کمپرسور هوا, معرفی ابزار, ویدئو

بهترین روغن برای کمپرسور باد چیست + ویدئو فارسی

بهترین روغن برای کمپرسور باد

  روغن کمپرسور هوا یکی از مهم‌ترین بخش‌های کمپرسور است که تعویض دیرهنگام آن به دستگاه آسیب جدید می‌رساند. کمپرسور جزو ضروری‌ترین ابزار کارگاه‌های نجاری و ام‌دی‌اف است و در این نوشته آیچوب تلاش می‌کنیم اهمیت روغن و تعویض روغن در کمپرسور بادها و روغن مناسب آن را مرور کنیم.

نکته مهم در مورد همه کمپرسورها نگهداری و سرویس درست و به‌موقع آن‌هاست چرا که تأثیر مستقیمی در عمر آن و کارکرد کمپرسور خواهد داشت.

آیا همه کمپرسورها نیاز به تعویض روغن دارند؟

  انواع مختلف کمپرسور وجود دارد که در این میان کمپرسورهای پیستونی، اسکرو، تیغه‌ای، روتاری، یخچالی و.. نیاز به روغن دارند. کمپرسورهایی هم در بازار با نام بدون روغن (Oil free) نیز وجود دارند که یکبار توسط کارخانه روغن تزریق می‌شود و نیازی به روغن جایگزین ندارند.

این کمپرسورها معمولاً استفاده صنعتی ندارند و نسبت به انواع دیگر استهلاک بالاتری دارند.

ویدئو فارسی آشنایی با تعویض روغن کمپرسورهای پیستونی

 

تماشا این ویدئو در برخر اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

چرا باید از روغن در کمپرسور استفاده کنیم؟

روغن در کمپرسور دو نقش عمده دارد. نقش اول و قابل حدس روانکاری قطعات متحرک است و نقش دوم مبدل حرارتی برای دفع بیشتر حرارت ایجاد شده در کمپرسوراست.

اکثر کمپرسورهایی که در کارگاه ها استفاده می کنیم از نوع رفت و برگشتی یا سیلندر و پیستونی هست که در توان و حجم های مختلف در بازار قابل تهیه است.

کمپرسورهای رفت و برگشتی یک موتور دارند که حرکت دورانی محور موتور به صورت مستقیم و یا با واسطه فولی و تسمه توسط میل لنگ به حرکت رفت و برگشتی تبدیل می شود.

این حرکت رفت و برگشتی توسط قطعه ای به نام شاتون که به پیستون متصل هست موجب حرکت پیستون درون سیلندر شده که در نتیجه این حرکت مکش هوا و دمش آن به مخزن ذخیره هوا را خواهیم داشت. به این مجموعه هواساز گفته میشه.

در یک کمپرسور معمولی که در کارگاه های خود داریم این حرکت پیستون در سیلندر در هر دقیقه 500 تا 1000 بار تکرار می شود که اصطکاک بالایی ایجاد می کند. وجود روغن باعث روانکاری این حرکت و دفع سریعتر دمای ایجاد شده میشه.

اگر هواساز کمپرسور بدون روغن کار کند بر اثر داغ شدن پیستون درون سیلندر منبسط شده و گیر می کند. در این حالت شکستن شاتون ها و آسیب به میل لنگ و سوختن موتور و شکستن بدنه هواساز بسیار محتمل هست.

پیشنهاد آیچوب:

۱۶ راهکار برای افزایش طول عمر کمپرسور هوا + ویدئو

 

چرا باید روغن کمپرسور را عوض کنیم؟

به مرور زمان ذرات غبار محیط و ذرات حاصل از فرسایش رینگ ها درون روغن قوطه ور می شوند و حالت ساینده پیدا می کنند که باعث خط افتادن سطح داخلی سیلندر کمپرسور می شود. به همین دلیل باید روغن به صورت دوره ای تعویض شود.

از چه روغنی باید برای کمپرسور استفاده کنیم؟ روغن کمپرسور پیستونی چیست؟

نوع روغنی که باید در هر کمپرسور استفاده شود در کاتالوگ آن نوشته شده است. اما به طور کلی می توان گفت که برای کمپرسورهای پیستونی که انواع معمول در کارگاه ها هست باید از روغن مخصوص VDL 100 استفاده کنید و برای کمپرسورهای اسکرو باید از روغن با گرید 68 استفاده شود.

غلظت مناسب برای روغن کمپرسور ویسکوزیته 20 و 30 هست. ویسکوزیته 30 برای تابستان و برای زمستان به دلیل افزایش غلظت 20 پیشنهاد می شود.

از روغن های خودرو به دلیل تفاوت ویسکوزیته یا غلظت، تفاوت رطوبت موجود در روغن و تفاوت موادی که روغن با آن ها ساخته می شود نمی توان در کمپرسور استفاده کرد. روغنی که در خودروها استفاده می شود حاوی مواد شوینده شیمیایی هست که برای تمیز کردن قسمت های درگیر در موتورهای احتراق داخلی استفاده می شود اما در کمپرسور احتراقی صورت نمی گیرد.

بنابراین بهترین گزینه برای روغن کمپرسور را باید از شرکت سازنده آن کمپرسور جویا شد و استفاده از روغن های خودرو به هیچ عنوان مناسب استفاده در کمپرسورهای هوا نیست.

چه روغنی برای کمپرسور هوا بهتر است؟

معدنی و سنتتیک (synthetic) دو دسته بندی کلی از روغن های کمپرسور وجود دارد.روغن های معدنی ارزانتر اما تحمل حرارتی کمتری دارند. روغن های سنتتیک یا مصنوعی از نوع صنعتی با تحمل حرارتی بالاتری هستند که در نتیجه روانکاری بهتر و طول عمر بالاتری دارند.

چه زمانی باید روغن کمپرسور را عوض کرد؟

این زمان در کاتالوگ کمپرسور حتما نوشته می شود اما اگر استفاه مدام ندارید تقریبا به ازای هر 300 تا 500 ساعت کارکرد مفید، زمان خوبی برای تعویض روغن است. این ساعت تقریبا معادل هر شش تا هشت ماه یک بار برای یک کارگاه متوسط نجاری است.

چه مقدار روغن باید در کمپرسور هوا ریخته شود؟

میزان دقیق این روغن در کاتالوگ دستگاه به لیتر نوشته شده است اما راه مطمئن تر دقت به گیج نشانگر روغن روی بدنه کمپرسور است. این نشانگر میزان دقیق روغنی که باید در مخزن روغن ریخته شود را نشان می دهد.

پیشنهاد آیچوب:

کمپرسور سایلنت یا کمپرسور بی صدا چیست؟ چه معایب و مزایایی دارد؟

 

روغن کمپرسور باد

 

در صورت کم یا زیاد ریختن روغن کمپرسور باد چه اتفاقی می افتد؟

اندازه استاندارد ریختن روغن معمولا خط وسط گیج شیشه ای روغن است مطابق تصویر زیر. اگر بیش از اندازه روغن ریخته شود روغن اضافه از سوراخ تخلیه روغن تا حدی که به کارکرد کمپرسور آسیب وارد نکند خارج می شود.

گیج روغن کمپرسور

 

اما اگر کمتر از حد ممکن بریزیم روغن کاری به درستی انجام نمی شود. پایین شاتون شاخک های قابلمه ای شکلی وجود دارد که با حرکت شاتون به سمت پایین روی روغن ضربه می زند و باعث پاشیده شدن روغن به سمت بالا و قسمت داخلی سیلندر می شود. اگر روغن پایین تر از سطح استاندارد باشد این برخورد انجام نمی شود و پاشش به خوبی انجام نخواهد شد که در نتیجه پیستون به خوبی روغن کاری نمی شود.

چگونه روغن کمپرسورهوا را عوض کنیم؟

معمولا به ازای بین 300 تا 500 کارکرد کمپرسور باید روغن را تعویض کنید. قبل از تعویض، روغن کمپرسور هوا را به مدت بیست دقیقه روشن کنید تا روغن آن گرم شود. این کار باعث روان تر شدن خروج روغن می شود.

درب ورودی روغن را باز کنید تا هوا وارد مغزن شود. پیچ خروجی روغن را باز کنید و روغن را در ظرفی تخلیه کنید.

ورودی تعویض روغن کمپرسور

 

در انتها هم خروجی روغن را محکم ببندید و روغن کمپرسور باد جدید را طبق سفارش تولید کننده و به مقداری که در کاتالوگ نوشته شده وارد مخزن کنید.

برای ریختن روغن دقت کنید که کمپرسور در سطح تراز قرار گرفته باشد و پس از روشن شدن دستگاه ورودی وخروجی روغن را با دستمال تمیز کنید و پس از بیست دقیقه کنترل کنید که در این قسمت ها نشتی روغن نداشته باشید.

پیشنهاد آیچوب:

برای کاهش صدای کمپرسور هوا چه کارهایی انجام دهیم؟

 

منبع: آیچوب

17 نظر در “بهترین روغن برای کمپرسور باد چیست + ویدئو فارسی

 1. بهروز گفت:

  من کمپرسورهیوندای دارم بانمایندگی آن دراصفهان تماس گرفتم گفتند روغن ۳۰که مال ماشینه بریز آیا اشتباه بوده

  1. آیچوب گفت:

   سلام بهروز
   خیر
   مشکلی نداره

 2. علی صفری گفت:

  سلام از کجا مبشه روغن تهیه کرد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   باید سرچ کنید.
   متاسفانه مرجع مناسبی نداریم در ایران

  2. احسان گفت:

   از مغازه

 3. هادی گفت:

  متشکرم توضیحاتتون بسیار مفید بود استفاده کردم و مشکلم حل شد

 4. Sadegg گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من همین مدل کمپرسور هیوندای رو که شما در ویدیو آوردید خریداری کردم ، برای تعویض روغن در دفترچه به روغن 15w40 sheel اشاره شده ، توی اینترنت هرچقدر گشتم جای ندیدم روغنی تحت عنوان sheel باشه . میشه راهنمایی کنید که چکار کنم؟ روغن 15w40 همون روغن موتور ماشینه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر روغن ماشین استفاده نکنید
   مشخصات عمومی روغن کمپرسور را در همین نوشته ذکر کردیم

   1. صادق گفت:

    سپاس از راهنماییتون بزرگوار.
    روغن vdl 100 رو در اینترنت سرچ کردم ، ولی فقط به صورت بشکه ۲۰۰ لیتری فروخته میشه. برای تهیه این روغن به مقدار کم ، مثلا ۵ لیتر ، کجا باید برم؟

    1. آیچوب گفت:

     سلام
     اطلاعی ندارم

    2. حمید گفت:

     سلام می خواستم درباره این سوالی که پرسیدید یه توضیح کوچکی بدم در روغنهای موتور قابلیت کف کردن دارن و روغنی هستن که قابلیت تولید فشار رو هم ندارن و بخاطر کف کردن در کمپرسورهای اسکرو به دلیل بالا بردن دما نمی شود استفاده کرد.

 5. عرفان گفت:

  سلام و دروود
  من خیلی وقته از روغن 1040 بهران استفاده میکنم .چرا نمیشه ازین روغن در کمپرسور استفاده کرد.شرایط کارکرد موتور که خیلی سخت تر از کمپرسوره…شما میفرمایید از چه روغنی برای کمپرسور استفاده کنیم که در دسترس باشه و راحت بدر شهر خودمون پیدا کنیم؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   نه متن را خوانید و نه ویدئو را دیده اید
   هم در ویدئو و هم در متن کاملا توضیح دادیم که چرا نباید از روغن موتورهای احتراق داخلی استفاده کرد
   این روغن ها مواد شوینده مواد احتراقی دارند
   کمپرسور احتراق داخلی نیست و نیازی به این شوینده ها ندارد
   فکر می کنم سازنده کمپرسور بتواند پیشنهاد بهتری در مورد روغن کمپرسور داشته باشد
   در مورد خصوصیات روغن مناسب هم در ویدئو و متن توضیح داده شده

   1. عرفان گفت:

    سلام مجدد.بنده متن را خاندم اما ویدیو را بخاطر مشکلی که در پخش داشت تا الان ندیدم.شما توضیح دادید اما ذکر نکردید ک وجود مواد شوینده ایا تاثیر منفی روی پیستونهای هواساز میزاره یا اینکه فقط یک ویژگی هست که بدرد هواسازها نمیخوره و ازین نظر پیشنهاد نمیشه؟من وقتی که اولین بار کمپریور خریدم دنبال روغن مناسب میگشتم که کسی نمیدانست چی هست (حتی روغن فروشیها)و همه روغن اتومبیلرو پیشنهاد میکردند و کاتالوگی هم نداشتم و تا متن شمارو نخوندم این نکته رو نمیدونستم…
    حالا خیلی خلاصه سوالم رو عرض میکنم.اگه برای تهیه روغن به روغن فروشی رفتم بگم چه روغنی میخام(فرضا برای همین کمپرسورهای معمول 50 لیتری)؟….و اگه این روغن موجود نبود از روغن چه دستگاهی بعنوان جایگزینش استفاده کنم؟
    با تشکر از سایت ایچوب

    1. آیچوب گفت:

     در متن توضج دادیم که کاتالوگ دستگاه مهم هست
     روی بسته بندی همه روغن ها اطلاعات فنی در قالب کد نوشته شده که شامل مواد تشکیل دهنده و ویسکوزیته و … هست
     روغن صنعتی با استاندارد vdl 100 برای کمپرسور مناسب هست

  2. محمد مهدی گفت:

   سلام ما کمپرسور رو دست دوم خریدیم و کاتا لوک ان در دسرس نیست کمپرسور ۵۰لیتریه کدخدایی هست چ رو غنی بریزم که راحت بشه فروشندش رو پیدا کرد

   1. آیچوب گفت:

    سلام
    با شرکت تولید کننده تماس بگیرید

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )