آموزش, تکنیک‌های کار با چوب, رزین

آموزش رزین کاری روی چوب | کار با رزین اپوکسی + ایده

آموزش کار با رزین اپوکسی روی چوب و سنگ

 رزین اپوکسی ترکیب طبیعی یا مصنوعی بسیار چسبناک است که معمولاً در الکل قابل‌حل است؛ ولی در آب حل نمی‌شود. رزین‌ها به روش‌های مختلف طبقه‌بندی می‌شود که بستگی به ترکیب شیمیایی و مورد مصرف آن دارد.

 همچنین کاربردهای زیادی در صنعت و به‌تازگی در عرصه هنر دارد. رزین طبیعی از گیاهان به دست می‌آید که بهترین نمونه آن شیره درخت کاج است. سنگ تزیینی و زیبای کهربا نیز در اثر سخت‌شدن رزین گیاهی به دست می‌آید.

 رزین اپوکسی از خانواده رزین‌های دوجزئی است که شامل (پایه رزینی) و هاردنر است. این دو جزء باید به نسبت مشخص و بنا بر فرمولاسیون و کاربرد آن با یکدیگر ترکیب شوند و پس از آن روی سطح یا قالب دل‌خواه استفاده شود.

 پایه رزین انواع مختلفی دارد که عمده نمونه‌های موجود در بازار از نوع ((بیسفنون آ)) است. در کارهای دکوراتیو معمولاً از نوع خاصی از هاردنر استفاده می‌کنند که به آن ((پلی آمین)) می‌گویند. هاردنرهای پلی آمین معمولاً بی‌رنگ هستند و قابلیت اعمال در حجم را دارند.

 در بازار معمولاً به جزء A و B رزین اپوکسی می‌گویند.

 هزاران سال است که بشر از رزین‌های طبیعی استفاده می‌کند رزین کاج برای درزگیری قایق‌ها، پوشش چوب در نجاری و مومیایی کردن اجساد و ظرف غذا و…

 با پیشرفت فنّاوری بشر پی برد که این ماده می‌تواند به پلیمر تبدیل شود و کمی بعد از آن رزین‌های مصنوعی کشف شد و در اکثر موارد پلیمرها با رزین مصنوعی ساخته می‌شود که ارزان‌تر و تصفیه راحت‌تری دارد.

پیشنهاد آیچوب: آموزش ۰ تا ۱۰۰ چوب و رزین | اسلب رزینی

انواع رزین‌ اپوکسی

 1. پلی استر
 2. اپوکسی
 3. وینیل استر
 4. پلی اورتان
 5. سایر رزین‌ها

این رزین‌ها از جوانب مختلف دسته بندی می‌شوند، از لحاظ کاربرد و از لحاظ نحوه خشک شدن و پخت و…

 

انواع رزین‌ اپوکسی

ساخت زیورآلات رزینی | پروژه دوره رزین کار ماهر

 

انواع رزین از نظر نحوه خشک شدن

تلاش ما این است که در این مطلب رزین‌ها را از لحاظ نحوه خشک شدن بررسی و طبقه بندی کنیم که به دو بخش

 1. رزین‌های تک جزئی
 2. رزین‌های چند جزئی

 تقسیم می‌شوند.

 رزین‌های تک‌جزئی یا هوا خشک رزین‌هایی هستند که در مجاورت هوا به‌سرعت خشک می‌شوند و از این جمله رزین‌ها می‌توان انواع چسب‌ها و ماده‌ای که برای براق کردن سنگ‌های آنتیک استفاده می‌شود اشاره کرد.

 نوع دوم رزین‌های چندجزئی هستند که برای خشک‌شدن (اصطلاحاً به این مرحله پخت گفته می‌شود) نیاز به مواد مکملی دارند که باعث خشک‌شدن و پخته‌شدن آن‌ها می‌شود.

 باتوجه‌به اینکه این واکنش درونی است می‌توان از این نوع رزین‌ها برای کارهای حجمی استفاده کرد، خاصیتی که معمولاً رزین‌های تک‌جزئی ندارند؛ یعنی بعد از اختلاط دو جز رزین شروع به خشک‌شدن می‌کند.

کاربرد رزین اپوکسی چیست؟

 استفاده از رزین‌های اپوکسی به بیش از ۵۰ سال پیش برمی‌گردد و امروزه از پرکاربردترین مواد در مصارف مختلف هستند. استفاده از آن‌ها تنها به صنایع پوششی محدود نمی‌شود و در صنایع مختلف مانند هوافضا، عمران، صنایع اتومبیل و بسیاری دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 رزین‌های اپوکسی مقاومت شیمیایی دارند و در برابر خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند به همین خاطر بااینکه جز دسته رزین‌های مصنوعی گران‌قیمت هستند؛ ولی کاربرد فراوانی در صنعت و هنر دارند.

کاربرد رزین اپوکسی

ساخت میز رزینی طرح اوشن | پروژه دوره رزین کار ماهر

بحث ما بیشتر درباره نوع آرتِ رزین اپوکسی است که کاملاً شفاف و مناسب برای کارهای حجم از جمله زیورآلات و تزیینی هستند.

 این نوع اپوکسی غلیظ و چسبناک و دوجزئی است که دو جزء رزین و هاردنر (ماده سخت‌کننده) باید به میزان مشخص باهم ترکیب شوند که مقدار مناسب ترکیب‌کردن رزین و هاردنر بستگی ترکیب شیمایی آن دارد که شرکت سازنده آن را تعیین می‌کند. معمولاً میزان ترکیب رزین با هاردنر به‌صورت ۱ هاردنر و ۲ رزین است.

 بعد از ترکیب رزین و هاردنر، واکنش شروع می‌شود که رزین شروع به خشک‌شدن و پخته‌شدن می‌کند که زمان این واکنش علاوه بر ترکیب دو جز به دما و شرایط محیطی مناسب بستگی دارد.

 حداقل زمان برای خشک‌شدن رزین در دمای معمولی محیط (تقریباً ۳۵ درجه) ۲۴ ساعت است ولی پخت علمی رزین و واکنش درونی آن ممکن است تا یک ماه ادامه داشته باشد که البته این رزین بعد از ۲۴ ساعت قابل‌پرداخت و شکل‌دهی هست.

مزایای استفاده از رزین اپوکسی چیست؟

 درصورتی‌که همهٔ موارد اجرای اپوکسی طبق اصول و روش صحیح انجام شود، نتیجه کار رزینی خواهد بود که خصوصیات زیر را داراست:

 چسبندگی عالی به سطح دارد

 در برابر اسیدها و بازهای مقاومت شیمیایی دارد که بسته به نوع رزین متفاوت هست

 مقاومت مکانیکی بسیار قوی خواهد داشت که باتوجه‌به نوع رزین متفاوت است

 نارسانا و تا حدودی عایق جریان الکتریسیته است که البته می‌توان آن را رسانا کرد

 چربی و انواع آلودگی روی آن ره راحتی پاک می‌شود

 قابلیت اضافه‌کردن پیگمنت‌های رنگی را دارد

نحوه کار با اپوکسی چگونه است؟

 رزین‌های اپوکسی معمولاً غلیظ هستند و برای اختلاط با هاردنر نیاز به گرما دارند که این گرم‌کردن جزء مراحل حباب گیری رزین محسوب می‌شود.

 هنگام مخلوط‌کردن رزین و هاردنر معمولاً حباب‌هایی داخل مایع به وجود می‌آید که این گرما دادن و رقیق‌شدن رزین از شدت آن کم خواهد کرد.

نحوه کار با رزین‌ اپوکسی

ساخت میز اسلب رزینی | پروژه دوره رزین کار ماهر

 رزین و هاردنر بعد از گرما دادن به میزان مشخص شده باهم کاملاً ترکیب می‌شوند و بعدازاین مرحله نیاز هست که این ترکیب مدت زمانی کاملاً بی‌حرکت و اصطلاحاً استراحت کند این زمان استراحت نیز مثل گرما دادن در مبحث حباب‌گیری رزین می‌تواند حائز اهمیت باشد.

 بعد از مرحله استراحت رزین داخل قالبی که در نظر گرفته شده ریخته می‌شود تا مراحل پخت را طی کند، رزین به‌یک‌باره خشک نمی‌شود؛ بلکه کم‌کم شروع به ژله شدن و سفت‌شدن می‌کند و همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم بعد از ۲۴ ساعت در دمای معمولی خشک شده؛ ولی مراحل پخت علمی و درونی رزین ممکن است تا یک ماه زمان ببرد.

 برای تشخیص این مراحل می‌توانید بعد از ریختن رزین در قالب یک خلال کوچک را در مدت‌زمان‌های مختلف داخل رزین کرده و زمان ژله‌ای شدن رزین رو پیگیری کنید، این کار به شما کمک می‌کند وضعیت رزین را در زمان‌های مختلف تا رسیدن به خشک‌شدن نهایی دنبال کنید، این ارتباط برقرارکردن و آشنایی با رزین در مبحث‌های بعدی و کار با رنگ به شما کمک زیادی خواهد کرد.

آموزش اجرای پروژه های چوب و رزین

 در ادامه به آموزش سطحی از اجرای پروژه‌های چوب و رزین خواهیم پرداخت. البته ما در دوره آموزشی ((رزین کار ماهر)) پروژه‌های بسیار زیادی را به شما علاقه‌مندان این حوزه آموزش داده‌ایم.

 این نمونه‌ها زیورآلات رزین هستند که گل و برگ خشک به رزین شفاف جلوه ویژه‌ای داده است.

زیورآلات رزین با گل خشک

 

زیورآلات رزین با گل خشک

 

برای انجام این کار به قالب سیلیکونی نیاز داریم که به رزین مایع ما شکل بدهند. برای اینکه این گل‌ها وسط رزین باقی بمانند ابتدا لایه‌نازکی از رزین را داخل قالب ریخته و زمان می‌دهیم کمی سفت شود و به‌اصطلاح به حالت ژله‌ای برسد بعد گل‌ها را داخل رزین گذاشته و دوباره صبر می‌کنیم که رزین کاملاً خشک شود سپس لایه شفاف آخر اضافه می‌شود.

پیشنهاد آیچوب: 25 ایده و تصویر جذاب از اجرای رزین اپوکسی روی میز چوبی | آپدیت روز

ساخت ماهی رزینی

ساخت ماهی رزینی

 طرح‌های ماهی سه‌بعدی و رزین چندی است که مورد استقبال قرار گرفته و تعداد زیادی از افراد ترجیح می‌دهند برای سفره هفت‌سین از این کار زیبا و ماندگار استفاده کنند.

 تکنیک ماهی سه‌بعدی به چند روش انجام می‌شود.

 ۱-ترنسفر

 ۲ – نقاشی سه‌بعدی

 ۳-تلفیق حجم و نقاشی

 روش استفاده از ماهی ترنسفر ساده‌ترین راه درست‌کردن کاسه‌های ماهی قرمز است و فقط نیاز هست که طرح ماهی بین رزین قرار بگیرد

 روش نقاشی سه‌بعدی نیاز به تخصص بیشتری در زمینه نقاشی دارد و به‌صورت لایه‌لایه رزین ریخته می‌شود و روی هر لایه پس از خشک‌شدن قسمتی از ماهی کشیده می‌شود تا در لایه آخر ماهی تکمیل شده و با ریختن رزین لایه آخر سه‌بعدی به نظر بیاید.

 و اما در روش سوم و تلفیق حجم و نقاشی معمولاً با استفاده از خمیر چینی یا فیمو بدن ماهی ساخته می‌شود و بعد از خشک‌شدن روی لایه اول رزین قرار می‌گیرد سپس باله‌ها و دم روی رزین نقاشی می‌شود.

 

رزین روی گلبرگها یا برگهای خشک بدون قالب

زیورآلات رزین با گل خشک

 معمولاً همه ما لای دفتر خاطرات و کتاب‌های شعرمان گل‌ها یا برگ‌های زیبای خشک شده داریم که بیانگر خاطراتی هستند یا روزهای به‌یادماندنی که حفظشان کرده‌ایم.

 می‌توان با این روش آنها را ماندگار کنیم و به‌عنوان زیورآلات بدون ترس از خردشدن شکستن استفاده کنیم.

 در این روش رزین را آماده کرده و زمانی کوتاه کنار می‌گذاریم تا غلیظ‌تر شود سپس گل‌ها را روی سطح صافی قرار می‌دهیم و روی آن را با خلال کوچکی رزین ریخته و بادقت و حوصله همه جای گلبرگ‌ها پهن می‌کنیم و بعد از خشک‌شدن سمت دیگر راهم به همین شیوه رزین می‌ریزیم.

پیشنهاد آیچوب:
مجموعه دوره های رزین آرت آیچوب | آموزش های کوتاه

 

استفاده از اکلیل هفت رنگ یا پودر کروم

ساخت انگشتر رزینی

 در این روش برای نمای بیشتر پودر هفت‌رنگ بیس کار و لایه اول رزین را رنگ تیره انتخاب می‌کنیم، معمولاً رنگ مشکی جلوه بهتری به کار می‌دهد، لایه اول کار که رزین مشکی هست ریخته و صبر می‌کنیم کاملاً خشک شود سپس با قلم پودر کروم یا اکلیل را روی کار می‌کشیم و تمام سطح را یکدست پر می‌کنیم و بعد از آن لایه دوم که رزین شفاف هست روی آن می‌ریزیم.

 برای ساخت انگشتر و ایجاد طرح‌های مینیاتوری داخل آن معمولاً می‌شود از رنگ‌های اکریلیک استفاده کرد، ابتدا چوبی که برای کار در نظر گرفته شده شکسته می‌شود، برش‌ها و شکستگی‌های چوب می‌تواند نمایی از جنگل، کوه و… در کار ایجاد کنند.

 در این طرح برای جنگل، شکستگی‌ها نماد درخت قرار گرفته‌اند و قبل از کار با رنگ اکریلیک سبز می‌شوند و سپس چوب قالب‌گیری می‌شود و دور آن برای ریختن رزین مهار می‌شود، حالت رودخانه را با رزین آبی‌رنگ ایجاد کرده و در مرحله آخر رزین شفاف کل طرح را در بر می‌گیرد.

 برای سوراخ‌کردن و درست‌کردن رکاب می‌توانید از مته برگی یا پروانه‌ای روی دریل و یا فرز مینیاتوری استفاده کنید.

پیشنهاد آیچوب:

فیلم آموزش رزین اپوکسی زیورآلات + ایده های جدید

منبع: آیچوب

71 نظر در “آموزش رزین کاری روی چوب | کار با رزین اپوکسی + ایده

 1. 09145104776 گفت:

  با سلام؛اگر مقدور هست نکات کلیدی در مورد رزین و اپوکسی بگید خواهشا نکات کلیدی باشه برای اوناییکه توی این کار تازه کار هستن مثل من…

  1. Khorami گفت:

   درود بر شما دوست عزیز
   حتما

 2. مسعود غفاری گفت:

  این رزین همون رزینی هست که برای شفافیت روی سنگ انتیک میزنند.یعنی هاردنر بهش اضافه بشه سفت میشه.ممنون

  1. آیچوب گفت:

   بله

 3. سیاوش گفت:

  سلام با تشکر از سایت بسیار خوب و مفیدتان، من قصد ساخت طعمه مصنوعی ماهیگیری دارم که نیاز است سطح ان با زرین شفاف پوشیده شود ولی این رزین اولاً باید روی سطحی که با رنگ اکریلیکی پوشیده شده بنشیند و ثانیاً در مقابل آب ( اب شور و اب شیرین) مقاوم باشد بسیار متشکر می شوم مرا راهنمایی فرمایید از چه نوع رزین اپوکسی استفاده کنم

  1. آیچوب گفت:

   سلام.همه رزین ها چنین مقاومتی دارند. حتی می توانید از لاک ناخن هم استفاده کنید.

 4. سلمان گفت:

  سلام وقت بخیر
  کاشی سه بعدی برای کف سرویس های بهداشتی خودمون زدم، میگن باید روش رزین بریزیم که طرحش ثابت بمونه و کنده نشه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. آیچوب گفت:

   سلام سلمان عزیز
   اطلاعی از این سبک کار نداریم.

 5. Fateme گفت:

  سلام خدا قوت من اگر بخوام چسب چوب حالت چسبندگی وروطوبت خود را بعداز استفاده حفط کند یعنی خشک نشه کدوم یکی از احزا رو اصافه یا کم کنم ممنون

  1. آیچوب گفت:

   سلام فاطمه گرامی
   اطلاعی ندارم

 6. محمد یزدانی گفت:

  سلام.خدا قوت.واااااااااقعا ممنونم از مطالب خوبتون در صنعت چوب و رنگ کاری.
  من با کمک مطالب سایتتون تونستم کابینت خونمو خودم کاملا از چوب بسازم.
  میخوام روی درب های کابینت که شیار 5*5 میلیمتر به صورت پری کات اجرا کردم آپوکسی کار کنم.یعنی دور در کلاف 7 سانتی. وسطش لمبه چیدم.بین لمبه ها شیار 5*5 میلیمتر زدم
  1-اجرای شاپان زیر کار مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  2-نیاز هست بعد از شاپان سیلر هم بزنم و بعد روش آپوکسی بریزم؟
  3-میشه زیر کار شاپان و سیلر بزنم بعد توی شیار ها آپوکسی بریزم بعد کل کار رو کیلر کنم؟
  ببخشید سوالاتم زیاد شد
  لطفا راهنماییم کنین که اول سیلر و کیلر بزنم بعد توی شیار ها آپوکسی بریزم یا برعکس؟
  3

  1. آیچوب گفت:

   سلام محمد یزدانی عزیز
   1- خیر شاپان فکر نمی کنم مشکلی ایجاد کنه برای اپوکسی
   2- معمولا اساتید اپوکسی کار از همون اپوکسی برای اجرا پرایمر رزین استفاده کنید
   3- این روش هم شدنی هست؛ اما به نکته بالا دقت کنید که سیلر نیاز نیست
   4- بعد از اپوکسی می تونید روی کار کیلر اجرا کنید.

 7. سلیمانی گفت:

  سلام و ممنون از سایت ارزشمندتون
  کار من ساخت ماکت‌های چوبی است عمدتا هواپیما و هلیکوپتر.
  آیا من میتونم به جای رنگ از رزین اپوکسی استفاده کنم؟
  یعنی توی رزین رنگ مخصوص رزین اضافه کنم بعد با قلم مو روی سطح اجرا کنم؟
  زیر کارم چی باید باشه ؟ من کمی سیلر زدم .
  بعد غز پایان کار نیازه کاری انجام بدم یا فقط با صیقلی کردنش براق و یکدست میشه؟
  خواهش میکنم ساده و ابتدایی پاسخ بدین .
  ممنونم

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   متوجه مشکل شما نشدم
   نیازی به رزین نیست
   پرداخت،آستری ( اگر نیاز هست) ، سیلر و پس از اون وارنیش اجرا کنید
   می تونید نیم پلی استر رو یکار بپاشید

 8. جواد گفت:

  سلام خدمت آيچوبيهاي عزيز
  من رزين داخل يه قالب ريختم كه تزئينات داخل آن چوب و سنگ و سبزه بود اما بعد از اينكه رزين رو با هاردنر تركيب كردم (البته ظرف تهيه رزين رو داخل آب تقريبا داغ گذاشتم كه گرماي آب باعث بشه رزين و هاردنر راحت تر تركيب بشوند. اما بعد از اينكه رزين رو داخل قالب ريختم متاسفانه با شروع حبابهاي خيلي ريز كه بيشتر از چوبها شروع ميشدند و به حبابهاي بزرگتر تبديل شدن باعث خرابي كار شد البته رزين كاملا خشك شد اما با حبابهاي بسيار زياد كه اصلا طرح داخل آن مشخص نبود

  1. آیچوب گفت:

   سلام جواد
   طبیعی هست این مورد
   شما حباب داخل چوب رو آزاد کردید
   بهترین وسیله برای این نوع حباب زدایی وکیوم هست
   اگر ندارید می تونید لایه لایه اجرا کنید و روی هر لایه رو با سشوار کرما بدید تا حباب کمتری داشته باشید

 9. خانه هوشمند آلفا گفت:

  کاش یه چیزی که با رزین اپپوکسی درست میشه رو اموزش میدادید. مثلا یه پلاک یا یه میز.

 10. Khaleghi گفت:

  سلام
  برای سنگ فرشهای خونه که موادش خالی شده… از رزین میشه استفاده کرد؟ و چجوری باید استفاده کنم از چه رزینی؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   بله
   رزین مخصوص کف باید استفاده کنید
   این رزین ارزان تر از دیگر رزین ها هست و به صورت گالنی می توانید تهیه کنید.

 11. مربم گفت:

  سلام دوستان رزین کار
  از شخصی به نام رضایی و خسروی در تبریز
  رزینی نخرید تست می فرستن پول که واریز کردید برای خرید رزین نمی فرستن و جوری اقدام می کنن به این خرید که شما نمی تونین شکایت کنین

 12. احمد گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون میخواستم بدونم شما fantasy resin column یا resin film می تونید بگید از چه نوع رزینی هست تو ایران هست بهش چی میگن ؟ از خیلی ها پرسیدم اما هیچ کس نمی دونست یا اصلا نشنیده بود لطفا کمکم کنید ممنون میشم؟ در یوتیوپ سرچ کنید بیشتر متوجه سوال من می شید fantasy resin column

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   همین رزین های اپوکسی معمولی بازار هست
   از نوع دو جزئی و نه سه جزئی

 13. محمد گفت:

  باسلام و خسته نباشید.
  ما در صنعت سنگ ساختمانی فعالیت میکنیم.
  دو نوع رزین در کار ما وجود داره. نوع اول مخصوص پرکردن سوراخ های فراوان روی سنگهای تراورتن هست که موادش شامل رزین ‌‌‌‌‌+استایرن+پودر اروزیل که ماده ای سفید لطیف پفکی و سبک هست+ اسید امین +کربنات کلسیم و رنگ پودری هست که پس از مخلوط شدن تبدیل میشه به یک بتونه که مقدار رقیق و غلیظ کردن دست خودمونو و حتی اضافه کردن رنک هم دست خودمونه. این رزین زمان مصرف به مثبت یک به صد با هاردنر که میتونه خمیر سفید باشه یا مایع شفاف مخلوط میشه و با کاردک روی سنگ مالیده میشه که کارش پرکردن سوراخهای سنگه.
  یه نوع دیگر رزین اپوکسی داریم که اون مخصوص ترک های سنگه و واسه سنگهای گرون قیمت استفاده میشه و شامل دو باشه. یکی اپوکسی و یکی هاردنر. این رزین با هاردنر مخلوط میشه و پلاکهای سنگ بریده شده که ترک دارن به پشت خوابانده میشن و روی ترکشون ریخته میشه و نصبت به شرایط دما بعداز چند ساعت سفت و سخت میشن. سوالم اینه که این رزین که شما برای کارهای تزیینی به چوب یا چیزهای دیگه اضافه میکنید یا با ترکیبش با چوب میز میسازید و قابل بریدن پولیش خوردن و خراطی شدن هست جزو همین زرین هاست که ما استفاده میکنیم و اگه نیست چه اسم خاصی و چه قیمتی داره.
  ممنون از زحماتتون. ببخشید طولانی شد. امیدوارم زودتر پاسخ بدید
  ????????

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   جزو رزین های دسته دوم هست که مثال زدید
   شامل سه جزء ماده اصلی. هاردنر و کبالت
   در مواردی شتاب دهنده حذف و تنها هاردنر و رزین مورد استفاده قرار می گیره و تنها شامل جزو A و B هست
   پس از سخت شدن همانطور که اشاره کردید قابلیت ابزار خوری خواهد داشت

 14. ندا گفت:

  سلام
  روز بخیر
  عمر وسایل ساخته شده با رزین چقدر است؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام ندا گرامی
   بستگی به شرایط نگهداری داره، مثلا اگر داخل خانه استفاده کنید، چند ده سال عمر می کنند.

 15. mehri گفت:

  سلام من میخوام بجای استفاده از قرنیز در پشت سینک ظرفشوییم از رزین اپوکسی استفاده کنم . میشه راهنماییم کنید که بخوام رزین رو رو بهش شکل بدم و شیبدارش کنم چکار باید کرد؟؟؟؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام مهری گرامی
   رزین مایع هست و برای اینکه ثابت نگه دارید، باید قالب بسازید… چالش بزرگی پیش رو دارید؛ اما نتیجه کار میتونه بسیار زیبا باشه
   تاکید می کنیم که این کار بسیار بسیار سخت و نیاز به تجربه و تجهیزات کافی هست. چون احتمالا برای سنباده کاری بعد از خشک شدن رزین مشکل خواهید داشت.

   1. داریوش گفت:

    سلام
    ممنون از مطالبتون
    من تعدادی تخته سرو خریدم که روغن خورده فقط و خامه
    بعضی هاش درز داره میخواستم ببینم
    ۱ .درز هارو با چه رزینی و به چه روشی میشه پر کرد
    ۲. روی سطح بالایی چوب هم میشه لایه ایی نازک رزین استفاده کرد برای ماندگاری بیشتر؟
    و اینکه درز پر کردن و سطح رو رزین کاری کردن باید در دو مرحله انجام شه
    ممنون میشم پاسخ بدید ببخشید زیاد بود سوال ها

    1. آیچوب گفت:

     سلام داریوش عزیز
     برای تخته سرو می تونید از بتونه حرارتی استفاده کنید.
     رزین رو برای تخته سرو نمی پسندم.

 16. سید گفت:

  سلام و وقت بخیر
  ببخشید برای اینکه حباب درست نشه شما گفتید ک رزین رو باید گرم کرد. چ جوری باید رزین رو گرم کنم؟ و اینکه نیازی ب گرم کردن هاردنر هم هست؟
  من شنیدم که اگه رزین و هاردنر با نسبت معین و به خوبی میکس بشه دیگه حباب نداره ولی من مثلا چهار پنج قالب کوچیک ک میزنم بعضیاش اصلا حباب نداره بعضیاشم حباب داره.باید چیکار کنم؟

  1. آیچوب گفت:

   سلام
   گرم کردن رزین در مرحله پس از ریختن هست.
   به هیچ عنوان هاردنر و کبالت را به تنهایی در معرض حرارت قرار ندهید
   پس از ریختن رزیر روی آن را با شعله ( تورچ) کمی حرارت دهید و یا از سشوار صنعتی برای این حرارت استفاده کنید.

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )