اره, اره عمودبر/چکشی, برش‌کاری, معرفی ابزار

اره عمود بر چیست؟ ویدئو آموزش ۰ تا ۱۰۰ اره چکشی برقی نجاری

آموزش ۰ تا ۱۰۰ اره چکشی برقی نجاری

 اره عمود بر یا همان اره چکشی یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنعت چوب است. اگر نجاری ماهر و یا حتی خویش ساز و شاغل در خانه باشید، اره چکشی یکی از ابزارهای پر کاربرد و اصلی در کارگاه نجاری شما خواهد بود.

 اره عمود بر به‌خاطر نوع حرکت تیغ اره در زمان‌برش با نام اره چکشی هم شناخته می‌شود. همچنین به‌خاطر حرکت رفت و برگشتی تیغه آن در محور عمود (Z) با نام اره چکشی هم شناخته می‌شود.

ساختار و بدنه اره عمود بر

 اره عمود بر شامل یک بدنه و کفی متصل به آن است. معمولاً بدنه دستگاه از جنس پلاستیک عایق دوبل ساخته می‌شود. پلاستیک عایق دوبل مانع از برق‌گرفتگی اپراتور در اثر اتصال قطعات الکتریکی دستگاه به بدنه می‌شود. کفی اره چکشی هم معمولاً از جنس آلیاژ آلومینیوم است.

 موتور در قسمت پایین بدنه و دستگیره هدایت دستگاه در بالا وجود دارد. در اره‌های عمود بر نیروی دورانی موتور توسط یک گیربکس به حرکت رفت و برگشتی (مانند چرخ‌خیاطی) تبدیل می‌شود.

 این دستگاه با یک دست هدایت می‌شود و معمولاً برای برش آزاد، سریع، خشن و بادقت پایین از اره عمود بر استفاده می‌شود. به‌واسطه سبک بودن این دستگاه و نوع تیغه، امکان چرخش و هدایت دستگاه در زوایا و انحنای مختلف را خواهید داشت.

 در اره عمود بر تیغه در حالت عمودی به بالا و پایین حرکت می‌کند. دندانه‌های موجود بر روی تیغه، در اثر حرکت رفت و برگشتی چوب را برش می‌دهند. در حرکت رفت و برگشتی تیغه، عمل برش چوب از کورس برگشت به سمت بالا انجام می‌شود.

 تیغه‌های اره چکشی در انواع مختلفی تولید می‌شوند و با استفاده از آن‌ها می‌توان انواع ورق‌های چوبی و پلاستیکی و فلزی را به‌راحتی برش داد.

 تیغه‌های اره عمود بر در اشکال، اندازه و جنس‌های مختلف ساخته می‌شوند. کاربر می‌تواند باتوجه‌به نیاز خود و نوع برش و متریالی که قصد برش آن دارد تیغه مناسب را انتخاب کند. تیغه‌های اره چکشی معمولاً ارزان هستند. در ایران بیش از ۲۰ نوع تیغ اره عمود بر در دسترس است.

 این تیغه‌ها ارزان هستند و باتوجه‌به ساختارشان معمولاً زود کند می‌شوند.

تماشا آنلاین ویدئو آشنایی با اره عمود بر نجاری

 

تماشا این ویدئو با ترافیک نیم بها محاسبه می شود! 

امکانات جانبی اره عمود بر

 هرچند که تولیدکننده‌های ابزار تلاش می‌کنند تا ایده‌های نو را برای طراحی این دستگاه به کار گیرند؛ اما اره چکشی نجاری در گذر زمان باتوجه‌به نوع کاربرد آن تغییرات چندانی پیدا نکرده و بیشتر تغییرات شامل امکانات جانبی هست که به آن افزوده شده است.

 اهم تغییرات این دستگاه بیشتر در قسمت تیغ گیر و سیستم موتور دستگاه انجام شد و ساختار کلی آن همچنان به قوت خود باقی است.

سیستم تیغ گیر اره چکشی

سیستم تیغ گیر اره چکشی

 در سیر پیشرفت اره عمود برها، در ابتدا شاهد تیغ‌گیرهای ساده و وقت‌گیر پیچ و مهره‌ای بوده‌ایم که به‌تدریج جای خود را به تیغ گیرهایی بسیار سریع‌تر و ایمن‌تری داده‌اند.

 در مدل‌های اولیه برای تعویض تیغه مجبور به استفاده از پیچ و مهره بوده‌اید که علاوه بر دقت و استقامت پایین وقت زیادی را از کاربر می‌گرفت؛ اما به‌مرور و با گسترده شدن استفاده از اره عمود برها، دستگاه‌های مدرن دارای تیغ گیرهای بسیار کاربردی‌تری شده‌اند و زمان تعویض تیغه را به چند ثانیه کاهش داده‌اند.

سیستم کنترل سرعت در اره عمود بر

سیستم کنترل سرعت در اره عمود بر

 یکی دیگر از قابلیت‌هایی که در گذر زمان به اره چکشی افزوده شد، سیستم کنترل سرعت یا همان دیمر کردن موتور است. در این سیستم شما می‌توانید سرعت حرکت موتور و موازی با آن سرعت حرکت تیغ اره را تنظیم کنید.

 معمولاً یک چرخک بر روی بدنه دستگاه و یا یک انتخاب‌گر بر روی شصتی دستگاه وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان سرعت موتور را در گام‌های مختلف تنظیم کرد.

 قابلیت دیمر کردن به شما این امکان را می‌دهد که مواد مختلف (چوب و پلاستیک و فلز و…) را به‌راحتی برش دهید. به‌عنوان‌مثال سرعت برش فلز باید پایین‌تر از سرعت برش چوب باشد. همچنین اگر چوب را با سرعت بالاتر ببرید، کیفیت برش بهتر خواهد شد.

 اگر قصد خرید اره عمود را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که خرید مدل دیمر دار آن اولویت شما باشد. این قابلیت مطمئناً بسیار کارایی خواهد داشت.

سیستم پاندولی اره عمود بر

 این یک مکانیسم الهام گرفته شده از برش با اره‌های دستی است. در این مکانیسم تیغه علاوه بر حرکت رفت و برگشتی روبه‌بالا و پایین، حرکتی روبه‌جلو نیز خواهد داشت. ترکیب این دو حرکت موجب افزایش سرعت برش خواهد شد.

 انتخاب‌گر حالت پاندولی روی اره عمود برها معمولاً امکان انتخاب چندگانه دارند که شدت حرکت پاندول از این طریق کنترل می‌شود. هر چه بازه حرکتی پاندول بیشتر باشد برش سریع‌تر اما با دقت کمتری انجام می‌شود.

سیستم پاندولی اره عمود بر

سیستم گاورنر در اره عمود بر (Governor)

گاورنر یک سیستم الکترونیکی تثبیت کننده توان یا دور است که چندی است در ابزارهای برقی شاهد آن هستیم. گاورنر که با نام‌های تثبیت کننده یا جبران ساز نیز شناخته می‌شود وظیفه ثابت نگه داشتن دور یا گشتاور خروجی در بارهای مختلف را بر عهده خواهد داشت.

تعداد کمی از اره عمود برهای موجود در بازار چنین مکانیسمی دارند. در این مکانیسم در صورت فشار به اره عمود بر، ابزار سعی می‌کند با تزریق توانی بیشتر به موتور مقدار سرعت یا گشتاور خروجی را ثابت نگه دارد.

سیستم راه‌اندازی نرم (soft start)

 در این مکانیسم عمود بر با شیبی ملایم راه‌اندازی شده و با طی چند ثانیه (حدود ۳ ثانیه) به حداکثر دور خود می‌رسد. این مکانیسم جریان هجومی ناشی از راه‌اندازی دستگاه (این جریان بین ۵ تا ۱۵ برای جریان نامی ابزار است) از بین رفته و موجب دوام بالای موتور و قطعات الکتریکی آن می‌شود.

 همچنین راه‌اندازی نرم با جلوگیری از انتقال گشتاور راه‌اندازی به دستگاه و یا بدن اپراتور مانع از آسیب‌دیدگی به قطعات مکانیکی ابزار یا بدن کاربر می‌شود.

سیستم جلوگیری از استارت مجدد

این یک مکانیسم الکترونیکی ایمنی است که در بسیاری از ابزارهای پیشرفته و از جمله اره عمود بر ها استفاده می‌شود. در این مکانیسم روشن شدن ابزار تنها مشروط به فشردن شستی یا کلید استارت دستگاه نیست و حتی در صورت قرار داشتن سوئیچ ابزار در حالت روشن و وصل کردن آن به منبع برق نیز دستگاه به دلیل وجود این سیستم ایمنی روشن نمی‌شود.

این مکانیسم به‌منظور جلوگیری از روشن شدن ناگهانی و کنترل نشده ابزار استفاده می‌شود که در نسل جدید ابزارها در حال رایج شدن است.

سیستم دمش در اره عمود بر

دمش و مکش در اره عمود برها به‌منظور کنار زدن یا جمع آوری براده‌های چوب از جلوی تیغه به کار برده می‌شوند. اگر از اره چکشی استفاده کرده باشید حتماً پی خواهید برد که دیدن خط برش تا چه اندازه برای کاربر مهم است. این مکانیسم با کنار زدن و یا جمع آوری براده‌های چوب از جلوی تیغه راه را برای برش دقیق‌تر هموارتر می‌کند.

در دمنده یا فوتک هوای وارد شده به موتور از روزنه‌ای کوچک پشت تیغه خارج شده و براده‌های چوب را کنار می‌زدند. در مکنده‌ها نیز یک نازل پشت دستگاه به شیلنگ جاروبرقی متصل شده و براده‌های جمع شده جلوی تیغه را مکش می‌کند. بیشتر اره عمود برهای موجود در بازار فاقد این دو سیستم هستند.

کارایی و مزایای اره عمود بر

نکته اولی که در مورد کارایی اره عمود بر باید در نظر داشته باشید، قابلیت برش آزادانه و در جهت‌های مختلف است. شما در زمان برش با اره چکشی محدود نیستید. به‌عنوان مثال در برش با دستگاه‌های برشی که دارای تیغه دیسکی (دایره‌ای) هستند، شما محدود به برش‌های مستقیم و در یک راستا هستید و امکان برش‌های منحنی وجود ندارد.

اما در صنعت چوب بسیاری اوقات نیاز دارید تخته‌ها و ورق‌های چوبی را در حالت قوسی و حتی دایره‌ای برش دهید. به همین منظور باید دستگاه‌هایی داشته باشید که عرض تیغه آن کم باشد و به‌راحتی بتوان تیغه را در مسیر مورد نظر چرخاند.

مهم‌ترین مزیت اره چکشی، همین تیغه کم‌عرض آن است. فقط با این تیغه کم‌عرض هست که می‌توانید دستگاه را در هر جهتی که دوست دارید حرکت دهید و خط برش منحنی و حتی زیگزاگ ایجاد کنید.

مزیت دیگر اره عمود بر، سبکی و قابلیت حرکت آسان آن است. با توجه به اینکه وزن این ابزار کم است، به‌راحتی می‌توان در شرایط مختلف از آن استفاده کرد.

عمود برها را می‌توان جزو معدود ابزارهای پرتابلی دانست که امکان اجرای برش‌های منحنی را با راحتی هر چه تمام‌تر فراهم می‌کنند.

معایب اره عمود بر

هر دستگاهی معایب مخصوص به خود را دارد و اره عمود بر هم دور از این عیب‌ها نیست. یکی از مهم‌ترین معایب اره عمود بر، برش خشن و بدون دقت آن است. نه اینکه نشود با استفاده از اره چکشی برش‌های دقیق انجام داد؛ اما نباید از این دستگاه انتظار داشت که برش تمیز و صاف و گونیا و بی‌نقص انجام دهد.

اره عمود برها هیچ گاه برشی کاملاً صاف و گونیا با لبه‌های تمیز نخواهند داشت و این کاستی بزرگ همه عمود برها در کنار مزیت‌های کم نظیر آن‌هاست. در ادامه به توضیحی کوتاه از این کاستی‌ها می‌پردازیم…

انحنا در زمان برش و دقت پایین برش

تیغه مورد استفاده در این دستگاه بسیار نازک و کم‌عرض هست. همچنین این تیغه معمولاً طول بلندی هم داد و همین عوامل موجب ایجاد انحنا تیغه در زمان برش چوب‌های ضخیم می‌شود. اگر از تیغه‌های نامرغوب و کند استفاده کنید، احتمال ایجاد انحنا در برش و دقت پایین آن بسیار زیاد است.

با توجه به سیستم تیغه، نمی‌توان از این دستگاه انتظار داشت که برش خطی را کاملاً صاف و بی‌نقص اجرا کنید. اساساً نباید از اره عمود بر چنین توقعی داشت.

تیغه‌های عمود بر در جنس، طول و اشکال مختلف دندانه برای متریال های مختلف تولید می‌شوند. از تیغه‌های برش ۶.۵ سانتی‌متری تا تیغه‌های ۱۵ سانتی‌متری و بیشتر، از تیغه‌های فلز بر بی متال گرفته تا تیغه‌ای مخصوص پلکسی و چوب و… انواع مختلفی از تیغه است که می‌توان به آن دسترسی داشت.

کیفیت برش اره عمود بر

ساختار دندانه‌های تیغه هم به‌گونه‌ای است که نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت برشی مانند برش اره دیسکی انجام دهند. هرچند که تیغه‌هایی با دندانه ریز هم در بازار موجود هستند؛ اما نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت به کیفیت اره دیسکی برش انجام دهند.

برش با اره عمود بر

خرید اره عمود بر

اگر نوشته‌های بالا را کامل مطالعه کرده باشید، احتمالاً با کارکرد اره عمود بر تا به آشنا شدید. اره عمود بر هم مناسب اساتید حرفه‌ای نجاری و هم خویش سازهای خانگی است؛ اما اینکه چه اره عمود بری برای خرید مناسب هست، بستگی به شرایط کاری و بودجه در دسترستان دارد.

اره عمود بر درمجموع ابزار پر استفاده‌ای نیست؛ اما وجود آن بیشتر مشکلات پیش روی اساتید را حل می‌کند و یا همیشگی یک نصاب در پروژه‌های چوبی ساختمان است.

اگر یک نجار حرفه‌ای هستید و چوب‌های جنگی با چگالی بالا برش می‌دهید و زمان زیادی با اره چکشی کار می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از اره عمود برهای حرفه‌ای و با توان بالا استفاده کنید.

هرچه توان اره چکشی بیشتر باشد، راحت‌تر و سریع‌تر چوب را برش می‌دهد و برای اساتید حرفه‌ای این مورد بسیار ارزشمند است. وجود دیمر و سیستم دمنده هم گزینه‌هایی هستند که مطمئناً در عملکرد بهتر دستگاه و کیفیت کارتان تأثیرگذار خواهند بود.

اگر یک خویش ساز یا نجار خانگی هستید، مدل‌های ارزان‌قیمت آن هم مشکل شما را حل می‌کنند. با توجه به اینکه زیاد از اره عمود بر استفاده نمی‌شود و ساعت‌های کار با آن کم هست، خرید اره عمود بر ارزان‌تر به شما پیشنهاد می‌شود.

اگر درزمینهٔ کار با فلز فعالیت دارید، مطمئن باید به دنبال اره عمود بر دیمر دار باشید. برای استفاده از تیغه باید دور موتور و تعداد رفت و برگشت تیغه را کمی پایین‌تر بیاورید.

خرید اره عمود بر

 

پیشنهاد می‌کنیم نکته‌های بیشتر در مورد اره عمود بر را در ویدئو موجود در ابتدای نوشته را مشاهده کنید.

منبع: آیچوب

129 نظر در “اره عمود بر چیست؟ ویدئو آموزش ۰ تا ۱۰۰ اره چکشی برقی نجاری

 1. احسان گفت:

  سلام، من برای کار خانگی چوب نراد روس با ضخامت کمتر از دو سانت برش میدم، چه عمود بری خوبه که هم هزینه اضافی نکنم و هم صدای دستگاه کمتر باشه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   جسجوی ابزار با توجه به کاربری به عهده خریدار هست
   ما نمی توانیم به جای شما چنین زمانی صرف کنیم

 2. عباس گفت:

  سلام
  به نظرتون کدام بهتره
  Dw 349 دیوالت یا gst 90 be بوش ؟
  برای مصارف عمومی نجاری و برش منحنی چوب گردو ۵ سانت نیاز دارم
  ممنون از راهنماییتون

  1. آیچوب گفت:

   سلام عباس عزیز
   برای چوب گردو یا ضخامت 5 سانت نیاز به توان بیشتری دارید تا با خیال راحت برش رو انجام بدید و دستگاه کم نیاره
   پیشنهاد می کنم این مدل رو تهیه کنید که برای یک عمر کمه:
   نکته های مهمی که قبل از خرید اره عمود بر بوش GST 150 BCE باید بدانید!

 3. بهزاد گفت:

  سلام
  خدا قوت بده به شما مطلب خیلی خوبی بود.

 4. محمدرضا گفت:

  سلام؛ اول از همه خیلی تشکر میکنم به خاطر همراهی شما در پاسخ به دوستان آیچوبی عزیز ، بنده دو سوال داشتم ! قصد خرید یک عمود بر برای کار هایی مثل دکور ، کابینت ، کار های هنری و … داشتم و چند برند مانند توسن مدل ۵۰۵۶ j _ آاگ مدل STEP 80 _ کرون مدل CT15189 _ بوش مدل GST8000E مد نظرم هست به نظر شما کدوم مناسب بنده هست ؟ و این چند تا مدل برام مهم هستن و سوال دوم با توجه به امکاناتی که بوش داره ( سیستم SDS تعویض تیغه _ توان بیشتر _ اصالت برند و…) خیلی میتونه کمک کننده باشه و کار راه انداز . اما واقعن این مدل ساخت کشور چین هست ؟ یا فقط تحت لیسانس آلمان هست همین نکته که برام هائز اهمیت شده و ساخت کشورش برام مهمه ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدید شرمنده که طولانی شد .

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد رضا عزیز
   ما برای پاسخ به همین سوال ۳ اره عمود بر خوب بازار رو بررسی کردیم و در نهایت شما می تونید با تماشای این ویدئو می تونید تصمیم بگرید که کدام اره عمود بر مناسب هست.
   در مورد چینی بودن نگران نباشید. بیشتر برند های مطرح در بازار هم در چین محصولشون رو تولید می کنند.

 5. علی صدوقی گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم نظرتون راجب به دستگاه ۵۷۵۰j توسن چیه
  آیا از دقت کافی برخورداره؟؟؟

  و این که برای خرین بیتن توسن ۵۷۵۰ و ۵۰۵۶ و عمود بر های رونیکس کدوم رو پیشنهاد میکنید؟؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام علی
   تجربه ای از این مدل از همودبر نداریم
   از رونیکس تجربه کاربری که داریم لرزش هنگام کار هست
   بهترین گزینه ما برای پیشنهاد به شما بوش هست با کمتر از ۵۰۰ ه.ت اختلاف قیمت.
   یکی از ابزارهای شارژی توسن را که تست کردیم بهتر از رونیکس بود اما یک ابزار را نمی توان به دیگر ابزارهای یک برند خاص گسترش داد.
   پیشنهاد می کنم بوش تهیه کنید با قیمتی بیشتر

   1. علی صدوقی گفت:

    کدام نوع بوش
    آیا بوش خدمات پس از فروش خوبی داره؟؟
    و اگر برای برش از خطکش کمکی موازی با خط برش که دستگاه رو بهش تکیه بدیم میخونیم برس فارسی یا عادی نسبته صافی داشته باشیم؟؟

    1. آیچوب گفت:

     بوش Bosch GST 8000E Professional با حدود ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومن گزینه خوبی هست.
     ما در آیچوب این محصول رو به همراه سه محصول دیگه تست کردیم و در نتیجه بوش پیروز شد. حتما ویدئو این تست و بررسی رو تماشا کنید.

     پیشنهاد خرید اره عمود بر (اره چکشی) برقی تا ۱.۵ میلیون تومان + ویدئو فارسی

     بوش رو با گارانتی سازوکار خرید کنید.

 6. مهدی گفت:

  درود فراوان به شما،سپاسگذارم که این همه لطف میکنید و اطلاعتتون در اختیار عموم قرار میدین،هر هفته شمارو دنبال میکنم و به خیلی از دوستان هم معرفی کردم،بی صبرانه منتظر مطالب جدیدتون هستم،
  میخواستم نظرتون درباره اره عمودبر بوش مدل PST 800 PEL بدونم و اینکه برای کار د رخونه خوبه؟ملاک برای من قدرت و دقت برشه،
  یک درخواست دیگه هم داشتم اینکه برای تهیه چوب هایی با چگالی کمتر کیفیت خوب و مقرون بصرفه ایا سایتی شما پیشنهاد دارین؟کاری که تازه شروع کردم تهیه وسایل دکوری و هنریه،
  خیلی ممنونم

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهدی
   سپاسگزاریم از همراهی شما در آیچوب
   بوش سبز کاربرد خانگی و خویش ساز دارد
   پیشنهاد می کنم با کمتر از ۱.۵ میلیون ( به تاریخ این دیدگاه) بوش حرفه ای تهیه کنید که توان بیشتر و استقامت بالاتری دارد.

   1. مهدی گفت:

    مدت زیادی دارم دنبال دستگاه خوب میگردم ،با همین مبلغ از سری مدل های برند بوش چه دستگاهی پیشنهاد میدین،سپاسگذارم

    1. آیچوب گفت:

     GST 90 BE و GST 8000E
     دو مدل خوب بوش هست که می تونید تهیه کنید.
     قیمت بالاتر بوش سبز توجیه فنی ندارد و بیشتر مربوط به مسائل تجاری و بازاری هست.
     اگر بیشتر می توانید هزینه کنید بوش مجهز به گاورنر تهیه کنید که در این ویدئو هم توضیح دادیم.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )