آشنایی با انواع چوب

جوش چوب | جوش درخت | سرطان درخت چیست؟! طلای چوبی

جوش درخت یا غده درخت یا سرطان چوب چیست

 جوش درخت یا غده درخت که با نام سرطان چوب هم شناخته می‌شود. جوش اغلب به‌صورت یک زائدگی یا برآمدگی بر روی تنه یا ریشه درخت ظاهر می‌شود که چهره ناخوشایندی دارد.

 اگر از یک نجار قدیمی بخواهید در جنگل یک درخت را برای ساخت سازه چوبی شیک انتخاب کند، مطمئناً درختی که دارای جوش بزرگ و قطور است، انتخاب اول او خواهد بود.

 جوش یک زائدگی بیرونی در تنه درخت است که شکلی کروی دارد. شاید از آن بتوان زگیل درخت هم نام برد که در برخی موارد می‌تواند کل بدنه درخت را در بر بگیرید.

 جوش درخت هرچند که از بیرون ناخوشایند است؛ اما از داخل درخت و هنگامی‌که برش می‌شود زیبایی منحصربه‌فردی دارد.

پیشنهاد آیچوب: چوب روسی چیست؟ آیا چوب نراد روس ارزش خرید دارد؟!

جوش درخت چگونه به وجود می‌آید؟

 هنگامی‌که درخت دچار بیماری‌هایی مانند قارچ، آلودگی حشرات، بیماری‌ها و سایر آسیب‌ها می‌شود، شکل رشد درخت از محل آسیب‌دیدگی تغییر می‌کند.

 همچنین برخی دانشمندان معتقدند به دلیل شرایط زیست‌محیطی و ترکیبات آب‌وخاک مانند مواد معدنی و املاح و… سیستم ایمنی درخت، این املاح را تصفیه و به‌صورت غده شروع به رشد می‌کند.

همچنین برخی می‌گویند جوش‌ها محل تجمع و رشد جوانه‌های کنار هم هستند که رشدشان متوقف شده است.

 باوجود این نظریه‌ها، تاکنون هیچ اجماع واقعی توسط جامعه علمی حاصل نشده است. پیچیده‌تر این واقعیت است که دانشمندان تا حد زیادی در تلاش برای ایجاد جوش آزمایشی ناموفق بوده‌اند.

اگرچه این آزمایش‌های عجیب ممکن است ناسالم به نظر برسند، اما به‌طورکلی بر سلامت درخت تأثیری ندارند.

جوش درخت چگونه به وجود می‌آید

برای تشکیل جوش، درخت در یک ناحیه موضعی دچار تغییر متابولیکی هورمون‌ها می‌شود درهرصورت، نتیجه این است که سلول‌های درختی در یک فرایند تا حدودی مشابه سلول‌های سرطانی در یک انسان، تقسیم و رشد می‌کنند.

 جوش در ابعاد کوچک و به‌اندازه یک توپ گلف و تا اندازه‌های بزرگ‌تر و با وزن ۲۰ تن هم گزارش شده است که از یک درخت ۸۰ متری با قطر ۱۸۰ سانتی‌متر به‌دست‌آمده است.

 این تغییرات منجر به الگوی رشد غیرطبیعی می‌گردد. الگوی رشد به‌صورت حلقه‌های بسیار متراکم و نامنظم به سبک انتزاعی ایجاد می‌شود. این تغییرات شگفت‌انگیز فقط توسط طبیعت انجام می‌شود و می‌توان آن را از زیباترین آثار طبیعی دانست.

 همیشه جوش بر روی تنه درخت ایجاد نمی‌شوند و حتی در برخی موارد در ریشه درخت هم ایجاد می‌شوند. جوش ریشه اغلب به دلیل آلودگی حشرات به وجود می‌آید و معمولاً تا زمانی که درخت قطع نشود و ریشه آن درآورده نشود، کشف نمی‌شوند.

پیشنهاد آیچوب: چوب راش چیست؟ | مشخصات چوب راش + عکس راش گرجستان

از جوش درخت چه استفاده‌هایی می‌شود؟

غده درخت در چه درختانی ایجاد می‌شود؟

جوش می‌تواند در هر درختی ایجاد شود؛ اما در درختانی مانند گیلاس، بلوط، افرا، گردو، رد وود، توسکا، کیکم، و… امکان ایجاد جوش بسیار بالاست.

از جوش درخت چه استفاده‌هایی می‌شود؟

 مانند هر چوبی، از جوش می‌توان استفاده‌های مختلفی کرد. نجارها در سراسر دنیا از جوش برای ساخت تجملی‌ترین و گران‌ترین سازه‌های چوبی استفاده می‌کنند.

 پیپ چوبی، کاسه چوبی، روکش چوبی، ساعت چوبی، لوازم‌خانگی لوکس، آثار هنری زیبا و منحصربه‌فرد، جواهرات رزینی و… از جمله سازه‌هایی هستند که با جوش ساخته می‌شود.

روکش جوش اغلب پس از برش صاف نمی‌ماند و باید قبل و یا در حین استفاده مرطوب و صاف شود.

پیشنهاد آیچوب: راهنمای خرید اسلب چوب | تجربه‌های یک نجار

از جوش درخت چه استفاده‌هایی می‌شود؟

 باتوجه‌به اینکه تعداد جوش بسیار کم هست و نمی‌توان راحت به آن دسترسی داشت، قیمت آن هم نسبتاً بالاست. باتوجه‌به اینکه استاندارد خاصی برای سنجش قیمت جوش وجود ندارد، باید به یک قیمت توافقی و منصفانه رسید.

 نوع برش جوش در طرح و شکلی که از آن به دست خواهید آورد، تأثیرگذار است. پس اگر یک جوش درخت پیدا کردید، حتماً از یک فرد ماهر بخواهید روش درست برش جوش درخت را به شما آموزش دهد.

پیشنهاد آیچوب: 8 نوع چوب بلوط پر مصرف در نجاری دنیا + خصوصیات هر چوب

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )