ابزارهای سنباده‌زنی, پرداخت‌, تکنیک‌های کار با چوب

روش‌های سنباده زنی چوب با دست و بدون نیاز به ابزار برقی!

روش‌های سنباده زنی چوب با دست

سنباده کاری چوب بخش جدا ناشدنی از مراحل ساخت یک سازه چوبی است. حتی اگر شما رنگ کار چوب نباشید و فقط نجاری انجام دهید، باز هم باید با روش‌های سنباده کاری چوب آشنایی داشته باشید. در این نوشته به روش‌های اصولی و استانداردهای سنباده کاری چوب خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید…

امروزه دستگاه‌های زیادی برای سنباده کاری انواع صفحه صاف و طرح دار تولید شده‌اند و هرکدام قابیلت های منحصر به فرد خود را دارند. در شرکت‌های بزرگ تولیدی از دستگاه‌های سندر و براش صنعتی که از ایستگاه‌های مختلف تشکیل شده‌اند استفاده می‌شود. همچنین در کارگاه‌های تولیدی کوچک هم اساتید از دستگاه‌هایی مانند پلیشر (سنباده برقی)، سنباده لرزان، سنباده تانکی، سنباده گرد لرزان و … بهره می‌گیرند تا چوب را سنباده کاری و پرداخت نمایند.

 

هرچند که دستگاه‌های زیادی برای سنباده کاری چوب تولید شده‌اند؛ اما نمی‌توان سنباده کاری با دست را کامل کنار گذاشت و به دستگاه‌های سنباده متکی بود. گاهی این دستگاه‌ها با تمام قابلیت‌هایی که دارند، نمی‌توانند قسمت‌های خاصی از چوب را سنباده کاری کنند.

امروزه حتی باوجود دستگاه‌های سنباده چوب حرفه‌ای، بازهم سنباده کاری با دست انجام می‌شود و معمولاً این کار به دو دلیل انجام می‌شود:

 1. سازه چوبی ازنظر ساختار به شکلی ساخته شده که دستگاه قابلیت سنباده کاری آن را ندارد. این مشکل معمولاً در سازه‌های حجمی وجود دارد.
 2. شما دستگاهی در اختیار ندارید که سنباده کاری نمایید و مجبورید با استفاده از دست این کار را انجام دهید.

 

با این توضیح به این نتیجه می‌رسیم که برای پرداخت چوب، اگر بهترین ابزار و دستگاه‌های سنباده کاری را داشته باشیم، در برخی موارد راهی جز سنباده کاری با دست ندارید. سنباده کاری با دست به شما این امکان را می‌دهد که راحت‌تر و دقیق‌تر به چوب شکل و فرم دهید. با استفاده از دست می‌توانید قسمت‌هایی از سازه چوبی که امکان سنباده کاری ندارد را سنباده کاری کنید.

بسیاری از سازه‌های چوبی با استفاده از ماشین‌های سنباده زنی، پرداخت می‌شوند؛ اما همیشه درنهایت برای سنباده کاری گوشه‌های کار و قسمت‌هایی که دستگاه دسترسی ندارد، از دست برای سنباده کاری استفاده می‌شود.

 

سنباده‌ها و کارکرد هر یک را بشناسید

ستباده کاری چوب

 

نکته اول در سنباده کاری این است که باید انواع سنباده مورداستفاده در صنعت چوب را بشناسید. در بیشتر موارد از دو گروه سنباده برای پرداخت سازه‌های چوبی استفاده می‌شود. سنباده چوب / فلز و سنباده پوستاب

سنباده چوب به‌صورت رولی به فروش می‌رسد که پشت آن پارچه‌ای و رنگ دانه‌های این سنباده معمولاً به رنگ قرمز است. این سنباده در گرید های مختلف به بازار عرضه می شود. ما در مطلبی جداگانه به انواع سنباده های موجود در بازار پرداختیم.

سنباده پوستاب هم معمولاً به رنگ آبی هست و جنس قسمت پشت آن از کاغذ و رنگ دانه‌های سنباده این سنباده مشکی هست. از این سنباده ها معمولا در رنگ فلز و خودرو ها برای سنباده کاری و پرداخت رنگ فوری استفاده می شود. این نوع سنباده در رنگکاری چوب کاربرد چندانی ندارد.

سنباده‌ها را با زبری دانه‌های آن می‌شناسند که این زبری با شماره مشخص می‌شود. به‌عنوان مثال سنباده با دانه ۶۰ بسیار زبر و سنباده با شماره ۱۰۰۰ دارای دانه‌های بسیار ریز و نرم است.

سنباده‌ها بر اساس ریزی و درشتی ذرات ساینده و تعداد آن‌ها در واحد سطح (اینچ مربع) درجه‌بندی و شماره‌گذاری می‌شود هرقدر تعداد دانه‌ها بیشتر می‌شود. اندازه آن‌ها نیز ریزتر می‌شود بنابراین نرم‌تر می‌شود.

 

از سنباده زبر شروع کنید

انواع سنباده چوب

قبل از شروع سنباده کاری باید به این موضوع واقف باشید که از چه سنباده‌ای و با چه شماره‌ای استفاده کنید. به زبان ساده، اگر سطح چوب خیلی پرز و پستی بلندی دارد، باید از سنباده ۸۰ یا ۱۰۰ استفاده کنید. اگر سطح کار خوب پرداخت شده شروع سنباده کاری با سنباده ۲۲۰ پیشنهاد می‌شود. در صورت نیاز برای پرداخت بیشتر، امکان استفاده از سنباده‌هایی با شماره بالاتر را خواهید داشت.

با توجه به اینکه دستگاه‌های رنده و گندگی به‌روز شده‌اند، در بسیاری از موارد پرداخت بسیار عالی و تمیز به شما تحویل خواهند داد. به‌عنوان مثال گندگی‌های رومیزی که دارای تیغه‌های ژیلتی هستند، پرداختی در حد فینیشینگ (سنباده پایانی) دارند. حتی یک دست سنباده پوست نرم هم برای این کارها کفایت می‌کند.

فرض بر اینکه قطعه کار چوبی پرداخت خوبی نشده باشد، کافی است یک دست سنباده کاری با گرید ۱۰۰ و در مرحله بعد ۲۲۰ و در مرحله بعد ۴۸۰ انجام دهید.

 

خلاف جهت راه چوب سنباده کاری نکنید

آموزش سنباده کاری چوب

نکته بسیار مهم در سنباده کاری این است که به هیچ عنوان خلاف جهت راه چوب سنباده کاری نکنید. همیشه مراقب باشید حرکت دست در جهت رگه‌های چوب انجام شود. اگر فقط یک‌بار خلاف جهت چوب سنباده کاری کنید بر روی چوب خط ایجاد می‌شود. برای از بین بردن این خط‌ها باید چند ده بار در جهت راه چوب سنباده بکشید تا خط از بین برود.

شاید در زمان سنباده کاری و زمانی که هنوز آستری اجرا نشده، این خطوط نشان داده نشود؛ اما به‌محض اینکه شاپان (آستری) را روی کار اجرا کردید این خطوط نمایان می‌شوند.

 

از پد سنباده یا مکعب چوبی استفاده کنید

ساخت سنباده مکعبی چوب

معمولاً نجارها با استفاده از سنباده بر روی لبه‌های تیز کار انحنا ایجاد می‌کنند. پیشنهاد ما برای انجام این کار، استفاده از پد سنباده یا همان مکعب‌های چوبی است. فقط کافی است یک مکعب چوبی به ابعاد ۱۲*۵*۲ سانتی‌متر بسازید. سنباده ۲۲۰ را با استفاده از چسب صنعتی (چسب آهن) به دور مکعب بچسبانید و قسمت‌های تیز کار را به‌آرامی سنباده کاری کنید.

این بلوک همچنین برای سنباده کاری پروفیل‌های چوبی که پرز و ایرادات زیاد دارند، مناسب هست. با این پدهای دست‌ساز سنباده، به دست آسیب کمتری وارد می‌شود. همچنین می‌توانید فشار بیشتری به سنباده وارد کنید تا باربرداری بیشتری انجام شود.

مزیت دیگر پدهای سنباده، جلوگیری از لغزش سنباده در دست شما است. اگر سنباده را بدون تا نمودن یا پد سنباده استفاده کنید، بعد از مدت‌زمان بسیار کوتاهی، لوله می‌شود و استفاده از آن مشکل می‌شود.

برخی اساتید رنگ کار چوب با استفاده از فوم‌های پلاستیکی مقاوم، پدهای فرم دار مخصوص می‌سازند تا قوس و شیار قطعات چوبی و ابزار چوبی را به‌راحتی سنباده کاری کنند.

 

با فشار دست یکنواخت سنباده کاری کنید

با توجه به اینکه چوب فرم پذیری دارد، با ایجاد فشار کم یا زیاد بر روی چوب امکان ایجاد اختلاف سطح بر روی چوب خواهید داشت. همان‌طور که در بالا اشاره شد، سنباده کاری چه با دست و چه با دستگاه باید به‌صورت صاف و یکنواخت انجام شود. فشار دست بر روی سنباده هم از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید سنباده کاری را با یک فشار مشخص در همه قسمت‌های چوب انجام دهید. جز اینکه قرار باشد فرم خاصی ایجاد کنید.

 

سنباده را چندلایه تا کنید!

آموزش سنباده کاری چوب

یکی دیگر از مواردی که در سنباده کاری باید رعایت کنید تا کردن یا چندلا کردن ورق سنباده است. اگر سنباده را به‌صورت یک‌لایه استفاده کنید، دو مشکل ایجاد می‌شود.

اول: پس از مدت‌زمان کمی، ورق سنباده لوله می‌شود و نمی‌توان به‌راحتی از آن استفاده کرد.

دوم: در اثر سنباده کاری طولانی مدت، گرمای حاصل از سایت به انگشتان شما منتقل می‌شود و با مشکل مواجه خواهید شد.

توجه:

سنباده را به‌صورت دولایه تا نکنید، حداقل ۳ بار و حداکثر ۴ بار تا کنید تا ورق سنباده در زمان سنباده کاری روی هم سُر نخورد.

البته برخی اساتید با چسباندن سنباده از قسمت پشت، این مشکل را برطرف می‌کنند.

از دستکش استفاده کنید

 

نکات استفاده از سنباده زنی چوب

 

برای سنباده کاری چوب حتماً از دستکش‌های معمول موجود در بازار استفاده کنید. البته این دستکش‌ها بعد از مدت‌زمان نسبتاً کوتاهی از بخش انگشت سوراخ می‌شوند. برخی اساتید با استفاده از چسب کاغذی دور بند اول انگشتانشان را پوشش می‌دهند تا در زمان سنباده کاری، با مشکل مواجه نشوند.

اگر از دستکش یا چسب استفاده نکنید، در روزهای ابتدایی سنباده کاری چوب احتمالاً با مشکلاتی مثل تاول دست روبرو خواهید شد. یکی دیگر از موارد پیش روی شما، احتمال نفوذ لاشه چوب به داخل پوست دستتان است… این بخش یکی از دردناک‌ترین قسمت‌های شغل نجاری است. پس خیلی مراقب باشید!

 

در نور مناسب سنباده کاری چوب را انجام دهید

نور در کارگاه رنگ کاری بسیار مهم است. کارگاه رنگ کاری باید نور مناسب داشته باشد. بسیاری از ایرادات سنباده کاری، آستر کاری، اجرای همرنگی، بتونه کاری، تشخیص رنگ و اجرای صحیح نیم پلی استر در نور نسبتاً زیاد و مناسب نشان داده می‌شود.

با نور مناسب به‌راحتی خط و خش‌ها، پستی و بلندی‌ها و دیگری ایرادات ظاهری را مشاهده خواهید کرد.

چسب چوب را پاک‌کنید

پاک کردن صمغ از سنباده چوب

یکی دیگر از مواردی که در زمان سنباده کاری چوب باید رعایت کنید این است که چسب چوب بخش اتصالات چوب را تمیز کنید. یکی از مهم‌ترین مشکلات برخی رنگ کارها، سفید شدن آستری یا ایجاد لکه‌های سفید پس از آستر کاری چوب است.

نجارها برای اتصال بهتر و قوی‌تر دو قطعه چوبی، از چسب چوب استفاده می‌کنند. چسب چوب در بیشتر موارد به اطراف اتصال آغشته می‌شود و همین بخش‌ها پس از اجرا شاپان، روشن‌تر از دیگر قسمت‌های سازه چوبی می‌شوند. برای حمل این مشکل، در مرحله سنباده زنی، به‌خوبی چسب چوب را پاک‌کنید.

البته بهترین حالت این است که نجاری در زمان ساخت سازه، چسب چوب را از روی کار با دستمال خیس تمیز کند.

مراقب باشید که خلاف جهت راه چوب سنباده کاری نکنید.

ترفند تمیز نمودن صمغ سنباده

برخی چوب‌ها مانند چوب درخت کاج (نراد، یولکا، ساسنا و …) حاوی صمغ هستند. این صمغ در زمان سنباده کاری چوب به دانه‌های سنباده می‌چسبند و سنباده دیگر آن کارایی ابتدایی را ندارد. برخی سنباده را دور می‌اندازند؛ اما شما با استفاده از گازوئیل، نفت، تینر یا بنزین می‌توانید این صمغ‌ها را به‌راحتی پاک‌کنید.

مقداری گازوئیل روی صمغ بریزید، ۳۰ ثانیه صبر کنید و با فرچه سیمی یا مسواک سنباده را تمیز کنید. به همین سادگی سنباده تمیز و قابل استفاده خواهد شد.

لطفاً شما هم تجربه خود را از کار با سنباده یا سنباده کاری چوب دستی با دیگر عزیزان در قسمت دیدگاه‌های این نوشته به اشتراک گذارید.

 

منبع: آیچوب

44 نظر در “روش‌های سنباده زنی چوب با دست و بدون نیاز به ابزار برقی!

 1. ارباب گفت:

  سلام من یک میز چوبی اماده گرفتم اما سنباده نشده و رنگ هم نشده خام هست گفتن اول باید یه موادی بزنم بعد سنباده کنم، میز خیلی زبر یعنی فقط برش دادنو چسبوندن به هم برای اینکه زیر کارمو درست انجام بدم باید چه مراحلیو انجام بدم

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   پیشنهاد می کنیم کلمه رنگ رو در سایت آیچوب جستجو کنید و همه مطالب مربوط به رنگ رو مطالعه کنید
   از سنباده کاری
   تا سیلر و کیلر و نیم پلی استر

 2. بی باک گفت:

  سلام
  من یه میز قهوه ای تیره دارم که روش جلا خورده
  میخاستم به رنگ سفید درش بیارم
  باید چکار کنم؟
  و از چه رنگی استفاده کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   مقاله تغییر رنگ سازه های چوبی رو لطفا مطالعه کنید

 3. نیما گفت:

  سلام وقتتون بخیر ممنون از مطالب خوبتون . من میخواستم در اتاقم و درهای کمد رو که رنگ خوردن ( قهوه ای ) رو دوباره رنگ بزنم و سفیدشون کنم اول باید سنباده بزنم ؟ میشه ی توضیحی بدین چی کار کنم ؟

 4. غلامرضا گفت:

  سلام… بهترین نوع چوب برای کارهای تزئینی البته در دسترس کدام است… ممنونم

  1. آیچوب گفت:

   سوال شما ناقص هست
   باید آموزش ببینید

 5. مجید گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من یه جعبه دارم که از نئوپان خام ساخته شده
  سنباده کاری کردم و از ۶ شماره سنباده استفاده کردم از زبر تا نرم تا شماره ۳۰۰۰ و حسابی پولیشش کردم با سنباده
  حالا میخوام رنگ کنم و از شاپان قهوا ای و روغن جلا استفاده کنم
  ولی استفاده و رنگ کردن و ترتیب استفاده از شاپان و روغن جلا رو بلد نیستم. امکانش هست که کمکم کنید؟لطفا!

 6. امیر گفت:

  سلام . من یه اسلب چوب دارم زبری زیادی داره چطوری صافش کنم ? و دوم اینکه من روغن جلا زرینی هر چقد بهش میزنم میره توی چوب و روش نمیمونه چیکار کنم باید که روش بمونه و خوب رنگ بشه ?? ممنونم

  1. آیچوب گفت:

   سلام امیر عزیز
   ابتدا باید اسلب رو کف تراشی کنید تا صاف و یکنواخت بشه…
   در مورد رزین هم، باید منفذگیری کنید.
   ما در دوره آموزشی ((رزین کار ماهر)) به این موضوع پرداختیم.

 7. محسن گفت:

  سلام خسته نباشید سایت و مطالبش عالیه
  لطفاً راهنماییم کنید می‌خوام تختم که منبت زیادی هم داره رو از رنگ قهوه ای تیره به رنگ نقره ای در بیارم، سنباده زدم، چه آستری بزنم و بهترین و باکیفیت ترین رنگ نقره ای چیه و چجوری اجراش کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام محست عزیز
   قائدتا رنگ شما پوششی میشه و نمی تونید رگه های چوب رو داشته باشید.
   از رنگ فروشی، رنگ نقره ای تهیه کنید و بعد از سه دست سیلر، رنگ نقره ای رو اجرا کنید و بعد کیلر خودرویی
   نقره ای با کیفیت همون رنگ هایی هست که برای خودرو استفاده میشه…

 8. Milad گفت:

  سلام خسته نباشید
  یه سوال دارم،ام دی اف خام سی آن سی شده رو میخواستم پلی یورتان مشکی رنگ کنم،ابتدا زیرکار و بعد پرایمر پاچیدم ،ایا بعد از پرایمر یک دست پلی یورتان بپاچم کافیه یا اینکه بعد از پلی یورتان مشکی باید یه دست پلی یورتان بی رنگ هم روی کار اجرا کنم،ممنون میشم پاسخ بدید

  1. آیچوب گفت:

   سلام میلاد عزیز
   اگه پلی اورتان مشکی اجرا کردید، نیازی به اجرای پلی اورتان بی رنگ نیست. جز اینکه بخواید کارتون براق تر بشه…

 9. محمد مهدی متولی گفت:

  سلام…یه قطعه‌ی آهنی متصل در چوب رو ساختم…منتها برخی جاها سازه فلزی کوچکتر از چوب شده…راه حلی هست که بخوام پر کنم درز هاش رو و موقع رنگ کاری هم خوب دربیاد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد عزیز
   از بتونه خاک اره و چسب چوب یا خاک ام دی اف و چسب چوب استفاده کنید
   هرچند که اصولی نیست.

 10. مهدی گفت:

  سلام Mdfخام رو میخوام بتونه فوری بزنم بعد رنگ کنم از چه گرید سنباده ای قبل رنگ استفاده کنم تا شیار سنباده رویه کار نمونه بعد رنگ

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهدی عزیز
   سنباده پوستاب 400 یا 220 کارکرده

 11. جاوید گفت:

  سلام
  از مطالب خوب سایت تون تشکر میکنم
  بفرمایید تخته های کهنه پالت را چگونه میتونم تمیز و سطح آنرا صاف کنم ؟ تا برای کار آماده شود

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   رنده و سپس گندگی کنید

 12. لیلا گفت:

  سلام و روزتون بخیر،سوالم اینه:نصاب رویصفحه کابینت اشپزخونه یه سوراخ برای رد کردن شیلنگ گاز گذاشته و الان میخوام شیلنگ فر گاز رو هم رد کنم،آیا میشه این سوراخ رو با سنباده به اندازه ۲تا شیلنگ بیشتر انجام داد؟یا بایستی حتما با گرد بر چوب انجام بشه،ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. آیچوب گفت:

   سلام لیلا گرامی
   با سنباده شدنی نیست.
   حتما با گردبر یا عمود بر انجام بدید.
   یا اینکه با دریل و مته چوب…

 13. مهدی563 گفت:

  با سلام.من میخوام روی چوب زردآلو روکش اجرا کنم. ولی نمیخوام رنگ اصلی چوب از بین بره.چون هرچی بهش میزنم اونو خیلی پررنگتر نشون میده.چه نوع پوششی باید استفاده کنم؟ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهدی عزیز
   بعد از جذب مایعات توسط آوند ها، همیشه رنگ چوب کمی تیره تر میشه و این مسئله عادی هست.
   پیشنهاد می کنیم از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید که احتمالا کمتر تیره بشه… کد رنگی پیور به نظرم خوبه

  2. حسام بیگ گفت:

   سلام
   لاک الکل هم ممکنه کارایی رو که میخوای داشته باشه

 14. مریم گفت:

  سلام ببخشید من میخوام‌ میز جلو مبلی و عسلی رنگ کنم در خانه که چوبش چوب خام و سفید رنگه میخواستم بدونم از چه رنگی براش ایتفاده کنم بهتده تا پوشش دهی بیشتری داشته باشه و یه راه اسون برای رنگ کردنش‌بهم اموزش بدین در ضمن میخوام یه رنگ فندقی متوسط داشته باشم ممنون میشم حتما راهنماییم کنید چون خیلی عجله دارم

  1. آیچوب گفت:

   سلام مریم گرامی
   آسون ترین راه اینه که از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در لینک زیر موجود هست:
   روغن گیاهی چوب چیست؟ + راهنمای خرید روغن گیاهی مخصوص چوب

 15. فرزانه گفت:

  سلام
  راه چوب رو چطور تشخیص بدیم؟ خصوصا وقتی میخواهیم یک وسیله چوبی رنگ شده رو بازسازی کنیم و نیاز داریم که رنگ کهنه رو سنباده بکشیم، اصلا بافت چوب دیده نمیشه ، تازه من بافت چوب رو ببینم هم نمیتونم تشخیص بدم، به خاطر اینه که سررشته ندارم یا ترفند خاصی داره که اگه یاد بگیرم میتونم راحت تشخیص بدم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام فرزانه
   مسیر موازی با جهت رگه های چوب میشه همون راه چوب. یعنی شما وقتی سنباده کاری می کنید، باید در جهت راه چوب این کار رو انجام بدید و دستتون رو موازی با رگه چوب حرکت بدید.

   1. فرزانه گفت:

    ممنون از توجه و پاسخگویی به موقع شما. سایتتون عالیه

 16. رضا گفت:

  سلام من به کار چوب علاقه زیادی دارم اما نمی‌دونم از کجا شروع کنم الان چند تا چوب خام روس خریدم اما نمی‌دونم چه کنم.البته برا کار تو خونه لطفا راهنماییم بفرمایید ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام رضا عزیز
   لطفا از مطلب زیر استفاده کنید:
   نکته های مهم ورود به بازار صنعت چوب ایران چیست؟!

 17. علي گفت:

  سلام خسته نباشيد
  من ميخواستم روي چوب راش بتونه و پرايمر جهت ضد اب كردن استفاده كنم،چون ميخوام رنگ خود چوب بمونه از سيلر نميخوام استفاده كنم چون رنگ خاميه چوب رو از بين ميبره،لطفا راهنمايي كنين،چه نوع بتونه و پرايمري استفاده كنم؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما علی، سلامت باشید.
   پیشنهاد می کنیم از بتونه حرارتی مخصوص چوب استفاده کنید. هم ضد آب هست، هم مقاوم …

 18. محسن گفت:

  سلام ممکنه راهنمایی کنین بنده رو . ام دی اف خام رو سی ان سی کردم الان سمباده زدم تا سیلر بپاشم روش و ادامه کار رو بدم . منتهی نمیدونم میزان سمباده‌ای که زدم کافیه یا نه . برای سیلر زدن چقدر سمباده بکشم و سیلر و بتونه سلولوزی پرزهای ام دی اف رو چقدر پوشش میده

  1. آیچوب گفت:

   سلام محسن عزیز
   برای سنباده کاری قطعات سی ان سی شده باید به حدی سنباده بزنید که به سطح کاملا صاف و یکنواخت برسید.
   هیچ پرزی نباید روی کار وجود داشته باشه.

 19. ستاره رخشان گفت:

  با سلام از سایت خوبتون بسیار ممنونم .یه سوال دارم.می خوام روی ام دی اف خام رزین اپوکسی بزنم.می شه بفرمایید قبلش روی اون چطوری بتونه برنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام ستاره درخشان
   بله شدنی هست. شما روی هر جسمی می تونید رزین اپوکسی اجرا کنید و محدودیت چندانی ندارید.
   قبلش باید از همین ریزین به عنوان پرایمر استفاده کنید تا جذب اولیه داشته باشه. پس از اشباع اولیه، رزین رو اجرا کنید.

 20. مهدی گفت:

  روش ساخت قطعه فرم دار برای سنباده زنی قطعات ابزار خورده رو هم لطفا توضیح بدین

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهدی عزیز
   فرض می کینم قرنیز چوبی دارید. قطعه فوم را به صورت خام روی قرنیز قرار دهید و بدون سنباده به صورت یکنواخت روی قرنیز بکشید. حرکت چوب موجب ساییده شدن فوم می شود و طرح قرنیز روی فوم ایجاد می شود. پس از اینکه مطمئن شدید که طرح کامل روی فوم نقش بست، سنباده را روی فوم قرار دهید و سنباده کاری کنید.

   1. میلاد گفت:

    باسلام. میشه لطفا بگین منظورتون چه نوع فومی هست؟

    1. آیچوب گفت:

     درود میلاد
     می تونید از فوم مخصوص سنباده زنی سنباده پوست که نقاش های خودرو استفاده می کنند، خرید کنید. در رنگ فروشی ها موجود هست.
     همچنین یک سری فوم ها در گل فروشی ها هست که برای کار های فرم دار و طرح دار می تونید استفاده کنید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )