اره, برش‌کاری, معرفی ابزار, معرق

  اره مویی برقی چیست؟ حل مشکل تیغ گیر اره مویی برقی

آموزش کار با اره مویی برقی

اره مویی برقی همان کار اره مویی دستی را باقدرت و سرعت بالاتری انجام می‌دهد. در صنعت چوب باریک‌ترین خط برش را با استفاده از اره مویی برقی انجام دهیم و تا کنون هیچ جایگزینی برای آن پیدا نشده است.

  اره مویی برقی شامل یک موتور الکتریکی است که توسط تسمه و پولی به میل‌لنگ برای ایجاد حرکات نوسانی متصل شده است و با اتصال تیغه به دهانه تیغ‌گیر می‌توانیم برش را انجام دهیم.

 کاربرد اره مویی برقی چیست؟

اره مویی برقی برش‌های قوسی و دقیقی را می‌تواند انجام دهد که کاربرد زیادی در هنرهایی چون معرق، مشبک، منبت مشبک، ساخت اسباب‌بازی چوبی، دکوراسیون چوبی، ساخت ماکت‌های چوبی، ساخت مضراب سنتور و سازگری و… دارد.

 راهنمای خرید اره مویی برقی

  دو نوع اره مویی برقی در بازار ایران موجود هست. چند نمونه اره مویی چینی و یک مدل ماکیتا ژاپن و نمونه‌های ساخت ایران.

  نمونه‌های چینی و ژاپنی به لحاظ ساختاری شبیه به هم هستند و خصوصیات مشترک آن‌ها کوچک و سبک بودن این اره‌ها است که برای کارهای کوچک و کارهای خانگی یا کارگاهی سبک می‌تواند مناسب باشد.

  نوع دوم انواع اره مویی ایرانی ساخت تبریز و اصفهان است که ساختار بسیار بزرگ‌تر و صنعتی و سنگینی دارند و برای کارهایی که نیاز به قدرت بیشتر، دهانه و طول برش بلندتر دارند پیشنهاد می‌شود.

  اگر بودجه مناسبی دارید و کاربری شما روزانه و برای تولید هست پیشنهاد من خرید اره مویی برقی ایرانی هست.

پیشنهاد آیچوب: دانلود رایگان طرح های معرق همراه با الگو + PDF

 بهترین مارک اره مویی برقی چیست؟

  در ایران می‌توانیم اره مویی برقی را از برندهای زیر تهیه کنید

  شپخ (ساخت چین مدل 5901404901)
محک (ساخت چین مدل RSS-450L)

  رونیکس (ساخت چین مدل 2701)

  فمی (ساخت چین مدل SS 40-562)
اکتیو (ساخت چین مدل AC-21125)
ماکیتا (ساخت ژاپن مدل SJ401)
پروکسون (ساخت آلمان مدل 28092)
درمل (ساخت آلمان مدل MS20-1/2)

  اره مویی ایرانی ساخت اصفهان و تبریز

  مدل‌های چینی موجود در بازار ایران متوسط قیمت 230 دلاری دارند (به دلار می‌نویسم تا قیمت به روز توسط شما قابل تبدیل باشد).

  ماکیتا تنها یک مدل از اره مویی برقی دارد گه چند سالی هست در بازار به‌صورت نو موجود نیست و قیمت دست‌دوم آن حدود 300 تا 500 دلار هست.

  پروکسون دو مدل اره مویی برقی دارد که قیمت بسیار بالایی دارند و خرید این برند به نظر من منطق مالی ندارد. علاوه بر اینکه مدل‌های موجود برای کارهای تیراژ مناسب نیست و رویکرد ابزار این برند در این مدل‌ها هنری هست.

  اره مویی ایرانی در دو مدل دهانه بزرگ و کوچک در بازار با قیمت حدودی 400 تا 600 دلار قابل‌تهیه هست و در جنس بدنه (آلومینیوم یا چدنی) و توان موتور و دهانه و طول برش و وزن تفاوت‌هایی با هم دارند.

  علاوه بر مدل‌هایی که نام بردم سه برند متفرقه دیگر هم این ابزار را وارد می‌کنند که با توجه به عدم آشنایی با این برندها نامی از آنها نمی‌برم.

  اگر برای کار خانگی می‌خواهید اره مویی برقی بخرید پیشنهاد من خرید مدل‌های چینی هست؛ اما به این شرط که سیستم تیغ گیر آن را در آموزشی که در ادامه این آموزش قرار می‌دهم تغییر دهید.

تماشا ویدئو حل مشکل تیغ گیر اره مویی برقی

  اولین بار که اره مویی برقی خریدم با مشکی بر خوردم که همان ابتدا ذوق خرید ابزار نو را از بین برد. مشکلی که حتماً شما هم پس از خرید اره مویی برقی به آن بر خواهید خورد.

  در این آموزش چالش‌هایی که با اره مویی برقی داشتم و راه حل ابتکاری و ارزانی که برای حل این مشکل پیدا کردم را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

  تماشا این ویدئو در برخی اپراتورها با ترافیک نیم‌بها محاسبه می‌شود!

 

  در کامنت‌ها دوستانی زیادی از مشکل تیغه گیر اره مویی برقی رایج بازار پرسیده بودند که به آن‌ها پاسخ داده شد. برای رفع این مشکل از دو قطعه نبشی فلزی استفاده کردم که خیلی ساده با چند سوراخ و چند برش این مشکل را حل کرد.

  با این روش هم تیغه گذاری بسیار سریع‌تر خواهد شد و هم مشکل کج بری تیغ گیرهای آلن خور را نخواهید داشت. برای کارایی بهتر از سیستم تیغه گیر اره مویی‌های دستی (همان‌طور که در تصویر می‌بینید) استفاده کنید.

 خرید اره مویی برقی دست دوم

  پیشنهاد می‌کنم خرید اره مویی برقی دست دوم حتماً حضوری باشد و پس از تست برش و مطمئن شدن از سلامت دستگاه خرید کنید.

  بیشترین مشکل اره مویی برقی در قسمت مکانیکی دستگاه مخصوصاً قیمت میل لنگ دستگاه در نمونه‌های چینی است. در مدل‌های ایرانی به دلیل استقامت بالا مشکلات کمتر هست اما هنگام خرید سلامت موتور و سلامت گیربکس را بررسی کنید و پس از خرید حتماً روغن گیربکس دستگاه را عوض کنید.

  اره مویی برقی برای معرق کاری

  در سبک معرق ایرانی نیاز به ظرافتی بیش از آن که این دستگاه می‌تواند فراهم کند نیاز داریم. در بسیاری از برش‌های نیاز به کنترل بسیار دقیق قطعه کار و اره خواهیم داشت که به آسانی از اره مویی برقی بر نخواهد آمد.

  در عوض به دلیل قدرتی که در برش دارد و صاف بودن برش در آن (به دلیل بدون حرکت بودن راستای افق تیغه) وسیله‌ی مناسبی برای مشبک‌های دو و سه بعدی است.

  بنابراین اره مویی برقی برای معرق کاری می‌تواند در بسیاری از کارها کاربردی باشد؛ اما از اره مویی دستی بی‌نیاز نخواهیم شد.

 آپشن‌های اره مویی برقی

  در بعضی مدل‌های آپشن‌هایی مانند لیزر، تنظیم دور، شیلنگ خرطومی فرز و چراغ و فوتک قرار داده می‌شود که به جز فوتک مابقی آپشن‌ها به معنای واقعی تبلیغاتی هست و تأثیری در کیفیت کار شما نمی‌گذارد. پیشنهاد می‌کنم آپشن محور به این ابزار نگاه نکنید.

  وزن، توان موتور، دهانه و طول برش جزو خصوصیاتی هست که بیشتر باید به آن توجه کنید.

پیشنهاد آیچوب: آموزش کامل و تصویری رنگ آمیزی و پلی استر تابلو معرق 

  تغییر دور در اره مویی برقی

  باتوجه‌به یونیورسال بودن موتور در بیشتر اره مویی‌های برقی مرسوم بازار، کنترل دور در آن توسط دیمر که سری با موتور یونیورسال قرار می‌گیرد انجام می‌شود. معمولاً این دور بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ دور در دقیقه قابل تغییر است.

باید توجه نمود که با کاهش دور میزان گشتاور (معادل با قدرت برش در این اره) نیز کاهش می‌یابد. نسبت مناسب بین دور موتور، نوع متریال در حال برش و میزان باردهی به تیغه اره یک عنصر اساسی و تجربی است که با کار کردن بیشتر به آن دست می‌یابید.

  بهترین توان برای اره مویی برقی چیست؟

  منظور از توان، قدرت موتور است که به‌صورت وات یا اسب بخار در پلاک مشخصات یا کاتالوگ دستگاه نوشته می‌شود. واضح هست که هر چه این عدد بزرگ‌تر باشد دستگاه قدرت بیشتری داشته و در برش متریال‌های سخت‌تر بهتر عمل خواهد کرد.

  بیشترین طول و عرض برش اره مویی برقی

  این مقدار با دو عدد بیان می‌شود که بیانگر بیشترین ضخامت و طول برش یا در واقع اندازه دهانه برش دستگاه هست. هر چه این اعداد بزرگ‌تر باشد دستگاه قطعات بزرگ‌تری را می‌تواند برش دهد. در انواع ایرانی اره مویی برقی دهانه برش بسیار بزرگ‌تر از انواع مرسوم خارجی بازار است.

  در مدل‌هایی هم از اره مویی برقی موجود در بازار امکاناتی مانند فرز انگشتی، نشانگر لیزر و… نیز به اره مویی برقی افزوده شده که در کارایی آن تأثیری ندارد!

 تیغه‌های مناسب برای اره مویی برقی چیست؟

تیغه اره مویی برقی پین دار

  دو نوع تیغه برای اره مویی برقی رایج در بازار ایران موجود است. تیغه‌های فلزی مرسوم و نمونه‌ی خاصی دیگر و کمیاب در بازار ایران که نوعی پارچه سنباده باریک است. نوع فلزی اشاره شده خود به دو گروه پین دار و بدون پین تقسیم بندی می‌شود.

  نوع ساده همان تیغه‌های رایج هست و در نوع پین دار همان‌طور که از نامش پیداست دو زائده پین مانند در دو طرف بالا و پایین تیغه اره قرار گرفته است.

  در این نوع نیازی به گیره‌های مخصوص تیغه گیر نبوده و به‌صورت مستقیم به فک‌های تیغه اره متصل می‌شود. این تیغه‌ها معمولاً در سایز درشت دندانه تولید شده و در معرق استفاده زیادی نخواهد داشت.

  دقت کنید که مدل‌های چینی اره مویی برقی بازار معمولاً تیغه‌های مرسوم اره‌های دستی مویی را پشتیبانی نمی‌کنند و باید سیستم تیغ گیر را با روشی که در بالا آموزش دادم اصلاح کنید.

  آموزش کار با اره مویی برقی

  برای شروع ابتدا باید بسته به اندازه قطعه کارتان و سختی آن تیغه اره مویی و دور مناسب را انتخاب کنید. همان‌طور که در بالا اشاره شده این مورد به تجربه حاصل می‌شود و با چند ساعت برش به آن پی خواهید برد.

  هنگام کار با اره مویی برقی در موقعیتی مناسب و دقیقاً مقابل میز دستگاه قرار گیرید. موقعیت شما باید طوری باشید که علاوه بر تسلط کافی بر دستگاه و قطعه در حال برش امکان جابه‌جایی بدن و دست را نیز داشته باشید.

  به‌عنوان یک نکته تجربی هر گاه پس از کمتر از یک ربع یا نیم ساعت کار کردن مدام با اره مویی برقی دچار خستگی یا گرفتگی در ناحیه شانه گردن یا کمر و بازو شدید حتماً موقعیت شما در مقابل اره مویی برقی درست نیست.

  آموزش اتصال تیغه به اره مویی برقی

مشکل اره مویی

  برای بستن تیغه اره (در انواع مرسوم امروز اره مویی‌های برقی بازار ایران) پیچ انتهای بازوی اره مویی برقی را شل کنید.

  پس از پایین آمدن دهانه اره مویی برقی تیغه را در آن قرار داده (تیغه گیر اره مویی برقی در مدل‌های مختلفی در بازار موجود است) و سپس پیچ شل شده پشت بازوی دستگاه را سفت می‌کنیم.

  هنگام بستن دقت کنید که عاج تیغه‌ها مانند انواع دستی به سمت پایین باشد. همچنین با چرخاندن پیچ پشت بازو تیغه را به قدری سفت کنید که با زدن نرمه انگشت به تیغه صدای زنگ مانندی از آن شنیده شود.

  هنگام بستن تیغه به اره مویی برقی حتماً عمود بودن تیغه نسبت به میز را بررسی کنید.

  پس از بستن تیغه برای سفت شدن آن پیچ انتهای بازوی بالایی دستگاه را سفت کنید. این‌قدر سفت کنید که وقتی نرمه انگشت خودتان را به تیغه می‌زنید صدای زینگ مانند به گوش شما برسد.

  بیش از حد شل یا خیلی سفت اگر باشد احتمال شکستن تیغ زیاد می‌شود.

رفع مشکل تیغ گیر کردن اره مویی های برقی

رفع مشکل تیغ گیر کردن اره مویی های برقی

در کامنت ها دوستانی زیادی از مشکل تیغه گیر اره مویی برقی رایج بازار پرسیده بودند که به آن ها پاسخ داده شد. برای رفع این مشکل از دو قطعه نبشی فلزی استفاده کردم که خیلی ساده با چند سوراخ و چند برش این مشکل را حل کرد.

با این روش هم تیغه گذاری بسیار سریع‌تر خواهد شد و هم مشکل کج بری تیغ گیر های آلن خور را نخواهید داشت. برای کارایی بهتر از سیستم تیغه گیر اره مویی های دستی (همان‌طور که در تصویر می بینید) استفاده کنید.

 

پیشنهاد آیچوب: معرفی انواع چوب معرق کاری | عکس چوب و موارد استفاده

  تماشای آنلاین ویدئو حل مشکل لرزش اره مویی برقی

 

 

  تماشا این ویدئو در برخی اپراتورها با ترافیک نیم بها محاسبه می‌شود!

  منبع: آیچوب

889 نظر در “  اره مویی برقی چیست؟ حل مشکل تیغ گیر اره مویی برقی

 1. 09133170897 گفت:

  سلام
  من تیغه گیر که گفتین رو درست کردم بعد از نصب مدام پیچ انتهای بازو شل میشه باید چکار کنم؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   از واشر فنری استفاده کنید

 2. 09360591614 گفت:

  سلام سوالی داشتم اره من تکونهای شدید داره با اینکه روی میز ثابت هست و محکم بازم تکون داره و اون پیچ کنار تیغش حین کار باز میشه و تیغه درست کار نمیکنه باید چکار کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   میز اره و خودِ اره رو تراز کنید. مشکل حل میشه

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )