رنگ‌کاری

آموزش رنگ‌کاری چوب در منزل با کمترین ابزار

آموزش رنگ‌کاری چوب در منزل با کمترین ابزار

رنگ‌کاری چوب در منزل به‌سادگی رنگ‌کردن در کارگاه نیست. باتوجه‌به محدودیت‌های محیط مسکونی، نمی‌توان هر سازه و هر پروژه و هر رنگی را در منزل اجرا کرد. مطمئناً شما دوست ندارید به خودتان و ساکنان محیط زندگی‌تان آسیب برسانید و یا سروصدای زیاد محیط کارتان موجب آزار و اذیت دیگران شود.

در این مقاله به آموزش رنگ‌کردن چوب در منزل می‌پردازیم. روش‌هایی که با حداقل دردسر و سختی قابل‌اجرا هستند. شما همین دلیل تلاش می‌کنید در حالت‌های مختلف روش‌های رنگ‌کردن رنگ در خانه را بررسی کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

ما در نوشته‌های پیشین در مورد روش‌های مختلف رنگ‌کردن چوب صحبت کرده‌ایم. در صورتی که تجربه‌ای از روش‌های رنگ‌کردن چوب ندارید، از این مقاله و مقاله‌های مرتبط با رنگ چوب استفاده کنید. در ادامه از اصطلاحاتی استفاده می‌شود که ممکن است برایتان عجیب‌وغریب باشد.

هر کلمه‌ای برای شما ناآشنا بود، در قسمت جستجو سایت آیچوب وارد کنید تا مقالات مرتبط با آن و آموزش‌های ویدئویی به شما پیشنهاد شود.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: معرفی انواع رنگ چوب | کدام رنگ برای چوب بهتر است؟

 

رنگ کردن چوب در منزل بدون سر و صدا

یکی از بهترین حالت‌ها برای رنگ‌کردن چوب این است که با حداقل صدا یا تقریباً بدون هیچ صدایی پروژه‌های چوبی را رنگ کنید.

در این حالت پیشنهاد می‌کنیم از هیچ ابزار و دستگاهی برای سنباده‌کاری استفاده نکنید!

 

سنباده‌کاری رنگ چوب

 

دستکش به دست کنید با سنباده شروع به ازبین‌بردن خط‌وخش و پرزها و پستی و بلندی‌های چوب کنید. این نوع از سنباده‌کاری بسیار سخت و طاقت‌فرسا و زمان بر هست؛ اما نیاز به هیچ ابزاری ندارید و هیچ سروصدایی هم ندارد (منظور این است که حداقل صدا را دارد)

در مرحله بعد با روغن گیاهی مخصوص چوب فقط یک‌لایه چوب را رنگ کنید. برای انجام این کار باید از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید.

 

آموزش رنگ کردن با روغن گیاهی

 

البته می‌توانید از رنگ‌های سلولوزی (سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر) هم برای رنگ‌کردن چوب استفاده کنید. برای اینکه در این سبک رنگ‌کردن چوب سروصدای زیاد ایجاد نشود، بهتر است از قلم‌مو استفاده کنید که چالش‌های مخصوص به خود را دارد.

 

اجرای سیلر و کیلر روی چوب با قلم مو

برای اجرای سیلر و کیلر با قلم‌مو در خانه باید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

ابتدا کل چوب را سنباده‌کاری کنید تا چوب صاف و صیقلی شود. ما در نوشته‌های قبلی در مورد آموزش سنباده‌کاری چوب با دست توضیح داده بودیم.

در مرحله بعد با بتونه مل و سیریش فرورفتگی‌ها و ترک و شیار و سوراخ‌های سطح چوب را پوشش دهید تا سطح کاملاً یک‌دست شود. حدود ۴ ساعت پس از اجرای بتونه، با سنباده قسمت‌های بتونه شده را سنباده‌کاری کنید تا کار کاملاً صاف و یکنواخت شود.

پس از اتمام کار کل سطح را با فشار باد تمیز کنید تا هیچ‌گونه گردوغباری روی کار وجود نداشته باشد. حال نوبت اجرای سیلر است.

با استفاده از قلم‌مو، سیلر را روی کار اجرا کنید و اجازه دهید بین ۴ تا ۸ ساعت خشک شود.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: آموزش رنگ کردن چوب با سیلر کیلر

 

آموزش اجرای سیلر با قلم مو

 

پس از خشک‌شدن سیلر شاهد خواهید بود که سطح چوب با اینکه سنباده‌کاری کرده بودید، باز هم زبر شده است. در این زمان باید با سنباده ۴۰۰ یا ۲۲۰ کارکرده سطح چوب را به‌آرامی سنباده‌کاری کنید. در حدی که فقط پرزهای روی چوب برداشته شود.

برای رسیدن به نتیجه بهتر می‌توانید این کار را تا ۳ بار هم انجام دهید؛ اما در دست‌دوم و سوم باید از سنباده‌هایی به‌مراتب نرم‌تر استفاده کنید تا سیلر از روی کار پاک نشود.

در مرحله آخر هم می‌توانید یک‌دست کیلر یا نیم پلی‌استر را روی کار اجرا کنید

توجه: لطفاً برای یادگیری نسبت مناسب ترکیب و نوع تینر برای سیلر و کیلر به مطالب آموزشی دیگر مراجعه کنید.

رنگ کردن چوب در خانه با صدای کم

در صورتی که فضای کافی برای سنباده‌کاری و استفاده از ابزارهایی مانند سنباده گرد لرزان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از این روش استفاده کنید. سنباده گرد لرزان یکی از دستگاه‌های رایج و خوب برای سنباده‌کاری چوب و آماده‌سازی آن برای اجرای رنگ است.

 

آموزش رنگ‌کاری چوب در خانه

 

برای اجرای رنگ هم از دو روش می‌توانید استفاده کنید. قلم‌مو یکی از راهکاری‌های بدون صدای ما برای اجرای رنگ روی چوب است؛ اما کیفیت اجرای رنگ بالا نخواهد بود. حال سؤال اینجاست که اگر بخواهیم حرفه‌ای‌تر رنگ کنید چه ابزاری پیشنهاد می‌شود؟

برای اجرای حرفه‌ای رنگ، پیشنهاد می‌کنیم که از پیستوله سه تنظیم رنگ‌کاری استفاده کنید. پیستوله به‌تنهایی کاربرد ندارد و برای استفاده از آن باید کمپرسور هوا هم داشته باشید تا هوای موردنیاز برای پیستوله را تأمین کند.

 

آموزش رنگ کردن با پیستوله

 

کمپرسور هوا در دو مدل رایج روغنی و سایلنت (کم‌صدا) در بازار یافت می‌شود. اگر دوست دارید با حداقل صدای ممکن کار کنید، پیشنهاد می‌کنیم از کمپرسورهای سایلنت استفاده کنید.

البته این نکته را باید مدنظر داشته باشید که کمپرسورهای سایلنت مناسب استفاده طولانی‌مدت نیستند. پیشنهاد ما این است که حداکثر ۱۰ بار در ساعت کمپرسور خاموش و روشن شود. درصورتی‌که تعداد روشن‌شدن دستگاه بیشتر از این مقدار باشد، استهلاک آن به‌شدت افزایش می‌یابد.

در این حالت شما امکان اجرای رنگ در پارکینگ یا بالکن خانه را خواهید داشت.

 

رنگ کردن چوب در منزل با صدای بالا

در صورتی که مشکل با ایجاد سروصدا در خانه ندارید، هیچ محدودیتی در اجرای رنگ نخواهید داشت. شما می‌توانید از دستگاه‌هایی مانند کمپرسور هوا روغنی و پولیشر و سنباده گرد لرزان و پیستوله برای رنگ‌کردن چوب استفاده کنید.

حالا دیگر محدودیتی در اجرا رنگ‌های مختلف ندارید و می‌توانید از آموزش‌های رایگان موجود در سایت ایچوب استفاده کنید و یا اینکه دوره آموزشی ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و ام‌دی‌اف (رنگ‌کار ماهر) را تهیه کنید.

اما رعایت چند نکته برای رنگ‌کردن چوب در خانه مهم است و باید به آن عمل کنید.

به‌هیچ‌عنوان در محیط بسته رنگ را اجرا نکنید، چون رنگ و تینر به‌شدت اشتعال‌پذیر هستند و حتی یک جرقه کوچک موجب انفجار خواهد شد.

حتماً در هنگام سنباده‌کاری و اجرای رنگ از ماسک استفاده کنید. ذرات خاک و رنگ به‌سلامت شما آسیب وارد خواهند کرد.

 

آموزش رنگ‌کاری چوب در خانه

 

  • در زمان سنباده‌کاری و اجرا رنگ از دستکش استفاده کنید تا به پوست دستتان آسیب وارد نشود.
  • همیشه پیستوله بهتر از قلم‌مو است.
  • در زمان پاشش رنگ کف محوطه را آب‌پاشی کنید.
  • بعد از اجرای رنگ، قطعه کار را در اتاقی ایزوله نگهداری کنید.
  • مقالات بخش رنگ آیچوب را کامل مطالعه کنید.

 

کلام آخر آیچوب

تلاش کردیم در این مقاله به جنبه‌های مختلف رنگ‌کردن چوب در منزل بپردازیم و شرایط مختلف را بررسی کنیم. برای آموزش رنگ چوب به روش‌های مختلف در مرحله اول پیشنهاد می‌کنیم که از «دوره آموزشی رنگ‌کار ماهر» و در مرحله بعد از مطالب آموزشی رایگان موجود در وب‌سایت آیچوب استفاده کنید.

اگر در خانه رنگ‌کاری چوب انجام می‌دهید، لطفاً مراقب سلامتی خود و اطرافیانتان باشید.

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )