اسباب‌بازی, محصولات چوبی

آموزش راه اندازی خط تولید اسباب بازی چوبی + لیست ابزار

آموزش راه‌اندازی کارگاه خانگی ساخت اسباب‌بازی چوبی

 در این آموزش آیچوب در مورد چندوچون راه‌اندازی کارگاه خانگی اسباب‌بازی چوبی یاد می‌گیرید و تلاش می‌کنم به این سؤالات پاسخ دهم که آیا شدنی هست؟ برای فروش بسازیم یا سرگرمی؟ چه ابزارهایی نیاز داریم؟ چقدر جا نیاز است؟ صدا و گردوخاک دارد؟ چقدر سرمایه می‌خواهد؟ بازار فروش چطور هست و…

 اول‌ازهمه باید چند نکته را روشن توضیح دهم:

 اول باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید دلی و عشقی و محض ارضای حس ساختن کار کنید یا واقعاً برنامه‌ای برای تبدیل این کار به‌عنوان شغل و منبع درآمد دارید؟ ساخت اسباب‌بازی برای شما یک هابی (hobby) و سرگرمی قرار است باشد یا یک بیزینس؟

 یا شاید هم تصمیم شما این باشد که ناخنکی از این کیک به‌ظاهر خوشمزه بزنید که اگر خوشتان آمد از حالت سرگرمی به شغل تبدیل کنید.

 نکته دوم ومهم تر؛ این باور که چه برای راه‌اندازی کارگاه خانگی کوچک و چه صنعتی و تولیدی شما باید شناخت خوبی از ابزار، چوب، کارگاه، مواد و فرایند تولید داشته باشید تا با داشتن همه این‌ها تازه در ابتدای خط شروع یک ماراتن قرار بگیرید.

 امیدوارم تا حالا توانسته باشم شما را از فکر راه‌اندازی کارگاه پشیمان کنم! اگر نه ادامه مقاله را بخوانید.

 پی‌نوشت:

 من (نویسنده این مقاله) طراحی اسباب‌بازی و فرایند تولید یکی از زیر برندهای آیچوب به نام “چلیک” که کارگاه تولید اسباب‌بازی است را انجام می‌دهم و مقاله‌ای که در ادامه می‌خوانید رپرتاژ یا ترجمه نیست. تلاشم رساندن شما به‌عنوان علاقه‌مند به سطحی درست از واقع‌گرایی در این زمینه است.

تعریفی داشته باشم از کارگاه خانگی

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ ساخت اسباب بازی چوبی (مبتدی تا حرفه ای)

کارگاه خانگی اسباب‌بازی چوبی چیست؟

 یکی از مشکلات توضیح‌دادن‌ها عدم شفافیت در بزرگی و اندازه یک موضوع خاص و موردبحث است. شاید معنی یک واژه به‌خوبی مشخص باشد؛ اما ابعاد آن نه. همه ما می‌دانیم کارگاه یعنی چه اما “کارگاه خانگی” را چطور باید توضیح دهیم؟

 کارگاه+ خانگی، خانه‌ای که بخش از آن را به کاری خاص که خارج از عرف و برنامه روزمره خانه است اختصاص می‌دهیم. آشپزی در حدی نرمال یک خانه است؛ اما اگر این آشپزی از حجمی نرمال خارج شود و این حجم مکرر باشد؛ یعنی کاربری از خانگی به سمت تولید میل کرده است.

 پس کارگاه خانگی اسباب بازی بخشی از فضای خانه را برای تولید اسباب بازی اشغال می‌کند و خانه را از حالت روتین خانه بودن خارج می‌کند. کارگاه تولید اسباب بازی در خانه شدنی است؛ اما با در نظر گرفته محدودیت‌هایی که محیط و کاربری خانه به ما اعمال می‌کند.

 اگر اهل یوتیوب گردی باشید مخصوصاً اگر یوتیوبرهای خویش ساز (DIY) آمریکایی و کانادایی را دنبال کنید قطعاً دیده‌اید که بسیاری از کارگاه‌ها پارکینگی یا خانگی هستند و داشتن یک کارگاه جمع‌وجور حتی برای آن‌ها هم یک امتیاز شیرین به‌حساب می‌آید.

 نکته بعدی که در ادامه می‌خوانید یکی از مهم‌ترین اصول راه‌اندازی کسب‌وکار است.

شروع تولید اسباب بازی چوبی

تولید اسباب بازی چوبی

 

 احتمالاً وقتی صحبت از تولید می‌شود، خطوط تولید با تعدادی ماشین و کارگر را متصور می‌شوید؛ اما دو اصل را از من به یادگار داشته باشید:

 1. هیچ‌کس با صددرصد قوا شروع به تولید نکرده است.

 2. تولید به معنای ساختن صفر تا صد و همه چیز نیست.

 بیشتر توضیح می‌دهم:

 این قید را فراموش کنید که همه ابزارها و همه زمینه‌ها فراهم شود و بعد شروع به تولید کنم. اگر به این نتیجه رسیدید که باید تولید کنید، با هر آن چه که از توان دارید شروع کنید. هدف این است که فعلاً بخشی از زنجیره تولید باشید و به‌تدریج به زنجیره‌های بعدی دست پیدا کنید.

 می‌توانید با بازاریابی شروع کنید یا با برون‌سپاری استارت بزنید و یا با شراکت یا هر تکنیک دیگری آغاز کنید. هدف درگیرشدن و ایجاد تعامل با کار است. در فضای این تخصص باید تنفس کنید، بوی کار را بگیرید، با جملات و اصطلاحات آن آشنا شوید و لینک‌سازی کنید.

 حتی اشتباه در این پروسه نوعی آموزش است و تنها چیزی که جایگزین ندارد، اهمال و امروز و فردا کردن است. زمانی که رفت بر نمی‌گردد.

پیشنهاد آیچوب: آموزش طراحی و ساخت اسباب بازی چوبی با CNC | دانلود طرح

آیا می‌توانیم در خانه تولید اسباب بازی داشته باشیم؟

 تولید اسباب‌بازی در خانه

 

 بله اما ابتدا باید بپرسید که چه نوع اسباب بازی و با چه تیراژی را می‌توانیم در خانه تولید کنیم.

 قبل از تولید هر چیزی باید بدانید که پروسه تولید چیست تا به چینشی ذهنی و تصوری درست از ایستگاه‌های تولیدی دست یابیم. مثلاً ساخت بولینگ چوبی دستگاه خراطی می‌خواهد و پروسه پرداخت دارد اما ساخت قطار چوبی باتوجه‌به نوع قطعات نیاز به حداقل 6 نوع دستگاه و 10 ایستگاه مختلف دارد.

 بنابراین برای تولید اسباب بازی باید آموزش‌دیده باشیم تا بدانیم شیوه دقیق تولید یک اسباب بازی خاص چیست و چگونه است و شما باتوجه‌به محدودیت‌های کارگاه خانگی کدام نوع اسباب بازی را یا کدام قسمت از فرایند تولید را می‌توانید انجام دهید.

 تولید اسباب‌بازی در خانه چقدر فضا می‌خواهد

ما می‌توانیم تولید اسباب‌بازی را (قطعاً نه همه پروسه تولید را) حتی در بالکن چندمتری خانه هم شروع کنیم؛ اما کاملاً بستگی به نوع پروژه‌های ما دارد.

تصور از یک خانه می‌تواند یک آپارتمان کوچک یا بزرگ یا خانه ویلایی حیاط‌دار باشد که قطعاً احداث کارگاه خانگی در هر کدام محدودیت‌های خودش را دارد.

  اجازه دهید تصور از کارگاه خانگی را ازاین‌پس یک آپارتمان کوچک قرار دهیم.

  برای ساخت اسباب‌بازی در خانه به حداقل 4 متر فضای سرپوشیده نیاز دارید که می‌توانید پروسه ساخت و بخشی از فرایند ساخت اسباب بازی چوبی را انجام دهید.

  برای فضاهای کم ساختن ممکن است کسی سخت باشد؛ اما رنگ‌کردن اسباب بازی در فضاهای کم باصرفه‌تر است که در ادامه توضیح می‌دهم.

ساخت اسباب‌بازی در خانه

تولید اسباب بازی چوبی در خانه چقدر صدا دارد؟

  هر صدایی بیشتر از 80 دسی‌بل برای گوش انسان صدای بلندی به نظر می‌رسد و دیوارهای آپارتمان نمی‌تواند جلوی انتقال آن به همسایه‌ها را بگیرد.

  ابزارهایی مانند دریل ستونی، اره مویی برقی و حتی دستگاه خراطی صدای کمی تولید می‌کنند؛ اما دستگاه‌های دیگر مانند رنده، گندگی صدایی بیش از 90 دسیبل تولید می‌کنند که به‌هیچ‌عنوان قابل‌استفاده در محیط خانگی نیست.

  البته در نظر داشته باشید انتظار نمی‌رود که برای کارگاه خانگی چنین ابزارهای پر صدایی را داشته باشید.

  پس به‌طورکلی می‌توانیم ادعا کنیم که تولید اسباب بازی در کارگاه خانگی کار پرصدایی نیست و کارهای پر صدا را می‌توانیم برون‌سپاری کنیم.

 آیا تولید اسباب بازی چوبی گردوخاک دارد؟

  در فرانید کار با چوب ما با تراشه چوب، خاک‌اره و خاک سنباده مواجه خواهیم شد که تراشه حاصل تراش چوب مثلاً در رنده و گندگی و دستگاه خراطی و خاک‌اره ناشی از برش با تیغه‌های مختلف و خاک سنباده حاصل پرداخت چوب با سنباده و پولیشر است.

  دو گزینه اول به دلیل وزن بالاتر در هوا معلق نمی‌شوند؛ اما خاک سنباده ریز و سبک است باحالت گرد مانندی که دارد امکان انتقال به اطراف را خواهد داشت.

  در کارگاه برای جمع آوری گرد و غبار از مکنده گرد و غبار استفاده می‌شود و پیشنهاد می‌کنم که در حیاط و پشت بام استفاده کنید.

  در نهایت گرد و خاک پروسه پرداخت را باید به‌گونه‌ای مهار کنید.

 ابزارهای راه‌اندازی کارگاه خانگی تولید اسباب بازی چوبی

 

راه‌اندازی کارگاه خانگی

 

  ما در تولید اسباب بازی چوبی سه دسته ابزار داریم. دسته اول برای تبدیل الوار خام به تخته و پروفیل‌های موردنیاز است. دسته دوم برای ساخت قطعات مختلف اسباب بازی چوبی و دسته سوم ابزار پرداخت و رنگ اسباب بازی چوبی.

  دسته اول ابزارهای کارگاهی سنگینی هستند که مصرف برق آن‌ها اجازه استفاده در محیط خانگی را نمی‌دهد؛ مانند اره فلکه، رنده، سه‌کاره، اره میزی صنعتی و گندگی که تهیه آن‌ها هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ مصرف برق و کاربری و هم صدای و گردوخاک مناسب خانه نیست.

  این رده از ابزارها الوارهایی که از بازار چوب می‌خرید را تبدیل به قطعات آماده‌ای می‌کنند که برای ادامه تولید اسباب بازی موردنیاز شما است.

پیشنهاد آیچوب: لیست ابزار راه اندازی کارگاه اسباب بازی چوبی برای فروش

  خبر خوب اینکه این بخش از ابزارها را می‌توانید برون‌سپاری کنید تا کارگاه‌های دیگر برای شما انجام دهند؛ یعنی سایز چوب‌هایی که نیاز دارید را به کارگاه‌های خدماتی می‌دهید و آن‌ها چوب آماده را برای شما از الوارهایی که دارند تولید می‌کنند.

  حتی ما هم در چلیک باتوجه‌به تیراژ بالا گاهی چنین کاری می‌کنیم. این یک ضعف نیست؛ بلکه استفاده هوشمندانه از منابع است.

  در دسته دوم و سوم ابزارهای جذاب‌تری قرار دارند که با وجود قیمت بسیار کمتر از ابزارهای رده اول بیشترین کاربری در ساخت اسباب بازی و در نتیجه بیشترین ارزش‌افزوده و سود را برای شما ایجاد می‌کنند.

  از جمله این ابزارها اره مویی برقی، دستگاه خراطی، دریل ستونی، فارسی بر، اور فرز نجاری، سنباده گرد لرزان و پولیشر است.

 این رده از ابزارها را می‌توانید به دلیل نیاز به فضای کاری کم، صدای کم، کاربری آسان‌تر، خطر کمتر برای کاربر و البته قیمت مناسب‌تر در خانه استفاده کنید.

تولید اسباب بازی بدون دستگاه شدنی است؟

 بله!

 همان‌طور که اشاره کردم تولید به معنای ساخت همه مراحل نیست و یکی از مراحل ساخت اسباب بازی که اتفاقاً هزینه کم و سود بالایی دارد رنگ‌کردن اسباب بازی چوبی است.

رنگ کردن اسباب بازی چوبی

 پروسه رنگ اسباب بازی طبق تجربه ما کمتر از 5% کل هزینه ساخت اسباب بازی را در اکثر اسباب‌بازی‌ها شامل می‌شود؛ اما ارزش‌افزوده‌ای که روی اسباب بازی خام (بدون رنگ) ایجاد می‌کند بین 40 تا 120% است.

 ابزاری هم که برای رنگ‌کاری نیاز دارید بسیار ارزان است که می‌توانید با هزینه کمتر از 2 میلیون تومان و در فضایی با متراژ کم 4 متر شروع به رنگ‌کاری اسباب بازی خام کنید.

 این روش ارزان‌ترین راه برای ورود به بازار اسباب بازی چوبی است که بسیاری از فروشندگان اسباب بازی چوبی در اینستاگرام با این روش سال‌هاست که می‌فروشند.

 بخش بزرگی از فروش برند چلیک به همکارانی است که اسباب بازی خام را می‌خرند و پس از رنگ به فروش می‌رسانند.

پیشنهاد آیچوب: درآمد ساخت اسباب‌بازی چوبی چقدر است؟

حداقل ابزار برای ساخت اسباب بازی چوبی در کارگاه خانگی

 خرید ابزار قبل از اینکه بدانید چه چیزی را با چه تیراژی را می‌خواهید بسازید منطقی نیست؛ اما از بین ابزارهای ساخت اسباب بازی به ترتیب دستگاه خراطی، اره مویی برقی، فارسی بر و دریل ستونی و سنباده بیشترین استفاده را دارند.

 اگر برای سرگرمی خواهید در خانه اسباب بازی چوبی بسازید اره مویی برقی برای شروع مناسب است و مابقی ابزارها را می‌توانید در صف و برنامه خرید آتی خودتان قرار دهید.

 راه‌اندازی کارگاه خانگی اسباب بازی چوبی چقدر سرمایه می‌خواهد؟

ساخت اسباب بازی چوبی

 

 اگر حداقل ابزار را در نظر بگیرید و بدون هزینه‌های مواد اولیه و تجهیز کارگاه هزینه‌ای بین 30 تا 60 میلیون تومان را باید در نظر بگیرید.

 این قیمت باتوجه‌به اینکه دستگاه نو یا دست‌دوم می‌خرید کاملاً متفاوت است.

 اگر من قصد راه‌اندازی کارگاه خانگی اسباب بازی چوبی را داشته باشم اولین ابزارهایی که می‌خریدم یک اره مویی ایرانی با قیمت حدودی 14 تا 25 میلیون تومان، یک فارسی بر معمولی با قیمت حدود 4 میلیون تومان، سنباده گرد لرزان با قیمت 3 میلیون تومان و پایه دریل و دریل برقی با قیمت مجموع 3 میلیون تومان است.

 این قیمت‌ها بر اساس قیمت ابزار در تاریخ آبان 1402 است.

دوره آنلاین آموزش کامل ساخت اسباب بازی چوبی

 آیچوب در دوره آنلاین هر آنچه از تجربه ساخت اسباب بازی چوبی طی 12 سال اخیر کسب کرده بود را در این دوره جای‌داده و تلاش کردیم از تعریف اسباب بازی تا اجرای بیش از 15 مدل اسباب بازی را برای شما مستندسازی کنیم.

 در این آموزش از تکنیک‌های خرید و معرفی انواع چوب تا تحلیل طرح و سپس جزئیات ساخت تک‌تک قطعات را به شما آموزش دادیم.

 خوشحالیم که با این دوره و پشتیبانی یک‌ساله آیچوب توانستیم علاقه‌مندان واقعی به این شغل را وارد مسیر درآمدزایی کنیم.

 سخن پایانی

 تولید در خانه چالش‌برانگیز است و حتی پس از شروع هم نباید انتظار داشته باشید که مدت زیادی بتوانید در خانه کار کنید. حتماً و حتماً برای نظام‌مندشدن تولید در اولین فرصت یک فضای کارگاهی اجاره کنید و شروع کنید.

 با تفکیک فضای خانه و کارگاه قدم بزرگی برخواهید داشت که چند سال بعد نتیجه این تصمیم مهم را خواهید دید.

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )