ابزارهای فرز, فرز مینیاتوری, معرفی ابزار

تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری چیست؟ | کدام بهتر است؟ + ویدئو

فرق فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

قبل از اینکه فرق بین دو گونه پر استفاده فرزها را در این مقاله بخوانید بیایید از همین ابتدا چهار عضو خانواده فرزها از بزرگ به کوچک را بشناسیم.

 اورفرز، فرز مشتی، فرز انگشتی و فرز مینیاتوری دسته‌بندی از بزرگ به کوچک یک خانواده 4 نفره از فرزهایی هستند که استفاده بیشتری دارد.

 البته فرزهای صندوقی و میزی و فرزهای صنعتی چند ایستگاه هم وجود دارند که بیشتر در دسته ماشین‌آلات جای می‌گیرند تا ابزار پرتابل کارگاهی یا به‌اصطلاح فنی انگلیسی Hand held ها.

 در این آموزش فرق بین فرز مینیاتوری و فرز انگشتی را بررسی می‌کنم و به این سؤالات جواب می‌دهم که این دو ابزار به لحاظ سایز، وزن، توان، نوع ابزار جانبی و نوع کاربرد چه تفاوت‌هایی دارند.

 اگر بین خرید این دو ابزار مردد هستید و اطلاعات ترجمه‌ای بلاگ‌ها و فروشگاه‌ها شما را سردرگم کرده این آموزش و ویدئویی که تهیه کردیم برای شما ساخته شده است.

طبق روال در شروع آموزش واژه های تخصصی که در ادامه زیاد می‌خوانید را تعریف می‌کنم:

 

فرز چیست؟

 اصطلاح رایج بین استفاده‌کنندگان ابزار در ایران است که برگرفته از واژه‌ای آلمانی با نوشتار “ fräse “ است و به انگلیسی به روتر (outer) معروف است. فرزها خانواده‌ای از ابزارهای برقی (مواردی بادی) هستند که دور بالایی دارند (تا 60 هزار دور در دقیقه هم دارند؛ ولی به طور معمول تا 35 هزار دور مرسوم است)

 و با کمک این دور بالا و اتصال تیغه‌هایی اقدام به برش، سنباده کاری، پرداخت، سوراخ‌کاری و… می‌کنند.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: معرفی انواع دستگاه فرز نجاری و موارد کاربرد آن‌ها در صنعت چوب

 

تماشای آنلاین ویدئو فرق فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

 

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

گشتاور ابزار چیست؟

 گشتاور در ساده‌ترین تعریف در ابزارها برقی قدرت انجام کار (اصطلاحاً زور دستگاه) است. این گشتاور از نوع مکانیکی است و در پلاک ابزارها با واحد N.M که نیوتن متر خوانده می‌شود نوشته می‌شود. مثلاً دریل‌های با گشتاور 24 نیوتن متر می‌توانند پیچ‌های بلند را ببندند؛ ولی دریل‌های 10 نیوتن متر برای کارهای کوچک مناسب هستند.

 

فرز انگشتی به انگلیسی | فرز مینیاتوری به انگلیسی

 فرز مینیاتوری به انگلیسی ” rotary tool ” گفته می‌شود.

فرز انگشتی به انگلیسی ” Die grinder ” شناخته می شود.

 اسم انگلیسی ابزار برای جستجوی بیشتر شما در منابع انگلیسی‌زبان و به‌خصوص یوتیوب آورده شده و به دید بسیار بهتر شما نسبت به ابزارها بسیار کمک می‌کند. حتی با دیدن تصاویر ویدئوهای ابزار هم می‌توانید سواد دیداری خودتان را نسبت به ابزارها و کاربری آن‌ها افزایش دهید.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: فرز مینیاتوری چیست؟

 

 

تفاوت فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

تفاوت فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

 

 فرز مینیاتوری همان‌طور که از نامش مشخص است برای کارهای مینیاتوری ساخته شده است و اندازه، وزن و توان کمتری نسبت به فرز انگشتی دارد و گشتاور کمتری به دلیل توان کمتر موتور تولید می‌کند.

 فرزهای مینیاتوری در کارهای ظریف انعطاف بالایی دارند؛ اما فرزهای انگشتی برای کارهای ظریف چندان مناسب نیست و جاهایی استفاده می‌شود که خارج از توان فرز مینیاتوری باشد؛ اما باز هم نیاز به‌دقت نسبی و ظرافت وجود دارد.

 

مقایسه توان (وات) فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

 

مقایسه توان فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

 

 در این مقایسه فرزهای برقی را ملاک قرار دادم و از فرزهای بادی و شارژی صرف‌نظر کردم.

 منظور از توان در این مقایسه مصرف برق ابزار است که در تعریف فنی هر چه مصرف برق فرز بیشتر باشد؛ یعنی در خروجی دستگاه که گردش مکانیکی اسپیندل را داریم مقدار گشتاور یا زور دستگاه بیشتر است.

 طبق بررسی‌های آیچوب از بازار می‌توانیم فرزهای انگشتی را در توان‌های 400 وات،500 وات،700 وات،750 وات،850 وات و 1200 یافت و فرزهای مینیاتوری توانی کمتر از 200 وات دارند که می‌توانیم متوسط توان 160 وات را برای یک مینی فرز استاندارد در نظر بگیریم.

 پس فرزهای انگشتی بین 2 تا 7 برابر توان بیشتر دارد.

 

مقایسه گشتاور فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

 در جستجوهای مقیاسی عددی برای گشتاور این دستگاه‌ها پیدا نکردیم؛ اما گشتاور فرزهای انگشتی حداقل 3 و حداکثر 7 برابر گشتاور فرزهای مینیاتوری است.

 هر قدر توان فرز به وات بیشتر و دور اسپیندل دستگاه کمتر باشد در نتیجه گشتاور هم بیشتر خواهد شد.

 گشتاور را در ابتدای مقاله توضیح دادم.

 

مقایسه قطر کولت فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

 در رابطه‌ با کولت دو اصل را به یاد داشته باشید:

 1. که هر جایی به دستگاهی که دوری بالاتر از 6 هزار دور داشته باشد بخواهیم تیغه یا مته وصل کنیم بهترین پیشنهاد استفاده از کولت است.
 2. هر چه آستانه سرعت دستگاه بیشتر باشد قطر تیغه باید کمتر باشد و هر چه قطر تیغه کمتر باشد قطر دنباله مته یا تیغه که وارد کولت می‌شود هم کمتر می‌شود و در نتیجه نیاز به فشنگی و کولت کوچک‌تری دارد.

 در بازار ایران، فرز مینیاتوری با کولت اندازه‌های 0.8 و 1.6 و 2.4 و 3.2 میلی‌متر وجود دارد؛ یعنی تمام فرزهای مینیاتوری نهایتاً تا دنباله مته قطر 3.2 میلی‌متر را پشتیبانی می‌کنند.

 اما در فرزهای انگشتی کولت با اندازه‌های تا 8 میلی‌متر پشتیبانی می‌شود که می‌توانید با تغییر قشنگی قطرهای 3 و 6 میلی‌متر هم استفاده کنید. در فرز انگشتی رایج‌ترین اندازه کولت سایز 6 میلی‌متر است که با تبدیل به 3 میلی‌متر قابل‌تغییر است؛ اما سایز کوچک‌تر را نمی‌توان (توصیه نمی‌کنم) به سایز بزرگ‌تر تغییر داد.

 

خرید فرز مینیاتوری

 

مقایسه سرعت فرز مینیاتوری و فرزانگشتی

 سرعت فرز انگشتی طبق اصل دوم سطر بالا کمتر از سرعت فرز مینیاتوری است.

 طبق آنچه در بازار می‌بینیم نهایت سرعت فرزهای مینیاتوری تا 35 هزار دور در دقیقه است که با کمک دیمر این سرعت از کف 5 هزار تا سقف 35 هزار دور در دقیقه و معمولاً در 8 مرحله قابل‌تغییر است.

 در فرزهای انگشتی این سرعت کمتر است و سقف 28 هزار دور در بازار مرسوم است و در مدل‌هایی دارای دیمر این سرعت قابل‌تغییر به سرعت‌هایی کمتر است.

 نکته: سرعت‌هایی که در کاتالوگ و پلاک مشخصات فرزها نوشته می‌شود سرعت حالت بی‌باری است؛ یعنی حالتی که مته‌ای به کولت وصل نباشد. پس از اتصال مته و درگیر شدن با قطعه کار این سرعت در صورت مجهز نبودن دستگاه به گاورنر بین 10 تا 20 درصد کاهش می‌یابد.

 (توضیح گاورنر در ابتدای آموزش)

 

مقایسه اندازه فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

 

مقایسه اندازه فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

 

 وقتی فرز انگشتی توانی تا 7 برابر بیشتر از فرز مینیاتوری دارد؛ یعنی موتور دستگاه قطر و طول بزرگ‌تری دارد که در نهایت موجب افزایش طول و وزن دستگاه می‌شود.

 طبق بررسی‌های آیچوب فرزهای مینیاتوری طول متوسطی بین 20 تا 25 سانتی‌متر دارند و فرزهای انگشتی در نمونه‌های گلوکوتاه و گلوبلند طولی بین 25 تا 38 سانتی‌متر دارند.

 

مقایسه وزن فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

 فرزهای مینیاتوری سبک‌تر با قابلیت حمل و مانور بیشتری هستند که در نمونه‌های برقی متوسط وزن 700 تا 800 گرم دارند؛ اما فرزهای انگشتی سنگین‌تر هستند و در وزن‌های یک کیلو تا 2 کیلو هستند که با توجه‌ به توان دستگاه و گلوکوتاه یا گلوبلند بودن این وزن تغییر می‌کند.

جدول مقایسه فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

برای راحتی مقایسه جدول زیر را می‌توانید مرور کنید

فرز انگشتی (برقی) فرز مینیاتوری عنوان مقایسه ردیف
بین 1.5 تا 2.5 کیلوگرم کمتر از یک کیلوگرم وزن (کیلوگرم) 1
بین 400 تا 1200 وات کمتر از 200 وات توان (وات) 2
متوسط 50 دلار (چینی های بازار) متوسط 30 دلار قیمت (دلار- توضیح در پایین جدول) 3
حداکثر 11 آمپر حداکثر 1.8 آمپر جریان مصرفی (آمپر) 4
حداکثر قطر 8 میلی متر 0.8 و 1.6 و 2.4 و 3.2 میلی متر سایز کولت (میلی متر) 5
بین 15 تا 25 هزار دور بین 5 تا 35 هزار دور تعداد دور کولت (RPM) 6
5 تا 10 برابر بیشتر کم گشتاور (N.M) 7
اندازه بزرگ تر (حدود بزرگتر 30%) اندازه کوچک و قلمی اندازه دستگاه 8
برش، پرداخت، لایه برداری برش، پولیش، پرداخت ظریف کاربری دستگاه 9
فشار باد، برق شهر، باتری فشار باد، برق شهر، باتری منبع انرژی 10
دقیق برای کارهای سنگین‌تر دقیق برای کارهای ظریف دقت دستگاه 11
مقاوم در برابر کاربری بالا حساس به حرارت زیاد هنگام کار دوام دستگاه 12

توضیح ردیف 3:

 – برای اینکه قیمت همواره به‌روز باشد قیمت‌های ریالی بازار را تبدیل به دلار کردم و در جدول قرار دادم.

 – قیمت فرز انگشتی‌های چینی بازار حدود دو برابر قیمت فرز مینیاتوری‌های موجود فعلی است؛ اما فرزهای انگشتی برندهای اروپایی و ژاپنی قیمتی بین 150 تا 350 دلار دارند و 3 تا 7 برابر برندهای چینی قیمت دارند.

سخن پایانی

 خرید ابزار یک تخصص است که بسیاری از خریداران هزینه نداشتن این دانش را با خریدهای اشتباه می‌پردازند.

 تلاش کردم در این آموزش تفاوت‌های این دو ابزار را با توجه ‌به آن چه در بازار ایران موجود است و در قالب عدد و ارقام روشن کنم.

 اگر سؤالی از این دو ابزار دارید در قسمت دیدگاه‌های همین مطلب بپرسید حتماً پاسخ خواهم داد.

 امیدوارم بهترین خرید ممکن را داشته باشید.

 منبع: آیچوب

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: معرفی انواع ابزارک‌های مورد استفاده در فرز مینیاتوری و چگونه از شیلنگ فرز مینیاتوری استفاده کنیم تا آسیب نبیند؟

یک نظر در “تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری چیست؟ | کدام بهتر است؟ + ویدئو

 1. 09379452774 گفت:

  سلام، ممنون از مقاله خوب و جزئیات مهمی که بهش پرداختید.

  برای کار منبت و مجسمه های بزرگتر میخوام فرز گلوبلند بخرم، دو تا سوال مهم دارم:
  ۱- آیا دستگاهی با صدای محدود موجوده که بتونم تو آپارتمان ازش استفاده کنم؟ الان از فرز مینیاتوری استفاده میکنم و همسایه‌ها مشکلی با سر و صدای دستگاه ندارن.
  ۲- بین چهار برند رونیکس، محک، توسن و کرون مدلهای زیر کدوم رو پیشنهاد میدید(قیمتها تقریبا مشابه، منتها وزن و توان متفاوته)؟ مدلهاشون:
  توسن-۳۳۱۳
  کرون-۳۳۰۷
  رونیکس-۳۳۰۲
  محک-dg25l
  ممنون از توجهتون

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )