رنگ‌کاری, کیلر, مواد مصرفی صنعت چوب

 کیلر چیست؟ کاربرد کیلر چیست | معایب و مزایا کیلر

آموزش اجرا با کیلر

کیلر یا (Clear) پوششی مایع و شفاف است که از آن برای محافظت سطح چوب در برابر عوامل خارجی مانند رطوبت و حرارت و اشعه UV و… استفاده می‌شود.

 کیلر یا کلیر در مدل‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود و هر یک قابلیت‌ها و موارد استفاده مخصوص به خود را دارد. در این مقاله به معرفی انواع کیلر و کاربرد هر یک خواهیم پرداخت. با ما در ادامه همراه باشید.

 رنگ‌کردن چوب و ایجاد یک لایه محافظ روی آن یکی از مهم‌ترین کارهایی است که پس از ساخت یک سازه چوبی باید انجام شود. شما به دلایل مختلف چوب را رنگ می‌کنید. تغییر رنگ چوب، ایجاد یک لایه براق یا مات روی سطح چوب، افزایش مقاومت چوب در برابر عوامل خارجی مانند حشرات و موریانه و رطوبت و اشعه یو وی و… از دلایل مهم رنگ‌کردن چوب است.

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF

 در صنعت چوب از رنگ‌ها و پوشش‌های متنوع برای رنگ‌کردن چوب استفاده می‌شود و از نمونه‌های آن می‌توان به رنگ فوری، رنگ اکریلیک، رنگ‌روغنی، روغن گیاهی رنگ پلی اورتان و… اشاره کرد.

 برای اجرای همه این رنگ‌ها نیاز به طی‌کردن مراحلی دارید که هر یک از این مراحل مواد مخصوص به خود را می‌طلبد.

 به‌عنوان‌مثال با شاپان یا آستری رنگ چوب را تغییر می‌دهید و با سیلر خلل‌وفرج بسیار ریز چوب را پر می‌کنید و با کیلر یک لایه مقاوم و زیبا روی چوب ایجاد می‌کنید.

 استفاده از یک پوشش شفاف برای حفظ نقش و رگه چوب یک راهکار عالی برای رنگ‌کردن سازه‌های چوبی است. مهم نیست یک میز چوبی داشته باشید یا صندلی و دیوارپوش و… کیلر پوششی شفاف (موج نما) برای استفاده به‌عنوان یک لایه پایانی زیبا است.

 در این مقاله به‌صورت ویژه در مورد کیلر صحبت خواهیم کرد.

کیلر چیست؟

 کیلر پوشش و مایعی شفاف است که به‌عنوان لایه نهایی در زمان رنگ‌کردن چوب استفاده می‌شود. کیلر در مدل‌های مختلف در دسترس است که از این مدل‌ها می‌توان به کیلر روغنی، کیلر فوری، کیلر پلی اورتان، کیلر اکریلیک (پایه آب) اشاره کرد.

 هر یک از این مدل کیلر ها کاربرد و قابلیت‌های مخصوص به خود را دارند و باید باتوجه‌به استراتژی و موقعیت و نوع سازه باید کیلر مناسب را انتخاب کنید.

 نکته مهم در مورد کیلر، شفاف‌بودن آن است. کیلر در مدل‌های پوششی هم موجود هست؛ اما معمولاً کیلر ها به‌صورت شفاف استفاده می‌شوند.

 کیلر در مدل‌های مات و براق به بازار عرضه می‌شود و حتی در برخی مدل‌های کیلر می‌توان با ترکیب کیلر مات و براق به کیلر نیمه مات یا نیمه براق هم رسید.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: تفاوت سیلر و کیلر چیست؟

کاربرد کیلر چیست؟

 کیلر لایه پایانی اجرای رنگ است که از آن برای محافظت از چوب در برابر خط‌وخش و ایجاد لکه و هجوم حشرات استفاده می‌شود. در ادامه توضیحات بیشتر در مورد کاربرد کیلر خواهیم داد.

آموزش کیلر

مقاومت کیلر در برابر خط‌وخش

 یکی از مهم‌ترین وظایف کیلر این است که با ایجاد یک لایه مقاوم، چوب را از خط‌وخش و سایش دور کند. در واقع در زمان سایش ممکن است کیلر آسیب ببیند؛ اما مانند یک کاور از آسیب‌دیدن و چوب جلوگیری می‌کند.

 کیلر ها باتوجه‌به نوع آن مقاومت متفاوتی در برابر خط‌وخش دارند. ما می‌توانیم کیلر پلی اورتان را به‌عنوان یکی از قوی‌ترین کیلرها (برای محافظت چوب در برابر خط و خش) معرفی کنیم.

 کیلر اکریلیک و کیلر روغنی و کیلر سلولزی به‌اندازه کیلر پلی اورتان در برابر خط و خش مقاومت ندارند.

مقاومت کیلر در برابر اشعه UV و تغییر رنگ

مقاومت کیلر در برابر اشعه UV و تغییر رنگ

 

 زردشدن چوب یکی از مشکلاتی است که در اثر تابش اشعه خورشید و حتی لامپ‌های معمول مورداستفاده در اطرافمان به وجود می‌آید.

 یکی از مهم‌ترین کارهایی که کیلر ها انجام می‌دهند، جلوگیری از زردشدن چوب است. البته نباید انتخاب کیلر مناسب را هم فراموش کنید. در میان کیلر هایی که در بالا نام بردیم، کیلر پلی اورتان بهترین گزینه برای جلوگیری از زردشدن رنگ چوب است.

 درصورتی‌که کیلر سلولوزی در حالت معمول و حتی بدون وجود اشعه یو وی هم رنگ چوب را زرد می‌کنند.

مقاومت کیلر در برابر حشرات

 موریانه و حشرات علاقه عجیبی به چوب دارند و چوب را به‌عنوان محیط زندگی می‌پسندند. شما می‌توانید با اجرای کیلر های مختلف از نفوذ حشرات به داخل چوب جلوگیری کنید. در واقع هر نوع رنگ و پوششی را روی چوب اجرا کنید، از نفوذ حشرات جلوگیری خواهید کرد.

 مهم نیست از چه کیلری استفاده می‌کنید. همه کیلر ها در برابر نفوذ حشرات مقاومت کافی را دارند.

مقاومت کیلر در برابر رطوبت و آب

مقاومت کیلر در برابر رطوبت و آب

رطوبت و آب به‌راحتی سازه‌های چوبی را نابود می‌کند. درست است که برخی چوب‌ها در برابر آب مقاومت خوبی دارند؛ اما بدون رنگ این مقاومت بلندمدت نخواهد بود.

 همه کیلر ها در برابر رطوبت چوب مقاوم نیست و حتی کیلر های سلولزی (فوری) بسیار آسیب‌پذیر هم هستند؛ اما می‌توان از کیلر های پلی اورتان برای ایجاد مقاومت در برابر رطوبت و آب استفاده کرد.

 نکته مهم اینجاست که ما در توضیح بالا گفتیم ایجاد مقاومت بیشتر و این حرف به معنی ضد آب شدن نیست.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: آموزش رنگ کردن چوب با سیلر کیلر


 آیا کیلر نیمه براق هم وجود دارد؟

 در بازار کیلری به‌عنوان کیلر مات یا کیلر براق نداریم. معمولاً رنگ کارها با ترکیب کیلر مات و براق با هم به کیلر نیمه براق یا نیمه مات دست پیدا می‌کنند.

 آیا کیلر برای ضد آب‌کردن چوب مناسب است؟

 خیر. برخی کیلر ها مانند کیلر پلی اورتان فقط سطح را در برابر آب و رطوبت مقاوم می‌کنند و ضد آب نخواهد شد.

 بهترین کیلر برای رنگ کردن چوب چیست؟

 شما از همه مدل‌های کیلر برای رنگ کردن چوب می‌توانید استفاده کنید؛ اما در صنعت چوب معمولاً از کیلر سلولوزی یا کیلر فوری برای رنگ کردن چوب استفاده می‌شود.

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )