ابزارهای سنباده‌زنی, معرفی ابزار

سنباده تخت لرزان چیست و چه کاربردی در صنعت چوب دارد؟

کاربرد سنباده لرزان

 سنباده لرزان از ابزارهای کاربردی و پرکاربرد در رنگ‌کاری چوب، برای ازبین‌بردن خط‌وخش ایجاد شده بر رای چوب است. با استفاده از سنباده لرزان می‌توان از سنباده‌کاری با دست که بسیار خسته‌کننده و سخت است، رهایی یافت.

 در این مطلب قصد داریم با سنباده لرزان آشنا شویم. همان‌طور که از اسمش پیداست با این ابزار می‌توان عملیات سنباده‌کاری را انجام داد.

 دستگاه سنباده لرزان با تبدیل حرکت چرخشی موتور به حرکات لرزشی عمل سنباده‌کاری را انجام می‌دهد. از این سنباده برای ازبین‌بردن خط‌های ریزی که در زمان سنباده‌کاری اول ایجاد شده، استفاده می‌کنند.

 سنباده لرزان به دو دسته کلی سنباده لرزان بزرگ و سنباده لرزان مشتی تقسیم‌بندی می‌شود. نوع بزرگ آن توسط دو دست مورداستفاده قرار می‌گیرد و نوع کوچک‌تر هم توسط یک دست و چون به‌راحتی در مشت جا می‌شود به سنباده لرزان مشتی معروف هستند.

 البته نوع دیگری از سنباده لرزان در بازار موجود هست که به آن سنباده گرد لرزان گفته می‌شود. کیفیت سنباده‌کاری با سنباده گرد لرزان به‌مراتب بهتر از سنباده لرزان هست و کار با راحت‌تر است.

سنباده لرزان چیست

 سنباده لرزان‌ها عمل سایش را توسط کاغذ سنباده‌های مختلفی که در کف آن قرار می‌گیرد انجام می‌دهند. این کاغذها هم استاندارد خاصی دارند که توسط شماره‌هایی نشان داده می‌شود. هر چه این شماره‌ها بزرگ‌تر باشند کاغذ سنباده دانه‌بندی ریزتری داشته و در نتیجه نرم‌تر هست. مثل شماره‌های ۴۰، ۶۰، ۸۰، ۱۲۰ و… (در واقع این شمارها تعداد دانه‌بندی در واحد سطح هست).

 در نوشته‌های پیشین در مورد انواع سنباده و کاربرد سنباده‌ها مطلب منتشر کرده‌ایم.

پیشنهاد مطالعه آموزش‌های بیشتر در مورد سنباده تخت لرزان نجاری:

راهنمای خرید دستگاه سنباده‌زن برقی برای کارگاه نجاری
روش‌های سنباده‌زنی چوب با دست و بدون نیاز به ابزار برقی!
معرفی انواع سنباده چوب مورد استفاده در رنگ‌کاری چوب
سنباده گرد لرزان چیست؟ + راهنمای خرید
تفاوت سنباده گرد لرزان و تخت لرزان چیست؟ کدام یک مناسب کار شماست؟

سنباده لرزان برقی

نکته های خرید سنباده لرزان

  مارک‌های مختلفی از سنباده لرزان در بازار موجود هست و به‌راحتی می‌توانید با رنج قیمتی 5۰۰.۰۰۰ تا 6.۰۰۰.۰۰۰ تومان تهیه کنید. سنباده لرزان از جمله وسایل کاربردی در صنایع چوبی و مخصوصاً هنرهایی چون معرق و مشبک و نجاری هست.

  با سنباده لرزان به‌راحتی امکان پرز برداری و صاف‌کردن سطوح چوبی امکان‌پذیر بوده که کار را برای مراحل بعدی رنگ و پرداخت آماده خواهد کرد. معمولاً از سنباده لرزان برای ازبین‌بردن خط‌وخش بعد از سنباده‌کاری با سنباده دیسکی استفاده می‌شود.

  سنباده‌کاری چوب خام با استفاده از سنباده لرزان بسیار زمان بر و سخت هست به همین جهت ابتدا باید سطح چوب را با استفاده از سنباده پلیشر یا همان سنباده دیسکی سنباده‌کاری کنید و پس از آن یا سنباده لرزان خط‌های دایره‌ای ایجاد شده در اثر کار با سنباده دیسکی را از بین ببرید.

  توان سنباده لرزان مابین ۱۳۰ تا 500 وات متغیر هست و هنرمند می‌تواند باتوجه‌به قدرتی که از دستگاه انتظار دارد و نوع کار یکی از مدل‌ها را خریداری کند. وزن دستگاه هم رنجی بین ۱٫۲ تا ۳٫۳ کیلو را در بر می‌گیرد که مسلماً وزن دستگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
برای اتصال کاغذ سنباده به پد دستگاه ابتدا دستگاه را روی کاغذ سنباده قرار بدهید و از عرض و با استفاده از تیغ برش کاغذ را برش بدهید. بعد با تا کردن دو طرف کاغذ (از طول) ابتدا در یک طرف گیره و سپس در طرف دیگر آن قرار بدهید.

انواع سنباده لرزان

برای جداکردن سنباده از قسمت پد دستگاه، ابتدا دستگاه را خاموش کنید و دوشاخه سنباده لرزان را از برق بیرون بکشید. در مرحله بعد گیره‌ها را آزاد کنید و ورق سنباده را آزاد کنید. سپس می‌توانید از همین ورق سنباده به‌عنوان شابلون برش سنباده جدید استفاده کنید و با استفاده از تیغ برش یا قیچی، ورق را برش دهید.

نکته های استفاده از سنباده لرزان

 * حتماً از مارک‌های معتبر و دارای گارانتی خرید کنید. به‌جای خرید ابزار بی‌کیفیت و ارزان، برای یک‌بار دستگاه مناسب و حرفه‌ای تهیه کنید و هیچ نگرانی بابت مقدار زمان و کیفیت دستگاه نداشته باشید. امروزه برندهای چینی و بی‌کیفیت در بازار وجود دارند که هیچ خدمات و کیفیتی ندارند و پس از خراب‌شدن آن‌ها باید سنباده لرزان را دور بیندازید.

 * بعد از هر بار کارکردن دستگاه را باد بگیرید. حتی پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که هر ۱۰ دقیقه کار با دستگاه، با استفاده از بادپاش دستگاه را تمیز کنید تا موتور خنک و تمیزکار کند. مطمئن باشید دستگاه عمر بیشتری خواهید داشت.

 * هنگام کار حتماً از ماسک و گوشی استفاده کنید. سنباده لرزان خاک‌های بسیار ریزی در هوا منتشر می‌کند که برای سلامتی شما بسیار خطرناک هست. صدای این دستگاه هم اذیت‌کننده هست و به‌هیچ‌عنوان نباید ماسک و گوشی را فراموش کرد.

 * با دستگاه مدارا کرده و فشار بیش از حد به آن وارد نکنید. هر ۳۰ دقیقه کار با دستگاه، ۵ دقیقه به دستگاه فرصت دهید تا دمای آن کاهش یابد. خنک بودن دستگاه در کارکرد صحیح آن و طولانی‌شدن عمر آن کمک بسزایی خواهد کرد.

 * وزن بدن را روی دستگاه قرار ندید و با فشار ملایم دست کار کنید. برای سنباده‌کاری به کمی فشار نیاز دارید؛ اما به‌هیچ‌عنوان وزن خود را روی دستگاه قرار ندهید تا کارتان را زودتر به پایان برسانید. باتوجه‌به افزایش قیمت سنباده لرزان دیگر نمی‌توان بی‌تفاوت بود!

نکته های استفاده از سنباده لرزان

 * هنگام بستن کاغذ سنباده مراقب باشید کاغذ هم از طول و هم از عرض سایز کفی دستگاه باشد. کوچک بودن اندازه سنباده برش شده، موجب آسیب رسیدن به کفی اسفنجی سنباده می‌شود. همچنین فلز سنباده با سطح کار برخورد می‌کند و موجب خرابی چوب خواهد شد.

 * بهتر هست ابتدا یک کاغذ پوستی استفاده شده روی پد دستگاه قرار بدید و کاغذ جدید را روی آن نصب کنید.

 * دستگاه را در طول حرکت بدهید و از حرکات عرضی خودداری کنید. در واقع شما باید سنباده لرزان را در جهت راه چوب حرکت دهید؛ چون حرکت سنباده در خلاف جهت راه چوب، موجب ایجاد خط‌وخش روی چوب می‌شود و به این سادگی‌ها این خط‌های خلاف راه، از بین نخواهد رفت.

 * دستگاه را در معرض آب، رطوبت و گردوغبار قرار نوین (عادت کنید هر ابزاری جایگاهی دارد و کارگاه هر چند کوچک ولی مرتبی داشته باشید)

 * کاغذ سنباده را محکم به پد ببندید. در غیر این صورت به کار آسیب خواهد رساند. امکان دارد پس از حدود یک ساعت کارکردن با دستگاه، سنباده کمی آزاد شود. در این حالت سنباده لرزان را خاموش کنید و دوباره ورق را نصب کنید.

لطفاً شما هم تجربیات و پرسش های خود در مورد سنباده لرزان را در قسمت دیدگاه های این نوشته با ما در میان گذارید.

تهیه وتنظیم : آیچوب

212 نظر در “سنباده تخت لرزان چیست و چه کاربردی در صنعت چوب دارد؟

 1. محمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  من چوب معرق خریداری می کنم و جای تیغه اره نواری روش هست. البته طبیعتاً کمی هم تاب ریز داره، با این اوصاف واقعا در صاف کردن و بردن جای تیغه اره نواری عذاب می کشم. ابتدا با فرز دیمر داره تا حدی جای تیغه رو میبرم و بعد سنباده سه گوش لرزان محک دارم و سنباده کاری رو با درجه های مختلف انجام میدهم که همیشه هم مطلوب نیست. می خواستم بدونم سنباده گرد لرزان که چرخشی هست بهتره با سنباده دیسکی تا تلفیقی از این ها یا …. یک مدت هم به فکر خرید رنده بودم

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد عزیز
   ابتدا با سنباده دیسکی و سنباده 100 لایه برداری کنید و در مرحله بعد با سنباده گرد لرزان، خط های ناشی از سنباده کاری با سنباده دیسکی رو از بین ببرید.

 2. شهریار گفت:

  سلام‌به نظر شما مکتک دست دوم بگیرم یا توسان نو؟یا پیشنهاد دیگری دارید؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   هر دو ساخت چین هستند

 3. عرفان گفت:

  سلام با دستگاه سنباده لرزان‌ می توان‌ پلیش کاری بعد از رنگ هم انجام داد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   خیر

   1. عرفان گفت:

    سنباده کاری و پوست آبه سیلر یا کیلر را چطور؟اگر پاسخ منفی هست ایا دستگاهی برای این کار طراحی شده؟

    1. آیچوب گفت:

     خیر، لرزان مناسب این کار نیست.
     برخی شرکت ها از سنباده براش برای سنباده کاری بعد از سیلر استفاده می کنند.

   2. عرفان گفت:

    سمباده کاری سیلر یا کیلر را چطور؟

 4. Amir گفت:

  سلام.ببخشید من چند وقت پیش سنباده لرزان گرفتم.با اینکه خیلی باهاش کار نکردم وقتی یکم ازش کار میکشم صدای زیادی میده. به نظرتون مشکلش چیه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   صدا اگر از کفی هست به دلیل شل بستن سنباده به پد هست
   اما اگر از موتور یا داخل دستگاه هست باید از نزدیک دستگاه رو دید تا حدس دقیقی داشت

 5. فریبا گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من بیشتر با ضایعات چوبی کار میکنم.میخواستم بدونم برای سنباده زنی کارهای کوچک مثل اسباب بازی چوبی، حیوانات و سازه‌های کوچک چوبی چی رو پیشنهاد میکنید؟ تا الان سنباده دستی می‌کشیدم ولی برخی سطوح رو آخرش نمیشه خوب دراورد.

  1. آیچوب گفت:

   سلام فریبا گرامی
   اگر از سنباده گرد لرزان استفاده کنید، به نتیجه خوبی خواهید رسید و نیاز به تجربه چندانی نداره. پیشنهاد می کنیم از این نوشته استفاده کنید:
   خرید سنباده لرزان تخت یا خرید سنباده گرد لرزان؟ تفاوت چیست؟

 6. یاشار گفت:

  سلام استاد
  ممنونم از مطالب عالیتان
  ببخشید کار من با چوب چند لایه ایرانی هست که بایستی صافشان کنم و زبری روی آن را از بین ببرم میشه راهنمایی کنید که چه سمباده زنی خوب هست؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام یاشار
   سنباده لرزان یا گردلرزان برای شما مناسب است

 7. حامد گفت:

  با سلام خدمت شما استاد، سوال بنده اینه که من سنباده لرزان گرد بوش دارم که در زیر جایی که صقحه سنباده نصب میشه سوراخ هایی تعبیه شده،برای من که میخوام میز یا شی رزینی سنباده بزنم از یه شماره به بعد باید روی کار با آب ساب زده بشه این باعث بروز مشکل در درستگاه میشه و اینکه میشه هز دستگاه به عنوان وسیله پولیش کاریم استفاده بشه؟؟ممنون از شما و سایت خوبتون

  1. آیچوب گفت:

   سلام حامد عزیز
   بله
   بدون شک موجب خرابی دستگاه میشه
   به هیچ عنوان اجازه ندید آب و رطوبت وارد دستگاه بشه.

 8. بهادر گفت:

  استاد سلام،، خسته نباشید، بنده قالبا با چوبهایی به قطر نیم تا یک سانت و عرض سه تا پنج سانت کار میکنم برای سنباده کاری و پرداخت چوب چه نوع سنباده ای رو توصیه می کنید لرزان، مشتی،.. به نظرتون کدوم به کار من بیشتر میاد و این موضوع رو هم عرض کنم که گاهی چوبهایی با قطر و عرض و ضخامت بیشتر هم به کار میبرم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. آیچوب گفت:

   سلام بهادر عزیز
   ابتدا از سنباده برقی دستی یا پلیشر استفاده کنید و در مرحله ی بعد برای از بین بردن خط سنباده، از سنباده گرد لرزان…
   این ترکیب می تونه یک روش سریع برای سنباده کاری چوب باشه.

   1. بهادر گفت:

    سپاسگذارم استاد ممنون از لطف و محبت شما که با این مشغله کاری همیشه پاسخگوی پرسشهای ما و سایرین هستید سلامت باشید

    1. آیچوب گفت:

     سلامت باشید بهادر عزیز
     انجام وظیفست.

 9. صهبا گفت:

  سلام. وقت بخیر. مرسی از سایت خیلی خوبتون.
  تفاوت سمباده دیسکی و لرزان رو میشه توصیح بدین؟
  برای ساخت میزهای رزین و چوب کدام جواب میده؟
  تفاوت پولیشر و سمباده لرزان گرد چیه؟ آیا هم رو پوشش میدن یا باید هر دو رو تهیه کرد؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما دوست گرامی

   در نوشته های پیشین مطالبی مرتبط با سوال شما در آیچوب منتشر شد. شما می توانید از راه لینک های زیر به این مطالب دسترسی داشته باشید

   سنباده تانکی چیست و چه کاربردی در رنگ کاری چوب دارد؟

   راهنمای خرید دستگاه سنباده زن برقی برای کارگاه نجاری

   معرفی و تجربه خرید سنباده گرد لرزان ۶۴۲۳ دیوالت

   برای میز های رزینی و چوبی معمولا از سنباده برقی دیسکی (پلیشر) استفاده می شود.
   تفاوت: پلیشر سرعت بالاتری از سنباده گرد لرزان دارد. سنباده گرد لرزان در هنگام چرخش، لرزش هم ایجاد می کند.
   ما معمولا ابتدا چوب را با سنباده پلیشر سنباده کاری می کنیم در پایان با سنباده گرد لرزان، خط های ایجاد شده در اثر سنباده کاری را از بین می بریم.

   در صورتی که هنوز سوالی در ذهن شما هست، لطفا بپرسید تا پاسخگوی شما باشی.
   سپاس از همراهی شما

   1. صهبا گفت:

    سلام خیلی ممنونم. بعد از اینکه سوال رو نوشتم سعی کردم باقی مطالبتون رو بخونم. کاش درباره سنباده های دیسکی هم ثابت و هم دستی هم مطلب بذارید. بنظرم جاش خالی بود. خودم هنوز تفاوت سمباده دیسکی غیر ثابت و پلیشر و دستگاه سنگ جت اگر اشتباه اسمشو نگفته باشم، رو نمیدونم. تا الان بر اساس مطالب سایتتون که واقعا خیلی بهم کمک کرد، نیاز کارم و تجربه کمی که توی کار کردن با ابزارها دارم، متوجه شدم که نیاز به خریدن یک دستگاه سمباده لرزان و یک دستگاه پلیشر ( که هنوز نمیدونم پلیشر باید بگیرم یا سنگ جت یا سمباده دیسکی) و یک دستگاه اور فرز برای مسطح کردن اسلب ها (بعد از اره برقی و همچنین بعد از سفت شدن رزین).
    بین این سه دستگاه، مدل ها و برندهای مختلفی وجود داره. میشه لطفا برندهایی که کیفیت خوبی دارن معرفی کنین، این رو هم در نظربگیرین که قیمتش برام مهمه.

    1. آیچوب گفت:

     سلام به روی چشم در این مورد مطلب منتشر خواهیم کرد.

 10. ._. گفت:

  سلام و با عرض خداقوت
  یک سوالی مدنظرم هستش و اینکه برای بدلیجات رزینی هم سمباده برقی نیاز هست یا سمباده معمولی اکتفا میکنه؟

  1. آیچوب گفت:

   با سنباده برقی یا پلیشتر که دیمردار هست، بهتر می تونید به بدیلیجات شکل و فرم بدید.

 11. محمود گفت:

  تفاوت سنباده لرزان گرد و این مربع شکل ها در چیه ؟

  1. آیچوب گفت:

   تفاوت سنباده لرزان و سنباده گرد لرزان در سیستم سنباده زنی هست. سنباده های گرد لرزان، عموما در کنار لرزش، چرخش آهسته دارند، اما سنباده لرزان فقط لرزش داره و صفحه نمی چرخه.

 12. فاطمه گفت:

  سلام
  من کار روکش چوبی انجام میدم،میخواستم راهنمایی کنید برای قبل از روغن زدن چه نوع سنباده برقی مناسب است؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام فاطمه گرامی
   اگر منظور شما روغن گیاهی مخصوص چوب هست، میتونید رو سنباده گرد لرزان سنباده ۱۲۰ نصب کنید.

 13. ayob گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  آیا استفاده از سمباده لرزان روی چوب های با پهنای کم تر از پهنای دستگاه با عث خرابی آن می شود یا خیر؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام. خیر
   احتیاط بیشتری کنید چون امکان پخ کردن لبه ها هم هست.

 14. سارا گفت:

  سلام. ممنون بابت سایت خودتون
  من میخوام کاربازسازی وسایل چوبی مثل میز کتابخونه وبوفه های کارکرده روانجام بدم. اما سمباده زدن این وسایل بزرگ بادست خیلی مشکله وزمان بر.میخواستم بدونم ازچه نوع سمباده برقی باید استفاده کنم البته قیمتش هم مناسب باشه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام سارا
   ابتدا باید سنباه برقی دیسکی تهیه کنید تا رنگ اصلی رو بردارید. در مرحله بعد با سنباده لرزان یا گرد لرزان خط و خش ها رو برطرف کنید.
   با دست خیلی زمان بر هست و پر دردسر
   پیروز باشید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )