اتصالات, اره, معرفی ابزار

 اره پشت‌ دار چیست؟ اره نجاری ژاپنی چه ویژگی هایی دارد؟

خرید اره پشت دار سوییزان

اره پشت‌دار یا Back Saw ابزار برشی است که از آن می‌توان برای برش دقیق انواع چوب جهت ایجاد اتصال استفاده کرد. اگرچه ممکن است در نگاه اول اره پشت‌دار ابزاری لازم برای کارگاه نجاری به نظر نرسد؛ اما به‌هیچ‌عنوان نباید به این ابزار به‌عنوان یک کالای لوکس نگاه کرد.

 اینکه اره پشت‌دار در صدها سال گذشته تغییر چندانی نداشته، مهر تأییدی بر کارایی این اره در انجام وظایف خودش بوده است.

 قبل از ورود به راهنمای خرید اره دستی، لازم است چهار ویژگی زیر را در مورد اره‌های دستی بدانید. نوع اره دستی، شکل دندان اره دستی، شمارش دندان اره دستی و قطعات اره دستی.

 اره پشت‌دار باتوجه‌به ساختارش یکی از ایمن‌ترین ابزارهای برش چوب است. این مدل اره‌ها گزینه‌ای مناسب برای آموزش ابزار و برش چوب و ساخت اتصالات برای کودکان (البته با نظارت والدین) هستند.

تماشا ویدئو معرفی اره پشت دار سویزان ژاپن

 

تماشای این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

در پشت این اره‌ها از یک قطعه نوار فلزی فولادی یا برنجی نصب شده است که این منطقه با عنوان ((پشت)) شناخته می‌شود. این نوع طراحی از خم‌شدن تیغه (بسیار نازک) اره جلوگیری می‌کند و به شما امکان می‌دهد که برشی دقیق و مداوم داشته باشید.

 معمولاً از اره پشت‌دار برای ایجاد اتصال و شیار استفاده می‌شود. این اره یک انتخاب عالی برای نجارها و علاقه‌مندان به نجاری هستند.

 اره پشت‌دار در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود که هر یک از این مدل‌ها برای مقاصد خاص طراحی و تولید می‌شود. در واقع هر اره‌ای که در قسمت تیغه (پشت تیغه) از فولاد برای تقویت استفاده می‌شود، پشت‌دار نامیده می‌شود.

 از نظر فنی اره پشت‌دار در دسته اره دستی‌ها قرار می‌گیرد. مانند اره‌های دستی نجاری، اره پشت‌دار دارای یک تیغه فلزی دندانه‌دار بلند است که یک دسته در انتهای آن نصب شده است. در قسمت بالای تیغه یک قطعه فلزی وجود دارد که موجب ایستایی و حفظ حالت تیغه را بر عهده دارد.

 وجود این قطعه فلزی به برش تمیز و یکنواخت کمک می‌کند؛ اما در عمق برش محدودیت ایجاد می‌کند.

خرید اره پشت دار ژاپنی

 در واقع اره پشت‌دار یک نسخه کوچک‌تر و مینیاتوری از اره دستی‌های کلاسیک است. تیغه این اره از نظر ضخامت نازک‌تر از تیغه اره‌های رایج در صنعت چوب است. نازکی ورق تیغه اره و کوچک بودن دندانه‌های آن موجب می‌شود تا باربرداری‌های کم‌تری انجام شود.

 معمولاً طول اره پشت‌دار بین ۲۰ تا ۳۵ سانتی‌متر است و تعداد دندانه‌های هم حدود ۱۱ تا ۲۰ دندانه در هر اینچ (۲.۵ سانتی‌متر) است.

 یکی از مهم‌ترین اتصالاتی که با اره پشت دار امکان ایجاد آن را خواهید داشت، اتصال دم‌چلچله (دم کبوتری) است. برای ایجاد اتصال دم کبوتری به‌دقت و ظرافت بالایی نیاز دارید.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: معرفی انواع اره دستی نجاری

اره پشت دار Tenon یا اره زبانه

خرید اره پشت دار Tenon یا اره زبانه

 

 اره‌های تنون (Tenon) یکی از مدل‌های اره پشت دار هستند که برای برش‌های کوتاه و دقیق و برای ایجاد اتصال به‌صورت دستی استفاده می‌شوند. یکی از مهم‌ترین اتصالاتی که با اره تنون اجرا می‌شود، ایجاد زبانه برای اتصال کام و زبانه است.

 اره‌های تنون برای برش‌های طولی (Rip cut) طراحی شده‌اند.

اره پشت دار Dovetai یا دم کبوتر

خرید اره پشت دار Dovetai یا دم کبوتر

 

 این اره یکی دیگر از انواع اره‌های پشت دار است که بسیار شناخته شده است. این اره برای برش عرضی یا کراس‌کات Crosssut طراحی شده است. دندانه‌های این اره کوچک‌تر، فاصله دندانه کمتر، تعداد آن بیشتر و ریزتر هستند.

 اره دم کبوتر به نسبت اره تنون اندازه و طول کوچک‌تری دارد. همچنین ضخامت ورق تیغه در اره دم کبوتر کمتر از تنون است.

تفاوت اره Dovetail و Tenon چیست؟

تفاوت اره Dovetail و Tenon

 

 ضخامت اره دم کبوتر بسیار ظریف‌تر و نازک‌تر از تنون است تا بتوانید برش‌های دقیق‌تر و کوچک‌تر انجام دهید. اره تنون حدوداً دوبرابر ضخامت دارد.

 سایز اره دم کبوتر بسیار کوچک‌تر است.

 تعداد دندانه در اینچ (tpi) این اره‌ها هم متفاوت است. در اره دم کبوتر تعداد دندانه بیشتر از تنون هست و در این حالت انتظار برش تمیزتر و نرم‌تر و البته کندتر خواهیم داشت. برخلاف آن در اره تنون تعداد دندانه‌ها کمتر است و می‌توان انتظار داشت که برش سریع‌تری داشته باشیم. البته کیفیت و تمیزی برش در این اره به زیبایی اره دم کبوتر نیست.

چگونه از اره پشت دار استفاده کنیم؟

آموزش استفاده از اره پشت دار سوییزان

 

 برای استفاده از اره پشت دار همیشه باید قطعه کار را با گیره مهار کنید. سپس اره را در دست بگیرید و برای کنترل بهتر آن، انگشت اشاره خود را پشت تیغه قرار دهید. با این کار مچ و آرنج و شانه در یک راستا قرار می‌گیرد.

 در اره پشت دار حفظ موقعیت اره در خط برش بسیار اهمیت دارد. درصورتی‌که اره از مسیر خود خارج شد، امکان تصحیح خط برش به‌سادگی وجود ندارد. به دلیل نازل بودن ورق تیغه این کار تقریباً شدنی نیست.

 برای شروع به‌آرامی برش را شروع کنید تا اره دقیقاً در خط مستقیم خود قرار بگیرید و بعد از اینکه به اطمینان کامل رسیدید، برش را با سرعت بیشتری ادامه دهید.

 در زمان استفاده از اره پشت دار باید بسیار مراقب باشید که به تیغه‌ها آسیب وارد نشود؛ چون در این اره‌ها به‌واسطه دندانه‌های بسیار ریز، به‌راحتی نمی‌توان آن‌ها را تیز کرد و چالش زیادی برای تیزکردن آن خواهید داشت.

خرید اره پشت دار ژاپنی اصل

خوشبختانه اره ژاپنی پشت دار و دیگر ابزارآلات دستی نجاری در بازار ایران موجود شده است و امکان خرید ایمن و اطمینان از اصالت کالا را خواهید داشت.

برای خرید اره ژاپنی لطفا با فروشگاه ((تولزبیت)) ارتباط بگیرید.

تلفن : 09394847337

www.toolsbit.ir

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )