منبت

آموزش منبت کاری روی چوب از ۰ تا ۱۰۰ + ویدئو

آموزش منبت کاری

 منبت کاری یکی از رشته‌هاست که علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده است. مطمئناً کسی که علاقه داشته باشد منبت کاری را به‌عنوان یک شغل یا یک سرگرمی آغاز کند، سؤالاتی در ذهن خود دارد که به دنبال جواب آن است.

 ما در این نوشته چگونگی شروع منبت کاری و تهیه ابزار و تجهیزات برای آموزش منبت را توضیح خواهیم داد. لطفاً با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

منبت‌کاری چیست؟

منبت‌کاری هنر حکاکی و کنده‌کاری و تراشیدن چوب و ساخت حجم روی آن است که معمولاً توسط انبار ابزار دستی مانند مغار و چاقو روی انواع چوب انجام می‌شود.

در تعریف دیگر منبت هنر تراشیدن و شکل دادن چوب با ابزار و اشیاء تیز است

منبت‌کاری فقط با دست انجام نمی‌شود و برای سریع‌تر و ارزان‌تر کردن کارها از ماشین‌های CNC منبت برای منبت‌کاری استفاده می‌شود.

 

ویدئو آموزش منبت کاری چوب با استاد صفری

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

برای تهیه دوره آموزشی منبت کار ماهر کلیک کنید 

 

منبت‌کاری به انگلیسی

منبت‌کاری چوب به انگلیسی” Wood carving” گفته می‌شود و می‌توانید با جستجوی این کلید واژه به اطلاعات بسیاری خوبی در منابع انگلیسی دست پیدا کنید.

به هنر حجم تراشی با چاقو هم به انگلیسی ” Whittling art” گفته می‌شود که اخیراً مورد توجه علاقه‌مندان زیادی قرار گرفته است.

اگر به دنبال طرح منبت هستید کلید واژه “Woodcarving pattern “ را در گوگل و سایت پینترست (Pinterest) جستجو کنید.

دوره های حجم تراشی و پیکر تراشی آیچوب

برای یادگیری منبت‌کاری از کجا شروع کنیم؟

 اگر شما علاقه‌مند به یادگیری منبت‌کاری هستید به شما توصیه می‌کنیم ابتدا چند ساعتی و یا چند روزی در کنار یک استاد منبت کار حضور پیدا کنید و انجام مراحل کار را از نزدیک مشاهده کنید.

 بودن در کنار یک استادکار و مشاهده انجام مراحل کار از نزدیک و حتی لمس‌کردن ابزار و چوب بهترین گزینه برای یادگیری منبت کاری است. همچنین شما می‌توانید پرسش‌های خود را از فردی که سالیان سال در این رشته فعالیت دارد بدون واسطه بپرسید و با زیروبم منبت‌کاری آشنا شوید.

 دیدن مراحل انجام منبت کاری و روش استفاده از مغار به شما کمک می‌کند تا شروعی درست و استاندارد داشته باشید.

 اگر در شهر محل زندگی خود به منبت‌کار دسترسی ندارید بهترین پیشنهاد ما به شما مشاهده ویدئوهای آموزش منبت کاری در فضای مجازی است. فقط کافی است کلمه موردنظر خود را در موتور جستجو وارد کنید و ویدئوهای زیادی که در این فضا موجود هست را مشاهده کنید.

 اگر شما دستی در نقاشی داشته باشید و باهنرهای تجسمی آشنا باشید، فراگیری و انجام منبت برای شما بسیار سریع‌تر و آسان‌تر خواهد بود. اینکه یک هنرمند دید حجمی نسبت به طرحی که قرار است اجرا کند داشته باشد، به‌مراتب بازخورد بهتری از کار خود خواهد گرفت و فرایند انجام کار ساده‌تر انجام خواهد شد. حتی شما می‌توانید ایده‌هایی نو در منبت کاری خلق کنید.

 استعداد، علاقه، تمرین و صبر چهار فاکتوری است که شما را برای یادگیری سریع منبت یاری خواهد رساند. اگر کسی استعداد هم نداشته باشد، با تمرین و تکرار فراوان مطمئناً منبت کاری را فرا خواهد گرفت.

پیشنهاد آیچوب: معرفی انواع روش‌ها و سبک‌های منبت‌کاری

 

آموزش منبت کاری

اجرای طرح رو چوب برای منبت کاری

 

لیست ابزار منبت کاری

 منبت کاری رشته‌ای است که برای تهیه ابزار آن نیاز نیست سرمایه زیادی را درگیر کنید. داشتن یک میز کار، چند مغار و دیگر لوازمی که ارزان و در دسترس هستند، نیازهای شما را برای شروع منبت کاری برآورده می‌کند. نیاز نیست یک کارگاه بزرگ تهیه کنید، فضایی حدود ۳ برابر میز کار شما می‌تواند برای راه‌اندازی کارگاه منبت کاری کافی باشد.

 همان‌طور که می‌دانید یکی از اصلی‌ترین لوازم که در منبت کاری مورداستفاده قرار می‌گیرد مغار است. مقاله ابزاری است که با استفاده از آن می‌توانید چوب را به شکل‌های مختلف بتراشید.

 اگر شما در نظر دارید کارگاه منبت کاری استاندارد برپا کنید نیاز است که تعدادی مغار به‌عنوان ابزار اولیه خود داشته باشید ما تلاش می‌کنیم در این نوشته حداقل ابزار و تجهیزات موردنیاز منبت را به شما معرفی کنید.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: لیست ابزار منبت‌کاری برای تازه‌کارها و حرفه‌ای‌ها

 

ابزار منبت کاری

مغار های مناسب منبت کاری

 

مغار تخت منبت کاری

 یکی از مغارهایی که برای منبت کاری نیاز دارید مغار تخت است این مغار در اندازه‌های مختلف در بازار موجود هست شما برای شروع می‌توانید مغار تخت با شماره‌های ۲، ۴، ۸، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۲۵ تهیه کنید.

 همچنین باید دو مغار شماره ۶ تخت را به‌صورت سر کج درست کنید تا در مواردی که موردنیاز است استفاده شود. مغار سر کج در زمان منبت بسیار کاربرد دارد. از این مغار برای تمیزکردن گوشه‌های کار استفاده می‌شود و به عبارتی نبود آن که شما را در اجرای سریع و تمیزکار با مشکل مواجه خواهد کرد.

مغار نیم باز منبت چوب

از مغار نیم‌باز می‌توانید برای دورگیری کار استفاده کنید و به همین خاطر تعداد مغارهای نیم‌باز به نسبت مغار گلویی باتوجه‌به طرح‌هایی که بر روی چوب اجرا می‌شود بیشتر است. شماره‌های موردنیاز برای خرید مغار نیم‌باز ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۶، ۲۰، ۲۵ و ۳۰ هستند.

 

مغار گلویی منبت

مغار گلویی شبیه به مغار نیم‌باز است؛ اما عمق آن به نسبت مغار نیم‌باز بیشتر است. برای خرید مغار گلویی نیاز به تهیه شماره‌های ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۶، ۲۵ و ۳۰ دارید.

مغار شفره منبت چوب

مغار شفره هم در دو اندازه‌بزرگ و کوچک در بازار موجود هست. شما می‌توانید هر دو اندازه این مغار را تهیه کنید تا برای خط انداختن بر روی چوب از آن‌ها استفاده کنید.

مغار شفره ریز برای ایجاد خطوط با پهنای کم و مغار شفره درشت برای ایجاد خطوط با پهنای بزرگ‌تر استفاده می‌شود.

پیشنهاد آیچوب: معرفی و شناخت انواع مغار منبت کاری | خرید بهترین مغارهای بازار ایران

چکش مناسب منبت کاری

 از چکش برای واردکردن ضربه به مغار استفاده می‌شود شما می‌توانید از فروشگاه یک چکش پلاستیکی مخصوص منبت خرید کنید و یا اینکه خودتان با از چوب یک کش چوبی بسازید.

ابزار منبت کاری

منبت کاری طرح اسلیمی

 تجربه نشان داده است که استفاده از چکش چوبی به‌مراتب بهتر از چکش پلاستیکی است به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید از چوب آزاد که یک چوب پرتراکم و بسیار قوی است برای ساخت چکش استفاده کنید.

 البته اساتید زیادی هستند که از چکش پلاستیکی برای منبت کاری استفاده می‌کنند و مشکلی در به‌کارگیری چکش پلاستیکی ندارند.

 

گیره یا پیچ دستی مناسب منبت

 گیره یا پیچ‌دستی ابزاری است که از آن برای نگه‌داشتن قطعه کار بر روی میز کار استفاده می‌شود. برای نگه‌داشتن قطعه کار بر روی میز کار بهتر است از دو گیره استفاده کنید. پس داشتن دو گیره برای شروع منبت کاری الزامی است.

چکش مناسب منبت کاری

اموزش منبت مبل استیل در دوره منبت کار ماهر

 ازآنجایی‌که اندازه قطعه معمولاً متفاوت است شما می‌توانید از دو گیره کوچک و دو گیره بزرگ استفاده کنید اگر قطعه کار شما کوچک است می‌توانید از گیره‌های سایز ۱۵ و اگر قطعه کار شما بزرگ‌تر است بهتر است از گیره‌های بزرگ‌تر (سایز ۴۰) استفاده کنید.

میز کار منبت کاری چه اندازه‌ای دارد؟

برای منبت کاری نیاز به وجود یک میز کار چوبی مناسب دارید در فضای مجازی ایده‌های بسیار زیادی از میز کار منبت کاری موجود است اما اگر بخواهیم به‌صورت حدودی اندازه میز کار منبت را برای شما شرح دهیم بهتر است از یک ترفند استفاده کنید.

زمانی که ایستاده‌اید دست خود را مشت کنید و زیر چانه‌تان قرار دهید در این حالت انتهای ساعد دستتان حداکثر ارتفاع میز کار است.

 

ابزار تیز کردن مغار منبت

 در هنگام منبت بدون استثنا مغارهای مورداستفاده کند می‌شود و همچنین ممکن است در اثر تیغه مغار در اثر برخورد باشی فلزی آسیب ببیند به همین منظور شما به تجهیزات و ابزاری نیاز دارید تا مغارهای کند شده را تیز کنید درگذشته از سنگ نفت برای تیز کردن مغار استفاده می‌شد؛ اما امروزه بیشتر اساتید از دستگاه سنگ سنباده برای تیز کردن مغار استفاده می‌کنند.

 البته سنگ نفت همچنان در کارگاه منبت کاری حضور دارد و مورداستفاده اساتید قرار می‌گیرد؛ اما زمان تیز کردن مغار با سنگ نفت به‌مراتب بیشتر از دستگاه سنگ برقی است.

پیشنهاد آیچوب: آموزش تیز کردن مغار منبت کاری (مغار تخت) + ویدئو فارسی

 

آموزش تیز کردن مغار

تیز کردن مغار در دوره منبت کار ماهر

 

طرح‌های منبت کاری را چگونه تهیه کنیم؟

 لازمهٔ شروع منبت کاری انتقال طرح بر روی چوب موردنظرتان است. شما می‌توانید طرح را به‌صورت ذهنی بر روی چوب پیاده کنید و یا اینکه از طرح‌هایی که سایر اساتید تهیه و آماده کردند استفاده کنید.

 معمولاً برای تهیه طرح‌های منبت کاری کتاب‌ها و مجلات زیادی در کتاب‌فروشی‌ها موجود هست و شما می‌توانید با خرید این کتاب‌ها نمونه‌های بسیار زیادی از طرح‌های منبت کاری را داشته باشید؛ اما یکی از ساده‌ترین روش‌های تهیه طرح دانلود رایگان طرح منبت از فضای مجازی است ما در آیچوب طرح‌های بسیار زیادی ویژه منبت کاری را منتشر کرده‌ایم.

 همچنین اگر شما دستی در نقاشی و طراحی داشته باشید به‌سادگی می‌توانید با مشاهده عکس‌ها و تصاویری که مشتریان به شما ارائه می‌دهند طرح موردنظرتان را بر روی چوب یا کاغذ الگو پیاده کنید.

کاغذ الگو منبت

شما برای انتقال طرح بر روی چوب نیاز به کاغذ الگو دارید. اگر کارتان قرینه است به‌سادگی می‌توانید طرح موردنظرتان را بر روی کاغذ الگو پیاده کنید و طرح را بر روی چندین چوب یا چندین قطعه پیاده کنید. برای تهیه کاغذ الگو می‌توانید به فروشگاه‌های نوشت‌افزار مراجعه کنید و به قیمت بسیار ارزان این کاغذ را تهیه نمایید.

 

چوب مناسب منبت کاری

نمونه طرح اجرا شده در دوره منبت کار ماهر

 

چوب مناسب منبت کاری چیست؟

 یکی از پرسش‌هایی که معمولاً علاقه‌مندان به منبت از ما می‌پرسند این است که از چه چوبی برای منبت استفاده کنم؟ پاسخ ما به علاقه‌مندان این است که تقریباً شما از هر چوبی می‌توانید برای منبت کاری استفاده کنید.

 شما محدودیتی در منبت کاری بر روی چوب‌های مختلف ندارید. چوب‌هایی مثل گردو، راش، بلوط، انواع کاج، شمشاد، گلابی، عناب و… در منبت کاری استفاده می‌شوند.

 اگر علاقه‌مند به منبت کاری بر روی چوب و سازه‌های بسیار ریز هستید چوب گلابی، شمشاد و عناب بسیار مناسب این کار هستند.

 چوب آزاد از نظر ساختار و تراکم بسیار محکم و سخت است اجرای منبت بر روی این چوب بسیار مشکل هست؛ اما اگر به دنبال ساخت یک کار ماندگار هستید و تجربه خوبی در منبت کاری دارید پیشنهاد ما این است که یک‌بار منبت بر روی این چوب را امتحان کنید.

 چوب نراد یا سفید روسی چوب نرم و سبک برای منبت کاری است این چوب در همه استان‌های کشور فراگیر نیست به همین منظور حتی درگذشته کمتر کسی اجرای منبت بر روی این چوب را می‌پذیرفت.

 اما باتوجه‌به گسترش استفاده از این چوب در بین اساتید نجار، منبت‌کارها هم مجبور شدند منبت کاری این چوب را بپذیرند. باتوجه‌به ساختار چوب سفید روسی، باید منبت کاری را به‌خوبی آموخته باشید تا بتوانید طرح‌هایتان را بر روی آن اجرا کنید. اجرای طرح‌های ظریف بر روی چوب نراد کمی مشکل است.

 چوب‌های بلوط، راش و گردو از پرمصرف‌ترین چوب‌ها در منبت هستند برخی منبت کارها حتی بر روی پوست درخت هم مربع اجرا می‌کنند. البته برای اجرای این سبک از منبت باید تجربه کافی داشته باشید.

 

کاری از آیچوب

12 نظر در “آموزش منبت کاری روی چوب از ۰ تا ۱۰۰ + ویدئو

 1. حسین گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من علاقه مند به کارکردن با فرز مینیاتوری و ساختن کارهای ظریف تر هستم! برای شروع شما چ پیشنهادی دارید، آیا باید دوره کامل منبت را به شکل صنعتی بگذرانم؟ یا شیوه یادگیری متفاوتی خواهد داشت؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بله باید اصول اولیه منبت را بدانید

 2. رها گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من ناهار خوری منبت دارم که خیلی قدیمی هست و ارتفاع دو مترو هشتادو عرض 140 هست. میخواستم بدونم ایا امکانش هست کوچیکش کنم. میز بنده هشت نفره است و روی صفحه نیز وسطش منبت بزرگی هست که کار دسته. پایه ها و دور تا دور میز هم. منبت هست

  1. آیچوب گفت:

   سلام رها گرامی
   امکان کوچک کردن میز وجود دارد؛ اما باید یک نجار از نزدیک کار را مشاهده کند و در این مورد نظر دهد. پیروز باشید.

 3. فرهاد گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده علاقه زیادی به کار با چوب دارم ولی در شهرستانی دور و مرزی زندگی میکنم که کلاسی ندارد
  برای شروع کار با توجه به اینکه بنده مبتدی هستم چه مغاری را پیشنهاد میکنید با قیمت مناسب نه گران؟
  آیا با نگاه کردن به کلیپ های آموزشی میتوانم پیشرفتی داشته باشم؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما فرهای عزیز
   شما به مغار تخت، گلویی، نیم باز و شفره نیاز دارید. پیشنهاد می کنیم از مطلب زیر استفاده کنید.
   معرفی انواع مغار منبت، مغار نجاری و بررسی بهترین مغار های ایران

 4. هادی گفت:

  سلام مطالب شما خیلی آموزند وروان بود من خوندم خیلی لذت بردم واز شما زحمتکشان در عرصه هنر تشکر فراوان دارم با تشکر

  1. آیچوب گفت:

   سپاس از شما هادی عزیز

 5. مهدی گفت:

  ممنون از مطالب مفیدتان .
  برای منبت و نرم شدن چوب از بنزین استفاده میکنند چطور میشه بعد از اتمام کار بوی نفت رو از بین برد ؟

  1. آیچوب گفت:

   خواهش می کنم
   معمولا رنگکاری بوی نفت رو از بین می بره… همچنین بعد از حدود ۱۰ میشه امید داشت شرایط بهتره بشه.

   1. محسن گفت:

    درود بر شما. ممنون از سایت خوبتون یک سوال خدمتتون داشتم میخواستم بدونم آموزش دوره های منبت برای وارد شدن به صنعت مبلمان استیل چقدر می‌تونه کمک کننده باشه

    1. آیچوب گفت:

     درود بر شما محسن عزیز
     بدون شک آموزش دیدن میتونه تاثیر مثبتی در روند فعالیت شما داشته باشه.
     هر مدیری و استاد کاری باید مدام آموزش ببینه و به روز باشه.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )