آموزش, اتصالات چوب, تکنیک‌های کار با چوب

معرفی انواع اتصال چوب به چوب بدون چسب و با چسب

آموزش اتصال چوب به چوب

معمولا برای ساخت لوازم چوبی ناگزیر هستید چوب ها را در کنار هم قرار دهید و در بیشتر موارد باید از اتصالات متناسب با نیاز خود استفاده کنید. در این نوشته تلاش می کنیم به معرفی ۶ سبک متداول اتصال چوب بپردازیم. با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

۱. اتصال لبه ای چوب به چوب

 

اتصال لبه ای

 

این اتصال از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع اتصال چوب است. معمولاً در پروژه‌هایی استفاده می‌شود که:

در صورت ایجاد درز بین چوب‌های مشکلی در کار ایجاد نمی‌شود و نگران این موضوع نیستید.

اینکه شما لوازم مورد نیاز برای ایجاد اتصالات دیگر را در اختیار نداشته باشید.

گاهی نیاز است که دو الوار را در کنار هم بچسبانید و که اتصال لبه‌ای مرسوم است و دلایل زیادی که شما را مجاب می‌کند که از این نوع اتصالات استفاده کنید.

در این نوع اتصال باید در نظر داشته باشید که ابتدا باید تخته‌های مورد نظرتان را رنده و گندگی کنید تا نری چوب به‌خوبی صاف شده باشد و با قرار گرفتن در کنار هم درز و شکافی ایجاد نشود.

اگر چوب‌های رنده و گندگی کردید و همچنان ناصافی و درز وجود داشت، دوباره پروسه قبلی را اجرا کنید تا تخته صاف و یکدست شود.

برای اتصال دو یا چند تخته باهم، باید لبه‌های تخته را به چسب چوب آغشته کنید و با دقت در کنار هم قرار دهید. با توجه به نوع کاری که قصد انجام آن را دارید، می‌توانید از گیره، پیچ دستی یا منگنه استفاده کنید.

پیشنهاد آیچوب:

چگونه با دستگاه کف رند یا رنده میزی نجاری کار کنیم؟

 

۲. اتصال فارسی بر چوب

 

اتصال فارسی بر

 

این اتصال چوب به‌مراتب بهتر از اتصال لبه‌ای است و برای اجرای آن باید چوب‌ها را با زاویه ۴۵ درجه برش، و در کنار هم قرار دهید تا حالت گونیایی یا ۹۰ درجه به دست آید. این اتصالات را می‌توانید در کابینت آشپزخانه، قاب عکس، قاب پرده و تقریباً در همه‌ی سازه‌های چوبی و ام دی اف مشاهده کنید.

برای اجرای این اتصال می‌توانید از دستگاه فارسی بر استفاده کنید و البته در زمان‌های گذشته، اساتید نجاری از اره دستی برای اجرای فارسی بر می‌کردند.

پیشنهاد ایچوب:

نحوه اجرای زاویه‌های بسیار دقیق با فارسی‌بر | ویدئو فارسی

.

۳. اتصال لب به لب چوب

 

اتصال لب به لب

 

این اتصال هم یک راهکار آسان و ساده برای اتصال چوب و ام دی اف است. برای متصل کردن چوب باید از چسب چوب و میخ یا پیچ چوبی به‌صورت ترکیبی استفاده کنید تا این اتصال ماندگاری بیشتری داشته باشد.

این اتصال در میان اساتید نجاری به اتصال کله به کله هم معروف هست.

۴. اتصال دم چلچله‌ای، کبوتری چوب

 

اتصال دم چلچله‌ای، کبوتری

 

اتصال دم چلچله‌ای یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین های اتصال چوب است. نجارهای حرفه‌ای و علاقه‌مند به هنرهای چوبی از این اتصال برای افزایش کیفیت کار خود و در کنار آن نشان دادن تخصص و قابلیت‌های استفاده می‌کنند.

اگر در شبکه‌های اجتماعی صفحات اساتید هنر نجاری را مرور کنید، می‌توانید عطش و علاقه‌ی آن‌ها را به استفاده از این نوع اتصال مشاهده کنید.

۵. اتصال چوب کام و زبانه

 

اتصال کام و زبانه

 

یک راه عالی برای اتصال دو چوب به هم است که از قدیم برای ساخت درب و پنجره، نردبان، میز، صندلی، و … استفاده می‌شد. اما در سال‌های اخیر شاهد هستیم که به‌عنوان مثال برای ساخت چارچوب درب از فارسی بر کردن دو سر الوارها استفاده می‌شود.

در مطالب آینده در مورد اجرای این اتصال‌ها به‌صورت تکمیلی توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

پیشنهاد آیچوب:

اتصال فاق و زبانه و اتصال کام و زبانه چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

 

۶. اتصال چوبب به چوب کنشکاف

 

اتصال کنشکاف

 

این اتصال هم مانند اتصال‌های قبلی، راهکار مناسبی برای اتصال دو قطعه‌ی چوبی به هم است. به این صورت که بر روی یکی از صفحه‌ها شیاری به‌اندازه ضخامت و عمق چوب مورد نظرتان ایجاد می‌کنید و یکی از این تکه‌ها را به‌صورت کشویی در داخل شیار قرار می‌دهید.

یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای ساخت قفسه‌های چوبی است.

پیشنهاد آیچوب:

آموزش اتصال کنشکاف و قلیف جدا در چوب

 

لازم است بدانید اتصالات بیشتری در صنعت چوب وجود دارند و کاربردهای زیادی برای استفاده از آن‌ها وجود دارد. در ادامه با این اتصالات بیشتر آشنا خواهید شد.

 

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )