ابزارهای سنباده‌زنی, سنباده‌زن گرد لرزان, معرفی ابزار

تفاوت سنباده گرد لرزان و تخت لرزان چیست؟ کدام یک مناسب کار شماست؟

تفاوت سنباده گرد لرزان و تخت لرزان چیست

تفاوت سنباده گرد لرزان و سنباده تخت لرزان ممکن است یکی از سؤالات اصلی شما برای خرید سنباده لرزان باشد. به عبارتی تا وقتی اطلاعات کامل و درست از سنباده‌های لرزان و تفاوتشان با هم نداشته باشد، در زمان خرید و حتی در زمان استفاده از دستگاه به اشتباهات زیادی روبرو خواهید شد.

ما در این مقاله و ویدئو منتشر شده در این مقاله به فرق‌های بین سنباده گرد لرزان و تخت لرزان پرداختیم. لطفاً شما هم اگر تجربه‌ای از کار با سنباده لرزان دارید، اطلاعات خود را در قسمت کامنت همین مقاله منتشر کنید تا دوستانتان از تجربه شما استفاده کنند.

با ما در ادامه همراه باشید.

سنباده لرزان چیست؟

دسترسی سریع : پنهان

 به زبان ساده و عامیانه سنباده لرزان دستگاهی است که با ایجاد لرزش (لرزاندن) کفی سنباده، امکان سنباده‌کاری انواع متریال و به‌خصوص چوب را فراهم می‌کند. مهم‌ترین ویژگی سنباده‌های لرزان پرداخت پایانی بسیار باکیفیت و بدون خط‌وخش است.

 دستگاه سنباده لرزان در دو مدل سنباده گرد لرزان و سنباده تخت لرزان در بازار موجود هستند. این دو دستگاه از نظر کارکرد بسیار شبیه به هم هستند؛ اما تفاوت‌هایی هم با هم دارند. در این مقاله به توضیح در مورد فرق به سنباده تخت و گرد لرزان می‌پردازیم.

تماشا ویدئو تفاوت های سنباده گرد لرزان و تخت لرزان

 

 

تماشای این ویدئو با ترافیک نیم بها محاسبه می شود

 

پیشنهاد مطالعه آموزش‌های بیشتر در مورد سنباده گرد لرزان نجاری:

راهنمای خرید دستگاه سنباده‌زن برقی برای کارگاه نجاری
روش‌های سنباده‌زنی چوب با دست و بدون نیاز به ابزار برقی!
معرفی انواع سنباده چوب مورد استفاده در رنگ‌کاری چوب
سنباده گرد لرزان چیست؟ + راهنمای خرید
نحوه استفاده از سنباده گرد لرزان
اشتباهات رایج در سنباده‌کاری با سنباده گرد لرزان
تفاوت سنباده گرد لرزان و تخت لرزان چیست؟ کدام یک مناسب کار شماست؟

 

تفاوت سنباده گرد لرزان و سنباده تخت لرزان چیست؟

 در این مقاله به‌صورت تیتروار و گزیده تفاوت‌های این دو سنباده لرزان را توضیح می‌دهیم؛ اما پیشنهاد می‌کنیم از اطلاعات کاملی که در ویدئو این مقاله منتشر شده است استفاده کنید. متن موجود در این مقاله بخشی از توضیحات کامل ما در مورد تفاوت سنباده لرزان است.

 نکته جالب در مورد تفاوت‌های سنباده لرزان، تاریخ اختراع و تولید این دو مدل دستگاه سنباده‌زن است. از نظر تاریخی اول سنباده تخت لرزان طراحی شد و بعد سنباده گرد لرزان به بازار عرضه شد. درواقع در سنباده گرد لرزان محدودیت‌های سنباده تخت برداشته شد.

 اما همچنان تفاوت‌های این سنباده‌ها این امکان را به شما می‌دهند که بتوانید از آن‌ها در پروژه‌های مختلف استفاده کنید.

تفاوت در شکل ظاهری سنباده لرزان

 یکی از ساده‌ترین تفاوت‌های سنباده گرد و تخت لرزان، تفاوت در شکل پدهای آن‌ها است. سنباده تخت لرزان دارای پد مستطیل یا مربع‌شکل در ابعاد و اندازه‌های مختلف است.

تفاوت پد سنباده گرد و تخت لرزان

 سنباده گرد لرزان دارای پد دایره‌ای‌شکل است که معمولاً در بازار قطر آن بین ۱۲۵ تا ۱۵۰ میلی‌متر به فروش می‌رسد.

 این تفاوت در شکل صفحه کمک می‌کند شما بتوانید از سنباده تخت لرزان برای سنباده‌کاری گوشه‌های قاب استفاده کنید؛ اما باتوجه‌به گرد بودن پد سنباده گرد لرزان، امکان سنباده‌کاری گوشه‌های قاب وجود ندارد.

سنباده‌کاری گوشه کار فقط با سنباده تخت لرزان

شکل ظاهری پد سنباده در دستگاه سنباده‌زن لرزان و گرد لرزان متفاوت هست. یکی مربع یا مستطیل هست و یکی دیگر دایره‌ای. برای سنباده‌زنی گوشه کار که ۹۰ درجه هست، امکان سنباده‌کاری با سنباده گرد را نخواهید داشت. در این حالت مجبورید از سنباده مثلثی یا سنباده تخت استفاده کنید.

تفاوت در کاربرد سنباده لرزان

 ساختار سنباده تخت لرزان به‌گونه‌ای است که می‌توان از آن‌ها برای سنباده‌کاری انواع سطوح تخت و به‌خصوص سطوحی که طول و عرض زیاد دارند استفاده کنید. به عبارتی اگر یک ورق ام‌دی‌اف یا چوبی بزرگ داشته باشید، منطقی‌تر این است که از سنباده تخت لرزانم استفاده کنید.

 درصورتی‌که سازه‌های منحنی پیچیده و سازه‌های کوچک چوبی و حتی سازه‌های بزرگ دارید، پیشنهاد می‌کنیم از سنباده گرد لرزان استفاده کنید. به زبان ساده سنباده گرد لرزان خوش‌دست‌تر از سنباده تخت لرزان است.

زمان سنباده‌کاری با سنباده لرزان

 زمان در این روزها نقش مهمی را ایفا می‌کند و مطمئناً دوست دارید کارتان به‌موقع به مشتری تحویل داده شود. باتوجه‌به قدرت کمتر سنباده تخت لرزان و ساختار آن، سنباده‌کاری با این دستگاه کمی زمان بر تر است.

 در سنباده گرد لرزان به توجه به ساختارش امکان سنباده‌کاری با سرعت بیشتری را خواهید داشت. موتور قوی‌تر و چرخش صفحه در کنار هم امکان باربرداری بیشتر را به مخاطب می‌دهند.

بدون محدودیت حرکتی سنباده‌کاری کنید!

 نکته بسیار مهمی که در زمان خرید سنباده لرزان یا خرید سنباده گرد لرزان باید به آن توجه کنید، محدودیت در حرکت است.

 برای سنباده‌کاری با سنباده لرزان تخت، باید آن را فقط در مسیر راه چوب حرکت دهید. به عبارتی اگر سنباده خلاف جهت راه چوب حرکت کند، موجب ایجاد خطوط مخالف بر روی چوب خواهد شد.

 اما در سنباده‌کاری با سنباده گرد لرزان هیچ محدودیتی ندارید. با خیال راحت دستگاه را در هر جهتی که دوست دارید، حرکت دهید و نگران ایجاد خطوط خلاف جهت نباشید. سنباده لرزان گرد برای افرادی که تازه‌کار (و البته حرفه‌ای‌ها) هستند، گزینه بسیار مناسبی است.

سنباده تخت لرزان و سنباده گرد لرزان

دسترس به ورق سنباده لرزان

 نوع سنباده در دستگاه سنباده تخت و گرد متفاوت است. در سنباده تخت لرزان سنباده‌های مورداستفاده از نوع نواری پارچه‌ای است و با برش سنباده در طول و عرض موردنظرتان می‌توانید با استفاده از گیره به پد سنباده متصل کنید.

 سنباده مورداستفاده در دستگاه گرد لرزان از نوع پشت کرکی است که با استفاده از قلاب‌های موجود در پد سنباده به کرک پست ورق متصل می‌شود. در بازار ایران متأسفانه پیداکردن سنباده‌های پشت کرکی به این سادگی نیست و کمی سخت پیدا می‌شود؛ اما سنباده نواری به‌وفور در فروشگاه‌های ابزار یراق موجود است.

تفاوت در جهت سنباده‌کاری

 همان‌طور که در بالا توضیح دادیم این دوست سنباده با استفاده از ایجاد لرزش در قسمت پد سنباده، باربرداری را انجام می‌دهند؛ اما در سنباده گرد لرزان این لرزش همراه با چرخش (نسبتاً آرام) هم هست. همین چرخش به شما کمک می‌کند که امکان سنباده‌کاری در جهت‌های مختلف را داشته باشید.

 در سنباده تخت لرزان به‌خاطر نبود چرخش پد سنباده، باید سنباده‌کاری را در جهت راه چوب انجام دهید و سنباده‌کاری در جهت خلاق راه چوب باعث ایجاد خط‌وخش اضافی روی کار می‌شود.

سنباده تخت لرزان

ایجاد رد سنباده در زمان سنباده‌کاری

در سنباده تخت لرزان دستگاه تمایل به ایجاد رد زنجیر شکل بر روی سطح کار دارد. شما می‌توانید یا سنباده‌کاری دستی (بعد از سنباده‌کاری با تخت لرزان) این خط های زنجیر شکل ایجاد شده روی چوب را از بین ببرید.

سنباده‌کاری با سنباده گرد لرزان با کیفیت بیشتری انجام می‌شود. این خط های زنجیر شکل ایجاد شده در اثر سنباده‌کاری در اثر چرخش پد سنباده از بین می‌روند و در نهایت به نتیجه بهتری دست پیدا می‌کنید.

تفاوت در نحوه حرکت پد سنباده

 همان‌طور که در ویدئو مشاهده کردید، نوع حرکت پد سنباده در دستگاه سنباده گرد و تخت لرزان متفاوت است. به زبان ساده در سنباده تخت لرزان صفحه سنباده فقط می‌لرزد؛ اما سنباده گرد لرزان در کنار لرزش، چرخش هم دارد.

 همین چرخش در سنباده گرد لرزان به دستگاه کمک می‌کند که سنباده‌کاری باکیفیت‌تری داشته باشید. همچنین سرعت سنباده‌کاری و باربرداری را افزایش می‌دهد.

سیستم جمع آوری و گرد و غبار سنباده

 

کیسه جمع آوری گرد و غبار سنباده گرد لرزان

 

 این دو دستگاه سنباده‌کاری چوب از نظر سیستم مکش گردوغبار هم تفاوت‌هایی دارند. اگر تجربه کافی درزمینهٔ سنباده‌کاری داشته باشد، حتماً می‌دانید خاک سنباده در بلندمدت آسیب‌های جبران‌ناپذیری به اپراتور وارد می‌شود.

 عموماً دستگاه‌های سنباده تخت لرزان سیستم مکش ندارند؛ اما مدل‌های جدید و صنعتی امکان مکش از طریق لوله خروجی گردوغبار فراهم شده است. شاید بتوان بهتر گفت سیستم مکش در مدل‌های تخت بهینه نیست و مشکلاتی دارد.

 اما در سنباده گرد لرزان به‌واسطه وجود سوراخ در پد سنباده و سیستم مکش بهینه شده، مکش گردوخاک حاصل از سنباده‌کاری باکیفیت بیشتری انجام می‌شود.

تفاوت در ارتعاش و لرزش دستگاه

 

سنباده گرد لرزان

 

 همان‌طور که در بالا توضیح دادیم سیستم سنباده‌کاری در این دستگاه از نوع لرزش و حرکت تصادفی است. به همین جهت می‌توان انتظار داشت این لرزش به بدنه اصلی دستگاه هم منتقل شود و شما له عنوان اپراتور این لرزش را حس کنید.

 در سنباده گرد لرزان لرزش کمی بیشتر از سنباده تخت است. البته در مدل‌های جدید این مشکل برطرف شده است.

تفاوت سنباده‌ها در حرکت پد!

 یکی دیگر از تفاوت سنباده لرزان با گرد لرزان تفاوت در نوع حرکت پد هست. همان‌طور که می‌دانید هر دوی این دستگاه‌ها حرکت لرزشی ایجاد می‌کنند. لرزش در این دو دستگاه کاملاً مشترک است؛ اما تفاوت اصلی در چرخش پد سنباده است.

 در سنباده گرد لرزان در کنار حرکت لرزشی (دورانی)، حرکت چرخش صفحه هم وجود دارد. در این حالت صفحه گرد سنباده به دور خود می‌چرخد و همین چرخش هست که مانع از ایجاد خط‌وخش در زمان سنباده‌زنی خلاف جهت می‌شود!

 اگر از ورق سنباده با درجه زبری زیاد استفاده کنید، خطوط بسیار ریز بیضی‌شکل را خواهید دید که به‌صورت زنجیر به هم متصل شده‌اند. البته با استفاده از سنباده‌ها نرم‌تر، از خطوط از بین خواهند رفت.

امکان کنترل سرعت سنباده

 

دیمر سنباده گرد لرزان

 

در سنباده لرزان‌های گرد امکان تنظیم دور موتور با استفاده از غلتک محدودکننده سرعت می‌توانید سرعت دستگاه را باتوجه‌به نوع پروژه‌ای که دارید تنظیم کنید؛ اما در سنباده تخت لرزان معمولاً از سیستم وجود ندارد.

کاربر پسند بودن دستگاه

استفاده راحت و کاربرپسند بودن دستگاه به شما کمک می‌کند تا بتوانید مدت‌زمان بیشتر از دستگاه استفاده کنید و دیرتر خسته شوید. تجربه ما از کار با این دو دستگاه نشان داده است که کارکردن با سنباده گرد لرزان به‌مراتب راحت‌تر و ساده‌تر است.

معایب و مزایا سنباده گرد لرزان در یک نگاه

در این بخش در جملات کوتاه نگاهی به محدودیت‌ها و مزیت‌های این دو دستگاه سنباده‌زن دستی می‌پردازیم.

معایب سنباده گرد لرزان

 قیمت کمی گران‌تر از سنباده تخت

 دسترسی سخت‌تر به پد سنباده

 برای سنباده‌کاری پس از سیلر کاری مناسب نیست

 در قدرت زیاد ممکن است موجب باربرداری بیش از حد شود

 سیستم نصب ورق روی پد (برچسبی) کارایی خود را زود از دست می‌دهد

 ورق سنباده هم در مدت‌زمان کوتاه چسبندگی را از دست می‌دهد

 مناسب برای سنباده‌زنی گوشه کار نیست.

 

مزایا سنباده گرد لرزان

 کارکرد عالی در سنباده‌زنی چوب

 راحتی در استفاده از دستگاه بدون محدودیت حرکتی

 نصب آسان صفحه سنباده و برداشتن آسان‌تر آن

 فینیشینگ بسیار نرم و تمیز

 سیستم مکش گرد و غبار عالی

 قابلیت تنظیم دور موتور

 قدرت موتور بیشتر

 خستگی کمتر دست در زمان سنباده‌زنی

 

معایب و مزایا سنباده تخت لرزان در یک نگاه

مزایا سنباده تخت لرزان

 قیمت ارزان‌تر به نسبت گرد لرزان

 طیف گسترده‌ای از سنباده در درجه زبری متفاوت

 پد ۹۰ درجه مناسب سنباده‌کاری گوشه کار

 گیره‌های مقاوم برای نگه‌داری از سنباده

 امکان استفاده طولانی‌تر از سنباده

 مناسب برای سنباده‌کاری بین دو دست رنگ کاری

 

معایب سنباده تخت لرزان

 قدرت کمتر در باربرداری و سنباده‌زنی

 محدودیت در حرکت دهید دستگاه

 خستگی بیشتر مچ در زمان سنباده‌کاری

 بی‌حسی درست در طولانی‌مدت

 نصب و برداشت زمان‌بر سنباده

 ضعف در سیستم جمع‌آوری گرد و غبار

 نیاز به سوراخ‌کردن دستی در پدهای سوراخ دار

میزان مکش گرد و غبار در کدام سنباده‌زن بهتر هست؟!

 در مدل‌های حرفه‌ای و استاندارد سنباده‌زن تخت لرزان، یک کیسه گرد و غبار و یا یک خروجی مکنده برای مکش خاک سنباده وجود دارد. این یک مزیت هست و پیشنهاد می‌کنیم در صورت امکان این دستگاه‌ها را تهیه نمایید.

 نکته بسیار مثبت در سنباده گرد لرزان این هست که در کفی سنباده سوراخ‌هایی وجود دارد که خاک حاصل از سنباده‌کاری را به‌راحتی و بسیار عالی به خروجی مکنده یا کیسه جمع‌کننده گرد و غبار هدایت می‌کند.

 البته در مدل‌های حرفه‌ای مانند دستگاه سنباده گرد لرزان ۶۴۲۳ دیوالت حتی اگر ورق سنباده بدون سوراخ نصب کنید، خاک از کناره‌های پد به سمت کیسه گرد و غبار هدایت می‌شود.

تفاوت قیمت سنباده تخت و گرد لرزان

 از نظر قیمت نمی‌توان به نتیجه‌ای دقیق و قاطعانه‌ای رسید که کدام ارزان‌تر هست. شما نمی‌توانید این دو دستگاه را باتوجه‌به خصوصیات فنی‌شان مقایسه کنید. بااینکه سنباده تخت و گرد لرزان بسیار شبیه به هم هستند؛ اما تفاوت‌های آن‌ها مانع از این می‌شود که برای خرید، این دو محصول را مقایسه کنید.

 اما اگر از نظر قیمتی قرار باشد به یک نتیجه برسیم، تقریباً این دو محصول باتوجه‌به درنظرگرفتن توان آن‌ها، در یک رنج قیمتی هستند. شاید در برخی موارد بتوان گفت سنباده گرد لرزان کمی گران‌تر است.

جمع بندی پایانی برای پیشنهاد خرید سنباده گرد و سنباده تخت لرزان

با توجه به توضیحات بالا احتمالاً تا به الان خودتان به نتیجه درست رسیده باشد که کدام یک از این دستگاه ها ها مناسب کار شماست.

ما در ویدئو همین مقاله به جمع بندی رسیدیم که کدام یک از دستگاه‌های سنباده گرد لرزان یا تخت لرزان مناسب شماست. پیشنهاد می‌کنیم ویدئو اختصاصی ما در این مورد را کامل تماشا کنید چون توضیحات خوبی در اختیار شما قرار دادیم.

منبع: تیم آیچوب

لطفا کپی نکنید!

2 نظر در “تفاوت سنباده گرد لرزان و تخت لرزان چیست؟ کدام یک مناسب کار شماست؟

 1. آیچوب گفت:

  سلامت باشید

 2. آیچوب گفت:

  درود بر شما جناب اخائی عزیز
  پیشنهاد می کنیم از ویدئو منتشر شده در مقاله زیر دیدن کنید
  اطلاعات کامل موجود هست
  دلیل پوست پرتقالی شدن رنگ چیست؟ دون دون شدن رنگ چوب چرا؟!

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )