ابزارهای سنباده‌زنی, رنگ‌کاری چوب, معرفی ابزار

لیست انواع سنباده چوب | بهترین سمباده چوب کدام است؟!

انواع سنباده چوب در رنگ کاری چوب

سنباده یکی از ابزارهای پرداخت نهایی یا فینیشینگ چوب است. با استفاده از سنباده می‌توان بسیاری از ایرادهای ظاهری و پستی و بلندی‌های چوب را برطرف کرد. رنگ کاری یک سازه چوبی بدون سنباده‌کاری معنایی ندارد. هر چه کیفیت سنباده‌کاری بیشتر باشد، در نهایت با سرعت و کیفیت بیشتری امکان سنباده‌کاری چوب را خواهید داشت.

سنباده انواع مختلفی دارد و شاید شما به‌عنوان یک نجار یا رنگ‌کار تازه کار برایتان سؤال باشد که چه سنباده‌ای مناسب چوب است و چه انتخابی باید داشته باشید؟ در این نوشته با این پرسش پاسخ خواهیم داد که سنباده چیست؟ چه سنباده‌ای مناسب چوب است و انواع سنباده مورد استفاده در صنعت چوب چیست؟ با ما در ادامه همراه باشید.

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و MDF | ویدئویی

 

سنباده چوب چیست؟

سنباده عبارت است از دانه‌های سخت ساینده و خورنده‌ای که با چسب‌های مخصوص مخلوط شده و بر روی صفحات کاغذی و پارچه‌ای مخصوص چسبانده می‌شود.

سنباده از مواد طبیعی مانند ماسه، سنگ چخماق (فلینت)، سنگ کوارتز، سنگ لعل (گارانت) و یا مواد مصنوعی مانند کربور سیلیسیم، اکسید آلومینیم، براده فلزات، کاربید سیلیسیم تشکیل می شود.

در صنعت از سنباده برای ساییدن و پرداخت استفاده می‌شود. در صنعت چوب هدف سنباده‌کاری برداشتن خط و خش و پستی و بلندی‌های ایجاد شده بر سطح چوب در اثر فراوری با دیگر دستگاه‌های نجاری مانند گندگی است.

انواع سنباده در بازار موجود هست؛ اما در صنعت چوب بیشتر از سنباده‌های پشت پارچه‌ای استفاده می‌شود.

البته سنباده پوستاب (پوست + آب) یکی دیگر از انواع سنباده هست. جنس ورق سنباده پوست از کاغذ است و در موارد خاص (سنباده‌زنی سیلر دست دوم یا پولیش رنگ) از آن استفاده می‌شود.

اگر نجار یا رنگ کار چوب باشید، سنباده پارچه‌ای پر استفاده ترین سنباده‌کارگاه شما خواهد بود و از این به بعد با این سنباده سر و کار دارید.

سنباده پشت پارچه‌ای دوام بیشتری دارد و همین امر موجب می‌شود که امکان استفاده از آن در دستگاه‌های مختلف هم فراهم باشد. به‌عنوان مثال این سنباده را می‌توان بر روی انواع دستگاه سنباده برقی مانند سنباده دیسکی، سنباده لرزان، سنباده تانکی و … استفاده کرد.

 

پیشنهاد آیچوب: معرفی انواع دستگاه سنباده کاری چوب

 

گرید مناسب سنباده برای سنباده‌ کاری چوب چیست؟

گرید (grade) همان درجه زبری سنباده هست. سنباده‌ها بر اساس ریزی و درشتی ذرات ساینده و تعداد آن‌ها در واحد سطح (اینچ مربع) درجه بندی و شماره گذاری می‌شود هر قدر تعداد دانه‌ها بیشتر می‌شود، اندازه آن‌ها نیز ریزتر می‌شود بنابراین نرم‌تر می‌شود. در ایران معمولاً از سیستم اروپایی برای شناسایی درجه استفاده می‌شود.

بهترین روش برای سنباده‌کاری چوب این هست که از گرید کم (۱۰۰) شروع به سنباده‌کاری کنیم و در ادامه با سنباده‌کاری در گرید های بالاتر به پرداخت تمیز و یکنواخت برسیم.

انواع سمباده چوب از نظر شکل ظاهری

سنباده چوب در شکل‌های مختلفی تولید و به فروش می‌رسند. شما می‌توانید بر اساس نوع نیاز خود سنباده با شکل ظاهری مشخصی را تهیه کنید. در ادامه هر یک از این سنباده‌ها را به شما معرفی می‌کنیم تا در صورت مراجعه به رنگ فروشی دید بهتری نسبت به آن‌ها داشته باشید.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: معرفی انواع سنباده چوب و تفاوت های آن

 

سنباده ورقه‌ای چوب

سنباده ورقه‌ای از نظر ابعاد تقریباً شبیه به ورق A4 هست. این سنباده‌ها در انواع پارچه‌ای و کاغذی در بازار موجود هستند. سنباده‌های پوستاب به‌صورت ورقه‌ای به فروش می‌رسد و معمولاً رنگ کاغذ آن به رنگ آبی هست.

سنباده پوستاب دارای کاغذهایی هستند که چسب ضد آب سیلیس دارند و برای کارهایی که باید همراه آب استفاده شوند به کار می‌رود سیلیس ذرات آب را به بیرون هدایت می‌کند و از پر شدن فاصله بین ذرات جلوگیری می‌کند.

 

سنباده ورقه‌ای

 

از این سنباده بیشتر در رنگ کاری خودرو استفاده می‌شود؛ اما در رنگ کاری چوب معمولاً در مراحل پایانی و پس از سیلر کاری از پوست آب استفاده می‌شود.

معمولا برای استفاده از سنباده پوستاب، از آب استفاده می کنند و این مورد بیشتر در صنعت خودرو و رنگ خودرو کاربرد دارد.

 

سنباده رولی یا توپی چوب و فلز

سنباده رولی یا توپی که در بازار به‌وفور یافت می‌شود، به‌صورت متری به فروش می‌رسد و شما می‌توانید این سنباده‌ها را در هر طولی خرید کنید. سنباده رولی هم در گرید های مختلف موجود هست.

سنباده رولی یا توپی

 

این سنباده همان سنباده پشت پارچه ای هست که به صورت رولی به بازار عرضه می شود.

 

پیشنهاد آیچوب: سنباده تخت لرزان چیست و چه کاربردی در صنعت چوب دارد؟

 

سنباده نواری چوب

سنباده نواری به‌صورت یک نوار بسته است که ابتدا و انتهای آن به هم دوخته شده‌اند. از این سنباده‌ها در دستگاه‌های سنباده‌زن مانند سنباده تانکی یا سنباده‌های نواری استفاده می‌شود.

معمولاً سنباده نواری در ابعاد مختلف و برای دستگاه‌های مختلف در بازار موجود هست؛ اما در صورت نیاز باید رول در ابعاد مورد نظرتان را سفارش دهید.

 

سنباده نواری

 

متأسفانه دستیابی به این سنباده در بازار ایران کمی مشکل هست و مانند دیگر سنباده ها به راحتی در دسترس نیست. البته شرکت هایی در ایران در زمینه دوخت سنباده و آماده سازی سنباده رولی فعالیت دارند و دسترسی به آن ها کمی مشکل است.

 

سنباده دیسکی (دایره‌ای) چوب

شکل ظاهری این سنباده دایره‌ای هست و در قطرهای مختلف به فروش می‌رسد. البته تفاوت این سنباده‌ها فقط در قطر آن نیست بلکه در گرید های مختلف هم موجود هستند. شما می توانید از این سنباده ها برای استفاده در سنباده گرد لرزان و سنباده پولیشر (دیسکی) استفاده کنید.

 

سنباده دیسکی (دایره‌ای)

 

این مدل ورق های سنباده از نظر جنس ورق پشتی از نوع کرکی و یا پارچه ای ساده هستند. برای سنباده گرد لرزان و پدهای سنباده ای که قلاب دارند گزینه پشت کرکی مناسب است. اما برای صفحه های فومی (بدون قلاب) باید از ورق های سنباده معمولی استفاده کنید و آن را با چسب به صفحه بچسبانید.

چند سالی است که اساتید رنگکار از مدل های پشت کرکی استفاده می کنند.

 

سنباده پشت کرکی چوب

سنباده پشت کرکی هم یکی از انواع سنباده موجود در بازار هست که در بالا به آن اشاره کردیم. در این سنباده یک‌لایه نرم و کرکی پشت ورق سنباده وجود دارد که موجب چسبیدن آسان آن به قلاب‌های صفحه سنباده می‌شود.

 

سنباده پشت کرکی

 

برای استفاده از این سنباده باید صفحه مناسب آن را هم داشته باشید. تمامی دستگاه‌های سنباده گرد لرزان صفحه‌ای از این جنس دارند.

سرعت نصب و برداشتن این سنباده بسیار بالاست و به‌سختی روش قدیمی (استفاده از چسب) نیست. به شما پیشنهاد می‌کنیم از این نوع سنباده و صفحه مخصوص آن‌ که در دسترس هست، استفاده کنید. در آینده نه چندان این سنباده ها جایگزین روش های قدیمی خواهند شد.

 

سنباده پره‌ای چوب

از سنباده پره‌ای برای سنباده‌کاری سطوحی که صاف نیستند استفاده می‌شود. درصورتی‌که یک سازه چوبی منبت کاری شده باشد و یا اینکه پستی و بلندی زیاد داشته باشد (مانند اسلب) و یا اینکه ابزار خورده باشد، از سنباده پره‌ای استفاده می‌شود.

 

سنباده پره‌ای

 

این سنباده بسیار شبیه به سنباده براش هست، اما دارای برس های پلاستیکی و ورق‌های شانه‌ای نیست. اگر علاقه‌مند به ساخت سنباده پره‌ای باشید، ما در آیچوب یک آموزش کوتاه از ساخت سنباده پره‌ای برای شما آماده کرده‌ایم.

شاید بهتر است بگوییم که این سنباده به صورت آماده در بازار موجود نیست و شما باید به صورت خلاقانه سنباده پره ای را بسازید. آموزش ساخت سنباده پره ای در آیچوب منتشر شده است.

 

سنباده براش چوب

سنباده براش از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه به سنباده پره‌ای هست، اما ساختار کلی سنباده بهبود یافته است و کارایی و کیفیت بیشتری دارد.

در سنباده براش ورق‌های ریش‌ریش شده سنباده به همراه فرچه‌های پلاستیکی در یک توپی قرار گرفته‌اند تا کارهای منبت و سی ان سی شده را در سریع‌ترین و تمیزترین حالت ممکن سنباده‌کاری کنند.

 

سنباده براش

 

سنباده براش در مدل های مختلفی تولید می شود و شما انتخاب گرید های مختلف ورق این سنباده ها و حتی مقدار تراکم و زبری فرچه ها را خواهید داشت.

معمولا از سنباده براش برای سنباده‌کاری قطعات منبت کاری شده و سی ان سی شده از سنباده براش استفاده می شود. ما در نوشته های پیشین در مورد سنباده براش چوب توضیح داده ایم و معایب و مزایا آن را بررسی کرده ایم.

 

تخته پوست سنباده کاری

از تخته پوست یا همان فوم پوست برای سنباده‌کاری سطوح صاف استفاده می‌شود. چون کف دست یکنواخت و صاف نیست و سطح کار را به‌راحتی و به‌طور یکنواخت نمی‌توان سنباده زد از وسیله‌ای به نام تخته پوست استفاده کرد.

 

سنباده تخته پوست

 

بعضی از تخته‌های سنباده دارای دو سطح از جنس مختلف هستند که یکی از پلاستیک برای سطوح صاف و دیگری از اسفنج برای قسمت‌های قوس‌دار و مدل‌دار هست.

تخته پوست به تنهایی کاربرد ندارد و به عنوان ابزار کار با سنباده می توانید از آن بهره بگیرید.

تجربهٔ ما: می‌توانید از تشک مستعمل تکواندو برای تخته پوست استفاده کنید و از عمر بالای آن لذت ببرید.

 

معرفی صفحه سنباده‌های مورد استفاده در رنگ چوب

برای رنگ چوب می توانید از دستگاه های مختلفی برای سنباده‌زنی استفاده کنید. یکی از این دستگاه‌ها، پولیشر یا دستگاه سنباده دیسکی هست. برای استفاده از این دستگاه تولید کننده‌ها پدهای مختلفی طراحی و تولید کرده‌اند که به معرفی هر یک از این صفحه‌های سنباده می‌پردازیم.

برخی اساتید به این دستگاه ماشین پوست هم می‌گویند. تقسیم‌بندی صفحه ماشین پوست از لحاظ جنس به‌صورت زیر هست:

 

صفحه فلزی سنباده

این صفحه‌ها معمولاً در دو سایت بزرگ و کوچک به فروش می‌رسند. برای نصب ورق سنباده روی این صفحه‌های فلزی معمولاً از چسب صنعتی (چسب آهن) استفاده می‌شود. امروزه از این صفحه سنباده‌ها خیلی کم استفاده می‌شود و اساتید به استفاده از سنباده‌های کرکی روی آورده‌اند.

ما هم به شما پیشنهاد نمی‌کنیم که از صفحه‌های فلزی استفاده کنید.

یکی از مهم ترین مشکلات این صفحه ها، پروسه طولانی نصب سنباده روی آن است. همچنین معمولا این صفحه ها تاب دارند و باید با چسباندن فوم به آن و پرداخت فوم، سطحی صاف و یکنواخت ایجاد کنید.

 

صفحه سنباده پلاستیکی

این صفحه از جنس پلاستیک هست که در مرکز آن یک سوراخ وجود دارد. لبه بیرونی صفحه هم به حالت خمیده طراحی شده است. معمولاً نجارها از این سنباده برای سنباده‌کاری‌های خشن و باربرداری استفاده می‌کنند.

در واقع شاید بهتر است بگوییم برخی نجار های قدیمی با سنباده‌کاری غیر اصولی توسط این صفحه نه تنها قطعه کار را درست سنباده‌کاری نمی کنند، بلکه خرابی ها را از آنچه که هست بدتر می کنند!

 

صفحه مخصوص سنباده کرکی

این صفحه هم از جنس پلاستیک هست که یک‌لایه فوم روی آن قرار دارد. بر روی فوم هم یک‌لایه قلاب پلاستیکی وجود دارد که امکان نصب سنباده‌های پشت کرکی را بر روی آن خواهید داشت. به شما پیشنهاد می‌کنیم از این صفحه استفاده کنید.

 

نکته های مهم در زمان سنباده کاری

* در سنباده‌کاری همیشه از سنباده زبر شروع شده و به ترتیب از سنباده نرم‌تر استفاده می‌شود.
* هنگام استفاده سنباده با دست، سنباده را از عرض نصف نموده و آن را سه لا کنید این کار باعث می‌شود هنگام کار سنباده نلغزد و آسیب به انگشتان نزند.

* موقع سنباده زدن از تمام جهات و قسمت‌های آن استفاده کنید.
* سنباده‌های زبر پس از استفاده نرم شده و می‌توان به‌جای سنباده نرم استفاده کرد.
* در رنگ کاری چوب همیشه سنباده باید در جهت الیاف چوب (راه چوب) کشیده شود.

 

پیشنهاد آیچوب:

تکنیک های سنباده کاری با دست

 

منبع: آیچوب

 

208 نظر در “لیست انواع سنباده چوب | بهترین سمباده چوب کدام است؟!

 1. 09390127119 گفت:

  سلام وقت بخیر حلال رنگ اتومبیل چیه

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   برند خاصی رو نمیتونم معرفی کنم

 2. 09155628771 گفت:

  سلام من یه مدت کوتاهی هست که با چوب روسی صندلی و میز و.. درست میکنم و اینها رو با دست سنباده میزنم ولی خیلی سرعت پایین هست میخام یه دستگاه بهم مثل سنباده لرزان معرفی کنید که هم سرعت کارم بالا بره هم کارم تمیز در بیاد اگه نظرتون سنباده لرزان هست ایا این گردها که میچرخند و هم میلرزند بهتره یا سنباده لرزان هایی که فقط لرزش تنها داره ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما مسعود عزیز
   پیشنهاد می کنیم از سنباده گرد لرزان استفاده کنید که هم صفحه می چرخد و هم اینکه لرزش داره
   پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به ((تفاوت سنباده گرد لرزان و تخت لرزان رو مطالعه کنید))

 3. محسن گفت:

  سلام .هد سنباده لرزون گرد مارک ماکیتا داخل بازار هست

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بگردید

 4. رامین گفت:

  با درود.
  جهت بازسازی روکش مخمل ستونهای داخل خودرو و آسیب ندیدن سطح زیر اون که جنس پلاستیک هست با توجه به ظرافت و نازکی سطح، پیشنهادتون استفاده از چه دستگاه و سمباده ای هست؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام رامین عزیز
   دستگاه های سنباده زن عموما قوی هستند
   شاید دستگاه همه کاره مناسب کار شما باشه

 5. معین گفت:

  سلام و خسته نباشید

  چطور میتونم چوب روس رو به صافترین حالت ممکن در بیارم ، مخصوصا در محلهایی که زاویه برشعمود بر بافت چوب هست؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام معین عزیز
   از از تیغه مناسب استفاده کنید. برش رو آرام انجام بدید. ا
   از چه دستگاهی استفاده می کنید؟

   1. معین گفت:

    از اره دیسکی بوش GKS 9 استفاده میکنم ، یک تیغه همراه خودش داشت که مال خود بوش هست و فکر کنم تقریبا ۶۰ دندانه هست، زمانی که زاویه برسم نسبت به بافت چوب ۹۰ درجه هست سطح بریده شده یک حالت متخلخلی پیدا می‌کنه ، البته مقدارش کم هست ولی باید سنباده زیادی بخوره نسبت به سطوح دیگه که جهت برش و بافت باهم یکی هستن

 6. مصطفی گفت:

  سلام وقت بخیر
  خسته نباشید
  چوب خام بری اجرای سیلر و کیلر تا چه گریدی سنباده احتیاج داره ؟
  و اگر کمتر یا بیشتر از اون گرید بزنیم چه مشکلی پیش میاد ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر
   سلامت باشید
   سنباده کاری با سنیاده 220 تا 400 و 1000 میتونه ادامه پیدا کنه
   بستگی به نوع سازه و کیفیتی که شما مد نظر دارید، داره…

 7. معین گفت:

  سلام ، خسته نباشید

  ۱.آیا میشه از دستگاه های همه کاره، که میتونن سنباده هم بزنن بجای سنباده های لرزان استفاده کرد یا نه؟ ملاکم کیفیت کارشون هست.

  ۲.در مورد دستگاه همه کاره محک اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشم بهم بگید

  1. آیچوب گفت:

   سلام معین عزیز
   1. کیفیت سنباده کاری سنباده های لرزان به مراتب بیشتر هست.
   2. اطلاعی در مورد همه کاره محک ندارم.

   1. معین گفت:

    خیلی ممنون

 8. وحید گفت:

  با سلام . ما چهارچوب هامون چوبیه . میخوایم سنباده بزنیم . آیا خاک اره برای رنگ دیوارها مضر است ؟ و سوال دوم اینکه به نظر شما بهتراست اول رنگ بزنیم بعد سنباده یا اول سنباده بعد رنگ ؟

 9. نگین گفت:

  سلام استاد گرامی
  اینکه با یه متخصص چوب روبرو هستم خیلی باعث خوشحالیه
  من یک مبل چوبی دست دوم خریدم که احتمالا با شاپان تیره اش کردن و میخوام به چوب خام برسم.دستگاه هم ندارم. چطوری میتونم دستگاه کوچیکی کرایه کنم و از چه نوع سمباده ای باید استفاده بشه؟

 10. فرزانه گفت:

  سلام و وقت بخیر
  اینجا ماشاالله همه استادن، اما من هیچ سررشته ای از کارچوب ندارم.
  یه میز تحریر قدیمی دارم تقریبا مال ۲۰، ۲۲ سال پیشه، نه جنس چوبشو میتونم تشخیص بدم نه رنگش رو، یه رنگ قهوه ای نیمه براق داره، دلم میخواد تغییرش بدم و نوش کنم، چون کلی خط و خش روش افتاده و بعضی قسمتا هم رنگش کنده شده و پوسته پوسته شده، ولی هم میز با دوامی هست و هم خیلی دوسش دارم.

  از اساتید خواهشمندم راهنمایی بفرمایید، از چه سنباده ای استفاده کنم که رنگ رو بکنم و خط و خش روی میز هم از بین بره و بعد از رنگ کردن رد سنباده نمونه، در مورد رنگ هم راهنمایی کنید ممنون میشم، کدوم رنگا معمولا رو اکثر چوبا جواب میده (اینو میدونم که چوبش ام دی اف و سه لایی یا نئوپان نیست)

  پیشاپیش از همه بزرگوارانی که جواب میدن ممنونم.????

 11. فریبا گفت:

  سلام
  ممنون از پاسخ تون
  منتها من اسباب بازی هایی که میسازم خیلی کوچک هستند قطعاتی زیر ده سانت و نمیشه سنباده لرزان براشون استفاده کرد. یجایی خوندم بهتره در طول مراحل سنباده زنی( که من از کاغذ سنباده شماره ۱۲۰ تا ۴۰۰ استفاده میکنم) چوبم رو کمی نم دار کنم و سنباده بکشم که بعد از رنگ زدن سژح چوبم حالت دونه های ریز زبر ایجاد نکنه روی خودش. میخ
  استم بدونم ایا این کار فایده ای داره یا نه.

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر. نمدار کردن با آب مانع از جذب رنگ در مرحله بعدی خواهد شد
   با خیس کردن سطح چوب با تینر می توانید پس از پرداخت پرزهایی که نمایان می شود را پرداخت کنید
   دونه های ریز به دلیل سنباده زدن نادرست هست. در راه چوب سنباده بزنید

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )