دیوالت, معرفی ابزار

نگاهی به تکنولوژی Tool Connect دیوالت، ورود ابزار هوشمند نجاری به بازار!

تکنولوژی Tool Connect دیوالت

 هوشمند بودن ابزار نجاری تا چند سال پیش ادعای بزرگی بود! تصور دریل پیچ‌گوشتی یا فارسی بری که با کار و کاربر ارتباط و تعامل برقرار کند و نسبت به آن واکنش‌گرا باشد کمی عجیب است. اما در دو سال گذشته و به لطف کوچک‌تر و ارزان‌تر شدن قطعات الکترونیکی، این ابزارها در حال فراگیرشدن هستند.

 گمان می‌کنیم تغییر رقابت به این سمت (استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها) به دلیل اشباع شدن خریداران ابزار از تکنولوژی‌های موجود هست و سازندگان ابزار سعی می‌کنند در این بازار بیلیون دلاری به هر شیوه‌ای از یکدیگر سبقت گیرند. رقابتی که در کلوپ کوچک پیشتازان ابزار جهان و تنها در چند برند شاهد آن هستیم.

 در این مطلب از آیچوب به بخشی تعاملی و جذاب از ابزارهای هوشمند می‌پردازیم. در این شیوه هوشمند سازی ابزارها قادر به کنترل کامل فرایندهای خود و ثبت و انتقال داده‌ها هستند. دریلی را تصور کنید که قابل برنامه ریزی و پیکربندی است، از راه دور سرعت و میزان شارژ باتری و محدوده گشتاور مجاز را اعلام و محدود سازی می‌کند، امکان ردیابی ابزار را در محیط کارگاه فراهم می‌سازد و حتی روزها و ساعت‌های کاری را می‌فهمد!

 هوشمند سازی ابزار به این شکل با سه برند بزرگ میلواکی، بوش و دیوالت با نام‌های “One key” در دیوالت و “Bosch Simply Connected” در بوش و ” Dewalt Tool Connect” در برند دیوالت شروع شد. در این پست به تکنولوژی هوشمند سازی Dewalt Tool Connect دیوالت می‌پردازیم و بررسی کوتاه خواهیم داشت از مزایای این تکنولوژی جالب.

استفاده از واژه هوشمند در این مورد شاید کمی گزاف‌گویی به نظر آید اما این دگردیسی بزرگ و فر گشت ابزاری (!) همچنان ادامه خواهد داشت و بی‌شک ابزارهای هوشمند را در سال‌های آینده بسیار خواهیم دید.

کاربرد تکنولوژی کنترلی و ارتباطی هوشمند ابزار چیست؟

  کارگاهی را تصور کنید با چندین کارگر یا تکنسین که هر یک با ابزارهایی کار می‌کنند. در این صورت مدیریت ابزار و کنترل آن‌ها اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند و هر چه تعداد این ابزارها بیشتر باشد برتری‌های این تکنولوژی نمود بیشتری خواهد داشت.

با این فناوری می‌توانید یک ابزار خاص را با نام یا کد تحویل گیرنده ابزار ثبت کنید و ساعات کاری و شعاع کاری ابزار را مشخص نمایید یا حتی محدودیت‌های فنی (ردیابی ابزار، تعداد دور، تعداد روشن و خاموش شدن، میزان روشنایی، هشدار داغ شدن باتری، شارژ و…) برای ابزار قرار دهید. در این صورت همه چیز کاملاً مدیریت شده و قابل ثبت و پیگیری خواهد بود.

ابزار نجاری هوشمند

ارتباط هوشمند ابزار دیوالت | Dewalt Tool Connect

 کمپانی بزرگ ابزارسازی دیوالت آمریکا را می‌توان یکی از پنج پیشرو برتر ابزار جهان دانست که در این وادی از رقبا عقب نمانده و تکنولوژی کنترلی و ارتباطی tool connect را در سال ۲۰۱۸ ارائه داد.

 دیوالت این تکنولوژی را اول بار با شعار ” یک راه هوشمند برای مدیریت ابزار شارژی ” در سری ابزاری‌های شارژی XR خود به کار برده است و در ادامه با نوآوری‌هایی در تلاش است آن را به دیگر ابزارها تسری بخشد.

 تکنولوژی Tool connect دیوالت در مسیر گسترش خود از محدود شدن به ابزارهای شارژی سری XR خارج شده و در قالب کیت‌های ارتباطی مستقل نیز برای کاربری در دیگر ابزارها ارائه شد. صرفه جویی در وقت و در هزینه‌ها با کنترل و مدیریت پیشرفته ابزارها دو کلید واژه‌ای است که در معرفی دیوالت بارها تکرار شده است.

کنترل همه‌چیز دست شماست!

 استفاده از tool connect دیوالت واقعاً ساده است. دیوالت در توصیف کاربری این تکنولوژی تنها از سه واژه دانلود، اجرا و اتصال (Download-Open-Connect) استفاده کرده است تا کاربرد آسان آن را نشان دهد.

 کافی است اپلیکیشن آن را از گوگل پلی یا اپ استور دانلود کنید و پس از اجرا به ابزار هوشمند خود متصل شوید. دیوالت برای برقراری این ارتباط از تکنولوژی بلوتوث استفاده کرده است که تا شعاع ۳۰ متر امکان کنترل و مراقبت ابزارها را می‌دهد.

نرم افزار tool connect دیوالت

برای استفاده از نرم افزار می‌توانید آن را از سایت دیوالت یا اپ استور و گوگل پلی دانلود کنید. نسخه‌های اندروید و ios آن برای استفاده در انواع سیستم عامل‌ها طراحی شده است.

در این اپلیکیشن پس از نصب و اتصال ابزارها و با اجرای نرم افزار ابتدا فهرستی از ابزارها را می‌بینید که با نام کامل و مدل و تصویر نشان داده شده‌اند. با تاچ یا کلیک روی هر یک از ابزارها به صفحه‌ای جدید هدایت خواهید شد که سه تب اصلی دارد.

نرم افزار tool connect دیوالت

در تب “DIAGNOSTICS “ امکان خاموش و روشن کردن دستگاه فراهم شده است و بیشتر گزارش‌ها در آن نمایش داده می‌شود. گزارش‌هایی مانند وضعیت باتری، سلامت دستگاه، آخرین استفاده از دستگاه، ساعات استفاده از دستگاه، تعداد فشردن سوئیچ ابزار، بیشترین تعداد دور (در رابطه با تغییر گشتاور هنوز اطلاعاتی ارائه نشده است)، میزان روشن بودن ابزار و…

در تب “ACTIONS” انتخاب‌هایی برای کنترل و محدود سازی ابزار مانند روزها و ساعت‌های استفاده از ابزار و حالت (Mode) مختلف انتخاب دور، میزان روشنایی و … در دسترس کاربر قرار می‌گیرد.

در تب “ALERTS” نیز می‌توانید تعداد هشدارهای دریافتی را ببینید و اعلان‌هایی را برای هشدار فعال کنید. اعلان وضعیت باتری و دور شدن از محیط کارگاه از آن جمله هستند.

رابط کاربری این نرم افزار بسیار ساده و کاربرپسند طراحی شده است که با کمی جستجو در آن به تمام امکانات دسترسی پیدا خواهد کرد.

Dewalt Tool Connect TAG tracking | کنترل و مراقب دیوالت تگ

تکنولوژی دیوالت

دیوالت برای استفاده از مزایای این تکنولوژی در دیگر ابزارهای خود (تاکنون در سری XR استفاده کرده است) از ابزار ارتباطی کوچکی با نام “TAG” استفاده کرده است. این ابزار کوچک امکان تگ کردن و مدیریت بهتر انواع ابزار برقی و غیر برقی و متریال و.. را می‌دهد. تگ یک قطعه کوچک هست که با استفاده از بلوتوث ارتباط برقرار می‌کند و برای شناسایی و کنترل ابزار و تجهیزات استفاده می‌شود.

دیوالت تگ ضد آب، تا حدودی ضدضربه و ضد گرد و غبار با درجه حفاظتی IP68 است که با پیچ یا چسب و زیپ تای (بست) به سطوح مختلف متصل می‌شود. دیوالت تگ دارای یک باتری قابل تعویض با عمر ۳۶ ماه است.

Tool connect batteries | کیت کنترل و مراقبت باتری دیوالت

کیت کنترل و مراقبت باتری دیوالت

دیوالت همچنین بخشی از باتری‌های خود را نیز به این تکنولوژی مجهز کرده است. این باتری‌ها علاوه بر مجهز بودن به تکنولوژی “Flex volt” امکان اعلان دشارژ باتری، میزان شارژ باتری، جلوگیری داغ کردن (Over heat) باتری و حتی خاموش کردن باتری را می‌دهد.

Tool connect batteries Connector | کانکتور کنترل و مراقبت باتری دیوالت

کنترل و مراقبت باتری دیوالت

دیوالت برای باتری‌هایی که فاقد این تکنولوژی هستند هم که فکری کرده است. برای این منظور از یک اتصال (Connector) واسط استفاده می‌کند که بین باتری و ابزار قرار می‌گیرد.

این اتصال تمام امتیازات کیت کنترل و مراقبت از باتری (Tool connect batteries) را به باتری‌های فاقد این فن آوری خواهد داد. دیوالت این کانکتور را برای باتری‌های سری MAX 20 ولتی در نظر گرفته است. کانکتور باتری دیوالت باریک طراحی شده است و استاندارد حفاظتی IP68 را داراست.

امکان ردیابی ابزار، مانیتورینگ میزان شارژ باتری، جلوگیری از داغ شدن باتری، هشدار کاهش شارژ باتری، هشدار شارژ شدن باتری و خاموش کردن دستگاه از راه دور را می‌توان از مزیت‌های این تبدیل هوشمند دانست.

از برتری‌های این سیستم ارتباطی tool connect دیوالت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فعال یا غیرفعال کردن ابزار

کنترل موجودی و مدیریت و انبارداری ابزار

ایجاد پرونده و آرشیو برای هر ابزار

سفارشی سازی و کنترل کامل ابزار حتی هنگام کار

ایجاد محدودیت (ساعت کار، تأخیر خاموش یا روشن، سرعت و..) برای هر ابزار

هشدار به مدیر پروژه یا انباردار در صورت خارج شدن ابزار از محیط کارگاه تا شعاع ۳۰ متر

بررسی آنلاین وضعیت سلامت دستگاه و میزان شارژ و اندازه حرارت باتری

تعمیر و نگهداری بهتر ابزار به‌واسطه مکانیسم مانیتورینگ ابزار

سخن پایانی

آیچوب امید دارد ابزار باکیفیت و مدرن با قیمت مناسب و گارانتی درخور در دسترس مصرف کننده ایرانی قرار گیرد. با امید به تحقق این آروز لطفاً شما هم دانسته‌ها و تجربیات خود با این موضوع را در قسمت دیدگاه‌های همین مطلب با آیچوب و بازدید کنندگان آن به اشتراک بگذارید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )