تکنیک‌های کار با چوب, مواد مصرفی صنعت چوب

۸ ترفند محافظت از چوب در برابر آب | بهترین پوشش برای چوب

استفاده از چوب در فضای باز

 چوب فضای باز چالش‌ها و مشکلات مخصوص به خود را دارد. محافظت از چوب در برابر رطوبت هوا، قطره‌های باران، اشعه یو وی (UV)، مواد آلاینده و دیگر عوامل، همیشه از دغدغه‌های اساتید نجار و تولیدکنندگان لوازم چوبی بوده است.

 مطمئناً به‌خاطر نبود دانش کافی از بهترین روش برای پوشش چوب در فضای باز تابه‌حال خسارت‌های زیادی به سازه‌های چوبی فضای باز شهری و خانگی وارد شده است.

 این خسارت‌ها مربوط به یک نفر یا یک سازمان نیست، در مواردی همهٔ ما به‌خاطر یک اشتباه در انتخاب پوشش مناسب خسارت می‌بینیم. شاید برای شما سؤال باشد که نداشتن دانش رنگ‌کاری یک رنگ‌کار چوب چرا باید به شما که ذی‌نفع هیچ پروژه‌ای نیستید، خسارت وارد کند؟

 یک مثال:

 شهرداری‌ها برای زیبایی فضای شهر از سازه‌های مختلفی استفاده می‌کنند که برخی از آن‌ها چوبی هستند.

معمولاً باتوجه‌به نداشتن دانش کافی از استانداردهای ساخت و پوشش سازه‌های چوبی در فضای باز، سازنده سازه از رنگ‌های نامناسب برای فضای باز مانند سیلر و کیلر و نیم پلی‌استر یا روغن‌جلا استفاده می‌کنند.

 پس از حدود ۶ ماه تا یک سال از گذشت نصب سازه چوبی، باتوجه‌به تغییرات دمای هوا، رطوبت و باران، رنگ سازه کاملاً نابود می‌شود و دیگر سازه چوبی آن زیبایی قبل را ندارد.

در این حالت شهرداری اقدام به تخریب سازه اقدام می‌کند و فردای آن روز اِلِمانی جدید سبز می‌شود.

رنگ ضد آب چوب

در این حالت شما به‌عنوان یک شهروند که عوارض و مالیات پرداخت می‌کنید، خسارت خواهید دید. حال بماند خسارتی که به محیط‌زیست و جنگل‌ها بابت به هدردادن چوب وارد می‌شود. سازه‌ای که می‌توانست ده‌ها سال پایدار بماند، در اثر یک انتخاب اشتباه نابود شد.

 با توجه به توضیحات بالا می‌توان به اهمیت استفاده از پوشش مناسب برای سازه‌های چوبی که در فضای بیرون از خانه وجود دارند پی برد.

حال سؤالی که ذهن ما را درگیر می‌کند این است که روش‌های پوشش چوب در فضای باز چیست؟ با ما در ادامه همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

تماشای آنلاین ویدئو استفاده از چوب در فضای باز

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

در چه منطقه آب و هوایی زندگی می‌کنید؟

 همان‌طور که می‌دانید ایران کشوری چهارفصل هست. اینکه شما در چه منطقه آب‌وهوایی شرکت می‌کنید اهمیت دارد. اگر در منطقه کویری زندگی می‌کنید، باید سازه را از گرمای شدید و نور آفتاب دور نگه دارید.

همچنین در منطقه شرجی و مرطوب زندگی می‌کنید، باید به دنبال راه‌هایی برای آب‌گریز نمودن سازه باشید.

 نگهداری از سازه در این فضاها باید بر اساس شرایط جغرافیایی انجام شود. به همین منظور نمی‌توان برای یک سازه در دو جغرافیای متفاوت، نسخه واحد پیچید!

رنگ ضد آب چوب

 

چه چوبی مناسب فضای باز است؟

 انتخاب چوب مناسب فضای باز چالش دیگری است که شما به‌عنوان یک نجار باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. به‌عنوان‌مثال اگر به پل‌های قدیمی که وجود دارد نگاهی بی اندازید، متوجه خواهید شد که اساتید قدیمی از چوب‌های به خصوصی برای ساخت پایه پل یا کفی آن استفاده می‌کردند.

 به‌عنوان‌مثال در شهرهای شمالی، اساتید پل ساز قدیمی برای نصب پایه‌های پل در داخل رودخانه (محلی که دائماً با آب در تماس بود) از چوب درخت توت استفاده می‌کردند. چوب توت در مقابل رطوبت بسیار مقاوم هست.

 امروزه باتوجه‌به گران‌بودن چوب‌های جنگلی مانند ساج، تولیدکننده‌ها از چوب‌هایی مثل کاج (نراد، یولکا، ساسنا / روسی) برای ساخت سازه‌های چوبی فضای باز استفاده می‌کنند.

 البته چوب ترمو یا همان ترموود هم گزینه دیگر پیش روی شماست که به‌تنهایی کفایت نمی‌کند و باید از پوشش‌های مناسب استفاده کنید. تأکید می‌کنیم که چوب ترمو به‌تنهایی مناسب فضای باز نیست و باید از پوشش مناسب استفاده کرد.

 اگر کمی به این موضوع خوب فکر کنید، احتمالاً سؤالاتی ذهن شما را درگیر خواهد کرد… اینکه اگر به پوشش نیاز هست، پس چرا ترمو؟ چرا باید هزینه بیشتری پرداخت؟

 به‌زودی به این پرسش‌ها هم پاسخ خواهیم داد.

پیشنهاد آیچوب: بهترین چوب برای فضای باز چیست؟

چسب چوب مناسب فضای باز

 چسب چوب فضای داخل ساختمان با چسب چوب بیرون از ساختمان متفاوت هست. ساختار چسب چوب فضای باز به‌گونه‌ای است که در برابر تغییرات دمایی، اشعه یو وی و رطوبت مقاوم است. ممکن است دیده باشید که چسب چوب‌های معمولی در فضای باز بعد از مدتی خاصیت خود را از دست می‌دهند و شکننده می‌شوند.

 حتی گاهی این چسب‌ها پودر می‌شوند و دیگر هیچ خاصیتی ندارند. در ایران چسب چوب مخصوص فضای باز وجود دارد و کاملاً در دسترس هست.

پوشش مناسب فضای باز چوبی

ساختار سازه در فضای باز متفاوت از فضای داخل است

این موضوع مربوط به تولیدکنندگان لوازم چوبی مخصوص فضای باز است. اگر در تصاویر نمونه کارهای اساتید آمریکایی و کانادایی و استرالیایی به‌عنوان اساتید حرفه‌ای ساخت سازه‌های چوبی فضای باز دقت کنید، به نتایج خوبی خواهید رسید.

سازه‌هایی که برای استفاده در فضای باز تولید می‌شوند، دارای اتصالات و ساختار محکم‌تری هستند. اگر از بهترین چوب‌ها و پوشش‌ها استفاده کنید، باز هم نمی‌توانند مقاومت خوبی در برابر تغییرات دمایی و رطوبت داشته باشند.

 

بتونه چوب مقاوم در برابر آب و رطوبت

بتونه مناسب چوب

 

بتونه کاری بخشی از مرحله رنگ کاری سازه‌های چوبی هست. معمولاً اساتید رنگ کار از بتونه برای پوشش درزها، سوراخ‌ها و ترک‌ها بهره می‌گیرند. اگر از بتونه مل و سیریش برای بتونه کاری سازه‌های فضای باز استفاده کنید، بعد از دو یا سه سال پشیمان خواهید شد.

پیشنهاد ما برای این سازه‌ها و بتونه کاری حرفه‌ای، استفاده از بتونه حرارتی چوب است. همچنین می‌توانید سازه را به صورتی بسازید که نیاز به بتونه کاری نداشته باشد.

 

پوشش مناسب چوب در فضای باز

 

پوشش مناسب فضای باز

 

تا قرن نوزدهم نجارها از واکس‌های دست ساز و روغن‌های طبیعی خام برای پوشش سازه‌های چوبی استفاده می‌کردند. امروزه شرکت‌های زیادی درزمینهٔ تولید روغن‌های گیاهی مخصوص چوب فعالیت دارند. در ایران هم این شرکت‌ها به‌صورت فعال اقدام به واردات این روغن‌ها به بازار ایران نمودند.

شما به‌عنوان خریدار ایرانی محدودیت زیادی برای تأمین روغن گیاهی مخصوص چوب (از نوع صنعتی) نخواهید داشت. برترین شرکت‌های تولید رنگ گیاهی در جهان محصولاتشان را از طریق نمایندگانشان به بازار ایران عرضه کرده‌اند.

به نظر ما در حال حاضر بهترین روش برای پوشش چوب و سازه‌های چوبی فضای باز، استفاده از روغن گیاهی مخصوص چوب است.

 

رنگ کردن چوب فضای باز

منظور از پوشش کامل چوب این هست که برای رنگ کاری لوازم چوبی فضای باز زمان بیشتری بگذارید و درست رنگ چوب را انجام دهید. به هیچ عنوان بخشی از چوب را خالی از رنگ باقی نگذارید. با حوصله حتی زیر کار را هم رنگ کنید.

به‌عنوان مثال زیر پایه میز و صندلی را اگر رنگ نکنید، به‌راحتی آب از طریق همین بخش رنگ نشده جذب چوب می‌شود و مابقی رنگ اجرا شده را هم از بین می‌برد. این یکی از نکته های مهمی است که در محافظت از چوب جدی گرفته نمی شود.

 

ترمیم رنگ چوب فضای باز

فقط به یک‌بار رنگ کردن چوب اکتفا نکنید. رنگ چوب درگذر زمان تنش‌های زیادی را تحمل می‌کند و نمی‌توان انتظار داشت بعد از چند ماه همان کیفیت و قابلیت‌های قبل خود را داشته باشد.

به همین منظور باید رنگ چوب را از نو اجرا کنید. در برخی برندها رنگ کاری دوباره باید هر ساله و در برخی دیگر برندها هر دو سال باید انجام شود.

رنگ چوب نمای ساختمان

 

استفاده از کیلر و پلی استر و پلی اورتان در فضای باز

به هیچ عنوان از رنگ‌های فوری استفاده نکنید. در هیچ جای دنیا سیلر و کیلر و نیم پلی استر را به‌عنوان رنگ سازه‌های چوبی فضای با استفاده نمی‌کنند.

هرچند که این رنگ‌ها برای استفاده در لوازم چوبی داخل خانه هم مناسب نیستند. حتی اگر از رنگ پلی اورتان هم استفاده کنید، باز هم این رنگ‌ها به‌واسطه وجود فیلم در ساختار آن و ایجاد لایه بر روی چوب، پس از مدت زمانی پوسته می‌شوند و دیگر هیچ لایه حفاظتی روی چوب باقی نمی‌ماند.

باز هم تأکید می‌کنیم؛ سیلر، کیلر، نیم پلی استر، روغن جلا، رنگ پلی اورتان، تمام پلی استر و … به هیچ عنوان مناسب پوشش سازه‌های چوبی موجود در فضای باز نیست.

 

نسبت به جایگاه لوازم بی‌تفاوت نباشید

اینکه چوب را با بهترین رنگ دنیا هم پوشش دهیم، دلیلی بر ماندگاری همیشگی آن نیست. شما می‌توانید در کنار استفاده از رنگ مناسب فضای باز برای محافظت از چوب در فضای باز از ترفندهای دیگری هم برای افزایش طول عمر سازه بهره بگیرید.

به‌عنوان مثال لوازمی مانند میز و صندلی را در روزهایی که استفاده نمی‌کنید، به داخل خانه، انباری و یا زیر سایه بان انتقال دهید.

با این کار عمر سازه را چندین سال افزایش خواهید داد. معمولاً در ساختمان‌های ویلایی چندین روز در هفته یا ماه، خانه خالی از سکونت است. در این روزها بهتر است لوازم چوبی قابل‌حمل را به منطقه‌ای امن منتقل کنید.

چسب چوب مناسب فضای باز

بهترین رنگ برای محافظت از چوب در فضای باز چیست؟

دنیای امروز همواره در حال تغییر و پیشرفت است. شرکت‌های فعال در حوزه صنعت چوب (رنگ چوب) همیشه به فکر بهترین راهکار برای پوشش چوب در فضای باز هستند. اشعه آفتاب (UV) و تغییرات دمایی و رطوبت همیشه مشکلی بر سر راه تولیدکنندگان سازه‌های چوبی بوده است.

تا به امروز شاید بتوان روغن گیاهی مخصوص چوب را بهترین گزینه برای پوشش چوب در فضای باز دانست. شاید در آینده روش‌های جدیدترین جایگزین شوند؛ اما تا به امروز به نظر می‌رسد این روش بهترین گزینه پیش روی ما باشد.

خوشبختانه در ایران شرکت‌های زیادی درزمینهٔ واردات رنگ‌ها و روغن‌های گیاهی مخصوص چوب فعالیت دارند و گزینه‌های خوبی پیش روی شماست.

لطفاً شما هم تجربه و بهترین پیشنهاد خود برای محافظت از چوب در فضای باز و بیرون از خانه را با ما در میان گذارید.

 

 

منبع: آیچوب

66 نظر در “۸ ترفند محافظت از چوب در برابر آب | بهترین پوشش برای چوب

 1. 09117850402 گفت:

  سلام
  بنده ساکن شمال هستم، برای کار ساختمانم چند عدد تخته زیر پایی دارم و برای مدتی فعلا استفاده ندارم، آیا زدن گازوییل به اون از خرابی میتونه جلوگیری کنه؟!
  خیلی ممنونم

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   تخته ها رو در فضایی خشک و دور از آفتاب و بارون و نم نگهداری کنید
   نیاز به پوشش خاصی نداره
   هر چند وقت یکبار هم اگر خواستید فضای نگهداری از چوب رو سم پاشی کنید که حشره نزنه
   اگر چوب نراد باشه، احتمال نفوذ حشره کمتر از ۵ درصد هست

 2. 09194444487 گفت:

  سلام مجدد
  میخواستم اضافه کنم که من رنگ فندقی یا عسلی میخواستم میدونم که شاپان در حد رنگ گردویی را به فندقی برگرداند

 3. 09194444487 گفت:

  سلام
  کسی که برای رنگ بیرون کلبه من آمده بود بعد از بتونه از شاپان استفاده کرده ورنک تیره به چوب خام و کرم رنگ کلبه داده من کار را متوقف کردم
  الان راه حل چی هست؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   کارشون به شدت اشتباه بود
   با سنباده رنگ رو پاک کنید و از نو با روغن گیاهی مخصوص چوب رنگ کنید

 4. 09926957358 گفت:

  سلام برای اجرای پرگولا توی فضای باز اگه از چوب روس استفاده کنم و رنگ مخصوص فضای بیرون استفاده کنم اوکیه؟و سوزاندن چوب هم تاثی داره یا ن؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   نیاز نیست سندبلاست کنید چوب رو…
   همون روغن گیاهی مخصوص چوب کفایت می کنه…

 5. خسرو گفت:

  سلام و خسته نباشید . خدا قوت میگم و بسیار سپاسگزارم از زحمتهایتان . ایا میتوانید جایی را معرفی کنید برای خرید روغن گیاهی برای بیرون خانه که افتاب و باران گیر هست

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   بله
   مونوکوت

 6. ریحانه گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم رنگ یا ماده ی خاصی هست برای در های خونه که باعث عمر طولانی تر و براق شدنشون بشه
  درهای خونم ام دی اف هستند
  میخواستم ببینم یه رنگی لاکی ماده خاصی هست که بشه براق تر بشن

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   ام دی اف روکش چوب هست یا روکش لمینیت؟

 7. مژگان گفت:

  سلام من برای نرده راه پله داخل منزل از چوب گردو برش خورده خشک استفاده کردم که اول شاپن و بعدسیلر تقریبا رقیق با قلم مو بهش زدم .این برای محافظت در برابر حشرات و خوردگی مناسب است؟ ناحیه جغرافیایی کوهستانی خنک است که درختان گردو را نیز از همانجا تهیه کردم

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   مراحل رو کامل جلو نبردید
   پیشنهاد می کنیم آموزش سیلر و کیلر و نیم پلی استر رو در سایت آیچوب سرچ کنید

 8. نیما گفت:

  سوزاندن سطح چوب با مشعل هم یک شیوه قدیمی ژاپنی است که از نظر زیبایی و دوام سازه چوبی در برابر عوامل محیطی، خوب عمل می کند.

 9. محمد گفت:

  سلام ما برای مرمت خانه ای قدیمی نیاز داریم رنگ روی درها را برداریم . ابتدا بفرمایید که با چه روشی رنگ برداری کنیم از درهای چوبی دولنگه و بعدش راهنمایی کنید که چون اناق ها رو به قبله هستن آیا سیلرکیلر کنیم یا روغن بزرک یا … ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   کار شما نیست
   بسپارید به رنگکار ماهر با تجربه مرمت تا برای شما انجام دهد
   بسیاری دیدیم که کارشناسان مرمت هم در چنین مواردی طوری کار را نابود کردند که امکان بازسازی نبود

 10. مهدی گفت:

  سلام چوب ترمو خریدم برای نمای بیرون و دو دست رنگ گیاهی ترمو زدم اما بازی رنگ داره میتونم از هم رنگی استفاده کنم و روش کیلر بزنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهدی عزیز
   به هیچ عنوان از کیلر برای رنگ نما استفاده نکنید
   اگه از روغن گیاهی خوب استفاده می کردید، کارتون دو رنگ نمی شد.

 11. فرجي گفت:

  با سلام
  آيا فرد يا شركت مطمئني را در كيش مي شناسيد كه روغنكاري يك آلاچيق 20 متري تراس را انجام دهد

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )