آموزش, چسب, مواد مصرفی صنعت چوب

چگونه از چسب چوب حرفه ای استفاده کنیم؟! آموزش ترفندهای کاربردی نجاری

ترفندهای استفاده از چسب چوب

چسب چوب یکی از محبوب‌ترین مواد برای اتصال دو قطعه چوبی است. شما می‌توانید با استفاده از چسب چوب یک اتصال سریع و قوی بین دو قطعه چوبی ایجاد کنید. استفاده از چسب چوب ترفندها و نکته‌های مخصوص به خود را دارد و دانستن راه‌های درست استفاده از چسب چوب، به شما برای داشتن یک اتصال درست کمک می‌کند.

در زمان استفاده از چسب چوب چه نکاتی مهم است؟

در این نوشته به بررسی و معرفی راه‌های استفاده از چسب چوب خواهیم پرداخت. با ما در ادامه همراه باشید.

به اندازه نیاز خود اقدام به خرید چسب چوب کنید.

 چسب چوب هم مانند بسیاری از مواد شیمیایی دیگر، پس از مدت زمانی مشخص، خاصیت و کارایی خود را از دست می‌دهد و به‌اصطلاح فاسد می‌شود. باتوجه‌به اینکه شرایط انبارداری حتی در انبارهای کارخانه‌ها و فروشگاه‌های ابزار یراق به‌درستی رعایت نمی‌شود، پیش‌بینی می‌شود این مواد زودتر از حالت استاندارد خود کارایی و خاصیت خود را از دست بدهند.

 پیشنهاد ما این هست که در هنگام خرید به تاریخ تولید و تاریخ انقضا دقت کنید و به‌هیچ‌عنوان محصول تاریخ‌گذشته خریداری نکنید. شاید فروشنده به شما بگوید این محصول تاریخ انقضا ندارد! اما متأسفانه بسیاری از مشکلات موجود در صنعت به‌خاطر همین سهل‌انگاری‌ها و بی‌توجهی به استانداردها است.

اگر چسب چوب قدیمی داشتیم چه کنیم؟

 اگر در کارگاه خود چسب چوب قدیمی دارید و بنا به هر دلیلی دیگر آن غلظت و روان بودن قبل را ندارد، می‌توانید با استفاده از روش‌هایی، آن را قابل‌استفاده کنید. البته پیشنهاد اول ما دورریختن چسب قدیمی و خرید چسب چوب جدید است؛ اما گاهی پیش می‌آید که مجبور هستید از چسب قدیمی استفاده کنید.

 معمولاً پس از گذشت مدت‌زمان زیاد، چسب چوب سفت و محکم می‌شود و بسیار غلیظ‌تر از حالت اول خود خواهد شد. برای حل این مشکل یا یک میله فلزی و یا یک تکه چوب بسیار محکم، محتویات داخل قوطی را به‌خوبی هم بزنید تا مواد داخل آن ترکیب شود.

 برای نرم‌تر شدن چسب چوب می‌توانید با اضافه‌کردن کمی آب، آن را رقیق‌تر کنید تا قابلیت استفاده داشته باشد.

 شاید اضافه کردن آب به مقدار ۵ درصد برای رسیدن به غلظت مناسب گزینه خوبی باشد.

روش استفاده از چسب چوب

برای فضای باز از چسب چوب مخصوص استفاده کنید

 همان‌طور که می‌دانید ساخت سازه‌های چوبی ویژه فضای باز چالش‌ها و مشکلات مخصوص به خود را دارد. بسیاری از اساتید به‌خاطرنداشتن دانش و مواد اولیه کافی برای ساخت لوازم چوبی ویژه فضای باز یا از این کار سر باز می‌زنند و یا اینکه کار را به‌درستی انجام نمی‌دهند.

 اگر علاقه به تولید وسایل چوبی برای فضای باز یا نقاط مرطوب دارید، بهترین راهکار برای اینکه اتصالی پایدار و مانا داشته باشید، استفاده چسب چوب پلی‌یورتان یا چسب چوب ضد آب و در برخی موارد چسب چوب کشتی است. هر یک از این چسب‌ها کارایی و قابلیت‌های مخصوص به خود را دارند.

 پس به‌هیچ‌عنوان از چسب چوب‌های معمولی موجود در بازار برای سازه‌های موجود در فضای باز و در معرض آب و رطوبت استفاده نکنید. شاید در روزهای ابتدایی آثاری از خرابی چسب پیدا نباشد؛ اما به‌مرورزمان پوک و خراب خواهند شد.

قبل از چسب کاری از قرارگیری درست دو قطعه مطمئن شوید

 یک سازه چوبی از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است. گاهی پیش می‌آید قطعات چوبی بنا به دلایل مختلف مانند اشتباه در اندازه‌گیری در کنار یکدیگر به‌درستی قرار نمی‌گیرند. نجار مجبور می‌شود دوباره اتصال به‌اندازه چوب را تغییر دهد.

 هدف از توضیح این نکته این است که ابتدا از دست بودن اندازه قطعات، چفت بودن اتصالات مطمئن شوید و پس از اطمینان کامل، عملیات چسب کاری چوب را آغاز نمایید. شاید برای شما پیش‌آمده باشد که مجبور شده باشد قطعه‌ای که به چسب چوب آغشته شده را بار دیگر برش دهید و در نتیجه دستگاه شما به چسب چوب آغشته می‌شود و باعث کثیفی آن خواهد شد.

چسب را با قلم مو اجرا کنید

 همان‌طور که می‌دانید راه‌های زیادی برای اجرای چسب چوب وجود دارد. نجارهای سنتی از انگشتان دست و یا یک تکه چوب برای اجرای چسب چوب استفاده می‌کنند و نجارهای مدرن از کاردک‌ها و دیگر ابزار چسب زنی بهره می‌گیرند.

روش اجرای چسب چوب با قلم مو

 باتوجه‌به اینکه در بازار ایران متأسفانه این ابزارهای کوچک؛ اما کاربردی در دسترس نیست، اساتید صنعت چوب ایران هم هنوز به استفاده از ابزارها یا ابزارک‌های مخصوص به این کار عادت نکرده‌اند.

 اگر این ابزارها را در دسترس ندارید می‌توانید با استفاده از قلم‌مو رنگ‌کاری، چسب چوب را روی چوب اجرا کنید. مطمئناً اگر نگهداری از این قلم‌موها را جدی نگیرید، به‌زودی آن‌ها را از دست خواهید داد. باتوجه‌به اینکه چسب چوب‌ها عموماً پایه آب هستند، شما باید قلم‌مو را پس از اتمام کار در قوطی آب نگه دارید تا همیشه تمیز و قابل‌استفاده باقی بماند.

هنگام چسب کاری مراقب ابزار و میز کار خود باشید

 نکته بسیار مهم دیگری که در هنگام چسب کاری چوب یا چسباندن هر قطعه دیگری با هر چسبی باید در نظر داشته باشید، تمیز نگه‌داشتن محل کار یا ابزار و تجهیزات کارگاه است. یکی از کارهایی که در نجاری زیاد انجام می‌شود، ساخت صفحات چوبی با استفاده از چسباندن تکه‌های چوب برای ساخت صفحات چوب طبیعی مانند فینگر جوینت است.

روش استفاده از چسب چوب

 باتوجه‌به اینکه برای اجرای این سبک از پرس‌کاری چوب از چسب چوب و فشار گیره یا تنگ لوله‌ای استفاده می‌شود، قطرات چسب به زمین یا بر روی لوله چکه می‌کند. شما می‌توانید با پوشش این قسمت‌ها از کثیف‌شدن ابزار و کارگاه خود جلوگیری کنید.

 لازم به توضیح است که قطره‌های کوچک چسب چوب، پی از گذشت مدت زمانی که بر روی‌هم انباشته شدند، مایه دردسر شما خواهند شد و به ابزار و تجهیزات کارگاه نجاری شما آسیب خواهند رساند.

قطعه‌های چوبی را با چسب مالش دهید

 

چگونه از چسب چوب حرفه ای استفاده کنیم

 

این ترفندی است که اساتید قدیمی هم انجام می‌دهند. برخی اساتید (مخصوصاً اساتید قدیمی) وقتی چسب چوب را بر روی قطعات چوبی اجرا کردند، دو قطعه را بر روی هم مالش می‌دهند تا چسب در تمام خلل و فرج چوب وارد شود. البته باید مراقب باشید که این کار موجب خرابی سازه یا پخش شدن چسب چوب در اطراف سازه نشود.

چسب را با کاردک پلاستیکی پخش کنید

 همان‌طور که در بالا اشاره شد، از ابزارها و تجهیزات کمکی بسیاری برای اجرای چسب استفاده می‌شود. از کاردک‌های فلزی و پلاستیکی و سیلیکونی گرفته تا دستگاه‌های اتوماتیک اجرای چسب چوب…

 برای روش‌های دستی و ارزان، بهترین گزینه استفاده از کاردک‌های پلاستیکی هست و شما به‌راحتی می‌توانید چسب چوب را از روی کاردک پلاستیکی جدا کنید. پلاستیک یکی از بهترین ابزارها برای ساخت ابزارهای اجرای چسب چوب است.

با آب چسب پنهان را پیدا کنید!

پاک کردن چسب چوب با آب

 ممکن است بر روی سازه چوبی چند قطره چسب چوب ریخته شده باشد و شما متوجه آن نشده باشید. همان‌طور که می‌دانید این قطرات چسب‌رنگ را به خود جذب نمی‌کنند و موجب ایجاد لکه‌های سفید و زشت بر روی کار خواهند شد.

 شما می‌توانید با اسپری‌کردن آب بر روی نقاطی که مشکوک به وجود چسب است، محل دقیق قطرات چسب را پیدا و سنباده‌کاری کنید.

پاک کردن چسب چوب با آب و اسکاچ

 شاید در کلیپ‌های آموزش نجاری دیده باشید که برخی اساتید با استفاده از آب و یک تکه پارچه، چسب چوب بیرون‌زده از محل اتصال را در همان زمانی که خیس و مایع هست را پاک می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید بیشتر چسب‌ها پایه آب هستند و به‌راحتی با آب پاک می‌شوند.

پاک کردن چسب چوب با آب و اسکاچ

 شما می‌توانید به‌جای پارچه از اسکاچ استفاده کنید که به‌راحتی در داخل شیارهای چوب نفوذ می‌کند و چسب چوب را بیرون می‌کشد. البته باید مراقب باشید که اسکاچ بیش از حد خیس نباشد و موجب جذب آب به داخل چوب نشود. به همین دلیل است که برخی اساتید مخالف استفاده از آب برای پاک‌کردن چسب چوب، خصوصاً در چوب‌های روکش شده هستند.

چسب چوب را با مغار پاک کنید

 همان‌طور که در بالا اشاره شد، برخی اساتید به دلایل مختلف مخالف استفاده از آب برای پاک‌کردن چسب چوب هستند. به همین منظور این دسته از اساتید اجازه می‌دهند چسب چوب بر روی چوب خشک شود و پس از آن با استفاده از مغار آن را پاک می‌کنند.

پاک کردن چسب چوب با مغار

 برای پاک‌کردن چسب چوب با مغار به این نکته باید توجه داشته باشید که مغار به‌خوبی تیز شده باشد. اساساً مغار تیز به‌هیچ‌عنوان مناسب این کار نیست.

برای چسب‌های قوی از رنده کمک بگیرید

 اگر کنترل مغار برای شما راحت نیست و حجم چسب باقی‌مانده بر روی چوب بسیار بالاست، می‌توانید از رنده کمک بگیرید. برخی اساتید با استفاده از رنده دستی، چسب چوب خشک شده را پاک می‌کنند. البته این کار نیاز به مهارت و تخصص کافی دارد.

 باید بسیار مراقب باشید که در مرحله رندیدن چسب، چوب آسیب نبیند.

آیا چسب چوب به تنهایی کافی است؟

خیر چسب چوب به تنهایی کافی نیست. اگر دو قطعه چوبی که به چسب چوب آغشته شده را بر روی هم قرار دهید، به راحتی می‌لغزند و هیچ استحکامی ندارند.

شما حتماً باید اتصالات چوبی را با استفاده از میخ، پیچ و یا گیره‌های نجاری با فشار مناسب به یکدیگر متصل کنید و اجازه دهید چسب چوب فرایند اتصال را انجام دهد.

این فرایند ممکن است یک تا ۸ ساعت زمان به خود اختصاص دهد.

 

برای چسباندن چوب به اندازه کافی چسب کاری کنید

روش استفاده از چسب چوب

 اینکه مقدار چسب موردنیاز برای اتصال دو قطعه چوبی چقدر باشد، نیاز به تجربه دارد. نه باید چسب چوب به حدی کم باشد که هیچ اثری از آن در هنگام پرس وجود نداشته باشد، نه اینکه به حدی زیاد باشد که در زمان پرس به هدر رود.

 همیشه تعادل در هر کاری موجب انجام درست آن خواهد شد.

برای افزایش کیفیت، از چسب نواری کمک بگیرید!

 در نوشته‌های پیشین توضیحاتی در مورد راه‌های بهبود عملکرد در کارگاه نجاری داده بودیم. از چسب چوب و چسب کاری برای اتصال دو قطعه چوبی امری مرسوم و مهم است. در پروسه اجرای چسب گاهی مقداری چسب در محل اتصال دو قطعه چوبی و یا در اطراف آن به چوب برخورد می‌کند.

روش استفاده از چسب چوب

 باتوجه‌به اینکه چسب چوب پس از خشک‌شدن لکه زیادی ندارد، برخی دوستان تازه‌کار فکر می‌کنند که آغشته شدن چوب به چسب مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 اگر تجربه این کار را داشته باشید، حتماً متوجه شده‌اید که در زمان رنگ‌کاری همین نقاطی که به چسب آغشته شده بود، رنگ را به خود جذب نمی‌کند و موجب ایجاد لکه با سفیدی روی چوب می‌شود.

منبع: آیچوب

13 نظر در “چگونه از چسب چوب حرفه ای استفاده کنیم؟! آموزش ترفندهای کاربردی نجاری

 1. احسان گفت:

  سلام چه چیزی باید قاطی چسپ چوب بکنیم تا چسب از اینم محکمتر بشه

  1. آیچوب گفت:

   سلام احسان عزیز
   از چسب اپوکسی استفاده کنید.

 2. بهنام گفت:

  درود بر شما
  برای پر کردن ترک و یا سوراخ ظروف چوبی از چه چسب یا بتونه ای میشه استفاده کرد که بی خطر باشه؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام بهنام عزیز
   از بتونه حرارتی استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در لینک زیر:
   معرفی و خرید بتونه حرارتی مخصوص MDF و چوب Wood repair دانمارک

 3. حمید گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  تشکر و قدردانی بابت اشتراک گذاری این مطالب بسیار مفید☺✌

 4. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر چسب نواری ابی رنگ که در تصویر
  آخر استفاده شده و بیشتر نجارها بعد از چسباندن دو قطعه چوب با چسب چوب با این چسب نواری ابی رنگ محکم میکنن چه چسبی هست ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهدی عزیز
   از سایت هایی که در زمینه فروش رزین فعالیت دارند می تونید خریداری کنید.

 5. علی جوان گفت:

  باید هم از بغل گیره ببندین هم از رو و تا رطوبت چسب کاملا ازبین نرفته باز نکنید

 6. معین گفت:

  سلام و خسته نباشید

  من تعدادی چوب روس رو به صورت الوارهای ۲۲در ۵ سانت به ضخامت ۱.۵ سانت برش دادم و از لبه های ۱.۵ سانتی کنار هم گذاشتم و چسب چوب زدم و به مدت ۲۵ دقیقه تحت فشار گیره قرار دادمشون، تا حدود ۱۲ ساعت همه چی خوب بود اما ۲۴ ساعت بعدش یک انحنا وسط کار افتاد و از حالت مسطح بودن در اومد!

  مشکل کارم کجاست؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام معین عزیز
   بله، این مشکل پیش میاد چوب هایی با این عرض زیاد و ضخامت کم در کنار هم قرار بدید همین مشکل پیش میاد.
   یا باید ضخامت چوب رو افزایش بدید، یا اینکه عرض چوب رو کم کنید.

   1. معین گفت:

    خیلی ممنون

    1. معین گفت:

     سلام
     اومدم تا تجربه ام رو به اشتراک بذارم

     بعد کمی تحقیقات و البته تجربه به این نتیجه رسیدم که رعایت موارد زیر در اتصال موفق و بدون خم خوردگی در آینده بسیار موثر هست :

     1. اولین و تقریبا مهمترین نکته اینه که جهت آوندهای الوار های مورد استفاده باید هم جهت باشند
     2. مطمئن باشید که به تمام سطح قطعه کار چسب برسه
     3. از گیره استفاده کنید
     4. در صورتی که تونسیتد از شابلون اتصال استفاده کنید ( عبارت dowel joinery jig رو سرچ بدید )
     5. حتما حتما قبل از اتصال، لبه ها رو به روش صحبح پرداخت کنید

     با رعایت موارد بالا احتمال تاب خوردگی خیلی پایین میاد

     با تشکر از ای چوب عزیز

    2. آیچوب گفت:

     سلام
     سپاس از مشارکت شما معین عزیز

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )