اتصالات چوب, تکنیک‌های کار با چوب

گلولام چیست؟ آیا با تکنیک Glulam در صنعت چوب آشنا هستید؟

گلولام,تکنیک گلولام,روش ساخت گلولام,گلولام چیست,آموزش اجرای تکنیک گلولام,ساخت تیر سقف با چوب,ساخت ستون بزرگ با چوب,ساخت اسکلت ساختمان چوبی,

گلولام یکی از روش‌های چسباندن و پرس چوب به هم برای ساخت یک پروفیل بزرگ‌تر و در شکل و اندازه‌های مختلف است. این تکنیک یکی از شناخته شده ترین روش‌ها برای ساخت ستون‌ها، پایه‌ها، قیدها و تیرهای سقفی خانه‌های چوبی است که از گذشته تا به امروز مورد استفاده فعالان صنعت چوب قرار می‌گیرید.

اگر با این تکنیک جذاب و ارزشمند آشنا نیستید، با ما در ادامه همراه باشید. مطمئناً سال های آینده آینده در پروژه‌هایی شرکت خواهید کرد که نیاز به استفاده از گلولام در سازه‌های چوبی خواهید داشت.

 

گلولام (Glulam) چیست؟

گلولام یک قطعه چوبی مهندسی شده هست که از چوب ساخته شده و معمولاً با توجه به نوع طرح و ابعاد موردنظر، در ابعاد دلخواه سفارشی سازی می‌شود. از دیگر ورق‌های چوبی مهندسی شده می‌توان به ورق‌های OSB، پلای وود، تخته سه لا و چند لایی، چوب روکش شده و … اشاره کرد.

شما برای ساخت پروفیل‌ها یا حجم‌های گلولامی محدودیت ندارید و می‌توانید حتی چوب را به‌صورت قوسی و منحنی بسازید.

گلولام از چند لایه چوب نازک تشکیل شده است که با استفاده از چسب چوب و پرس به یکدیگر متصل و یک ساختار یکپارچه را تشکیل می‌دهند. با در کنار هم قرار گرفتن و چسباندن ورقه‌های الوار چوب، قطر، مقاومت و پایداری بیشتری در محصول به دست آمده نسبت به الوار اولیه ایجاد می‌شود که برای سازه‌های چوبی که نیاز به استحکام زیاد و ابعاد بسیار بزرگ دارند بسیار مناسب است.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: چگونه مانند حرفه‌ای‌ها از چسب چوب استفاده کنیم؟

 

گلولام,تکنیک گلولام,روش ساخت گلولام,گلولام چیست,آموزش اجرای تکنیک گلولام,ساخت تیر سقف با چوب,ساخت ستون بزرگ با چوب,ساخت اسکلت ساختمان چوبی,

سازندگان سازه‌های چوبی بزرگ و سنگین معمولاً برای ساخت پایه‌ها، تیرها و اجزای اصلی که فشار زیادی به آن‌ها وارد می‌شود از این تخته ها مهندسی شده استفاده می‌کنند. گلولام طیف گسترده‌ای از اشکال هندسی را شامل می‌شود که به‌طور گسترده در پروژه‌های ساختمانی و سازه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معمولاً برای ساخته ستون‌ها و تیرهای صاف از تخته‌هایی به ضخامت ۴۵ میلی‌متر و برای ساخت تیرهای قوسی از تخته ۳۵ میلی‌متری استفاده می‌شود. هرچه خم بیشتر می‌شود، باید از تخته‌های نازک تری استفاده کرد.

معمولاً در قسمت‌های بیرونی گلولام از چوب‌های با کیفیت بیشتر استفاده می‌شود. به عنوان مثال ۶۶ در صد از چوب‌ها با کیفیت متوسط در مرکز گلولام و دو ۱۷ درصد چوب با کیفیت در طرفین تخته پرس می‌شوند.

تخته‌های گلولام با رطوبت ۱۶ درصد تولید می‌شوند. پس از تولید تخته‌های باید بسته بندی شوند و با پوشش بسته بندی نصب شوند. پس از تطبیق چوب با شرایط دمایی بعد از گذشت چند روز می‌توان روکش این تخته‌ها را باز کرد.

یکی از ابزار های حرفه ای برای استفاده در این تکنیک، گیره لوله ای یا تنگ نجاری است.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: تنگ دستی نجاری چیست؟ معرفی تنگ لوله‌ای نجاری Medrit

چرا از گلولام استفاده می‌کنیم؟

Glulam ارزش بهینه‌ای برای سازه ایجاد می‌کند؛ زیرا به‌راحتی از برداشت‌های دوم و سوم چوب جنگل‌ها می‌توان استفاده نمود و این به معنی آن است که دیگر لازم نیست بر منابع محدود چوبی معمول تکیه نمود؛ همچنین در این روش مشکلات مرسوم ضایعات برش؛ گره‌های نامناسب و… وجود ندارد.

محصول این فرایند می‌تواند اندازه‌ای بزرگ‌تر، تحمل بار بیشتر و شکل پذیری گسترده‌تری را برای مصارف گوناگون به ارمغان آورد. همچنین مقاومت بیشتر در برابر آتش سوزی (در مقایسه با فولاد) و پوسیدگی ناشی از رطوبت نیز از دیگر ویژگی‌های این محصول است.

مقاومت گلولام در برابر آتش سوزی:

چوب در ابعاد بزرگ در آتش سوزی نسبتاً پایدار است، زیرا یک لایه عایق زغال چوب روی سطح تشکیل می‌شود. از آنجا که گلولام در ابعاد نسبتاً بزرگ تولید می‌شود، مطابق با استانداردهای معمول ایمنی در برابر آتش است. گلولام دارای طبقه بندی ایمنی مناسب در برابر آتش، برای استفاده به عنوان یک ماده ساختاری در ساختمان‌ها و مهندسی عمران است.

گلولام,تکنیک گلولام,روش ساخت گلولام,گلولام چیست,آموزش اجرای تکنیک گلولام,ساخت تیر سقف با چوب,ساخت ستون بزرگ با چوب,ساخت اسکلت ساختمان چوبی,

 

کاربردهای الوارهای گلولام

 

الوارهای گلولام می‌توانند در طیف گسترده‌ای از پروژه‌های داخل و خارج از ساختمان مورد استفاده قرار گیرند. ساخت آلاچیق‌های خاص، پایه و سقف سالن‌های بسیار بزرگ، پل‌های عظیم با قوس‌های حساب شده و دقیق، بناهای چوبی بسیار بزرگ و … بخشی از کاربردهای Glulam است.

 • انواع تیر ساختمان، شامل تیر عمودی، تیر افقی، تیر کف
 • انواع ستون، شامل ستون دایره، ستون مربع و ستون‌های منحنی
 • ساخت قایق
 • ساخت خرپا
 • تیرهای قوسی پیچیده
 • پل سازی

 

گلولام,تکنیک گلولام,روش ساخت گلولام,گلولام چیست,آموزش اجرای تکنیک گلولام,ساخت تیر سقف با چوب,ساخت ستون بزرگ با چوب,ساخت اسکلت ساختمان چوبی,

 

مزایای استفاده از تکنیک گلولام

گلولام یکی از قوی‌ترین مصالح ساختمانی نسبت به وزن آن است.

 • تخته گلولام تجدید پذیر است و از مواد سازگار با محیط زیست (چسب چوب) با مقدار فرمالدئید بسیار کم در ساخت آن استفاده می‌شود.
 • تخته‌های چوبی ارزش زیبایی شناختی بسیار بالایی نسبت به دیگر متریال دارد.
 • برای ساخت چوب گلولام انرژی بسیار پایینی به نسبت سایر مصالح مصرف می‌شود.
 • نصب و تعمیر آسان تخته‌های گلولام
 • سازه‌های گلولامی پیچ نمی‌خورند و خم نمی‌شوند.
 • گلولام قابل شخصی سازی است و تقریباً به هر شکلی قابل تولید است.
 • مقاومت در برابر آتش مانند تیرهای فولادی! (البته اگر از مواد ضد آتش استفاده شود، به مراتب مقاومت آن افزایش خواهد یافت)

گلولام,تکنیک گلولام,روش ساخت گلولام,گلولام چیست,آموزش اجرای تکنیک گلولام,ساخت تیر سقف با چوب,ساخت ستون بزرگ با چوب,ساخت اسکلت ساختمان چوبی,

 

 

گرید های گلولام:

بر اساس نظر موسسه ملی استاندارد امریکا (ANSI) A190.1 (2017s) گلولام در چهار گرید می‌تواند تولید شود.

 

قاب سازی (Framing)

از این سری قیدها و تخته‌های گلولام می‌توان ساخت Framing و اسکلت سازی ساختمان و درب و پنجره و نقاطی که در دیدرس نیست استفاده کرد. زیبایی در این سری از تخته‌های گلولام اهمیت چندانی ندارد.

صنعتی (Industrial)

در گرید صنعتی هم زیبایی شناسی اهمیت چندانی ندارد. از این تخته‌ها باید در مناطقی استفاده شود که نمای کار نباشد. در این درجه از چوب نواقصی مانند گره و سوراخ و ترک تأثیر چندانی در کاربرد آن ندارد.

معماری (Architectural)

اگر قرار باشد از تخته گلولام در قسمت نما و تیرهای بیرونی کار استفاده کنید، گرید (درجه) معماری توصیه می‌شود. این کلاس از گلولام محصولی کیفیت بالایی دارد.

حرفه‌ای (Premium)

در گرید Premium از بهترین و صاف‌ترین چوب‌های برای ساخت گلولام استفاده می‌شود. این گرید برای نقاطی توصیه می‌گردد که رفت و آمد زیاد هست و مدام چوب در معرض دید عموم قرار دارد.

 

www.ichoob.ir

6 نظر در “گلولام چیست؟ آیا با تکنیک Glulam در صنعت چوب آشنا هستید؟

 1. فرهاد حمیدی گفت:

  با عرض سلام.
  آیا می‌توان از صفحات ضخیم گلولام به عنوان صفحه میز کار Workbench استفاده کرد؟

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما جناب حمیدی
   بله شدنی هست

 2. Kuban گفت:

  سلام و تشکر بابت سایت بسیار عالی شما.
  شما زحمات زیادی برای گذاشتن مطاب متحمل میشین. لطفا اصطلاحات رو با اعراب بزارین تا اشتباهی در خواندنش پیش نیاد.

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   معادل انگلیسی واژه ها در مطالب نوشته می شود. حتما با مطالعه کامل مطلب به آن پی خواهید برد.

 3. Fahimeh گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دانشجو هستم و میخوام روی گلولام تحقیق کنم میخواستم بدونم از کجا میشه تهیه کرد؟ ممنون میشم اگر جواب رو به ایمیلم بدید

  1. آیچوب گفت:

   درود بر شما دوست گرامی
   گلولام محصول نیست، یک تکنیک هست.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )