رنگ‌کاری چوب, نجاری و کار با سازه‌های چوبی در خانه و با کمترین ابزار

ترفند های پاک كردن رنگ از روی چوب | کار با رنگ بر چوب

استفاده از رنگ پاک کن برای پاک کردن رنگ

پاک‌کردن رنگ چوب یکی از کارهایی است که ممکن است مجبور به انجام آن باشید. شاید این مَثَل را از معمارها شنیده باشید که تخریب سخت‌تر از ساختن است.

پاک‌کردن رنگ چوب هم ازاین‌دست کارها است که برای علاقه‌مندان به رنگ‌کاری در خانه و یا حتی اساتید رنگ‌کار چوب دردسر و مشکل است.

 حال سؤال اینجاست که از چه تکنیکی برای از پاک‌کردن رنگ چوب باید استفاده کرد؟ کدام روش مناسب‌تر است؟ در اجرای کدام روش محدودیت دارید؟ سرعت انجام کدام روش بیشتر است؟

 ما در دوره آموزشی رنگ‌کار ماهر کامل به این موضوع پرداختیم؛ اما در این مقاله به توضیح کلی در این مورد خواهیم پرداخت. با ما در ادامه همراه باشید…

تماشای آنلاین ویدئو آموزش پاک کردن رنگ

 

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

روش‌های پاک کردن رنگ چوب

 پاک‌کردن رنگ به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و انتخاب نوع روش پاک‌کردن رنگ بستگی به شرایط محیطی و سازه‌ای دارد. شما باید بدانید چه روشی برای سازه چوبی موردنظرتان مناسب‌تر است. روشی که به سازه آسیب نرساند و برای شما قابل‌اجرا باشد.

 در ادامه به توضیح در مورد روش‌های رایج رنگ‌برداری از روی چوب خواهیم پرداخت با ما در ادامه همراه باشید.

سوزاندن رنگ با آتش برای پاک کردن رنگ

سوزاندن رنگ با آتش برای پاک کردن رنگ

 یکی از روش‌های خشن و خاص برای پاک‌کردن رنگ استفاده از شعله‌های آتش و حرارت مستقیم برای پاک‌کردن لایه رنگ موجود بر روی چوب است. شما می‌توانید با استفاده از شعله‌پخش‌کن رنگ روی چوب را بسوزانید و با کمک کاردک یا لیسه، رنگ را بتراشید.

ما در دوره آموزش سندبلاست چوب، آموزش اجرای سندبلاست و رنگ سندبلاست را آموزش داده ایم.

 این روش برای موارد خاص کاربرد دارد و عدم توجه در استفاده درست از این روش موجب ناپایداری سازه در قسمت اتصالات، سوختن بیش از حد چوب و مشکلات دیگر خواهد شد.

به همین منظور پیشنهاد ما برای استفاده از این روش برای مواردی مانند دیوارپوش‌های چوبی و انواع ورق چوبی (مانند لمبه) است.

معمولا از این روش برای پاک کردن رنگ دیوارپوش ها و سازه هایی که خیلی کثیف و قدیمی هستند استفاده می شود. همانطور که در تصویر میبینید برای پاک کردن رنگ قدیمی لمبه های چوبی از این روش استفاده کرده ایم.

مثال:

 اگر نیاز به رنگ‌برداری از دیوارپوش چوبی قدیمی یا لمبه سقف قدیمی داشتید، ابتدا چوب‌ها را از دیوار یا سقف خارج کنید و با آتش رنگ چوب را بسوزانید. در این مرحله گرمای آتش حتی چوب را هم می‌سوزاند و قسمت رویه چوب آسیب خواهد دید. (نگران نباشید)

 در این زمان شما می‌توانید با تکنیک سندبلاست هم رنگ را بردارید و هم اینکه سطح چوب را از سوختگی و حالت زغالی تمیز کنید. اگر از همراهان قدیمی آیچوب باشید، حتماً در مورد سندبلاست چوب تابه‌حال اطلاعاتی کسب کرده‌اید و می‌دانید پیشنهادهای ما برای اجرای سندبلاست چوب چیست.

 در این روش دیگر قرار نیست چوب صاف و یکنواخت باشد. شما قرار است لایه‌های نرم چوب را باربرداری کنید و رگه‌های زبر و سخت چوب باقی بماند. زمانی این روش را پیشنهاد می‌کنیم که قرار است از تکنیک سندبلاست استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: آموزش رنگ کردن چوب با سیلر کیلر

سشوار صنعتی در رنگ‌برداری

همان‌طور که در بالا اشاره شد، شما می‌توانید باحرارت دهی به رنگ، ساختار و مقاومت آن را تغییر دهید. سشوار صنعتی هم راهکار دیگری است که کمی ایمن‌تر از روش سوزاندن چوب است.

در این روش در اثر گرمای زیاد سشوار صنعتی رنگ استحکام و ساختار خود را از دست می‌دهد و با استفاده از کاردک می‌توانید رنگ نرم شده را پاک کنید.

 پس از لایه‌برداری اولیه، با سنباده‌کاری می‌توانید رنگ‌ها و لکه‌های باقی‌مانده را پاک کنید و به چوب خام برسید. این روش خرابی‌های کمتری نسبت به سوزاندن چوب با شعله آتش دارد.

سشوار صنعتی در رنگ برداری

 این روش کمی زمان بر هست و چالش‌های مخصوص به خود را دارد. وقتی رنگ ضخامت کافی داشته باشد، این روش سریع‌تر انجام می‌شود.

 لطفاً در این سبک از سشوار خانگی استفاده نکنید. این دستگاه‌ها توان کافی برای ایجاد گرمای زیاد و کارکردن در طولانی‌مدت را ندارند. فقط از سشوار صنعتی استفاده کنید تا امکان برتاب گرمای بیشتر و استفاده در مدت‌زمان طولانی‌تر داشته باشید.

برای استفاده از سشوار فقط کافی است سشوار را در گرم ترین حالت ممکن قرار دهید و فشار هوا را روی رنگ بگیرید تا رنگ ساختار خود را از دست بدهد.

در مرحله بعد با کاردک فلزی رنگ سوخته را از روی سطح پاک کنید. در مرحله بعد سنباده کاری کنید و رنگ مورد نظرتان را اجرا کنید.

سنباده‌کاری برای پاک کردن رنگ

 همان‌طور که می‌دانید سنباده لایه‌بردار خوبی است. به حدی لایه‌برداری با سنباده دقیق و تمیز است که حتی شرکت‌های تولیدکننده ورق‌های چوبی با استفاده از دستگاه‌های صنعتی سنباده زن (درام سندر) ورق‌های چوبی پرس شده را لایه‌برداری و هم‌سطح می‌کنند.

 حتی برخی شرکت‌های فعال در زمینه رنگ چوب از دستگاه‌های صنعتی براش برای پاک‌کردن رنگ بهره می‌گیرند.

 شما می‌توانید با استفاده دستگاه‌های سنباده زن برقی مانند سنباده دیسکی (پلیشر)، سنباده گرد لرزان، سنباده لرزان و… و نصب ورق سنباده زبر (۶۰، ۸۰، ۱۰۰ و…) رنگ را از روی چوب پاک کنید. در این روش معمولاً باتوجه‌به چسبیدن رنگ به ورق سنباده، مجبور خواهید بود چندین بار ورق سنباده را تمیز کنید و یا اینکه رنگ را با فرچه سیمی و گازوئیل از روی ورق پاک کنید.

 پس چالش اصلی در این روش، چسبیدن رنگ به سنباده است. همچنین باید تجربه کافی برای کار با ابزارهایی مانند سنباده پولیشر را داشته باشید. ما در ((دوره آموزشی رنگ‌کار ماهر)) آموزش کامل کار با سنباده پولیشر و همه دستگاه‌های سنباده‌زنی را با شما با اشتراک گذاشتیم.

استفاده از اسید رنگ پاک‌کن برای پاک کردن رنگ

استفاده از رنگ پاک کن برای پاک کردن رنگ

 

 اسید رنگ پاک کن انواع مختلفی دارد. در کشورهای پیشرفته محلول‌های زیادی برای پاک‌کردن رنگ یافت می‌شود. رنگ پاک‌کن در نمونه‌های شیمیایی و حتی پایه آب هم یافت می‌شود.

ازآنجایی‌که سلامت و امنیت افراد در آن‌سوی مرزها اهمیت زیادی دارد اساتید به‌راحتی و با تجهیزات ایمنی استاندارد رنگ را پاک می‌کنند.

 رنگ پاک‌کن‌های رایج در ایران از نوع شیمیایی و فوق‌العاده خطرناک هستند. حتی یک‌بار بوییدن این اسید به مخاط و ریه شما آسیب جدی وارد می‌کند؛ و معمولاً با نام اسید رنگ پاک کن هم شناخته می‌شوند. برای اجرای این محلول‌ها باید لباس مخصوص جنگ‌های شیمیایی بر تن کنید!

روش اجرای اسید رنگ پاک‌کن

 رنگ پاک کن را باتوجه‌به دستورالعمل نوشته شده روی قوطی، با قلم‌مو روی رنگ اجرا کنید. پس از چند دقیقه (۳ تا ۳۰ دقیقه، باتوجه‌به فرمول شرکت سازنده) این محلول باعث شل‌شدن و چروک شدن رنگ زیرین می‌شود.

در بیشتر موارد رنگ شبیه به تاول می‌شود. پس از اینکه مطمئن شدید مراحل واکنش شیمیایی به اتمام رسید، با استفاده از کاردک و یا لیسه رنگ را از روی سطح کار بردارید.

 اگر با یک‌بار اجرای رنگ پاک کن به نتیجه نرسیدید، می‌توانید تا سه مرتبه هم این کار را انجام دهید و به چوب خام برسید. در پایان با سنباده کل کار را سنباده‌کاری کنید و رنگ پایانی مد نظرتان را اجرا کنید.

نکته پایانی اینکه برای اجرای بهتر واکنش شیمیایی می‌توانید با ایجاد خراش و خط روی رنگ اثر این محلول را بیشتر کنید.

 توجه: در این روش حتماً از ماسک و دستکش و عینک استفاده شود و محلول به‌هیچ‌عنوان با دست و اعضا بدن تماس پیدا نکند.

تأثیر تینر فوری برای پاک کردن رنگ

تینر فوری ۱۰۰۰۰ چهار لیتری

 این روش در موارد بسیار خاص اجرا می‌شود و بهترین روش نیست. در این بخش فقط به معرفی اجمالی این روش می‌پردازیم تا دید کلی در این مورد داشته باشید. برای رنگ‌برداری سازه‌هایی که ابعاد کوچک دارند می‌توانید از تینر فوری ۲۰.۰۰۰ استفاده کنید.

 فرض کنید جاسوئیچی یا یک قطعه کوچک چوبی در این ابعاد و کمی بزرگ‌تر دارید. قطعه را به تینر آغشته کنید و سریع در داخل کیسه پلاستیکی کوچک قرار دهید. کیسه پلاستیکی مانع از بخارشدن سریع تینر می‌شود. پس از چند دقیقه مشاهده خواهید کرد که تینر رنگ را به‌اصطلاح می‌سوزاند و رنگ از روی چوب آزاد می‌شود.

 هرچه چوب بیشتر به تینر آغشته شود و تینر زمان بیشتری برای واکنش داشته باشد، رنگ بهتر از روی چوب پاک می‌شود.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: معرفی انواع تینر 

پاک کردن رنگ با ضد زنگ

 از این روش بیشتر برای پاک‌کردن سطوح فلزی استفاده می‌شود. برخی اساتید ضدزنگ را روی رنگ اجرا می‌کنند و پس گذشت دقایقی رنگ زیرین نرم و با کاردک جدا می‌گردد. در پایان با استفاده از سنباده کل کار را سنباده‌کاری کنید و رنگ جدید را اجرا نمایید.

 البته این روش زیاد مناسب چوب نیست. ممکن است در مرحله پاک‌کردن، ضدزنگ به بافت چوب نفوذ کند و چوب دوباره رنگی شود. این روش برای سازه‌های فلزی احتمالاً گزینه بهتری هست.

پاک‌کننده رنگ مادون قرمز

رنگ پاک کن حرارتی مادون قرمز

 

 از جمله روش‌های پاک‌کردن رنگ بر اساس حرارت استفاده از دستگاه پاک‌کننده مادون‌قرمز است. این روش به رنگ پاک کن بی‌صدا (Silent Paint Remover) معروف شده است.

 اپراتور سطح رنگ شده را توسط بازتاب‌های حرارتی اشعهٔ مادون‌قرمز (infrared) گرم می‌کند. در این فرایند رنگ خیلی سریع حالت خمیری پیدا کرده و با کاردک از سطح جدا می‌شود.

روش ایجاد و استفاده از حرارت در این دستگاه همانند دستگاه‌های پرس وکیوم در ساخت کابینت‌های ممبران است.

 این دستگاه برای رنگ‌برداری سطوح رنگ شده چوبی کاربرد زیادی دارد. رنگ بردار مادون‌قرمز در پاک‌کردن انواع رنگ چوب، وارنیش و لاک، چسب و رنگ‌های سیلیکونی بسیار کارا است.

رنگ پاک کن حرارتی مادون قرمز

 

از مزایای این روش و این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 بی‌صدا بودن، عدم تولید گرد رنگ و مواد سمی و سربی و در نتیجه بدون نیاز به وکیوم، بدون بو و دود، کنترل میزان دما بر اساس نوع و ضخامت رنگ.

 بازدهی بالای کار در سطوح وسیع، بدون لرزش و کم استهلاک، سازگاری با محیط‌زیست.

 هزینه راه‌اندازی پایین و بدون نیاز به تیغه یا صفحه ساب.

 نرم کردن هم‌زمان رنگ و بتونهٔ زیر آن.

 امکان اجرای رنگ بلافاصله پس از رنگ‌برداری.

 هم‌زمان با رنگ‌برداری قارچ و کپک روی چوب همچنین رطوبت آن را از بین می‌برد.

 نه‌تنها در سطح صاف بلکه در رنگ‌برداری حجم‌ها هم کاربرد خوبی دارد.

 مناسب برای رنگ‌برداری در فضای باز یا فضاهای بسته و کارگاهی.

پاک کردن رنگ با استفاده از دستگاه‌های رنگ‌تراش

پاک کردن رنگ با استفاده از دستگاه‌های رنگ تراش

 

 از جمله روش‌های مرسوم پاک‌کردن رنگ از روی سطوح چوبی استفاده از دستگاه‌های رنگ تراش (Paint shaver) است. این دستگاه‌ها کارکردی شبیه به رنده‌برقی دارند که برای برداشتن لایه رنگ از روی چوب از طراحی شده‌اند.

 از جمله محصولات موجود می‌توان به برند متابو (metabo) در محصول رنگ تراش خود با نام LF 724 Paint Remover اشاره کرد که با یک تیغه استوانه‌ای‌شکل مجهز به تیغه‌های سایلنت (زنبوری) امکان کف‌تراشی و بغل تراشی سازه‌های چوبی مخصوصاً درب و پنجره‌های چوبی را فراهم آورده است.

 این دستگاه از یک موتور پرسرعت یونیورسال ۱۰۰۰۰ دور متصل به صفحه استوانه‌ای گردان تشکیل شده است که تیغه‌ها در قسمت کف استوانه به‌منظور کف‌تراشی و روی بدنه استوانه جهت بغل تراشی نصب شده‌اند. قسمت گردان این تیغه تا ۰.۳ میلی‌متر در عمق و ۰.۱۵ میلی‌متر در کناره‌ها امکان تنظیم باربرداری را دارد.

 استفاده از تیغچه‌های زنبوری با چهار لبه بُرنده (با کندشدن هر لبه می‌توان پیچ وسط تیغه را باز کرده و از ضلع دیگر تیغه استفاده نمود) موجب بهبود عملکرد و کیفیت لایه‌برداری و کاهش صدای دستگاه شده است.

 برند ناشناختهٔ دیگری با نام Sarato نیز محصولی با کارایی مشابه تولید کرده که حداقل در ظاهر کپی محض رنگ تراش متابو است. هیتاچی (Hitachi) و ماکیتا (Makita) نیز وارد این رقاب شده‌اند که البته به ساخت یک گجت متصل به مینی فرز بسنده کرده‌اند.

 ابزار رنگ تراش برای رنگ‌برداری یکنواخت از صفحات (سطوح صاف و بدون حجم) چوبی مناسب است و سرعت کار را افزایش خواهد داد. قبل از شروع رنگ‌برداری با این دستگاه مطمئن شوید که سطح زیر رنگ عاری از میخ و منگنه باشد.

 کمپانی پرتل کیبل (PORTER-CABLE) هم در مدل PORTER CABLE 7403 ابزاری مشابه برای رنگ‌برداری از سطوح چوبی ساخته است که یک سنباده گردان است با قابلیت‌های افزوده جهت رنگ‌برداری از سطوح همواری چون پارکت یا لمبه.

دستگاه رنگ تراش برقی

 

در این مدل قیدهایی برای تنظیم ارتفاع رنگ‌زدایی و رنگ‌برداری یکنواخت طراحی شده است که بیشتر در بازسازی پارکت‌های چوبی استفاده می‌شود.

رنگ‌بری با استفاده از سنباده طیف گسترده‌ای از ابزارها را تشکیل داده است و در ایران نیز روشی رایج در پاک‌کردن رنگ است.

رنگ‌بری با استفاده از فشار آب

رنگ بری با استفاده از فشار آب

 

 در این روش از پمپ‌های هیدرولیکی فشار بالا برای تأمین فشار موردنیاز (معمولاً بیش از ۱۰۰ bar) رنگ‌برداری از سطوح استفاده می‌شود. با ترکیب این فشار با دانه‌های سیلیس (مانند روش سندبلاست) می‌توان به قدرت رنگ‌بری بسیار بیشتری رسید که برای رنگ‌زدایی سطوح فلزی بسیار کارا است.

 بیشتر کاربرد این روش در رنگ‌بری سطوح فلزی است. مخصوصاً در جاهایی که محدودیت استفاده از مواد شیمیایی یا استفاده از حرارت وجود دارد (مانند مخازن سوخت و گازهای اشتعال‌زا) از این روش استفاده می‌شود.

 در یکی از روش‌های رنگ‌بری در عرشه‌های چوبی (Wooden deck) از فشار آب به‌منظور پاک‌کردن رنگ‌های پس داده شده در مرحله رنگ پاک کن شیمیایی استفاده می‌شود. نمای چوبی ساختمان‌ها، کف‌پوش‌های چوبی فضای آزاد و استخرها و اسکله‌های چوبی را می‌توان با این روش رنگ‌بری کرد.

چگونه شاپان را از روی چوب پاک کنیم؟

شاپان همیشه به‌عنوان آستری و اولین رنگ روی چوب اجرا و مستقیم جذب بافت چوب می‌گردد. در این حالت استفاده از محلول‌های رنگ پاک کن رایج راهکار مناسب نیست. شما می‌توانید برای پاک‌کردن شاپان از تکنیک سنباده‌کاری استفاده کنید و لایه‌ای از چوب را بردارید تا شاپان پاک شود.

 

آموزش پاک کردن رنگ چوب و اعمال رنگ جدید

 پرسش شما:

ممنون میشم اگر راهنماییم کنید که چطوری رنگ چوب را پاک کنم؟

 پاسخ آیچوب:

 با سلام برای پاک‌کردن تخته‌نرد قبل از هر چیز ابتدا به رنگ‌فروشی مراجعه کرده یک عدد رنگ پاک‌کن بگیرید. وسایل ایمنی مانند دستکش، عینک، ماسک، لیسه بتونه‌کاری و قلم‌موی شماره ۱/۵ اگر دارید که هیچ اگر ندارید می‌توانید از همان رنگ‌فروشی تهیه کنید.

 برای شروع حتماً و حتماً در یک مکان باز خود را مجهز به وسایل ایمنی کنید. سپس رنگ پاک‌کن را باز کرده و مقداری از آن را روی کار ریخته و با قلم‌مو آن را به همه‌جا پخش کنید.

 توجه کنید که هر چه مقدار رنگ پاک‌کن روی کار زیادتر باشد کار بهتر پاک می‌شود. سپس کار را به مدت ۱۰ دقیقه اصلاً دست نزنید در طول مدت کار وسایل ایمنی را از خود دور نکنید در حین استفاده از رنگ پاک‌کن از حضور افرادی که وسایل ایمنی ندارند و همچنین کودکان به‌شدت ممانعت به عمل‌آورید چون ترکیبات خطرناکی دارد پس از ۱۰ دقیقه رنگ موجود بر روی کار ورم‌کرده و حالت تاول‌زدن پیدا می‌کند.

آموزش پاک کردن رنگ چوب

 حالا با استفاده از لیسه بتونه‌کاری سطوح صاف را پاک‌کرده و سطوح زاویه‌دار و گوشه‌ها را با استفاده از یک چاقوی میوه‌خوری پاک کنید این عمل را در صورت باقی‌ماندن رنگ از ابتدا تکرار کنید تا رنگ کاملاً پاک شود.

سپس دستمال نمداری به کار کشیده و بعد با یک سنباده شماره ۲۲۰ کل کار رو سنباده کنید پس از اتمام رنگ پاک‌کردن دستکش‌هایتان را با آب و مایع ظرف‌شویی بشویید.

 در حین انجام کار چنانچه اگر رنگ پاک‌کن با قسمتی از پوستتان تماس پیدا کرد بلافاصله آن را با آب سرد بشویید.

حتماً پس از خاتمه کار یک لیوان شیر بنوشید و در هنگام خرید رنگ پاک‌کن از برندهای معتبر خرید کنید حالا دیگه می‌توانید با خیال راحت از سیلر کیلر استفاده کنید در صورت بروز مشکل در خدمت تون هستم موفق باشید.

 

نکته‌های ایمنی در زمان پاک کردن رنگ چوب

 در پاک‌کردن چوب مهم‌ترین مورد که باید به آن توجه داشته باشید، ایمنی در بخش تنفس است. بدون شک در مرحله سنباده‌کاری و کار با رنگ پاک‌کن‌های شیمیایی، نیاز به یک ماسک قوی و حرفه‌ای برای درامان‌ماندن از شر گاز و غبار خطرناک دارید.

 این غبار فقط گرد چوب نیست، بلکه شامل مواد شیمیایی و در برخی موارد سرب است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، اگر گاز رنگ پاک کن را تنفس کنید تا روزها درگیر عوارض آن خواهید بود.

 این گاز به چشمان شما هم آسیب خواهند رساند و استفاده از عینک مقاوم در برابر گاز و خاک هم گزینه دیگری هست که باید رعایت کنید. دستکش هم یکی دیگر از تجهیزات موردنیاز شماست.

هرچه لوازم ایمنی بیشتری داشته باشید، کار را بادقت و کیفیت بیشتری انجام خواهید داد.

 لطفاً شما هم تجربیات خود از پاک‌کردن رنگ چوب را با ما در قسمت دیدگاه‌های همین نوشته در میان بگذارید.

منبع: آیچوب

128 نظر در “ترفند های پاک كردن رنگ از روی چوب | کار با رنگ بر چوب

 1. 09133814234 گفت:

  سلام تنها سایتی که دیدم خوب جواب سوال ها را دادید شمایید ضمن تشکر میشه بفرمایید روی چوب که سیلر کیلر شده می شده رنگ روغنی تیره زد یا اول باید سیلر کیلر حذف بشه و برای حذف سیلر کیلر میشه از محلولهای رنگ بر استفاده کردی یا خیر

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   برای اجرای رنگ روغنی روی رنگ فوری مشکلی نخواهید داشت؛ اما برعکس خیر….
   در این مورد میتونید رنگ روغنی تیره رو اجرا کنید؛ اما خیلی زیاد اجرا نکنید که رنگ زیرین بسوزه
   اگر با قلم مو اجرا می کنید، زیاد رنگ رو مالش ندید.

 2. 09191850374 گفت:

  درود میخاستم بدونم برای رنگ کردن چوب میخام بافتش مشخص باشه و تقریبا عسلی و براق بشه از چه چیزی استفاده کنم؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما دوست گرامی
   از روش سیلر و کیلر استفاده کنید
   آموزش رایگان در سایت آیچوب هست
   اگه میخواید حرفه ای کار کنید از دوره ((رنگکار ماهر)) استفاده کنید

 3. 09121148145 گفت:

  ضمن تشکر از سایت کاربردی و مفید. برای رنگبری چوب ترمو که رنگ روغن روی آن زده شده چه روشی پیشنهاد میکنید که کمترین میزان گرد وغبار و آلودگی را داشته باشد؟ آیا باید چوب ترمو مجددا رنگ مخصوص زده بشود؟

  با سپاس از راهنمائی

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   برای ترمو از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید

 4. 09137334423 گفت:

  سلام یک ساعت ایستاده چوبی دارم رنگش نقره ای هست بخوام رنگ چوب بزنم باید چکار کنم؟

 5. 09196617546 گفت:

  سلام وقت بخیر .چوب ترمو برای دکور خانه استفاده کردیم روغن رزین زده شده رنگش تیره شده چکار کنم مثل اولش بشه روشن .با تشکر از شما

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   باید رنگ رو پاک کنید و دوباره رنگ کنید
   برای روشن کردن راهکاری وجود نداره

 6. 09382621208 گفت:

  سلام چوب راه پله شاپان خوروه سیلر هم خورده روغن هم خورد ولی صاحب کار میکه تیره شده من خیلی روشن تر میخوام امکان برگشت داره اگه داره چیکار باید کرد

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   در این حالت فقط باید با سنباده کاری رنگ رو پاک کنید و از نو رنگ کنید
   راهکار دیگه ای نداره برای روشن شدن
   اگر میخواستید تیره تر کنید، راه وجود داشت

 7. علیرضا گفت:

  سلام
  ممنونم از سایت عالی و کاربردیتون.
  برای پاک کردن رنگ که در گوشه ها هست و نمیشه با سنباده پاک کرد چه راهی پیشنهاد میکنید؟

  تشکر فراوان از شما

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   از اسید رنگ پاک کن استفاده کنید

 8. لیلا گفت:

  سلام
  با تشکر از سایت خوبتون
  دوست دارم مبلم رو که مقداری منبت داره رو بی رنگ کنم
  بهترین روش برای آسیب ندیدن منبت ها رو می فرمایید ؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   از اسید رنگ پاک کن استفاده کنید
   البته با رعایت کامل موارد ایمنی

 9. مرتضی گفت:

  سلام
  من یه چند تا درب اتاق خواب که مربوط به 6-7 سال پیشه (از اینا که یه روکش سفید ساده روش خورده و جنس نسبتا ضعیفی داره) خواستم با رنگ روغنی قهوه ای رنگ کنم
  دو سه تاش خیلی خوب در اومد . هم راحت اجرا شد هم نتیجه عالی بود هم لایه ای که اومد رو چوب کاملا عادی و یکنواخت شد
  اما از یه جایی به بعد خرابکاری شد هم قلمو راحت حرکت نمیکنه هم لایه ای که رو این آخریا اومده انگار خشک نمیشه … غیر یکنواخته … حالت ابر و بادیه …. خیلی بد شد دو تای آخر … راستش فکر کنم رنگ یا قلمو ام انگار آب قاطی داشته اصلا خشک نمیشه رنگ رو کار … کاش بتونید بگید چیکار کنم و مشکلم چی بوده و چجوری بردارم این لایه رو …

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   دلیلش اینه که اجازه ندادید رنگ زیرین خشک بشه و دوباره رنگ جدید رو اجرا کردید.
   ۴ روز زمان بدید تا خشک بشه
   بعد هر تغییراتی خواستید روی کار ایجاد کنید
   اگر با آب قاطی شده باشه که اوضاع خیلی خرابه…

 10. عاطفه گفت:

  سلام دوست عزیز سرویس مبلم رو داخل منزل دادم به یه خانومی که کارشون رنگ وپتینه بود رنگ کنن متاسفانه رنگ دون دون شده وپتینه هم اصلا خوب اجرا نکردن. الانم جلا زدن چکار کنم زیر کار ورق طلا بود اول همه رو سمباده کرد ولی نه همش مقداریش موند

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   کار خاصی نمیشه انجام داد
   جز اینکه رنگ رو پاک کنید و از نو رنگ کنید… اگه خرابکاری شد….

 11. ناصر گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  کابینت آشپزخانه ما رنگ پلی اورتان شده و جنسش روکش چوب هست ولی بعد از مدتی تغییر رنگ داده و کدرتر شده امکانش هست رنگ کلا” پاک بشه و مجددا” رنگ امیزی انجام بشه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام ناصر عزیز
   بله، شدنی هست.
   لطفا از رنگکار ماهر کمک بگیرید

 12. ‌‌‌‌ گفت:

  سلام یک مقدار رنگ روغنی روی ام دی اف سفید ریخته شده چطور پاک کنم تا ام دی اف اسیب نبینه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام با تینر فوری تست کنید
   البته کم کم تست کنید.

   1. ‌‌‌‌‌‌ گفت:

    ممنون از پاسخگوییتون ولی میشه دقیق بگین چیکار کنم چون خیلی مهمه مثلا از تینر فوری چند هزار استفاده کنم و دقیقا چجوری روی ام دی اف بزنم تا اسیب نبینه؟ ممنون

    1. آیچوب گفت:

     آموزش دادیم دوست گرامی
     به صورت VIP نمی توانیم برای شما وقت بگذاریم
     در سطح توانایی شما نیست قطعا و حتما به کار آسیب می رسانید
     بسپارید به یک رنگکار ماهر

 13. نیان گفت:

  سلام من میزتلویزیون ام دی اف سفید دارم روش لاستیک ماشین گذاشتن توانبارمیزرنگ سیاه لاستیک روجذب کرده اسیتون نفت کلرمایع زدم پاک نمیشه لطفا راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   با تینر فوری 20.000 تست کنید
   اگر جواب نداد، از نو باید رنگ بشه

   1. 09140711496 گفت:

    سلام رنگ گواش روی چوب رو چطور پاک کنم؟!
    از الکل استفاده کردم ولی نشد.

    1. Khorami گفت:

     درود بر شما
     از تینر فوری استفاده کنید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )