معرق

معرق کاری چیست؟راهنمای راه اندازی کارگاه معرق

کارگاه معرق کاری,ابزار مورد نیاز راه اندازی کارگاه معرق کاری,راه اندازی کارگاه معرق کاری,معرق کاری,معرق,ابزار معرق کاری,آموزش معرق کاری

کارگاه معرق کاری خانگی و راه اندازی آن برای علاقه‌مندان به معرق کاری در خانه چالشی مهم است. هنر های چوبی به دلیل ذات چوب و طبیعت آن همواره مورد توجه بسیاری بوده است. چه آن ها که خریدار یا دارنده آثارند و یا هنرمندانی که خالق آن ها هستند. در این پست آیچوب، چالش ها و نیاز های راه اندازی یک کارگاه معرق خانگی را بررسی می کنیم.

در شروع نوشته فرض را بر این می نهیم که خواننده از هنر معرق تنها علاقه آن را دارد! و هنوز دست به کمان نشده است.

کارگاه معرق کاری خانگی

معرق را از کجا شروع کنم؟ معرق کاری را کجا بیاموزم؟ راه اندازی کارگاه معرق کاری چه میزان هزینه دارد؟ یادگیری معرق چقدر طول می کشد؟ ابزار کارمعرق کاری چیست و چقدر هزینه دارد؟ به چه فضایی با چه امکاناتی نیاز دارم؟!

آیا وام یا امتیازی خاص به من تعلق می گیرد؟ آیا درآمدی از معرق کاری خواهم داشت؟ مشتری های من چه کسانی هستند و پرسش‌هایی مانند آن اگر ذهن شما را به چالش کشیده است می توانید این نوشته را بخوانید.

مطلب پیشنهادی:

اره مویی برقی و نکته های قبل از خرید اره چیست؟

در ابتدا تعریفی کوتاه از هنر معرق چوب

معرق واژه ای عربی و در لغت به معنای وصله و رگه می باشد. معرق هنریست که با کنار هم قرار دادن قطعات ریز تشکیل یک اثر بزرگ‌تر را می دهد.

برای راه اندازی کارگاه معرق کاری چگونه و از کجا شروع کنم؟

معرق چوب یک فن و هنر هست؛ بنابراین برای ورود به آن نیاز به آموزش و سپس تجربه برای رسیدن به مهارت دارید. در قدم نخست و آموزش آن چند راهکار پیش روست که نام می بریم.

آموزش معرق سازمان فنی و حرفه ای

شاید بهترین نه؛ اما ارزان‌ترین راه موجود می تواند استفاده از کلاس های رایگان سازمان فنی و حرفه ای باشد (که من هم سال ها پیش از این گزینه استفاده کرده بودم).

برای این منظور به شعبه های فنی حرفه ای شهر خود مراجعه و درخواست ثبت نام می کنید. البته در سال های گذشته بسیاری از رشته های هنرهای چوبی (معرق، منبت، گره چینی، ارسی و…) در مراکز فنی و حرفه ای حذف یا با درودگری و ام دی اف جایگزین شده‌اند.

گویا این سازمان با کاهش شدید بودجه دست به گریبان است. مخصوصاً در شهرستان ها این کمبود حتی در دوره های در حال اجرا هم به شدت حس می شود (در حد استفاده چند باره از پیچ های ام دی اف مصرف شده!).

دوره آموزش معرق طبق سرفصل سازمان فنی و حرفه ای ۷۰ روز یا ۳۰۰ ساعت زمان خواهد برد و طی این دوره هنرجو مهارت معرق‌کار درجه دو را کسب می کند.

طی این دوره ۳۰۰ ساعته هنرجو با محیط کارگاه، مفاهیم ایمنی در کار و کارگاه، ابزار اولیه، متریال های مورد استفاده، انواع چوب های طبیعی و صنعتی، سبک ها و طرح های مختلف در معرق، انواع برش و شیوه درست برش، شیوه های انتقال طرح روی چوب، پازل کردن طرح و ساخت کلیشه، چسباندن کار، رنگ و پرداخت نهایی و … آشنا می شود.

کانون ها و سازمان میراث فرهنگی نیز در بعضی مراکز چنین کلاس‌هایی برگزار می کنند که معمولاً رایگان هست و کیفیت مناسبی دارد.

آموزشکده های آزاد و کانون های هنری معرق

فراگیری معرق چوب در کانون ها یا آموزشگاه های آزاد هنری معمولاً کیفیت بیشتری داشته؛ اما رایگان نیست. هر آموزشگاه با توجه به اساتیدی که در اختیار دارد و امکاناتی که ارائه می دهد مبلغی را با عنوان شهریه طلب می‌کند.

در مواردی نیز تهیه متریال و مواد مصرفی (چوب، تیغه، چسب و…) با هنرجو می باشد. آموزش گاه های فعال و پر سابقه گاهی از بین هنر جویان خود به آنها که نظم و استعداد بیشتری نشان دهند پیشنهاد ادامه فعالیت پس از پایان دوره را می دهند.

در مقایسه با آموزش در فنی و حرفه ای و دیگر موارد اشاره شده در بالا شخصاً تعلیم در آموزش گاه و تحت نظر استادی شناخته شده را پیشنهاد می‌کنم.

لیست ابزار راه اندازی کارگاه معرق کاری در خانه

طی دوره آموزش معرق قطعاً با ابزار و کالاهای مورد نیاز آشنا خواهید شد و دید بازی نسبت به این هنر پیدا می کنید ودرک ابزار و حداقل های لازم برای شما آسان خواهد شد؛ اما به‌طور خلاصه و جهت آشنایی اشاره خواهم کرد.

حداقل های مورد نیاز شما برای یک کارگاه معرق‌کاری خانگی یک میز استاندارد کار، چهار پایه استاندارد، پیشکار معرق، کمان اره، تیغه های مناسب کمان اره مویی، چکش صد گرمی، انواع میخ سایه، انواع چسب (چسب چوب، چسب کالک، چسب صنعتی، چسب فوری) و چوب های مورد نیاز برای برش، زیر کار و چوب های کلیشه خواهد بود.

همه موارد بالا را می توان برای شروع در یک اتاق ۹ متری نیز جای داد. تهویه و نور کافی را فراموش نکنید.

در کنار موارد بالا قطعاً قفسه‌هایی برای نگهداری و دسته بندی چوب های مورد استفاده در معرق‌کاری، گیره‌هایی برای پرس کردن، سمباده های دستی و برقی، پولیشر، پمپ باد و پیستوله رنگ و … را هم نیاز خواهید داشت که بسیاری را می توانید در مراحل دیگر و در زمان توسعه کار خود تهیه کنید.

قطعاً حین آموزش با ضرورت هر یک آشنا خواهید شد. بیش از هر چیز نظم و نظافت در محیط کارگاه (هر چند کوچک) را سر لوحه خود قرار دهید.

مقاله ” چگونه راه اندازی کارگاه نجاری خانگی” را اینجا بخوانید.

ابزار اولیه مورد نیاز کارگاه معرق خانگی

ابزار معرق کاری

میز معرق کاری

طول و عرض میز می تواند تابعی از فضای مورد استفاده شما باشد اما برای شروع یک میز ۱۰۰*۱۲۰ سانتیمتر کافی است. در نظر داشته باشید که سطح میز تنها فضای برش شما نیست و معمولاً تابلو یا پروژه در حال اجرا نیز روی آن قرار می گیرد.

مهم‌ترین نکته‌ی قابل توجه در مورد میز ارتفاع استاندارد آن است. ارتفاع سطح میز تا کف را حدود ۸۰ سانتیمتر در نظر بگیرید. پیشنهاد می کنم میز را با اسکلت فلزی، کمی سنگین و دارای کشو بسازید.

سه پایه معرق کاری

سه پایه در کنار میز مورد استفاده شما خواهد بود. تنها نکته‌ی قابل اشاره در مورد سه پایه یا صندلی داشتن ارتفاع مناسب (تقریباً ۵۰ سانتیمتر) با فیزیک بدنی شماست.

ارتفاع سه پایه یا صندلی را طوری تنظیم کنید که کاملاً مسلط به قطعه در حال برش باشید. فیزیک و استایل نشستن هنگام کار کردن بسیار مهم هست.

مطلب پیشنهادی:

آموزش ساخت بتونه همرنگی معرق

پیشکار معرق کاری

پیشکار احتمالاً فضایی است که بیشترین استفاده را از آن در کنار اره مویی خواهید داشت. پیشکار نقش تکیه گاه شما هنگام برش را بر عهده می گیرد.

اندازه پیشنهادی برای پیشکار ۲۵*۱۵ سانتیمتر است که این اندازه می تواند به دلخواه و با توجه به نیاز هنرمند تغییر نماید. روی پیشکار شیارهایی برای قرار گیری قطعه در حال برش قرار می گیرد.

پیش کار معرق کاری

معمولاً یک شیار قوسی شکل در وسط و شیاری باریک‌تر در کناره های پیشکار قرار دارد. شیار قوسی برای هنرمندان راست دست قوس رو به چپ و برای معرق‌کاران چپ دست قوس رو به راست دارد.

شیار باریک‌تر در کناره‌ی چپ یا راست نیز معمولاً برای برش قطعات ریزتر به کار می رود. پیشکار را می توانید با صفحات ام دی اف ساخته و به میز پیچ کنید (طوری که سر پیچ مانع گردش آزاد قطعه کار نشود) یا به‌صورت آماده خریده و روی میز محکم کنید.

کمان اره معرق کاری

اولین ابزاری که در معرق‌کاری با آن سر و کار خواهید داشت کمان اره مویی است. یک کمان اره مناسب نوید برشی راحت تر و البته درست تر را به شما خواهد داد.

کمان های لوله ای و تسمه ای دو مدل رایج در بازار است که از این بین نوع لوله پیشنهاد من هست. سعی کنید هنگام انتخاب کمان اره علاوه بر جنس و شکل کمان به دسته و نوع و جنس پیچ های خروسکی (در انواعی از کمان، گیره به جای پیچ خروسکی نصب شده که پیشنهاد بهتری است) نیز توجه کنید.

جنس های ارزان بسیار زود هرز شده و توانایی نگهداشت تیغه را ندارند. به هیچ عنوان فشار بیش از حد به کمان اره برای جایگذاری تیغه اعمال نکنید، دیده شده هنرآموز از تیغه‌هایی که از ناحیه‌ی انتهایی شکسته شده با جمع کردن بیش از حد کمان استفاده دوباره می کند.

اره مویی معرق کاری

در نظر داشته باشید که برای کارهای بزرگ‌تر که نیاز به پازل کردن ابتدایی دارید دهانه کمان اره‌هایی معمولی ممکن است کوتاه باشد؛ در این صورت نیاز با خرید کمان اره با دهانه بزرگ‌تر دارید که در بازار موجود و به‌راحتی قابل تهیه هست.

تیغه اره مویی معرق کاری

از جمله مصرفی های هنر معرق‌کاری چوب تیغه های آن است. شاید پیشرفته‌ترین قطعه مورد استفاده شما هم این قطعه خاص و ظریف باشد.

تیغه از لحاظ شکل ظاهری (پین دار و غیر پین دار و…)، ترتیب و شکل قرار گیری دندانه ها (آهن بر، پا ملخی، اسپیرال و…) و اندازه یا نمره تیغه (صفر یک، صفر دو و…) قابل دسته بندی است.

انوع تیغه معرق کاری و تیغه اره مویی

با وجود تیغه های فراوان نامرغوب و تقلبی در بازار حتماً از اساتید با تجربه در این مورد مشورت بخواهید.

مطلب پیشنهادی:

آموزش رنگ کاری تابلو معرق!

چوب مناسب معرق کاری

متریال اصلی مورد استفاده شما در معرق، چوب است. چوب‌هایی برای زیر کار، چسباندن طرح برای پازل کردن و چوب‌هایی برای اثری که در حال خلق آن هستیم.

دو مورد نخست نامبرده شده معمولاً چوب های صنعتی و فراوری شده مانند انواع سه لایی و چند لایی و پلای وود هست و سایر چوب ها نیز از چوب های طبیعی با طیف های رنگی و نقش و نگار گوناگون استفاده می شود. در معرق ایرانی از بیش از ۷۰ گونه چوب استفاده می شود.

چوب مناسب معرق کاری

سایر ابزار معرق کاری

انواع چسب، چکش ۱۰۰ گرمی، میخچه و میخ سایه، انواع کاغذ سمباده، مشتی، کمانگیر، میخ کش و انبر، دریل دستی، پیچ دستی و … را می توان از دیگر ابزار های مورد استفاده برای شروع معرق‌کاری چوب نامید.

هزینه اولیه راه اندازی کارگاه خانگی معرق چوب

برای شروع کمتر از یک میلیون تومان بدون در نظر گرفتن هزینه های آموزش اولیه با این فرض که هزینه ای برای مکان کارگاه نداشته‌اید.

مطلب پیشنهادی:

انواع چوب های مورد استفاده در معرق کاری را بشناسید

برای معرق کاری چه چیزی بسازم؟

پرسش میلیون دلاری همین هست! احتمالاً حین کار و آشنایی با روند بازار به آن خواهید رسید؛ اما به تجربه می توان گفت که هر چه ترکیب هنر با جنبه‌ی های کاربردی بیشتر باشد می توانید انتظار بیشتری برای فروش داشته باشید. میزهای معرق، تخته نرد و صفحه شطرنج، کارهای ترکیبی معرق مشبک سه بعدی و … مثال‌هایی هست از این دست.

تابلو معرق را کجا و چطور بفروشم؟

پرسش میلیون دلاری دوم! به‌طور کلی و به تجربه دو راهکار را می توانم پیشنهاد کنم. نخست فروش در فضای مجازی از طریق ایجاد فروشگاه، پیج های اینستاگرام و با استفاده از فروشگاه های واسط و دوم فروش در فضای حقیقی.

راه حل نخست را گذر می‌کنیم؛ اما در فضای حقیقی بازاریابی و فروش کار واقعاً دشواری هست و معمولاً توسط اساتید با سابقه تر و با توجه به تقاضای کمتر برای هنر تسخیر شده‌اند.

به زبان ساده تر جزیره های فروش توسط اساتید پیشکسوت و قدیمی تر تسخیر شده‌اند و پیدا کردن جزیره جدید دشوار است مگر اینکه با ایده پردازی یا ایجاد رابطه برای خود جزیره بسازید! میراث فرهنگی هم گویا کمک‌هایی ارائه می کند که می توانید با مراجعه به آنها پیگیر باشید.

مزایای خاص مدرک معرق کاری؟!

سابقا با گذراندن دوره ۳۰۰ ساعته فنی و حرفه ای و تایید بازرس سازمان میراث فرهنگی و معرفی آن به تامین اجتماعی امکان دریافت دفترچه بیمه ( بازنشستگی و سلامت) با مبلغ ناچیزی فراهم بود.

اما گویا این روال نیز مانند بسیاری امور دیگر به خنسی مزمن برخورد کرده و منتفی یا بسیار سخت شده است! بابت وام هم شخصا پیگیر نشدم اما حدس پیچ و خم دریافت آن چندان سخت نیست!

نوشته های پیشنهادی:

آموزش تکنیک سرمه گیری در معرق

 

لطفاً تجربه های خود در این موضوع را در قسمت دیدگاه های همین مطلب با آیچوب و دیگر علاقمندان به اشتراک بگذارید.

 

منبع: آیچوب

27 نظر در “معرق کاری چیست؟راهنمای راه اندازی کارگاه معرق

 1. بهناز کیانی گفت:

  سلام.شنیدم که چرخ برقی بجای اره مویی استفاده میشه ایا اونم اموزش میخاد برای منکه با مویی ی دوره گذروندم؟ممنون

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما
   در گذشته انجام می دادند؛ اما آموزش درستی در این زمینه نداریم

 2. مهدی پارسا گفت:

  سلام من میخواستم ببینم فنی و حرفه ای اصفهان کجا آموزش میدهند

 3. پدرام گفت:

  سلام تعدادی معرق کار احتیاج دارم حدود ۱۰۰۰متر کف معرق دارم

  1. ریحانه گفت:

   سلام من کار معرق انجام میدم میتونم در مورد کارتون اطلاعاتی داشته باشم
   شماره واتساپ ۰۹۱۹*** (امکان درج شماره تماس نیست)

  2. اکرمی گفت:

   سلام کدوم شهرستان هستید؟من معرق بلدم.

 4. علیرضا گفت:

  سلام استاد گرامی متاسفانه من در شهری دور از آموزشگاه های خصوصی زندگی میکنم
  آیا فیلم های آموزشی برای یاد گیری معرق برای دانلود قرار ندادید .
  از کجا میتونم یک پک آموزشی خریداری یا دانلود کنم خیلی تو اینترنت گشتم چیزی پیدا نکردم
  راهنماییم کنید سپاسگذار میشم .

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما علی رضا عزیز
   اطلاعی از دوره های آموزش معرق معتبر نداریم.

 5. مهدی گفت:

  با سلام میخواستم بدونم برای صاف کردن سطح چوب برای معرق اگر نخواسته باشم از وسایل برقی استفاده کنم استفاده از رنده گزینه خوبیه یا حتی لیسه میتونه کمک بکنه
  ممنون میشم به سوال من پاسخ بدید.

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهدی
   خیر.امکان این کار نیست.رنده و لیسه چنین توانایی نارند

   1. مهدی گفت:

    پس باید از سنباده زبر تر استفاده کنم شما چه راهی رو پیشنهاد میکنید

    1. آیچوب گفت:

     بله درسته
     می تونید از سنباده ۱۰۰ شروع کنید و بعد ۲۲۰ و بعد ۴۰۰ و …

   2. رز گفت:

    سلام وقت بخیر برای کار معرق باید طرح رو روی چوب بچسبانیم بعد از اتمام کار چطوری. کاغذ چسبیده شده روی کلمات رو جدا کنیم

    1. آیچوب گفت:

     سلام
     روی چوب چسب کاغذی بزنید.روی چسپ کاغذی طرح رو بچسبانید

 6. ایرانی گفت:

  با سلام و تشکر از زحماتتان برای سایت.
  واقعا سایت خوبی است.
  از محتوای آن تعجب کردم. در بین سایتهای ایرانی سایت تخصصی که با محتوا هم باشد – جدا – کم است.
  اما بهر حال
  هر کار بشری خالی از ایراد هم نیست.

  معرق از ریشه عرق است(عین. مکسور) یعنی رگ.
  معرق یعنی رگه دار.
  یعنی این قطعات مثل رگها در هم تنیده شده اند.

  اما کلمه رقاع به معنی قطعه و تکه و پاره و وصله است.
  که اگر قرار بود که اسمی از آن مشتق شود میشد “مرقع” یعنی وصله دار.

  مثال کلمه مرقع از سعدی:
  من از این دلق مرقع به درآیم روزی
  تا همه خلق بدانند که زناری هست

  دلق مرقع یعنی لباس وصله دار که منظور شاعر کنایه به فقر است.

  مثال دیگر از عطار:
  آخر ای صوفی مرقع پوش
  لاف تقوی مزن ورع مفروش

  و به گمان بیش از این ممل خاطر باشد و مخل.

  ولی آنچه در کتب مسطور است و در بین مردم به تداول مشهور … همان کلمه معرق باشد.

  و
  درود بر شما باد.

  1. آیچوب گفت:

   سلام جناب ایرانی گرامی.
   همانظور که اشاره کردید واژه رایج در کتاب ها معرق است و حتی در تعاریف کتب فنی حرفه ای و کار و دانش و سازمان فنی حرفه ای تعریف همین گونه هست که نوشته شد.
   در این بین دو تعریف ار معنی کلمه معرق متداول است که تعریف پر استناد تر همانی بود که در نوشته آورده شد.
   سپاس از شما.

 7. امیر گفت:

  سلام
  برای صاف کردن سطح چوبی که میخوایم طرح معرق رو روش بچسبونیم و برش بزنیم چه دستگاهی رو پیشنهاد می دید؟
  سنباده زدن با دست خیلی دردسر داره

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   از پولیشر چوب استفاده کنید
   برای صاف کردن بیشتر سنباده لرزان پیشنهاد می شود.

   1. امیر گفت:

    پولیشر چوب منظورتون اینه:؟
    https://ichoob.ir/wp-content/uploads/2014/03/ichoob.ir-kargah2-643-5-1024×768.jpg
    یه مقدار قیمتش الان بالاست متاسفانه
    ————-
    نکته دیگه اینکه : منظورتون اینه که اول پولیشر بزنم بعد سنباده لرزان؟ یا میشه فقط از سنباده لرزان استفاده کرد؟

    1. آیچوب گفت:

     بله. همین هست.
     بستگی به سطح شما خواهد داشت. معمول این هست که با پولیشر سطح را تا حد امکان هموار می کنند و سپس با انواع سنباده هاس لرزان به سطح صاف تری خواهند رسید.

    2. امیر گفت:

     و یه سوال دیگه
     این صفحه پولیش یا پدل نگهدارنده (نمیدونم دقیقا چی میگن بهش) رو میشه روی مینی فرز هم بست یا نه؟
     مینی فرزی که دارم مدل ASM03-115 DCA هست

    3. آیچوب گفت:

     سلام امیر عزیز
     اگر منظور شما پد پولیش هست، بله… امکان نصب روی مینی فرز را خواهید داشت. البته باید دیمر دار باشد که امکان تنظیم سرعت آن را داشته باشید.

 8. امیر گفت:

  سلام اساتید بزرگوار
  را تشخیص نمره تیغه چیه ؟
  سپاسگزارم

  1. آیچوب گفت:

   سلام امیر گرامی
   منظور شما چه تیغه ای هست؟

 9. رضا شریفی گفت:

  سلام از اینکه تجربیات خود را به رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهید صمیمانه سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید