اره, اره عمودبر/چکشی

آموزش استفاده و کار با اره عمود بر نجاری (اره چکشی) ۰ تا ۱۰۰ + ویدئو

آموزش ۰ تا ۱۰۰ استفاده از اره عمود بر نجاری

استفاده اصولی و درست از اره چکشی یا اره عمود بر به کارکرد دست دستگاه، عمر بیشتر اره و کیفیت بالاتر در برش کمک می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید از اره عمود بر برای برش انواع چوب و ورق‌های چوبی استفاده می‌شود. ما در نوشته‌های پیشین در مورد انواع اره عمود بر و شناخت اره عمود بر با شما صحبت کرده بودیم؛ اما در این مقاله و ویدئو به آموزش استفاده از اره عمود بر خواهیم پرداخت. با ما در ادامه همراه باشید…

اره عمودبر چیست؟

اره عمود بر دستگاهی است که از آن برای برش چوب استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید در صنعت چوب از ابزارها و دستگاه‌های مختلف برای برش چوب استفاده می‌شود؛ اما ویژگی اصلی اره عمود بر امکان برش محنی و نامنظم و غیرمتعارف در چوب است.

این برش‌های منحنی به لطف تیغه‌های کم‌عرض و ظریف انجام می‌شود.

شما با استفاده از اره چکشی یا اره عمود بر امکان برش انواع ورق‌های چوبی و فلزی و پلاستیکی و… را خواهید داشت. این قابلیت‌های به لطف تیغه‌های مختلفی هست که برای برش متریال مختلف طراحی و تولید شده است.

تیغه اره چکشی به‌صورت عمودی نصب شده و در اثر رفت‌وبرگشت برش را انجام می‌دهد. به دلیل عمودی قرارگرفتن تیغه در این دستگاه، به آن اره عمود بر هم گفته می‌شود.

اره چکشی از دسته ابزارهایی است که برای برش چوب باید دستگاه را در مسیر موردنظرتان حرکت دهید. درصورتی‌که در دستگاه‌هایی مانند اره فلکه یا اره میزی، قطعه کار توسط اپراتور به سمت تیغه حرکت می‌کند.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: اره عمودبر چیست؟

 

تماشای آنلاین ویدئو آموزش ۰ تا ۱۰۰ استفاده از اره عمود بر نجاری

 

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتور ها با ترافیک نیم بها محاسبه می شود!

 

چگونه از اره چکشی (اره عمود بر) استفاده کنیم؟

استفاده درست از اره چکشی و رعایت استانداردهای آن به شما کمک می‌کند تا هم به خودتان آسیب نزنید و هم به دستگاه و هم به قطعه کار…

باتوجه‌به اینکه در این دستگاه هم از تیغه‌های تیز و برنده استفاده می‌شود، امکان ایجاد آسیب به اپراتور بالا است. البته این را هم فراموش نکنیم که اره چکشی در مقایسه با ابزارهایی مانند اره میزی و اره دیسکی و… کم‌خطر است.

قبل از استفاده از اره چکشی استفاده از عینک و محافظ گوش و ماسک پیشنهاد می‌شود. البته استفاده از لباس کار مناسب و کفش کار هم از الزامات حضور در یک کارگاه نجاری است.

 

لوازم موردنیاز برای استفاده از اره چکشی

 

لوازم موردنیاز برای استفاده از اره چکشی

 

برای استفاده از اره چکشی به تجهیزات خاصی نیاز نیست؛ اما در برخی موارد استفاده از تجهیزات زیر پیشنهاد می‌شود.

تیغه اره چکشی: این تیغه‌ها در مدل‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. شما باید باتوجه‌به نوع متریال، نوع برش و کیفیت و سرعتی که مدنظر دارید، اقدام به انتخاب تیغه کنید. به‌عنوان‌مثال برای برش چوب تیغه‌های مختلفی وجود دارد.

برخی از این مدل تیغه‌ها برای برش سریع و خشن و دسته‌ای دیگر برای برش و ظریف و آهسته چوب طراحی شده‌اند.

گیره نجاری: از گیره نجاری می‌توان برای فیکس کردن قطعه کار به میز استفاده کرد. باتوجه‌به اینکه در زمان‌برش با اره چکشی تنش زیادی به قطعه کار وارد خواهد شد، استفاده از گیره برای جلوگیری از آسیب الزامی است.

میز کار: برای اینکه بتوانید تسلط کافی به قطعه کار و مسیر برش داشته باشید، استفاده از میز کار را به شما پیشنهاد می‌کنیم. یکی دیگر از مزایای میز کار، امکان فیکس کردن قطعه کار با گیره است. میز کار بستر مناسبی برای نگه‌داشتن قطعه کار است.

دریل: در برخی برش‌ها شما از لبه کار اقدام به برش‌کاری نمی‌کنید و گاهی مجبور هستید از وسط قطعه کار برش را انجام دهید. در این حال نیاز با دریل و مته ۱۰ دارید تا فضای کافی برای ورود تیغه و شروع برش ایجاد شود.

 

 مرحله اول: نصب تیغه و تنظیمات دستگاه اره چکشی

 

آموزش نصب تیغه اره چکشی

 

در گام اول باید تیغه مناسب را برای برش‌کاری انتخاب کنید. در بالا توضیح داده‌ایم که نوع متریال و کیفیت و سرعت برش از عوامل تعیین‌کننده در انتخاب تیغه هستند.

پس از انتخاب تیغه باید آن را در جایگاه مخصوص نصب کنید. همه اره چکشی‌ها یک محور عمودی دارند که به گیربکس دستگاه متصل هستند. در انتهای این محور یک سیستم تیغ‌گیر وجود دارد که باتوجه‌به نوع برند ممکن است عملکرد متفاوت از هم داشته باشند.

اما بیشتر برند های بازار امروزه از سیستم تیغ‌گیر SDS استفاده می‌کنند.

در زمان نصب تیغه مراقب باشید که دستگاه به‌هیچ‌عنوان به برق متصل نباشد؛ چون در صورت حرکت‌کردن تیغه، به‌شدت آسیب خواهید دید.

ساده‌ترین نکته‌ای که رد زمان نصب تیغه باید در نظر داشته باشید این است که دندانه‌های تیغه روبه‌جلو باشد.

 

مرحله دوم: آماده‌سازی قطعه کار برای برش

پس از آماده‌سازی دستگاه، باید قطعه کار در حالتی استاندارد و ایمن قرار گیرد تا امکان برش‌کاری ایمن و اصولی را داشته باشید.

برای برش‌کاری بهتر است قطعه کار را به‌گونه‌ای روی میز فیکس کنید که محل برش در بیرون از صفحه میز قرار گیرد. درصورتی‌که امکان برش‌کاری در قیمت لبه میز را ندارید، قطعه کار را روی خرپا قرار دهید.

 

آموزش کار با اره چکشی

 

نکته مهم در مورد جایگاه قطعه کار این است که همیشه محل برش‌کاری را در ذهن خود شبیه‌سازی کنید و به‌گونه‌ای برش را انجام دهید که تیغه به صفحه زیرین یا به خرپا برخورد نکند. در این حالت هم به تیغه و هم به میز و خرپا آسیب می‌رسد.

پس از قراردادن قطعه کار روی میز، با گیره آن را به میز فیکس کنید تا تکان‌های ناشی از برش‌کاری موجب آسیب به اپراتور و قطعه کار نشود. اگر با یک گیره به نتیجه مطلوب نرسیدید، قطعاً استفاده از دو گیره پیشنهاد می‌شود. در این حالت خیالتان بابت امنیت برش راحت است.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: علت کج بریدن چوب در اره عمودبر نجاری چیست؟

 

مرحله سوم: برش‌کاری با اره عمود بر نجاری

پس از آماده‌سازی و فیکس کردن قطعه کار باید آماده برش شوید.

 

برش‌کاری با اره عمود بر نجاری

 

اره عمود بر را به برق متصل کنید و آماده برش شوید. کفی اره چکشی را نزدیک محل برش قرار دهید و به چوب بچسبانید. خط و مسیر برش را یک‌بار دیگر بررسی کنید و آماده برش شوید. قبل از اینکه شستی را فشار دهید مطمئن شوید که تیغه با قطعه کار در تماس نباشد.

اگر تیغه قبل از حرکت با قطعه کار در تماس باشد و دستگاه را روشن کنید، ضربه بسیار سنگینی به قطعه کار و دست شما وارد می‌شود. این ضربه می‌تواند موجب پرت‌شدن قطعه کار یا پرت‌شدن دستگاه به اطراف شود.

برای شروع دستگاه را روشن کنید و زمانی که موتور به‌دور کامل رسید، تیغه را آرام به محل برش نزدیک کنید و آرام دستگاه را به سمت جلو هدایت کنید.

تلاش نکنید با سریع حرکت‌دادن دستگاه برش را زودتر انجام دهید؛ چون تأثیر مطلوبی نخواهد داشت. هرچه با آرامش این کار را انجام دهید، کیفیت برش‌کاری بیشتر خواهد شد.

درصورتی‌که در هنگام برش با خطا مواجه شدید، دست خود را از روی شستی بردارید تا دستگاه خاموش شود. سپس تیغه را کمی به عقب هدایت کنید و از نو شروع به برش‌کاری کنید.

درصورتی‌که انحنای برش زیاد است یا قرار است فضایی مربع یا مستطیل‌شکل را برش کنید، بهتر است این کار را در چند مرحله انجام دهید. با برش‌های کوچک به نتیجه دلخواه برسید.

 

تکنیک‌های برش‌کاری چوب با اره چکشی

در اره چکشی امکان برش زاویه را هم دارید. برای انجام این کار فقط کافی است پیچ زیر دستگاه را کمی شل کنید تا امکان تنظیم زاویه برای شما فراهم شود. سپس باتوجه‌به اعداد درج شده در کنار پیچ، زاویه برش را تنظیم کنید.

تجربه به ما اثبات کرده است که این قابلیت در دستگاهی مانند اره عمود بر زیاد کاربردی نیست و کیفیت برش خوبی نخواهید داشت.

برای برش‌کاری مرکز چوب یا ورق از دو روش می‌توان استفاده کرد. بهترین و ساده‌ترین روش این است که با مته چوب را سوراخ کنید و تیغه را داخل سوراخ قرار دهید و برش‌کاری را انجام دهید. یا اینکه با تیغه به داخل چوب نفوذ کنید.

تکنیک‌های برش‌کاری چوب با اره چکشی

روش دوم نیاز به تجربه و مهارت دارد و در ویدئو منتشر شده در همین مقاله روش انجام این کار را توضیح دادیم.

همیشه دستگاه را با سرعتی جلو ببرید که موجب انحراف تیغه نشود.

در زمان برش‌کاری با اره چکشی درصورتی‌که چوب ضخیم است، به‌آرامی برش کنید. هرچه فشار بیشتری به دستگاه و تیغه وارد کنید، شانس دفرمه شدن تیغه به حالت اریب افزایش خواهد یافت.

برای برش‌های سریع از تیغه‌هایی با دندانه درشت استفاده کنید. البته باید در نظر داشته باشید که تیغه با دندانه درشت، برش خشن در بر خواهد داشت و سنباده‌کاری سخت‌تری خواهید داشت.

پس از برش‌کاری با اره چکشی چه‌کار کنیم؟

پس از برش‌کاری دستگاه را از برق بکشید و با بادپاش همه قسمت‌های دستگاه را تمیز کنید. در مرحله بعد تیغه را از دستگاه خارج کنید و در داخل کیف قرار دهید. برای باز کردن تیغه مراقب باشید که چند دقیقه بعد از برش به تیغه زمان دهید تا خنک شود.

دستگاه را به محل تعیین شده منتقل کنید و برای استفاده در زمانی دیگر آماده نگه دارید.

 سخن پایانی آیچوب در مورد دستگاه اره چکشی

اره چکشی به‌واسطه ساختار تیغه و دستگاه ابزاری مناسب برای برش‌های طولی و سریع نیست؛ اما برای برش‌های منحنی و پیچیده گزینه‌ای مناسب است. همچنین از اره عمود بر می‌توان برای برش‌های عرضی کوتاه هم استفاده کرد.

منبع: آیچوب

پرسش:

آیا امکان نصب اره عمود بر زیر میز وجود دارد؟

پاسخ:

بله؛ صفحه اره عمود بر سوراخ هایی برای نصب و پیچ کردن آن به گجت های مختلف دارد؛ اما پیشنهاد نمی کنیم این کار را انجام دهید.

 

پرسش:

برای افزایش سرعت در برش کاری با اره چکشی چه کار کنیم؟

پاسخ:

۱. از تیغه تیز و مناسب متریال مورد نظرتان استفاده کنید.

۲. سلکتور تنظیم هجوم تیغه را رد بالاترین عدد ممکن قرار دهید.

۳. از اره عمود بر با توان بالا استفاده کنید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )