آشنایی با انواع چوب, آموزش, تکنیک‌های کار با چوب

۵ روش تضمینی پاك كردن شيره درخت از لباس + ویدئو فارسی

ترفند های پاک کردن صمغ چوب

 پاک‌کردن صمغ چوب یا همان شیره درخت یکی از چالش‌های پیشروی اساتید نجار و رنگ‌کار چوب است. در فصل سرما و در دمای پایین صمغ درخت به‌صورت یک بخش شیشه‌ای و محکم و در فصل گرما و در دمای بالا، مانند عسل از درخت به بیرون روانه می‌شود.

نکته‌ای که در مورد صمغ و شکاف‌های صمغی وجود دارد این هست که این صمغ به‌راحتی ازبین‌رفتنی نیست.

 حتی ممکن است بعد از گذشت ده‌ها سال هم از چسبندگی و خاصیت آن کم نشود و به‌محض فراهم‌شدن شرایط، از چوب به بیرون روانه شود. در این مقاله تجربیات خود از پاک‌کردن شیره درخت را به شما به اشتراک خواهیم گذاشت. با ما در آیچوب همراه باشید.

 صمغ درخت کاج معمولاً لزج، نیمه‌مایع، شفاف و به رنگ‌های زرد مایل‌به‌سبز یا قرمز عقیقی است. طعم این صمغ تلخ و بوی آن تند است. مطمئناً طعم و بوی صمغ درخت برای شما آزاردهنده نخواهد بود؛ اما چسبندگی این شیره درخت کاج واقعاً عذاب‌آور و غیرقابل‌تحمل است.

 اگر از چوب درخت کاج (نراد، یولکا، ساسنا) برای ساخت سازه‌های چوبی استفاده می‌کنید، حتماً با چوب‌هایی مواجه شده‌اید که شیره روان و یا حفره‌های رزینی دارند. شاید شما به‌عنوان نجار با شیره درخت و چسبندگی آن مشکلی نداشته باشید؛ اما در مرحله رنگ چوب و یا حتی پس از آن این مایع دردسرساز خواهد بود.

 با این توضیح و اهمیت ازبین‌بردن صمغ درخت، به معرفی راهکارهای ازبین‌بردن صمغ و شیره درخت می‌پردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

چگونه شیره درخت را از روی چادر مشکی پاک کنیم؟

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاصبه می شود!

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: پاک کردن رنگ چوب در خانه و با کمترین ابزار

 

روش‌های پاک کردن صمغ چوب

روش‌های مختلفی برای پاک‌کردن صمغ چوب وجود دارد که در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

استفاده از الکل صنعتی برای از بین بردن شیره درخت

 الکل صنعتی یکی از ایمن‌ترین روش‌ها برای پاک‌کردن صمغ درخت است. اگر صمغ روی چوب باشد، می‌توانید پارچه‌ای تمیز را به الکل آغشته کنید و چندین بار روی صمغ بکشید تا به‌تدریج پاک شود.

هرچه الکل بیشتری روی صمغ بماند، این مایع چسبناک زودتر حل می‌شود.

 گاهی صمغ روی چوب نیست و در داخل حفره‌های چوب جا خوش کرده است. اگر این حفره‌های را تخلیه نکنید و مراحل رنگ‌کاری را انجام دهید، پس از چند سال مشاهده خواهید کرد که در اثر گرمای زیاد، شیره درخت حتی از رنگ هم عبور می‌کند و به بیرون از مغز چوب روانه می‌شود.

 برای خالی‌کردن حفره‌های صمغ درخت، ابتدا الکل صنعتی را با استفاده از سرنگ به داخل حفره‌های دارای صمغ تزریق کنید و سپس کار را به‌صورت دمر رو به زمین کنید تا کاملاً صمغ خالی شود. هر چه الکل بیشتر روی صمغ بماند، میزان حل‌شدن شیره بیشتر خواهد شد.

 شما می‌توانید از الکل برای پاک‌کردن صمغ درختی که روی پارچه، لباس، فرش، دست و… ریخته شده است هم استفاده کنید و یکی از ایمن‌ترین روش‌ها هست. البته الکل به‌شدت به حرارت و شعله آتش و جرقه حساس است و باید بسیار مراقب باشید.

در صورتی که الکل در دسترس ندارید، پیشنهاد می کنیم از تینر فوری استفاده کنید.

پیشنهاد آیچوب: تینر فوری چیست؟ | معرفی انواع تینر فوری

پاک کردن صمغ چوب نراد

کانال رزینی

استفاده از حرارت مستقیم برای پاک کردن صمغ

 ابتدا محل‌هایی را که دارای صمغ است با مداد علامت‌گذاری کنید و سپس چاقو یا هر فلز نازک دیگری را با استفاده از حرارت مستقیم سرخ‌کرده و داخل حفره پر از صمغ وارد کنید. به‌محض برخورد فلز گداخته شده با شیره درخت، مشاهده خواهید کرد که دود سفیدرنگی از حفره خارج می‌شود و حتی گاهی شیره می‌جوشد.

 در این روش مقداری از صمغ بخار می‌شود و مقدار دیگری به بیرون از حفره می‌ریزد. شما می‌توانید با یک پارچه، بلافاصله صمغ‌های بیرون ریخته شده را تمیز کنید. اگر این کار را سریع انجام ندهید، شیره سخت خواهد شد و به‌راحتی پاک نمی‌شود.

 این روش معمولاً توسط اساتید حرفه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد و سرعت بیشتری در صمغ زدایی خواهید داشت.

پاک کردن صمغ درخت کاج با گازوئیل!

 در کارگاه‌های نجاری، معمولاً از گازوئیل استفاده می‌شود. شما می‌توانید چند قطره گازوئیل را روی سطوحی که به صمغ آغشته شده، بریزید و پس از چند ثانیه با پارچه محل موردنظر را پاک کنید.

 استفاده از گازوئیل برای داخل خانه و قسمت‌هایی که با پوست برخورد دارد توصیه نمی‌شود. از گازوئیل یا نفت می‌توانید برای پاک‌کردن صفحه اره میزی، اره نواری، گندگی و دیگر ابزارها استفاده کنید.

 مشکل این روش برای پاک‌کردن شیره درخت از روی لباس این است که گازوئیل بوی بدی دارد و ممکن است رنگ لباس را از بین ببرد.

پاک کردن صمغ درخت کاج

شیره درخت یا صمغ درخت

 

استفاده از سشوار برای پاک کردن شیره درخت

 جهت خالی‌کردن صمغ چوب از سشوار هم می‌توان استفاده کرد. سشوار صمغ خشک شده را از حالت جامد به مایع تبدیل می‌کند و پاک‌کردن آن راحت‌تر خواهد بود.

سشوار را با دمای زیاد به حفره رزینی نزدیک کنید و شیره بیرون‌آمده را با استفاده از کاردک یا پارچه پاک کنید.

 این روش کمی زمان بر و پر هزینه هست. استفاده از سشوار به‌عنوان روش آخر به شما پیشنهاد می‌شود. ممکن است گرمای زیاد سشوار بافت بیرونی چوب را بسوزاند و چوب تغییر رنگ دهد.

 برای پاک‌کرده چسب درخت از روی لباس این گزینه را پیشنهاد نمی‌کنیم و مناسب کارهای صنعتی است.

پیشنهاد آیچوب: آموزش پاک کردن رنگ با استفاده از سشوار

پاک کردن صمغ چوب با حرارت

پاک کردن شیره درخت با سشوار

پاك كردن صمغ درخت از لباس

 ممکن است مقداری از صمغ درخت به لباس شما بچسبد. در این حالت فقط کافی است مقداری الکل صنعتی را بر روی صمغ درخت اسپری کنید و اجازه دهید صمغ با الکل ترکیب شود و چسبندگی خود را کم‌کم از دست دهد. هرچه صمغ بیشتر خیس بماند، زودتر خاصیت چسبندگی را از دست می‌دهد. به همین دلیل باید مدام با الکل چسب را مرطوب کنید تا صمغ حل شود.

 همچنین می‌توانید با استفاده از پشت چاقو، صمغ درخت را از روی لباس بردارید. اگر می‌خواهید این کار سریع‌تر انجام شود، چند قطره گازوئیل روی صمغ بریزید و منتظر باشید تا صمغ حل شود. پس از آن لباس را با پودر ماشین لباس‌شوئی بشویید؛ چون گازوئیل بوی بدی دارد.

لطفا شما هم تجربه و دانش خود از چگونگی پاک کردن شیره درختان را در قسمت دیدگاه های همین نوشته با ما در میان گذارید.

منبع: آیچوب

پیشنهاد مطالعه بیشتر: ۱۵ راهکار برای از بین بردن بوی رنگ در کمترین زمان

34 نظر در “۵ روش تضمینی پاك كردن شيره درخت از لباس + ویدئو فارسی

 1. محمد گفت:

  سلام و روز بخیر
  من میخوام یک الاچیق چوبی روی پشت بام با ارتفاع 7 طبقه که اطرافش هم باز هست و هم تابش شدید خورشید و هم بادهای بهاری و پاییزی را داریم بسازم لطفا در خصوص نوع چوب و پوشش مناسب ان (روغن برزک و …)توضیح بفرمایید با کمال تشکر

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما محمد عزیز
   چوب رایج برای ساخت آلاچیق چوب نراد (چوب روسی) هست. برای پوشش هم بدون شک پیشنهاد می کنیم از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.
   اطلاعات بیشتر در لینک زیر:
   ترفند های افزایش مقاومت چوب در برابر آب و نور خورشید چیست؟

 2. امیر گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر.
  من یه آلاچیق با چوب نراد درست کردم که بارون خوره…چوبمو سند بلاست کردم..مرحله بعد شاپان زدم..الان باید سیلر بزنم و بعد کیلر..با این کار چوبم ضد آب میشه؟ یا از عایق های نانو ضد آب چوب استفاده کنم..ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام امیر عزیز
   به هیچ عنوان از سیلر و کیلر استفاده نکنید، بهترین پیشنهاد استفاده از روغن گیاهی مخصوص چوب است.

 3. محمد گفت:

  آقا سلام. یه خونه باغ دارم. میخام داخلش رو چوب کاری کنم. از چه نوع چوبی استفاده کنم که هم قشنگ بشه. وهم کم هزینه.
  مرسی از راهنماییتون.

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد عزیز
   می تونید از چوب نراد _کاج – روسی) استفاده کنید. این چوب هم قیمتش مناسب هست و هم اینکه مقاومت خوبی در برابر رطوبت یا حشرات داره

 4. Kasra12345 گفت:

  چوب بلوط رو چجوری خشکش کنم؟
  میخوام باهاش میز کار درست کنم ولی شیره ی زیادی داره
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   یکی از روش هایی که بیشتر اساتید از اون استفاده می کنند، خشک کردن چوب در فضای آزاد هست. در لیک زیر میتونید سه روش خشک کردن چوب در فضای آزاد رو مشاهده کنید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )