آموزش, ابزارهای فرز, فارسی‌بر, معرفی ابزار

راهنمای خرید فارسی بر نجاری از ۰ تا ۱۰۰ (مراقب اشتباهات رایج باشید!)

خرید فارسی بر نجاری

خرید فارسی بر بدون شک بزرگترین چالش برای یک نجار در زمان خرید ابزار نجاری است. یکی از پرتکرارترین سؤالاتی که برای خرید یک فارسی بر پرسیده می‌شود این است که چه برندی برای خرید بهتر است و این سؤال به وفور در آیچوب مطرح شده است.

اما این سؤال که چه فارسی بری بخرم و در نهایت به یک نتیجه فوری و درست برسید، کاملاً غلط هست. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چرا این پرسش اشتباه است و چگونه برای خرید یک ابزار سؤال‌های درستی را از خود بپرسیم.

مهم‌ترین مسئله‌ای که باید قبل از خرید یک دستگاه در نظر داشته باشید این است که خرید یک دستگاه به تنهایی شما را به یک سازنده حرفه‌ای و یک متخصص در کار تبدیل نمی‌کند و حتماً باید قبل از خرید یک دستگاه آموزش کامل برای کار با آن دستگاه را دیده باشید.

خرید فارسی بر نجاری

با آموزش درست و کامل هم خرید یک ابزار برای هر نفر و هر کسب و کاری یک پروسه تحقیقی کاملاً مجزا است. هیچگاه نمی‌توان یک ابزار خاص و یک برند را صرفاً به دلیل آپشن ها و قیمت گران آن به هر کسب و کار و هر فرد با شرایط مختلف پیشنهاد کرد.

 درست خریدن یک هنر و توانایی بزرگ هست که یک فرد یا این توانایی را دارد یا تلاش می‌کند که این توانایی را به دست بی آورد و یا هزینه دانش و تجربه شخصی که این دانش و هنر را دارد پرداخت می‌کند.

پس در ابتدا باید آموزش کافی برای یک کار را داشته باشید و بعد از آن برای خرید یک ابزار اقدام کنید. یکی از باورهای غلطی که ممکن است در عموم وجود داشته باشد این است ابتدا دستگاه را تهیه و سپس با آزمون و خطا توانایی کار با آن ابزار به دست می‌آید.

 

تماشا آنلاین ویدئو راهنمای خرید فارسی بر

تماشا این ویدئو با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

آموزش و تجربه سبب می‌شود در کسب و کار احاطه داشته باشید. همین احاطه و تسلط در کار، آگاهی‌ای را به شما می‌دهد که به این پرسش پاسخ دهید که چه ابزاری برای کسب و کار شما مناسب است. همچنین می‌توانید مشخص کنید که چه توقعاتی از ابزار مورد نظر خود دارید و این ابزار باید چه آپشن هایی داشته باشد.

در مرحله آخر به این نقطه می‌رسید که این توقعات توسط چه برند و چه مدلی برآورده می‌شود. پس انتخاب برند آخرین فیلتری هست که برای خرید یک ابزار باید اعمال کنید.

در این مقاله به نکات مهمی که باید قبل از خرید یک دستگاه اره فارسی بر به آن توجه داشت می‌پردازیم.

فارسی بر چوب

فارسی بر نجاری چیست؟

فارسی بر یا mitersaw یک ابزار برای برش‌های دقیق روی چوب هست که می‌توان با استفاده از آن برش‌های غیر منحنی، کوتاه و تحت زاویه را بر روی چوب و یا در پهنا و نر چوب انجام داد.

با به این نکته توجه داشت که در یک کارگاه ممکن است بسته به نوع کار و قطعه کار و انتظاراتی که از یک دستگاه دارید پس از مدتی نیاز به فارسی بر دیگری نیز داشته باشید. پس اینکه یک دستگاه فارسی بر برای هر کار قابل استفاده است یک تصور اشتباه است.

انواع فارسی بر نجاری

فارسی برهای ساده بازویی یا ثابت (basic or standard mitersaw)
فارسی برهای بازویی با قابلیت زاویه از نر چوب (Compound Mitre Saws)
فارسی برهای کشویی Sliding Compound Mitre Saws

پیشنهاد آیچوب:

انواع فارسی بر نجاری برای برش چوب (کدام یک مناسب کار شماست؟!)

سایز قطعه کار و تأثیر آن در انتخاب فارسی بر

همان‌طور که اشاره شد فارسی بر برای برش‌های دقیق و غیر منحنی و کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد و در همین راستا محدودیت‌هایی در طول و ارتفاع برش و در اصطلاح دامنه برش وجود دارد.
محدودیت اول ارتفاع برش هست. هر چه قطر تیغه بیشتر باشد، امکان برش قطعات با ارتفاع بیشتر وجود دارد. این محدودیت در دو زاویه 90 و 45 درجه وجود دارد. قطعاً وقتی تیغه برش مایل و دارای زاویه باشد عمق برش کمتر خواهد بود.

با توجه به محصولات موجود در بازار حداکثر عمق برش در برش 90 درجه با تیغ 12 اینچ حدود 120 میلی متر و در برش 45 درجه حدود 70 میلی متر است. توجه داشته باشید که این اعداد در مدل‌های مختلف حتی با تیغه یکسان می‌تواند کمی بیشتر یا کمتر باشد. در نظر داشته باشید که برای مثال تیغه 305 به این معنی نیست که شما می‌توانید چوب با ارتفاع 305 را برش دهید.

برش زاویه با فارسی بر

محدودیت زاویه برش از پهلو یا bevel

در برش زاویه دار از پهلو، فارسی برهایی وجود دارند که از دو طرف این برش را انجام می‌دهند که به dual bevel معروف هستند. البته فارسی برهایی وجود دارند که به دلیل وجود پوسته موتور در سمت راست فقط از یک سمت که معمولاً چپ است این نوع برش را انجام می‌دهد که به آن‌ها single bevel گفته می‌شود.

فارسی برهای برندهای مطرح موتور را یا به‌صورت زاویه دار نصب می‌کنند و یا با تسمه و یا میل گاردون به پشت تیغه منتقل می‌کنند. دلیل متفاوت بودن حداکثر اندازه زاویه برش در فارسی برها هم امر است.

معمولاً بیشترین زاویه در این برش 47 درجه هست.

محدودیت برش زاویه mitercut

برش زاویه دار روی سطح که به‌صورت مندرج قابل انتخاب است به برش فارسی یا mitercut معروف است. معمولاً این زاویه بین 45 تا 65 درجه است. معمولاً زاویه سمت راست و چپ به حداکثر 65 و 55 درجه محدود هستند.

پیشنهاد آیچوب:

فیلم آموزش نحوه نصب و تعویض تیغ فارسی بر نجاری

سایز تیغه فارسی بر

همان‌طور که اشاره شد هر چه سایز تیغه بزرگ‌تر باشد امکان برش با عمق بیشتر وجود دارد. در بازار ایران تیغه‌های فارسی بر را می‌توانیم در قطرهای 215،250،255،300 و 305 پیدا کنیم که این اندازه‌ها به اینچ معمولاً 8، 2/1، 10 و 12 اینچ در دنیا مرسوم هستند که به میلی‌متر 215.9 / 254/ 304.8 هستند. این هم نکته مهم دیگر برای خرید فارسی بر نجاری که باید می دانستید.

تیغه برش ام دی اف فارسی بر

توان فارسی بر

توان دستگاه به وات بر روی پلاک دستگاه نوشته می‌شود و نمایانگر دو نکته مهم است. اول اینکه قدرت دستگاه برای برش‌های عمیق‌تر و چوب‌های با چگالی بالاتر کافی است و نکته دوم و مهم‌تر مصرف دستگاه است.

هر چه توان بالاتر باشد مصرف جریان دستگاه هم بیشتر است که برای انتخاب فیوز و سیم کشی و سیم سیار دستگاه باید مورد توجه قرار بگیرد که برای داشتن جریان کافی است عدد توان رو بر 220 تقسیم کنید. برای مثال اگر دستگاه شما 2200 وات باشد مصرف جریان دائم کار شما 10 آمپر است.
البته در مقوله توان فقط کافی است در شرایط کاملاً برابر به آن استناد کنید.

فارسی برهای موجود در بازار ایران در توان‌های 1300،1450،1800،2000،1500،2200،2500 و 2800 وجود دارند.

وزن فارسی بر

محل کار شما یا در کارگاه و یا در خارج از کارگاه و محل نصب و اسمبل یا به اصطلاح job site است. نکته‌ای که مهم است این است که اگر محل کار خارج از کارگاه باشد نمی‌توان از فارسی برهای سنگین استفاده کرد زیرا حمل و نقل و جابه‌جایی بسیار مشکل خواهد بود؛ بنابراین از جمله نکاتی که باید به آن توجه کنید وزن فارسی بر برای حمل و نقل است. فارسی برهای در بازار در وزن‌های 14،12،16،18،20،23،29 و 36 موجود است.

موتور فارسی بر

نوع موتور فارسی بر

یکی از مواردی که چندان به آن توجه نمی‌شود نوع موتور دستگاه است که دو نوع از آن در بازار موجود است.

القایی و یونیورسال.

اگر دنبال آپشن هایی مانند ترمز، سافت استارت و کنترل دور هستید حتماً باید فارسی بر با موتور یونیورسال خریداری کنید. اگرنه موتور القایی برای شما مناسب است.

نکته بعدی حجم و وزن هست این دو موتور هست.

موتورهای القایی در توان برابر، حجم و وزن بالاتری دارند بنابراین سنگین‌تر هستند. برای مثال اگر هر دو دستگاه 2000 وات باشند، به فارسی بر یونیورسال می‌توان تیغه 235 میلی‌متری متصل کرد.

اما با همان توان به فارسی بر القایی می‌توان تیغه 125 میلی‌متری متصل کرد که این امر به گشتاور راه‌اندازی و نقطه کار کمتر موتور القایی‌ها در مقایسه با یونیورسال بر می‌گردد.

موتورهای القایی حداکثر دور پایین‌تری نسبت به موتور یونیورسال دارند و معمولاً بیش از 4200 دور نیستند اما یونیورسال ها تا 20000 دور و بیشتر هم هستند که با گیربکس دور کم و گشتاور  آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

تنها مزیت موتورهای القایی صدای کمتر و استهلاک کمتر این موتورهاست.

پیشنهاد آیچوب:

آموزش نحوه برش سری کاری با اره فارسی بر نجاری | ویدئو فارسی

نقطه ضعف بزرگ موتور یونیورسال این است که به دلیل داشتن زغال و مجموعه کموتاتور، استهلاک بالاتری نسبت به موتور القایی دارند.

در مجموع موتورهای یونیورسال بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند در نهایت این انتخاب بین موتورهای القایی و یونیورسال بر عهده شماست.

فارسی بر رونیکس

مقدار صدای فارسی بر (استفاده در ساختمان)

میزان صدای دستگاه‌ها رو به دسیبل می‌سنجند، هر چه این عدد بیشتر باشد صدای آن دستگاه نیز بالاتر است. صداهایی تا محدوده 80 دسیبل برای گوش قابل تحمل است که البته به مدت زمان ماندگاری در آن صدا هم بستگی دارد اما بیش‌تر از این محدوده نیاز به محافظت از گوش دارد.

بسیاری از افراد که از دستگاه فارسی بر در منزل و مکان مسکونی استفاده می‌کنند حتماً باید این مهم را در نظر داشته باشند.

میزان صدای فارسی برهای یونیورسال با توجه به اینکه گیربکس دارند در حالت بدون بار بیشتر از فارسی برهای دینامی هست اما هر دو در برش صدای بلندی تولید می‌کنند که مناسب کار در محیط‌های مسکونی نیستند.

اندازه صدای فارسی بر حدود 102 تا 106 دسیبل است که از حد تحمل گوش بسیار بیشتر است. در نظر داشته باشید که عدد دسیبل خطی نیست. مثلاً 80 دسیبل به این معنی نیست که دو برابر صدای 40 دسیبل است و نسبت تغییر دسیبل به بلندی صدا نمایی یا الگوریتمی است و یک تغییر کوچک در عدد دسیبل صدا رو بسیار بیشتر می‌کند.
برای مثال صدای نفس کشیدن 10 دسیبل، صدای صحبت کردن آرام 60 و صدای موتور جت 120 دسیبل است؛ بنابراین 102 دسیبل صدایی نیست که بتوان در آپارتمان این صدا را تحمل کرد.

دور دستگاه فارسی بر چوب چقدر است؟

واحد شمارش دور هم RPM است که مخفف Round Per Minuts که به‌صورت یک عدد بر روی پلاک دستگاه نوشته می‌شود.

منظور از دور دستگاه دور اسپیندلی است که تیغه به آن متصل می‌شود و دور موتور نیست. مخصوصاً در موتورهای یونیورسال دور موتور خیلی بیشتر است که توسط تسمه، پولی، گیربکس یا حتی میل گاردان به محور تیغه متصل می‌شود که دور رو کاهش و قدرت رو افزایش خواهد داد.

در حالت کاملاً برابر یعنی وقتی چوبی که برش داده می‌شود اندازه و چگالی برابری داشته باشد فارسی بری که دور بیشتری دارد می‌تواند سریع‌تر و تمیزتر عملیات برش را انجام دهد که به این دلیل است که دندانه‌ها تعداد برخورد بالاتری در واحد متر طول دارند.

دور دستگاه‌ها از 1900،3500،3900،4500،5000 تا 6500 دور وجود دارد که و سرعت متوسط 4000 دور مرسوم است.

لیزر فارسی بر

آپشن لیزر یا خط سایه فارسی بر نجاری

یکی دیگر از نکاتی که در خرید فارسی بر باید به آن توجه داشته باشید آپشن لیزر یا خط سایه است. این آپشن دقت برش را تا حد زیادی بالا می‌برند. خط سایه اگر در دستگاهی وجود داشته باشد همیشه دقیق است که این آپشن در برند دیوالت وجود دارد اما خط لیزر خیلی زود از کالیبره خارجی می‌شود.

فارسی بر شارژی یا برقی بخریم؟

تفاوت دیگری که ممکن است در فارسی برهای مختلف وجود داشته باشد شارژی یا برقی بودن این دستگاه‌هاست. فارسی برهای شارژی باتری دارند که اگر در بازار فعلی ایران وجود داشته باشد بسیار گران است؛ بنابراین فعلاً در این مورد نیاز به تحقیق نیست.

پیشنهاد آیچوب:

قبل از خرید فارسی بر نجاری این مقاله را بخوانید! (+پاسخ به پرسش های شما)

قابلیت خروج گرد و خاک و اگزوز اتصال جاروبرقی یا داست کالکتور فارسی بر

این قابلیت به‌خصوص اگر در محیط‌های کوچک و یا در محیطی همچون خانه و پارکینگ کار می‌کنید بسیار کاربردی است و در تمیزی محیط بسیار مؤثر است. البته در بسیاری از فارسی برهای موجود این آپشن در قالب کیسه خاک گیر موجود است اما تجربه نشان داده چندان تأثیر گذار نیستند.

با اتصال مکنده یا جاروبرقی می‌توانید از این آپشن بهتر استفاده کنید.

ریل کشویی فارسی بر

قابلیت کالیبره شدن آسان اره فارسی بر نجاری

کالیبره شدن یعنی اندازه گیری یک متغیر و مقایسه آن با یک مرجع. همه دستگاه‌ها که نیازمند دقت است مخصوصاً انواع مکانیکی ابزارهایی برای کالیبره کردن وجود دارد.

همه فارسی برها پس از مدتی دقت خود را از دست می‌دهند که حتی در گران‌ترین نوع این دستگاه هم اتفاق می افتد. قابلیت کالیبره کردن در همه فارسی برها وجود دارد اما اغلب عدم دقت فارسی برها به دلیل ماهیت ساخت آن‌هاست و با کالیبره کردن کمک زیادی به شما نخواهد کرد.

بنابراین این قابلیت همیشه و در همه فارسی برها وجود دارد.

بازه قیمتی:
این دستگاه از 2.5 میلیون تومان تا حدود 70 میلیون تومان و از 80 دلار تا 2400 دلار در بازار فعلی ایران این دستگاه موجود هست.

نکته‌ای بسیار مهم این است که گران خریدن همیشه یک خرید خوب نیست و تلاش کنید با توجه به نیازتان خرید کنید.

گارانتی فارسی بر نجاری

متأسفانه در مورد گارانتی نمی‌توان چندان با اطمینان صحبت کرد چرا که اطلاعات آماری دقیقی وجود ندارد. البته شرکت‌های پر سابقه تری در ایران هستند که حتی در شهرهای کوچک هم نمایندگی دارند و تأمین قطعات مناسبی ارائه می‌دهند.
وجود قطعات یدکی، نمایندگی فعال در شهر یا شهرهای نزدیک شما، نوع تعهدی که فروشنده در گارانتی ارائه می‌دهد و … مواردی است که باید به آن توجه داشت.

فارسی بر کشویی

انتخاب برند برای خرید فارسی بر

برند یکی از آخرین فیلترهایی است که شما برای خرید فارسی بر نجاری باید به آن توجه داشته باشید که به اشتباه همیشه در ابتدا مورد توجه قرار می‌گیرد. تا حد بسیار زیادی انتخاب از روی برند حسی و کمی هم تجربی هست.

یک برند ممکن است کیفیت معمولی داشته باشد اما با بازاریابی و تبلیغات هدفمند مشتریان هدف خودش رو داشته باشد؛ اما برندی دیگر قادر به چنین کاری نباشد.

به‌طور کلی پیشنهاد می‌کنیم از برندهایی خرید کنید که حداقل طی 5 سال گذشته نامی از  آن‌ها شنیده باشید و دارای شعبه‌های نمایندگی در شهر شما باشند.

بیشترین برندهای موجود در بازار رونیکس، محک، ماکیتا، آینهل، هیوندای، دیوالت، متابو است.

پیشنهاد آیچوب:

بررسی تأثیر فشار دست در تغییر زاویه برش فارسی بر!

سخن پایانی برای خرید فارسی بر نجاری

در هر کسب و کاری خرید لوازم و تجهیزات عامل بسیار مهم در پیشبرد اهداف و انجام فعالیت‌هاست. پس بسیار مهم است که در هنگام خرید یک ابزار تمام جوانب آن مورد بررسی قرار گیرد تا بهترین تصمیم اتخاذ شود و مناسب‌ترین ابزار خریداری گردد.

هر ابزار و هر مدلی دارای مزایا و معایبی است و این مهم در هر شخص و هر کسب و کاری متفاوت است که کدام ابزار مناسب است. پس نمی‌توان نسنجیده ابزاری را پیشنهاد کرد.

متأسفانه در باور عموم برای خرید فارسی بر انتخاب برند در اولویت قرار دارد و مهم‌ترین نکته ایست که در انتخاب ابزار مورد توجه قرار می‌گیرد. در این مقاله سعی کردیم نکات مهم که برای خرید اره فارسی بر باید به آن توجه داشت را ذکر کنیم و انتخاب برند آخرین فیلتر در انتخاب ابزار است.

پس اینکه چه ابزاری برای کار شما مناسب است کاملاً به احاطه شما بر فعالیت مورد نظرتان، محیط کار و انتظارات شما از آن ابزار بستگی دارد.

 

منبع: تیم آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )