز
   بعد زا سیلر کاری باید اجازه بدید سیلر خشک بشه و بعد سنباده کاری و بعد نیم پلی استر… همچنین همونطور که توضیح دادیم، اگر مرحله سیلر کاری رو دو بار انجام بدید، کیفیت کار به مراتب بیشتر خواهد شد.
   خیر، استفاده از کیلر ضروری نیست. کیلر رو میتونید به چای نیم پلی استر استفاده کنید.

   • امیر می‌گوید:

    سپاسگذارم، هم بابت مطالب پربار تون هم پاسخگویی شفاف و سریع

 195. Nira می‌گوید:

  سلام، ممنونم از راهنمایی های مفیدتون. مجددا سوال در مورد نیم پلی استر دارم. نیم پلی استر براق روی چوب زدم، بعد از گذشت ۲۴ ساعت خشک نشده، رد انگشت روش می مونه. ضمنا نیم پلی استر تاریخ مصرفش هم تموم نشده.ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار باید کنم.
  باتشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست گرامی
   یا تینر فاسد شده، یا هاردنر
   به ازای هر پیستوله (۵۰۰ سی سی) دو درپوش هاردنر کفایت می کنه.

 196. محمدرضا می‌گوید:

  خییییییلی توضیحات و آموزشهاتون کامل و جامعه… واقعا ممنون از شما که برای امثال من که دیوانه کار چوب هستیم ولی فرصت آموزش مستقیم رو نداریم فوق. العاده اید

 197. امیر می‌گوید:

  سلام و با تشکر از مطالب عالی سایت تون
  در صورت امکان در مورد تمام پلی استر هم مطالبی به سایت بیفزائید
  تفاوت های نیم پلی استر و تمام پلی استر در کیفیت؟
  نحوه استفاده؟ سختی استفاده کدامیک بیشتره؟
  مقایسه نقاط قوت و ضعف هر یک؟
  محدودیت های استفاده هر یک؟
  سپاسگذارم

 198. nira می‌گوید:

  سلام . روی سطح چوبی که با رنگ اکریلیک رنگ آمیزی شده میشه نیم پلی استر زد؟ کیفیت رنگ خراب نمیشه؟ لطفا در این مورد میشه راهنمایی کنید؟ ممنونم

 199. عاطف می‌گوید:

  با سلام خدمت اساتید محترم ،سوال م اینه که میشه رنگ نیم پوستر را با قلمو روی کار معرق چوب انجام داد?باتشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   بله شدنی هست. اما کیفیت اجرای نمی پلی استر با پیستوله یک چیز دیگست…

 200. حامد می‌گوید:

  با سلام وخسته نباشید بنده میخوام یک بوفه که از قبل رنگ قهوه ای سوخته دارد رو رنگ سفید یخچالی روش با غلطک یا قلمو بزنم لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حامد عزیز
   با استفاده از غلتک یا قلمو نمیشه به کیفیت نمونه های موجود در فروشگاه ها رنگ رو اجرا کنید. پیستوله دارید؟

 201. مجید می‌گوید:

  سلام چطور میشه دی وی دی طرح معرق را خریداری کنم.
  چند بار روی برنامه کلیک کردم ولی برنامه خرید باز نشد

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   مشکلی در خرید نیست
   از طریق لینک فروشگاه بالای سایت اقدام کنید .

 202. علی می‌گوید:

  سلام اجرای پلی استر دو مواد یا ایستاده با نیم پلی چه تفاوتی داره ایا مراحلشون مثله هم دیگس

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   پلی استر ایستاده سه جزئی هست.
   تفاوتش در ضخامت رنگ و میزان براقیت هست. تفاوت اجرای کار بین پلی استر ایستاده و نیم پلی استر، بسیار جزئی هست که با تجربه به دست میاد. مثلا پلی استر ایستاده رو باید با با فشار باد کمی بیشتر بپاشید.

 203. علی می‌گوید:

  سلام .ممنون از راهنماییهاتون.میخواستم بدونم چرا بعد ازاجرای نیم پلی رو دربهای سی ان سی درز های چوب کامل پر نمیشه و کار یکدست نمیشه .ایا باید کل کار رو ماستیک زد

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   بله درز ها رو باید با بتونه پوشش بدید و بعد از بتونه کاری یک بار دیگه سیلر اجرا کنید.

 204. حمد می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید عرض میکنم
  من دوتا سوال داشتم و خوشحال میشم بنده رو راهنمایی کنید
  ایا پلی استر یا نیم پلی استر دربرابر اب مقاومت دارند
  بنده قصد دارم صفحه روی کابینت و سینک ظرفشویی رو
  رنگ و بحالت شیشه ای دربیارم.بعضی ها میگن از رزین اپوکسی
  استفاده کن.برای من ایجاد لایه نهایی که مثل شیشه
  باشه مهمه.خوشحال میشم بنده رو راهنمایی کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حمد عزیز
   خیر نیم پلی استر و پلی استر مقاوت خوبی در برابر رطوبت و آب ندارند.
   دقیقا شما باید از رزین اپوکسی برای پوشش اینچنین چوب هایی استفاده کنید.

 205. محمدرضا می‌گوید:

  واقعا ازتون ممنونم بابت سایت خوبی که دارید و البته اینکه سایت هایی که به حد شما میرسن اینقدر تبلیغ دارن که مطالب بین تبلیغات گم میشه از این که تبلیغاتتون معقوله متشکرم

 206. وحید پیرزاد می‌گوید:

  سلام، اول خواستم تشکرکنم بابت اینکه تجربه های باارزشتان رو با اشتیاق به دیگران منتقل میکنید، و آرزو دارم که به همه اهداف تون در زندگی برسین، سوالی داشتم، من نرده پله با چوب روسی و راش زدم وحالا میخوام روش رنگ بزنم مشنریم رنگ قهوه‌ای خیلی روشن (مایل به خردلی) خواستم ببینم باشاپان گل ماش بزنم بهتره یا طلایی اضافه کنم؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام وحید عزیز
   اینکه دقیقا چه تم رنگی نیاز دارید، و مشتری از شما چی میخواد، بستگی به نوع چوب، شرایط نور محیط و عوامل دیگه داره. به نظرم شما باید چندین بار در اندازه های کم، رنگ رو با ترکیب همین رنگ ها بسازید تا به رنگ مورد نظرتون برسید. همچنینبه نظرم جوهر طلایی بهتر از گل ماش جواب میده.

 207. رها می‌گوید:

  سلام ادمین عزیز
  من یه میز نهار خوری شش نفره و یه میز جلو مبلی صدفی رنگ دارم
  که زخمی شدن و لک روشون افتاده، تصمیم گرفتم خودم رنگشون کنم به همون رنگ
  قبلی یعنی صدفی
  چند تا سوال دارم::اول اینکه رنگ صدفی رو از کجای تهران تهیه کنم؟ خودم باید ترکیبش کنم؟
  یا آماده هست؟نیاز به سمباده کاری هست؟باتوجه به اینکه همون رنگ قبلی
  رو میخوام اجرا کنم؟چند دست باید رنگ کنم و حدودا چقدر رنگ نیاز هست؟

 208. امین می‌گوید:

  با سلام خدمت اساتید محترم
  من یک کمد دیواری رو کامل تا مرحله رنگ فوری رنگ زدم و متاسفاته به علت وقفه جند روزه کار کمی خاک گرفت و من مجبور شدم برای پاک کردن خاک از پارچه اغشته به بنزین استفاده کنم سوال من ایته که اگه بخوام نیم پولی استر بزنم به علت بنزیتی که ممکنه هنوز اثارش مونده باشهرنگ میسوزه ایا راهی برای حل این مشکل هست
  ممنون و تشکر فراوان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین گرامی
   برای هر نقاشی ممکنه این مشکل پیش بیاد که خاک روی کار بشینه. اگر خاک به رنگ چسبید و پرز ایجاد شد، راهی ندارید جز اینکه روی کار یک دست نرم سنباده کارکرده بکشید و مراحل رنگ رو ادامه بدید. اگر خاک روی رنگ خشک نشست، هیچ مشکلی وجود نداره، فقط با استفاده از بادپاش یا پارچه خشک باید خاک رو پاک کنید و رنگ رو ادامه بدید. برای پاک کردن خاک، استفاده از بنزین توصیه نمیشه.
   به نظرم روی کار یک دست سنباده نرم بکشید و آثار بنزین رو از بین ببرید و اگر نیاز بود، رنگ فوری رو یک دست نرم و پودری روی کار بکشید که رنگ نسوزه.
   پیروز باشید.

 209. مهرا می‌گوید:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون.من چند تا سوال دارم : میتونیم برا این که درزهای چوب رو بپوشونیم فقط از سیلر استفاده کنیم؟یعنی مراحل شاپان و نیم پلی استر و کیلر رو انجام ندیم؟ بعد این که : کدوم نوع چوب برا نقاشی با رنگ اکریلیک خوبه؟ حتمن باید نوع خاصی باشه؟ ودر اخر مراحلی که گفتین برا هرنوع چوبی باید انجام بشه؟

 210. احمد می‌گوید:

  ممنون از مطالب خوب و کاربردی شما

 211. میثم می‌گوید:

  باسلام ببخشید من میخواستم ترکیب رنگ گردویی تیره وروشن روبدونم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   با کم اضافه کردن بنزین به شاپان، رنگ روشن میشه و اگر نسبت شاپان به بنزین بیشتر باشه، رنگ تیره تر میشه.

 212. sadaf می‌گوید:

  سلام
  وقت بخیر من میخوام کمدم رو رنگ کنم روکش چوب داره و رنگش قهوه ایست میخوام سفیدش کنم چه موادی لازم دارم؟

 213. حسن می‌گوید:

  سلام
  باتشکر از مطالب بسیار مفید و اموزنده شما
  اگروکاری که قبلا نیم پلی استر خورده می توان روی ان دو باره نیم پلی استر زد (بعداز چند سال)

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حسن عزیز
   بله
   روی کار یک بار سنباده ۲۲۰ کارکرده بکشید و کار رو خش دار کنید و در مرحله ی بعد نیم پلی استر رو بپاشید.
   همچنین میتونید از روغن جلای خودرویی هم استفاده کنید.
   رنگ رو اگر با پیستوله اجرا کنید، به مراتب بهتر از قلمو یا غلتک هست.

 214. علیرضا می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید ممنونم از مطالب های خوبتون ..
  من یه سوال داشتم اینه که میشه از روی نیم پلی استر دوباره رنگ کرد . رنگ هم همون رنگی هست که زیرش زدم یه بار دیگه باید بزنم.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی رضا
   منظورتون اینه رنگش رو براق تر کنید، یا اینکه تم رنگ روعوض کنید؟ مثلا سیر تر کنید رنگ رو…

 215. مجتبی می‌گوید:

  درود و عرض ادب
  سه تا عسلی ساختم شاپان زدم ولی خیلی تیره شد
  نمیدونم چکار کنم رنگش روشن بشه ،؟
  مضاف بر اینکه جای خش سمباده روی کار مشخصه متاسفانه و همینطور
  لکه های سفید روی کار نمایان شد که اثر چسب چوبی که به بعضی
  قسمت های کار چسبیده بود خلاصه نمای کار بعد از شاپان کاری
  بد شد ، راهنماییم بفرمائید چکار کنم خیلی ممنون میشم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام مجتبی عزیز
   مهم ترین کاردر رنگ چوب، سنیاده کاری اصولی هست.
   باید دوباره کار رو سنباده کاری کنید که هم رنگ قبلی از بین بره، هم خط سنباده.
   یادتون باشه سنباده رو در جهت رگه های چوب حرکت بدید.

 216. امین می‌گوید:

  باسلام
  ور مورد رقیق کردن نیم پولی استر در اینجا برای یک کیلو یک لیتر پیشنهاد کردید ولی در بخش ۵ مشکلات رنگ کاری برای یک کیلو نین لیتر پیشنهاد شده
  سوال بعد این که وقتی نیم پولی استر مات رو رنگ سفید میاد بعد از یه مدت رنگ سفید به زردی میزنه راهکاری هست که این مشکل برطرف بشه
  با سپاس فراوان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   میزان ترکیب نیم پلی استر و تینر بستگی به نوع وسیله اجرا: قلمو، غلتک و پیستوله یا حتی دمای هوا، نوع پاشش و برند متفاوت هست.

 217. مسعود می‌گوید:

  با سلام
  آیا روغن مخصوص زیر کار چوب وجود داره ؟
  اگر وجود داره لطفا معرفی کنید چون من هر چه در بازار گشتم فقط روغن زیر کار گچ و سیمان وجود داره و حتی رنگ فروشها هم اظهار بی اطلاعی می کنند .
  آیا روغنی که قرار معرفی کنید روی ظروف چوبی آشپزخانه مثل تخته گوشت هم کاربرد داره؟ با توجه به لزوم بهداشتی و بی بو بودنش

 218. امید می‌گوید:

  سلام من یک تفنگ بادی دارم که روی قنداقش درچندقسمت به صورت لک کنده شده است و می خواهم آ نها را تعمیر وقنداق راکامل رنگ کنم.اگر مرار راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم.

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امید عزیز
   به خاطر کوچک بودن اندازه قنداق تفنگ بادی، بهترین کار اینه که رنگ رو کامل پاک کنید و از نو رنگ کاری کنید. برای پاک کردن رنگ میتونید از سنباده استفاده کنید.
   پیروز باشید.

 219. Ashkan می‌گوید:

  سلام خسته نباشید برای حفظ رنگ طبیعی چوب از چه چیزی باید استفاده کرد اگر توضیح بدید ممنون میشم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام اشکان عزیز
   سلامت باشید
   در داخل یا خارج ساختمان؟
   برای چه وسیله ای؟

 220. امین می‌گوید:

  با درود
  میخواستم تشکر کنم ازتون بابت مطالب تخصصی و کارآمدتون و بعد سوالی داشتم در مورد رنگ کردن سبد های حصیری ,جوری که لایه ای روی سبد تشکیل بشه که اون رو ضد آب کنه چیزی شبیه نیم پلی استر روی چوب,البته خوب اگر بشه در یک یا نهایتا دو لایه کار رو تموم کرد خیلی بهتره ,چی پیشنهاد میکنید?

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   برای حصیر راهکاری ندارم
   اما به نظرم روغن برزک رو امتحان کنید. ضد آب نمیشه، اما آبگریز میشه.

 221. رضا می‌گوید:

  سلام
  چطور میتونم پوسته اطراف چوب توت رو که بعد پوست زدن کرم هست کمی زرد کنم تا هم طیف تنه چوب بشه؟ پیشنهاد کردن چند قطره زرد به سیلر اضافه کنم اما طبیعی نشد. شاپان کمک نمیکنه؟

  با برش طولی در سطح مقطع تنه چوب استند درست میکنم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا عزیز
   به نظرم می تونید چند قطره جوهر طلایی به تینر ۱۰.۰۰۰ اضافه کنید و روی کار تست کنید.

 222. حسین می‌گوید:

  سلام اگه نخواهیم همرنگی بپاشیم چی؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   مشکی نداره
   میتونید بعد از سیلر دست دوم، نیم پلی استر یا کیلر رو اجرا کنید.

 223. H.A می‌گوید:

  با سلام و سپاس از آموزش های خوب شما.
  اگر امکان داره یه توضیح کوچک درباره روش رنگ آمیزی ظروف چوبی (مثل قاشق، کاسه و…) میشه بدید. اینکه آیا از لحاظ بهداشتی بودن و قابلیت شستشو ، رنگ یا پوشش خاصی دارند ؟
  خیلی ممنون.

 224. امین می‌گوید:

  باسلام خدمت اساتید ارجمند
  من وقتی بتونه با اب و سریش و مل درست میکنم تا مرحله سمباده همه چیز خوبه ولی به محض پاشش بتونه یا رنگ فوری بتونه مقداری نشست میکنه و عملا زحمت من به هدر میره ممکنه من رو راهنمایی کنید تا بدونم مشکل کار کجاست
  با سپاس و تشکر فراوان

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   احتمالا اندازه درز یا سوراخ خیلی زیاده …
   همچنین بهتره کمی سیریش بیشتر در بتونه اضافه کنید.
   نکته آخر اینکه بتونه فقط یک دست نیست. گاهی تا سه دست هم باید در مراحل مختلف بتونه کاری کنید.
   ار درز یا سوراخ خیلی بزرگه، در چند مرحله بتونه کنید تا بتونه به خوبی خشک بشه.

 225. نوید می‌گوید:

  سلام ،یه درب چوبی هست که با چوب روس ساخته شده،نجار جاهایی که حالت صرب دیدگی و چالی و…داشته رو با مخلوط خاک اره چسب چوب پرکرده ،الان میخوایم خودرنگ بزنیم با اینا چیکار کنیم بهتره؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   برای خودرنگ هم بتونه ای باید بسازید که همرنگ چوب باشه. مثلا اگه روسی هست، باید مل رو در حدی با پودر های رنگ مخلوط کنید که از سفیدی به کرم برسه. بعد کل کار رو بتونه کنید و مراحل رو به ترتیب پیش ببرید.

 226. محمد می‌گوید:

  سلام.من میخوام نیم پلیستر را روی سرامیک طرح انتیک بزنم.درصد مخلوط کردن تینر چقدره؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   استفاده از نیم پلی استر رو ی سلامیک درست نیست. بهتره از رزین های مخصوص سنگ استفاده کنید.
   موفق باشید.

 227. آیلین اسفندیاری می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید سوالی داشتم از محضرتون ….من پایه شمعدان چوبی خام خریدم و میخوام رنگ فندوقی که چوب مبل داره در بیارم ….وتا حالا تجربه رنگ کردن چوب نداشتم …اگه امکان داره راهنمایی کنید با تشکر از لطفتون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   دقیقا از همین آموزش استفاده کنید. همونطور که در آموزش توضیح داده شد، برای ساخت فندقی، به کم کم رنگ قرمز اضافه کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

 228. فرشید می‌گوید:

  سلام . واقعا تشکر میکنم بابت اینکه این همه اطلاعات مفید که در اختیار علاقه مندان میگذارید..
  من علاقه زیادی به کار دست دارم و واسه عشق و تفریح خودم کار میکنم ..
  با چوب گردویی که خودم خشک کردم تخته نرد ساختم . و به بهترین شکل ممکن ساختمش . و دوست دارم رنگش هم طوری باشه که عمرش طولانی بشه ..
  کاری که خودم میخوام انجام بدم . هرجا مشکل داشنم لطفا کمک کنید.
  ۱. فقط بتونه کاری ترک های بزرگ و سنباده
  ۲.ترکیب سیلر وتینر۲۰ هزار و پاشیدن به کل تخته
  ۳.سنباده ۲۲۰ خیلی اهسته بکشم
  ۴.بتونه کاری کل تخته به صورت یک دست و یک نواخت و سنباده
  ۵.دوباره سیلر کاری وسنباده نرم
  ۶.دوباره سیلر کاری و سنباده نرم . (در مجموع ۳بار سیلر کاری)
  تا اینجا رو میدونم . لطفا با توجه به اهمیت تخنه نرد که خیلی واسم ارزش داره کمکم کنید .
  میخوام تخنه رو بدم لیزر واسم شعر و طرح لیزر کنن روش . باید بعد و قبل از کدوم مرحله بدم لیزر که طرحش با رنگ ها از بین نره ؟؟؟؟
  و جدا از این یک سوال دیگر :یه شخضی به من گفت: وقتی که با پیستوله کار کنی سطح کار حالت شیشه ای پیدا میکنه و باعث میشه تاس بپره (مثل سرامیک) ولی اگر با پارچه نخی کار کنی سطح کار بهتر میشه … اگر ممکنه راجب این هم یه توضیح بدید که کدوم روش بهتره ..
  و درکل چیکار کنم عمر تخته بیشتر میشه و قشنگ تر میشه ..در ضمن نیم پلی استری که دارم مات میباشد که طییعی تر جلوه کند. و کیلر هم خریدم.
  با تشکر . یه دنیا ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام فرشیده عزیز
   تمامی مراحل کار درسته
   برای حل کردن سیلر از تینر ۱۵.۰۰۰ هم می شد استفاده کنید. ولی باز هم مشکل نداره
   من قبلا روی یک سری از کارهام با لیزر شهر حک کرده بودم اماقبل از شروع رنگ کاری، این کار رو انجام داده بودم.
   چون به نظرم لیزر رنگ رو میسوزونه و کار با مشکل روبرو میشه
   به نظرم بهتره زودتر شعر رو حک کنید.
   در مورد پرش تاس فکر نکنم این نکته درست باشه
   تخته نرد های زیادی رو دیدم که از نیم پلی استر برای رنگکاری استفاده شده بود. با پارچه نخی فکر نکنم به نتیجه دلخواه برسید.

   • فرشید می‌گوید:

    سلام . ممنوم از راهنماییتون . بسیار سپاس گذارم .
    پس من تمام مراحا را با پیستوله انجام میدم .
    ولی من دقیقا نمیدونم بعذ از سیلر کاری … کیلر و نیم پلی استر رو چطور و با چی ترکیب کنم و چطور کار کنم ؟؟
    جدا جدا یا باهم مخلوط کنم ؟؟ یه توضیح کوچیک لططفا
    همون طور که گفنم من تا همان مرحله سیلر کاری بلد بودم ..

    • آیچوب می‌گوید:

     فرشید عزیز
     در همین مطلب دقیق توضیح داده شده و میتونیدمطالعه کنید.
     کیلر و نیم پلی استر جداگانه استفاده میشن.
     لطفا مطلب رو مطالعه کنید.

   • فرشید می‌گوید:

    سلام . ببخشید که وقتتون رو گرفتم
    ولی چیزی راجب کیلر ننوشتید یا من ندیدم .. فقط گفتید نیم پلی استر و کیلر …
    باهم اسم اورده شده و فقط راجب نیم پلی استر توضیح داده شده ..
    من نمیدونم اول کیلر کار کنم یا پلی استر ؟
    و کیلر چطور باید کار کنم ؟

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام
     در پایان میتونید به جای از کیلر یا نیم پلی استر به عنوان رنگ پایانی استفاده کنید.

    • فرشید می‌گوید:

     سپاس فراوان استاد گرامی .
     من هم کیلر و هم نیم پلی استر خریدم .
     واسه اینکه عمر تخته بیشتر باشه کدومو استفاده کنم ؟
     نمیشه ۲تارو استفاده کرد ؟
     باید چیکار کنم عمر تخته زیاد بشه ؟

    • آیچوب می‌گوید:

     خواهش می کنم
     از نظر مقاومت اطلاعی ندارم که کدوم رنگ بهتره
     اما اگر بدونم چوب برای چه کاری هست، بهتر میتونم تصمیم بگیرم.

    • فرشید می‌گوید:

     ممنون . تخته نرد هست . تخته نرد با چوب گردو .
     نمیشه که هم کیلر و هم نیم پلی استر کار کنم ..
     نمیدونم بعد از سیلر . نیم پلی استر کار کنم یا کیلر ؟؟
     کدومش بهتره ؟

    • آیچوب می‌گوید:

     به نظرم نیم پلی استر کار کنید بهتره
     نیم پلی استر مات

    • فرشید می‌گوید:

     خیلی ممنون ، دقیقا نیم پلی استر مات هم خریدم ..
     پس دیگه اون کیلری که خریدم بی استفاده هست ؟
     ببرم پسش بدم !؟

    • آیچوب می‌گوید:

     آره پس بدید

 229. رضا می‌گوید:

  چطوری ترک های که روی درب سرویس بوجود آمده بخاطر رطوبت رو تعمیر کنم متشکرم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رضا عزیز
   باید ترک ها رو از سنباده کاری کنید و از بین ببرید و روی کار رو دوباره رنگ کنید.
   رنگ پایانی درب چی هست؟

 230. علی رضا می‌گوید:

  سلام استاد عزیز
  اگه لطف کنید بهم بگید که طرز تهیه همرنگی رو توضیح ردید
  میخوام رو چوب روسی رنگ عسلی خوشکل در بیارم
  لطفا راهنماییم کنید
  ممنونم استاد عزیز

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علی رضا عزیز
   رنگ عسلی همون خود رنگ هست که روی چوب نراد ایجاد میشه
   در این روش اصلا از آستری و همرنگی استفاده نمیشه…

 231. علی رضو می‌گوید:

  سلام استاد عزیز
  اگه لطف کنید بهم بگید که طرز تهیه همرنگی رو توضیح ردید
  میخوام رو چوب روسی رنگ عسلی خوشکل در بیارم
  لطفا راهنماییم کنید
  ممنونم استاد عزیز

 232. استا میثم می‌گوید:

  سلام خسته نباشی.برای رنگ کردن عصا و چپوق وسایر صنایع دستی باشاپون غوطه ور کردن در شاپون بهتر است یا با دست رنگ بزنیم؟؟؟

 233. امین می‌گوید:

  باسلام خدمت اساتید محترم
  من یک اشتباه کردم رنگ رو چوب رو با تینری که بعد از بنزین استفاده کردم سوزاندم لطفا برای بهبود رنگ من را راهنمایی کنید ممنون

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امین عزیز
   با استفاده از سنباده، رنگ خراب شده رو پاک کنید و دوباره اون بخش رو رنگکاری کنید.
   رنگ قبلی چی بود؟

   • امین می‌گوید:

    ممنون از راهنمایتون رنگ فوری ناشین بوده با چه سمباده ای میتونم بهتر کار کنم

    • امین می‌گوید:

     ببخشید رنگ فوری ماشین

    • آیچوب می‌گوید:

     همین شیوه به ذهنم رسید.
     چون پوششی هست، راحت تر رنگ می کنید.

 234. شاهین می‌گوید:

  با سلام قسمت بالای نرده های راه پله ما زخمی شده و رنگش رفته با توجه به کوتاه بودن طول نرده ها واینکه خودم میخواهم رنگ کنم لطفا ساده ترین راه را به من بگویید در ضمن میخواهم رنگ براق و پلی استر باشد

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام شاهین عزیز
   قسمت های آسیب دیده رو ببا سنباده ۴۰۰ به آرامی سنباده کاری کنید. با توجه به رنگ چوب، با استفاده از شاپان یا هر آستر دیگه قسمت های آسیب دیده رو دوباره رنگ کنید و بعد از خشیک شدن آستری، روی کار رو با روغن جلا پوشش بدید.
   موفق باشید

 235. وحید... می‌گوید:

  سلام …وقتتون بخیر
  یه کاری شروع کردم فقط میخوام کارمو از حالت چوب خام در بیارم..
  میشه بعد از شاپان مستقیم نیم پلی استر پاچید بهش؟؟؟؟
  و اینکه نیم پلی استر خودش خشک نمیشه؟؟؟حتما باید اون خشک کن هم بعدش بهش زد؟؟؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام وحید عزیز
   خیر امکانش نیست
   حتما باید مراحلی که در این آموزش هست رو درست و دقیق انجام بدید.

 236. حسین عباسی می‌گوید:

  سلام یه سوال داشتم آیا تینر پارس ۱۲۰۰۰ با نیم پلی استر براق پارس اشن همخوانی داره و آیا ممکنه که مواد خشکن نیم پلی استر فاسد بشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   بله همخوانی داره
   خشکن هم ممکنه فاصد بشه.
   اگر خیلی وقته از خشک کن استفاده نکردید، دوباره یک قوطی تهیه کنید. قیمتی نداره.

 237. حسین عباسی می‌گوید:

  آیا بیشتر بودن تینر نسبت به پلی استر یا همون شل بودن پلی استر دلیل خشک نشدن آن باشد

 238. حسین عباسی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز
  یه سوال داشتم من امروز نیم پلی استر پاشیدن اما هر کاری کردم چسبناک میشد من فکر میکنم بخاطر مواد خشکن زیاد بوده و همچنین اگر کمتر بپاشیم دلیل چسبناکی میتونه باشه با تشکر

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام حسین عزیز
   اگر درست پاشیده باشید، احتمالا مشکل از تینر هست.
   از ۱۲۰۰۰ بیات استفاده کنید.
   همچنین ببینید آیا نیم پی استر فاسد شده یا نه…
   اگر فاسد شده، از ترفند زیر استفاده کنید:

   • حسین عباسی می‌گوید:

    من با کم کردن خشکن مواد این مشکل رو رفع کردم و تینر را برسی کردم مشکلی نداشت چون قبلا هم با این تینر پاشیدم فکر نمیکنید که مشکل از از زیاد بودن مواد باشد

    • آیچوب می‌گوید:

     از زیاد بودن مواد اینطوری نمیشه
     اگه مواد کم باشه چسبناک میشه
     به ازای هر کاسه پیستوله ۳ درپوش هاردنر اضافه کنید.
     شاید هاردنر فاسد شده

 239. علی می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  برای پوشش دهی بر روی یک کار ابتدا از سیلر استفاده کردم. میتونم مرحله بعد از کیلر و در آخر از نیم پلی استر استفاده کنم؟ براق بودن و شیشه ای شدن سطح کار برام مهمه.
  با سپاس

 240. رامین می‌گوید:

  سلام
  میشه در مورد خمیر کهنه کاری هم یه مطلب بزارین چطور اجرا باید کرد
  مثلا لوازم چوبی دیدم که رنگشون جوری بود انگار خیلی قدیمی بودن اینها با همین خمیر اجرا میشن دیگه؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رامین عزیز
   احتمالا از تکنیک پتینه کاری استفاده شده
   به شخصه اطلاعاتی در این زمینه ندارم.
   اما اگر دوستان اطلاعات دارند، خوشحال میشیم راهنمایی کنند.

 241. احمد می‌گوید:

  سلام خدمت شما
  من روی چوب از لاک الکل استفاده کردم بعد روی آن را اسپری کیلر زدم ولی بعد
  از حدود یک ماه هنوز حالت چسبندگی داره، آیا میتونم روی اسپری کیلر از نیم پلی استر استفاده کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام احمد عزیز
   اجازه بدید یک مثال بزنم که شاید اغراق باشه…
   انگار شما رنگ روغن رو با آب مخلوط کرده باشید
   سیلر رنگ سلولوزی هست و لاک الکل داستانش زمین تا آسمون متفاوته….
   اگر نیم پلی استر استفاده کنید، بدتر از این چیزی که هست میشه
   به نظرم کیلر رو پاک کنید

   • احمد می‌گوید:

    چگونه میتونم کیلر رو پاک کنم؟

    • آیچوب می‌گوید:

     میتونید از رنگ پاک کن استفاده کنید.
     مایع اسیدی هست.
     باید لوازم کامل ایمنی داشته باشید و در فضای باز این کار رو انجام بدید.
     در رنگ فروشی ها موجود هست.

 242. زینب می‌گوید:

  سلام
  لطف میکنید درمورد وارنیشها هم توضیح دهید؟
  متشکرم از سایت فوق الاد ه شما

 243. زینب می‌گوید:

  اریا:
  سلام روزتان بخیر

  بنده در ورودی منزل را بعد از بتونه کاری و سنباده
  شاپان را با بنزین مخلوط کرده زدم
  رنگی که میخواستم شد چقدر زمان بدهم برای خشک شدن و انجام مراحل بعدی
  آیا میشود روی آن فقط کیلر زد و از سیلر استفاده نکرد؟
  متشکرم

  راستش دو ساعت بعداز شاپان سیلر زدم خیلی بد جوری شد حالت سایه روشن و کدر و بعضی جاها هم کمی شره کرده بود
  دوباره سنباده زدم بعدش شاپان زدم

 244. امیر می‌گوید:

  باعرض سلام وخسته نباشید
  سوالی داشتم در رابطه به حباب ها
  که موقه پاشیدن نیم پلی استر ایجاد میشود
  امید وارم اگر امکانش است راهنمایی های لازم
  را برایم بدید تشکر از شما استاد گرامی

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام امیر عزیز
   یکی ازدلایل ایجاد حباب در رنگ، غلظت بالای رنک هست و همچنین میتونه ضخامت بیش از حد پاشش رنگ هم دلیل بعدی باشه…

  • امیر می‌گوید:

   سلام تشکر از شما استاد گرامی از راهنمایی های آموزنده شما
   جهانی سپاس امیدوارم که همیشه موفق باشین
   پاسخی که برایم ارایه نموده اید از آن کمال استفاده را
   کردم واز شما بسیار ممنون هستم

 245. احمد می‌گوید:

  سلام و عرض ارادت خدمت استاد عزیز
  ضمن تشکر / از مطالب آموزشی بالا اینطور متوجه شدم که کیلر در واقع همون نیم پلی استر باید باشه . چون با اینکه در بخش لوازم مورد نیاز نوشته کیلر … ولی در طول اجرا دیگه اشاره ایی به کیلر نشده .
  با تشکر لطفا راهنمایی بفرمایید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام احمد عزیز
   درسته
   در مرحله پایانی میتونید از کیلر یا نیم پلی استر استفاده کنید.
   کیلر کار رو مات میکنه و پوشش کمتری تشکیل میده اما نیم پلی استر پوشش بیشتری داره و یک لایه روی کار تشکیل میده.

 246. ارزو می‌گوید:

  سلام وقت بخیر من میخوام در منزل رنگ مبل هامو تغییر بدم ممنون میشم راهنماییم کنید

 247. رامین می‌گوید:

  سلام
  من یه صندوقچه چوبی و دارم شاپان میکنم قبلش خیلی خوب سنباده کاری کردم
  الان توی عکس هم که ببینید یه قسمتهایی هاله ایجاد شده و شاپان روی چوب یه دست نمیشه
  به نظرتون ایراد کجاست و چطور رفع میشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام رامین عزیز
   این هاله نور احتمالا به این خاطره که روی چوب ماده ای مثل چسب چوب ریخته شده و شما خوب پاک نکردید، همچنین چوب به خوبی سنباده کاری نشده و جای خط سنباده رو میشه به راحتی دید. البته میتونید این ایراد رو با همرنگی برطرف کنید.
   به نظرم یک بار دیگه با حوصله کل کار رو با سنباده برقی، خوب سنباده کاری کنید تا اون هاله هم از بین بره
   بعد از سنباده دیسکی، با سنباده لرزان یا با دست، روی کار رو در جهت راه چوب سنباده کاری کنید و در مرحله ی بعد، سنباده کاری کنید.
   باز هم اگر مشکلی بود، مطرح کنید.
   پیروز باشید

   • رامین می‌گوید:

    سلام من یه بار دیگه با مینی فرز و سنباده سرش صندوق رو سنباده زدم و بعد با سنباده ۲۲۰ دستس سنباده شد کار
    که یکم زمان برد و به دلیل نداشتن ابزار مناسب کار مشکل بود شاپان رو با حلال بنزین روی کار زدم و حالا میخوام روغن جلا بزنم
    روغن جلا رو با حلال نفت بزنم یا بنزین و چجور بزنم که شاپان رنگ نده یا مسئله ای نیست رنگ بده

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام رامین عزیز
     اول اینکه به خاطر تلاشتون به شما تبریک میگم. مطمئن باشید به زودی تمامی مباحث رنگ چوب رو یاد می گیرید.
     اول اینکه اگر حرفه ای ترین نقاش هم باشید، با مینی فرز نمیتونید خوب سنباده کاری کنید و در نهایت مثل عکسی که فرستادید، کل کار میشه خط سنباده…
     برای اینکه روغن جلا شاپان رو حل نکنه، باید روی کار سیلر بپاشید… تاکید می کنم که با پیستوله این کار رو انجام بدید،چون اگر سیلر رو با قلمو اجرا کنید، سیلر شاپان رو از بین میبره…
     اگر سیلر کار نکنید، سطح کار هرچه خوب سنباده کاری شده باشه، باز هم پرز ایجاد میشه.
     بازم هم اگر مشکلی بود، بفرمایید.

 248. حبیب می‌گوید:

  سلام میخواستم بپرسم اره میزی ترمزدار درایران هست لطفا اگه امکانش هست راهنمایی بفرمائید متشکرم

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   منظور شما برند Saw Stop هست؟
   اره ای که از صدمه دیدن دست و قطع انگشنان جلوگیری می کنه؟

 249. علیرضا می‌گوید:

  سلام
  خسته نباشید چطور میشه ام دی اف خام را رنگ سبز یا ابی یا طوسی زد؟

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام علیرضا عزیز
   یک آموزش هست که میتونید استفاده کنید.
   https://ichoob.ir/paint-mdf-1095/
   این آموزش مخصوص ام دی اف خام هست.
   برای رنگ پایانی می تونید هر تم رنگی که مد نظر دارید رو اجرا کنید.
   باز هم اگر مشکلی بود، در همین قسمت مطرح کنید.

 250. زینب می‌گوید:

  سلام مجدد به اساتید محترم آیچوب
  برای از بین بردن رنگ زردی کیلر و سیلر هم میتوان چند قطره رنگ آبی توش بریزم چون میخواهم روی کارم که سفید است بزنم
  من از مطالعه تمام سایت شما این موضوع دستگیرم شد که برای روی کار با قلم مو بهتر است سیلر را با کیلر به نسبت ۲ به۱ مخلوط و سپس رقیق کرده وبرای ازبین بردن زردی این ترکیب دو قطره جوهر سورمه ای به آن بیفزایم.
  آیا روند کار درست میباشد؟
  متشکرم از سایت فوق العاده شما

 251. زینب می‌گوید:

  ببخشید چه روزهایی به سوالات جواب میدهید؟
  من منتظرجواب کارشناسانه شما هستم
  ممنون از سایت خوب و زحمات بیدریغتان

 252. زینب می‌گوید:

  سلام براساتید محترم سایت
  کاررنگ کاری و استر نئوپان من تمام شد الان روی کار میخواهم کیلر بزنم ولی جایی درسایت شما که به سوالات پاسخ داده بودید فرموده بودید کیلر به تنهایی فایده نداره سیلر را با کیلر مخلوط کرده رقیف کنید استفاده نمایید؟
  لطفا راهنمایی کنید به چه نسبتی مخلوط کنم؟ و چند دست بزنم؟ وبین آنها چقدرفاصله بدهم؟
  متشکرم از زحمات شما

 253. زینب می‌گوید:

  سلام مجدد
  در ضمن چنددست روی کار را کلیر بزنم با چه فاصله زمانی؟
  در ضمن با ریختن اکلیل صدفی درون کلیر میتوانم زردی که کیلر به کار میدهد را محو کنم ؟
  متشکرم از صبوری و راهنماییهای مفیدتان

 254. زینب می‌گوید:

  سلام براساتیدعزیز آیجوب
  میشه کیلر را با اکلیل صدفی مخلوط کرد
  روی میز کارم نئوپان ۱×۲ میباشد رفتم‌ رنگ فروشی وسایل لازم را تهیه کنم فروشنده به من پیشنهاد کرد بجای بتونه با سریش و…. یه دست رنگ پلاستیک روش بزن اگه روی نئوپان شما صاف میباشد همان نقش بتونه را ایفا میکند
  البته با اجازه شما اینکار را انجام دادم و روی آن دو دست رنگ روغن فوری زدم وقتی تمام مطالب مربوط به رنگکاری چوب از سایت شما را خوندم تصمیم گرفتم بجای کیلر نیم پلی استر بزنم
  فروشنده تاکید کردن با قلم مو به هیچ وجه این سطح از کار را نمیشود نیم پلی استر کار کنید هر کاری کنید رد قلم مو میماند وکارتان زشت میشود
  ایشان تاکیدشان به کیلر بود
  چنددست کیلر بزنم تا سطح کار شیشه ای شود و بین کیلرزدن چند ساعت فاصله بدم
  آیا میتوانم درون کیلر اکلیل صدفی بریزم تا کیلرم صدفی گرد
  در ضمن آیا میشود از رنگ سفید فوری روی قرنیزهای سنگی را رنگ کرد
  آیا کیلر را با رنگ فوری میتوان مخلوط کرد؟
  متشکرم از سایت خوبتان

 255. زینب می‌گوید:

  سلام براساتید محترم
  برای نئوپان صاف و بدون خلل و فرج بجای بتونه میشود از رنگ پلاستیک
  سفید استفاده کرد و سپس روی آن رنگ سفید فوری زد؟
  نسبت رنگ سفید فوری با تیتر فوری چگونه است؟
  کیلری که میخواهم روی رنگ سفید فوری استفاده کنم آیا باعث سوختن رنگ نمیشود؟
  چند ساعت برای خشک شدن رنگ سفید فوری تا زدن کیلر زمان بدهم؟
  باز هم متشکرم از سایت و کانال فوق العاده شما
  موفق و موید و در پناه حق باشید

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   خیر رنگ پلاستیک مناسب بتونه نیست
   نسبتش بستگی به برند داره…
   اما حدودا یک به یک ترکیب کنید..
   خیر مشکلی ایجاد نمیشه
   زمان خشک شدن بستگی به دمای هوا داره اما ۱۲ ساعت زمان بدید، بهتره…

 256. جباری می‌گوید:

  سلام خسته نباشید میخوام چوب خام رنگ قهوه ای فندوقی بزنم ولی نمی‌دونم باید چه نوع رنگی وچه مارکی استفاده کنم چندین چیزفروشنده ها پیشنهاد کردن ولی همه اشتباه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   در همین آموزش در مورد رنگ فندقی آموزش داده شده.
   ترکیب شاپان و رنگ قرمز روغنی … همچنین میتونید به جای رنگ قرمز از ضد زنگ هم استفاده کنید.

 257. بابک می‌گوید:

  سلام
  مطالبی را که برای رنگ نیم پلیستر گفتید عالی بود حالا میخوام بدونم دری که از قبل رنگ خورده را باید چه کار کردممنون

   • بابک می‌گوید:

    سلام استاد خیلی ممنون از مطالب ارزنده شما
    تمام مطالبی را که شما در مورد رنگ کاری چوب توضیح دادین رو خوندم ولی در بعضی جاها شبیه کار من نبود و برای مطمئن شدن از اینکه خرابکاری نمیکنم از شما سوال کردم در چوبی که سوال کرده بودین چه رنگی دارد؟؟؟؟؟
    بایدبه عرضتون برسونم که درب آپارتمانی که رنگ قهوه ایی یا به اصطلاح شما فندوقی خورده که خیلی قدیمی شده خواستم احیاش کنم خواستم راحترین کار رو بهم بگین که اشتباه نکنم چون راه حلهای زیادی راجع به شاپان کاری با سنباده کاری و بی سنباده ارایه میدن و راه درست نمیدونم چیه ممنون از راهنمایی هاتون

    • آیچوب می‌گوید:

     بابک عزیز سلام
     اینکه پرسیده بودم رنگ درب چی هست، منظورم اینه که رنگ پایانی درب چی بوده…
     کیلر
     روغن جلا
     نیم پلی استر
     تمام پلی استر
     به عنوان مثال اگر رنگ درب روغن جلا باشه، به هیچ عنوان نمیتونید با نیم پلی استر پوشش بدید. اما اگر کیلر با نیم پلی استر باشه، امکان اجرای روغن جلا رو دارید.
     تقریبا در همین مطلب راهکار ها ارائه شده…

    • بابک می‌گوید:

     با سلام استاد عزیز
     متاسفانه از این ترکیب رنگهایی که شما نام بردین هیچ سر رشته ای ندارم و نمیتوانم تشخیص بدم فقط رنگش ماته و براقی توی اون وجود ندارد و فقط میخوام کمی پرنگتر بشه چون بعضی جاهاش رنگ پاشیده و در بعضی جاها رنگش کم رنگ شده
     خواستم بدونم میشه با جوهر های آماده بدون سنباده زنی اینکار و کرد یا کسی که گفته اشتباه کرده ، در هر حال به پیشنهاد شما نیازمندم ممنون

    • آیچوب می‌گوید:

     سلام بابک عزیز
     اگر مات باشه، حتمالا نیم پلی استر مات یا کیلر اجرا شده.
     در این حالت میتونید رو ی کار رو یک بار سنباده کاری کنید، در حدی که روی رنگ خش ایجاد بشه… بعد کمی همرنگی بسازید و روی کار همرنگی بپاشید تا کل کار رو از نظر رنگ یکدست کنید… در پایان هم نیم پلی استر یا کیلر خودرویی بپاشید.
     اگر هیچ کدون از این مراحل رو بلد نیستید، یک قوطی روغن جلا بخرید و به صورت یک یه یک با بنزین ترکیب کنید و با قلمو روی کار بکشید. این روش فقط کار رو براق می کنه و نمیتونه قسمت های که رنگش از دست رفته رو رنگ بده…
     با توجه به میزان تجربه شما، این دو راه به ذهنم رسید.

    • بابک می‌گوید:

     با سلام
     خیلی ممنون از راهنماییهاتون فکر کنم راه حل اول رو از پسش بر بیام به عنوان آخرین سوال و زحمت
     برام مشخص کنید چطوری باید همرنگی بسازم وچی باید بخرم و آیا با قلمو هم میشه این کارو کرد
     خیلی ممنون از راهنمایی هاتون

 258. محمد می‌گوید:

  سلام .من میخوام یه میز رنگ کنم .اگه بخوام ته رنگ سبز یا زرد داشته باشه یه کم رنگ سبز یا زرد با شاپان قاطی کنم میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  یا بد در میاد؟

 259. مجتبی می‌گوید:

  منظورم اینه که توی مواد مورد نیاز از کیلر نام برده شده
  ولی در قسمت آموزش حرفی از کیلر و طریقه ی مصرفش نزدید
  فقط گفته شده با مرحله ی نهایی نیم پلی استر هست

 260. مجتبی می‌گوید:

  سلام
  کیلر در کدوم قسمت کار مصرف میشه

  • آیچوب می‌گوید:

   سلام
   کیلر رو میتونید بعد از سیلر به عنوان رنگ پایانی استفاده کنید.
   همچنین میتونید کیلر روبا رنگ های جوهری، برای ساخت همرنگی مخلوط کنید.

 261. علی می‌گوید:

  سلام
  در