معرفی ابزار, میخکوب

۰ تا ۱۰۰ انواع میخکوب بادی در صنعت چوب + کاربرد آن ها

انواع میخکوب بادی

 میخکوب بادی در مدل‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. میخکوب بادی در کشورهای اروپایی و آمریکایی به‌واسطه ساخت ساز خانه‌های چوبی یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنعت ساختمان و صنعت چوب است.

 در ایران هم از میخکوب بادی برای ساخت سازه‌های چوبی استفاده می‌شود؛ اما به گستردگی کشورهای پیشرفته نیست.

 مدل‌های مختلف میخکوب بادی در دنیا وجود دارد که به معرفی این مدل‌ها می‌پردازیم؛ اما همه این مدل‌ها در بازار موجود نیست. شاید در آینده‌ای نه‌چندان دور به مدل‌های خاص میخکوب بادی هم نیاز شود.

 با ما در ادامه همراه باشید.

 

تماشا آنلاین معرفی انواع میخکوب بادی

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

میخکوب بادی چیست؟

 میخکوب بادی ابزاری است که با استفاده از فشار باد ذخیره شده در مخزن کمپرسور هوا میخ را به سمت تخته شلیک کند.

 دستگاه میخکوب بادی به‌تنهایی هیچ کاربردی ندارد و برای استفاده از آن باید با استفاده از کمپرسور هوا فشار هوای موردنیاز را برای راه‌اندازی دستگاه فراهم کنید.

 البته میخکوب‌های شارژی هم در بازار موجود هستند؛ اما میخکوب بادی پرکاربردترین و متنوع‌ترین مدل موجود در بازار است.

 میخکوب‌ها در مدل‌های میخکوب مخصوص میخ‌های سقف، میخکوب مخصوص میخکوبی دیوارپوش‌های چوبی، میخکوب مخصوص اتصال اسکلت ساختمان چوبی و… وجود دارد.

 در ادامه به مدل‌های مختلف میخکوب بادی خواهیم تا دید کامل در مورد انواع میخکوب نجاری داشته باشید.

 

انواع میخکوب بادی

 

 میخکوب بادی یکی از پرکاربردترین ابزارها در نجاری، مبل‌سازی، کابینت کاری و دیگر حرفه‌های صنعت چوب هستند. به‌طورکلی ابزارهای بادی یا پنوماتیک (نومتیک / Pneumatics) که به ابزارهای خط مونتاژ و خط تولید نیز معروف‌اند.

 مزیت میخکوب بادی نسبت مدل‌های برقی یا شارژی این است که ابزارهای بادی ساختاری ساده‌تر و در نتیجه استهلاک پایین‌تری دارند. تنها ایراد آن‌ها محدودیت در جابه‌جایی است.

 در خطوط تولید بزرگ‌ترین کارخانه‌ها معمولاً از ابزارهای بادی برای ساخت و مونتاژ استفاده می‌شود.

 بنابراین با استفاده از یک کمپرسور هوا مرکزی و ذخیره هوای فشرده در مخازن بزرگ و لوله‌کشی و هدایت آن تا قسمت‌های موردنیاز، قوای لازم برای تغذیه ابزار بادی تأمین می‌شود.

 ابزارهای بادی بسیار متنوع هستند و حتی ذکر نام تمام ابزارهای بادی برای شما خسته‌کننده خواهد بود. در حقیقت برای بیشتر ابزارهای برقی، معادل بادی نیز ساخته می‌شود و درعین‌حال، برخی از آن‌ها نیز ممکن است معادل نداشته باشند.

 معمولاً ابزارهای بادی بسیار پرقدرت‌تر و کم‌هزینه‌تر از ابزارهای برقی هستند و کاربرد آن‌ها در صنایع و مشاغل، زیاد است.

 معمولاً برای خرید میخ کوب‌های بادی نجاری با چند اسم رایج آشنا هستیم. در این نوشته شما را با میخ کوب‌های بادی مورداستفاده در صنعت چوب و موارد کاربرد هر یک آشنا خواهیم کرد تا در زمان خرید با اطلاعات بیشتری انتخاب کنید.

انواع میخکوب های مورد استفاده در صنعت چوب

 شاید اولین سؤالی که به ذهن برسد این باشد که انواع میخکوب بادی که به آن اشاره کردیم، چه فرقی باهم دارند. وقتی این سؤال را از فروشنده می‌پرسیم، او باتوجه‌به دیده‌های خود، توضیحی ارائه می‌کند.

 ولی در بسیاری موارد کافی نخواهد بود و البته انتظار زیادی نیز نمی‌توان داشت که یک فروشنده ابزار یراق که هزاران قلم کالا در فروشگاه خود به فروش می‌رساند، در مورد تک‌تک این ابزارها اطلاعات کاملی داشته باشد.

 شاید بتوان گفت، تفاوت اصلی این ابزارها گذشته از شکل ظاهری، میخ‌های آن‌هاست. تفاوت در اندازه و شکل این میخ‌ها، شاید برای همه قابل حدس باشد؛ ولی سؤال این است که دقیقاً چه فرقی دارند.

 در ادامه به معرفی انواع میخ کوب‌های مورداستفاده در صنعت چوب خواهیم پرداخت.

 

میخکوب قاب بندی (Framing Nial Guns)

میخکوب قاب بندی framin nail gun

 

میخ کوب های قاب بندی برای میخ کوبی و اتصال چوب های اسکلت و قاب بندی ساختمان استفاده می‌شود. البته متأسفانه در ایران ساخت و ساز خانه های چوبی به ندرت انجام می‌شود و اتصال این بخش ها را به استفاده از پیچ انجام می‌دهند.

میخ کوب های قاب بندی میخ های بلند و قطور (گیج پایین) را به سمت چوب های ضخیم و متراکم شلیک می‌کنند و با قدرت خود میخ را به داخل چوب فرو می‌برند.

این میخ ها اجازه می‌دهند تا قاب و اسکلت اصلی ساختمان بسیار محکم و بادوام به هم متصل شوند.

میخکوب framing در سه مدل بادی و شارژی و کپسولی تولید می‌شود. مدل های شارژی و کپسولی (گاز فشرده) را به سختی پیدا می‌کنید.

 

میخکوب سقفی (Roofing Nial Guns)

میخکوب سقفی roofing nail gun

 

 میخکوب‌های سقفی برای کار بر روی سقف طراحی شده‌اند. البته این مدل‌ها بیشتر در کشورهای اروپایی و آمریکایی (برای رویه‌کوبی سقف چوبی) کاربرد دارد. حتی در این کشورها هم عموماً پیمانکارهای ساختمانی از آن استفاده می‌کنند.

 هرچند که این میخ کوب‌ها قوی هستند؛ اما به‌اندازه میخکوب‌های قاب بندی (Framing) قوی نیستند.

 در این مدل میخکوب‌ها نیاز نیست میخ تا حد زیادی داخل چوب فرو رود. میخ‌های مورد استفاده در این میخکوب‌ها از نوع تاج بزرگ (عریض) هستند. همان‌طور که در مقاله انواع میخ توضیح دادیم برای چینش این میخ‌ها از روش چینش نواری استفاده می‌شود.

 میخکوب سقفی هم در مدل‌های شارژی و بادی به بازار عرضه می‌شوند.

 

میخکوب کفپوش (Flooring Nial Guns)

میخکوب کفپوش و پارکت چوبی flooring nail gun

 

 کف‌پوش و پارکت چوبی یکی از حوزه‌های خاص در صنعت چوب است. برای نصب کف‌پوش نیاز به ابزار و تجهیزات به‌خصوص دارید.

 یکی از این ابزارهای تخصصی، میخکوب کف‌پوش است. در برخی ساختمان‌ها پیمانکار یک لایه پلای وود روی اسکلت ساختمان پیچ می‌کند و روی این لایه پلای وود، کف‌پوش چوبی میخ می‌شود.

 میخکوب مخصوص کف‌پوش میخ را باقدرت بسیار زیاد به زمین میخ می‌کند. این میخکوب به طور خاص برای میخکوبی لبه (زبانه) کف‌پوش طراحی شده است.

 میخکوب کف، یک میخ بدون سر را از قسمت نری چوب (زبانه) به کف زیرین یا اسکلت زیرین شلیک می‌کند.

 در صورت اشتباه در زمان شلیک با این میخکوب، جبران خسارت کمی دشوار است.

 این میخکوب هم در سه مدل شارژی و بادی و دستی (فنری) در بازار موجود است.

 

میخکوب جانبی (Siding Nail Guns)

میخکوب جانبی siding nail gun

 

 از این میخکوب‌ها برای نصب چوب‌های نما ساختمان استفاده می‌شوند. در واقع چوب‌هایی که به‌صورت دیوارپوش در پهلو یا جانب ساختمان قرار می‌گیرند.

 میخ‌های سایدینگ کمی متفاوت از میخ‌های معمولی هستند. در قسمت لبه میخ‌های سایدینگ دندانه‌هایی وجود دارد که مانع از در آمدن میخ از جای خود می‌شود. در واقع این میخ‌ها فشار زیادی را تحمل می‌کند و بسیار مقاوم است.

 میخ‌های مورداستفاده در این میخکوب معمولاً ۲ تا ۴ سانتی‌متر هستند.

 

میخکوب پایانی (Finish Nial Guns)

میخکوب پایانی finish nail gun

 

 میخکوب‌های پایانی یا نهایی برای اتصال‌های سبک‌تر طراحی شده است. در این میخکوب‌ها معمولاً از میخ‌هایی با گیج ۱۵ و ۱۶ استفاده می‌شود. از این میخکوب می‌توانید برای نصب سازه‌های کوچک و دقیق استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال برای نصب تاج کابینت و قرنیز یا قاب تاج و… میخکوب‌های Finish یا پایانی می‌توان استفاده کرد.

 در بازار ایران این میخکوب‌ها موجود هستند و امکان دسترسی به آن‌ها را خواهید داشت.

 یکی دیگر از ویژگی‌های این میخکوب امکان میخ‌کوبی با میخ‌های بزرگ‌تر (طول بیشتر) است. این میخکوب میخ‌های سوزنی (شانه ای) تقریباً بدون سر را شلیک می‌کند. با کوبیدن این میخ روی چوب اثری زیادی از سوراخ و تاج میخ باقی نمی‌ماند.

 

میخکوب Brad Nail Guns

میخکوب Brad Nail Guns

 

در این دسته میخ کوب ها امکان استفاده از میخ های نازک تر را خواهید داشت. در این میخکوب ها از میخ گیج ۱۸ استفاده می‌شود. موارد استفاده از این میخکوب ها برای اتصال قطعات سبک و جزئی است.

میخ های گیج ۱۸ معمولاً قدرت کمتری دارند و برای ساخت لوازم چوبی تزئینی و قالب گیری و نصب پانل و صنایع دستی استفاده می‌شوند.

اندازه کوچک این میخ ها از شکافتن چوب های نازل جلوگیری می‌کند. همین امر موجب می‌شود تا میخ راحت تر در چوب پنهان شود. در مرحله رنگ کاری هم پوشاندن سوراخ این میخ ها بسیار راحت تر است.

 

میخکوب سوزنی \ مویی (Pin Nail Guns)

میخکوب سوزنی \ مویی (Pin Nail Guns)

 

 میخکوب سوزنی یا مویی یا میخکوب نامرئی از نام‌های این میخکوب است. احتمالاً تا به این لحظه متوجه شدید که این میخکوب برای کوبیدن میخ‌های بسیار نازک طراحی شده است. منظور ما میخ‌های بسیار نازک، میخ با گیج ۲۳ است.

 این میخ‌ها آن‌قدر نازک هستند که شبیه به پین به نظر می‌رسند. حتی مدل‌های پلاستیکی میخ‌های گیج ۲۳ هم زمانی در بازار ایران آمده بود.

 درصورتی‌که پروژه‌های بسیار خاص دارید و نمای کار برای شما اهمیت دارد، از میخ‌های پینی یا سوزنی استفاده کنید.

 فقط در نظر داشته باشید که این میخ‌ها مقاومت کششی و خمشی زیادی ندارند؛ بنابراین برای موارد سبک وزن توصیه می‌شوند.

 

کدام میخکوب نجاری مناسب کار من است؟

همان‌طور که در این مقاله توضیح دادیم، مدل های مختلف میخکوب بادی به بازار عرضه می‌شود. شما می‌توانید با توجه به نوع نیاز خود اقدام به استفاده از میخکوب بادی کنید.

نکته مهم بعد از خرید میخکوب بادی، انتخاب میخ مناسب میخکوب بادی است. ما در نوشته های پیشین در مورد انواع میخ مورد استفاده در میخکوب های بادی و نحوه انتخاب آن صحبت کردیم. پیشنهاد می‌کنیم این مقاله و ویدئو را از دست ندهید.

 

منبع: آیچوب

دوستان کپی کار لطفاً کپی نکنید…

 

149 نظر در “۰ تا ۱۰۰ انواع میخکوب بادی در صنعت چوب + کاربرد آن ها

 1. خانی گفت:

  سلام.روی ام دی اف تزیینات چوبی استفاده شده که با میخ وصل شده ولی نمیدونم چه نوع میخی.چون داخل کار فرورفته و فقط سوراخ ریزی ازش پیداست چجوری میتونم این تزیینات رو جدا کنم و میخ هارو بکنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   احتمالا از میخکوب بادی استفاده شده
   پیچگوشتی و بذارید بین ام دی اف و چوب تزئینی و به صورت اهرمی حرکت بدید تا بتونید قطعات رو خارج کنید؛ اما در نظر داشته باشید که هم به ام دی اف و هم به قطعه تزئینی آسیب میرسه.

 2. محمد گفت:

  سلام میخ skبا میخ f چه تفاوتی داره
  من برای کارهای چوبی مثل ساخت باکس چوبی برای گل فروشی ها چه میخکوب و چه میخی لازم دارم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد عزیز
   تفاوت فقط در اندازه هست.
   میتونید از همین میخ برای گلفروشی ها هم استفاده کنید.

 3. خراطی نارون گفت:

  ممنونم بابت مطالب خوب و معرفی انواع میخ و میخکوب

 4. سید عقیل گفت:

  با سلام وتشکر فراوان از مطالب مفید وکاربردی شما امیدوارم همیشه شاد و موفق باشید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما.

 5. محمد حسین گفت:

  سلام و درود
  برای کلاف کرد کابینت از چه میخکوبی باید استفاده کرد

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   برای کلاف کردن باکس کابینت از پیچ استفاده میشه و میخ استقامت چندانی نداره… اما میخکوب مورد استفاده در نجاری معمولا اسکا هست که می تونید میخ F رو هم با این دستگاه شلیک کنید.

 6. هاشم گفت:

  خدا عمری پر از برکت وعزت به شما بدهد ممنون از راهنمایی های شما

 7. علی گفت:

  سلام بزرگوار ، بنده میخوام کار کابینت ام دی اف شروع کنم . خواستم بدونم میخ کوب بادی از نوع F مناسب کابینت هست یا خیر ؟؟؟ مثلا وقتی گفته میشه فلان میخکوب F50 است آیا میشه میخ F کوتاه تر 5 سانت توش بذاریم یا خیر ؟

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما علی عزیز
   بله میتونید در میخکوب F50 میخ 12 میلی متری هم استفاده کنید. عدد 50 نشان دهنده حداکثر اندازه میخ مورد استفاده در دستگاه هست.

 8. محسن حیسن دوست گفت:

  سلام خسته نباشید من نیاز به یک دستگاه جهت تعمیر مبل وکند دیواری هستم شما چه میخ کوبی پیشنهاد می دهد متشکرم

  1. آیچوب گفت:

   سلام جناب حسین دوست عزیز
   برای انتخاب میخکوب مناسب از لینک زیر استفاده کنید:

   معرفی و خرید انواع منگنه کوب بادی مناسب صنعت چوب در بازار ایران

 9. فروشگاه اینترنتی چوبک ابزار گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  دستگاهی که همه این کار هارو براتون انجام بده وجود نداره. باید همه رو جداگانه خریداری کنید.
  برای سازه های معمولی مثل میز از میخ اسکا یا اف استفاده میکنند.
  داخل سایت چوبک ابزار میتونید انواع مدل های میخکوب اسکا و منگنه کوب و پلاک زن بادی رو به همراه اطلاعات کاملشون مشاهده کنید.
  از طریق لینک زیر وارد دسته بندی میخکوب و منگنه کوب بادی میشید.
  https://choobakabzar.com/product-category/ابزارآلات-بادی/

 10. محمدرضا گفت:

  سلام ، وقتتون بخیر
  من الان برای ساخت نیاز به یک پلاک زن ، منگنه کوب و میخکوب دارم
  هرکدوم رو باید جداگانه تهیه کنم یا دستگاهی هست که همت رو ساپورت کنه؟
  و اینکه برای ساخت میز و کتابخونه معمولا از چه نوع میخی استفاده میشه؟
  اگه برند و مدل خوب با قیمت مناسب هم معرفی کنید ممنون میشم

  مرسی از سایت بسیار خوبتون

 11. عطا گفت:

  سلام و درود. آقا میخکوب بوش آیا میشه تو ایران پیدا کرد

  1. آیچوب گفت:

   سلام عطا
   من نتونستم پیدا کنم.

 12. sara گفت:

  سلام ممنون از راهنمایی که کردید
  من میخوام برای نجاری خانگی با چوب روس یک میخکوب برقی بگیرم که سایز مختلف میخ بشه باهاش استفاده کرد اما هزینه اش برام مهمه شما چه مارکی پیشنهاد میدید

  1. آیچوب گفت:

   سلام سارا
   این بستگی به بودجه داره
   رونیکس
   پاور پلاس
   قیمتشون مناسبه
   اما بوش و دیوالت و سوماک جزو خوب ها هستند و گران….

 13. غلامرضا گفت:

  سلام اقا من دنباله یه میخکوب میگردم که میخ ۱۰*۲.۵ رو بزنم تو اجر اونم بادی باشه
  جون من تخته بندی ساختمان انجام میدم و شغلم هست میخوام از چکش دیگه استفاده نکنم اگه هست همچین چیزی که میخ رو بزنه تو اجر به شماره من ۰۹۱۷۹**** یه زنگ یا واتس اپ یا تلگرام به همین شماره پیام بده دسته شما درد نکنه

  1. آیچوب گفت:

   سلام غلامرضا
   شما می تونید از میخکوب های نواری استفاده کنید. مثلا میخکوب های ویستا گزینه مناسبی هستند.

 14. منصور گفت:

  سلام، میخ کوب ماکیتا مدل AF505خریدم جهت کارهای خانگی,,خواستم بدونم که با توجه به استفاده از میخ sk این دستگاه مناسب کارهای کمد وکابینت هست یا نه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام منصور گرامی
   ما معمولا از میخ F برای کارهای چوبی و MDF استفاده می کنیم. میخ SK برای ساخت سازه های خاص استفاده میشه و زیاد برای کمد و کابینت استفاده نداره…

   1. علی گفت:

    سلام وقت بخیر
    در مطالب پایین فرمودین که به میخ sk گفته میشود f
    اگر هردو یکی هستند پس در ام دی اف هم کاربرد دارد
    جیت ۱۸۵۰ هم میخ sk میخورد
    متشکرم

    1. آیچوب گفت:

     سلام علی عزیز
     بله هر دو یکی هستند و دستگاه یکسان دارند. با دستگاه sk میتونید F رو شلیک کنید.

 15. علی گفت:

  سلام. آیا میخکوب ریزتر اسکا تو بازار هست
  اسمی بنام اچ پی اگر اشتباه نکنم

  1. آیچوب گفت:

   سلام علی عزیز
   خیر به این اسم نیست
   اگر اجازه بدید تا چند روز دیگه یک برند خوب و البته گرون قیمت به شما معرفی می کنم. که قیمتش حدود ۵ تومن یا بالاتر هست!
   در این حد هزینه می کنید؟

 16. آلفرد گفت:

  با سلام
  لطفاً راجع به کاربرد میخکوب کپسولی توضیح بفرمایید که در این نوع میخکوب چرا از کپسول استفاده میشه و اینکه چند نوع کپسول در بازار وجود داره؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   حتما در این مورد مطلب منتشر می کنیم.

 17. مازیار گفت:

  سلام از سایت خیلی خوبتون که سبب افزایش سطح اطلاعات مردم میشید و از همینطور راهنمایی های خوبتون سپاسگذارم.
  سوال من هم از خدمتتون این هست که ایا میشه از میخ اسکا در میخکوب تیپو استفاده کرد

  1. آیچوب گفت:

   سلام مازیار عزیز
   باید از دو دستگاه جداگانه استفاده کنید.

 18. طاهر گفت:

  سلام خسته نباشید با همه این تفاسیر من هنوز نمیدونم کدوم میخکوب( تیپو یا اسکا) به کار کابینت بهتره و بهترین برند ها و مدل ها و تفاوت در مشخصاتشون چی هست میشه راهنمایی کنین من میخوام منگنه کوب و میخکوب بخرم اما تنوع و اپشنهایی که کنارشون هست اونقدر زیاد هست که گیج شدم

  از سایت خوبتون هم ممنونم

  1. آیچوب گفت:

   سلام تیپو بخرید
   اول سوماک
   بعد جیت

 19. روشنی گفت:

  سلام برای نصب ام دی اف های هایگلاس که رد میخ نباید زیاد دیده بشه چه میخ کوبی پیشنهاد میدید .ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام جناب روشنی
   همه میخکوب ها تقریبا به یک اندازه سوراخ ایجاد می کنند. اما من به شخصه احساس میکنم جیت عمقش کمتره.
   البته در یک کلیپ دیده بودم دیوالت میخکوبی به بازار عرضه کرده که قابلیت تنظیم عمق نفوذ داشت.
   نمی دونم وارد ایران شده یا نه….

 20. فرياد گفت:

  سلام خیته نباشین
  قویترین میخکوب بادى که بتونه میخهاى ٧٠ میل و ٩٠ میل رو راحت وارد چوب کنه
  چه مارکى هستش
  من براى نصب زیر کار استودیو صدابرداریم نیاز دارم که میخ ها بلند باشن
  ممنون میشم راهنمایى بفرمایید
  اگه دوستان جایى رو هم میشناسن که چنین دستگاهى رو
  میفروشن یا حتى اجاره میدن ممنون میشم اطلاع بدین

  1. آیچوب گفت:

   سلام دوست عزیز
   میخکوب های ویستا به نظرم مناسب کار شما هستند.
   کیفیت خوبی هم دارند.
   میتونید در گوگل، میخکوب ویستا رو سرچ کنید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )

[dm-modal]