آموزش, منبت

آموزش پیکر تراشی چوب و حجم تراشی چوب در خانه

آموزش پیکر تراشی چوب در خانه

حجم تراشی با چوب یک هنر و صنعت جذاب است که به وسیله ترکیب دقت در کار با چوب و خلاقیت هنری، امکان ساخت آثار هنری زیبا را فراهم می‌کند. این هنر بسیار قدیمی است و در طول تاریخ توسط هنرمندان و صنعتگران به کار برده شده است.

برای شروع حجم تراشی با چوب، ابتدا باید چوب مناسب را انتخاب کنید. چوب‌های سخت و با دانسیته بالا معمولاً برای این منظور مناسب هستند همچنین، ابزارهای لازم مانند اره، فرز مینیاتوری و چکش نیز به طور کامل آماده شده باشند.

بعد از انتخاب چوب، باید طرح مجسمه را روی چوب خود نقش برجسته کنید. می‌توانید از الگوها و نقش‌های چوبی استفاده کنید یا طرح را به صورت دستی روی چوب بکشید. حواستان باشد که طرح را با دقت کامل روی چوب بکشید، زیرا این طرح به عنوان راهنمایی برای تراش کاری پروژه شما عمل خواهد کرد.

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ حجم تراشی و پیکرتراشی چوب

 

ابزار مورد نیاز برای حجم تراشی

برای حجم تراشی می توان از ابزار های مختلفی استفاده کرد. این ابزار ها با توجه به نوع پروژه و نوع چوب و اندازه پروژه می تواند متفاوت باشد.

برای حجم تراشی ممکن است به ابزار های زیر نیاز داشته باشید:

فرز مینیاتوری

آموزش حجم تراشی با فرز مینیاتوری

حجم تراشی کوکسا با فرز مینیاتوری

 

همانطور که از نام فرز مینیاتوری مشخص است، از این دستگاه می توان برای کارهای مینیاتوری و کوچک استفاده کرد. ایجاد سوراخ و برش متریال مختلف و فرم دهید.

این تنوع قابلیت های کاربرد فرز مینیاتوری به لطف سری های مختلفی است که در بازار به وفور یافت می شود.

 

فرز گلوبلند

این نوع فرز هم از نظر کاربرد شبیه به فرز مینیاتوری است؛ اما با قدرت بیشتر…

گلوبلند بودن فرز گلوبلند به شما این امکان را می دهد که عمق بیشتری از چوب را باربرداری کنید. برای فرز گلوبلند هم سری های مختلفی وجود دارد. این سری ها بزرگتر و قوی تر از سری ها فرز مینیاتوری هستند.

 

مغار منبت (انواع مغار)

همانطور که می دانید مغار منبت کاری و مغار حجم تراشی در مدل های مختلف موجود هستند. در وبسایت آیچوب هم چندین مقاله در مورد انواع مغار داریم.

برای حجم تراشی و دپیکر تراشی هم باید با توجه به نوع پروژه و نوع باربرداری و حجم باربرداری تصمیم بگیرید که کدام یک مدل مغار ها مناسب کار شماست.

پیشنهاد می کنیم از مقالاتی که در گذشته منتشر شده استفاده کنید و از توضیح بیشتر در این مقاله پرهیز می کنیم.

 

پیشنهاد آیچوب: کوکسا چوبی یا لیوان چوبی چیست؟ | ایده های ساخت کوکسا

 

آموزش منبت حجم تراشی

آموزش پیکر تراشی حیوانات روی تنه درخت

 

مینی فرز

مینی فرز هم یکی دیگر از انواع فرز های موجود در بازار است. البته با این تفاوت که قدرتش بیشتر از دو مدل قبلی است. همچنین زاویه قرار گیری شفت نسبت به موتور ۹۰ درجه است که کاربرد های متفاوتی نسبت به سایر مدل ها می دهد.

مینی فرز هم دارای سری های متنوعی است که عموما از آن ها برای باربرداری چوب استفاده می شود.

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ حجم تراشی جغد روی تنه درخت

 

مراحل حجم تراشی و پیکر تراشی

مجسمه سازی با چوب نیازمند صبر، دقت و تمرکز است. همچنین، ممکن است نیاز به تمرین و تجربه بیشتری داشته باشید تا به هنرمندی در این زمینه برسید. با شرکت در دوره حجم تراشی آیچوب می توانید 5 پروژه حجم تراشی که پایه تمام پروژه های دیگر هست را آموزش ببینید.

در اینجا چند مرحله اصلی برای شروع مجسمه سازی با چوب را توضیح می‌دهیم:

 

طراحی انتقال طرح روی چوب

 قبل از شروع به تراش چوب، باید طرح مجسمه را روی چوب ترسیم کنید. این طرح می‌تواند به صورت دستی یا با استفاده از نرم افزارهای طراحی صورت بگیرد و با استفاده از چندین ترفندی که در سایت آیچوب آموزش دادیم، طرح را به چوب انتقال بدهید، سپس می‌توانید قالب مجسمه را روی چوب برش دهید.

 

باربرداری و حجم تراشی چوب

باربرداری و حجم تراشی چوب

باربرداری ظرف چوبی با مینی فرز

 

از ابزارهای تراش مختلف مانند مینی فرز، فرز انگشتی یا مینیاتوری برای تراش کردن چوب استفاده کنید. با دقت و توجه به جزئیات، شروع به تراش و ایجاد شکل‌های مورد نظر در چوب کنید.

 

پرداخت پایانی چوب و تمیز کاری

بعد از تراش دادن و فرم دادن چوب، از ابزارهای تمیز کاری مانند فرز مینیاتوری و برای صیقل دادن از سنباده چوب استفاده کنید. این کار می‌تواند به آثار شما زیبایی و جلوه خاصی بدهد.

 

پوشش و رنگ سازه حجم تراشی شده

در این مرحله، می‌توانید آثار خود را با استفاده از رنگ ها، رزین، فلزات و دیگر مواد تزئین کنید و به آنها جلوه و زیبایی بیشتری ببخشید. همچنین، پوشش حفاظتی مانند روغن گیاهی چوب یا وارنیش را بر روی آثار خود اعمال کنید تا آنها را در برابر آب و خراشیدگی حفظ کنید.

پیشنهاد آیچوب: ۱۳ ایده طراحی و ساخت مجسمه چوبی حجمی

 

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )