اتصالات, تکنیک‌های کار با چوب, میخ و پیچ

هرز شدن تاج پیچ چیست؟ چه کار کنیم پیچ هرز نشود؟

چه کار کنیم پیچ هرز نشود

 هرز شدن تاج پیچ یکی از مشکلات رایج در صنعت چوب است. اگر حتی در صنعت چوب هم فعال نباشید، احتمالاً حداقل یک‌بار هم با پیچ هرز و مشکلاتی که برای شما به وجود می‌آورند روبرو شده‌اید.

 شاید در نگاه اول موضوع هرز شدن سر پیچ موضوعی ساده به نظر برید؛ اما دانستن دلایل آن کمک می‌کند که دیگر در زمان باز کردن یا بستن پیچ با مشکل مواجه نشوید.

 هرز شدن پیچ در دو قسمت ممکن است ایجاد شود.

 ممکن است در زمان بستن پیچ رزوه‌های آن در اثر فشار زیاد هرز شوند همچنین ممکن است در اثر اشتباهات اپراتور در قسمت تاج پیچ شاهد هرز شدن باشیم.

 باتوجه‌به اهمیت پیچ در صنعت چوب و کاربرد فراوان آن در سال‌های گذشته و سال‌های پیش رو در این نوشته قصد داریم در مورد هرز شدن تاج پیچ یا کله پیچ یا سر پیچ با هم صحبت کنیم.

اهمیت هرز کردن تاج پیچ ازاین‌روی است که وجود آن باعث کاهش سرعت در زمان ساخت سازه ازبین‌رفتن منابعی مانند زمان و آچارپیچ‌گوشتی و پیچ می‌شود.

در صورتی که با رعایت استانداردهای ساده و شاید پیشه و افتاده امکان جلوگیری از هرز شدن یا خوردگی تاج پیچ را خواهیم داشت. با ما در ادامه همراه باشید تا استانداردهای شرکت‌های تولیدکننده پیچ را با شما در میان بگذاریم.

 

تماشا ویدئو دلیل هرز شدن پیچ آیچوب

 

 

تماشای این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

هرز شدن تاج پیچ یعنی چه؟

در زمان بستن پیچ با استفاده از پیچ‌گوشتی دستی و یا پیچ بندهای شارژی در صورتی که آچارپیچ‌گوشتی روی تاج پیچ سر بخورد نشانه هرز شدن تاج پیچ است.

 

هرز شدن تاج پیچ یعنی چه؟

 

 اگر تابه‌حال به هر دلیلی اقدام به باز یا بستن پیچ کرده باشید ممکن است با هرز شدن تاج پیچ روبرو شده باشید و می‌دانید که این مشکل بسیار آزاردهنده و دردسر زا است. نکته مهم اینجاست که هرز شدن یک پیچ ساده و ارزان‌قیمت ممکن است برای شما هزینه‌های سنگینی را در بر داشته باشد. یکی از معمول‌ترین هزینه‌ها، انتقال قطعه کار به تراشکاری جهت باز کردن پیچ است.

همه این مشکلات از زمانی ایجاد می‌شود که اپراتور تجربه درست و اطلاعات فنی درست از کار با پیچ و پیچ‌گوشتی ندارد. مهم نیست چند سال سابقه کار داریم چون هستند اساتیدی که سالیان سال در صنعت مشغول به فعالیت هستند؛ اما متأسفانه تخصص عجیبی در نابودکردن پیچ دارند.

 زمانی که پیچ هرز می‌شود، به آچار پیچ گوشتی و به پیچ آسیب جدی وارد می‌شود. در واقع بهتر است بگوییم اتصال درست بین آچار پیچ گوشتی و پیچ برای باز یا بسته‌شدن برقرار نمی‌شود. یک لغزش ساده سرآغاز بسیاری از مشکلات مانند هرز شدن تاج پیچ است.

 در ساده‌ترین حالت می‌توان گفت در صورتی که فشار کافی از سمت اپراتور به پیچ گوشتی و پیچ وارد نشود تاج پیچ در اثر سرخوردن پیچ گوشتی خراشیده می‌شود و در صورتی که این سایش و خراشیدگی ممتد و ادامه‌دار باشد دیگر امکان استفاده از پیچ را نخواهید داشت.

در ادامه به بررسی دلایل هرز شدن تاج پیچ خواهیم پرداخت و توضیحات بیشتر در مورد هر یک خواهیم داد لطفاً با ما همراه باشید…

 

ایجاد فشار نامناسب روی پیچ چوب

 یکی از مهم‌ترین دلایل هرز شدن آچار پیچ گوشتی یا هرز شدن تاج پیچ، ایجاد فشار نامناسب است در واقع زمانی که قصد بستن پیچ با استفاده از پیچ گوشتی دستی یا پیچ گوشتی شارژی را داریم، باید فشار مناسب برای هل‌دادن پیچ به سمت جلو ایجاد کنیم.

 

ایجاد فشار نامناسب روی پیچ چوب

 

 در صورتی که فشار کافی برای بستن پیچ ایجاد نشود شاهد سرخوردن آچار پیچ گوشتی بر روی تاج پیچ خواهیم بود که همین مورد یکی از مهم‌ترین دلایل هرز شدن تاج پیچ یا آچار پیچ‌گوشتی است.

 جالب است بدانید شرکت‌های تولید کننده پیچ تحقیقاتی در زمینه مقدار فشار استاندارد برای باز یا بستن پیچ انجام دادند و به نتیجه جالب رسیدند. محققان دریافتند نسبت مناسب ایجاد فشار برای بستن پیچ یا باز کردن آن ۷۰ به ۳۰ است.

 در واقع برای باز یا بستن پیچ باید ۷۰ درصد فشار به صورت عمودی به پیچ وارد شود و ۳۰ درصد است فشار برای چرخاندن پیچ اختصاص داده شود. این اعداد زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما قرار است با استفاده از دستگاه‌هایی مانند سیان سی اقدام به باز یا بسته کردن پیچ کنید.

 

خرابی آچار پیچ گوشتی

 یکی دیگر از موارد ساده که باید به آن توجه ویژه داشت خرابی آچار پیچ گوشتی است. آچار پیچ گوشتی در صنعت قطعه‌ای ارزان‌قیمت است و شما می‌توانید تعداد زیادی از این آچارها را در جعبه‌ابزار خود موجود داشته باشید.

 معمولاً در اثر باز یا بستن نادرست پیچ آچار پیچ گوشتی ساختار استاندارد خود را در قسمت نوک از دست می‌دهد.

 

خرابی آچار پیچ گوشتی

 

 شما می‌توانید با بازدید چشمی از آچار صحت یا خرابی آن را تشخیص دهید همچنین در زمان باز یا بستن پیچ درصورتی‌که آچار به‌درستی روی تاج پیچ قرار نگرفت و سر خورد، می‌تواند یکی از نشانه‌های خرابی آچار باشد.

 معمولاً زمانی که آچار پیچ گوشتی خراب می‌شود نوک آن تیزتر از حالت استاندارد شکل می‌گیرد.

تأکید می‌کنیم باتوجه‌به ارزان‌قیمت بودن این آچار همیشه از آچارهای پیچ گوشتی سالم استفاده کنید.

 

 سرعت بیش از حد در باز یا بستن پیچ

 یکی دیگر از مواردی که باید در زمان بستن پیچ به آن توجه ویژه داشت سرعت در باز یا بستن پیچ است. همان‌طور که در بالا اشاره شد نسبت مناسب برای بازی یا بستن پیچ ۷۰ به ۳۰ هست. اگر سرعت چرخش پیچ بند یا آچار پیچ گوشتی بیشتر از حد استاندارد باشد آچار پیچ گوشتی بر روی تاج پیچ سر می‌خورد و باعث خراب‌شدن آن می‌شود.

معمولاً این مشکل زمانی رخ می‌دهد که شما از دستگاه‌هایی مانند پیچ بند شارژی استفاده می‌کنید و اپراتور به خیال اینکه کار خود را سریع‌تر انجام دهد با حداکثر سرعت اقدام به باز کردن یا بستن پیچ می‌کند.

این مشکل شایع توسط اپراتورها نادیده گرفته می‌شود و باعث ایجاد هزینه برای خود و دیگران می‌شود.

 تلاش کنید در زمان بستن پیچ آرامش خود را حفظ کنید و پیچ را به‌درستی و با سرعت مناسب بندید هر چقدر سرعت بستن پیچ کمتر باشد امکان سرخوردن آچار پیچ گوشتی بر روی پیچ کاهش می‌یابد.

 نکته مهم در مورد سرعت باز کردن یا بستن پیچ این است که هرچه تراکم قطعه کار بیشتر باشد و یا بهتر بگوییم چگالی آن بیشتر باشد، باید پیچ را با سرعت کمتری بست. به‌عنوان‌مثال در چوب‌هایی مانند بلوط باید سرعت را کاهش دهید.

 

کیفیت پایین آچار پیچ گوشتی

کیفیت پایین آچار پیچ گوشتی

 

 یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت کیفیت آچار پیچ گوشتی هست. آچار پیچ گوشتی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان برای باز کردن یا بستن پیچ باید کیفیت مناسب داشته باشد اگر از برندهای نامعتبر آچار پیچ گوشتی خریداری کنید یا آچار پیچ گوشتی تولید شده آلیاژ ضعیفی داشته باشد باید انتظار خوردگی نوک آچار پیچ گوشتی را در مدت زمان کوتاهی داشته باشید.

 همیشه تلاش کنید برای خرید آچار پیچ گوشتی کمی بیشتر هزینه کنید تا محصولی با کیفیت و با آلیاژ و ساختار مناسب خریداری کنید مطمئن باشید در بلندمدت این تصمیم شما به نفع شما خواهد بود.

 

زاویه درست نگه‌داشتن پیچ گوشتی

 

 زاویه نگه‌داشتن آچار پیچ گوشتی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. در صورتی که زاویه دستتان نسبت به پیچ درست نباشد و زبانه‌های آچار در درون شیارهای تاج پیچ به‌خوبی چفت‌وبست نشود نباید انتظار باز کردن یا بستن درست پیچ را داشته باشیم!

 معمولاً این مشکل در زمان کار با پیچ بندهای شارژی بسیار دیده می‌شود و اپراتور فکر می‌کند دست خود را در هر زاویه قرار دهد وظیفه پیچ بند شارژی این است که پیچ را به‌درستی ببندد. در صورتی که نقش مهم خود به‌عنوان هدایت‌کننده پیچ بند شارژی را فراموش می‌کند.

 بهترین زاویه برای باز کردن یا بستن پیچ با استفاده از آچار پیچ گوشتی ۹۰ درجه است در واقع باید زبانه‌های آچار پیچ گوشتی با شیارهای پیچ دقیقاً در یک راستا قرار بگیرند و هرگونه کجی به چپ و راست و بالا و پایین موجب خراب‌شدن تاج پیچ می‌شود.

 

جمع‌بندی پایانی هرز شدن تاج پیچ

 برای جلوگیری از هرز شدن تاج پیچ همیشه قبل از اینکه سازنده پیچ یا سازنده آچار پیچ گوشتی را به‌عنوان مقصر در جریان خرابی تاج پیچ در نظر بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم عملکرد خود در زمان کار با دستگاه را بررسی کنید.

 در واقع اگر اپراتور وظایف خود را به‌درستی انجام دهد می‌توان انتظار داشت باز کردن و بستن پیچ بدون مشکل انجام شود لطفاً شما هم در قسمت کامنت‌های این پست تجربیات خود از خراب‌شدن و هر شدن تاج پیچ را با ما در میان بگذارید.

 

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )