معرفی ابزار, ویدئو

دستگاه بلوور چیست؟ چطور از blower استفاده کنم؟! + ویدئو

بلوور یا دمنده چیست

بلوور یا دمنده یکی از ابزارهای مورداستفاده در صنعت است. بلوور یا بلوئر یا Blower به‌عنوان ابزاری پرکاربرد در همه صنایع مورداستفاده قرار نمی‌گیرد؛ اما اگر اطلاعات خوبی در مورد دمنده داشته باشید حتماً جایگاه آن را در کارگاه خود پیدا خواهید کرد.ش

 

دمنده هوا یا بلور چیست؟

 دستگاه دمنده یک وسیله الکتریکی ساده و کارآمد است که در منازل و کارگاه‌ها برای ازبین‌بردن و خارج‌کردن گردوغبار از محدوده موردنظر استفاده می‌شود.

 دمنده‌ها تجهیزات یا وسایلی هستند که با استفاده از پروانه‌های مخصوص، سرعت حرکت گاز یا هوا را افزایش می‌دهند.

دمنده‌ها عموماً به‌عنوان خنک کنند، منتقل‌کننده هوا و گاز، یا تهویه هوا مورداستفاده قرار می‌گیرند. در یک دمنده عموماً فشار ورودی هوا کم است؛ اما فشار خروجی هوا به‌مراتب بیشتر است. در واقع انرژی جنبشی تیغه‌های پروانه باعث افزایش فشار هوا در قسمت خروجی می‌شود.

 دمنده‌ها معمولاً برای فشار متوسط مورداستفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید برای فشار کم از فن و برای فشار بیشتر از کمپرسور هوا استفاده کنید.

 شاید برای شما سؤال باشد که چرا باید فقط از بلوور ها برای تمیزکردن بوردهای الکترونیکی و مادر برد و کارت گرافیک و… استفاده کرد؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

تماشا آنلاین ویدئو بلوور چیست؟

 

 

تماشا این ویدئو در برخی اپراتورها با ترافیک نیم بها محاسبه می‌شود!

 

انواع بلوور یا بلوئر

بلور در مدل‌های مختلف و باتوجه‌به استفاده‌های متنوعی که می‌توان از آن داشت، تولید می‌شود. شما می‌توانید باتوجه‌به نوع نیاز خود، اقدام به خرید بلوور یا دمنده کنید.

 

بلوور برقی

این مدل دمنده ها عموماً برای استفاده های کارگاهی و سبک طراحی شده‌اند. تأمین نیروی این دمنده ها از طریق برق شهری است و همین مدلی هست که در ویدئو معرفی کردیم. توضیحات بیشتر را در ویدئو اختصاصی آیچوب ببینید.

 

بلوور شارژی

طراحان ابزار برای حل مشکل نبود برق یا دسترسی سخت به برق، مدل‌های شارژی بلوور ها را هم طراحی و تولید کرده اند. در این مدل‌ها محدود به مقدار شارژ باتری هستید و برای پروژه‌هایی با زمان کم می‌توانید از این مدل بلورها استفاده کنید.

 

بلوور موتوری

این مدل دمنده ها با نام خزان روب هم شناخته می‌شوند. معمولاً شهرداری ها از این مدل خزان روب برای جابجا کردن برگ ها از معابر و آتش نشان ها برای خاموش کردن آتش در جنگل استفاده می‌کنند. در ویدئویی جداگانه به معرفی این مدل خزان روب ها هم خواهیم پرداخت.

خزان روب ها در مدل شارژی به بازار عرضه می‌شوند.

پیشنهاد آیچوب:

قبل از خرید کمپرسور هوا بی صدا این نکته‌ها را به خاطر بسپارید!

 

بلوور صنعتی

همان‌طور که در بالا اشاره شد از مدل های صنعتی برای جابجایی گاز ها و خنک کردن دستگاه ها و… استفاده می‌شود. طراحی و ساختار این دستگاه ها بسیار متفاوت از آن چیزی است که در مدل های شارژی و سیمی و موتوری می بینیم. در مقاله ای جداگانه به موضوع انواع دمنده های صنعتی خواهیم پرداخت.

 

تبدیل بلوور به مکنده

 

دمنده (بلوئر) چگونه کار می‌کند؟

در دستگاه بلوور، یک پروانه در مرکز محفظه دستگاه، هوا را می مکد و یک جریان مارپیچ هوا ایجاد می‌کند و در نتیجه فشار داینامیک ایجاد می‌شود. این فشار هوا در یک مسیر منحنی جریان پیدا می‌کند و از خرجی هوا خارج می‌شود.

عملکرد دستگاه های مکنده دستی معمولاً در بازار بسیار ساده است. البته دستگاه های دمنده بسیار پیچیده و حرفه ای تر این مدل ها در صنعت استفاده می‌شوند که در آینده معرفی خواهیم کرد.

 

کاربرد بلوور یا دمنده هوا چیست؟

معمولاً دستگاه های دمنده برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مهم ترین کاربرد های بلوور یا دمنده، تمیز کردن بورد های الکترونیکی است. به عنوان مثال برای تمیز کردن کیس کامپیوتر یا رک های سرور فقط باید از بلوور ها استفاده کرد.

دمنده یا مکنده نجاری چیست

 

چرا باید از بلوور برای تمیز کردن قطعات الکترونیکی استفاده کرد؟

امروزه اطراف ما از دستگاه های الکترونیکی پر شده است. سرویس و نگهداری این قطعات الکترونیکی (مانند کیس کامپیوتر) بسیار پر اهمیت است. یکی از مهم ترین مشکلات این بورد ها، قطعات بسیار کوچک آن ها است.

شما نمی‌توانید با استفاده از پارچه یا قلم مو این قطعه ها را ایمن تمیز کنید.

یکی از مهم ترین مشکلات استفاده از پارچه و قلم مو، ایجاد الکتریسیته ساکن است. الکتریسیته ساکن یا همان جرقه های ریزی که در اثر سایش و مالش ایجاد می‌شود، قاتل های خاموش بورد های الکترونیکی هستند.

بدنه بلور ها کاملاً پلاستیکی هستند و به همین جهت الکتریسیته ساکن ایجاد نمی‌کنند.

بلور در کنار حفظ سلامت قطعه های الکترونیکی، به واسطه جریان هوای قوی و مداوم به سرعت خاک موجود روی قطعات الکترونیکی را از بین می برد.

پیشنهاد آیچوب:

۱۶ راهکار برای افزایش طول عمر کمپرسور هوا + ویدئو

 

تبدیل دمنده به مکنده

 

در بیشتر دمنده ها امکان استفاده تنظیم سرعت چرخش موتور و تنظیم سرعت دمش هوا وجود دارد به همین دلیل می توان از آن برای موارد مختلفی استفاده کرد.

کارهایی مانند نظافت محیط کار، تمیز کردن قطعات الکترونیکی، دور کردن برگ ها از سطح زمین، تمیز کردن پوشال و خاک اره کارگاه نجاری و حتی شعله ور کردن آتش زغال هم استفاده کرد.

در برخی صنایع از دمنده برای خشک کردن سطح، کاهش حرارت سطح، کاهش دود و بو و… استفاده می‌شود.

 

جمع آوری گرد و غبار با استفاده از بلوور

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم دمنده ها برای تأمین هوای مورد نیاز، هوا را مکش و بعد دمش می‌کنند! در مدل های دستی و قابل حمل بلور ها امکان جمع آوری گرد و غبار با استفاده از بلوور هم فراهم شده است.

در این مدل ها با جابجایی لوله دمنده به سمت ورودی هوا و نصب کیسه جمع آوری گرد و غبار در بخش خروجی هوا نصب می‌شود و در این حالت امکان مکش گرد و غبار به سمت کیسه گرد و غبار را خواهید داشت.

همان‌طور که در بالا اشاره شد، در دمنده ها مکش هوا ضعیف تر از دمش هوا هست به همین دلیل نباید توقع مکشی مانند جاروبرقی باشید.

 

بلوور یا دمنده چیست

 

نکته های خرید بلوور یا دمنده / مکنده

برای خرید دمنده، اگر فشار هوای بسیار زیاد نیاز ندارید، بلوور یا دمنده هایی را انتخاب کنید که وزن کمتری دارند. این دستگاه ها انرژی کمتری مصرف می‌کنند و می‌توانید در برای مدت زمان بیشتر و با خستگی کمتر از آن استفاده کنید.

دمنده های سبک وزن به راحتی حمل می‌شوند و فضای کمتری اشغال می‌کنند.

این دمنده ها از توان ۴۰۰ تا توان ۶۰۰ وات در بازار موجود هستند و دور موتور دمنده های دستی رایج هم بین ۱۳ تا ۱۶ هزار دور در دقیقه است.

سخن پایانی در مورد بلوور یا دمنده ها

امیدواریم ویدئو اختصاصی ما در مورد دمنده های موجود در بازار را تماشا کرده باشید. همان‌طور که دیدید موارد استفاده از بلور محدود به خزان روبی و پاک کردن گرد و غبار و دمیدن هوا به زغال و تمیز کردن بورد های الکترونیکی نیست.

شما می‌توانید با توجه به صنعتی که در آن مشغول به فعالیت هستید از بلور استفاده کنید. به عنوان مثال حتی کسی که کارواش دارد هم می تواند با استفاده از بلوور، قطرات آب باقی مانده روی ماشین را پاک کند.

لطفاً هم اگر شما تجربه‌ای از کار با بلوور دارید در قسمت کامنت های همین ویدئو با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد آیچوب:

دو دستگاه در یکی! دمنده و مکنده شارژی ماکیتا Makita XCV02Z

 

 

منبع: آیچوب

برای ثبت نظر لطفا وارد اکانت خود شوید ( عضویت رایگان است )