آموزش, ابزارهای فرز, برش‌کاری, فارسی‌بر

نحوه اجرای زاویه‌های بسیار دقیق با فارسی‌بر | ویدئو فارسی

نحوه اجرای زاویه های بسیار دقیق با فارسی بر

 آموزش فارسی‌بر یکی از چالش‌های استفاده‌کنندگان از دستگاه فارسی‌بر است. اره فارسی‌ بر یا دستگاه فارسی‌بر از پراستفاده‌ترین و دقیق‌ترین ابزاری است که هیچ کارگاه نجاری را نمی‌توان بدون آن تصور کرد.

 در این آموزش به ساده‌ترین و دقیق‌ترین روش موجود و با دو فرمول بسیار ساده یاد می‌گیرید که چگونه هر زاویه‌ای را بسیار دقیق روی فارسی‌بر تنظیم و در کارهای نجاری یا MDF اجرا کنید.
این مقاله را خوب بخوانید؛ چون نمونه مشابهی از آن وجود ندارد.

ویدئوی فارسی آموزش محاسبه و اجرای زاویه دقیق با دستگاه فارسی‌بر

در ویدئویی که برای این آموزش تهیه کردیم تمام موارد اشاره شده در این مقاله را بسیار ساده و عملی توضیح دادیم و پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر حتماً ویدئوی این آموزش‌ دیده شود.

ترافیک مصرفی شما برای دیدن این ویدئو نیم بها محاسبه می‌شود

 

 

 فارسی‌بر (به انگلیسی: Mitersaw) ابزاری بسیار کاربردی و مهم برای انجام برش‌های غیر منحنی، کوتاه، صاف یا تحت زاویه در پهنا و روی چوب است که در کنار سرعت بالای برش، دقت بسیار بالایی را نیز در برش ایجاد می‌کند.

 اما فارسی‌برها هم طبق آموزش‌های قبلی که تقدیم شد محدودیت‌هایی از جمله در زاویه‌های برش در رو (Miter cut) و در ضخامت و برش اریب (Bevel cut) چوب دارند که این محدودیت‌ها ذات مکانیکی این دستگاه است و مشترک بین تمام فارسی‌برها در تمام برندها است.

 تصور بسیاری از علاقه‌مندانی که برای اولین‌بار دستگاه فارسی‌بر خرید می‌کنند و یا بدون آموزش درست قصد استفاده از آن را دارند، در مورد کار با این دستگاه بسیار اولیه است.

 ما در آیچوب متعجب هستیم که چطور یک فرد با این حجم از عدم آگاهی جرئت می‌کند و چنین ریسک می‌کند که حتی به این دستگاه نزدیک شود چه رسد به کارکردن با آن…

 در انتهای این آموزش حتماً تأکید می‌کنید که چرا این تکنیک ساده نیاز به آموزش داشته است.

برش اریب و برش فارسی‌بر با دستگاه فارسی‌بر

 فارسی‌بر به دو شکل ایجاد برش زاویه دار می‌کند؛ قرار دادن قطعه کار روی میز متحرک فارسی‌بر برای ایجاد برش زاویه‌ای موسوم به MITER را انجام دهد. این زاویه معمولاً تا 60 درجه به راست و 50 درجه به چپ قابلیت برش دارد.

 برش زاویه دار دوم برشی است که با زاویه دار کردن تیغه فارسی‌بر به سمت چپ یا راست انجام می‌شود. این نوع برش به برش اُریب یا Bevel معروف است و محدودیت زاویه 47 درجه به چپ و راست دارد که این محدودیت‌ها باتوجه‌به ساختار مکانیکی دستگاه فارسی‌بر می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد.

 با ترکیب این دو برش به برش کامپوند یا ترکیبی می‌رسیم که در این نوع برش چوب یا قطعه کار به‌صورت هم‌زمان از دو زاویه بریده خواهد شد.

 زاویه‌های بسیار پر کاربرد مانند 45 و 22.5 و 90 درجه در همه فارسی‌بر ها قابل اجراست اما زاویه محدود به آن‌هایی که در فارسی‌بر وجود دارد نیست و گاهی نیاز به اجرای زوایایی داریم که به‌صورت معمول امکان اجرای آن با فارسی‌بر وجود ندارد.

چرا این روش برای زاویه برش برای فارسی‌بر اشتباه است؟

 احتمالاً دیدگاه اولیه‌ای بسیاری از خریداران فارسی‌بر که بدون آموزش دستگاه را خریده‌اند دارند این است که هر زاویه‌ای که محاسبه کردیم را تقسیم‌بر دو می‌کنیم و عددی به دست آمد را روی فارسی‌بر تنظیم و برش می‌دهیم.

 مثلاً اگر زاویه بین دو قطعه 80 درجه است، کافی است تقسیم‌بر دو کنیم و دو سر چوب یا قرنیز را به‌صورت 40 درجه روی فارسی‌بر برش دهیم؛ اما این‌طور نیست!

 اگر چنین برشی انجام دهید متوجه خواهید شد که پس از برش به‌جای 80 درجه زاویه 120 ساخته‌اید؛ اما چرا؟!

چگونه زاویه برش با فارسی‌بر را محاسبه و اجرا کنیم؟

 کمی که راستای تیغه فارسی‌بر و زاویه‌های نوشته شده روی سینی مدرج فارسی‌بر دقت کنید متوجه موضوع جالبی خواهید شد. زاویه‌هایی که نوشته شده در واقع زاویه‌ای است که خط برش تیغه نسبت به حالت برش صفر درجه یا کراس‌کات ایجاد می‌کند.

 و نه زاویه‌ای که فنس یا تکیه‌گاه از محل برش تیغه ایجاد می‌کند. (توضیح این مفهوم در قالب کلمات شاید کمی مشکل باشد و در ویدئویی که تهیه کردیم خیلی واضح به تصویر کشیدیم)

 برای پیداکردن زاویه برش درست، ابتدا زاویه‌ای که دو قطعه باید داشته باشند را با زاویه‌سنج اندازه‌گیری می‌کنیم. سپس عدد 180 را از مقدار اندازه‌گیری کرده کم می‌کنیم و حاصل را تقسیم‌بر دو می‌کنیم.

 این همان زاویه‌ای روی فارسی‌بر است که باید نشانگر فارسی‌بر را روی آن قرار دهیم.

آموزش محاسبه زاویه فارسی بر

 

 

پیشنهاد مطالعه آموزش‌های بیشتر در مورد فارسی‌بر نجاری:

راهنمای کامل انتخاب و خرید فارسی‌بر نجاری
آموزش کار با فارسی‌بر برای تازه‌کارها و آماتورها
راهنمای انتخاب و خرید تیغ مناسب برای اره فارسی‌بر
آموزش نحوه نصب و تعویض تیغ اره فارسی‌بر
آموزش تنظیم زاویه فارسی‌بر | ساخت کلیشه ۱۵ درجه
نحوه اجرای زاویه‌های بسیار دقیق با فارسی‌بر
انواع روش‌های برش در فارسی‌بر نجاری
نحوه برش سری‌کاری با اره فارسی‌بر نجاری
اصلی‌ترین دلیل خطای اره‌های فارسی‌بر چیست؟
آموزش ساخت شابلون برای برش دوبل چوبی با فارسی‌بر

 

 

 به معنای ساده‌تر اگر شما زاویه‌ای که باید برش دهید و اندازه‌گیری کردید را بلافاصله تقسیم‌بر دو و سپس برش‌کاری کنید در نهایت زاویه‌ای که به دست می‌آید درست نخواهد بود.

 مثلاً من می‌خواهم دو تکه زهوار را طوری برش هم که بین آن‌ها 80 درجه زاویه داشته باشم. من نمی‌توانم 80 را تقسیم‌بر دو کنم و سپس با به‌دست‌آمدن عدد 40 درجه فارسی را روی 40 درجه تنظیم و سپس برش دهم. در صورت انجام این کار زاویه نهایی که بین دو زهوار خواهم داشت نه 40 درجه بلکه 120 درجه خواهد بود!

 اما اگر طبق فرمول پیشنهادی عمل کنید این‌طور خواهد شد که 80-180 می‌شود 100 و 100 تقسیم‌بر 2 می‌شود 50 و با تنظیم فارسی‌بر روی زاویه 50 درجه و پس از برش می‌بینیم که زاویه بین دو زهوار دقیقاً برابر با 80 درجه خواهد بود.

 برای اینکه ساده‌تر محاسبه کنید هر عددی که برای برش هر قطعه (نه زاویه بین دو قطعه) به دست آوردید را از عدد 90 کم کنید (متمم 90 زاویه می‌شود).

 این عدد زاویه درست شما برای برش در فارسی‌برخواهد بود و همان عددی است که باید نشانگر فارسی‌بر را روی آن قرار دهیم.

 به این مثال توجه کنید:
من می‌خواهم دو زهوار را طوری برش کنم که زاویه بین آن‌ها 130 درجه باشد، هر زهوار را با چه زاویه‌ای برش دهم؟
قطعاً وقتی 130 درجه اختلاف دارند؛ یعنی باید هر زهوار باید با زاویه 130 تقسیم بر دو که 65 درجه می‌شود برش داده شوند.

 اما برای اینکه این 65 را برش دهیم باید 90 را از 65 کم کنیم تا برسیم به عددی که روی صفحه مدرج فارسی‌بر برای برش نوشته شده است که در اینجا 35 درجه خواهد بود. (90-65=35)

 یعنی اگر دو زهوار را روی عدد 35 درجه فارسی‌بر برش دهیم (هر دو زهوار) این دو زهوار پس از اتصال زاویه‌ای برابر با 130 درجه با هم خواهند داشت.

 بنابراین دو راه برای محاسبه زاویه برش وجود دارد. راه اول که همان فرمول بالا است که عدد دقیقی که باید نشانگر فارسی‌بر را روی آن قرار دهیم نشان می هد. خوبی این روش این است که همان زاویه‌ای که روی خط کش فارسی‌بر نوشته شده است را نشان می‌دهد.

فرمول محاسبه زاویه فارسی بر

روش دوم تنظیم زاویه دقیق دستگاه فارسی‌بر

 روش دوم استفاده از زاویه متمم 90 است که این روش سریع‌تر است اما نیاز به کمی نرمش ذهنی دارد؛ یعنی هر زاویه ای به دست آوردید را تقسیم‌بر دو کنید و متمم 90 آن را برش دهید.

 مثلاً اگر زاویه ای که برای برش (زاویه برش هر قطعه اینجا موردنظر است و نه زاویه بین دو قطعه پس از برش و چسباندن) محاسبه کردید 30 به دست آمد باید فارسی‌بر را روی 60 تنظیم کنیم (چون 60 متمم 90 زاویه 30 است).

آموزش برش 45 درجه پروفیل

 زاویه 45 درجه در فارسی‌برها پراستفاده‌ترین زاویه ای است که با دستگاه فارسی‌بر اجرا می‌کنیم و کاربرد زیادی در قاب‌سازی و یا ساخت قاب پنجره و درب‌های چوبی دارد.

 و این دقیقاً همان زاویه ای است که بسیاری از کاربران آماتور را در کاربری دستگاه فارسی‌بر دچار اشتباه می‌کند.

 کاربر می‌گوید من زاویه 45 درجه می‌خواهم و با قرار دادن نشانگر فارسی‌بر روی 45 به آن می‌رسم، پس اگر درجه فارسی‌بر را روی هر زاویه ای که نشان می‌دهد قرار دهم همان زاویه را می‌دهد.

 اما با توضیحات بالا به این نتیجه می‌رسیم که این فکر کاملاً اشتباه است و در فارسی‌بر های نجاری فقط و فقط در زاویه 45 درجه است که خروجی قطعه کار 45 درجه می‌شود و آن هم یک دلیل ساده دارد.

 چون متمم 90 زاویه 45 درجه می‌شود همان 45 درجه.

مشاوره رایگان کار با فارسی‌بر نجاری در کامنت های آیچوب

اگر سوالی با موضوع آموزش کار با فارسی‌بر دارید می توانید در قسمت نظرات سایت آیچوب مطرح کنید.

منبع: آیچوب

7 نظر در “نحوه اجرای زاویه‌های بسیار دقیق با فارسی‌بر | ویدئو فارسی

 1. 09118600526 گفت:

  سلام من‌میخوام با فارسی بر زاویه ۱۸ببرم چه کار کنم چطور ببرم

 2. 09112383160 گفت:

  با سلام وخسته نباشید
  آموزش های شما بسیار مفید و کاربردی هستند
  مسخواستم بدونم این فارسی بر که در فیلم آموزشی استفاده میشه کدوم مدل از فارسی بر رونیکس هستش؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما
   دقیقا خاطرم نیست

   1. 09112383160 گفت:

    شما کدام مدل از فارسی بر رونیکس رو پیشنهاد میکنید؟

    1. Khorami گفت:

     درود بر شما
     با چه بودجه ای؟

 3. محسن یارعلی گفت:

  سلام
  باتشکر از آموزش های مفید و کاربردیتون
  هر موقع کلیپ آموزشی قرار میدین با تمام وجود نگاه میکنم و یاد میگیرم
  موفق باشید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   خیلی ممنونم از لطف و محبت شما

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )