رنگ‌کاری

علت سفیدک زدن سیلر چیست؟ چرا رنگ چوب سفیدک می زند؟

دلایل سفیدک زدن رنگ چوب چیست

سفیدک‌زدن رنگ چوب یکی از مشکلات رایج در رنگ‌کاری چوب است و سؤالی بزرگ در ذهن برخی مخاطب‌ها که دلیل این مشکل چیست؟ چگونه باید از سفیدک‌زدن رنگ چوب جلوگیری کنیم و اینکه در صورت مشاهده چنین مشکلاتی چه بخش‌هایی از فرایند اجرای رنگ را بررسی کنید. با ما در ادامه همراه باشید تا به بررسی این مشکل رایج در رنگ کاری چوب بپردازیم.

تماشا ویدئو دلایل سفیدک زدن رنگ چوب

 

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ رنگ چوب و ام دی اف

 

چه زمانی سفیدک رنگ ایجاد می‌شود؟

 سفیدک در نیم پلی‌استر معمولاً بیشتر در قسمت‌هایی ایجاد می‌شود که رنگ به‌صورت اشک جمع شده باشد. یا اینکه ضخامت رنگ بیشتر از مقدار استاندارد رنگ روی کار اجرا شده باشد. باتوجه‌به این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که در صورت وجود مشکل در یکی از اجزای نیم پلی‌استر اگر حجم زیادی از مواد روی کار اجرا شود، سفیدک نمایان می‌شود.

 جالب اینجاست که در وارنیش‌هایی مانند تمام پلی‌استر و پلی‌اورتان هم مشکلاتی مانند سفیدک بروز می‌کند. البته طبق تجربه اساتید این مشکل بیشتر در وارنیش‌های (نیم پلی‌استر، کیلر، تمام پلی‌استر، پلی‌اورتان) بیشتر نمایان می‌شود.

تینر سلولوزی مشکل دارد

 یکی از دلایل اصلی ایجاد سفیدک در نیم پلی‌استر حلال نامناسب است. در واقع تینر فوری نباید تاریخ‌گذشته باشد یا در شرایط نامطلوب نگهداری شده باشد و یا اینکه بی‌کیفیت تولید شده باشد. تمامی این موارد موجب می‌شود که پس از اجرای نیم پلی‌استر، سفیدک مشاهده کنید.

 تشخیص سلامت تینر کمی مشکل است. در واقع نیاز به تجربه زیاد در رنگ چوب و اجرا رنگ دارد. به‌عنوان‌مثال اساتید قدیمی می‌گویند برای تشخیص کیفیت تینر روش‌هایی وجود دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 * انگشت خود را به تینر آغشته کنید و انگشت شست و اشاره را به هم بمالید. اگر احساس وجود چربی در تینر کردید نشانه نامرغوب بودن تینر است.

 * اگر تینر سریع خشک شد و سفیدک روی دست ماند، نشانه نامرغوب بودن تینر است.

 * اگر تینر خشک شد و سفیدک هم بعد از چند لحظه از بین رفت، نشانه مرغوب بودن تینر است.

 * اگر در تینر آب زیاد وجود داشته باشد نشانه نامرغوب بودن آن است.

 البته این روش‌ها کاملاً تجربی هست و نیاز به تمرین و حضور در کنار اساتید دارد.

دلایل سفیدک زدن رنگ چوب

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: معرفی انواع رنگ مخصوص چوب

 

خشک کن یا هاردنر ضعیف است

نیم پلی‌استر دوجزئی است. به زبان ساده نیم پلی‌استر برای خشک‌شدن نیاز به جزء دوم دارد که با نام هاردنر یا خشک‌کن در میان اساتید رنگ‌کار شناخته می‌شود. اگر هاردنر فاسد شده باشد مشکلاتی مانند سفیدک در رنگ ایجاد می‌شود. همچنین اگر هاردنر فاسد باشد نیم پلی استر خشک نمی‌شود و حالت چسبندگی دارد.

 

نیم پلی استر تاریخ گذشته

 در رنگ چوب و مخصوصاً رنگ‌های شیمیایی باید مراقب تاریخ انقضای رنگ باشید. به‌هیچ‌عنوان سیلر و کیلر و نیم پلی استر و تمام پلی استر تاریخ‌گذشته خریداری نکنید. شاید رنگ‌فروش اعلام کند که هیچ مشکلی در اجرای رنگ‌های تاریخ‌گذشته نخواهید داشت؛ اما شک نکنید که بالاخره یک مشکل در این رنگ‌ها ایجاد خواهد شد.

 معمولاً رنگ‌های فوری حدود ۶ ماه تاریخ انقضا دارند. به همین دلیل همیشه رنگ‌ها را به‌اندازه مورد نیازتان تهیه کنید.

 

پاشش رنگ در دمای هوای پایین

 همان‌طور که می‌دانید اجرای رنگ باید در دمایی بین 25 تا 35 درجه سانتی‌گراد اجرا شود و اگر در دمای پایین رنگ را اجرا کنید، مشکلاتی مثل سفیدک‌زدن ایجاد می‌شود. احتمالاً برای شما پیش‌آمده باشد که در فصل سرما و در زمان بارندگی و زمستان‌ها معمولاً در زمان رنگ کاری سفید روی کار ایجاد می‌شود.

 نکته مهم اینجاست که برای افزایش دمای کارگاه به‌هیچ‌عنوان از بخاری گازی استفاده نکنید. هرگونه جرقه و حرارت و شعله آتش در کارگاه رنگ کاری ممنوع است.

چرا چوب سفیدک میزنه؟

رنگ زیرین هنوز خشک نشده!

 بعد از اجرای هر رنگ تا مدتی بخارات آن خارج می‌شود تا زمانی که رنگ به‌سختی نهایی برسد. اگر طوری رنگ را بپاشید که لایه زیرین به مرحله خشک‌شدن نزدیک شده باشد بخارات در زیر رنگ رویه باقی می‌مانند و به‌صورت سفیدک نمایان می‌شود.

 ما در دوره رنگ‌کار ماهر توضیح دادیم که بهترین حالت برای دستیابی به نتیجه درست در رنگ‌کاری این است که پس از اجرای سیلر حداقل ۸ ساعت به رنگ اجازه دهید تا خشک شود و بخارات از آن خارج شوند.

 

رنگ بیش از حد پاشش شده

 پاشش بیش از حد رنگ هم موجب ایجاد سفیدک می‌شود. شما باید رنگ را به‌اندازه مناسب روی کار اجرا کنید. اجرای زیاد رنگ موجب می‌شود که روند خشک‌شدن آن استاندارد به جلو نرود و سفیدک ایجاد شود. این مورد و مورد قبلی از نظر ساختاری نزدیک به هم هستند.

 وقتی نیم پلی استر را بیش از حد و اندازه استاندارد آن اجرا کنید، حالت شکنندگی پیدا می‌کند و در برخی موارد هم سفیدک ایجاد می‌شود.

 

چطوری سفیدک چوب را از بین ببریم

 

رطوبت هوا و سفیدک رنگ

 در شهرهای مرطوب مانند استان‌های شمالی و جنوبی به‌خاطر نزدیکی به دریا و رطوبت زیاد باید مراقب بود که در ساعاتی که رطوبت هوا زیاد است اقدام به پاشش نکنید. مخصوصاً روزهای بارانی در شمال کشور یکی از بدترین مواقع برای پاشش رنگ است.

 در واقع گرده‌های رنگ در زمان انتقال از پیستوله به سطح چوب، هم‌زمان رطوبت هوا را هم جذب می‌کنند و به چوب انتقال می‌دهند و موجب ایجاد سفیدک در نیم پلی استر می‌شود.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: آموزش رنگ کردن چوب با سیلر کیلر

 

چگونه سفیدک رنگ را از بین ببریم؟

برای ازبین‌بردن سفیدک ایجاد شده در نیم پلی استر ابتدا اجازه دهید حدود 24 ساعت از ایجاد سفیدک بگذرد. ممکن است در اثر گذشت زمان این سفیدک‌ها از بین برود. درصورتی‌که این مشکل حل نشد، باید روی کار یک‌دست سنباده 400 یا 220 کارکرده بکشید و یک‌بار دیگر نیم پلی استر سالم (بدون مشکلاتی که توضیح دادیم) روی کار اجرا کنید.

جمع بندی پایانی دلایل سفیدک زدن رنگ

 در این نوشته تلاش کردیم دلایلی که موجب سفیدک‌زدن رنگ چوب می‌شود را با شما اشتراک بگذاریم. ممکن است یک دلیل یا مجموعه‌ای از چندین دلیل موجب سفیدک‌زدن رنگ شوند و تشخیص اینکه کدام‌یک درست هستند بر عهده شماست.

 در پایان از شما همراهان عزیز خواهشمندیم تجربیات خودتان از ایجاد سفیدک رنگ را با ما به اشتراک بگذارید.

 سپاس از استاد مرادپور

 

پیشنهاد آیچوب: مزایا و معایب رنگ پلی استر چیست؟ علت خرابی نیم پلی استر

 

منبع: آیچوب

30 نظر در “علت سفیدک زدن سیلر چیست؟ چرا رنگ چوب سفیدک می زند؟

 1. 09024565161 گفت:

  عزیزای دل برادر توی پمپ بادتون آب وجود داره شیر تخلیه پمپو باز کنید تا بادتون مرطوب نباشه و سفیدک نزنه رنگهای سلولوزیتون
  دلیل بعدیش نم داشتن چوب و نمناک بودن شدید هوا
  دلیل بعدی خشک نشدن سیلر یا لایه زیریش
  غلیظ بودن سیلر
  گاهی گرما دادن ب رنگ داخل قوطی تو فصل‌های سرد مشکلو حل میکنه
  تینر حتما 300000 به بالا استفاده کنید چون 10000 اصلا مال چوب نیست و واس رنگهای ابی قرمز و سفید و… فوری هستش
  تموم اینا ب کنار. حالا ک سفیدک زده سیلر اگ زیاده و ضایست سنباده بی جون بزنین و بعد کیلر و اینا..
  اگ کم سفیدک زده با ی پارچه اغشته ب تینر فوری(درحد نمناک) روی چوبتون بکشید و پلی استر بزنید مشکل حل میشه
  فقط لطفا اول رو ی قسمت چوب تست کنید بعد بپاشید
  تامام

 2. احمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر وشادی
  من دوره کامل رنگ پاشی ماهر رو میخوام
  به چه روش میتونم اون رو تهیه کنم؟
  وهزینه اون چقدر میشه؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما احمد عزیز
   لطفا از لینک زیر استفاده کنید:
   اطلاعات تماس موجود هست

   https://ichoob.ir/remove-color-from-wood/

 3. کاوه گفت:

  سلام و ارادت
  بعد از اجرای کیلر کار دچار سفیدک شد برای رفع مشکل سنباده ۴۰۰ زدم یه بار دیگه کیلر نرم کشیدم اما تغییری ایجاد نشد
  رنگ آستریم شاپان هست
  برای رفع مشکل بجز همرنگی چه حرکتی میشه زد؟پیستوله ندارم
  و سوال بعدی یه قسمت از کار رو سنباده زدم تا کامل چوب سفید بشه و دوباره شاپان زدم اما چوب به خوبی شاپان رو نگه نمیداره و چوب یه قسمت هاییس سفید میشه این رو چیکار کنم؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخگویتون

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما کاوه عزیز
   ویدئو رو تماشا کردید؟

 4. Art_moaragh گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  بهترین رنگ مشکی که برای چوب روسی سندبلاست شده پیشنهاد میکنید چیه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   سوال شما مهفوم نیست
   بهترین برنگ برای چه چوبی چه جایی و چه استفاده ای
   فضای باز فضای بیرونی
   کاربرد فرنیچر یا ابزاری که رنگ می کنید چه هست؟
   با دست یا خوراک سروکار دارد یا خیر؟
   دوره رنگکار ماهر آیچوب را خرید کنید به همه سوالات جواب داده شده است:
   https://ichoob.ir/color-course/

 5. Armin گفت:

  واقعا راهنمائی های شما ادم از بوجود آمدن یک اتفاق در کار و یک خسارت سنگین نحات میده خدا پدرتون رو بیامرزه

  1. آیچوب گفت:

   سپاس از همراهی و حمایت شما

 6. Armin گفت:

  یه راهنمایی دیگه ام میخواستم ، ممنون ، برای کاری که رنگ کامل پایلنی اجرا شده برای محافظت بیشتر از اون از چه موادی پیشنهاد میکنین استفاده بشه که هم براقی منحصر به فرد و هم لایه محافظ بلند مدت و خوبی رو کار باشه ، یک دنیا ممنون

  1. آیچوب گفت:

   چه رنگ پایانی اجرا شده؟
   معمولا رنگ ها پایانی خوشون محافظ هستند و نیاز به محافظت بیشتر ندارند.

 7. Armin گفت:

  واضح تر بگم خدمتتون یک ساز گیتار الکتریک هستش ، فینیش کارخانه هستش ، میخوام برای محفظت بهتر از بدنه اش کیلر بزنم امکانش هست یا خیر مرسی از راهنماییتون.

  1. آیچوب گفت:

   خیر
   باعث پوست شدن کاور زیرین خواهد شد

   1. Armin گفت:

    مرسی واقعا از راهنماییتون ، تشکر ، کسیرو میتونین معرفی کنین که نقاش عالی ودرجه یکی و حرفه ای باشه ، من سازمو ببرم پیشش یخورده زدگی اینا پیدا کرده برام درستش بکنه ، ممنونتون میشم کمکم کنید.

    1. آیچوب گفت:

     خواهش می کنم
     اطلاعی ندارم متاسفانه

 8. Armin گفت:

  سلام و ارادت فراوان مرسی واقعا از این پلتفرم پربارتون واقعا ، یه سوال داشتم خدمتتون ، میخواستم ببینم میتوان چوب رنگ شده کامل و یا همان فینیش شده تمام رو کیلیر پاچید و مشکلی برایش پیش نمیاد؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   معمولا خیر مگر با توجه به جنس کوت زیرین و آماده سازی برای لایه بعدی

 9. rozita گفت:

  سلام خسته نباشید یک سوال دارم روی چوب سیلر زدم ولی کاملا چوب سفید شد علت چیست و چه راهکاری برای رفع سفیدی چوب هست خیلی ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   سلامت باشید.
   به خاطر سردی هوا هست و نکته هایی که در این مطلب توضیح دادیم.

 10. علی احمدی گفت:

  سلام من در تهران در تراس یا بالکون رنگ نیم پلی استز را اجرا کردم که بعدش باران گرفن و کمی قطرات باران روی قطعه ریخت و باعث سفیدک زدن قطعه کار شد و دلیل سفیدک زدن وجود قطرات باران بود و حالا می خواهم صبر کنم و بعد از یک روز مجدد نیم پلی استر را اجرا کنم اگر خوب شد یا نشد کامنت می گذارم ولی در مورد پر کردن ترکها و سوراخ در قطعات کار بخصوص اسلب یک نکته وحود دارد و آن اینکه طبق تحربه می گویم حتمن از این قرمول جهت ساخت بتونه استفاده کنید مل + کمی سیریش + چسب چوب + رنگ پودری مطابق رنگ چوب + آب حتمن چسب چوب بزنید زیرا چسب چوب مانع ترک خوردن و نسشت بتونه می گردد بنده چندین مدل بتونه ساختم و در روی سطح زیر کار استفاده کردم و بهترین نتیجه را از این فرمول گرفتم جخت ساخت بتونه همین روش را اعمال کنید حتمن نتیجه مطلوب می گیرید و هیچ مشکلی پیش نمی اید

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   نیم پلی استر به هیچ عنوان مناسب فضای بیرونی نیست
   به شدت در برابر رطوبت،آب، تغییردما و یووی خورشید واکنش نشان می دهد و پس از مدت کوتاهی زرد و سپس پوسته پوسته می شود.
   در مورد بتونه ای که اشاره کردید سال هاست که رایج هست و تمام مشکلات بتونه ها از جمله نشست بتونه،عدم مقاومت در برابر تنش های چوب،عدم جذب جوهر،عدم امکان استفاده در فضای باز و رطوبتی و .. را دارد
   گزینه هایی مانند بتونه حرارتی بهترین جایگزین هستند

 11. رضا گفت:

  سلام.بعد از اجرای نیم پلی استر براق روی ورق طلای توتکالی ورق تکه تکه شد.علت چی میتونه باشه

  1. آیچوب گفت:

   سلام رضا عزیز
   اطلاعی ندارم متاسفانه.

  2. خادملو گفت:

   سلام لطفا کمکم کنین خرابکاری کردم روغن جلا زدم روی کابینت اشپزخونم رو حالا اب میپاچه یا ظرفی رو روی کابینت میزارم روغن اون قسمت سفید میشه و میبنده چکا کنم روغن جلا رو حذف کنم از روی چوب ام دی اف متشکرم

   1. آیچوب گفت:

    سلام دوست عزیز
    لطفا از مطلب زیر استفاده کنید:

    ۱۰ روش پیشنهادی پاک کردن رنگ چوب از مبتدی تا حرفه‌ای

   2. محمود رضا یوسفی پور گفت:

    با درود باتیغه مخصوص جلای روی کار رو پاک‌کنید، اگر کابینت چوب هست به ترتیب از سیلر، کیلر همرنگی، و در مرحله آخر از پلی یورتان دو جزئی استفاده کنید ، نتیجه کار بسته به مهارت و دقتی که در کار انجام می‌دهید فوق العاده میشود

 12. مبینا گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  چرا بعد از حل کردن سیلر ،‌سیلر ته نشین میشود؟ این مشکل بخاطر سیلر هست یا تینر ؟ و چطوری این مشکل را میتوان حل کرد؟ با تشکر

  1. آیچوب گفت:

   سلام مبینا گرامی
   احتمالا مشکل از تینر هست.

 13. احمد گفت:

  شما عالي هستيد

 14. علی گفت:

  آقا دمتون گرم
  خیلی وقت بود دنبال پاسخ این مشکلم بودم
  شما فوق العاده اید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )