آموزش, اسباب‌بازی, سی‌ان‌سی, محصولات چوبی

آموزش طراحی و ساخت اسباب بازی چوبی با CNC | دانلود طرح

اسباب بازی cnc

ساخت اسباب بازی با استفاده از سی ان سی لیزر (Laser cnc) یکی از روش های کسب درآمد در صنعت چوب است. شما می توانید با استفاده از این دستگاه و ورق های مختلف پروژه های مورد نظرتان را طراحی و طرح و ایده های خود را با ایده گرفتن از روشی که در این آموزش خواهید دید، اجرا کنید.

در این پست آیچوب طراحی و ساخت اسباب بازی چوبی دوز را با نرم افزارهای سالیدورکز (Solidworks) و کورل (CorelDraw)یاد می گیرید.

 

ویدئو آموزش طراحی اسباب بازی چوبی

 

 

در این ویدئو یک نمونه اسباب بازی ساده XO را با نرم افزار کورل طراحی می‌کنیم تا اندکی با فرایند طراحی اسباب بازی آشنا شوید.

در این آموزش ابتدا با نرم افزار کورل (به انگلیسی CorelDraw) اسباب بازی را با توجه به استاندارد متریال های موجود در بازار طراحی می‌کنیم و خروجی برای لیزرکات می گیریم.

در ادامه برای درک فضای سه بعدی، طرح را در سالیدورکز ایمپورت می‌کنیم و مدل سازی را به منظور رفع باگ های احتمالی طرح در محیط اسمبلی آن انجام می دهیم.

 

پیشنهاد آیچوب: دوره آموزش ۰ تا ۱۰۰ ساخت اسباب بازی چوبی (مبتدی تا حرفه ای)

 

CNC چیست؟

CNC یک دستگاه خاص نیست بلکه یک خانواده بسیار بزرگ از ماشین آلات را شامل می‌شود.

شاید تعجب کنید اما پرینترها و یا DVD رایترها و حتی هارد کامپیوتر هم یک نوع CNC است.

CNC در لغت کوتاه شده سه واژه Computer Numerical Control به معنی کنترل عددی کامپیوتری است و در کاربردی ترین حالت ممکن یک CNC می‌تواند نوک مته، اسپیندل، شعاع لیزر، حرکت چرخ دنده، سرعت تیغه و … را به صورت بسیار دقیق با قابلیت تکرار بالا و بدون خطا کنترل کند.

در فضای عملی صنعت چوب  پنج نوع CNC منبت، cnc لیزرکات، CNC خراطی، CNC سوراخ زن و CNC کات بسیار کاربرد دارند ولی در عمل هر نوع ماشینی که حرکت می‌کند را می‌توان با کمک دانش CNC به یک ماشین دقیق و بدون خطا (بسیار کم خطا واژه درست‌تری است) تبدیل کرد.

 

CNC های ساخت اسباب بازی چوبی

سه نوع ماشین CNC در ساخت اسباب بازی کاربرد بیشتری دارد. CNC سه محور چوب، CNC های یک کله یا چند کله خراطی و CNC لیزر کات.

در کنار این سه دسته بزرگ سی ان سی، بسیاری از فراینده ها را هم می‌توان در علم ماشین سازی به قابلیت های CNC مجهز کرد؛ بنابراین CNCها را بعنوان یک دسته بزرگ از ماشین آلات بشناسید و نه بعنوان یک ماشین خاص.

حتی بسیاری از دوستان از شنیدن واژه ” CNC لیزرکات” متعجب می‌شوند و در دیدگاه آن ها دستگاه لیزرکات یک CNC نیست!

با توجه به تجربه موفقی که طی ده سال اخیر در ساخت اسباب بازی های چوبی داشتیم و با توجه به نوعی از اسباب بازی های چوبی که می سازیم بیشترین کاربرد ما از CNCهای خراطی بوده است که آن هم فقط در تیراژهای بالای 300 تا 500 عدد در ماه برای برون سپاری (و نه خرید دستگاه) به صرفه خواهد بود.

پس از سی ان سی خراطی CNC لیزرکات در رده دوم تعداد دفعات استفاده است که امکان کات انواع ورق در ساخت کلیشه تا حک اسامی روی اسباب بازی را فراهم می‌کند.

دو نکته بسیار مهم را به خاطر بسپارید.

ابتدا نوع اسباب بازی های که می‌خواهید بسازید را مشخص کنید و سپس به سراغ تهیه ماشین آلات از جمله سی ان سی ها بروید و دوم برای شروع حتماً با برون سپاری کارها آغاز کنید.

ممکن است شما بیشتر اسباب بازی های کارتی یا بورد گیم (Board Game) بسازید و یا پازل های دو بعدی و سه بعدی بسازید ک قطعاً سی ان سی لیزرکات مناسب شما خواهد بود.

 

پیشنهاد آیچوب: درآمد ساخت اسباب‌بازی چوبی چقدر است؟

 

ساخت اسباب بازی چوبی با cnc

ساخت اسباب بازی چوبی با CNC

و یا اسباب بازی هایی مانند چرتکه چوبی، بولینگ، برج هوش و … می‌سازید که در این صورت سی ان سی لیزرکات به هیچ کار شما نخواهد آمد و در صورت تیراژ بسیار بالا و عدم نیاز به برون سپاری باید سی ان سی خراطی داشته باشید.

ساخت بولینگ چوبی

آموزش ساخت اسباب بازی چوبی

آیا ساخت اسباب بازی با CNC با صرفه است؟

هنر بزرگ دستگاه CNC دقت بالا با قابلیت تیراژ سازی بدون خطا است اما این فرایند همه جا کاربردی نیست و گاهی هزینه و حتی زمان ساخت را به قدری بالا می‌برد که ساختن اسباب بازی با CNC را بی صرفه یا کم صرفه می‌کند.

پس به خاطر داشته باشیم که استفاده از CNC در ساخت اسباب بازی کاملاً وابسته به نوع اسباب بازی و تیراژ تولید است.

به تجربه می‌توان ادعا کرد که برای ساخت اسباب بازی هایی که با دستگاه لیزرکات برش داده می‌شود، خرید سی ان سی لیزر با صرفه است و در صورت تیراژ مناسب می‌توان گفت که ساعتی از روز نیست که دستگاه شما بیکار بماند.

اما در مورد دیگر CNCها باید با احتیاط بیشتری اقدام به خرید کنید و ریسک عدم سود دهی میان مدت را بپذیرید.

 

پیشنهاد آیچوب: لیست ابزار راه اندازی کارگاه اسباب بازی چوبی برای فروش

 

نرم افزار طراحی اسباب بازی چوبی

با هر نرم افزاری که بتوان طراحی سه بعدی مهندس با آن انجام داد می‌توانید طراحی اسباب بازی های چوبی را انجام دهید.

در یک دسته بندی کلی می‌توان دو گروه بزرگ نرم افزارهای طراحی دو بعدی و سه بعدی را جای داد.

در نرم افزارهای سه بعدی امکان ساخت حجم و اسمبل طرح های دو بعدی را دارید اما در نرم افزارهای دو بعدی حجم سازی یا غیر ممکن و یا بسیار مقدماتی است.

ساختن حجم با طرح های دو بعدی (مانند پازل های سه بعدی) در فضای دو بعدی این نرم افزارها نیاز به مهارت بالایی دارد و فقط طرح های بسیار ساده را می‌توان با این روش طراحی کرد.

نرم افزار طراحی اسباب بازی چوبی

آموز طراحی اسباب بازی چوبی برای CNC

برای طراحی دو بعدی که بیشتر برای ساخت پازل های تخته ای و ساخت جعبه و بعضی از مدل های ساده پازل های سه بعدی کاربرد دارد نرم افزار Corel Draw پیشنهاد خوبی است. کورل رایج ترین نرم افزار بین خدماتی های لیزرکات است و با توجه به فرمت هایی که پشتیبانی می‌کند می‌تواند با بسیاری از نرم افزار های وکتوری دیگر تبادل فایل داشته باشید.

چه دو بعدی طراحی کنید چه سه بعدی کورل را حتماً یاد بگیرید.

یاد گرفتن کورل در سطح مقدماتی تا پیشرفته به حدود 100 ساعت آموزش نیاز دارد. پیشنهاد می‌کنیم مقدمات کورل را در یوتوب یا آپارات به رایگان یاد بگیرید و سپس با اجرای پروژه های گوناگون با ابزارهای مختلف نرم افزار و تکنیک های ساخت آشنا شوید.

در طرح های پیشرفته تر با قطعات بیشتر به نرم افزارهای بسیار بزرگتر و به مراتب قوی تری نیاز دارید.

پیشنهاد آیچوب برای این نرم افزارها به ترتیب- Sketch up”اسکیچ آپ” و “سالید ورکز- Solidworks” و”اینونتور- Autodesk Inventor ” است که محیطی بسیار قوی با اینترفیس کاربر پسند برای کار کردن دارند.

طراحی اسباب بازی در سالیدورکز

نرم افزار طراحی اسباب بازی چوبی | سالیدورکز

در آیچوب و در برند چلیک (یکی از برندهای زیر مجموعه آیچوب که تولید اسباب بازی می‌کند) طراحی اسباب بازی ها را با سالیدورکز انجام می دهیم.

طراحی در نرم افزار هزینه های سعی و خطا و ساخت نمونه های اولیه را به شدت کاهش می دهد و اجازه هر گونه تغییر و نرمش در طراحی را به شما می دهد.

تمام این نرم افزارها خروجی های لازم برای ساخته شدن توسط انواع CNC و ماشین کاری را به کاربر خواهند داد.

 

دانلود الگوی اسباب بازی چوبی دوز

الگوی اسباب بازی چوبی

طرح اسباب بازی چوبی

برای دانلود الگوی اسباب بازی آموزش داده شده در ویدئو اینجـــــــــــا کلیک کنید

گذرواژه فایل دانلودی: ichoob.ir
حجم فایل دانلودی: 1.7 MB
فرمت فایل دانلودی: zip
راهنما: پس از دانلود فایل زیپ و برای باز کردن آن از گذر واژه استفاده کنید.

نرم افزارهای استفاده شده در آموزش:

CorelDraw 2020

Solidworks 2018

سخن پایانی

آموختن نرم افزارهای طراحی یک ابزار عالی و ضروری برای کسب و کارهای صنعت چوب است. از هنرهای ساده چوبی تا سازه های بسیار پیچیده و میلیاردی می‌توانند از نرم افزار برای طراحی و تحلیل طرح قبل از اینکه حتی ریالی برای ساختن هزینه کنند بهره گیرند.

این پست آیچوب یک مثال ساده از کاربرد نرم افزارهای مختلف در طراحی اسباب بازی های چوبی بود و تلاش می‌کنیم در پست های آینده آموزش های بیشتری با این موضوع تهیه کنیم.

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش راه‌اندازی کارگاه خانگی ساخت اسباب‌بازی چوبی ۰ تا ۱۰۰

 

منبع: آیچوب

3 نظر در “آموزش طراحی و ساخت اسباب بازی چوبی با CNC | دانلود طرح

 1. 09198878255 گفت:

  سلام وقت بخیر
  خسته نباشید
  کارتون عالیه
  لینک خرابه فکر میکنم لینک دانلود کتابها هم خرابه هیچ کدوم دانلود نمیشه ممنون میشم بررسی کنید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   متاسفانه بعضی لینک ها خراب هستند
   در حال تصحیح این لینک ها هستیم

  2. آیچوب گفت:

   تست کردیم
   لینک های سالم هستند

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )