اسباب‌بازی, محصولات چوبی, معرفی ابزار

لیست ابزار راه اندازی کارگاه اسباب بازی چوبی برای فروش

کارگاه ساخت اسباب بازی

ساخت اسباب بازی چوبی یکی از جذاب ترین کارهایی است که هر نجار و یا علاقه مند به صنعت چوب می‌تواند انجام دهد.

مهم نیست نجار باشید یا علاقه مند به نجاری… ساخت اسباب بازی چوبی کاری نسبتاً آسان و پردرآمد است. معمولاً ساخت اسباب بازی چوبی محاسبات سنگین ندارد. شما می‌توانید به طور خلاقانه ایده های زیادی برای ساخت اسباب بازی چوبی مطرح کنید و چند نمونه از آن را بسازید.

همان‌طور که می‌دانید چوب متریال اصلی برای ساخت اسباب بازی چوبی است. ممکن است شما از مواد دیگری هم استفاده کنید؛ اما چوب مطمئناً اصلی ترین متریال مورد برای ساخت اسباب بازی چوبی است. برای ساخت اسباب بازی چوبی نیاز به راه اندازی کارگاه نجاری است.

در این مقاله به موضوع راه اندازی کارگاه اسباب بازی سازی و آن هم از جنس چوبی خواهیم پرداخت. با ما در ادامه همراه باشید.

این مقاله حاصل ۱۵ سال تجربه ما در زمینه ساخت اسباب بازی چوبی است. لطفاً از کپی کردن آن بپرهیزید.

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ ساخت اسباب بازی چوبی (مبتدی و صنعتی)

 

مشاوره راه اندازی کارگاه ساخت اسباب بازی چوبی

راه اندازی کارگاه ساخت اسباب بازی چوبی باید با اطلاعات کامل و بررسی های دقیق انجام پذیرد. شما باید با توجه به نوع اسباب بازی که قرار است بسازید، ابزار و تجهیزات لازم را انتخاب کنید. برای راه اندازی کار و کسب جدید باید سؤالاتی را مطرح و به آن پاسخ دهید.

بین ایده و محصول شکاف بسیار بزرگی وجود دارد. مخصوصاً محصولی مثل اسباب بازی چوبی که استانداردها و شرایط مخصوص به خود را دارد.

در ادامه سؤالاتی مطرح می‌شود که شما با پاسخ دادن به آن ها به شما کمک خواهیم کرد تا دیدی کافی نسبت به ایده هایتان داشته باشید.

ساخت اسباب بازی از ۰ تا ۱۰۰ یا برون سپاری!

برای شروع کار برای ساخت اسباب بازی، اولین سؤال ما این هست که با چه بودجه ای قصد راه اندازی کارگاه دارید؟ ساخت اسباب بازی چوبی دو مرحله اصلی دارد که می‌توانید بخش ابتدایی آن را برون سپاری کنید! اجازه دهید این بخش ها را به تفکیک توضیح دهیم.

برای ساخت اسباب بازی چوبی یا هر سازه چوبی دیگری، باید مراحلی را طی کنید که استاندارد هست و نمی‌توان از آن به سادگی گذشت. در واقع شما باید بتوانید چوب خام و یا بهتر است بگوییم الوار و گرد بینه را به پروفیل و تخته های چوبی تبدیل کنید.

این مراحل با استفاده از ابزارهایی مانند اره فلکه (اره نواری) و رنده میزی و گندگی انجام می‌شود. کار کردن با این ابزار ها هم نیاز به تجربه و مهارت کافی دارد. در واقع ممکن است شما فردی تازه کار باشید و تجربه و مهارت کافی در کار با این ابزار ها را نداشته باشید.

همچنین تهیه ابزارهایی مانند اره فلکه و رنده و گندگی هم هزینه نسبتاً بالایی دارد. به تاریخ تهیه این مقاله، حدود ۱۰۰ میلیون تومان برای مدل های وطنی این ابزار ها باید هزینه کنید که برای نمونه های ایتالیایی و بعضاً چینی باید بیشتر از ۴۰۰ میلیون تومان هزینه کنید.

به این هزینه ها باید هزینه خرید و اجاره کارگاه با متراژ مناسب را هم اضافه کنیم.

 

پیشنهاد آیچوب: استاندارد های ساخت اسباب بازی چوبی چیست؟

 

برون سپاری کارهای نجاری آری یا خیر؟!

حال سؤال اینجاست که با توجه به هزینه های پیش رو آیا می‌توان با برون سپاری بخشی از کار، اسباب بازی چوبی ساخت؟

بله شدنی است. شما می‌توانید بخش های مربوط به تبدیل الوار به تخته ها و پروفیل های چوبی را با نجارهای دیگر یا مراکز خدماتی دیگر بسپارید و ادامه کار را خودتان انجام دهید.

شما می‌توانید با نجارهای فعال و چوب فروش ها مذاکره کنید تا در ازای خدمات برش کاری مبلغی را دریافت کنند. البته این مبلغ باید به اندازه‌ای باشد که در نهایت امکان تولید اسباب بازی با قیمت مناسب را داشته باشید.

به عنوان یک فعال که سال ها است در زمینه ساخت اسباب بازی چوبی فعالیت می‌کنیم، پیشنهاد می‌کنیم که در صورت امکان و در دسترس بودن مراکز خدماتی از روش برون سپاری استفاده کنید.

چون تهیه این ابزارهای اصلی و استخدام اپراتور حرفه ای فعال در این زمینه امری دشوار و پر هزینه و زمان بر است.

به عبارتی نه تنها برون سپاری را امری اشتباه نمی‌دانیم، حتی پیشنهاد می‌کنیم در صورت سفارش های زیاد و در دسترس بودم مراکز خدماتی حرفه ای، این کار را حتماً انجام دهید.

لزوم تشخیص و محاسبه هزینه ها هم برای به دست آوردن هزینه های تولید هم از قابلت ها و توانایی هایی است که مدیر هر مجموعه ای باید نسبت به آن آگاهی داشته باشد.

 

آموزش بیشتر در این مقاله : آموزش طراحی و ساخت اسباب بازی چوبی با cnc | دانلود طرح

ابزار های مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه اسباب بازی چوبی

با توضیحات بالا می‌توان گفت شما دید مناسبی نسبت به ابزار های اصلی (اره نواری، گندگی، رنده) کارگاه خود خواهید داشت.

شما اکنون می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا به این ابزار ها نیاز دارید یا نه…

اما در ادامه توضیحات بیشتری در مورد همه ابزار های مورد نیاز برای کارگاه اسباب بازی سازی به شما خواهیم داد. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام ابزار را تهیه کنید و کدام یک را نه…

موضوع مهم دیگر، انتخاب ابزار با توجه به نوع اسباب بازی و یا بهتر است بگوییم نوع طراحی آن است.

در واقع یک نجار باید با دیدن یک سازه، مراحل ساخت آن و ابزار های مورد نیاز خود را شناسایی کند. ممکن است یک اسباب بازی بسیار ساده طراحی و تولید شود و به ابزار های زیاد نیاز نباشد و یا نمونه که قصد ساخت آن را داشته باشید، بسیار پیچیده و نیازمند تکنیک ها و ابزار های متنوع باشد.

پس تلاش می‌کنیم ابزارهایی که عمومی هستند را به شما معرفی کنیم.

اره نواری یا اره فلکه نجاری کارگاه اسباب بازی چوبی

اره نواری یا اره فلکه نجاری

در بالا توضیح دادیم که برای ساخت اسباب بازی نیاز به تبدیل الوار یا گرده بینه های چوبی به پروفیل و الوارهای کوچک تر است. تبدیل کرده بینه به الوار و تبدیل الوار به پروفیل و تخته های چوبی کوچک تر باید با استفاده از اره فلکه ای یا اره نواری انجام شود.

تیغه اره فلکه به صورت نوار فلزی است و برای برش سخت و ابتدایی چوب و تبدیل آن به ورق های کوچکتر پیشنهاد می‌شود.

در مورد اره نواری ما در نوشته های پیشین کامل توضیح دادیم و پیشنهاد می‌کنیم از این مقاله استفاده کنید.

رنده میزی یا دستگاه کف رند نجاری

سه کاره نجاری برای کارگاه اسباب بازی چوبی

رنده میزی هم یکی دیگر از دستگاه هایی است که در صنعت چوب کاربرد دارد. پس از برش چوب با اره فلکه، نیاز دارید که ایرادات کار که شامل پستی و بلندی و ناگونیایی کار هست را با استفاده از رنده تصحیح کنید. در واقع رنده سنگ بنای کار برای اجرای اصولی و دقیق و بدون ایراد کار را بنا می نهد.

اگر شما نتوانید با استفاده از رنده دو طرف چوب را گونیا کنید، در تمامی مراحل کاری که در آینده انجام خواهید داد با مشکل مواجه خواهید شد و هیچ‌وقت کارتان را درست پیش نخواهید برد.

رنده میزی در مدل های مختلف به بازار عرضه می‌شود. مدل های ساخت ایران رنده میزی معمولاً به صورت سه کاره تولید می‌شوند. به عنوان مثال در کنار رندیدن چوب (کف رند) امکان ایجاد اتصال کامل و زبانه و حتی استفاده به عنوان اره میزی را هم خواهید داشت. به این نوع دستگاه ها سه کاره نجاری هم گفته می‌شود.

اگر در زمینه ساخت اسباب بازی چوبی فعالیت دارید، پیشنهاد می‌کنیم از مدل های سه کاره استفاده کنید.

دوره آموزش ساخت اسباب بازی های چوبی (۰تا ۱۰۰)

دوره آموزش ساخت اسباب بازی های چوبی (۰تا ۱۰۰)

 

گندگی یا گنده گیر نجاری

گندگی نجاری

برای ساخت اسباب بازی چوبی گندگی هم در دسته دستگاه های صنعتی اصلی قرار می‌گیرد. بعد از رندیدن چوب با استفاده از رنده میزی، باید دو طرف دیگر چوب را با استفاده از گندگی نجاری گونیا کنید.

 گندگی هم نوعی رنده به حساب می‌آید؛ اما فرق اصلی آن، قرار گرفتن توپی در قسمت بالای دستگاه است و عملیات حرکت چوب روی توپی با استفاده از غلتک های فلزی موجود در دو طرف توپی انجام می‌شود.

در رنده اپراتور قطعه کار را به جلو هدایت می‌کند اما در گندگی اپراتور قطعه کار را در دهانه دستگاه قرار می‌دهد و عملیات کشیدن قطعه کار توسط توپی ها انجام می‌شود.

برای سایز کردن نهایی و گونیا کردن قطعه کار باید از گندگی استفاده کنید.

 

فارسی بر مناسب برای ساخت اسباب بازی

فارسی بر نجاری

برای برش الوارها و تخته ها و پروفیل های چوبی به اندازه های مورد نظرتان باید دستگاهی داشته باشید که این کار را سریع و تمیز و یکنواخت انجام بدهد. تمامی این کارها را فارسی بر مخصوص چوب به راحتی انجام می‌دهد.

یکی دیگر از مهم ترین کاربرد های فارسی بر، امکان برش چوب در زوایای مختلف است. مطمئناً در طراحی سازه های چوبی به زوایای مختلفی مانند ۹۰ درجه و ۴۵ درجه و… نیاز خواهید داشت. فارسی بر این کار را به دقت و سریع انجام می‌دهد.

اره مویی برقی مخصوص ساخت اسباب بازی

اره مویی برقی مخصوص کارگاه اسباب بازی چوبی

اره مویی در مدل های مختلف وجود دارد. معمولاً از اره مویی دستی برای برش ورق های نازک استفاده می‌شود. معرق کارها معمولاً از اره مویی دستی استفاده می‌کنند.

به دلیل ضخامت بالای ورق های چوبی در اسباب بازی ها، برای ساخت اسباب بازی چوبی معمولاً از اره مویی برقی استفاده می‌شود. اره مویی دستی سرعت و قدرت کافی برای برش چوب های ضخیم را ندارد.

در بازار ایران مدل های مختلف اره مویی در بازار موجود است. پیشنهاد می‌کنیم از اره مویی های ساخت ایران استفاده کنید.

سنباده برقی برای سنباده کاری اسباب بازی چوبی

سنباده کاری اسباب بازی چوبی

سنباده دیسکی یا سنباده برقی یا سنباده پولیشر نام دستگاهی است که از آن برای سنباده کاری قطعات چوبی استفاده می‌شود. در زمان ساخت اسباب بازی هم باید قطعه های چوبی را با کیفیت و دقت بالا سنباده کاری کنید.

این دستگاه در مدل های مختلف به بازار عرضه می‌شود. ما در نوشته های پیشین به تفاوت پولیشر و فرز آهنگری پرداختیم.

پیشنهاد می‌کنیم در زمان خرید سنباده برقی حتماً این مقاله ها را مطالعه کنید.

اگر دوست دارید اسباب بازی های چوبی شما کیفیت خوب داشته باشند و مشتری ها از در دست گرفتن آن ها لذت ببرند، پیشنهاد می‌کنیم به خوبی و حرفه ای و استاندارد با سنباده پولیشر قطعات چوبی را سنباده کاری کنید.

سنباده گرد لرزان

سنباده گرد لرزان هم به عنوان کمک کننده به پولیشر استفاده می‌شود. برای اینکه خط و خش حاصل از سنباده کاری با سنباده پولیشر یا سنباده دیسکی از بین برود، باید با سنباده گرد لرزان دوباره قطعه کار را سنباده کاری کنید.

شاید در مرحله ابتدای سنباده کاری با پولیشر به نظر برسد که سطح کار بدون خط و خش است؛ اما به محض اینکه شاپان روی کار اجرا کردید، خرابی های کار خود را نشان خواهد داد.

پیشنهاد می‌کنیم حتماً از سنباده گرد لرزان استفاده کنید و آن را در هر حالت به گارگاه خود اضافه کنید. در آیچوب چندین آموزش در مورد سنباده گرد لرزان منتشر شده است.

 

پیشنهاد آیچوب: چگونه از سنباده گرد لرزان استفاده کنیم؟! بهترین روش برای سنباده کاری

 

کاربرد دریل در اسباب بازی سازی

دریل یکی از عمومی ترین ابزارهایی است که می‌توانید در هر کارگاهی آن را بیابید. در کارگاه اسباب بازی چوبی هم وجود دریل لازم است. برای سوراخ کاری چوب حتماً با دریل نیاز دارید. شما می‌توانید با نصب مته های مختلف روی دریل آن را سوراخ کنید.

همچنین می‌توان با استفاده از دریل، سنباده کاری قطعات مختلف چوبی را انجام دهید. در نوشته های پیشین در مورد ابزارک های مورد استفاده برای دریل جهت سنباده کاری قطعات چوبی را به شما معرفی کرده بودیم.

کاربرد پیچ بند شارژی برای اتصال قطعه های چوبی

همان‌طور که از نام این ابزار مشخص است، از پیچ بند شارژی برای بستن پیچ و اتصال دو قطعه چوبی استفاده می‌شود. پیچ بند شارژی هم در مدل های مختلف در بازار موجود هست و در آیچوب ویدئو های زیادی در مورد انواع پیچ بند های شارژی و روش های استفاده از آن منتشر شده است.

کاربرد اور فرز نجاری برای ساخت اسباب بازی

از اور فرز برای سوراخ کاری و پرداخت لبه و باربرداری و ایجاد شیاد در اسباب بازی های چوبی استفاده می‌شود. یکی از مهم ترین استانداردهای ساخت اسباب بازی چوبی، پرداخت لبه های کار و گرد کردن آن ها است. اور فرز این کار را به راحتی انجام می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم این دستگاه را حتماً استفاده کنید. شما می‌توانید با تنوع گسترده ای که تیغه های اور فرز دارد، ایده های خود را روی اسباب بازی های چوبی اجرا کنید.

کاربرد اره عمود بر یا اره چکشی نجاری

اره عمود بر یا اره چکشی این امکان را می‌دهد که برش های منحنی و نامنظم را به راحتی روی چوب اجرا کنید. شما باید با توجه به نوع پروژه ای که دارید تصمیم بگیرید که آیا اره عمود بر مناسب کارتان است یا نه…

اره چکشی برش های صاف و یکنواخت ندارد و همین امر یکی از دلایل استفاده نکردن از اره عمود بر است. اگر برایتان خرابی های محل برش برایتان مهم نیست، پیشنهاد می‌کنیم از اره عمود بر استفاده کنید.

 

پیشنهاد آیچوب: ۳۰ ایده ساخت اسباب بازی چوبی دست ساز که عاشق آن خواهید شد!

 

سخن پایانی برای راه اندازی کارگاه ساخت اسباب بازی چوبی

امیدواریم تا به اینجا دید کلی و دید خوبی در مورد اسباب بازی های چوبی به دست آورده باشید. از این به بعد این شما هستید که با توجه به نوع پروژه و نوع اسباب بازی تصمیم می‌گیرید که از چه ابزارهایی استفاده کنید؛ اما داشتن این ابزار ها برای ساخت اسباب بازی چوبی تقریباً لازم است.

لطفاً شما هم در قسمت دیدگاه های این نوشته تجربیات خود از ابزار های مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه اسباب بازی چوبی را با ما در میان بگذارید.

به زودی خبرهای خوبی برای علاقه مندان به ساخت اسباب بازی داریم.

منبع: آیچوب

لطفاً این مقاله را کپی نکنید. به هیچ عنوان راضی نیستیم و بدون شک به گوگل گزارش می‌شود.

2 نظر در “لیست ابزار راه اندازی کارگاه اسباب بازی چوبی برای فروش

 1. z.daylami گفت:

  سلام و خسته نباشيد.
  رنگ مناسب براي اسباب بازي کودک چه رنگيه؟از چه رنگي بايد استفاده کرد؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   در این مورد قبلا توضیح دادیم
   پیشنهاد می کنیم ویدئو زیر رو تماشا کنید:
   استاندارد ساخت اسباب بازی چوبی چیست؟ + آموزش خرید اسباب بازی چوبی

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )