آموزش, تکنیک‌های کار با چوب, رزین

آموزش رزین کاری روی چوب | کار با رزین اپوکسی + ایده

آموزش کار با رزین اپوکسی روی چوب و سنگ

 رزین اپوکسی ترکیب طبیعی یا مصنوعی بسیار چسبناک است که معمولاً در الکل قابل‌حل است؛ ولی در آب حل نمی‌شود. رزین‌ها به روش‌های مختلف طبقه‌بندی می‌شود که بستگی به ترکیب شیمیایی و مورد مصرف آن دارد.

 همچنین کاربردهای زیادی در صنعت و به‌تازگی در عرصه هنر دارد. رزین طبیعی از گیاهان به دست می‌آید که بهترین نمونه آن شیره درخت کاج است. سنگ تزیینی و زیبای کهربا نیز در اثر سخت‌شدن رزین گیاهی به دست می‌آید.

 رزین اپوکسی از خانواده رزین‌های دوجزئی است که شامل (پایه رزینی) و هاردنر است. این دو جزء باید به نسبت مشخص و بنا بر فرمولاسیون و کاربرد آن با یکدیگر ترکیب شوند و پس از آن روی سطح یا قالب دل‌خواه استفاده شود.

 پایه رزین انواع مختلفی دارد که عمده نمونه‌های موجود در بازار از نوع ((بیسفنون آ)) است. در کارهای دکوراتیو معمولاً از نوع خاصی از هاردنر استفاده می‌کنند که به آن ((پلی آمین)) می‌گویند. هاردنرهای پلی آمین معمولاً بی‌رنگ هستند و قابلیت اعمال در حجم را دارند.

 در بازار معمولاً به جزء A و B رزین اپوکسی می‌گویند.

 هزاران سال است که بشر از رزین‌های طبیعی استفاده می‌کند رزین کاج برای درزگیری قایق‌ها، پوشش چوب در نجاری و مومیایی کردن اجساد و ظرف غذا و…

 با پیشرفت فنّاوری بشر پی برد که این ماده می‌تواند به پلیمر تبدیل شود و کمی بعد از آن رزین‌های مصنوعی کشف شد و در اکثر موارد پلیمرها با رزین مصنوعی ساخته می‌شود که ارزان‌تر و تصفیه راحت‌تری دارد.

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ چوب و رزین | اسلب رزینی

انواع رزین‌ اپوکسی

 1. پلی استر
 2. اپوکسی
 3. وینیل استر
 4. پلی اورتان
 5. سایر رزین‌ها

این رزین‌ها از جوانب مختلف دسته بندی می‌شوند، از لحاظ کاربرد و از لحاظ نحوه خشک شدن و پخت و…

 

انواع رزین‌ اپوکسی

ساخت زیورآلات رزینی | پروژه دوره رزین کار ماهر

 

انواع رزین از نظر نحوه خشک شدن

تلاش ما این است که در این مطلب رزین‌ها را از لحاظ نحوه خشک شدن بررسی و طبقه بندی کنیم که به دو بخش

 1. رزین‌های تک جزئی
 2. رزین‌های چند جزئی

 تقسیم می‌شوند.

 رزین‌های تک‌جزئی یا هوا خشک رزین‌هایی هستند که در مجاورت هوا به‌سرعت خشک می‌شوند و از این جمله رزین‌ها می‌توان انواع چسب‌ها و ماده‌ای که برای براق کردن سنگ‌های آنتیک استفاده می‌شود اشاره کرد.

 نوع دوم رزین‌های چندجزئی هستند که برای خشک‌شدن (اصطلاحاً به این مرحله پخت گفته می‌شود) نیاز به مواد مکملی دارند که باعث خشک‌شدن و پخته‌شدن آن‌ها می‌شود.

 باتوجه‌به اینکه این واکنش درونی است می‌توان از این نوع رزین‌ها برای کارهای حجمی استفاده کرد، خاصیتی که معمولاً رزین‌های تک‌جزئی ندارند؛ یعنی بعد از اختلاط دو جز رزین شروع به خشک‌شدن می‌کند.

کاربرد رزین اپوکسی چیست؟

 استفاده از رزین‌های اپوکسی به بیش از ۵۰ سال پیش برمی‌گردد و امروزه از پرکاربردترین مواد در مصارف مختلف هستند. استفاده از آن‌ها تنها به صنایع پوششی محدود نمی‌شود و در صنایع مختلف مانند هوافضا، عمران، صنایع اتومبیل و بسیاری دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 رزین‌های اپوکسی مقاومت شیمیایی دارند و در برابر خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند به همین خاطر بااینکه جز دسته رزین‌های مصنوعی گران‌قیمت هستند؛ ولی کاربرد فراوانی در صنعت و هنر دارند.

کاربرد رزین اپوکسی

ساخت میز رزینی طرح اوشن | پروژه دوره رزین کار ماهر

بحث ما بیشتر درباره نوع آرتِ رزین اپوکسی است که کاملاً شفاف و مناسب برای کارهای حجم از جمله زیورآلات و تزیینی هستند.

 این نوع اپوکسی غلیظ و چسبناک و دوجزئی است که دو جزء رزین و هاردنر (ماده سخت‌کننده) باید به میزان مشخص باهم ترکیب شوند که مقدار مناسب ترکیب‌کردن رزین و هاردنر بستگی ترکیب شیمایی آن دارد که شرکت سازنده آن را تعیین می‌کند. معمولاً میزان ترکیب رزین با هاردنر به‌صورت ۱ هاردنر و ۲ رزین است.

 بعد از ترکیب رزین و هاردنر، واکنش شروع می‌شود که رزین شروع به خشک‌شدن و پخته‌شدن می‌کند که زمان این واکنش علاوه بر ترکیب دو جز به دما و شرایط محیطی مناسب بستگی دارد.

 حداقل زمان برای خشک‌شدن رزین در دمای معمولی محیط (تقریباً ۳۵ درجه) ۲۴ ساعت است ولی پخت علمی رزین و واکنش درونی آن ممکن است تا یک ماه ادامه داشته باشد که البته این رزین بعد از ۲۴ ساعت قابل‌پرداخت و شکل‌دهی هست.

مزایای استفاده از رزین اپوکسی چیست؟

 درصورتی‌که همهٔ موارد اجرای اپوکسی طبق اصول و روش صحیح انجام شود، نتیجه کار رزینی خواهد بود که خصوصیات زیر را داراست:

 چسبندگی عالی به سطح دارد

 در برابر اسیدها و بازهای مقاومت شیمیایی دارد که بسته به نوع رزین متفاوت هست

 مقاومت مکانیکی بسیار قوی خواهد داشت که باتوجه‌به نوع رزین متفاوت است

 نارسانا و تا حدودی عایق جریان الکتریسیته است که البته می‌توان آن را رسانا کرد

 چربی و انواع آلودگی روی آن ره راحتی پاک می‌شود

 قابلیت اضافه‌کردن پیگمنت‌های رنگی را دارد

نحوه کار با اپوکسی چگونه است؟

 رزین‌های اپوکسی معمولاً غلیظ هستند و برای اختلاط با هاردنر نیاز به گرما دارند که این گرم‌کردن جزء مراحل حباب گیری رزین محسوب می‌شود.

 هنگام مخلوط‌کردن رزین و هاردنر معمولاً حباب‌هایی داخل مایع به وجود می‌آید که این گرما دادن و رقیق‌شدن رزین از شدت آن کم خواهد کرد.

نحوه کار با رزین‌ اپوکسی

ساخت میز اسلب رزینی | پروژه دوره رزین کار ماهر

 رزین و هاردنر بعد از گرما دادن به میزان مشخص شده باهم کاملاً ترکیب می‌شوند و بعدازاین مرحله نیاز هست که این ترکیب مدت زمانی کاملاً بی‌حرکت و اصطلاحاً استراحت کند این زمان استراحت نیز مثل گرما دادن در مبحث حباب‌گیری رزین می‌تواند حائز اهمیت باشد.

 بعد از مرحله استراحت رزین داخل قالبی که در نظر گرفته شده ریخته می‌شود تا مراحل پخت را طی کند، رزین به‌یک‌باره خشک نمی‌شود؛ بلکه کم‌کم شروع به ژله شدن و سفت‌شدن می‌کند و همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم بعد از ۲۴ ساعت در دمای معمولی خشک شده؛ ولی مراحل پخت علمی و درونی رزین ممکن است تا یک ماه زمان ببرد.

 برای تشخیص این مراحل می‌توانید بعد از ریختن رزین در قالب یک خلال کوچک را در مدت‌زمان‌های مختلف داخل رزین کرده و زمان ژله‌ای شدن رزین رو پیگیری کنید، این کار به شما کمک می‌کند وضعیت رزین را در زمان‌های مختلف تا رسیدن به خشک‌شدن نهایی دنبال کنید، این ارتباط برقرارکردن و آشنایی با رزین در مبحث‌های بعدی و کار با رنگ به شما کمک زیادی خواهد کرد.

آموزش اجرای پروژه های چوب و رزین

 در ادامه به آموزش سطحی از اجرای پروژه‌های چوب و رزین خواهیم پرداخت. البته ما در دوره آموزشی ((رزین کار ماهر)) پروژه‌های بسیار زیادی را به شما علاقه‌مندان این حوزه آموزش داده‌ایم.

 این نمونه‌ها زیورآلات رزین هستند که گل و برگ خشک به رزین شفاف جلوه ویژه‌ای داده است.

زیورآلات رزین با گل خشک

 

زیورآلات رزین با گل خشک

 

برای انجام این کار به قالب سیلیکونی نیاز داریم که به رزین مایع ما شکل بدهند. برای اینکه این گل‌ها وسط رزین باقی بمانند ابتدا لایه‌نازکی از رزین را داخل قالب ریخته و زمان می‌دهیم کمی سفت شود و به‌اصطلاح به حالت ژله‌ای برسد بعد گل‌ها را داخل رزین گذاشته و دوباره صبر می‌کنیم که رزین کاملاً خشک شود سپس لایه شفاف آخر اضافه می‌شود.

پیشنهاد آیچوب: 25 ایده و تصویر جذاب از اجرای رزین اپوکسی روی میز چوبی | آپدیت روز

ساخت ماهی رزینی

ساخت ماهی رزینی

 طرح‌های ماهی سه‌بعدی و رزین چندی است که مورد استقبال قرار گرفته و تعداد زیادی از افراد ترجیح می‌دهند برای سفره هفت‌سین از این کار زیبا و ماندگار استفاده کنند.

 تکنیک ماهی سه‌بعدی به چند روش انجام می‌شود.

 ۱-ترنسفر

 ۲ – نقاشی سه‌بعدی

 ۳-تلفیق حجم و نقاشی

 روش استفاده از ماهی ترنسفر ساده‌ترین راه درست‌کردن کاسه‌های ماهی قرمز است و فقط نیاز هست که طرح ماهی بین رزین قرار بگیرد

 روش نقاشی سه‌بعدی نیاز به تخصص بیشتری در زمینه نقاشی دارد و به‌صورت لایه‌لایه رزین ریخته می‌شود و روی هر لایه پس از خشک‌شدن قسمتی از ماهی کشیده می‌شود تا در لایه آخر ماهی تکمیل شده و با ریختن رزین لایه آخر سه‌بعدی به نظر بیاید.

 و اما در روش سوم و تلفیق حجم و نقاشی معمولاً با استفاده از خمیر چینی یا فیمو بدن ماهی ساخته می‌شود و بعد از خشک‌شدن روی لایه اول رزین قرار می‌گیرد سپس باله‌ها و دم روی رزین نقاشی می‌شود.

 

رزین روی گلبرگها یا برگهای خشک بدون قالب

زیورآلات رزین با گل خشک

 معمولاً همه ما لای دفتر خاطرات و کتاب‌های شعرمان گل‌ها یا برگ‌های زیبای خشک شده داریم که بیانگر خاطراتی هستند یا روزهای به‌یادماندنی که حفظشان کرده‌ایم.

 می‌توان با این روش آنها را ماندگار کنیم و به‌عنوان زیورآلات بدون ترس از خردشدن شکستن استفاده کنیم.

 در این روش رزین را آماده کرده و زمانی کوتاه کنار می‌گذاریم تا غلیظ‌تر شود سپس گل‌ها را روی سطح صافی قرار می‌دهیم و روی آن را با خلال کوچکی رزین ریخته و بادقت و حوصله همه جای گلبرگ‌ها پهن می‌کنیم و بعد از خشک‌شدن سمت دیگر راهم به همین شیوه رزین می‌ریزیم.

پیشنهاد آیچوب:
مجموعه دوره های رزین آرت آیچوب | آموزش های کوتاه

 

استفاده از اکلیل هفت رنگ یا پودر کروم

ساخت انگشتر رزینی

 در این روش برای نمای بیشتر پودر هفت‌رنگ بیس کار و لایه اول رزین را رنگ تیره انتخاب می‌کنیم، معمولاً رنگ مشکی جلوه بهتری به کار می‌دهد، لایه اول کار که رزین مشکی هست ریخته و صبر می‌کنیم کاملاً خشک شود سپس با قلم پودر کروم یا اکلیل را روی کار می‌کشیم و تمام سطح را یکدست پر می‌کنیم و بعد از آن لایه دوم که رزین شفاف هست روی آن می‌ریزیم.

 برای ساخت انگشتر و ایجاد طرح‌های مینیاتوری داخل آن معمولاً می‌شود از رنگ‌های اکریلیک استفاده کرد، ابتدا چوبی که برای کار در نظر گرفته شده شکسته می‌شود، برش‌ها و شکستگی‌های چوب می‌تواند نمایی از جنگل، کوه و… در کار ایجاد کنند.

 در این طرح برای جنگل، شکستگی‌ها نماد درخت قرار گرفته‌اند و قبل از کار با رنگ اکریلیک سبز می‌شوند و سپس چوب قالب‌گیری می‌شود و دور آن برای ریختن رزین مهار می‌شود، حالت رودخانه را با رزین آبی‌رنگ ایجاد کرده و در مرحله آخر رزین شفاف کل طرح را در بر می‌گیرد.

 برای سوراخ‌کردن و درست‌کردن رکاب می‌توانید از مته برگی یا پروانه‌ای روی دریل و یا فرز مینیاتوری استفاده کنید.

پیشنهاد آیچوب:

فیلم آموزش رزین اپوکسی زیورآلات + ایده های جدید

منبع: آیچوب

71 نظر در “آموزش رزین کاری روی چوب | کار با رزین اپوکسی + ایده

 1. سبحان گفت:

  از کجا میتونم رزین تهیه کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   معمولا رنگ فروشی های معتبر دارند.

 2. یلدا گفت:

  سلام برای اشکالی که داخل رزین میندازن از چه نوع رنگ هایی باید استفاده بشه و چوب پایه از چه جنسی باشه بهتره؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   برای رنگ داخل رزین از پودر های رنگی مخصوص رزین که دانه های بسیار ریز دارند می تونید استفاده کنید.
   برای انتخاب چوب هم هیچ محدودیتی ندارید و از هر چوبی می تونید استفاده کنید.

 3. سپهر گفت:

  با سلام
  چطور میتونم با سوزاندن چوب با برق روی آن طرح بیندازم؟
  ولتاژ.نوع برق.و موادی که باید روی چوب بریزیم را لطفا به بنده توضیح دهید.
  با تشکر از کمک شما
  سپهر

  1. آیچوب گفت:

   سلام سپهر
   مطلب لیختنبرگ چیست را در آیچوب جستجو کنید و بخوانید

  2. امیر حسین درگاهی گفت:

   سلام بنده سررشته ای از هنر ندارم ولی رشتم برق هست میتونید چوب رو مدتی درون اب غوطه ور کنید تا کاملا تر بشه بعد به دوطرف اون ولتاژac۲۲۰تزریق کنید اینطوری رشته هایی ک مثل درخت درست میشن نازک تر و تعداد بیشتری هستند و برای رشته های کلفت تر و کمتر میتونید از ولتاژ dc ۱۲ یا۲۴dcاستفاده کنید البته در این صورت باید بشتر در اب باشه تا کامل بهش نفوذ کنه

   1. آیچوب گفت:

    سلام دوست گرامی
    درس هاتون رو خوب نخوندید گویا و هیچ تصوری از اندازه ولتاژ مورد نیاز برای شکست عایقی در چوب ندارید. برای اینکار از دستگاه لیختنبرگ استفاده میشه
    این اندازه بالای ولتاژ هست که چنین نقش هایی رو ایجاد می کنه. مثل رعد و برق. با این تفاوت که رعد و برق ضربه هست با پیک بالا ولی لیختنرگ پیک کمتر و زمان بیشتری داره
    برای ایجاد چنین نقش هایی حداقل 4 کیلو ولت برق نیاز دارید و برای ایمنی با جریان حداکثری 25ma
    وقتی اطلاعات درستی ندارید از روی تحلیل نادرت و گمان نباید راهکارهای مرگ آفرین معرفی کنید به کسانی که اطلاعات درستی ندارند.
    به هیچ عنوان این مورد رو توصیه نمی کنیم.

 4. فاطمه گفت:

  سلام ممنون واقعا رزین چیز جالبیه

  1. حمیرا گفت:

   سلام ببخشید ترکیب رنگ سنگ دلربا چی هست لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 5. Hamid_masih گفت:

  سلام چجوری میتونم رزین و تهیه کنم از کجا و چه مغازه ای؟؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام حمید عزیز
   اگر رنگ فروشی های اطراف شما رزین ندارند، از فضای مجازی خرید کنید. ((به عنوان مثال وبسایت اپوکسی کار))

 6. امیر گفت:

  سلام
  مدت انقضای اپوکسی و هاردنر چقدر هست؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام امیر عزیز
   بستگی به شرکت تولید کننده داره؛ اما معمولا یک سال هست.

 7. آرامش گفت:

  سلام من میخام وارد گروه بشم ولی میگه متاسفانه گفت و گو وجود ندارد،لطفا راهنماییم کنید میخام ساخت جواهرات رو یاد بگیرم

  1. آیچوب گفت:

   سلام آرامش
   آیچوب در هیچ گروهی فعالیت ندارد و هیچ گروهی از طرف آیچوب راه اندازی نشد…
   فقط یک کانال تلگرامی به آدرس زیر داریم:
   https://t.me/ichoob

 8. جهانگیر گفت:

  سلام ممنون ازشما بنده یه رزین بهم معرفی شده به WEst. System 105 لطفا راهنمایی کنید چه نوع رزین هست و در ایران مشابه داره بهم معرفی کنید ممنون ۰۹۳۵*****۲ جهان

  1. آیچوب گفت:

   سلام جهانگیر عزیز
   لطفا از لینک زیر استفاده کنید:

 9. سعید گفت:

  سلام فرمول ساخت خود رزین چیه؟فرایند ساختش نیاز به راکتور داره؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام سعید عزیز
   اطلاعی ندارم.

 10. محسن گفت:

  سلام.شرایط خرید رو لطفا ذکر کنید وقیمت سیلیکون قالبگیری و رزین اپوکسی و پلی استر
  ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام محسن
   لطفا از لینک زیر استفاده کنید:

 11. علی گفت:

  سلام
  وقت بخیر از کجا میتونم مواد اولیه و رزین را تهیه کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آیچوب گفت:

   سلام علی گرامی
   لطفا از لینک زیر استفاده کنید:

 12. Yaser گفت:

  سلام ببخشید مواد تشکیل دهنده رزین رو باید از کجا ها خرید منظورم اینه که رنگ فروشی ها یا ؟؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام یاسر گرامی
   لطفا از لینک زیر استفاده کنید:

 13. مهدی گفت:

  سلام
  برای رقیق شدن رزین جهت ریختن در قالب نیازی به استفاده از تینر هست ؟؟؟؟؟

  1. آیچوب گفت:

   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر از لینک زیر استفاده کنید:

 14. حیدری گفت:

  سلا وخسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز
  یه سوالی داشتم در مورد جدا سازی قالب رزین از سطح شیشه به چه صورتی میشود انجام داد یا سطح قالب باید از چه جنسی باشد …ممنون میشم اگه جوابمو بدین
  با تشکر

 15. علی عابدی گفت:

  با سلام
  در مورد رزین یا رزین اپوکسی سوال داشتم البته در مورد خرید . فروشگاهی معرفی کنید که بتوانیم خرید مطمئن داشته باشیم ممنون از کانال بسیار باحالتون

 16. نادر گفت:

  سلام مایلم در هنر رزین اوپکسی با کارگاه کوچکی که در باغم دارم سرمایه
  گزاری کنم ولی اول باید دوره های آموزشی حضوری ببینم که سرمایه
  و وقتم هدر نرود لطفا راهنمایی کنید برای آموزش و راه اندازی کارگاه
  ۰۹۱۲۲۳*****

 17. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من تازه میخوام وارد هنر چوب ورزین بشم ممنون میشم راهنمایی کنید

 18. روح اله گفت:

  باسلام و احترام
  من تقریباً تمم موضوعات و پرسش و پاسخ های مرتبط با رنگ کاری چوب رو از سایت شما شما یاد گرفتم و یکی از کارهای روزانه ام خوندن پرسش و پاسخ هاست . خدایی سایت یا کانال دیگه ای ندیدم که این قدر بی منت همه رو با هر سطحی از علم و آگاهی راهنمایی میکنید . فقط خواستم تشکر ویزه کنم . خدا به همه تون سلامتی و روزی پربرکت بده . ولقعاً ممنونم .

  1. آیچوب گفت:

   سلام و ارادت
   سپاس از شما روح اله عزیز

 19. روح اله گفت:

  باسلام و ادب
  من رزین تهیه کردم ولی متاسفانه بعد از خشک شدن زرد شد . از فروشنده پیگیر شدم گفتن رنگ تولیدات شرکت ها با هم فرق دارند و خودشون هم نتونستند اطلاعت درستی به من ارائه کنند.
  خواهشم این هست که فروشگاه مطمئن یا برند خوبی رو در این خصوص معرفی کنید . ممنونم /

  1. آیچوب گفت:

   سلام روح الله عزیز
   در پایان همین نوشته، لینک گروه تلگرامی آموزشی وجود داره، میتونید در گروه سوالتون رو از اساتید و هنروران بپرسید.

   1. حامد گفت:

    سلام…لینک گروه رو لطف میکنین عزیز

 20. میثم گفت:

  سلام
  در مورد روغنی که بعد از سنباده و پولیش کاری رزین بهش میزنن میتونین اطلاعاتی بدین که چی هست و از کجا میشه تهیه کرد ؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   میتونید در گروه تلگرامی که آدرس اون در انتهای این مطلب قرار داده شده عضو بشید و سوال خودتون رو از هنروران این رشته بپرسید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )