ابزارهای سنباده‌زنی, معرفی ابزار

سنباده تانکی چیست و چه کاربردی در رنگ کاری چوب دارد؟

آموزش کار با سنباده تانکی

 سنباده تانکی یکی از دستگاه‌های مخصوص سنباده‌کاری است که هنوز در صنعت چوب و رنگ‌کاری ایران کاملاً شناخته شده نیست. با شنیدن نام ((سنباده تانکی)) می‌توان شکل ظاهری آن را هم تصور کرد. دقیقاً به‌خاطر شکل ظاهری این دستگاه هست که در ایران با نام سنباده تانکی شناخته می‌شود.

 Belt Sander نام لاتین سنباده تانکی است که می‌توان آن را ((سنباده تسمه‌ای)) ترجمه کرد.

 این دستگاه پیچیدگی و امکانات ویژه‌ای ندارد. سنباده تانکی مانند سنباده دیسکی (پولیشر) برای سنباده‌کاری دست‌اول چوب که معمولاً سنباده کاری خشن است، به کار می‌رود.

 این دستگاه از دو غلتک و یک سنباده تسمه ای تشکیل شده است که سنباده را به‌سرعت به چرخش در می‌آورد و عملیات سنباده کاری با چرخش تسمه و فشار دست اپراتور انجام می‌شود.

موارد استفاده از سنباده تانکی چیست؟

 با استفاده از سنباده تانکی یا سنباده تسمه ای می‌توان پستی و بلندی‌های چوب را به‌راحتی از بین برد. البته به‌خاطر جهت چرخش سنباده، بر روی چوب خطوط سنباده کاملاً پیداست. به همین جهت بعد از سنباده کاری با سنباده تانکی، باید از سنباده لرزان یا سنباده گرد لرزان هم استفاده کنید تا خط‌وخش ناشی از سنباده کاری از بین برود.

 البته کاربرد سنباده تانکی به سنباده کاری محدود نیست و حتی برخی اساتید به‌خاطر قدرت بالای این دستگاه در لایه‌برداری، از سنباده تانکی برای پاک‌کردن لایه‌های رنگی اجرا شده هم استفاده می‌کنند. به عبارتی اگر قرار باشد از روی یک درب یا صفحه قدیمی رنگ را پاک کنید، سنباده تانکی یکی از گزینه‌های پیش روی شما هست.

مزایا استفاده از سنباده تانکی

 * سنباده کاری سریع و پر قدرت یکی از مزایا و قابلیت‌های دستگاه سنباده تانکی هست.

 * اگر تمایل دارید قطعه کارهای کوچک را سنباده کاری کنید، با استفاده از سنباده تانکی می‌توانید این کار را به‌راحتی انجام دهید. فقط کافی است سنباده را برعکس بر روی میز کار قرار دهید و قطعه کار را بر روی رُل در حال چرخش قرار دهید.

 * کنترل راحت و بدون نیاز به تجربه بالا… البته در هر کاری تجربه نقش زیادی ایفا می‌کند؛ اما استفاده از سنباده تانکی به‌مراتب راحت از سنباده دیسکی یا پولیشر است.

آموزش استفاده از سنباده تانکی

مشکلات کار با سنباده تانکی (تسمه ای)

 سنباده تانکی هم مانند بسیاری از دستگاه‌های تولید شده، معایب و مزایای مخصوص به خود را دارد. همیشه برای ما جای سؤال بود که با اینکه سنباده تانکی چندین سال است که در صنعت چوب مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ اما اکنون این دستگاه استفاده‌کننده‌های زیادی ندارد؟!

 * سنباده تانکی به‌خاطر ساختار بدنه و موتور آن، دستگاهی سنگین است و شاید برخی علاقه نداشته باشند از یک دستگاه سنگین استفاده کنند. مخصوص دستگاهی که مدام باید به عقب و جلو حرکت دهند.

 * در برخی دستگاه‌ها (مانند متابو) پس از مدتی استفاده از دستگاه، لبه‌های سنباده از تنظیم خارج می‌شود و بر روی کار خط ایجاد می‌کند! به همین دلیل اگر از سنباده تانکی قرار است استفاده کنید، بهتر است قطعاتی را سنباده کاری کنید که از عرض تسمه سنباده کمتر باشند.

 * اگر به سنباده تانکی در زمان سنباده کاری فشار زیادی وارد کنید، تسمه از جای خود خارج می‌شود.

 * قدرت دستگاه و چسبندگی سنباده بر روی قطعه کار به حدی زیاد است که اگر قطعه کار را در جای خود محکم نکنید، به عقب پرت می‌شود.

کار با سنباده تسمه ای

روش سنباده کاری با سنباده تانکی

 * قبل از روشن‌کردن سنباده ابتدا اطمینان حاصل کنید که بخشی از لباس شما آویزان نباشد و به داخل تسمه سنباده کشیده نشود! سنباده تانکی گشتاور بالایی دارد و ممکن است بسیار خطرآفرین باشد.

 * پس از روشن کردن سنباده تانکی، اجازه دهید دستگاه کامل دور بگیرید و هم‌زمان به موتور فشار وارد نکنید.

 * دستگاه را با دو دست خود نگه دارید و سنباده کاری کنید. با یک دست سنباده تانکی را به عقب جلو هدایت کنید و با دست دیگر تعادل آن را حفظ کنید.

 * ابتدا غلتک عقب را بر روی قطعه کار قرار دهید و سپس کاملاً کف دستگاه را به میز بچسبانید و عملیات سنباده کاری را آغاز نمایید.

 * در زمان سنباده کاری با سنباده تانکی، این دستگاه تمایل دارد به سمت جلو حرکت کند و شما باید تلاش کنید تا با دستانتان کنترل کنید و به عقب بکشید.

 * تلاش کنید دستگاه را در یک قسمت ثابت نگه ندارید؛ چون ممکن است موجب فرورفتگی در یک قسمت از چوب شود! همچنین باید یک ریتم مشخص در زمان سنباده کاری و حرکت دست داشته باشید. شما می‌توانید با استفاده از مداد بر روی صفحه به‌صورت رندم خط بکشید و سنباده کاری را شروع کنید. اگر خط‌ها در بخشی از صفحه پاک نشد، به نشانه این است که فشار دست یا حرکت دستگاه در قسمت‌ها مختلف دستگاه متفاوت هست.

 * نکته مهمی که در زمان سنباده کاری با سنباده تانکی باید در نظر داشته باشید، سنباده کاری در جهت راه چوب است… شاید با دستگاه‌هایی مانند سنباده لرزان و سنباده گرد لرزان سنباده دیسکی بتوانید در مواردی دستگاه را در هر جهتی که در نظر دارید، حرکت دهید. در سنباده تانکی باتوجه‌به جهت گردش سنباده، فقط باید در جهت راه چوب، عملیات سنباده کاری را انجام دهید. اگر خلاف راه چوب سنباده کاری انجام دهید، ازبین‌بردن خط‌وخش روی چوب به‌راحتی امکان‌پذیر نیست!

 * باتوجه‌به قدرت بسیار زیاد دستگاه، حتماً باید قطعه کار را با استفاده از گیره یا پیچ‌دستی در جای خود محکم کنید تا به عقب پرت نشود.

 * همیشه دستگاه را با فشار باد تمیز کنید و اجازه ندهید بین غلتک و سنباده خاک زیادی باقی بماند.

اطلاعات و امکانات بیشتر سنباده تانکی

 در سنباده تسمه ای جدید، برای تعویض تسمه سنباده، نیازی به استفاده از آچار نیست و این کار سریع و با استفاده از اهرم‌های نصب شده بر روی دستگاه انجام می‌شود. بیشتر این دستگاه‌ها مجهز به کلید گازی هستند که امکان تنظیم سرعت چرخش سنباده را خواهید داشت.

 باتوجه‌به گردوخاک بسیار زیادی که این دستگاه ایجاد می‌کند، یک خروجی مکنده هوا یا فیلتر جمع‌آوری گردوخاک در بیشتر این دستگاه‌ها وجود دارد و پیشنهاد ما در زمان استفاده از این دستگاه، رعایت موارد ایمنی الزامی است. حتماً از عینک، ماسک فیلتر دار و دستکش استفاده کنید.

منبع: آیچوب

 

پیشنهاد مطالعه آموزش‌های بیشتر در مورد تجهیزات سنباده‌کاری:

راهنمای خرید دستگاه سنباده‌زن برقی برای کارگاه نجاری
روش‌های سنباده‌زنی چوب با دست و بدون نیاز به ابزار برقی!
معرفی انواع سنباده چوب مورد استفاده در رنگ‌کاری چوب
سنباده گرد لرزان چیست؟ + راهنمای خرید
سنباده تخت لرزان چیست و چه کاربردی دارد؟
سنباده براش چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
سنباده تانکی چیست و چه کاربردی در رنگ‌کاری چوب دارد؟

 

یک نظر در “سنباده تانکی چیست و چه کاربردی در رنگ کاری چوب دارد؟

  1. اوس ممد گفت:

    دم سایتتون گرم. خیلی مطالب مفید اند. لایک نداره لایک کنیم؟

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )