رنگ‌کاری چوب, ویدئو

همرنگی چوب چیست و چگونه ساخته و اجرا می شود؟ + ویدئو

همرنگی چگونه ساخته و اجرا می شود؟

همرنگی چوب و اجرای آن یکی از بخش‌های رنگ‌کاری چوب با استفاده از رنگ‌های سلولوزی است. همرنگی در مرحله قبل از رنگ پایانی اجرا می‌شود و با آن می‌توان ایرادهای ظاهری رنگ‌کاری مثل قسمت‌های بتونه‌کاری شده، سفیدی‌ها چسب چوب یا چسب پرس و … را پوشش داد.

البته این پوشش فقط به بخش‌های نام برده شده محدود نیست و شما می‌توانید همرنگی را در تمامی سطح چوب رنگ شده اجرا کنید. به زبان ساده‌تر، با استفاده از همرنگی می‌توانید رنگ آستری را یکنواخت کنید.

در این نوشته در نظرم داریم همرنگی فوری چوب را معرفی کنیم و روش ساخت همرنگی فوری را به شما بیاموزیم. با ما در ادامه همراه باشید.

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF

 

همرنگی چیست؟

 همرنگی، رنگی است که به‌منظور یکنواخت کردن رنگ آستری و رنگ اولیه (شاپان) به کار برده می‌شود. با کمک همرنگی می‌توان دورنگ یا چندرنگ بودن آستری اولیه را به یک‌رنگ یکنواخت و تمیز تغییر داد. همرنگی آستری اولیه یا شاپان نیست! نباید این دو را باهم اشتباه بگیریم!

 شاپان یا آستری اولیه، رنگ چوب را به رنگی که مدنظر دارید نزدیک می‌کند و بعد از بتونه و اتمام سیلر‌کاری با استفاده از همرنگی به رنگ نهایی که مدنظر داریم می‌رسیم. همرنگی یک مرحله قبل از رنگ پایانی اجرا می‌شود.

 مهم‌ترین ویژگی‌های همرنگی این است که موج چوب را کامل پوشش نمی‌دهد اما می‌توان به‌عنوان ترمیم‌کننده رنگ به آن توجه کرد.

چه زمانی از همرنگی استفاده می‌کنیم؟

 در همه پروژه‌ها استفاده از همرنگی پیشنهاد نمی‌شود. شما باید باتوجه‌به نوع پروژه و نیازتان اقدام به استفاده از همرنگی کنید. نکته مهم دیگر در مورد همرنگی این است که برای اجرای همرنگی باید مهارت کافی برای استفاده از پیستوله را داشته باشید.

 زمانی که چوب به‌خاطر شرایط رشد و تغییرات فصلی، بافت متفاوتی دارد و پس از اجرای آستری، در بخش‌هایی از سازه روشنی و تیرگی مشاهده می‌کنید.

 •  زمانی که بتونه‌کاری می‌کنید و قسمت‌های بتونه شده روشن‌تر یا تیره از بقیه قسمت‌های چوب نمایان شده است.
 •  زمانی که در مرحله آسترکاری به‌خوبی انجام نشده و خط دستمال یا قلم‌مو بر روی رنگ باقی‌مانده است.
 •  زمانی که با اجرای شاپان به رنگ موردنظرتان دست پیدا نکرده‌اید و چاره‌ای ندارید جز اینکه رنگ را تغییر دهید.
 •  زمانی که در نظر دارید کمی رگه‌های چوب را پوشش دهید تا کمتر دیده شوند با اینکه دوست دارید رنگ پوششی اجرا کنید.
 •  زمانی که قرار است سازه‌ای که قبلاً رنگ شده است را دوباره رنگ‌کاری کنید و تغییر رنگ دهید.
 •  زمانی که در نظر دارید بخش‌هایی از سازه سایه کاری شود تا زیبایی بیشتری به کار دهید و یک اثر هنر زیبا خلق کنید.
 •  زمانی که چوب باختگی دارد و پس از شاپان کشی مشاهده می‌کنید که لکه‌های سیاه‌رنگ روی چوب نقش بسته است.

همرنگی چوب چیست

همرنگی چوب با چه ابزار رنگ کاری اجرا می‌شود؟

پیستوله بهترین گزینه و احتمالاً تنها گزینه برای اجرای اصولی همرنگی است. باتوجه‌به اینکه اجرای همرنگی باید بادقت اجرا شود، پیشنهاد ما اجرای همرنگی با استفاده از پیستوله سایه پاش است. البته با کمک پیستوله‌های استاندارد ۱.۸ و پایین‌تر هم می‌توان همرنگی را اجرا کرد؛ اما اگر از پیستوله سایه پاش استفاده کنید، اجرای آن به‌مراتب بادقت و کیفیت بیشتری انجام خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: آموزش تغییر رنگ چوب قهوه‌ای به سفید یا هر رنگ دیگری

رنگ‌های مورد نیاز برای ساخت همرنگی چیست؟

 برای ساخت همرنگی چوب، به مواد زیر احتیاج دارید:

 •  تینر ۱۰ یا ۱۲ هزار
 •  رنگ‌های فوری
 •  کیلر سلولوزی
 •  جوهر فوری (برای ساخت همرنگی‌های حرفه‌ای و خاص! + اگر تجربه کافی از شناخت رنگ و ترکیب رنگ دارید)

 از جوهر می‌توانید به‌عنوان رنگ کمکی و به مقدار کم استفاده کنید. در حد یک درپوش به‌ازای هر لیتر هم رنگی!

رنگ‌های مورد نیاز برای ساخت همرنگی

روش ساخت همرنگی فوری چوب

 ابتدا باید کیلر سلولوزی را با تینر به نسبت یک به سه ترکیب کنید. به عبارتی می‌شود یک کیلو کیلر با سه لیتر تینر… پس از ساختن کیلر، رنگ‌های فوری که در ادامه اشاره می‌کنیم به مقدار کم (یک قاشق) اضافه کنید. (اگر نیاز بود، یک قاشق دیگر اضافه کنید)

 پس اینکه کیلر رقیق شد، باتوجه‌به تم رنگ موردنظرتان باید از رنگ‌های فوری (تأکید می‌کنیم فوری ماشینی) استفاده کنید. در این بخش نیاز دارید کمی در مورد ترکیب رنگ‌ها تأثیر ترکیب هر رنگ بارنگ دیگر اطلاعات کسب کنید. به‌عنوان‌مثال حتماً می‌دانید که ترکیب رنگ قرمز و زرد، رنگ نارنجی به شما خواهد داد. همچنین با ترکیب رنگ‌های آبی و زرد، به رنگ سبز دست پیدا خواهید کرد.

 پس از اینکه رنگ آماده شد، رنگ را با استفاده از پیستوله استاندارد یا پیستوله سایه پاش بر روی سطح چوب اجرا کنید. در ادامه شما را با روش ساخت چند همرنگی پر مصرف در رنگ‌کاری چوب آشنا می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: بتونه چوب چیست؟ آموزش ساخت بتونه ساده و ارزان

روش ساخت همرنگی فوری چوب

روش ساخت همرنگی فندقی

 همرنگی فندقی همان‌طور که از اسمش پیداست به رنگ فندق (قهوه‌ای مایل به قرمز شاید! و همچنین برخی می‌گویند ماهاگونی!) هست. شما با رنگ‌هایی مانند زرد گِل ماش فوری، اخرایی فوری و مشکلی فوری امکان ساخت آن را دارید.

 ابتدا رنگ اخرایی فوری را به محلول رقیق شده کیلر اضافه کنید، به‌خوبی هم بزنید تا محلول رنگ اخرایی به خود بگیرید. در مرحلهٔ بعد زرد گل ماش را اضافه کنید تا کمی از قرمزی تند رنگ کاسته شود و رنگ به سمت نارنجی شدن متمایل شود.

 پس از اینکه رنگ را به‌خوبی هم زدید. برای اینکه محلول به‌دست‌آمده به قهوه‌ای شدن متمایل شود، رنگ مشکی را به‌صورت قطره‌قطره به رنگ اضافه کنید و خوب هم بزنید تا تغییرات انجام شود.

 نکتهٔ مهم در مورد اضافه‌کردن رنگ مشکلی این است که حتماً رنگ مشکی فوری را در مرحله پایانی و به‌صورت قطره‌قطره اضافه کنید.

 برای آزمودن رنگ به‌دست‌آمده یک قطره رنگ را روی ناخن بچکانید تا رنگ‌باز شود و خود را نشان دهد. البته بهتر است سریع رنگ را پاک کنید.

روش ساخت همرنگی قهوه‌ای

 برای ساخت همرنگی فوری قهوه‌ای مانند همرنگی فندقی می‌توانید از سه رنگ اصلی زرد گِل ماش فوری، اخرا (قرمز) فوری و مشکی فوری استفاده کنید. ابتدا رنگ اخرایی فوری را به محلول رقیق شده کیلر اضافه کنید، به‌خوبی هم بزنید تا محلول رنگ اخرایی به خود بگیرید.

 در مرحلهٔ بعد زرد گل ماش را اضافه کنید تا کمی از قرمزی تند رنگ کاسته شود و رنگ به سمت نارنجی شدن متمایل شود. پس از اینکه رنگ را به‌خوبی هم زدید. برای اینکه محلول به‌دست‌آمده به قهوه‌ای شدن متمایل شود، رنگ مشکی را به‌صورت قطره‌قطره به رنگ اضافه کنید و خوب هم بزنید تا تغییرات انجام شود.

 نکتهٔ مهم در مورد اضافه‌کردن رنگ مشکلی این است که حتماً رنگ مشکی فوری را در مرحله پایانی و به‌صورت قطره‌قطره اضافه کنید.

 آن‌قدر رنگ مشکی را به محلول اضافه کنید تا کامل رنگ قهوه‌ای شود. بعد از مدت کوتاهی به این تجربه دست پیدا می‌کنید که چه رنگ‌هایی را به چه نسبتی باهم ترکیب کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

 برای آزمودن رنگ به‌دست‌آمده یک قطره رنگ را روی ناخن بچکانید تا رنگ‌باز شود و خود را نشان دهد. البته بهتر است سریع رنگ را پاک کنید.

روش ساخت همرنگی سایه

برای ساخت سایه اکنون می‌توانید خودتان ابتکار به خرج دهید. مثلاً می‌توانید در محلول ساخته شده کمی امرا (قهوه‌ای) فوری و مشکی اضافه کنید تا یک رنگ قهوه‌ای تیره متمایل به مشکی به دست آید. از این رنگ می‌توانید به‌عنوان سایه استفاده کنید.

روش ساخت همرنگی سایه

روش اجرای همرنگی فوری چوب چیست؟

 برای اجرای هم رنگی فوری ابتدا باید محلول ساخته شده را رقیق بسازید. رقیق بودن رنگ از پوشش رگه و نقش چوب جلوگیری می‌کند و پس از اجرای همرنگی همچنان نقش چوب در جای خود باقی است و از دیدن آن لذت خواهید برد.

 همرنگی را صافی کنید و در داخل پیستوله بریزید. مقدار خروجی رنگ را کمتر از مقداری که برای پاشش نیم پلی‌استر یا سیلر در نظر می‌گرفتید، تنظیم کنید. فشار باد را در حدی تنظیم کنید که همرنگی دانه‌دانه پاشیده نشود و به حالت پودری پاشیده شود.

 به عبارتی باید رنگ با حجم کم و کنترل مناسب بر روی کار اجرا شود. اگر مقدار حجم رنگ کم باشد، به‌راحتی می‌توانید با چند بار پاشش به رنگ دلخواه دست پیدا کنید؛ اما اگر رنگ را زیاد بپاشید، امکان اینکه به رنگ روشن برگردید تقریباً وجود ندارد! جز اینکه رنگ را پاک کنید (در این حالت خرابکاری خواهد شد).

 اگر همرنگی را با فشار کم باد بپاشید، رنگ به‌صورت دون دون روی کار پاشیده می‌شود و اگر پر فشار بپاشید، رنگ در یک نقطه جمع می‌شود و شره می‌کند.

 در واقع شما زمانی می‌توانید همرنگی بپاشید که در کنترل پیستوله و کنترل رنگ و شناخت رنگ متبحر شده باشید. اگر تجربه کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا همرنگی را به‌صورت آزمایشی بر روی چند سازه بپاشید تا به‌اصطلاح دستتان روان شود.

 پس از پایان پاشش همرنگی و خشک‌شدن آن روی کار یک‌دست سنباده پوستاب کارکرده بکشید. گردوخاک را با فشار باد و دستمال پاک کنید و نیم پلی‌استر یا تمام پلی‌استر یا کیلر را اجرا کنید.

استفاده از همرنگی به‌جای شاپان

 پرسش شما:
ببخشید می‌شود به‌جای شاپان از همرنگی استفاده کرد؟ یعنی سیلر رو باهم رنگی ترکیب کنم بعد بزنم به کار دیگه شاپان استفاده نکنم؟

 پاسخ آیچوب:

 صالح جان سلام اگر اشتباه نکرده باشم فکر کنم شما به‌صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنید. دررابطه‌با سؤالتان هم باید خدمت شما عرض کنم که تمامی همکاران محترم بدون استثنا این روش رو امتحان کردند؛ اما جواب نمی‌دهد…

 به چند علت اول اینکه نمی‌شود رنگ فوری رو غلیظ گرفت و حتماً باید با سیلر ترکیب کرد به همین علت دو فصلی چوب یا سیر و روشنی چوب را نمی‌شود گرفت و باعث می‌شود که در زمان همرنگی پاشی مقدار مصرف همرنگی و زمان زیادتری اتلاف شود.

 دوم اینکه در هنگام استفاده از این روش حتماً باید دو نفر باشید ضمن اینکه نفر دوم هم باید کاربلد باشد که توانایی پرداخت‌کردنش را داشته باشد تا کار دو فصل شود.

 سوم اینکه باتوجه‌به قیمت رنگ‌های فوری این روش اصلاً مقرون‌به‌صرفه نیست و چهارم اینکه چون حالت جوهر پیدا می‌کند با اعمال رنگ‌های بعدی مثل سیلر و پلی استر تغییر رنگ می‌دهد و دلایل دیگری که ذکر آن‌ها را به آینده موکول کنیم بهترِ، اگر دنبال آستری می‌گردید که خوش‌رنگ و زیبا باشد دقیقاً مثل همرنگی ضمن اینکه تمام رگه‌های چوب پیدا باشد دو راه وجود دارد.

 اول اینکه می‌توانید از پودر همرنگی OSR آلمان استفاده کنید؛ اما دو تا مسئله هست یکی اینکه قیمت هر کیلو از این پودر سه میلیون و سیصد هزار تومانِ و دوم اینکه باید بسیار وارد باشید که در هنگام خرید مارک چینی رو به‌جای آلمانی به شما نفروشند؛ چون نوع چینی بعد از یک ماه شروع به تغییر رنگ می‌دهد و در نهایت کاملاً بی‌رنگ می‌شود و راه دوم اینکه بنده خودم این نوع آستر را با هزینه بسیار پایین و باکیفیت دقیقاً آلمانی می‌سازم اگر صبر داشته باشید روش ساختش رو در قالب یک کامنت آموزشی به کمک مدیریت عزیز آیچوب منتشر خواهیم کرد موفق باشید.

 

منبع: آیچوب

132 نظر در “همرنگی چوب چیست و چگونه ساخته و اجرا می شود؟ + ویدئو

 1. 09044917029 گفت:

  سلام جوب روکشی خودرنگ زدم قسمت های خام مث نری ها قاب در ها رو چگونه همرنگ چوب کنم

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   می تونید از همرنگی استفاده کنید.

   پیشنهاد می کنیم دوره آموزشی رنگکار ماهر رو تهیه کنید. از پایه به همین مضوعات پرداختیم.

 2. 09105947659 گفت:

  سلام ،ببخشید درب چوبی صد سرقت رنگ پلی اورتان زدم حالا پاک کردم،روی اون میتونم رنگ تابا بزنم؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   وقتی رنگ رو پاک کردید و به چوب خام رسیدید حالا می تونید هر ایده ای دارید اجرا کنید.
   منظورتون از رنگ تابا چیه؟

 3. 09196847556 گفت:

  سلام ممنون از راهنماییهای خوب و کاربردیتون

 4. 09905956082 گفت:

  سلام وقت بخیر
  پله گرد با چوب راش کار کردم وخودم میخام رنگش کنم اگه میشه لطف کنید وراهنمایی کنید
  درضمن ایا از شاپان بعنوان همرنگ میتونم استفاده کنم؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   لطفا همه مقالات رنگ چوب رو مطالعه کنید

 5. امیررضا گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من مقدار خیلی کم روغن گیاهی رو بصورت اتفاقی با سیلر ترکیب کردم و روی بخشی ازتخت چوبی بتونه کاری شده با قلمو اجرا کردم ، رنگ دلخواهم برای زیر کار شد و سطحش بسیار صاف و براق که دلیلش احتمالا روغن باشه میخواستم بدونم اگر ترکیب روغن گیاهی با سیلر تداخل یا تضادی در آینده ایجاد نمیکنه مثلا
  جمع نمیشه یا پوسته نمیکنه …….مابقی رو هم اجرا کنم؟
  توضیح اینکه ظرف یکهفته مشکلی پیش نیومده

 6. مجید گفت:

  سلام خسته نباشید
  من کابینت روکش چوب زدم و چون از چند صفحه استفاده شده بعضی در ها رنگشان با بقیه فرق دارد. پیشنهاد شما چیست؟
  دوس دارم رگه های چوب دیده بشه اگه همرنگی بزنم رگه هارو میپوشونه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام مجید عزیز
   دقیقا باید با همرنگی مشکل رو حل کنید.
   اگر رنگ رو رقیق بسازید و با حوصله اجرا کنید، زیاد رگه رو نمی پوشونه

 7. احمد گفت:

  سلام چگونه می شود روی رنگ روعنی ساختمانی که روی چوب است سیلر کیلر وپلی استر اجرا کرد.

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   امکان ندارد
   باید رنگ روغنی را پاک کنید و پس از رسیدن به چوب خام اقدام به پرداخت و در نهایت با توجه به نوع پوشش مد نظر مراحل رنگ کاری را انجام دهید

 8. معین گفت:

  سلام و خسته نباشید

  با توجه به یکنواخت بودن همرنگی در سطح چوب ، آیا میشه همرنگی رو جایگزین آستری ( جوهری) کرد ؟ یعنی کلا آستری نزنیم و فقط همرنگی بزنیم

  1. آیچوب گفت:

   سلام معین عزیز
   بله، شدنی هست؛ اما همرنگی کار رو میپوشونه تقریبا و شاپان همچنان رگه ها رو نشون میده

   1. Saeid گفت:

    باعرض سلام خدمت استاد…میخاستم بدونم ی رنگی برام اوردن گردوییی گمرنگ منتها احساس میکنم تواین رنگ پوششی روشن(سفیدیاکرم)زدن…چون باهمرنگی جور درنمیاد…همچیزی وجود داره یا من دارم میبینم…رگه های چوب هم خیلی کم دیده میشه…یعنی نمونه اوردن برام..ممنونتون میشم اهنمایی کنید
    باتشکر $

    1. آیچوب گفت:

     سلام سعید عزیز
     ممکنه این کار رو کرده باشن
     میتونید روی یک قطعه کار کوچک تست کنید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )