معرفی ابزار

فشار هوای ابزار بادی کارگاه نجاری باید چه مقداری باشد؟!

فشار هوای ابزار بادی کارگاه نجاری باید چه مقداری باشد

 فشار هوای موردنیاز برای استفاده از ابزار بادی من چیست؟ این سؤالی است که بیشتر هنرجوها یا اساتید از یکدیگر می‌پرسند. همان‌طور که می‌دانید ابزارهای بادی بسیار زیادی در صنعت و به‌خصوص صنعت چوب مورداستفاده قرار می‌گیرند.

کمپرسورهای مختلفی هم در بازار موجود هستند که باتوجه‌به قدرت موتور آن‌ها و گنجایش مخزنشان فشار متفاوتی از هوا تولید می‌کنند.

 حال سؤال اینجاست که چه مقدار فشار برای راه‌اندازی و استفاده از ابزار بادی موردنیاز است؟

برخی دستگاه‌های بادی سیستم‌های حفاظتی تنظیم فشار دارند و اگر فشار هوای زیاد به آن‌ها وارد شود، با استفاده از فشار شکن‌های نصب شده بر روی دستگاه فشار موردنیاز را تنظیم می‌کنند.

همچنین اگر فشار هوا کم باشد، دستگاه فعال نمی‌شود. این قابلیت معمولاً در دستگاه‌های صنعتی وجود دارد.

 در دستگاه‌هایی مانند میخکوب بادی، پیستوله رنگ‌کاری، منگنه کوب، اوربیتال سندر و… فشار موردنیاز متفاوت است. فشار هوای زیاد و کم کارکرد این دستگاه‌ها را مختل خواهد کرد.

چرا باید با فشار هوای مناسب از ابزار بادی استفاده کنیم؟

 دلیل نوشتن این مقاله یک تجربه بود! تجربه‌ای که منجر به یک خسارت در زمان استفاده از دستگاه بادی شد. با مراجعه ارسال ابزار به گارانتی متوجه شدیم دلیل این امر فشار بیش از حد استاندارد هوای کمپرسور بود!

به همین دلیل تصمیم گرفتیم مطلبی با موضوع فشار مناسب هوا برای ابزارهای مختلف پنوماتیک (بادی) در کارگاه‌های نجاری منتشر کنیم. امیدواریم شما با رعایت این مورد خسارت نبینید.

 همهٔ کارشناسان اتفاق‌نظر دارند که فشار هوای موردنیاز برای یک ابزار بادی نه باید کم باشد و نه زیاد… همیشه باید متعادل بود و بر اساس استانداردها پیش رفت.

 بهترین منبع برای دانستن فشار هوا موردنیاز یک ابزار بادی در وهله اول دفترچه راهنما استفاده از محصول است. اگر به این دفترچه دسترسی ندارید، از وب‌سایت تولیدکننده ابزار کمک بگیرید. در پایان اگر به هیچ‌کدام از این‌ها دسترسی ندارید، این مطلب می‌تواند کمکی برای حل مشکل شما باشد.

منگنه کوب بادی

رابطه حجم مخزن کمپرسور هوا با فشار هوا چیست؟!

 اندازه مخزن ارتباط چندانی با فشار تولید شده توسط موتور ندارد، شاید یک کمپرسور هوا با مخزن ۵۰ لیتری امکان تأمین فشار تا ۱۲ بار یا ۱۷۵ PSI را داشته باشد؛ اما این فشار ماندگاری کمی دارد و نمی‌توانید مدت‌زمان زیادی از این فشار به‌صورت ثابت استفاده کنید.

به همین دلیل دستگاه باید مدام روشن باشد و همین امر مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت.

 موتور کمپرسور هوا ۵۰ لیتری با آن اندازه کوچکش می‌تواند ۱۲ بار فشار ایجاد کند؛ اما آیا واقعاً این موتور توانایی کار در فشار بالا در دفعات زیاد را دارد؟ پس می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که تفاوت در حجم ذخیره هوا و مقدار مانایی این فشار است.

 توضیح دو نکته در ابتدای این مقاله لازم است.

 نکته اول:

 اگر حجم کار شما بالاست و از کمپرسور هوا در یک مکان به‌صورت ثابت استفاده می‌کنید، پیشنهاد ما خرید کمپرسور هوا با مخزن بزرگ‌تر از ۱۵۰ لیتر است. کمپرسور هوای ۵۰ لیتری سر و صدای زیادی دارد، زود مستهلک می‌شود و مدام باید روشن باشد. مخصوصاً در بخش رنگ کاری با مشکل مواجه خواهید شد.

 شاید برخی برای کم نمودن هزینه‌های خود توجیهاتی برای خرید کمپرسور هوا ۵۰ لیتری داشته باشند؛ اما در آینده پشیمان خواهند شد.

 نکته دوم:

 فشار هوای مخزن کمپرسور هوا به‌صورت Bar یا PSI سنجیده می‌شود. اگر به نشانگر مندرج فشار هوا توجه داشته باشید، این دو کلمه در کنار اعداد فشار سنج حک شده است.

پیشنهاد آیچوب: کمپرسور هوا چیست؟ + نکته های مهم خرید کمپرسور هوا!

فشار هوای مناسب میخکوب بادی چیست؟

فشار هوای مناسب میخکوب بادی

 بیشتر میخ کوب‌های بادی نیاز به فشار هوای ۱۲۰ PSI یا ۸ بار نیاز دارند. البته مدل‌هایی هم هستند که بسیار ظریف هستند و با ۶ بار فشار بهترین عملکرد رادارند.

 پیشنهاد ما این هست که پس از خرید میخکوب بادی در بخش کاتالوگ دستگاه به دنبال فشار هوای موردنیاز دستگاه باشید. معمولاً هرچه سایز میخکوب بزرگ‌تر باشد، نیاز به فشار هوای بیشتری دارید.

 تجربه نشان داده است که فشار بار زیاد در میخکوب‌های کوچک و سبک، موجب شکستن سوزن میخکوب خواهد شد. این تجربه‌ای بود که ما داشتیم و امیدواریم برای شما پیش نیاید.

فشار هوا موردنیاز بادپاش چیست؟

فشار هوا موردنیاز بادپاش

 بادپاش یکی از ابزارهای جانبی کمپرسور هوا مورداستفاده در کارگاه نجاری هست. برای استفاده از این ابزار محدودیت چندانی ندارید، هرچند که بادپاش‌ها هم با ظرفیت‌های مختلف به فروش می‌رسند؛ اما مدل‌های استاندارد بادپاش تقریباً با هر فشار بادی کار می‌کنند.

 به‌عنوان‌مثال نازل‌های معمولی نجاری مناسب برای استفاده در فشار باد ۵ تا ۱۰ بار هستند. این بادپاش‌ها در فشار کمتر از ۵ بار کارایی چندانی ندارند و برای تحمل فشار باد بیشتر از ۱۰ بار طراحی نشده‌اند.

 البته نازل‌های قوی‌تری هم وجود دارند که فشار هوای ۱۲۰ بار و بیشتر را هم تحمل می‌کنند.

این نازل‌ها بیشتر مناسب استفاده در صنایع سنگین و برای اجرای سندبلاست چوب هستند. این نازل‌ها شبیه به لوله هستند و برای استفاده از آن نیاز به لوازم ایمنی و قدرت بدنی بالا دارید.

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ سندبلاست چوب و رنگ سندبلاست

فشار موردنیاز برای قلم براش چیست؟

فشار موردنیاز برای قلم براش

از این ابزار برای نقاشی‌های سبک و کوچک استفاده می‌شود. قلم براش به فشار هوای زیادی نیاز ندارد. نازل بسیار کوچک و عدم نیاز به خروجی بالا، شما را از تهیه یک کمپرسور هوا حجیم بی‌نیاز می‌کند. حتی با کمپرسور ساخته شده با موتور یخچال هم می‌توان از این ابزار استفاده کرد!

 

فشار باد موردنیاز پیستوله بادی چیست؟

 فشار باد موردنیاز پیستوله بادی بین ۳ تا ۴ بار است. باتوجه‌به اینکه تمامی پیستوله‌های امروزی حداقل سه تنظیم هستند، امکان تنظیم فشار هوای خروجی را با استفاده از پیچ تنظیم فشار هوا خواهید داشت.

اگر در نظر دارید به‌صورت هم‌زمان از دو یا چند پیستوله استفاده کنید، یک کمپرسور هوا ۵۰۰ یا هزارلیتری با فشار هوای ثابت ۸ بار نیاز خواهید داشت.

 برخی دوستان سؤال می‌پرسند که آیا پیستوله ۵۰ لیتری برای رنگ‌کاری مناسب است، پاسخ این هست که این موضوع بستگی به میزان رنگ کاری شما دارد.

اگر در حد سازه‌های مینیاتوری و کوچک و تابلوهای معرق هست، کمپرسور ۵۰ لیتری کفایت می‌کند؛ اما اگر قرار است از پروژه‌های سنگین رنگ کاری انجام دهید، باید حداقل کمپرسور ۱۵۰ لیتری تهیه نمایید.

پینشهاد آیچوب: معرفی انواع پیستوله بادی مورد استفاده در صنعت

 

فشار هوا موردنیاز سندبلاست کابینتی چقدر است؟

فشار هوا موردنیاز سندبلاست کابینتی

باکس سندبلاست کابینتی کاربرد چندانی در صنعت چوب ندارد. این دستگاه برای سند بلاست قطعات کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این اجرای سندبلاست به حداقل ۲۰ بار فشار باد نیاز دارید.

ترکیب فشار هوا و سیلیس (ماسه) می‌تواند نتیجه خوبی در بر داشته باشد.

فشار باد موردنیاز منگنه کوب چند بار است؟

فشار باد موردنیاز منگنه کوب چند بار است؟

منگنه کوب به‌طور متوسط به حدود ۶ تا ۷ بار فشار هوا نیاز دارد. منگنه کوب نیاز به فشار هوا زیاد ندارد. با یک کمپرسور هوا ۵۰ لیتری هم می‌توان از منگنه کوب بادی استفاده کرد.

با توجه به اینکه قطعات مکانیکی داخل منگنه کوب در اثر رطوبت آسیب می‌بینند، استفاده از فیلتر هوا توصیه می‌شود.

 

فشار موردنیاز برای دستگاه سنباده بادی چیست؟

فشار موردنیاز برای دستگاه سنباده بادی چیست؟

برای به چرخش در آمدن دستگاه سنباده بادی یا همان اوربیتال سندر نیاز به حدود ۹۰ PSI یا حدود ۶ بار فشار هوا یکنواخت دارید. نکته مهم در مورد این مقدار فشار هوا این هست که باید ۶ بار یکنواخت داشته باشید.

مطمئناً کمپرسور هوا ۵۰ یا ۱۵۰ لیتری مناسب این کار نیست و فشار زیادی به دستگاه وارد خواهد شد.

برای استفاده از orbital sander اگر قرار باشد نتیجه‌ای مطلوب داشته باشید، باید حداقل از کمپرسور ۵۰۰ لیتری استفاده کنید. با فشار ۹۰ PSI سنباده بادی می‌تواند تا ۱۰.۰۰۰ دور در دقیقه چرخش داشته باشد.

سخن پایانی:

همان‌طور که در این نوشته مطالعه کردید، فشار هوا موردنیاز برای راه‌اندازی دستگاه‌های عمومی بین ۶ تا ۸ بار است که فشاری متعادل و قابل دسترس است.

این شما هستید که تصمیم می‌گیرید برای کارگاه خود از چه کمپرسور هوایی استفاده کنید.

اگر یک کارگاه نجاری دارید، پیشنهاد ما این هست که حداقل یک کمپرسور هوا ۱۵۰ لیتری تهیه نمایید. نکته مهم‌تر اینکه به هیچ عنوان فیلتر کمپرسور هوا را فراموش نکنید.

منبع: آیچوب

13 نظر در “فشار هوای ابزار بادی کارگاه نجاری باید چه مقداری باشد؟!

 1. Alireza گفت:

  سلام خسته نباشید من یه کمپرسور 24 لیتری دارم فشارش روی حداکثر میزارم روی 100 بار با میخکوب میخ F16 تاF25 رو خوب میکوبه و لی F40.F50 رو یا دوسه تا میکوبه یا یکی رو مسکویه یکی دیگه هم نصفه پشت سر هم میکوبه مشکل فقط با میخ های بلند هست میشه راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   منظور شما ۱۰۰ psi هست؟

  2. عمادی گفت:

   سلام این مشکل از نحوه کار شما با میخکوب هست این اتفاق دو شلیک زمانی رخ میدهد که شلیک اول انجام شده و به دلیل سفت بودن زیر کار یا شل گرفتن دستگاه و یا بلند بودن میخ دستگاه به سمت عقب پرتاب میشود و چون دست شما روی ماَه هست با برگشت دوباره دستگاه به سمت قطعه کار شلیک دوم و یا سوم رخ میدهد بنابر این یا از میخ کوتاه استفاده کنید یا از میخکوب مناسب و یا از فشار باد مناسب که همگی بستگی به قطعه کار و زیر کار دارد

 2. سید حسین گفت:

  سلام . اگر بخواهم با میخکوب بادی جهت ام دی اف و همچنین برای نقاشی سبک و در کل برای استفاده در منزل کار کنم چه پمپ بادی که مناسب همه این کارها باشه باید تهیه کنم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .البته اگر امکانش هست مدل و مارک میخکوب و پمپ باد رو هم بفرمایید حدود قیمت تا 8میلیون .

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   تحقیق برای خرید زمان بر و هزینه بردار است
   این تحقیق به عهده شماست و ما نمی توانیم به جای شما این کار را انجام دهیم
   مواردی که باید مدنظر قرار بگیرد در محتوای آیچوب موجود است
   شروع به تحقیق کنید.

 3. مهدی گفت:

  سلام
  برای خرید پمپ باد یه گزینه هم هست که برای مثلا پمپ 25 لیتر بی صدا
  میگه میزان خروجی هوا مثلا 40 لیتر در دقیقه یا یه مدل 190 لیتر در دقیقه این گزینه چه تاثیری روی کار داره؟
  99 درصد کارم با منگنه کوب و میخ کوب هست

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهدی عزیز
   پیشنهاد می کنیم از 50 لیتری سایلنت استفاده کنید. به زودی محصولی جدید معرفی خواهیم کرد.

 4. مسعود گفت:

  سلام مجدد و تشکر همیشگی از پاسخگویی سریع و دقیقتون. برای سایه پاش چه فشاری نیازه؟ و آیا ساخت یه سیستم هواساز با کمپرسور یخچال و یه مخزن 120 لیتری برای این اینکار (سایه پاشی) منطقیه؟ ممنونم از محبتتون.

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   برای سایه پاشی فشار کمتری نیاز هست که با استفاده از تنظیم شیر ورودی به سایه پاش این کاهش فشار انجام میشه
   هر کمپرسور بازاری تهیه کنید پاسخگوی کار شما هست
   در مورد سوال دوم هم بله اگر با دقت و استاندارد بسازید جواب کار شما در سایه پاشی رو خواهد داد

 5. مجتبی گفت:

  سلام وقت بخیر من قصد خرید پمپ باد دارم و نمیدونم چه فشار بادی برای من کافیه. من بیشترین استفادم از پمپ باد شاید 2 یا 3 تیپو همزمان باشه بنظر شما پمپ چند لیتری خریداری کنم؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام مجتبی عزیز
   اگر دو یا سه تیپو همزمان استفاده می کنید، حداقل به کمپرسور هوا 150 نیاز دارید. اگر بیشتر هم تهیه کنید، عالیه…

 6. روح باران گفت:

  سپاس فراوان از این اطلاعات مفید و سودمند شما. امیدوارم هر روز موفق تر روز قبل باشید. با آرزوی سلامتی.

  1. آیچوب گفت:

   درود ((روح باران))
   سپاس از همراهی و لطف و محبت شما

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )