آموزش, کمپرسور

برای کاهش صدای کمپرسور هوا چه کارهایی انجام دهیم؟

کاهش صدای کمپرسور هوا,چگونه صدای کمپرسور هوا را کاهش دهیم؟,سر و صدای کمپرسور هوا,روش کم کردن صدای پمپ باد,ساخت جعبه مخصوص کمپرسور هوا,

 کاهش صدای کمپرسور هوا یکی از برنامه‌هایی است که شاید تابه‌حال چندین بار به آن فکر کرده باشید؛ اما این پروژه را تا به امروز انجام نداده‌اید. هرچند که شاید کمپرسور هوا به‌اندازه دیگر دستگاه‌های نجاری صدای زیاد ندارد؛ اما همیشه روشن‌شدن آن و روشن ماندن در مدت‌زمان طولانی موجب آزار و اذیت کارگران و اساتید مشغول در کارخانه و کارگاه خواهد شد.

 شاید از نظر شما گوش‌دادن به صدای کمپرسور هوا در حالت روشن در برابر دیگر دستگاه‌ها آزاردهنده نباشد؛ اما پس از کاهش صدای کمپرسور هوا به نتیجه خواهید رسید که انجام این کار بسیار به نفع شما و همکارانتان است.

 در این نوشته به بررسی راه‌های کاهش صدای کمپرسور هوا می‌پردازیم. لطفاً با ما در ادامه همراه باشید.

 

کاهش صدای کمپرسور هوا,چگونه صدای کمپرسور هوا را کاهش دهیم؟,سر و صدای کمپرسور هوا,روش کم کردن صدای پمپ باد,ساخت جعبه مخصوص کمپرسور هوا,

 

 کمپرسورهای هوا نقش کلیدی را در بخش تأمین فشار هوای موردنیاز دستگاه‌های صنعت چوب و صنعت رنگ و دیگر صنایع ایفا می‌کند. در استفاده طولانی‌مدت از کمپرسورها، شنیدن سروصدای زیاد برای شما آزاردهنده خواهد بود.

 به همین دلیل می‌توان با استفاده از تکنیک‌هایی صدای زیاد کمپرسور هوا را کاهش داد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت؛ اما نکاتی در ابتدا باید بدانید و دانستن آن برای هر فرد شاغل در کارگاه نیاز هست.

 درواقع ماشین‌آلاتی مانند کمپرسور هوا که اپراتور ارتباط مستقیم با آن ندارد بهتر است در یک فضای کاری جداگانه مورداستفاده قرار گیرند تا صدای آن‌ها به اطراف نرسد. همچنین اگر شرایط آب‌وهوایی و نگه‌داری از دستگاه مناسب باشند کمپرسورهای هوا می‌توانند در بیرون قرار بگیرند.

 کمپرسورهای روتاری (مانند کمپرسور برخی مدل‌های یخچال و کولر) عموماً صدای کم‌تری دارند؛ چون در طراحی آن‌ها محفظه عایق صدا قرار دارد که در بلندترین حالت می‌تواند ۷۰ تا ۷۵ دسی‌بل باشد.

 

راه‌های کاهش صدای کمپرسور هوا

استفاده از گوشی محافظ

 بعضی از کمپرسورها می‌توانند صدای زیاد تا ۸۵ دسی‌بل را منتشر کنند به همین منظور برای احتیاط بیشتر به کارگرانی که نزدیک کمپرسورها کار می‌کنند گوشی محافظ پیشنهاد می‌شود.

 استفاده از گوشی محافظ برای محافظت از گوش و سیستم شنوایی در زمان استفاده از تجهیزات پر صدا عاقلانه‌ترین کاری است که هر فردی می‌تواند انجام دهد.

 اگرچه شاید فکر کنید گوش‌ها به‌اندازه کافی مقاوم هستند؛ ولی گوش‌ها هم مانند چشم‌ها کارایی و توان خود را به‌مرورزمان در اثر فشار زیاد از دست می‌دهند پس نباید گوش خود را در برابر سروصدای بلند ماشین‌آلات قرار دهید.

 گوشی‌های محافظ گوش را می‌توان از فروشگاه‌های آنلاین و فروشگاه ابزارآلات بخرید و در جیب خود نگه دارد. هر موقع که وارد کارگاه شدید قبل از شروع به کار کمپرسور هوا یا هر دستگاه پر سروصدای دیگر آن را در گوش خود قرار دهید.

 

کاهش صدای کمپرسور هوا,چگونه صدای کمپرسور هوا را کاهش دهیم؟,سر و صدای کمپرسور هوا,روش کم کردن صدای پمپ باد,ساخت جعبه مخصوص کمپرسور هوا,

 

کمپرسور هوا را از محل کار خود دور کنید!

 یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای رهایی از سر و صدا این است که دستگاه را در یک فاصله دور و قابل‌کنترل از محل کار خود قرار دهید. به طور مثال انتهای کارگاه و فضایی که از محل کار شما دور باشد محل مناسبی برای قراردادن کمپرسور هوا هست. به عبارتی می‌توان گفت این راهکار پاک‌کردن صورت‌مسئله است.

 فاصله مناسب می‌تواند سر و صدا را تا ۲۵ درصد کاهش دهد. شما می‌توانید با استفاده از شلنگ لوله‌کشی هوا را از کمپرسور هوا به دیگر قسمت‌های کارگاه برسانید.

 در نظر داشته باشید که طولانی‌شدن اندازه شلنگ می‌تواند افت فشار را به همراه داشته باشد. اگر برای کارهایی مانند رنگ‌کاری نیاز به فشار هوای مناسب دارید این موضوع را در نظر داشته باشید. شرایط آب‌وهوایی نیز امکان استفاده از کمپرسور هوا در داخل یا خارج محیط کار را تعیین می‌کند.

 

مقالات و ویدئوهای بیشتر در مورد کمپرسور هوا را می‌توانید در لینک‌های زیر دنبال کنید:

کمپرسور هوا چیست؟ + نکته‌های مهم در انتخاب و خرید کمپرسور هوا
کمپرسور چند لیتری بخریم؟ لیست مصرف ابزارهای بادی
کمپرسور سایلنت یا کمپرسور بی‌صدا چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
برای کاهش صدای کمپرسور هوا چه کارهایی انجام دهیم؟
نکته‌های خرید کمپرسور هوا سایلنت یا بی‌صدا چیست؟
بهترین روغن برای کمپرسور باد چیست؟
راهکارهای افزایش طول عمر کمپرسور هوا
دلیل سوختن موتور کمپرسور هوا چیست؟
فیلتر کمپرسور هوا و رطوبت‌گیر چیست و چرا اهمیت دارد؟
آموزش تعمیر شیلنگ باد فنری کمپسور هوا بدون هیچ هزینه‌ای
فشار هوای ابزار بادی کارگاه نجاری باید چه مقدار باشد؟

 

کمپرسور را در محفظه ضد صدا قرار دهید

 مؤثرترین راه برای حداقل رساندن صدای یک کمپرسور هوا این است که آن را در محفظه عایق صدا قرار دهیم. شما می‌توانید یک جعبه چوبی (هر جنس دیگر که عایق صدا باشد) بسازید و کمپرسور هوا را در داخل آن قرار دهید. همچنین می‌توانید قسمت داخل جعبه را با استفاده از فوم‌های مخصوص پوشش دهید تا صدای دستگاه را به خود جذب کنند.

 به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید از ورق پلای وود برای ساخت جعبه کمپرسور هوا استفاده کنید و با استفاده از ابر یا فوم به ضخامت ۲ سانتی‌متر یا بیشتر داخل آن را پوشش دهید تا صدای کمپرسور هوا را جذب کند.

 

کاهش صدای کمپرسور هوا,چگونه صدای کمپرسور هوا را کاهش دهیم؟,سر و صدای کمپرسور هوا,روش کم کردن صدای پمپ باد,ساخت جعبه مخصوص کمپرسور هوا,

 

 برای اثربخشی بهتر جعبه را با دیواره‌های دوبل ۲۴ میلی‌متری که داخل آن توسط فوم پوشانده شده است بسازید.

 هنگام ساخت محفظه برای کمپرسور هوا خود مطمئن شوید که نشانه‌گذاری محل ورودی سیم و هوای ورودی و شیلنگ‌های خروجی توجه انجام شود؛ چون هرکدام از آن‌ها برای کارکردن نیاز به سوراخ‌هایی دارند تا از طریق آن به دستگاه متصل شوند.

 یک طراحی ایدئال برای ساخت محفظه کمپرسور هوا باید شامل پنل برش شده در پشت محفظه برای عبور سیم برق و خروجی شلنگ هوا و سیستم گردش هوا موردنیاز دستگاه باشد. در بهترین حالت می‌توان محفظه‌ای ساخت که وقتی درب آن بسته است هیچ سروصدایی از آن خارج نمی‌شود.

 وقتی سروصدای کمپرسور هوا به طور قابل‌توجهی کاهش یابد یا از بین رود، می‌توان ساعات بیشتری دستگاه را روشن نگه داشت مخصوصاً زمانی که در کارگاه خود با دیگر همکاران مشغول به کار باشید. در این حالت نیازی به خاموش‌کردن دستگاه برای شنیدن صدای همکارتان در محیط کار نیست و همچنان که در حال کار با ابزارهای متصل به کمپرسور هستید می‌توانید صدا را بشنوید.

 

پوشش اطراف کمپرسور با فوم عایق صدا

 درحالی‌که استفاده از محفظه چوبی ضد صدا مؤثرترین راه برای ازبین‌بردن سروصدای کمپرسورها است؛ ولی همچنان صدای با دسی‌بل بالا و معمولاً بیش از ۶۵ دسی‌بل را می‌توان با عایق صدا مانند فوم شانه تخم‌مرغی که فرکانس‌های بالا یا متوسط جذب می‌کند، کاهش داد.

 وقتی فوم عایق صدا دور دیوارهای محفظه کمپرسور یا دیگر ماشین‌های پر سروصدا کشیده می‌شود به‌راحتی می‌توان فرکانس بالای صدا را کاهش داد. به همین دلیل فوم‌های عایق صدا به عنوان گزینه‌ای مناسب برای عایق صدا کردن استودیوهای ضبط خانگی یا سالن تمرین شناخته شده‌اند.

 شما می‌توانید در قسمت‌های پر سروصدای دستگاه مانند سیلندر موتور مقدار فوم را تقویت کنید تا تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

 

استفاده از پرده عایق صدا

  پرده‌های عایق صدا را هم می‌توان به‌عنوان یک راهکار برای کاهش صدای کمپرسور هوا در نظر داشت. یکی از راه‌های استفاده از این پرده‌های (عایق) صدا این است که آن‌ها را در یک محفظه دوطرفه که شامل دو دیوار است که باهم در زاویه ۴۵ درجه دارند قرار دهید.

کمپرسور را در انتهای کارگاه خود قرار دهید و با پرده اطراف آن را پوشش دهید.

 

کاهش صدای کمپرسور هوا,چگونه صدای کمپرسور هوا را کاهش دهیم؟,سر و صدای کمپرسور هوا,روش کم کردن صدای پمپ باد,ساخت جعبه مخصوص کمپرسور هوا,

 

 یکی دیگر از راه‌های ازبین‌بردن سروصدای کمپرسور با پرده‌های ضد صدا، قراردادن دستگاه در یک جعبه یا کابینت بزرگ چوبی و سپس پوشاندن روی بیرونی آن با پرده است. برای مثال یک کمپرسور افقی کوچک می‌تواند داخل جعبه یا حتی در یک صندوق قرار داده شود و پرده بالا و دو طرف آن مانند رومیزی قرار داده شود.

 این مهم است که توجه داشته باشد در هیچ یک از مراحل نباید هوای خروجی دستگاه مسدود شده باشد.

 پرده‌های صدا همچنین می‌توانند به طور مستقیم بالا یا در اطراف لبه‌ها کمپرسور هوا قرار گیرند. حتی اگر امکان پوشش دستگاه با جعبه را ندارید، پرده‌های ضد صدا را می‌توانید دور دستگاه همان‌طور که دور یک جعبه می‌پوشانید قرار دهید در صورتی که سیم‌ها شلنگ‌ها و سوپاپ‌ها مسدود نشود. پارچه‌های عایق صوتی حتی می‌توانند در اطراف نازک‌ترین قسمت‌های کمپرسور هوا پیچیده شوند.

 در کمپرسورهای اسکرول و کمپرسورهای پیستونی، سیلندرها را می‌توان با عایق فایبرگلاس آکوستیک پوشش داد.

 

اهمیت تعمیر و نگه داری کمپرسور هوا

 یک کمپرسور هوا دارای گرما و حرکت بسیار زیادی است؛ زیرا هوا از طریق ورودی در پیستون فشرده می‌شود و آن را به‌عنوان انرژی در مخزن ذخیره می‌کند. در نتیجه یک کمپرسور در تمامی مراحل عملیات مقدار زیادی سروصدا تولید می‌کند.

 همان‌طور که تمامی مراحل به‌صورت مکانیکی و از طریق حرکات رفت‌وبرگشت پیستون انجام می‌شود، بخش‌های مختلف دستگاه به‌تدریج ساییده و خورده می‌شوند. به همین دلیل با افزایش کار دستگاه و گذشت زمان سر و صدا افزایش می‌یابد.

 درواقع کمپرسور هوا در حالت عادی سروصدای زیادی تولید می‌کند و حال چه برسد به زمانی که مشکلی فنی و مکانیکی در آن ایجاد شود. در این حالت همه چیز بدتر می‌شود و سروصدای بیشتری خواهید داشت.

 این بستگی به شما دارد که قطعات کمپرسور را به طور منظم بررسی کنید تا درگیر سر و صدای اضافی نشوید.

 

کمپرسور را روغن کاری کنید

 کمپرسورها مانند تمام ماشین‌ها شامل قطعات فلزی هستند که مدام در حال لرزش و اصطکاک هستند. برای اینکه تمام قطعات به طور ایدئال کار کنند روغن‌کاری باید همیشه در اطراف اتصالات و بلبرینگ‌ها انجام شود.

 بدون روغن‌کاری فلزات ساییده و خرد می‌شوند و باعث تضعیف آن‌ها می‌شود و در نهایت کارایی کمپرسور را کاهش می‌دهد.

 اگر این عمل ادامه پیدا کند کمپرسور در زمان کار سروصدای بیشتری تولید می‌کند؛ بنابراین یک کمپرسور حتماً باید به طور منظم روغن کاری شود تا بهینه و سرحال بماند.

 

فیلتر هوا را تمیز نگه‌دارید

 بر روی کمپرسور فیلترهایی وجود دارد که ذرات خاک موجود در هوا را در زمان مکش جذب می‌کند و مانع از ورود آن به داخل سیلندر می‌شود.

 این فیلتر زمانی می‌تواند گردوخاک موجود در هوا را جذب کند که کثیف نشده باشد. در این حالت موتور برای مکش هوا تحت‌فشار زیاد قرار می‌گیرد و موجب ایجاد سروصدای بیشتر می‌گردد.

 در حالت ایدئال فیلتر ورودی هوا باید پس از هر ۱۲ ساعت کار کردن دستگاه یا کمتر و یا باتوجه‌به شرایط کارگاه (پر گردوخاک یا کم گردو خاک بودن) تمیز کاری شوند.

 

کمپرسور خود را توسط افراد متخصص سرویس کاری کنید

 با نگه‌داری مناسب از کمپرسورها می‌توانید چندین سال به عمر آن اضافه کنید. بعضی از کارهای ساده‌تر مانند تعمیر و نگه‌داری، روغن‌کاری و فیلترینگ می‌تواند توسط هر فرد معمولی انجام شود.

 سرویس‌کاری تخصصی کمپرسور هوا نیز باید توسط فرد متخصص آموزش‌دیده به بهترین شکل ممکن انجام شود هر سال یا حتی کمتر از آن با مراکز خدماتی تماس بگیرید تا قطعات را مورد بررسی و عملکردان را بررسی کنند.

 قطعات کمپرسور مانند تسمه و واشرها و شیر ورودی و خروجی نیاز دارند که به‌صورت دوره‌ای و یا در صورت نیاز جایگزین شوند. (البته این مورد بسیار ایدئال‌گرایی است)

 اگر صدای دستگاه بلندتر از قبل بود نشانه این است که کمپرسور هوا نیاز به تعمیر و بررسی دارد.

 

یک کمپرسور هوا باکیفیت انتخاب کنید

 در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها صنعتی و کارگاه‌های خانگی صدای زیاد کمپرسور یک موضوع آزاردهنده برای همهٔ افراد حاضر در محل کار است.

 سروصدای زیاد نه‌تنها اذیت‌کننده است بلکه روند کار را کند می‌کند و این امر به دلیل مشکل در برقراری ارتباط بین کارگرها در هنگام انجام کار است.

 با اینکه روش‌های مقابله با صدای کمپرسور گزینه‌های خوبی هستند و همچنین تعمیر و نگه‌داری نیز باید به طور منظم انجام شود، بااین‌حال کیفیت کمپرسور مهم‌ترین مسئله است. پس در هنگام خرید تلاش کنید که کمپرسور هوای باکیفیت و مناسب انتخاب کنید.

 لطفاً شما هم تجربیات خود را از کنترل صدای کمپرسور هوا با ما در میان گذارید.

 

www.ichoob.ir

 

5 نظر در “برای کاهش صدای کمپرسور هوا چه کارهایی انجام دهیم؟

 1. بهزاد گفت:

  سلام
  ببخشید سایلنت باکسی که باید ساخته بشه مجرایی برای دریافت هوا روی فیلتر با تعبیه بشه یکم راجبه این اگه میشه بگید/
  واینکه فیت بودن باکس باعث داغ شدن کمپرسور نمیشه؟مضر نیست؟
  ممنون

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   حتما در این مورد توضیح خواهیم داد.

 2. مسعود گفت:

  شل بودن روکش روی موتور هم باعث تشدید صدای کمپرسور میشود .

 3. یوسف گفت:

  آیا فیلتر ختصی وجود ندارد که سر راه ورودی هوا قرار بدیم و صدای کمپرسور را کمتر کند؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر.فیلتر ساخته شده به این منظور در بازار موجود نیست. می توانید ابتکاری چیزهایی درست کنید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )